Democraten boeken grote winst door politieke aardverschuiving HET WEER Scherk crèmes nu ook in Nederland! Mr Hiltermann vrijgesproken Tien jaar voor moord in Nes Pierprijs blijft een gulden EMS zakt naar laagste punt Morgen wacht u een verrassing! Versnellingsbak is defect bij 72 landmacht-j eeps B. en W. willen weer stadhuis-prijsvraag voor Amsterdam Londense jongens vinden op straat geheime stukken Ambassadeur in Turkije Nederlands schip na stranding snel vlot Openbaar Ministerie wacht nog af Toch TV van DWS-Lyn .SCHERK SCHERK W.fl. VERWOERD en ZONEN Overweldigend ieë\AWM\§"éeforei{ou êuif! NAPPA EN SUÈDE JASJES Kans op nachtvorst M eegesleurd LYNDON B. JOHNSON Het woord is aan Incident in Britse Lagerhuis pagina 4 Kopersstaking blijft uit pagina 15 In de krant van heden: Duits vulkanologisch onderzoek in Italië Noren hebben geen interesse KOLEN 50e JAARGANG NUMMER 2 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V EL S E N - IJ M UI DE N. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING WOENSDAG 4 NOVEMBER 1964 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post f 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije blijft in Witte (Van onze correspondent) WASHINGTON. Lyndon Baines Johnson blijft in het Witte Huis. Hij behaalde dinsdag als kandidaat van de Democratische Partij voor het presidentschap de grootste verkiezingsoverwinning uit de geschiedenis van de Verenig de Staten. De nederlaag van de republikeinse kandidaat, senator Barry Goldwater, is verpletterend. Een record aantal kiezers stroomde in de vijftig Ameri kaanse staten en in het district Columbia naar de stembus, ruim zeventig miljoen. Ongeveer 63 percent gaf president Johiison hun steun. De opkomst van de kiezers lag gisteren twee percent hoger dan in 1936, toen Franklin D. Roosevelt werd herkozen. Zij gaven Johnson en de democratische kandidaat voor het vice-presidentschap, Hubert Humphrey, hun vertrouwen. Er is sprake van een politieke aardverschui ving. Een groot aantal democratische kandidaten voor het gouverneurschap van de staten, voor een zetel in de Senaat en het Huis van Afgevaardigden, werd door de kiezers ver kozen boven hun republikeinse tegenstanders. In New York werd Robert F. Kennedy, broer van de ver moorde president, de oudminister van Justitie tot se nator gekozen. Massachussetts vaardigde zijn jongere broer Erward Kennedy naar de Senaat af. Johnson behaalde de meerderheid in alle staten aan de oostkust, in het middenwesten en het westen, met uitzon dering van Goldwaters staat van herkomst, Arizona, waar de telling van de stemmen nog niet was afgelopen bij het ter perse gaan van deze editie. Alleen in het traditioneel democratische zuiden verloor Johnson vijf staten aan zijn republikeinse tegenstander, namelijk Mississippi, Alabama, Lousiana, Georgia en Zuid-Carolina. Het is duidelijk waar om. In dit deel van de Verenigde Staten is men immers fel gekant tegen de integratie van de negers en tegen de door Johnson door het Congres geloodste wet op de burger rechten voor gelijkstelling van de kleurlingen. De meerder heid voor Goldwater in deze vijf staten weerspiegelt dit gevoel. Bij het ter perse gaan van deze editie was de einduitslag van de Amerikaanse verkiezingen nog niet bekend. Tot dusver was 88 percent van de stemmen geteld. De voor lopige stand is: Kiesmannen stemmen Johnson Goldwater 486 47 37,5 min 23,8 min In de rest van de Verenigde Staten was de meerderheid voor Johnson meest al overweldigend. Zelfs in staten als Ver mont en Maine, die tot nu toe altijd repu blikeins zijn geweest, behaalde de presi dent meerderheden van boven de 25 per cent. In de staat New York kreeg Johnson rond 68 percent van de stemmen, vijftien percent meer dan John F. Kennedy in 1960 behaalde. Een werkelijk grandioos resultaat boek te hij in het district Columbia, waarin de hoofdstad Washington ligt. Maar liefst 84 percent van de kiezers, die dit jaar voor het eerst in een presidentiële verkiezing mochten stemmen, bleek de voorkeur aan de huidige bewoner van het Witte Huis te geven. Met al zijn meerderheden in de ver schillende staten komt president Johnson op een zeer groot aantal kiesmannen. Ter- Advertentie Maak vanavond uw gezicht schoon met Scherk Gezichtslotion. Morgen kijkt u op van het resultaat: in één nacht is uw huid zacht en mooi geworden. Scherk Gezichtslotion dringt diep in de poriën en verwijdert alle poeder-, crème- en stofdeeltjes. Ook stimuleert deze Ge zichtslotion de bloedcirculatie. Scherk Gezichtslotion betekent nieuw leven voor uw huid. Voor betekent Scherk Ge zichtslotion schoonheid, stralend mooi zijnIn flacons v.a. f 2.95 G 107 Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Overwegend droog weer met lokale opklaringen, maar vooral in de nacht en ochtend ook plaatselijk mist. Iets koudere nacht met hier en daar nacht vorst. Middagtemperaturen on geveer als vandaag. Matige tot zwakke wind aanvankelijk oos telijk, later veranderlijk. Volledige weerrapporten op pagina twee. wijl op een totaal van 538 slechts 270 kiesmannen nodig zijn voor een overwin ning, behaalde de president er in elk ge val 486, waarmee ook hier zijn meerder heid wel heel wat duidelijker is dan die van Kennedy vier jaar geleden. Kennedy kreeg slechts 303 van de 537 stemmen in het kiescollege. Ondanks al deze feiten weigerde sena tor Barry Goldwater gisteravond de ge bruikelijke verklaring af te leggen, dat hij zijn nederlaag erkende. De republi keinse kandidaat ging om elf uur naar bed en liet het aan president Johnson over om in Austin in de staat Texas voor een duizendkoppige menigte als eerste zijn overwinning af te kondigen. Hij deed dat vol emotie, bijna tot tra nen toe bewogen, in de hem eigen huis bakken stijl, waarbij echter opvallend was, dat hij de overwinning in verband bracht met de visie en het programma van zijn voorganger, president Kennedy. Hij prees met nadruk de mannen van Kennedy's ka binet. De Goldwater conservatieven hebben met hun enorme nederlaag de gehele Re publikeinse Partij meegesleurd. Gematig de en vooruitstrevende kandidaten, zoals Keating in New York, Percy in Illinois, Sinds enige tijd vertoont de bij de land macht in gebruik zijnde D.K.W.-jeep (de „Munga") een gebrek aan de versnellings bak. Tijdens het vooruitrijden wil de ver snelling nog al eens in de achteruit schie ten, wat uiteraard aanzienlijke schade aan de versnellingsbak toebrengt. Bij een vorige maand gehouden totaal telling is geconstateerd, dat 72 van de on geveer achthonderd bij de landmacht in gebruik zijnde Munga's het getftek hebben vertoond. Tot de D.K.W.-fabriek een deugdelijke en beproefde oplossing voor het mankement zal hebben gevonden zal een ploeg van drie of vier Duitse technici in ons land worden gestationeerd. Deze ploeg beschikt over een aantal reserve-versnellingsbak ken. Zodra een van de Munga's waar dan ook in het land het gebrek vertoont, zal de Duitse ploeg de versnellingsbak ervan vervangen door een nieuwe. Dit alles ge beurt geheel voor Duitse rekening. Advertentie Met Scherk schoonheidscrèmes plus de bekende Scherk Gezichtslotion bent u verzekerd van een complete, succesvolle schoonheidsverzorging. Niet ingewik keld, wèl doeltreffend en zuiver. En u ziet - welk type huid u ook hebt, voor élke huid is er de ideale Scherk schoon heidscrème. Jeugdige huid: Scherk halfvette crème Vette huid: Scherk crème astringente Oudere huid: Scherk voedingscrème Droge huid: Scherk crème hydratante Tubes van f 3,- tot f 3,85. werden overspoeld door het overweldigen de democratische getij, ook al zagen zij vaak kans heel wat meer stemmen te be halen dan Goldwater en Miller op het na tionale plan. Een aantal republikeinse kandidaten was vannacht nog steeds in de running. Alleen de 57-jarige gouverneur van Michi gan, George Romney, zag kans met een ruime meerderheid gekozen te worden hetgeen niet anders kan betekenen, dan dat Romney's positie in de Republikeinse Partij heel sterk is geworden. Of hij even wel kans zal zien de leiding van zijn partij over te nemen uit de handen van de ultra conservatieven rondom Goldwater, is nog zeer de vraag. (Vervolg op pagina 3) (Nieuws over de Amerikaanse verkie zingen ook op de pagina's 3, 4 en 5). De rechtbank te Amsterdam heeft van ochtend de hoofdredacteur van de Haagse Post, de 50-jarige mr. G. B. J. Hiltermann uit Amsterdam vrijgesproken van de hem ten laste gelegde belediging van dr. J. Samuels door middel van een artikel in dit weekblad. In het bewuste stuk, dat in augustus vorig jaar onder het hoofd „Geneeskunde, negativisme, kankeronderzoek, vrees en charlatans" was verschenen, had de heer Hiltermann onder meer geschreven: „Het zijn charlatans, die van de onzekerheid profiteren en van de zaak rijk worden. Deze dokter, die geen dokter meer is, is nog steeds op het oorlogspad met zijn circulaires aan kankerpatiënten en spe cialisten over de gehele wereld". B. en W. van Amsterdam stellen de gemeenteraad voor een nieuwe prijs vraag uit te schrijven voor het ontwer pen van een stadhuis. Er zouden ook buitenlandse architecten aan moeten kunnen deelnemen. Dit is een nieuwe ontwikkeling in een tragi-komedie die 28 jaar geleden even eens begon met het uitschrijven van een stadhuisprijsvraag. Die werd in 1937 ge wonnen door de architecten-combinatie prof. Berghoef en ir. Vegter. Voor hun ontwerp is nooit een spade in de grond gegaan. In juli van dit jaar werd hun plan door de gemeenteraad definitief van de baan geschoven. Het had felle critiek uit gelokt. Burgemeester Van Hall sprak van een tragedie voor alle betrokkenen". B. en W. willen nu dus opnieuw een open prijsvraag uitschrijven. Het stadhuis zou moeten verrijzen op de oude daarvoor bestemde plaats: aan de Amstel bij het Waterlooplein en de Zwanenburgwal. B. en W. achten het wenselijk het bestaande eisenprogramma te herzien in overleg met de bouwcommissie uit de gemeenteraad (waarin alle fractievoorzitters zitting heb ben). De representatieve ruimten zouden eenvoudiger van opzet moeten worden; het contact met de burgerij zou meer nadruk moeten krijgen. (In de discussie over de stadhuis-misère is de laatste tijd van verschillende zijden de gedachte naar xoren gebracht, dat Amsterdam al een nieuw stadhuis heeft: het paleis op de Dam, zodat een nieuw monumentaal gebouw niet nodig en zelfs ongewenst zou zijn red.). OscarWilde: Als de goden de mensen willen straf fen, verhoren zij hun gebeden. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 13 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws .3, 4, 5, 6 Uit stad en omgeving7, 8, 9 Radio en t.v11 Kunst 11 Feuilleton 13 Economisch nieuws15 Beurs 15 Scheepsberichten 15 Sport 17 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's (Van onze correspondent) LONDEN Twee jongetjes, die in Lon den pennies voor de vuurwerkdag op vijf november ophaalden, vonden zondag op straat geheime documenten over de Britse kernonderzeeër Dreadnought. Eén hunner nam ze mee naar huis. Zijn vader waarschuwde onmiddellijk de poli tie. Vermoed wordt dat de papieren door een dief werden weggegooid toen hij ze vond in een van een marineofficier gesto len auto. De politie vroeg het jongetje wat hij in de documenten had gelezen. Hij ratelde allerlei bijzonderheden af over snelheid, maximum diepte en andere dingen. Het departement van Defensie gelooft niet dat de papieren topgeheim waren, maar ze behoorden wel tot de documenten die slechts in handen van een beperkt aan tal mensen komen. De Dreadnought kost meer dan achttien miljoen pond. Nauw keurige bijzonderheden erover zijn nooit gepubliceerd. De recherche tracht uit te maken wat er precies met de documenten is gebeurd voordat ze werden gevonden. Mr. A. R. Tammenoms Bakker, ambte naar van de buitenlandse dienst der derde klasse, is benoemd tot ambassadeur in de republiek Turkije. De rechtbank in Leeuwarden heeft van morgen de 28-jarige hoofdverdachte in de „moordzaak-Nes" veroordeeld tot een ge vangenisstraf van tien jaar. Veertien da gen geleden had de officier van Justitie veertien jaar gevangenisstraf geëist. De man heeft in Nes een boerin gedood en haar boerderij in brand gestoken. Zoals reeds eerder werd bericht is de tweede verdachte in deze zaak, een 25- jarige purser, reeds twee dagen na de zitting vrijgesproken en op vrije voeten gesteld. De officier van Justitie heeft nog dezelfde dag hoger beroep tegen deze vrij spraak aangetekend. MESSINA (A.P.). Acht Duitse geo fysici en geologen zijn gisteren in Mes sina aangekomen. Zij willen door middel van onderzeese onderzoekingen vaststel len of alle Italiaanse vulkanen (o.a. de Vesuvius, de Etna en de Stromboli) door een grote uitbarsting ontstaan zijn. De groep, die afkomstig is van het geofysisch instituut in Hannover, staat onder leiding van professor Herwald Bungenstock uit Göttingen. Het 422 ton metende Nederlands vracht schip m.s. „Frigro" van de rederij Frigro te Leeuwarden is vanochtend vroeg ge strand in de Hellefjord op de westkust van Noorwegen. Het schip is later op eigen kracht vlot gekomen. De bemanning bleef ongedeerd. De E.M.S. heeft bij monde van de se cretaris van de raad van beheer, dr. J. Goudsmit, desgevraagd verklaard, dat het arrest van de Hoge Raad geen aanleiding is om de huidige pierprijs van één gulden terug te brengen tot 55 cent, zoals minis ter dr. J. E. Andriessen heeft bepaald. De E.M.S. meent, dat voor opheffing van de voorlopige maatregelen van de of ficier van justitie bij het gerechtshof meer gronden zijn aangevoerd dan die, waarop het hof zijn beschikking heeft getroffen, en waarvan thans de Hoge Raad heeft uit gemaakt, dat deze onjuist is. De gronden, die de E.M.S. heeft aange voerd, waren vervat in een pleitnota, die 45 pagina's telde, evenveel als het ver zoekschrift dat aan het college van beroep voor het bedrijfsleven is toegezonden. Het openbaar ministerie bij de arrondis sementsrechtbank in Den Haag is ingeno men met het arrest, dat de Hoge Raad in de pierprijsaffaire heeft gewezen. De officier van justitie, mr. J. H. Maan, vindt dat de voorlopige maatregel, die zijn col lega jhr. mr. Th. W. van den Bosch van de zomer heeft genomen, terecht is ge troffen. Mr. Maan zei dat het hem voorshands onverstandig lijkt van de E.M.S. om de Vanavond zendt de N.T.S. van 20.10 tot 22.00 uur op Nederland 1 toch een recht streekse reportage uit van de voetbalwed strijd DWSSKI Og Lyn voor de Europa cup. Deze uitzending is mogelijk geworden doordat alsnog overeenstemming is bereikt tussen DWS en de NTS. Commentator is Bob Spaak. In verband met deze reportage laat de VARA haar programma's „Achter het nieuws" en „Durven we bang te zijn" vervallen Dit laatste programma (een do cumentaire) wordt nu woensdag 2 decem ber om 21.35 uur uitgezonden. Na de wedstrijd zendt de VARA wel, van 22.00 tot 22.50 uur, de aangekondigde aflevering uit de Perry Mason-serie uit. 't Eerste NTS-journaal wordt uitgezonden van 20.00 tot 20.10 uur, het tweede van 22.50 tot 22.55 uur. Het aangekondigde pro gramma van 19.00 tot 20.00 uur blijft on gewijzigd. De NTS-persdienst deelde gistermiddag nader mede, dat DWS voor de TV-rechten een bedrag van 25.000 krijgt. De Noorse televisie toonde geen interes se maar prefereert evenals andere Euro- visielanden de overname van de landen- wedstrijd DuitslandZweden die ook van daag wordt gespeeld. Voor de overname van deze wedstrijd krijgt de NTS geen toestemming van de KNVB. De returnmatch uit Oslo op 18 november is gecontracteerd voör een bedrag van f 15.000. Deze wedstrijd wordt alleen door Nederland overgenomen. toegangsprijs voor de pier niet te verla gen. De officier van Justitie meende even wel zich nog geen oordeel te kunnen vor men over wat thans te gebeuren staat. Hij heeft het arrest van de Hoge Raad nog niet ontvangen en moet het nog gron dig bestuderen. Wel meent mr. Maan dat het in theorie mogelijk zal kunnen zijn opnieuw 'n voor lopige maatregel te treffen wanneer weer een overtreding van de prijsbeschikking zou worden geconstateerd. Overigens komt het mr. Maan voor dat het wellicht verstandig zal zijn de behan deling van het beroep van de heer R. Zwolsman bij het college van beroep voor het bedrijfsleven af te wachten voor de rechtbank de zaak behandelt. (Uit dit bericht blijkt dus, dat wij gis teren voorbarig zijn geweest met de kop, waarin werd gesteld dat de pierprijs tot 55 cent zou worden verlaagd.) De koers van de aandelen Exploitatie Maatschappij Scheveningen (EMS) heeft gisteren in Amsterdam flink onder druk gestaan. In nog geen jaar tijds is de koers gehalveerd. Van omstreeks 400 begin van dit jaar belandde de koers gisteren op het absolute laagterecord van 1964, nog maar enkele punten boven 200. Op 23 oktober was het koersniveau nog 250, op 30 oktober was dit al gedaald tot 228. terwijl gisteren gesloten werd op 205 15). Voor deze gestage daling in de loop van dit jaar is een hele reeks faktoren aan te voeren. Het belangrijkste zijn de liquiditeits moeilijkheden die onder meer tot uitdruk king komen in de verkoop van Horeca bedrijven en de uitgifte van woningspaar- brieven, de problemen met personeel en de kwestie met de minister van Econo mische Zaken over de pierprijs. Vooral verwarring over de uitspraak van de Hoge Raad heeft gisteren nogal wat „pierpijn" veroorzaakt, hetgeen zeker ook invloed heeft uitgeoefend op de notering. Bovendien moet op het ogenblik nogal wat aanbod worden verwerkt van aande len EMS, waarschijnlijk afkomstig van een grote belegger, terwijl de EMS van wege het tekort aan liquiditeiten zelf geen steunaankopen kan doen. Toch wordt op het Beursplein als vaststaand aangenomen, dat de koerswaarde van aandelen EMS op het ogenblik niet in verhouding staat tot de resultaten van het afgelopen jaar, zodat de koersen in de komende weken wel iets hoger zullen worden. Advertentie UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4420 (47 jaar Rijksleverancier)

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1