Er wordt gewerkt aan nota over de zeehavens A G I "s D A en STILBÉPAN Meer subsidie in uitzicht voor maatschappelijk werk Kt Eis van anderhalf jaar tegen een 77-jarige Hagenaar KRAMMETJE FOK POLLE, PELLI EN PINGO deze haarcream geeft geen kalkroos Kardinaal Alfrink voorzitter van Pax Christi flaumann Minister Van Aartsen krijgt nog dit jaar een proefnota TRESLONG-HILLEGOM Vragen over nieuwe verlofregeling bij parate troepen >^srci Rem sticht Tros Mr. dr. R. H. Pos overleden Mistig weer 'RIJDAG 6 NOVEMBER 1964 100— inruil-actie Haarlem I elsen-IJmuiden (en maakt uw haar niet vet) ,,Roos" kan kalkroos zijn. Ga over op Stilbépan haarcream en (kalk)roos verdwijnt on middellijk. Tube v.a. f 1.10. Pot v.a. f 1.50. Beverwijk ER RESTEN U NOG 7 dagen.... Wegens oplichting van een klooster-overste Oud-gevolmachtigd minister van Suriname 31 I ia o Kardinaal Alfrink is vrijdag gekozen tot voorzitter van de internationale rooms- katholieke vredesbeweging „Pax Chris ti". Zijn voorganger, kardinaal Feltin, heeft deze functie met het oog op zijn hoge leeftijd neergelegd. Advertentie 1 (Van onze parlementaire redactie) Minister Van Aartsenheeft de Tweede Kamer eindelijk de lang gevraagde zeeha vennota in het vooruitzicht gesteld. Een werkgroep uit vertegenwoordigers van drie departementen zal nog dit jaar de be windsman 'n proefnota voorleggen. Omdat de Rijksdienst voor het Nationale Plan niet in staat is gebleken op korte termijn met gegevens over vraag en aanbod van scheepscapaciteit te komen, zal de nota gebaseerd zijn op prognoses. De bewindsman betreurde het, dat na de „Van Oldenbarneveldt" nu ook de „Oranje" en de „Willem Ruys" uit de vaart zijn genomen. De betrokken rede- c rijen hadden de regering wel ingelicht over hun besluit, maar niet om overheids steun gevraagd. De minister had de in druk dat die hulp ook niet wordt gewenst. Tussen werkgevers en werknemers in de kustvaart is overleg gevoerd over een herziening van het Schepenbesluit wegens de automatisering in deze sector. De posi tie van de kustvaart is er door de groei van de vloot en de verdubbeling van de tonna ge niet beter op geworden, zo liet de mi nister weten. De minister zei dat er voorlopig nog weinig mogelijkheden bestaan voor de bouw van schepen met kemaandrijving. Toepassing van kernenergie in de koop vaardij wordt wel bestudeerd, maar de kosten van een dergelijk project zijn nog altijd zo hoog, dat een rendabele exploi tatie niet mogelijk is. Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: De Nederlandse Comedie met „Wie is bang voor Virginia Woolf' van Edward Albee Regie Han Bentz v. d. Berg. M.m.v. Ank v. d. Moer, Han Bentz v. d. Berg e.a. Zater dag 20 u.: Toneelgroep Ensemble met „Duizend clowns" van Herb Gardner. Re gie: Jan Retèl. M.m.v. Johnny Kraaykamp Marja Habraken, Wim de Haas." Henk Molenberg e.a. Concertgebouw, vandaag 20.15 u.- Con cert door het N.Ph.O, o.l.v. Henri Arends. Solist: Edmund Kurtz (violoncel) BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Plan tage Tamarinde", 14 j. Frans Hals, 19 en 21.15 u.: „Rebel tegen Rome", 14 j. Lido, 14, 18.45 en 21.15 u.: „Gisteren, van daag en morgen", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Monde Cane 2", 18 j. Minerva, vandaag 20.15 en zaterdag 19 en 21.30 u.: „De duivel en de tien geboden" 18 j. Rembrandt, 14, 19 en 21,15 u.: „De hof nar", a.l. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Perseus de onoverwinnelijke", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Liefde kan moeilijk zijn", 18 j. Monopole (Zandvoort): vandaag geen filmvoorstelling. Zaterdag 20 u.: „Het mas ker van Scaramouche", 14 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62) Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de i6de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Geopend dagelijks van 10-17 u., zon- en feestdagen van 13-17 u. Prentenkabinet: Een keuze uit het pren tenkabinet. Werken van o a. Leo Gestel, Jozef Israels, Weissenbruch, Breitner, Mondriaan. Bosboom, Piet Wiegman, Le Fauconnier. Tot 1 december. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat/ Nieuwe Kerksplein): Tentoonstelling van tekeningen en aquarellen van Poppe Da- mave. Tot 1 december. Dagelijks van 10-18 en 20-24 uur en zondag van 10-18 en 20- 21 uur. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3) Eerste etage: Tot 8 november Tentoonstelling van foto's van J. H. Böhme. Dagelijks van 10-20 u. Bootzaal: „100 Am bachten" van Jan Luyken. Dagelijks ge opend van 10-20 u. Klassiek grammofoon platenconcert van 20-23.30 uur. Museum Het huis van Looy (Kleine Houtweg 103). Geopend van 10-17 en zon en feestdagen van 13-17 u. Expositie van cultuurhistorische diorama's van dr. Wie- ringa. Tot en met november. Woonhuis Jacobus van Looy, geopend op donderdag van 10-12.30 en 13.30-17 u. Zon en feestdagen van 14-17 u. Teylers Museum (Spaame 16)Perma nente tentoonstelling van tekeningen van de Hollandse, Italiaanse en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10-17 u. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken, handschriften en kunstnijverheid. Dagelijks (behalve maandag) geopend van 10-12.30 u. en van 13.30-17 u. Zon- en feestdagen van 14-17 u. Openluchttheater Bloemendaal: Tentoon •telling van grafiek, tekeningen en schil derijen van Dick Wentzel. Dagelijks ge opend van 10-17 u. Zondag van 14-17 u Tot en met 8 november. De Waag (Spaarne/Damstraat): Beeld houwwerken en tekeningen van Nel Bakema en Jan van Geem. Dagelijks van 10-17 u. en 's zondags van 14-17 u. Tot 15 november. DIVERSEN Vleeshal (Grote Markt): Expositie van tropische vogels. Geopend: vrijdag en •aterdag van 10-22 u.; zondag van 10-18 u. Waagtaveerne (Damstraat/Spaarne), van daag en zaterdag van 20-01 u.: Cobi Schreijer en Ronnie Potsdammer met „Een lied meer niet". Minerva Theater, Heemstede: Zaterdag 14.30 u.: Aerdenhouts kindertoneel met „Hans en Grietje". (Zie verder „Uitgaan In Haarlem" in de krant van vandaag). VRIJDAG 6 NOVEMBER City, 20 u.: „Veel liefs uit Moskou". Stadsschouwburg, 20 u.: „Maigret maakt zich kwaad". Herv. Kerk, Kanaalstraat, 20 u.: Jubi leumconcert ter gelegenheid van het vijf tigjarig toonkunstenaarschap van de heer Stephen Jansen. Herv. Jeugdgebouw, 20 u.: Jaarvergade ring P.v.d.A., afdeling IJmuiden. O.K. Verenigingsgebouw, Wilhelmina kade 252, 15-23 u.: Bazaar. ZATERDAG 7 NOVEMBER City, 19 en 21.15 u.: „Veel liefs uit Mos kou". Stadsschouwburg, 20 u.: „Maigret maakt zich kwaad". Patronaatsgebouw, 20 u.: Concert en ca baret, optreden accordeonvereniging „IJ- muidens Roem" en „The Shepherds". O.K. Verenigingsgebouw, Wilhelmina- kade 252, 15-23 u.: Bazaar. Havenmond IJmuiden: Het voorlich tingscentrum op het Semafoorduin, ge wijd aan de havenmond van IJmuiden en het Noordzeekanaal, is voor bezoek van particulieren geopend: woensdag van 15 tot 16 u. en zaterdag van 11.30 tot 12.30 u. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en van 14 tot 16.30 uur. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 u.; filiaal Velsen-Noord: 10 tot 12 en 14 tot 17 u.; filiaal Santpoort, gebouw Spaarn- berg, Wüstelaan 79, 10-12 uur. Onderscheiding. Tot ridder in de orde van Oranje-Nassau is benoemd de heer W. van Dijk te Amsterdam, adjunct-inspec teur voor de scheepvaart. Advertentie Ttgtn haaruitval DAGRA N.V. DIEMEN VRIJDAG 6 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Win- netou", Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Vero veraars van de Pacific". W.B. Theater, 20 u.: „Het zwaard van Koning Arthur". Kennemer Theater, 20 u.: Toneelavond „De Gieteling". Verenigingsgebouw, Meerestein: Pluim vee-expositie. ZATERDAG 7 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Win- netou"; 23.30 u.: „Kabo". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Vero veraars van de Pacific". W.B. Theater, 20 u.: „Het zwaard van Koning Arthur". Herv. Verenigingsgebouw, Schans, 14 u.: Aanvang solistenfestival. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Minister Schouwenaar- Franssen van Maatschappelijk Werk staat in beginsel niet afwijzend tegenover ver hoging van de overheidssubsidie voor het maatschappelijk werk met nog tien per cent. Momenteel dragen rijk en gemeente elk veertig percent bij. Het particulier initiatief moet twintig percent opbrengen. De bewindsvrouwe kwam hiermee ge deeltelijk tegemoet aan een wens, die de heer Engels (K.V.P.) gisteren in de Twee de-Kamercommissie voor Maatschappelijk Werk met kracht naar voren bracht. Hij betoogde, dat vooral als gevolg van de stij gende personeelskosten op de particuliere organisaties steeds zwaardere lasten gaan drukken en vroeg daarom een subsidie verhoging met tien percent per 1 januari 1966. De heren Daams (P.v.d.A.), Tilanus (C.H.U.), Van Bennekom (A.R.) en Van Dijk (V.V.D.) sloten zich bij zijn pleidooi om subsidieverhoging aan. De minister zei dat uitvoerig overleg no dig is voordat een besluit kan worden genomen. Met name de heer Scheps (P.v.d.A.) drong aan op een juist beleid ten aanzien van de Ambonezen. „Men moet enerzijds alles voor hen doen als ze willen blijven en anderzijds hun geen stroobreed in de weg leggen als ze naar Indonesië willen terugkeren." De minister beloofde dit. De heer Scheps wist tot verrassing van de minister te vertellen, dat het gemeen tebestuur van Assen bereid is, een tweede Advertentie dagelijks diner-dansant dinsdags kabaret onbeperkt kip eten 6.50 zalen voor partijen tot 1000 personen reserv. nu voor kerstdiner-dansant 0 2520 - 5347 maandags gesloten woonwijk voor Ambonezen te laten bou wen. Minister Schouwenaar wist daarvan nog niets. Maar als het waar is, wil zij graag alles doen om er het beste van te maken. De minister deelde mee, dat zij een on derzoek wil laten instellen naar de kennis en de mening van de Nedérlandse bevol king over het maatschappelijk werk. Zij vindt dat het publiek duidelijk moet we ten wat het maatschappelijk werk inhoudt en waar men terecht kan als men maat schappelijke bijstand nodig heeft. Zij vond dat het algemeen maatschappelijk werk weieens te weinig een eigen gezicht toont. Enthousiast bleek de minister te zijn over de voorgenomen steun aan stedelijke opbouworganen, die met een rijksbijdrage kunnen gaan werken in gemeenten met ongeveer 75.000 of meer inwoners. Deze plaatselijke organen van advies en overleg zullen het particulier initiatief en de over heid inzicht kunnen verschaffen in de be hoeften aan maatschappelijk werk. Het Tweede Kamerlid de heer Walburg (A.R.) heeft de minister van Defensie ge vraagd of het juist is, dat per 1 januari voor het beroepspersoneel van de konink lijke landmacht dat bij de parate troepen dient, een andere verlofregeling van kracht wordt, waarbij werkdagen, die vallen in de algemene verloftoekenning voor Pasen, Pinksteren, Kerstmis en Oud- en Nieuw jaar, in het vervolg afgetrokken kunnen worden van het vakantieverlof. Het Kamer lid vreest, dat beroepspersoneel, dat van deze regeling geen gebruik wil maken, in vrijwel lege kazernes en legerplaatsen zal moeten verblijven en dat het dan geen nuttig en efficiënt werk kan verrichten. Het dienen bij de parate troepen wordt hierdoor niet aantrekkelijk gemaakt, meent de heer Walburg, die ten slotte nog wil weten hoe de betrokkenen op deze nieuwe regeling hebben gereageerd. Jachthaven. De gemeente Leiderdorp is voornemens de 200 bij 500 meter grote waterplas „De Grote Zandput" in te richten tot jachthaven. Deze zandput ontstond jaren geleden door zanduitgra- ving voor Rijksweg 4. Voorlopig komen er steigers voor een vijftigtal jachten. Wordt de hele plas benut, dan zullen er over enige jaren 700 boten een plaats kunnen krijgen. De jachthaven is uit sluitend bedoeld als thuishaven. Woon boten worden geweerd. Het plan bestaat bij de jachthaven een motel te bouwen. I Dood door schuld. De Haagse rechtbank heeft een 34-jarige Haagse kapper tot een week gevangenisstraf veroordeeld wegens dood door schuld. Op 23 maart had hij met zijn auto bij Voorschoten een scooterrijder aangereden, waardoor deze in een sloot geslingerd werd. Door zijn zware kwetsuren kon het slacht offer, een student uit Leiden, niet uit de sloot komen en verdronk. Er was tegen de kapper zes weken gevangenis straf en een jaar ontzegging van de rij bevoegdheid geëist. Dodelijk arbeidsongeval. De 46-jarige M, van Rijsbergen is gisteren dodelijk ver ongelukt in de isolatie-materialenindus- trie „Brabant", in Zwartenberg onder Leur. Hij is bij zijn werkzaamheden aan een normaal beveiligde mengmolen door de machine gegrepen en vond daar bij vrijwel onmiddellijk de dood. Advertentie Zaterdag 14 november Is het beslist de laatste dag. U kunt dus nog een volle week profiteren van de uniek* aanbieding: ƒ152.— voor het mooist® blauw kamgaren kostuum, dat u ooit droegI Meteen er heen.I „Het zijn niet de eerste de besten in ons land die de slachtoffers waren van deze oplichtersgang, hetgeen wel bewijst hoe zeer deze lieden hun aanvalstactiek weten te kiezen, maar ook hoe gevaarlijk zij zijn," zo constateerde de officier van Jus titie bij de rechtbank in Den Haag, jhr. mr. W. C. J. M. van der Poll gisteren. Zijn eis tegen een 77-jarige Hagenaar, luidde een jaar en zes maanden gevangenis straf. De bejaarde verdachte zou de over ste van een klooster te Venlo ongeveer vijftienduizend gulden afhandig hebben gemaakt. De verdachte zou deel uit maken van een oplichtersgang in Den Haag, die door het gehele land heeft geopereerd en waar van reeds eerder een aantal personen te SI. „Aha, de koning," zei Orak opgewekt. ,Nu kunnen we praten". Hij liet de Kapitein van de Wacht los, die met een bons op de grond viel. „Majesteit"zei hij, die mannen wilden me niet geloven. Ze wilden niet, dat ik u waarschuwde." „Geloof hem niet, Sire", riep de Kapi tein van de Wacht. „Hij vertelt allemaal leugens over stukjes uit de regenboog, en onzichtbare mannetjes en de scheeps kat, die in een bootsman verandert. De Koning hief de hand op en het was meteen stil. „Vertel eens rustig, mijn goe de man, wat er aan de hand is", verzocht Zijne Majesteit en nu vertelde Orak het hele verhaal van voren af aan. Toen het uit was, keek iedereen naar de Koning. „Het is een mooi verhaal," zei de Ko ning. En hij voegde er na een poosje aan toe: „Maar ik geloof er geen woord van". Hij strekte de vinger. „Breng deze man naar d,e gevangenis. Of wil je je soms ook tegen de Koning verzetten?" vroeg hij dreigend. Orak boog het hoofd. „Nee, ma jesteit". Het was mislukten nu kon nie mand meer Brammetje Fok gaan redden. PRIMA BIJEENKOMSTJA, JE PANNEKOEKEN 7E6, PIN60, NO HEBBEN WE NIETS BESPROKEN DAN MOETEN WE EEN NIEUWE SAMEN KOMST HEBBEN ZIJN 16KK6R O, JA, EEN SCHIP, EEN VUE6TUI6, OF EEN 6UJBAAN \r PANNEKOEKEN ETEN Mr. dr. Pos, die in Willemstad ia overleden. recht hebben gestaan. Meer dan honderd personen zijn het slachtoffer van hun praktijken geworden. De verdachte had het speciaal gemunt op de overste, aan wie hij vertelde over herinneringsborden van wijlen paus Joan nes, die hij in Duitsland kon kopen. Hij vroeg hiervoor geld te leen. In deze trant diste hij nog verscheidene andere verha len op, waarvan ook een hoofdaalmoeze nier en een pastoor in Den Haag het slachtoffer werden. Volgens verdachte was hij door een lid van de bedoelde oplichtersgang zodanig ge chanteerd dat hij bijna al het geld van de oplichtingen aan hem had moeten afstaan. Het resterende had hij bij paardenraces vergokt. De officier van Justitie zei dat de ver dachte reeds in 1904 met de justitie in aanraking is gekomen en dat eigenlijk zijn gehele leven zo is doorgegaan. „Het gebeurt maar weinig dat iemand van 77 jaar in voorlopige hechtenis wordt gezet, maar hier was het nodig omdat verclachte best in staat is met zijn praktijken door te gaan," aldus de officier. De verdediger, mr. H. Groeneveld, bepleitte clementie. In Amsterdam is opgericht de televisie- en radio-omroepstichting (TROS). Het voorlopig bestuur wordt gevormd door de N.V. REM. De TROS stelt zich ten doel landelijk en regionaal radio- en televisieprogramma's te gaan verzorgen van culturele en ont spannende aard. Bij de minister van O. K. en W. zal zo spoedig mogelijk zend machtiging worden aangevraagd. In het St. Elisabeth Gasthuis in Willem stad (Curacao) is gisteren overleden mr. dr. R. H. Pos, ambassadeur te Havanna. Mr. Pos was van 1955 tot 1963 in Den Haag gevolmachtigd minister voor Suri name. Hij was door de Surinaamse rege ring voorgedragen voor het gouverneur schap. Mr. Pos heeft een zeer belangrijk aandeel gehad in de totstandkoming van de nieuwe rechtsorde voor het koninkrijk. Eind vorige maand heeft mr. Pos nog de conferentie van Nederlandse ambassa deurs op Bonaire bijgewoond. Ook was hij nog aanwezig op de receptie, die de regering van de Nederlandse Antillen op 29 oktober minister Luns aanbood. Korte tijd later moest hij in het ziekenhuis wor den opgenomen. De heer Pos werd op 9 maart 1910 in Paramaribo geboren. Hij doorliep het gymnasium in Alkmaar en studeerde rechten aan de rijksuniversiteit te Lei den, waar hij promoveerde op het proef schrift „Evenredige vertegenwoordiging en volksvertegenwoordiging". Van 1939 tot 1942 was hij ambtenaar bij het gouverne ment van Suriname. In 1942 werd hij be noemd tot advocaat-generaal van Justitie aldaar en in 1946 tot procureur-generaal. In 1947 werd hij vertegenwoordiger van Suriname in Nederland. Drie jaar later volgde zijn benoeming tot algemeen ver tegenwoordiger. Betere konfektie en herenmode ZIJLSTR. 71 (t.o. Alg. Bank Nederland N.V,) Het KNMI deelt mee: Het hogedrukgebied, dat het weer in onze omgeving bepaalt, verplaatst zich langzaam van het zeegebied ten westen van Schotland naar het zuiden. Een uitlo per van dit hogedrukgebied strekt zich over de Noordzee naar Denemarken uit. Verder bevindt zich bij de Pyreneeën een depressiegebied, waardoor de luchtstro ming in Zuid-Europa nog steeds oostelijk i is. In ons land ontstaat door de betrekke lijk grote vochtigheid op vele plaatsen mist of lage bewolking. In de temperatu ren komt niet veel verandering, 's Nachts daalt het kwik tot om het vriespunt, over dag stijgt de temperatuur tot waarden die ongeveer 4 graden beneden normaal zijn voor de tijd van het jaar. In midden- Scandinavië heeft een depressie sneeuw val veroorzaakt. WEERRAPPORTEN Maximum-tempera turen M c M -2 d binnen- en buitenland. ■O'S d Neerslag: laatste 24 uur. Den Helder onbewolkt ozo 9 Ypenburg mist windst 7 0 Vlissingen onbewolkt O 6 0 Eelde mist zo 5 0,2 De Bilt mist O 7 0 Twente geheel bew. windst. 5 0 Eindhoven mist windst. 5 0 Z.-Limburg mist ono 4 0 Helsinki geheel bew. z 1 0 Stockholm licht bew. zzw 2 0 Oslo onbewolkt windst. 3 0 Kopenhagen mist w 8 0 Aberdeen zwaar bew. w 9 0 Londen geheel bew. nno 11 0 Amsterdam mist 0 7 0 Brussel mist ono 4 0 Luxemburg mist ono 5 0 Parijs onbewolkt no 7 0 Bordeaux regen no 10 1 Grenoble geheel bew. windst. 8 0 Nice zwaar bew. nnw 18 0 Berlijn geheel bew. windst. 4 0,4 Frankfort geheel bew. ono 0 München geheel bew. ono 3 0,1 Zürich geheel bew. no 4 0 Genève geheel bew. nno 8 0 Locarno half bew. ono 13 0 Wenen geheel bew. nnw 8 0 Innsbruck onbewolkt w 6 0 Belgrado regen windst. 11 2 Athene zwaar bew. z 22 0 Rome half bew. windst. 16 0,3 Barcelona regenbui zo 15 51 Madrid onbewolkt wzw 10 10 Mallorca zwaar bew. z 22 0 Lissabon regenbui w, 16 2 Zaterdag 7 november Zon op 7.45 uur, onder 17.02 uur. Maan op 10.59 uur, onder 18.50 ui». Maanstanden 12 nov. 13.20 uur eerste kwartier 19 nov. 16.43 uur volle maan 26 nov. 8.10 uur laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 6 november Hoog water 4.45 uur en 16.59 uur. Laag water 0.31 uur en 12.45 uur. Zaterdag 7 november Hoog water 5.20 uur en 17.32 uur- Laag water 1.04 uur en 13.14 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort la 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden. ■J

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 2