Parijs gelooft dat Johnson spoedig naar Europa komt 1000 BROEKEN In twee panden MEUBELEN «UITGAAN IN HAARLEM KOLBERTS ƒ69.50 J. BRIJS „TOTAL" 1 Week hechtenis voor kadaver slachter Kardinaal Alfrink pleit voor gesprek met communisten Russische spion Richard Sorge onderscheiden Britse vakbonden akkoord met half jaar loonstop? Tenzij U weer een rol Edet King Size koopt500 Velletjes Zweedse zachtheid voor 58 ctl 58 ct. - voor Edet geen prijsverhoging! Daarom voordeliger Méér papierméér zachtheid per rol! Zorg dat U nooit zonder zit! In wit, rose, geel en groen verkrijgbaar Zacht en héééél veel papier VRIJDAG 6 NOVEMBER 1964 13 De Gaulle vindt VS-president „glad" politicus Het probleem HARRIS TWEED Glad Voorproefje van wat hem te wachten staat Op de helling Gen. Cronjéstraat 113 en 130- 132 - Haarlem - Telefoon 55382 BENZINE - SERVICESTATION Wassen - smeren - reparatie Dag en nacht Zijlweg 39-41 - Haarlem Tel. 14308 Vleugje rassenintegratie bij verkiezingen in V.S. TENTOONSTELLINGEN VOORDRACHT, AMATEUR. TONEEL en REVUE TONEEL MUZIEK TONEEL EN BALLET zacht zacht zacht zacht zacht zacht 't verhaal is eentonig. Maar Edet j gaat nog even door. Tot en met 500! Dan is het op. Dan is het uit met de zachtheidtenzij (Van onze correspondent) PARIJS Nu president Johnson Gold- water heeft verslagen mag hij, zo zegt men in Parijs, voor zijn tweede ronde in de buitenlandse politiek zijn krachten bin nenkort op generaal De Gaulle beproeven. Zowel in Washington als in andere weste lijke hoofdsteden is men zich er van be wust dat de „vrije wereld" waarvan Johnson door het Amerikaanse volk voor de komende jaren de leiding is toever trouwd, op dit ogenblik een crisis beleeft die het Witte Huis moeilijk nog veel lan ger op haar beloop zal kunnen laten. De gezondheidsbulletins van de NAVO, van de EEG, de Euromarkt, van de MLF, de multilaterale kernmacht, en van de Kennedyronde zien er bepaald niet briljant uit, om persoonlijk de diagnose van die ziektebeelden te kunnen stellen lijkt het waarschijnlijk dat president John son zich binnenkort naar Europa zal spoeden. In Parijs verwachten politici dat hij voor het einde van dit jaar bezoeken aan de drie voornaamste westelijke hoofdste den Londen, Parijs en Bonn, zal brengen. Hierop duidt ook het feit dat de Ameri kaanse onderminister van Buitenlandse Zaken Ball de komende weken in Europa polshoogte komt nemen. Het probleem waarvoor Johnson in Pa rijs wordt geplaatst is niet eenvoudig. Men kan zich bij voorbaat afvragen of hij, gewapend met zijn befaamde souples se van parlementaire rot, alleen bij mach te zal zijn De Gaulle tot zijn inzichten en politiek te bekeren. De eerste ontmoeting van het tweetal vorig jaar bij de begra fenis van John F. Kennedy is zeker niet Advertentie KEUZE UIT MEER DAN ook voor jongens Gen. Cronjéstraat 40 - 44 - Haarlem Telefoon 54679 bemoedigend geweest en heeft voorname lijk alleen maar nieuwe misverstanden op geleverd. In de ogen van de generaal is Johnson een „gladde radicaal-socialist uit de tijd en met de stijl van de derde republiek". Voor dat soort politici heeft de Franse pre sident nooit veel waardering kunnen op brengen. Daarbij komt dan bovendien nog dat generaal De Gaulle momenteel in een politieke situatie verkeert die hem nog afkeriger maakt van compromissen die zorgvuldig geiten en kolen moeten sparen. Een nieuw bewijs van deze opvatting van de generaal heeft gisteren zijn volge ling, premier George Pompidou, op een perslunch in Parijs nogmaals geleverd. Met stemverheffing herhaalde Pompidou dat de Euromarkt zonder landbouw voor Frankrijk onaanvaardbaar blijft, zodat de Duitsers weten wat hen voor 15 december te doen staat. Frankrijk zou, indien Bonn blijft weige ren de graanprijzen te coördineren, niet formeel uit de E.E.G. treden. Wel zal Frankrijk, zo liet de minister-president we ten, dan zijn houding in dier voege her zien dat de E.E.G. een natuurlijke dood zal moeten sterven. Voor de economische politierechter in Utrecht verscheen gisteren een sedert twee wéken gedetineerde 40-jarige vlees grossier uit Willeskop, die ervan wordt verdacht zich in een reeks van jaren op grote schaal te hebben beziggehouden met het handelen in ongekeurd vlees. Hij kocht vlees op van kadavers en zie ke dieren en verkocht dit onder meer aan restaurants en conservenfabrieken. Hij be schikte over een slachtplaats, die van een alarminstallatie was voorzien. De politie trof er twee weken geleden een partij van 3000 kilo ongekeurd vlees aan, dat met pa- ratyfus besmet was. De grossier die in zijn omgeving, als een bruut bekend staat, speelde voor de politie rechter de rol van de kleine deemoedige zondaar. Er was hem nu slechts één over treding ten laste gelegd, namelijk het ver voeren en te koop aanbieden van een on gekeurd geslacht rund. Dat gaf hij grif toe. Uit een opmerking van de officier van Justitie, mr. Pitlo, bleek, dat de verdach te zich bij het uitoefenen van zijn duistere en ongezonde praktijken bij de boeren niet bepaald geliefd heeft gemaakt. Hij beloof' de de boeren dat hij zou proberen of hij wat voor hun dode of zieke beesten kon maken. Maar tot een afrekening kwam het zelden. Veterinair-inspecteur J. M. Scholten verklaarde als getuige-deskundige dat men allang argwaan had tegen de grossier, die zich tegenover de controleurs, keurmees ters of ambtenaren van de veterinaire in spectie altijd honds gedroeg. Het was on mogelijk zonder politiebewaking op zijn erf te komen. De heer Scholten zei dat toen hij de verdachte tenslotte bekeurde, deze als een dolleman tekeer was gegaan. Hij had onder andere uitgeroepen niets om een procesverbaal te geven omdat hij met een briefje van 25,kon afdoen. „Ik zal net zoveel zieke en dode koeien ophalen en verhandelen als ik zelf wil", had hij de verbalisant toegeroepen. Daar de man in deze zaak slechts het vervoeren en verkopen van één ongekeurd geslacht rund ten laste was gelegd, ver oordeelde de politierechter hem tot één week hechtenis. De officier had er twee geëist. Voor het op grote schaal clande stien slachten zal hij later terechtstaan. Het feit waarvoor de vleesgrossier uit Willeskop zich moest verantwoorden, na melijk het vervoeren en te koop aanbie den van een geslacht rund, zinkt in het niet bij hetgeen hem over enige maanden ten laste zal worden gelegd, wanneer hij zich voor de rechtbank zal moeten verant woorden voor zijn duistere manipulaties met kadavervlees. Het, vooronderzoek is In volle gang. Nu al is gebleken dat hij de centrale figuur was in een wijdvertakte organisatie, die zich de laatste vier of vijf jaren met de handel in dubieus vlees heeft beziggehouden. Er stond ook nog een veehandelaar uit Linschoten terecht wegens het clandestien slachten van veertien kalveren en het in voorraad hebben van ongekeurd vlees Bij onderzoek was gebleken dat het vlees paratyfusbacillen bevatte. Hij werd ver oordeeld tot 14 keer 50 boete en twee we ken hechtenis. Ten aanzien van de NAVO gaf Pompi dou van overeenkomstige inzichten en plannen blijk. De Noordatlantische Ver dragsorganisatie moet nodig op de hel ling, zo meent hij, doch de multilaterale kernmacht dreigt de tegenstellingen over de militair-politieke problematiek tussen Parijs en de andere westelijke landen nog scherper te zullen toespitsen. De MFL-in-blauwdruk omschreef de pre mier als een verkapte Amerikaanse-Duitse militaire alliantie waardoor de Europese veiligheid en levensbelangen direct op het spel zullen worden gezet. Het opgewarmde plan-Spaak voor een Europese relance dat gisteren juist in Bonn van het vuur werd gehaald en het herziene project voor een multilaterale kernmacht waarop de la- bourregering in Londen haar hoop nu ves tigt, schijnen in de ogen van generaal De Gaulle alle twee onder het hoofd der ka rakterloze compromissen te moeten wor den gerangschikt. Premier Pompidou heeft aan die beide initiatieven gisteren dan ook niet veel woord-en vuil gemaakt. President Johnson moge zich in de Ame rikaanse Senaat en in zijn verkiezings strijd tegen Goldwater een ervaren stra teeg hebben getoond, maar de impasse waarin mede door De Gaulles gedra gingen en obstructies het Westen nu ge raakt is, vereist van de man die de ko mende vier jaren in Washington aan het roer staat behalve de vaardigheid van een navigator echter ook nog de visie van een kapitein. Men mag daarom slechts hopen dat president Johnson iets bezit van de staatkundige verbeeldingskracht die John F. Kennedy bezat. VATICAANSTAD Over 't onderwerp van de menselijke solidariteit heeft don derdag in het concilie ook kardinaal Al frink het woord gevoerd. Hij wees erop dat zeer velen tegenwoordig het marxisti sche atheïsme aanhangen. Men moet het atheïsme met alle kracht blijven afwijzen, aldus de kardinaal, maar tegelijkertijd moet men toch bereid zijn tot het gesprek met individuen. Het is niet nodig, aldus kardinaal Alfrink, opnieuw het communis me te veroordelen omdat iedereen weet welk standpunt de kerk tegenover het com munisme inneemt. Daarentegen ligt het wel op de weg van het concilie het gesprek te bevorderen met alle mensen van goede wil en niet met banvloeken te blijven slingeren. Zij, die hun godsdienstig leven in vrede kunnen lei den, moeten hun geloof nog meer uitdie pen. Zij moeten zich erop toeleggen de maatschappelijke verhoudingen te verbete ren, vooral die welke kunnen bijdragen tot de vermindering van de krachten van het kwaad. Paus Paulus VI zou vandaag voor de eerste maal een algemene vergadering van het concilie bijwonen. Hij wil het de bat presideren over het schema over de missie-arbeid van de kerk. De paus heeft bij het bekend maken van zijn voornemen naar Bombay te reizen gezegd dat hij daar als missionaris heen wil. Advertentie De gevluchte president van de Zuid- amerikaanse staat Bolivia, Victor Paz Estenssoro, gefotografeerd tijdens een gesprek met journalisten in Lima, korte tijd na zijn aankomst in Peru. (Telefoto) Advertentie MOSKOU (Reuter) De Sov.jet-Unie heeft gisteren een van haar vroegere spionnen, Richard Sorge, postuum onder scheiden met de titel „held van de Sovjet- Unie". Sorge, zoon van een Duitse vader en Russische moeder, was de man die des tijds Stalin op de hoogte stelde van Hit ler's plannen voor een aanval op Rusland. In 1933 ging hij als dagbladcorrespondent naar Japan, waar hij later persattaché bij de Duitse ambassade werd. Daardoor kreeg hij geheime Duitse documenten on der de ogen, wat hem mogelijk maakte in 1939 Moskou te waarschuwen voor de op handen zijnde aanval op Polen en later voor de Duitse invasieplannen in de Sov jet-Unie. Sorge werd in 1941 door de Japanners gearresteerd en in 1944 terechtgesteld. Enige lijd geleden wijdde Pravda, het blad van de Russische partij, reeds een artikel aan Sorge, aan wiens inlichtingen door Stalin geen aandacht werd geschonken. Het blad merkte daarbij op, dat Rusland daar voor wel zwaar heeft moeten boetan. LONDEN (Reuter) De algemene se cretaris van het acht miljoen leden tellen de Britse Trade Union Congres (TUC), George Woodcock, heeft gisteren gezegd dat de Britse vakbonden mogelijk zullen instemmen met een loonstop als de re gering kan aantonen dat de omstandighe den in het land slecht zijn. De loonstop zou. volgens Woodcock niet langer dan zes of zeven maanden mogen duren. De vakbonden zullen begin volgen de week over dit onderwerp besprekingen beginnen met de regering. De Britse minister van Financiën, James Callaghan, heeft gisteren gezegd dat hij volgende week woensdag bijzonderheden over zijn „kleine begroting" zal bekend maken. Verwacht wordt dat een forse be lasting op kapitaalsopbrengst en een winst belasting zullen worden voorgesteld. Dit zou de vakbonden ertoe kunnen brengen hun medewerking te verlenen aan de tot standkoming van een inkomenspolitiek die aan de produktiviteit is gekoppeld. De re- gering-Wilson heeft duidelijk laten uitko men dat dit de hoeksteen van de Britse economische politiek op lange termijn zal zijn. CHICAGO (AP) Bij de Amerikaanse verkiezingen hebben negers een aantal suc cessen behaald. In de zuidelijke staat Ten nessee werd voor het eerst in deze eeuw een neger tot lid van de volksvertegen woordiging van de staat gekozen. In Colo rado werd voor het eerst een neger tot rechter gekozen. In Alabama werden voor het eerst negers gekozen voor functies in het plaatselijke bestuursapparaat. De Ame rikaanse neger met de hoogste functie die aan de verkiezingen deelnam, de republi keinse minister van Justitie in de staat Massachusetts, Edward W. Brooke, werd met een grote meerderheid herkozen. Vishal, Grote Markt: Van 12 november t/m 13 december werken van de archi tect en beeldende kunstenaar Le Corbu- sier, onder de titel „Le Corbusier, poète totale". Dagelijks van 10-17 uur en zon dag van 13-17 uur. Kunstzaal „In 't Goede Uur", Korte Hout straat/Nieuwe Kerksplein: Tekeningen en aquarellen van Poppe Damave. Dage lijks 10-18 uur en 20-24 uur, 's zaterdags en zondag 10-18 uur en 20-21 uur. (Tot 1 december). De Waag (Spaarne/Damstraat): Beeld houwwerken en tekeningen van Nel Bakema en Jan van Geem. (Tot 15 no vember, dagelijks van 10 tot 5 uur en zondags van 2 tot 5 uur). Kunstcentrum De Ark, Nieuw Heiligland Tentoonstelling van schilderijen en gouaches van J. J. Doeser. Dagelijks 10-20 uur (van 8 nov. tot 5 december). Openluchttheater Bloemendaal (expositie ruimte in de kleedkamers): Grafisch werk en schilderijen van Dick Wentzel. Dagelijks van 10-17 uur, zondag 14-17 uur. (Tot en met 8 november). Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62: Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Geopend dagelijks van 10-17 u., zon- en feestdagen van 13-17 u. Prentenkabinet: Een keuze uit het pren tenkabinet. Werken van o.a. Leo Gestel, Jozef Israels, Weissenbruch, Breitner, Mondriaan, Bosboom, Piet Wiegman, Le Fauconnier. (Tot 1 december). Teylers Museum, Spaarne 16 Permanente expositie van schilderijen 19de en 20ste eeuw. Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse school 16de tot en met 19de eeuw. Fossielen, historisc-h-natuurkun- dige instrumenten, mineralen, 31-toons Fokker-orgel. Op werkdagen (behalve maandag) geopend van 10-17 u. en de eerste zondag van de maand van 13-17 u. Museum Het Huis Van Looy: Cultuur historische diorama's van dr. Wieringa (tot en met november). Woonhuis Jacobus van Looy, ingang Kleine Houtweg 103: Geopend donderdag van 10-12.30 u. en van 13.30-17 u. Zon- en feestdagen van 14-17 u. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Permanente expositie van oude reli gieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken, handschriften en kunstnijverheid. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10-12.30 u. en van 13.30-17 u.; zon- en feestdagen van 14- 17 u. Marius Bauerlaan 7, Aerdenhout: Tentoon stelling van schilderijen van Hugo Land heer. Geopend op zaterdag van 14-17 u. of na afspraak, tel. 43644. Cruquius Museum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en over zicht overstromingsramp 1953. Dagelijks van 9-12.30 en 13.30-16.00 u„ zondag 10- 16 uur. Stadsschouwburg: In de wandelgangen van het gebouw is in de maand novem ber werk tentoongesteld van de Haar lemse schilder Cor Hak. Zaterdag 7 november, Gebouw De Linge (Lingestraat) 20 u.: Zet zorgen Zijwaarts met „Vlak om de hoek" van Parnell Bradibury. Regie H. van Delden (bal na). Maandag 9 november, Stadsschouwburg, 20 u.: Toneelvereniging Droste met „Gieren op het veilig nest". Dinsdag 10 november, Stadsschouwburg, 19.30 u.: Roland Wagtergezelschap voor de Nederlandse Spoorwegen. Woensdag 11 november, Stadsschouwburg, 19.30 u.: Zie dinsdag. Woensdag 11 november, Ned. Prot. Bond (Postlaan 16, Heemstede), 20.15 u.: Willy Brill (voordracht), Feike Boschma (marionetten) en Pieter van der Staak (gitaar) met een programma van teksten uit de Talmoed en Midrasj, chassidische wijsheid en hebreeuwse volksliederen (Heemsteedse Kunstkring). Vrijdag 6 november, Stadsschouwburg, 20 u.: Nederlandse Comedie met „Wie is bang voor Virginia Woolf?" Regie Han Bentz van den Berg. M.m.v. Ank van der Moer, Han Bentz van den Berg, Femke Boersma of Petra Laseur, en Hans Boswinkel. Zaterdag 7 november, Stadsschouwburg, 20 u.: Toneelgroep Ensemble met het Broadwayblijspel „Duizend Clowns" van Herb Gardner. Regie Jan Retèl. M.m.v. Johnny Kraaykamp, Marja Habraken, Henk Molenberg, Arnold Gelderman, Wim de Haas en de 15-jarige Bennie van Oostrum. Zondag 8 november, Stadsschouwburg, 20 u.: Zie zaterdag 7 november. Vrjjdag 12 november, Stadsschouwburg, 20 u.: Generale repetitie van „De Ge dachte" van Andrejev door de toneel groep Centrum. Regie Walter Kous. M.m.v. Elisabeth Andersen, Guus Her mus, André van den Heuvel, Bep Dek ker, Gerard Hartkamp, Peter Aryans, Carol Linssen en Yolanda Bertsch. Zaterdag 14 november, Stadsschouwburg, 20 u.: Toneelgroep Centrum met de première van „De Gedachte" van Andrejev (zie vrijdag 12 november). Zondag 15 november, Stadsschouwburg, 20 u.: „De Gedachte" (zie vrijdag 12 november). Vrjjdag 6 november, Concertgebouw, 20.15 u.: Het N.Ph.O. o.l.v. Henri Arends. Solist Edmund Kurtz (violoncel). Pro gramma: Lutoslavsky, Bloch en Tsjai- kofsky. Woensdag 11 november, Concertgebouw, 20 u.: Het Kon. Mannenkoor Caecilia o.l.v. Anton de Beer. Solisten: de tenor Willy van Hese, de bariton Gerard Droog, de organist Jan Schouten en de pianiste Ans Bouter. Begeleiding door het N.Ph.O. Programma. Ouverture tot „Die Zauberflöte", drie cantates en Duitse dansen van Mozart; „Polni Mse" (soldatenrequiem) van Martinu. Woensdag 11 november, Herv. kerk „De Hoeksteen", Santpoort, 20 u.: De organist Steef Oosterbeek met 'n Bachprogramma. Donderdag 12 november, Concertgebouw, 20 u.: De stadsorganist Albert de Klerk speelt werken van Walther, Carl Ph. Em. Bach, Narcis Cassanoves, Mozart, Hermann Schroder en Max Reger. Vrijdag 13 november, Concertgebouw, 16.15 en 19.30 u.: Jeugdconoerten door het N.Ph.O. o.l.v. Marinus Adam. Pro- gramma: Concert voor 2 trompetten en orkest van Vivaldi, Beethoven ouver ture Coriolanus, Noorse dansen van Grieg, balletsuite „Les Biches" van Pou- lenc en de Sabeldans van Katsjatoerian. In't Goede Uur, Korte Houtstraat/Nieuwe Kerksplein: Maandag, dinsdag en woens dag van 21-22 uur: klassiek grammo- foonplatenprogramma. De Ark, Nieuw Heiligland: Dagelijks van 20-23.30 uurKlassiek grammofoon platenprogramma. Vrijdag 6 november, Waag Taveerne Spaarne/Damstraat: „Een Lied meer niet" door Cobi Schreijer en Ronnie Potsdammer. Van 20-01 uur. Zaterdag 7 november, Waag Taveerne (zie vrijdag 6 november). Zaterdag 7 november, café-restaurant Brinkmann, Grote Markt, 19.30 u.: Dans avond van jongerenclub „De Twintigers" met muzikale medewerking van „The Darktown Seven". Zaterdag 7 november, Kantine sportveld Kleverlaan, 20 u.: Dansavond van jon gerensociëteit „Haerlem" met muzikale medewerking van de band van Hugo van Buysen. Dinsdag 10 november, Krelagehuis, 20 u. Prijsuitreiking van voortuinkeuring. Vrjjdag 13 november, Muziekzaal café-res taurant Brinkmann, Grote Markt, 20 u. Lezing voor „Oost en West" en „Onze Vloot" door H. Kievid over „Van Colum bus tot Castro". Met dia's. Hildebrandzaal, Smedestraat, 20-23 u. Iedere zondag dansen op muziek van The Sunbeams. Hotel Bouwes, Zandvoort: In de week einden muziek met internationaal caba retprogramma. VOLKSUNIVERSITEIT Vrjjdag 6 november, Frans Halsmuseum, 20 u.: Dr. A. L. Constandse over „Het huidige wereldgebeuren". Tweede lezing, Maandag 9 november, Frans Halsmuseum 20 u.: Prof. dr. C. J. Bleeker over „Het scheppingsverhaal in het christendom en in de niet-christelijke godsdiensten1 Derde lezing. Dinsdag 10 november, Frans Halsmuseum, 20 u.: Mevr. dr. H. L. Spanjaard over „De Franse litteratuur na de Tweede Wereldoorlog". Tweede lezing. Donderdag 12 november, Frans Halsmu seum, 20 u.: Mevr. drs. A. Verschuur Stutterheim over „Inleiding tot de kunst geschiedenis". Zevende lezing. JAZZ Zaterdag 7 november, Jazz-sociëteit Ekes tos, Stationsplein 2, 20 u.: Hans Dulfer kwartet met Hans Dulfer (sax), Loek Dikker (piano), Kees Kooy (bas) en Ceès de Visser (slagwerk). Zondag 8 november, Jazz-sociëteit Ekestos, Stationsplein 2, 20 u.: Aart Gisolfkwartet met Aart Gisolf (sax), Carl Schulze (vi brafoon). Maarten van Regteren Altena (bas) en Max Bolman (slagwerk). Advertentie J KING SIZE MADE IN SWEDE"

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 13