VAN DAG TOT DAG Britse regering Concorde niet wil bouw van langer steunen Debat in Lagerhuis biedt geen nieuwe perspectieven we zijn er! Barrientos nu alleenheerser in Bolivia WERELDNIEUWS Nieuwe Franse rebellie Bekentenissen in Treblinka-proces Zeg het met bloemen Wash shiné Maranka meubelen Maranka Me Drie etages van aarlem ^Praatótoel VRIJDAG 6 NOVEMBER 1964 OSRAM km UjJUUiiiU^I Italiaanse communisten niet naar Moskou inmmmiiin imn DSE ANTILLEN La ras Organisatie—? Schroder naar Washington De winter wordt wat! 't Kan vriezen of dooien, maar sneeuw en pekel zullen in elk geval van de partij zijn. En dan staat uw auto daar op straat. Dag en nacht! Ten prooi aan miezerige roest- vormende ijzel. Bedolven onder een pak sneeuw. Midden in de pekel. Wat 'n vooruitzicht! Maar is dat kapitaal, dat kostbare bezit waarvoor u jarenlang hebt gespaard, dan wérkelijk weerloos overgeleverd aan de weergoden Néé!, zeggen de automobilisten die het Valma ABC kennen, er is wel degelijk een afdoende en glansrijke bescherming voor uw kostbare auto. Die glansrijke bescherming in weer en wind is onbetwist het Valma ABC! VALMA WASH AND SHINE reinigt intens en glansrijk, tast de waslaag niet aan, roestwerend. Iedere 1 a 2 weken. VALMA CHROOMGLANS - het chroom blijft fonkelnieuw, voorkomt roestaanslag. Iedere maand. VALMA QUICKWAX - garandeert showroomglans en duur zame bescherming; voor nieuwe auto's 1e jaar Valma Superwax en daarna Valma Quickwax. Iedere 2 a 3 maanden. Dat is het Valma ABC van a tot z. Volmaakt eenvoudig en een voudig volmaakt. En beslist niet duur! De garagist levert u het Valma ABC voor f 10.40 totaal. Hebt u problemen op het gebied van autoverzorging, schrijf dan aan Valma, afdeling voorlichting, Amersfoort. Quickwax UW KAPITAAL DAT AUTO HEET, GLANSRIJK BESCHERMD VOOR WEINIG GELD Kostbaar de Bondskanselier Erhard van West-Duits- land heeft van het moment af dat hij Konrad Adenauer als regeringsleider op volgde moeilijkheden gehad met een groep van zijn politieke „vrienden". Voordien is zijn pad naar het ambt dat hij nu be kleedt niet over rozen gegaan. De auto cratische Adenauer heeft nimmer zijn be zwaren tegen Ludwig Erhard onder stoe len of banken gestoken. Hij heeft hemel en aarde bewogen om Erhard van de zetel af te houden waarop hij nu zit. Dat streven is ten slotte mislukt, omdat C.D.U. en C.S.U. geen figuur konden op brengen die na het heengaan van Ade nauer in de schaduw kon staan van de populariteit die Erhard de „vader van het Wirtschaftswunder" genoot. Adenauer heeft zich echter nooit bij het voldongen feit van zijn opvolging door Er hard willen en kunnen neerleggen. Hij is jarenlang in feite in eigen kring een soort democratische alleenheerser geweest. Te genstand duldde hij niet. Hij nam beslis singen van verstrekkende politieke beteke nis zonder van te voren zijn ministers of de Bondsdag te raadplegen. Zelden onder vond hij tegenstand. Zijn stijl van werken en regeren paste geheel in een traditie waarvoor in de vorige eeuw in Duitsland de grondslagen zijn gelegd en die de we reld sedert een goede honderd jaar heeft aangeduid met het veelzeggende woord „Pruisisch". Men kan niet ontkennen dat Adenpuer in de chaotische jaren na de oorlog met zijn methode voor West-Duitsland veel be reikt heeft. Vooral de Amerikanen zijn her haaldelijk gezwicht voor de shock-therapie die Adenauer op ze toepaste, meer dan eens gesteund door machtige zakenbelan- gen in en achter het Pentagon. De Britten hebben langer tegen Ade nauer stand gehouden. Dat was niet zo moeilijk. De anglofobie van de oude staatsman in Bonn werkte de afkeer in de hand. De Franse regeringen stonden aar zelend afwijzend tegenover de Westduitse kanselier, zijn stijl van onderhandelen en vooral zijn onvermoeide streven zijn land weer aan een leger te helpen. Pas toen De Gaulle aan het bewind kwam, is er een hartelijker verhouding ontstaan. Het lijkt helemaal niet uitgesloten dat alleen reeds het eenvoudige feit dat Er hard veel meer democraat is dan zijn voorganger heel wat bijdraagt tot de moei lijkheden die hij in eigen kring voortdu rend ondervindt. Hij stelt zijn ministers en naaste medewerkers niet onophoudelijk voor voldohgén feiten. Hij schrijft de wet niet voor, maar regeert-in-overleg. Dat is voor vele Westduitse politici een totaal nieuwe situatie. Zij zijn in de loop der jaren zo gewend geraakt met forsheid aan de hand geleid te worden dat de stijl- Erhard hen in een soort politiek luchtle dig plaatst. Het blijkt nu plotseling dat hun mening voor de nieuwe kanselier be tekenis heeft. Dat is een weelde die zij (nog) niet kunnen dragen. Dat zou allemaal op den duur wel wen nen, als de afgetreden kanselier maar de tact had begrip voor de situatie op te brengen. Dat is echter van een man als Adenauer teveel verlangd. Hij is gewend aan serviliteit, aan ja-broers. Het is hem een politieke doom in het oog dat zijn opvolger van die methode niet is gediend en haar krachtens zijn persoonlijke instel ling niet kan toepassen. Erhard laat in eigen kring ruimte voor politiek verschil van mening. Dat is een niet onbelangrijke stap op de weg die leidt van autocratie naar democratie. Dat is een weelde die heel wat politici uit het tijdperk-Adenauer niet aankunnen. Mis schien is dat wel de voornaamste achter grond van de tegenstand die hij van een groep partijgenoten ondervindt. Het is daarom bemoedigend dat Er hard op een partijbijeenkomst van zich heeft afgebeten en vooraanstaande C.D.U.- ers Adenauer te verstaan hebben gegeven dat zij hem als partijvoorzitter zullen ver vangen als hij niet snel inbindt. Daar mee is uitgesproken dat de meerderheid van de C.D.U. heeft gekozen voor de stijl-Erhard die kan leiden tot een verder gaande democratisering van het politieke leven in West-Duitsland. Advertentie 1 ROME (AP) De Italiaanse commu nistische partij zal geen afvaardiging zen den naar de viering van de Russische „oktober"-revolutie morgen. Het partijsecretariaat wil zelfs geen waarnemers zenden. Deze besluiten zijn genomen op een gisteren gehouden verga dering. Daar heeft een delegatie van drie man rapport uitgebracht over de in Mos kou met de nieuwe Russische leiders ge voerde besprekingen. Vandaag zullen deze drie mannen En rico Berlinguer, Paolo Bufalini en Emilio Sereni verslag uitbrengen aan het par tijdirectoraat. Een merkwaardige en nog zeer moeilijk te analiseren ontwikkeling voltrekt zich in de boezem der. Franse regering, waar de laatste maanden beslissingen en plan nen zijn uitgebroed die de Europese sa menwerking bijzonder pijnlijk hebben getroffen. De laatste ontwikkeling duidt op een min of meer openlijke stellingneming te gen de sterke coördinatie tussen Washing1 ton en Bonn, voornamelijk op het gebied van de kernvloot. Deze M-L.F.-constellatie, waarvoor op het ogenblik de Duitsers steun en medewerking bij Nederland zoe ken, heeft in Parijs een vijandelijke reac tie verwekt, die door de Franse premier Pompidou is vertolkt tijdens een lunch or de diplomatieke pers te Parijs. Frankrijk ziet in de nauwe militaire con tacten tussen Amerika en West-Duitsland een bedreiging van de Franse invloed, een nieuw Europees gevaar in de vorm van een Duits politiek-militair leiderschap onder voogdij van Amerika. Het behoeft geen betoog dat De Gaulle tijdens zijn pogingen tot een verzoening met Duitsland dit gevaar niet heeft verge ten, maar blijkbaar heeft hij gemeend dat Frankrijk het namens de andere Eu ropese landen zou kunnen bezweren. Nu die verzoening mislukt blijkt en de Duit se regering haar heil bij de Amerikaanse grote broer blijft zoeken, komt Frankrijk tot de ontdekking dat opnieuw een Ameri kaanse olifant door de Europese porselein winkel wandelt en dat is uiteraard olie op het vuur van de toch al zo emotioneel ge laden anti-Amerikaanse gevoelens van De Gaulle en zijn medewerkers. Nieuwe initiatieven van Frankrijk zijn te verwachten, die fel gericht zullen zijn tegen elk Amerikaans streven in Europa en de wereld. Snellere toenadering tot de vijanden van Amerika, met name de Sovjet-Unie en China, doorbreking van de Amerikaanse handelsbarrières rondom communistische landen, opzegging van af spraken over strategische leveranties, dat alles ligt binnen de verwachtingen, waar door Frankrijk hoopt andere Europese landen mee te krijgen in een soort front vorming tegen een mogelijke as Bonn- Washington. Europa staat daardoor aan de vooravond van een geheel nieuwe en onzekere ontwikkeling, waarbij de koers van de Nederlandse politiek met de groot ste voorzichtigheid zal moeten worden uit gestippeld, in nauw overleg met Enge land, de Scandinavische landen en de Be- neluxpartners. Op 30 november zal de PTT van de Nederlandse Antillen een bijzondere frankeerzegel uitgegeven ter ge legenheid van de vijfde vergadering van de Caraïbische raad. het ver tegenwoordigend lichaam van de Caraïbische organisatie, die in Wil lemstad wordt gehouden. Het ont werp van de zegel, die een fran- keerwaarde heeft van 20 Antilliaan se cent, is van S. L. Hartz uit Haar lem. Curagao is op de zegel aange geven met een ster; de kleuren zijn blauw, geel, rood. WASHINGTON (AP) De Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk en zijn Westduitse ambtsge noot Gerhard Schroder zullen van 21 tot 24 november in de Amerikaanse hoofd stad besprekingen voeren over NAVO- problemen. Advertentie Is uw auto weerloos overgeleverd aan de weergoden TJ» e* brills'*" «el*»' (Van onze correspondent) LONDEN Buiten knalde gisteravond in Londen het vuurwerk voor de Guy Faw- kes „hartjesdag". Er zijn meer dan honderd mensen gearresteerd. In het La gerhuis knetterde even hard ander vuur werk in de eerste ronde van het debat over het al of niet opgeven door de Britse regering van het gezamenlijk Engels-Fran se project voor de bouw van de Concor de. De intelligente Roy Jenkins, minister van Luchtvaart een van de briljantste debaters in het Parlement verdedigde het omstreden voorstel om het gehele pro ject, waarvan de kosten steeds stijgen en waarvoor men steeds meer arbeidskrach ten nodig heeft, opnieuw aan een econo misch onderzoek te onderwerpen. Hij zei dat de Concordebouw alleen kan doorgaan indien dit uit harde zakelij ke overwegingen verantwoord is. Jenkins voegde eraan toe dat indien het tegen woordige project te kostbaar en te ris kant zou blijken de mogelijkheid nog al tijd open blijft van de ontwikkeling van een economisch wel aanvaardbaar super sonisch toestel. Het is nog te vroeg om te zeggen of die suggestie alleen maar een doekje voor het bloeden is. Jenkins trachtte tevens de tijdens het debat gelanceerde opvatting te ontzenuwen dat een opgeven van de Concorde auto matisch alle financieel-technologische sa- Advertentie Ja, we zijn er. Op Anegang 39. Maranka Meubelen. Velen van u weten het al. Omdat ze hebben gekocht, en omdat ze hebben gekeken. Gekeken naar de grote verscheidenheid van meubelen. Meubelen verschillend van stijl en model. Meubelen verschillend in prijs. Maar allemaal meubelen van klasse. Komt u ook eens rustig binnen kijken. Het verplicht u tot niets en u kunt rustig ronddwalen op menwerking tussen Frankrijk en Groot- Brittannië op andere gebieden zou verbre ken. Jenkins is een van de weinige echte voorstanders onder de Britse socialisten van een samengaan van Groot-Brittannië met de E.E.G., zodat men vertrouwen kan stellen in zijn goede bedoelingen. Elke an- ti-Europese gezindheid is hem vreemd. De indruk is door het debat versterkt, dat hoewel de beslissing is opgeschort het Concordeproject in zijn oorspronke lijke vorm waarschijnlijk niet verder door Groot-Brittannië gesteund zal worden. Zonder Britse medewerking kunnen de Fransen er onmogelijk mee doorgaan. West-Duitsland kan niet de plaats van En geland innemen, omdat het niet in staat is de motoren, waaraan de Britten wer ken, te maken. De conservatieve oppositie zag de hou ding van de Labourregering in deze kwes tie als een ironische logenstraffing van de fiere bewering dat de socialisten thans de eeuw van wetenschap en technologie heb ben ingeluid. Een afschrijving van de Con corde zal een streep betekenen door de ge hele technologische toekomst van Groot- Brittannië. Ook in de Labourfractie zijn er leden, die twijfelden aan de wenselijkheid van een opgeving van het project. LA PAZ (AFP) Generaal Barrientos, voormalig vice-president van de Boliviaan se republiek onder het bewind van Paz Estensoro, is thans het enige hoofd van de militaire junta die woensdag de macht in La Paz in handen nam. Generaal Ovan- do Candia, de leider van de strijdkrachten, die volgens berichten van donderdag met generaal Barrientos het voorzitterschap van de junta deelde, legde korte tijd la ter deze functie onder nog weinig duide lijke omstandigheden neer. Dit besluit is van het balkon van het regeringspaleis af door generaal Barrien tos meegedeeld. Slechts kort tevoren wa ren alle leden van de junta, generaal Ovando Candia incluis, beëdigd. De twee voorzitters van de junta waren vervolgens op het balkon van het paleis verschenen en spraken een menigte van naar schatting 3.000 mensen toe. Generaal Ovando Can dia werd herhaaldelijk door 't publiek uit gejouwd. De toespraak van generaal Bar rientos kreeg grote bijval. Generaal Barrientos is de eigenlijke lei der van de opstand geweest. Hij had de steun van het garnizoen van Cochabamba en van verscheidene andere steden en had de rechtse zowel als de linkse oppositie aan zijn zijde. Generaal Ovando Candia daarentegen had zich pas woensdag bij de opstand aangesloten toen de crisis een hoogtepunt bereikte. Hij wordt er door uiterst links van beschuldigd de vlucht naar Lima van Paz Estensoro toegelaten te hebben. De gevechten tussen voor- en tegenstan ders van Paz Estensoro zouden veertig do den en meer dan 150 gewonden hebben ge- eist. De feiten, die te onzer beschikking staan maken elke andere koers onmogelijk, zei de minister. Jenkins weigerde rechtstreeks te antwoorden op de vraag of de Britse regering het project zonder Franse goed keuring zal opgeven. Er is namelijk geen sprake van dat Frankrijk bereid zou zijn hierin toe te stemmen. Jenkins beloofde dat hij alles wat in het debat te berde was gebracht, in overweging zal nemen. Hij liet echter doorschemeren dat er nog afgezien van de hoge kosten geen drin gende behoefte aan de Concorde bestaat. Er is meer behoefte aan goedkope vlieg tuigen voor massaal vervoer. Ook is er het probleem van het superso nische lawaai, dat de routes van de Con corde waarschijnlijk zal beperken, zodat het toestel dat niet alleen schatten kost, maar bovendien zal moeten leiden tot staatssubsidiëring van de BOAC en de Air France, commercieel nog minder aantrek kelijk dreigt te worden dan het al is. Jenkins onderstreepte dat Engelands economische bronnen bepert zijn en dat an dere vormen van dringend noodzakelijk in- dustrieel-wetenschappelijk onderzoek door geldgebrek te lijden hebben. Hij onthulde ook nog dat er op verzoek van de Franse en Italiaanse regering in januari een bij eenkomst zal worden gehouden om de stij gende kosten van het gezamenlijke Eldo- project betreffende de eerste fase van de Europese raket te onderzoeken. Hieruit blijkt dat Groot-Brittannië niet alleen staat wat betreft zijn twijfel aan de uitvoerbaarheid van technologisch-kostba- re projecten. De voornaamste oppositie spreker, Angus Maude, ontkende dat er misschien een bevredigend compromis voor de Concorde mogelijk zou zijn. In dien Engeland thans opgeeft betekent dit, zo zei hij, dat het de leiding op het gebied van de supersonische luchtvaart voorgoed uit handen geeft aan de Verenigde Staten. DUSSELDORP (DPA) Met uitzonde ring van de hoofdbeklaagde, Kurt Franz, hebben donderdag alle voormalige bewa kers van het Duitse concentratiekamp in het Poolse Treblinka bekend dat zij een aandeel hebben gehad in het uitroeien van zevenhonderdduizend joden. De negen mannen zeiden de jodenmoorden veraf schuwd te hebben. Uit angst voor straf had den zij zich er niet tegen verzet. Bezig dagje Hedenmorgen om zeven uur liepen in huis verschillende wekkers gelijktijdig af en van buiten mengde zich het carillon in deze orgie van tijdseinen met een vro lijk gebakerd stukje Zauberflöte: ei n Madchen oder W eibchen. Zeven uur. Maar ik bleef waar ik was. In bed. Gedurende de nu volgende vijf kwartieren kwamen de diverse huisgenoten aan de rand daar van staan, klagerig, verontwaardigd dan wel monter en bedrijvig verdere tijdmel dingen afgevend: Lig je dur nou nóg in?! 't Is half acht... Acht uur! Kom duruit! Kwart voor acht al... kwart voor acht, zeg... Toe nou... Acht uur, acht uur! Volhouden, dacht ik, tanden op elkaar en volhouden. Voor de melding van kwart óver acht was nog slechts één persoon be schikbaar en half negen sliep ik vast en ongestoord want allen waren nu weg, het huis leeg, op mij in dat bed na. Rond tien uur zat ik ongekleed en snuivend van welbehagen tegenover koffie en twee be schuitjes (een met suiker, een met kaas), liet een paar verse krantjes kraken, glim lachte tegen Erezjnev, monseigneur Bek kers en een dame met een nieuwe was- masjien en om elf uur kwam ik uit het bad, uren in 't rond geurend naar de badzouten en -zepen waartpssen ik ruim een half uur had doorgebracht. Toen deed ik wat boodschappen, voelde aan vijf ca kes, kocht er geen, kneep in wel vier soor ten peren, nam een kilo appels en praat te, leunend tegen het kooitje waarin de caissière van de zelfbediening gevangen ge houden wordt, met haar over Irma La Douce, wat zij een ordinaire film vond, met name de scène voor het altaar had haar en haar jongen zeer geschokt. Mon seigneur Bekkers, er is nog hoop voor U! dacht ik en keerde, rammelend met enig blikwerk huiswaarts. Aldaar ging de tele foon die ik opnam om op pieptoon te zeg gen dat mijn Moeder helaas niet thuis was, zag ondertussen per ongeluk enig dringend schrijfwerk liggen, schoof met een razendsnelle voetbeweging de hele za.ak onder de kast en verliet vlug het ver trek. De lunchpauze werd gevuld met een competitie aan de sjoelbak. Toen iedereen weer weg was ging ik lang na zitten denken op welke wijze de middag gepasseerd zóu kunnen worden. Verschillende aantrekkelijke mogelijkhe den, zoals: de Stad In, Lezen bij Zachte Radiomuziek, Bezoek Brengen aan Lach- grage Kennis, Weer Naar Bed voor Dutje, passeerden de revue. Maar na ampel over leg viel de keus op Stad, omdat er ten slotte nog een volgespaard zegelboekje te verbrassen viel. Achtereenvolgens kwa men daarvoor in aanmerking een rok, twee stukken lingerie, een wandspiegel met engel, een trui en een decoratieve prul lenmand. Maar het werd een badmuts met strikken ter linker en ter rechterzij, een aandoenlijk onbehouwen asbak op drie log ge poten, een paar brede groene veters voor een paar schoenen die er nog niet zijn, vier vellen feestverpakkingspapier en een volstrekt onaanvaardbare zakdoek die in z'n eentje f 2.95 durfde te kosten. Dir. dacht ik, was wat men brassen mag nor men en tevreden nam ik plaats in De ge legenheid van Stad, aan het plein, temid den van vele zusters-in-het-kopen, die moe doch voldaan zich zetten aan het verster ken van de inwendige mens: thee met gebak. Ieder zocht gewetensvol haar punt, soes, bakje, van de overvolle schaal en met dat volmaakte air van gedesinteres seerd zijn, dat: nou ja, 'k zit hier echt niet voor m'n lol, maar wat moet dat moet, maalden we het langzaam weg. Keerden daarna huiswaarts. Het blik ging in de pan, de pan pp tafel, het licht aan, de dag was om. Een vredige dag, vol welverzorgde rust, behaaglijk lui zijn en toch wel bezig zijn. Hoe zeldzamer deze dagen, hoe meer men ze kan waarderen. Cri Steilte ea Advertentie en... bestel tijdig! Schoonheid. Het Israëlische leger heeft aan de 18-jarige brunette Ophira Mar- galit, „Miss Israel", toestemming ge weigerd deel te nemen aan de jaarlijkse schoonheidswedstrijd voor de verkiezing van „Miss World" in Londen, omdat zij in actieve dienst is. Vakvereniging. De mannequins van een aantal Parijse modehuizen hebben een verzoek ingediend om een vakvereniging te mogen vormen. Het ministerie van Arbeid heeft dat verzoek in overweging genomen. Zij willen onder meer waar borgen voor een arbeidscontract van zes maanden en tevens de garantie dat het aantal buitenlandse mannequins nooit groter zal zijn dan het aantal Franse. Werklozen. Het aantal werklozen in West- Duitsland is in oktober tot 111.462 ge stegen, een half percent van de wer kende bevolking. Dit aantal is 2900 minder dan vorig jaar. Ondanks de toevloed van buitenlandse arbeiders is er vraag naar 627.300 arbeidskrachten, 46.300 meer dan vorig jaar. Verdragen. Tussen Griekenland en Joego slavië zijn donderdag twee overeenkom sten ondertekend waarin bevolkings vraagstukken en kwesties van goederen transport tussen beide landen geregeld worden. Brand. Negen mensen zijn omgekomen bij een brand in de stad Udom in Thailand. Er gingen 57 winkels en huizen in vlam men op. De brand woedde twee uur. Meer dan 300 mensen zijn dakloos ge worden. i

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3