Voor Griekse priesters is autorijden taboe GOLDEN FICTION Bouwvakkers schreven minister Bogaers terug SC SCHRIJ Orthodoxe kerk is aan hervorming toe m Eis van 2^ jaar tegen Duitse inbreker Geen vervolging inzake scheidpamflet op Zeeuwse kerk Bouwfonds in conflict met opdrachtgever m Voor rokers, met een eigen stijl Frigro heeft grote scheur in de voorsteven Eigen woningproblemen wegen zwaar mitm RIV is voorzichtig met het poliovaccin van dr. Sabin VRIJDAG 6 NOVEMBER 1964 Twee gedachten Uppits heeft royale tweeds voor de vrouw die eisen stelt. Uw keuze uit de diverse dessins zal men bewonderen, zo prak tisch en elegant. Ook voor de man met "personality" staat tweed hoog genoteerd. U kunt 'n Amerikaan roken... U kunt ook 'n Virginia roken Maar kunt ook een eigen stijl kiezen: de onvergelijkbare Golden Fiction melange Waarom onvergelijkbaar? De tabakken van Golden Fiction zijn meer uitgerijpt, warmer van kleur en dus zachter van smaak. Ze worden niet gesausd. Geen extra aroma wordt toegevoegd. Alleen GF heeft deze aparte, pure melange. Voor rokers met een eigen smaak. Woningbouw Schalkwijk I Denigrerend?! Snoeptreinen Melker en koe Behoud draadomroep Volledig zijn Restaurant TER BURG Beverwijk (Van onze correspondent) ATHENE Ziehier een belangrijk ver- ichil tussen katholieke en Grieks-orthodox priesters: katholieken mogen niet trouwen maar wel achter het stuur zitten, Grieks- orthodoxe mogen wel trouwen (éénmaal), maar niet achter het stuur zitten.Sterker nog: zoals het een Griekse „pappas" tot aanbeveling strekt als hij getrouwd is en een paar kinderen heeft, zo schijnt het leren chaufferen onder katholieke geeste lijken te worden aangemoedigd, ter betere bediening van hun parochie. Maar ook: zoals het celibaat al op een flauwe helling schijnt te zijn geraakt en hier en daar door katholieken openlijk wordt aange vochten, zo is er ook in Griekenland veel critiek op het vernieuwde „auto-verbod" van de aartsbisschop van Athene en pri maat van de Griekse kerk, Krysostomos. Deze zegt in zijn pas gepubliceerde en cycliek: „Dat een geestelijke een auto heeft voor eigen gebruik en hem zelf be stuurt, is te veroordelen, want het is in tegenspraak met zijn zending als werker voor de kerk, terwijl zijn Christus-getrou we kudde vooral in Griekenland niet gaar ne personen in kerkelijk gewaad in een auto ziet zitten met het stuur van het voertuig in de handen. Zij zullen dikwijls Ironische commentaren horen van de kant van de christenen die nog niet rijp zijn voor zulke verschijningen en die zulk een bedrijf, door geestelijken uitgeoefend, zien als modernistisch, werelds en afgedwaald". DE ENCYCLIEK van de 83-jarige aarts bisschop hinkt duidelijk op twee gedach ten. Wat zou hij in zijn hart meer ver oordelen: de priester-chauffeurs (tien tot nu toe in totaal) of degenen die nog te onrijp zijn om dit verschijnsel naar waar de te schatten? Hoe „rijp" is hijzelf in deze kwestie? Eigenlijk is het dilemma terug te voeren tot de voor buitenstaan ders vooral zo verwarrende paradox die de positie van de Griekse priester in het algemeen aankleeft. Aan de ene kant is diens hele verschijning erop berekend res pect in te boezemen. Het zwarte gewaad, de baard en de lange, vaak opgebonden haren, die net als het autoverbod door de modernistische Grieken als verouderd wor den gevoeld, worden door de synode ver dedigd en zelfs opgelegd als noodzakelijk middel om de vertegenwoordigers van de kerk te onderscheiden van de kudde. „De „pappas" heeft dan ook een belang rijke positie in elk dorp: de kinderen kus sen hem op straat de hand, vooral de vrouwen bejegenen hem met eerbied en ledereen noemt hem „despotis", een oude Byzantijnse titel waarin niets van ons „despoot" zit, of zelfs „agios" (heilige). In bussen en treinen wordt automatisch voor elke pappas opgestaan als er geen plaats voor hem is. Aan de andere kant is de dorpspappas bijna altijd een dorpeling-onder-de-dorpe- Advertentie KRUISWEG 72 HAARLEM SPECIAALHUIS REGENKLEDING lingen, meestal uit het dorp zelf afkomstig en uitverkoren om zijn goede stem en zijn kennis van kerkelijke zaken. Hij is niet te lui om als boer te oogsten en te zaaien op zijn eigen veld, in zijn werkplunje en met zijn baard wapperend in de wind. In het café bepraat hij met zijn medeboeren de prijs van het graan en de kwaliteit van de druivenoogst. Hij is een gewichtig man, maar toch altijd meer de vakman die, naast zijn boerenarbeid, de „liturgie" (werking) van de kerk beheerst dan de man die moreel gezag over zijn dorpsge noten uitoefent. Naast hem zitten de molenaar en de zadelmaker, en de Grieken gebruiken voor hun bedrijf hetzelfde woord „liturgie", dat „in-functie-zijn" betekent, „het doen". De onderwijzer, de enige vaak die niet uit het dorp zelf is en dus boven de partijen staat, heeft meestal meer invloed en is ook meer geletterd. Vaak zal hij ook meer weten van het familieleven van de dorpelingen. De pappas is zelden biechtvader voor zijn dorpsgenoten: daarvoor kunnen zij terecht bij hogere geestelijken, archimandrieten en metropolieten, die in de stad resideren. DEZE LAATSTEN staan ook meer bo ven de situatie, of worden geacht daar boven te staan, omdat zij niet in het huwe lijk mogen treden. Juist deze week babbelt heel Griekenland over de metropoliet van de Noordgriekse stad Drama, die lang durig omgang zou hebben gehad met een Een 21-jarige fabrieksarbeider uit Darmstadt (Duitsland) stond voor de rechtbank in Den Haag terecht wegens een inbraak met geweldpleging in een fabriek in Loosduinen. Er werd tegen hem twee jaar en zes maanden gevangenis straf geëist. De jongeman was drie jaar geleden in Rotterdam gearresteerd wegens diefstal van een auto. Hjj wist te ontsnappen en vluchtte naar Duitsland. In maart van dit jaar keerde hij naar ons land terug, stal in Den Haag zestig gulden uit een juke box en pleegde daarna een inbraak in een fabriek in Loosduinen. Hij werd door een nachtwaker betrapt. De jongen ging de nachtwaker met een beitel te lijf, die daardoor enkele scheurwonden in de sche del opliep. De dader nam de vlucht, maar werd aan de grens in Limburg aangehou den. In zijn koffer werd onder meer een revolver met 46 scherpe en 6 gaspatro nen aangetroffen. Hij beweerde voor de rechtbank, dat dit in Duitsland niet straf baar is. Op 19 november doet de rechtbank uit spraak. De minister van Justitie, mr. Y. Schol ten, heeft in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid mr. G. H. Slotemaker de Bruïne (P-S.P.) over het aanbrengen van wat deze noemde „uitermate beledigende en fascistische uitlatingen" op de Nederlandse hervormde kerk te Oostburg gezegd dat er geen aan leiding bestaat voor opsporing en voor vervolging van de daders. De betrokken officier van justitie is, al dus het antwoord van de minister, van oordeel dat indien door de uitlatingen in het op de deur aangebracht geschrift een strafbaar feit is gepleegd, gedacht moet worden aan het in beginsel slechts op klachte vervolgbare misdrijf van eenvou dige belediging. De in het geschrift met name genoemde persoon, die als klachtge- rechtigde zou moeten worden beschouwd, heeft tot nu toe geen klacht ingediend, Van een strafbaar feit dat ambtshalve vervolgd kan worden, is niet gebleken. (De genoemde persoon is dr. Hugo van Dalen, die ontslag heeft genomen als pre dikant in Oostburg). Voor de president van de Haagse recht bank diende een kort geding, dat een Rot terdamse journalist aanhangig had ge maakt tegen de n.v. Bouwfonds Neder landse Gemeenten in Den Haqg. De jour nalist vordert dat het bouwfonds mede werking zal verlenen aan de bouw van een bungalow in Heerjansdam voor 48.000,- «oals een jaar geleden werd afgesproken. In september van dit jaar kwam het bouwfonds met een definitieve kostenbere kening. Toen bleek dat de kosten 59.000,- waren. De journalist nam daar geen ge noegen mee en verlangt dat de bunga low alsnog wordt gebouwd voor 48.000,-. Zijn raadsman mr. F. L. F. Altmann, wees erop dat in een brief van 14 oktober 1963, de overeenkomst is bevestigd op een prijs van 48.000,- „met inbegrip van eventuele kostenstijgingen". „Het kan minder kosten, maar zeker niet meer", had een employé van het bouwfonds gezegd. Mr. M. Drielsma stel de hier namens het bouwfonds tegenover dat de brief is geschreven door een tech nisch ambtenaar, die zijn mededeling niet op de juridische merites heeft beoor deeld. Volgens mr. Drielsma is er pas sprake van een overeenkomst wanneer de definitieve kostenberekening voor akkoord wordt getekend. Voordien worden slechts bouw en financiering voorbereid. Mr. Altmann bood aan diverse gesprek ken tussen de journalist en employés van het bouwfonds te laten horen. Die gesprek ken waren namelijk opgenomen op een bandrecorder. Voorlopig vond de presi dent het echter niet nodig dat de bandre corder ter tafel kwam. De uitspraak werd bepaald op 12 november. Een priesterdelegatie op bezoek bij de Griekse premier Papandreou. als dienstmeisje gedoodverfde vrouw, die hij zelfs in het huwelijk zou hebben laten treden met een hem goedgezinde priester om haar „onder zijn bereik" te houden. De metropoliet is in eerste instantie van zijn zetel ontheven verklaard maar zal, ook als dit vonnis door een hogere kerke lijke rechtbank wordt bevestigd, zijn pries tersambt en de gage van zijn metropoli- taat behouden, wat in de pers tot sarcas tische opmerkingen aanleiding geeft. Verwarrend voor de buitenstaander Is ook weer die combinatie van Byzantijnse pracht waarmee de hoge geestelijkheid tot ieders tevredenheid elke plechtigheid op luistert en de ironische critiek die men in het dagelijks leven doorlopend op hen kan vernemen uit de mond van de gewone man, en zelfs ook wel uit die van de lage geestelijkheid. Ongebreideld is vooral de critiek op hun grote geldelijke belangstel ling en hun vasthouden aan winstgevende privileges. De lage geestelijkheid daaren tegen wordt, ook al heeft deze gezinnen te onderhouden, door de staat zeer beschei den betaald en het kwam vorig jaar zelfs tot beginnende stakingsbewegingen. De modernisten, die de orthodoxe kerk willen hervormen, vrezen dat dit, evenals de ouderwetse haar- en klederdracht, de belangstelling bij jongeren voor het pries terambt steeds meer doet afnemen. Nu al is er een groot overschot aan afgestudeer den. Zij prefereren het leraarschap in de theologie, een vak dat echter bij de komen' de theologen, die weigeren priester te wor> de onderwijshervorming in het gedrang komt. Advertentie EEN LAURENS PRODUCT Het 422 ton metende Nederlandse vracht schip ms „Frigro", dat gisteren aan de Noorse westkust is gestrand en later op eigen kracht vlot is gekomen, heeft een scheur van zeven tot acht meter lang bij zijn voorsteven opgelopen. Het zal mogelijk enkele dagen duren voordat men het tijdelijk waterdicht kan maken. De Frigro (van de rederij Frigro te Leeuwarden) heeft gisteren het stadje Flo- roe op eigen kracht weten te bereiken. Uit een onderzoek ingesteld door kik vorsmannen is gebleken, dat het schip naar een werf moet voor reparaties. De Frigro zal vermoedelijk naar Bergen aan de Noor se westkust gaan. Ruim zeshonderd brieven heeft minister Bogaers gekregen als antwoord op zijn persoonlijke brief aan de bouwvakkers om „er een schepje bovenop te doen". De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid schreef de brief naar aan leiding van het feit dat er op het ogenblik meer huizen in aanbouw zijn dan ooit. Een groot deel is vrijwel klaar. Een extra inspanning voor juist deze huizen zou de woningzoekenden en minister Bogaers wel kom zijn. „Honderdzeventigduizend gezin nen", schreef de minister, „hebben nog geen huis voor zichzelf". Naar aanleiding van de diverse persver slagen betreffende de woningbouw te Schalkwijk, waarbij de Stichting Woning bouw Schalkwijk in diskrediet werd ge bracht, voel ik mij genoodzaakt ertoe bij te dragen, dat de schuldvraag in de on derhavige kwestie te geringe zandopho- ging met als gevolg wateroverlast tot de juiste proporties wordt teruggebracht. Laten wij eerst het in het voöruitzicht ge stelde en hopelijk onpartijdige onderzoek afwachten, alvorens met de vinger beschul digend naar de stichting te wijzen. Uitein delijk is het een elementaire taak van de gemeentelijke overheidsinstanties een strin gente controle op de bouwprojecten uit te oefenen. In de krantenverslagen werd het lof waardige plan geopperd tot 't vormen van een vereniging van woningeigenaren om eventueel het hoofd te kunnen bieden aan de uit deze kwestie voortvloeiende proceskosten. Er bestaan echter ook plan nen om de Stichting Woningbouw Schalk wijk opzij te zetten. Hieruit blijkt wel de ongenadige ondank ten opzichte van die mensen, die op deze meedogenloze wijze hun prijzenswaardig plan tot bouw van woningen in Schalkwijk en de effectuering hiervan „beloond" zien. Ik hoop echter dat het plan tot uitscha keling van de Stichting weinig adhesie zal vinden. H. J. BRUGMAN, Haarlem (Boerhaavewijk). In uw blad van 2 november komt op pa gina 2 de afdruk voor van een opname voorstellende een speling der natuur een reuzenkool van boer Eon uit Leu- han, Frankrijk. U voegt daaraan toe: „iedere gelijkenis van deze reuzen-kool met bestaande personen is puur toeval: een zekere meneer De Gaulle is trouwens maar nauwelijks twee meter hoog". Indien in het buitenland een publiciteits- orgaan een dergelijke of andere denigre rende uitlating zou maken ten aanzien van ons staatshoofd, koningin Juliana, zou en ik veronderstel ook in uw blad daar tegen een storm van protesten opkomen. Echt, u meent zonder meer het staats hoofd van de republiek Frankrijk, de pre sident De Gaulle in uw blad te kunnen be ledigen. Ik vind dit niet alleen hoogst onbehoor lijk, het getuigt voorts geenszins van goe de smaak. D. HOLLAND, Haarlem. Naschrift: De poging tot humor zit in de overeenkomst De Kool De Gaulle. Dat is alles. Wie lange tenen heeft, ziet toe dat hij ze niet bij alle mogelijke ge legenheden onder andermans voeten schuift. Voor zover wij iets van De Gaulle weten, zijn wij ervan overtuigd dat hij zich niet beledigd zal voelen. Er zijn veel kleine dingen waar grote mannen en men sen boven staan. Red. In deze rubriek worden eenmaal per week brieven opgenomen, die met uit drukkelijk verzoek tot publikatle aan de redactie worden toegezonden; voorwaar den tot publikatle zijn: Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beschouwd. De Inzender moet de brief met zijn volle naam en adres ondertekenen en Instemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaat». (Dus geen pseudo niem of initialen). De brief moet gesteld zijn in behoorlijk Nederlands en in begrijpelijke, beknopte vorm. De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter publikatie te bekorten op niet essentiële punten, of opneming te weigeren. Opneming van een bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redactie het een» is met daarin vervatte meningen of argumenten. Pers en radio hebben gemeld (ons blad van vrijdag 30 oktober) dat de Spoor wegen 'snoeptreintjes zullen inschakelen. Nu vraag ik mij af of hiermede de schoonheid wordt bevorderd aangezien wij vechten voor schoon Nederland, want de heren begrijpen wel dat de papiertjes buiten de raampjes of in de coupés ko men te liggen en daar de Spoorwegen een tekort aan arbeidskrachten hebben om deze papieren in de coupés op te ruimen wordt het er mijns inzien niet schoner op. P. SIKSMA, Haarlem-O. In de rubriek „wereldnieuws" nam u 'n bericht op over de wereldkampioen mel ker. De man had zijn titel te danken aan de koe. Dezelfde melker zal onder een an dere koe wel vijf of zes minuten nodig hebben voor 6V2 liter melk. Ik ben tot mijn 31ste jaar veehouders knecht geweest. Ik werkte bij een pa troon die een koe had die na het kalven elk jaar veertien tot vijftien liter melk per keer produceerde. Ik heb eens op mijn hor loge gecontroleerd, hoe snel het dier mij liet werken. Ik had twee houten melkem mers die samen een inhoud hadden van vijftien liter. Met het wisselen van de em mers mee was ik binnen vier minuten klaar. Het snelle melken ligt aan het model van de speen en de wijdte van het slot. Als dat goed is „kun je het er met je pet wel uitslaan", zo zeggen de melkers. Een goede melker kan gemiddeld zes koeien per uur melken die pas gekalfd hebben. Elke koe produceert dan tien tot twaalf liter melk. De koe die mij in staat stelde haar binnen vier minuten te melken was een dier van eigen fok. Zij schonk haar eigenaar 21 kalveren. J. FOLDERVAART SR., Haarlem. De afgelopen weken is over de actie tot behoud van de draadomroep al het één en ander geschreven. Men kan het P.T.T. niet kwalijk nemen dat zij uit commer- ciël oogpunt een verliesgevende post gelei delijk wil liquideren. Men kan het de zeer vele muziekminnenden, die verzot zijn op de sublieme weergave van de draadomroep niet kwalijk nemen dat zij alles in het werk stellen de draadomroep te behou den. En dan niet te vergeten de zieken huizen, bejaarden, enzovoort. Beide stand punten zijn redelijk. Indien het aantal aansluitingen echter belangrijk zou toene men komt deze gehele kwestie automatisch te vervallen. Dan zal er op een zeker moment geen tekort in de exploitatie meer zijn. Voordelen van draadomroep zijn: 1. Vier storingvrije station. (Op uw ra dio gebruikt ,u er meestal minder). 2. Veel mooiere weergave, vooral in de hoge tonen. (Niet te vergelijken met ra dio-ontvangst). 3. Speciale platenprogramma's. 4. Voor goede bandrecorder-opnamen eigenlijk de enige mogelijkheid om een prachtige geluidskwaliteit te krijgen. Een werkelijke muziekminnaar neemt draadomroep. De kosten zijn gering. Er is al een landelijk Comité tot be houd van de draadomroep. Laten zij, die sympathiseren met de draadomroep, een adhesiebetuiging sturen aan het secretariaat: mevrouw H. BoU' man, Noordplein 47, Rotterdam-II. Onze actie brengt kosten met zich. Elke gift is welkom op postgiro 584104 van A. Cou- prie te Rijswijk. M. COHEN, Haarlem. Met zeer veel genoegen heb ik de dui delijke uiteenzetting gevolgd van de heer Korthuys in het Haarlems Dagblad van vrijdag 30 oktober over de „apartheid" naar aanleiding van het voorgenomen be zoek van de heer Piet Kee aan Zuid- Afrika. Het is te hopen, dat de heer Kee die overigens niet uit politieke overwegin gen daarheen gaat, verrijkt in ons land zal terug keren met impressies van wat daarginds wordt gedaan in het belang van de zwarte bevolking, bijvoorbeeld op het gebied van betere huisvesting; veel en veel meer dan in de Verenigde Staten en waarschijnlijk zelfs meer dan in ons land voor eigen bevolking. T. KREMER-SCHELTEMA, Haarlem. Naschrift: Dat is zeker te hopen. Even eens is het te hopen dat geachte inzend ster onze redactionele aanvulling op het relaas van de heer Korthuys waarover deze brief niets zegt heeft gelezen en ter harte genomen. Dan heeft zij name lijk een volledig beeld van de situatie. Redact-ia, De antwoorden van dé bouwvakkers zijn over het algemeen positief. De meeste brie ven hebben echter een „maar". Uw beroep op mij is niet vergeefs", schrijft er een, „Als woningzoekende bouwvakker meen ik echter thans ook een beroep op uwe excel lentie te mogen doen Het blijkt dat de eigen woningproblemen bij de arbeiders in de nieuwbouw uiteraard zwaarder wegen dan bij wie ook. „Wij zijn elf jaar getrouwd en wonen nog steeds in anderhalve kamer bij mijn moeder", zo reageert een der briefschrijvers. Jaloezie speelt ook een rol. „Hoe kunt u medewerking verlangen van iemand, die zelf in een krot woont en die er voor moet zorgen dat jonge mensen, die nog niet eens getrouwd zijn, een nieuw huis krijgen?" Klachten over het loon zijn er ook. „Een aannemer mag zijn arbeid zo duur mo gelijk verkopen, maar een arbeider, al doet hij nog zo zijn best, krijgt niet meer be taald dan de C.A.O. toestaat!" Ook de dienstplicht zit de bouwvakkers hoog. Een aantal van hen adviseert: Laat de dienstplichtige bouwvakarbeiders ge woon in hun eigen werk. Op het ministerie leidt men hieruit af dat de mogelijkheden voor vrijstelling niet voldoende bekend zijn. Er komen nog steeds antwoorden op mi nister Bogaers' brief binnen. Hoewel nog niet bekend is wat er met de reacties gaat gebeuren, ligt het wel in de lijn van de minister om weer wat van zich te laten horen. Advertentie Waar u „heerlijk" eet en drinkt Het Rijksinstituut voor de Volksgezond heid in Bilthoven gaat door met het ver vaardigen van het dode poliovaccin van dr. Salk en voelt voorlopig niet veel voor het in 1961 gelanceerde levende (orale) poliovaccin van dr. Sabin. „De ontwikke ling in de Verenigde Staten rechtvaardigt deze keuze," zo heeft de directeur van het R.I.V., dr. J. Spaander, verklaard. Bij een recent bezoek aan de V.S. was hem opnieuw gebleken, dat voorlopig voorzich tigheid is geboden met het Salkvaccin, dat tot nu toe in ons land alleen werd gebruikt bij een polioexplosie op Tholen. Of uitein delijk het levende poliovaccin toch het dode zal gaan vervangen, moet volgens hem worden afgewacht. In de V.S. is dr. Spaander gebleken, dat het gebruik van het levende poliovaccin thans wordt be perkt tot epidemische situaties en voor personen beneden achttien jaar. Voor al gemeen gebruik wordt het niet meer aan bevolen. De Amerikaanse gezondheids dienst heeft onlangs aan het gebruik van het orale vaccin beperkingen verbonden. De Amerikaanse gezondheidsdienst signa leerde 87 gevallen van polio, waarbij moest worden overwogen of de ziekte een gevolg was van het Salkvaccin. Vastge steld werd dat inderdaad verscheidene ge vallen door het nieuwe vaccin werden ver oorzaakt. Bij het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid zal overigens met beide vaccins worden verder gewerkt, maar voor algemeen gebruik wordt de produk- tie van het dode vaccin gehandhaafd. Het biedt het grote voordeel, dat men met één prik de mens als baby reeds tegen vier ziekten kan beschermen: polio, difte rie, kinkhoest en tetanus. Het orale polio vaccin beschermt alleen tegen polio, het geen er volgens het R.I.V. wel toe kan leiden, dat de drie andere vaccinaties worden overgeslagen. In de internationa le controverse tussen levend en dood poli ovaccin heeft Nederland tot nu toe de „dode partij" gekozen en blijkens de re sultaten met succes.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 15