VISSERS RAIFFEISENBANK - IJMUIDEN J. v. KOOTEN ook voor particuliere geldzaken een bankrekening bij de raiffeisenbank 'T/ JUDOCLUB „IJMUIDEN" - WAAROM VERSTOOK IK ZOVEEL Havenberichten Schepen, rederijen en werven Het grootst gesorteerd in HERENHOEDEN VRIJDAG 6 NOVEMBER 1964 5 1 KRUISSTRAAT 2 - HAARLEM Medische verzorging tijdens het weekeinde Vraagt vrijblijvend inlichtingen en advies de spaarbank met volledige bankservice Kennemerlaan 57 Aangesloten bij de Coop. Centrale Raiffeisen-bank te Utrecht 1. L PLENCKERS, 2e dan, gedipl. leraar van de „Wat leest Lokeren?" Een belangrijke vraag, vooral als het koud gaat worden. Waar om verstook ik zoveel Heb ik wel de goede kolen en de goe de haard Heb ik wel de juiste oliehaard voor mijn kamer Stel ik de brander wel goed af Geef ik te veel lucht Allemaal vragen en nog zoveel meer, die BELANGRIJK zijn. Als ik het juiste antwoord niet weet, kan het me geld kosten. want dat kan een hele winter duren. Daarom ga ik vandaag nog naar de VAKMAN. Pres. Krugerstr. 65-90 - Tel. 5433 IJMUIDEN Philips - Erres e.a. v.a. 79.00 ELECTRISCHE DEKENS Nederl. Jiu Jitsu- en Judobond, geeft iedere woensdag van 26 uur en zaterdag van 16 uur Judoles in de gymzaal van de Moerberg- school, Kerkstraat 1. Leeftijd vanaf 7 jaar. Belangstellenden zijn welkom. Inlichtingen ook dagelijks telefonisch Amsterdam 020-722722 In een vorig artikel van de hand van de heer J. G. de Wit, inspecteur der Visserijen in het eerste district (IJ.C. van 5 november), is de be hoefte der wereldbevolking aan een verdubbelde visproduktie behandeld. In bijgaand artikel, gepubliceerd in Visserij nieuws van het ministerie van Landbouw en Visserij, geeft de auteur zijn gedachten over de sche pen, die de vis moeten halen uit zee, van de- verre en van de nabije vis gronden. Hij is van mening, dat calamiteiten voorbehouden de Noordzee visleverancier blijft. Advertentie U weet wel op de hoek bij de brug IJMUIDEN Artsen: J. F. A. Pieterse, Orionweg 126, tel. 8365; F. van Venetiën, Kennemer- laan 214, tel. 7035; F. M. van Stekelen burg, Leeuweriklaan 52, tel. 4290. Apotheek: Apotheek Kuylman, Lange Nieuwstraat 403. Verloskundige: Mevrouw M. Bakker, Snelliusstraat 53, tel. 5053; mejuffrouw E. W. Engelhardt, Moerbergplantsoen no. 143, teL 7949; mejuffrouw A. C. van Saase, Rijnstraat 92, tel. 8969; mejuf frouw G. van Zandvoort, Poolsterstraat no. 18, tel. 2070. Wijkverpleging: Voor IJmuidenIJmui- den-oost: zuster C. Nap, Rembrandtlaan no. 5, IJmuiden, tel. 02550-6195, en zuster H. Bijnen, Wijk aan Zeeërweg 8, IJmui den; voor Santpoort-zuid, Santpoort noord en Driehuis: zuster G. Kolkman, Brederodestraat 2, Haarlem, tel. 02500- 62044; voor Velsen-noord, Velsen-zuid en IJmuiden-oost: zuster J. Markerink, Geelvinkstraat 27, Velsen-noord, telefoon 02510-23936. Advertentie De Raiffeisenbank is er voor u U kunt reeds een bankrekening openen voor uw uitbe taling van uw pensioen en A.O.W., uw salaris en kinderbijslag. Een bankrekening in de eenvoudigste vorm. Gecombineerd met een spaarrekening kweekt u echter al een hechte bankrelatie. Door periodiek een vast bedrag automatisch over te laten schrijven, spaart u heel gemakkelijk èn regelmatig De Raiffeisenbank heeft diverse spaarvormen tegen aantrekkelijke rentepercentages. U kunt sparen „direct opvraagbaar" of op termijn voor een „veraf gelegen doel". In beide gevallen is de rente goed in het laatste geval nog beter Maak een gewoonte van sparen. Doe het „auto matisch", want het is prettig „iets achter de hand te hebben". Volledige Bankservice o sparen o rekening-courant o bankgiro o effecten o assuranties o reisdeviezen Vissersvaartuig van de niet zo verre toekomst Advertentie al rationalisatie, automatisering en me chanisatie die op deze ontwikkeling hun stempel drukken en het zal er van afhan gen of de visserij gebruik weet te maken van hetgeen de moderne techniek te bie den heeft om aan de grote toekomstige vraag naar dierlijke eiwitten te kunnen vol doen. Er zit vis in de netten, maar zolang die nog in zee liggen, menen de meeuwen er evenveel recht op te hebben. De heer R. Marechal, schepen (wet houder) van de Vlaamse stad Lokeren, zal maandag 9 november naar Velsen over komen om hier des middags om drie uur in de gemeentelijke openbare leeszaal en bibliotheek aan het Plein 1945 een ten toonstelling te openen, welke is gewijd aan het bibliotheekwezen in zijn stad. Daarnaast zal het historisch bezit van Lokeren worden vertegenwoordigd door een aantal kaarten en documenten uit het archief van deze stad. De expositie, welke wordt gehouden in het kader van de uitwisseling tussen Velsen en Lokeren, zal daarna nog tien dagen op de gebruike lijke openingsuren voor het publiek toe gankelijk zijn, VELSERDULviWEG 173 - TELEFOON 4402 De motorlogger Everard Christina KW 40, die heeft toebehoord aan de N.V. Vis serij Mij. Kennemerland te Katwijk aan Zee en die enige tijd geleden naar Noor wegen werd verkocht, heet thans Geirodd. Het schip heeft Kopervik als thuishaven en de eigenaar is de Gudmund Grindhaug Pertrederi. De visserij maatschappij F. Busse te Bremerhaven heeft bij de Rickmerswerft in Bremerhaven een vangst- en fabriek- schip besteld, dat reeds in 1965 moet wor den geleverd. Deze hektrawler wordt 78 meter lang en krijgt een diepvriesruim van 420 ton vis. Als hoofdmotor krijgt het schip een Deutz dieselmotor van 2900 pk voor een snelheid van 15 knopen. Woensdag kwam in IJmuiden aan de Portugese motortrawler Estevao Gomes LX 34 N, die in Zaandam is gerepareerd. Deze trawler is veertien jaar geleden in Lekkerkerk gebouwd, meet 1284 bruto reg.- ton, is 71,31 meter lang over alles, 11,02 meter breed en 5,11 meter diep. De hoofd motor is een 1100 pk Werkspoor. Na nog een korte proefvaart te hebben gemaakt is het schip naar zee vertrokken. De Rederij G. Doeksen Zn. op Ter schelling heeft haar motorzeesleepboot Doggersbank naar Malta verkocht. Deze sleepboot is van 1943 en werd in Oslo door de Mossvarft Dokk gebouwd, groot 327 bruto reg.ton, lengte over alles 40,80 meter, breedte 7,54 meter en holte 3,55 meter. De 800 pk Atlas-motor geeft de boot een snelheid van ruim 13 knopen. Onder de naam Gulosenfjord werd de sleepboot begin 1959 gekocht door de rederij Doeksen van de Norddeutscher Lloyd en kwam in september van dat jaar als Doggersbank in bedrijf. Thans heeft de sleepboot de naam Malteser Terrier gekregen. Advertentie volmaakt veilig nemen van vis met behulp van geluid en vanuit vliegtuigen zal de visser in staat stellen waar te nemen welke vissoorten hij ontmoet en vast te stellen hoe groot de scholen zijn. Naarmate meer bekend wordt van de reacties van vis ten opzichte van geluid, geur en verandering in de waterdruk zal de vistuigtechniek en de vistechniek zich daaraan aanpassen. Op het gebied van het vistuig kan veel verwacht worden van een net dat men van af het schip op die hoogte kan instellen waarop de vis zich bevindt. In een iets verder verband kan men denken aan twee onderwatervaartuigen met eigen voortstu wing die een net slepen en openhouden. De scheerborden kunnen dan vervallen. De onderwatervaartuigen worden vanaf een normaal varend schip op afstand bediend. De bemanningen zullen door automati sering en mechanisatie tot een minimum De weg naar huis gaat niet altijd over rozen: het wordt dikwijls een gevecht met een boze zee. beperkt worden. Aan comfort en accom modatie van de bemanningen zal de uiter ste zorg moeten worden besteed. Voor heel grote vissersschepen komt de toepassing van kernenergie voor de voortstuwing binnen het gezichtsveld, wan neer men er bij de bouw van kernreacto ren in slaagt om zeer kleine en ongevaar lijke te bouwen die bovendien rendabel zijn. Enkele van de genoemde zaken zullen in staat zijn het uiterlijk van het schip te veranderen. Maar ook dat is gissen. Zeker is dat, wanneer men zeevis wil eten, er mensen moeten zijn die bereid zijn om ze te gaan vangen en dat die mensen daar voor schepen nodig zullen hebben om te varen. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Neer- landia van Gothenburg; Jans K., Londen; Vlie- stroom, Londen; Swift, Londen; Sycamore Hill, Novorossisk; Berkelstroom, Huil; Birkenstein, Antwerpen; Atid, Londen; Bram, Londen; Kwiek. Skarrehagen; Idanel, Kingslyn; Temar, Boston, Wormerveer; Ubbergen, Klaipeda; Normandia, Gothenburg, IJmuiden; Yewpark, Rotterdam, IJmuiden; Rhein, Antwerpen; Netta, Londen. Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Hawkwood, van Teignmouth; Batavier 3, Rotterdam; Dicky, Rotterdam; Heriot, Leith; Spero, Antwerpen; Gardience, Rotterdam; Transit, Ostende, Zaan dam; Crichtaun, Grangemouth, IJmuiden. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Fjord aas, naar Mena al Ahmadi; Spiekeroog, Ham burg; Cygnus, Zwarte Zee; Dongeborg, Stade; Glory, Jersey; King Fisher, Felixtowe; Sao Barcelona, Genua, IJmuiden; Andallen, Bre men; Inge R. Christorfersen, Oostzee; Herm, Aarhus; Catharine F., Stockholm, IJmuiden; Martha Ahrens, Hamburg; Schiekerk, Rotter dam; Balade, Baltimore; Imme Oldendorf, Riga; Izhevskles, Witte Zee, Zaandam; Aaltje, Ant werpen; Calchas, Hamburg; Robert Bornhofen, Hamburg; Ramona, Simonsvik, IJmuiden; Bram, Dagenham. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Alte Weser, naar Rotterdam; Lubox, Vaasa; Olga Nielsen, Mena al Ahmadi; Normandia, Rouen, IJmuiden; Flevo, Le Havre. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). r (SLOT) Hoe zal het vissersvaartuig van de toekomst er uit zien? Waarmee zal het zijn toegerust? Wat de voortstuwing betreft, zal de toepassing van kernenergie niet tot de onmogelijkheden behoren. De visopsporingstechnieken zullen on getwijfeld verbeterd worden. De verwachting op het gebied van vistuig is hoop vol. Maar bij dit alles blijft een bemanning van het schip onmisbaar: er moeten mensen zijn die vis willen en kunnen vangen.In het hieronder volgende geeft de heer J. G. de Wit, inspecteur der Visserijen, zijn visie over de schepen, die straks ter visserij zullen gaan. Er zal een produkt moeten worden aan gevoerd dat niet alleen geschikt is voor menselijke consumptie, maar dat ook een zo hoog mogelijke marktwaarde heeft. Er zal dus aan boord gevroren moeten kunnen worden al of niet na bewerking van de vis of er zal aan boord ingeblikt dienen te worden. De afvallen en bijvangsten zul len tot visolie en vismeel verwerkt moe ten kunnen worden. Maar verwerking aan boord staat niet los van de rentabiliteit. Men zal moeten waken tegen verwerkings processen die te arbeidsintensief zijn, om dat de lonen voor dezelfde bewerking aan boord veel hoger zijn dan aan de wal. Techniek Zulke schepen zullen visopsporingsmid- delen moeten hebben, die de zee in alle richtingen aftasten en zij zullen, alweer vanwege de rentabiliteit, een boordbedrijf moeten hebben, dat zoveel mogelijk en last but not least zo betrouwbaar moge lijk geautomatiseerd is. Op het gebied van de communicatie techniek zal het modernste voor deze sche pen net goed genoeg zijn. Het vissen zal zo efficiënt mogelijk moeten gebeuren. Dit wil zeggen dat de tijden voor het halen en uitzetten van het net zo kort mogelijk moe ten zijn; en met het net moet men zó kunnen manipuleren dat het een maxima le hoeveelheid vis in een minimale tijd vangt. Moderne materialen zullen steeds meer toepassing vinden bij de bouw en de uit rusting. Deze ontwikkeling is reeds begon nen en het ligt in de verwachting dat deze zal doorzetten zowel voor de schepen voor de verre visserij als voor schepen die dicht bij huis blijven. Dat deze ontwikkeling reeds begonnen is blijkt uit het feit, dat Engeland, Duitsland en Rusland de laatste jaren een aanzien lijk aantal schepen in de vaart hebben ge bracht, waarbij het trawlen niet meer over de zijden gebeurt, zoals dat bij de klassie ke trawler gebruikelijk is, maar over het achterschip. Het achterschip heeft dan een goot, die dient om het gehele vistuig over boord te zetten waarna men het in de vis- richting uitstoomt. Bij het halen behoeft evenmin van koers te worden veranderd. De tijd voor het uitzetten en halen van het net kan daardoor tot een minimum gereduceerd worden. De vangst komt langs de goot aan boord en blijft liggen vóór de plaats waar de goot overgaat in het dek. Daar is een luik waardoor de vangst op een lager liggend dek wordt ge stort en dus in de tussendekruimte komt. Deze ruimte dient voor de visbewerking waarvoor men de nodige visbewerkings- machines heeft. Deze bewerkingen omvat ten in de regel machines om de kop en de huid te verwijderen, fileermachines en een diepvriesinstallatie. Als diepvriesprodukt wordt de vis verpakt en wel in het ruim opgeslagen. De afvallen en bijvangsten worden tot traan, olie en vismeel verwerkt. Een andere oplossing is dat de vis slechts wordt gestript, dit wil zeggen van ingewanden wordt ontdaan waarna hij leeg bloedt, vervolgens wordt gespoeld en dan wordt diepgevroren om vervolgens In het ruim te worden opgeslagen. De ver dere bewerking vindt dan aan de wal Advertentie plaats en dit kan zijn ontdooien, fileren en weer invriezen of verwerken tot ingeblikt produkt. Deze fabrieksschepen bieden het voor deel dat de bemanning grotendeels be- nedendeks kan werken en dus beschut is tegen weersinvloeden. Voorts is het een voordeel dat de reis niet afgebroken be hoeft te worden omdat de vangst anders in minder goede conditie zou moeten wor den aangevoerd. Het schip kan blijven vis sen tot het ruim vol is. De onrendabele uit- en thuisreizen zijn dus tot een mini mum per jaar beperkt. Een punt, waarop de toekomstige ont wikkeling nog niet geheel duidelijk is, is het motorvermogen van zulke schepen. Voorshands vertoont dit een neiging tot stijgen. Fabrieksschepen van 60 k 70 m. lengte geeft men thans motorvermogens van 2000 pk. en meer. Voor het vissen heeft men deze grote vermogens niet no dig, tenzij men denkt aan een visserij op zeer grote diepten en met netten die vele malen groter zijn dan die men thans ge bruikt. De vraag kan dus gesteld worden of zo'n groot vermogen voor het sneller uit- en thuisvaren uit economisch oogpunt zoden aan de dijk. zet. Een vissersvaartuig van dezei lengte moet bij een snelheid van plm. 14 knoop wat zijn onderwatervorm betreft al aardig op een passagiersschip gaan lijken. Stelt men er prijs op dat de trawlervorm be houden blijft dan zal men erg moeten op passen dat de eis van nog grotere snel heid niet leidt tot excessief grote motor vermogens. Zulke grote motorvermogens vergen niet alleen hogere rente en afschrij ving, maar zorgen ook voor evenredig hogere brandstofkosten, waardoor de ren tabiliteit weer wordt aangetast. Het valt niet te verwonderen dat het hybridisch karakter van een vissersvaar tuig de gedachten in verschillende rich tingen stuurt. Een visserschip moet kun nen vissen, maar het moet ook bederfe lijke lading zo snel mogelijk transporteren. De laatste tijd komt daarbij dat er ook een fabriek aan boord is om de vangst te verwerken. In sommige gevallen gaan de gedachten er daarom ook naar uit om de functie vissen te scheiden van de overige. Men krijgt dan het geval, dat het schip als moederschip fungeert, hetwelk de vangsten verwerkt en transporteert. Juist zoals bij de walvisvangst kan dit een groot schip zijn dat als basis fungeert voor een vloot kleinere schepen. Deze kleinere schepen beoefenen de eigenlijke visvangst. Vooral in Japan heeft men een aantal van zulke expedities. Voor de kleinere schepen gaat veel vistijd verloren om de vangst naar het moederschip te brengen. Dit was de reden om ook hiervoor een middel te zoe ken, dat eveneens nog in het stadium van ontwikkeling is, namelijk het middel, dat de vissersschepen hun vangst in grote drij vende zakken overboord zetten en in zee laten drijven. Deze zakken zijn voorzien van radio- en radarbaken en kunnen door het moederschip worden opgepikt. Uiter aard heeft dit systeem ook zijn beperkin gen omdat de vangst gedurende de tijd dat ze in zee ligt aan kwaliteit inboet. Expedities die zó werken, kunnen zeer lange tijd van huis blijven. Naarmate het moederschip groter wordt, duurt het lan ger voor het vol is bij gelijkblijvend aantal vangstschepen. Wanneer zulke reizen lan ger dan drie maanden gaan duren zal het nodig zijn om de bemanningen af te los sen. Dat hiervoor vliegtuigen gebruikt zul len worden ligt in de lijn der verwachting. Naast een verre visserij zal voor West- Europa ook de visserij op de traditionele visgronden op de Noordzee een belangrijke plaats blijven innemen, tenzij er zich cala miteiten zouden voordoen, zoals een sterke teruggang van de haring- en tongstand, die vooral voor de Nederlandse visserij van zo'n eminent belang zijn. In de loop der jaren heeft vooral de Nederlandse, vis- SANTPOORT Arts: Ph. J. Haselager, Hoofdstraat 135, Santpoort-dorp, tel. 02560-8570. Apotheek: Santpoortse Apotheek, Bloe- mendaalsestraatweg 145, Santpoort-zuid, tel. 02560-8249. Tandartsendienst voor Velsen, Bever wijk en Heemskerk: Alleen voor spoed gevallen zaterdag en zondag van 17-17.30 uur: G. J. Diekman, Plantage 156, Bever wijk, tel. 02510-24604. serij juist voor deze vissoorten succesvolle scheepstypen ontwikkeld. De trawler van 40-45 meter met een motorvermogen van 800-1000 pk. (de laatste tijd in een aantal gevallen wat te sterk opgevoerd tot 1200 pk.) en de kotter van ca. 25 meter met ca. 350 pk. (die aan dezelfde neiging van te veel vermogen bloot staat) zijn goede scheepstypen gebleken voor de Noordzee. In hun verdere ontwikkeling zullen zij geconfronteerd worden met een aantal van dezelfde problemen als bovengeschetst voor de verre-visserij-schepen. Bij beide scheepstypen zoekt men ernstig naar een methode om over het achterschip te kun nen vissen. De problemen zijn daarbij moeilijker dan op grote schepen omdat men voor het aanboord trekken van het net en de vangst een bepaalde lengte nodig heeft, die op deze schepen onvoldoende is. Met behoud van het principe zal men het doel op andere wijze moeten trachten te bereiken. Een voorbeeld van een oplossing op de trawler is de beweegbare of de vaste hekgalg. Voor de kotters moet weer een andere weg worden ingeslagen omdat velen thans met boomkorren vissen. De oplossing van de problemen, verbonden aan het zoeken naar een betere werkwijze, wordt nog bemoeilijkt omdat deze kotters geschikt moeten zijn voor meer vistech nieken. Behalve de reeds genoemde boom korren moeten zij desgewenst weer kunnen overschakelen op de gewone bodemtrawld. Bovenal moeten zij echter de spanvisserij kunnen uitoefenen, waarbij twee schepen samen één net voortslepen. De ontwikkeling van het vissersschip zo wel voor dichtbij als voor veraf gelegen visgronden is in volle gang. Het zijn voor- De problemen liggen daarbij in landen met een schreeuwend tekort aan dierlijke eiwitten anders dan in vele westerse lan den. Elk land zal op eigen wijze van de moderne techniek gebruik moeten maken. Voor de visserman in Pakistan was het een enorme stap om in zijn vaartuig een motor en een echolood te installeren. Zon der grondig onderricht zou deze stap een misstap geworden zijn. Zonder degelijk on derwijs kan ook de visser in de westerse landen de moderne techniek niet doeltref fend gebruiken. En wat de toekomst voor de visserij aan technische mogelijkheden nog verborgen houdt iaat zich alleen maar gissen. Wanneer men in gedachten houdt, dat gissen vaak missen is, kunnen voor zichtig een paar toekomstverwachtingen worden neergeschreven. De visopsporingstechnieken zullen be langrijke vorderingen maken. Het waar-

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5