HU OUD-HOLLANDSE EETHOEKEN De Uitkijk 35 jaar Symbolisch geschenk van Hoogovens „Gouden" tapijt voor trouwzaal van Beverwijks Stadskantoor VELO WONINGINRICHTING VERSPUIJ A. R. de BOER Politie vindt gestolen juwelen in kluis van advocate THUIS Douwe Egberts wint weer geding tegen een prijsbreker BERGMEUBELS STOELEN LANGWERPIGE EN RONDE TAFELS Tientallen liters benzine stroomden over de straat Van „La Passion de Jeanne d'Arc" tot „The best Man" Kon. Handtapijtknoperij Kinheim zzmeert bij oudste oosterse techniek Haarlemse gewond in Yelsen-Noord Bedrijfsongevallen bij Hoogovens Supportersclub voor Telstar Militair slingerde door middenberm 9 VRIJDAG 6 NOVEMBER 1964 UtTKUK en tóch Met PHILIPS TELEVISIE gezellige avonden Plein 1945 no. 2 IJmuiden - Tel. 8089 Charles Boost Wasgoed verdwijnt van de lijnen Kennemerlaan 63 LAAGGEPRIJSDE ELEGANCE UIT HET HOGE NOOR DEN 26.90 een stukje filmhistorie bij een jubileum Op een van de oude weefgetouwen van de Koninklijke Handtapijtknoperij Kinheim in Beverwijk groeit een over wegend goudkleurig smyrnatapijt voor spoedig naar het tijdstip toe waarop het trots plaats zal nemen in de trouwzaal van het Beverwijkse Stadskantoor. Rappe, zekere meisjesvingers knopen de dikke wollen draden een voor een en knippen ze vrijwel gelijktijdig met een snelle beweging van hun schaar op de juiste lengte. Door de luidspreker klinkt de ritmische muziek van een clia-cha- cha. Onder de handen van de werkende meisjes wordt al een groot deel van het tapijtpatroon zichtbaar: op een onder grond van goudgele gestyleerde vlam men tekent een iets donkerder getinte granaatappel, symbool van de eendracht, zich af. I orstelijke opdrachten Trouw aan traditie CONSTANT - verlovingsringen van de vele moeilijkheden die door deze snelle groei waren ontstaan, verzuchtte: „En nog liever zouden wij onze over bodigheid proclameren door aan een filmtheater te Amster dam met daaraan verbonden uitzendbureau onze zorgen over te dragen. Onze gegevens zijn nog niet volledig genoeg om te kunnen beoordelen, of deze laatste stap thans eindelijk gedaan kan worden". Uit deze voorzichtige formulering viel al af te leiden dat plannen in de richting van een eigen avantgarde-theater in vergevorderd stadium verkeerden, zo als later ook bleek. Kort voor genoemde jaarvergadering had Mannus Franken, trammend door de Leidsestraat, hoogst waarschijnlijk op weg naar zijn stamlokaal Reynders op het Leidseplein, een kleine bioscoop te huur zien staan op da Prinsengracht. Na de laatste wereldoorlog Is het ate lier opnieuw opgebouwd. Directeur van de handtapijtknoperij is thans de heer M. Mastenbroek. Niet zonder beroepstrots vertelt de heer Mastenbroek dat zijn atelier vrijwel het enige in Nederland is waar tapijten no<g precies zo met de hand ge knoopt worden als de Oosterse tapijtma kers dat sinds de oudste tijden hebben ge daan. Deze trouw aan de traditie van dit edele handwerk heeft de naam van Kin- heim-Beverwijk tot ver over onze grenzen bekend gemaakt en haar tal van eervolle orders opgeleverd. Onder de weefgetouwen van Kinheim be vinden zich enkele die destijds door de op richtster uit Perzië zijn meegebracht. Het handgeknoopte tapijt heeft zich glansrijk door alle tijden en schoonheids opvattingen heen gehandhaafd. Het mag zich een tijdloos sieraad èn gebruiksvoor werp noemen dat zich niets aantrekt van modegrillen en wisselende schoonheidsop- De politie in Essen heeft juwelen ter waarde van zevenduizend mark gevonden in de kluis van de Duitse advocate Marian ne K., die in Amsterdam in voorarrest zit in verband met de juwelendiefstal op de Heiligeweg. De gevonden juwelen zijn herkend als een deel van de buit van Petras Dominas, die in verband met juwelendiefstallen zich ook in Amsterdam in hechtenis bevindt. Advertentie Ook voor het aller laatste sportnieuws 100 service PHILIPS-DEALER Trompstraat 68 - Tel. 5198 Douwe Egberts heeft wederom een van de lange reeks korte gedingen, die zij de laatste tijd aanhangig heeft gemaakt tegen afnemers die haar produkten onder de vastgestelde prijs verkopen, gewonnen. Gisteren beval de president van de recht bank te Amsterdam, mr. U. W. H. Sthee- man, de Amsterdamse marktkoopman J. F. H. de verkoop van poederkoffie onder de door eiser vastgestelde prijs te staken. Mr. Stheeman wees de door Douwe Eg berts gevorderde dwangsom van 250 per overtreding toe. De marktkoopman had tij dens de zitting verklaard, dat hij geen Douwe Egberts-produkten meer verkocht. Advertentie Ook hierin brengen wij diverse modellen welke stuk voor stuk uitblinken door degelijk vakwerk. in zwaar eiken uitvoering met palissander panelen. bekleed met Engels kunstleer. met tuimelblad. Wij etaleren één model maar nodigen u uit ook de andere modellen vrijblijvend te komen bekijken in onze showroom. dachte aan een Amsterdams theater met kunstzinnige aspiraties zijn opgekomen. De te huur staande City Bioscope op een tiental meters van de Leidsestraat moet hem als een geschenk van de hemel zijn voorgekomen. Onderhandelingen met mo gelijke financiers hadden tot resultaat dat op 9 december 1929 de N.V. Maatschappij voor Cinegrajie werd opgericht door Edu- ard Pelster, een bekende figuur in de filmhandel en Th. E. van Putten die als lasthebber van Franken optrad. Het doel van de N.V. werd in de oprichtingsakte omschreven als: „de exploitatie van een theater voor kunstzinnige films, de handel daarin door verkoop en verhuur, het ver tonen er van buiten het theater, het deel nemen in en samenwerken met onderne- doel en het vervaardigen van dergelijke films". MAAR NOG VOOR DEZE zakelijke kant van een ideële onderneming geregeld was, was de oude City Bioscope die in 1913 haar werkzaamheden in een leegstaand pakhuis was begonnen, omgedoopt in De Uitkijk. Geld voor restauratie was er niet en in het interieur dat volgens de stijl- Tuschinski gedecoreerd was en met enigs zins wrakke stoelen was uitgerust werd op 9 november '29 het eerste Nederlandse avantgarde-theater feestelijk geopend met de première van Carl Dreyer's „La pas sion de Jeanne d' Are". Als directeur van het theater trad op Ecuard Pelster en vooral in de eerste maanden van zijn be leid was er nogal wat critiek op de samen stelling van de programma's, critiek voor al van de zijde van het blad Filmliga dat naar aanleiding van het tweede program ma „Grass" van Sehoedsack en Cooper) constateerde dat iedere bioscoop in Am sterdam zich zou moeten schamen voor het programma en voor de wijze, waarop het opgediend werd. Maar dat moeten kinderziekten zijn geweest, want het een jarige bestaan van het theater werd ge vierd met een spectacle coupé, waarin fragmenten van in dat ene jaar vertoonde films waren verwerkt. Het waren stuk voor stuk films die de historie zijn inge gaan als klassieken van het witte doek: „Potemkin", „De moeder", „Jeanne d' Are", „Chapeau de paille", „Thérèse Ra- quin", „Goldrush", „De generale lijn". In het jubileumfolder schreef Manus Franken: „In „De Uitkijk" is geen orkest, geen buffet, geen variété-nummer. Het aantal plaatsen is beperkt en het kan voorkomen dat U vergeefs komt, omdat alles is uitverkocht. Het is evengoed mo gelijk, dat U „De Uitkijk" voor U alleen heeft. Maar dat wat wij brengen, komt re gelrecht uit de werkplaatsen der cinema tographic en uit dat oogpunt bezien is „De Uitkijk" een avantgarde-theater. omdat het minder gaat om hetgeen bereikt is, dan wel om waar naar gezocht wordt". VOLGENS DAT PRINCIPE heeft het theater in de afgelopen 35 jaar zo goed mogelijk trachten te werken en het is daardoor een begrip geworden in de Am sterdamse filmwereld. Uiterlijk en inner lijk heeft het in die tijd enige gedaante verwisselingen ondergaan, in '33 door het architectenbureau Merkelbach en Karsten naar een ontwerp van Wim Schumacher, in '46 door binnenhuisarchitect Teders, in '53 door Dick Elfers, terwijl in '60 een in grijpende interieursvernieuwing plaats vond onder leiding van het architectenbu reau Oyevaar, Stolle en van Gooi. Wat niet veranderde was de zorg waarmee eens in de zoveel weken een nieuw pro gramma werd samengesteld, 738 program ma's in totaal, waarvan het laatste, nu draaiende programma de Amerikaanse film „The best man" van Frank Schaff- ner bevat. Maar in de jubileumweek, van 9 tot en met 14 november zal iedere och tend een reprise gegeven worden van het eerste programma, precies 35 jaar gele den, van de film „La passion de Jeanne d' Are" dus, voorafgegaan ddor „Jardin du Luxembourg" van Manus Franken, de in 1953 overleden oprichter van „De Uitkijk". IN DE NA-OORLOGSE ontwikkeling van het bioscoopbedrijf is het kleine „art- theatre" een belangrijke rol gaan spelen, waardoor „De Uitkijk" haar unieke posi tie van voor '40 heeft verloren, maar wat haar niet kan worden ontnomen is de sfeer, het stuk filmhistorie, de herinne ringen die aan haar naam verbonden zijn, en vooral haar pioniersschap. Toen „De Uitkijk" werd opgericht was ze het derde avantgarde theater in Europa en de film situatie was in die tijd bepaald niet sti mulerend te noemen voor een dergelijk experiment. Maar het vertrouwen op een De Uitkijk in 1930. betere toekomst voor de film dat de direc tie na twee jaar formuleerde in de slag zin „Kijk uit naar de Uitkijk, de goed» films komen er toch" heeft het theater door de vele moeilijkheden heen geholpen en het eervol naar zijn 35-ste verjaardag geleid. Bij het afrijden van een trottoir aan da Wijkerstraatweg in Velsen-Noord stoott# donderdagavond een personenauto zijn benzinetank stuk, waardoor de inhoud van zeventig liter brandstof over de straat stroomde. De brandweer heeft de benzine weggespoten en met het oog op eventueel ontploffingsgevaar ook het riool waarin de vloeistof werd afgevoerd terdege door gespoeld. De laatste tijd moeten huisvrouwen, wonende in de omgeving van de Visserij- school en de Orionweg in IJmuiden-West, meer dan eens constateren dat wasgoed, dat zij aan de lijn te drogen hadden ge hangen, spoorloos is verdwenen. De politie stelt een onderzoek naar deze affaire in. Laarsje van imitatie zee hond, met kleurig Noor» band gegarneerd. Rubber- zool. De Koninklijke Handtapijtknoperij „Kinheim" in Beverwijk heeft reeds tal van eervolle opdrachten uitge voerd. Hier ziet men meisjes bezig aan het uit een half miljoen knopen bestaande vloertapijt dat de trouw zaal in het Stadskantoor zal sieren. Advertentie Op het fietspad van de Van Dalenlaan in Santpoort kwamen donderdagmiddag twee bromfietsers met de sturen tegen elkaar. Een 5l2-jarige inwoonster van Haar lem kwam te vallen en kreeg verwon dingen aan een arm en een been. Zij is naar het ziekenhuis Joannes de Deo in Haarlem overgebracht. Donderdag heeft een 46-jarige monteur, wonende in Alkmaar, bij Hoogovens in IJmuiden bij het afspuiten van een werk stuk de slang van de stoomspuit tegen zijn linker onderarm gekregen. Met ver wondingen is hij in het Roode Kruis- ziekenhuis opgenomen. Tijdens het optakelen van een bodem plaat van een wagon is een 22-jarige werk nemer van Werkspoor door een afgebroken stuk van deze plaat tegen het hoofd ge troffen. Per ambulance is de man naar een ziekenhuis in Den Helder overgebracht. Het vier bij vijf meter grote tapijt, dat maar liefst een half miljoen knopen zal tel len, is een van de drie geschenken van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken aan het nieuwe raadhuis van Beverwijk, dat de zakelijk-nuchtere naam van Stadskantoor heeft meegekre gen. De Koninklijke Handtapijtknoperij Kin heim heeft overigens nog een opdracht voor de verfraaiing van het Stadskantoor in uitvoering, een halfrond vloertapijt in warm bordeauxrood voor de raadzaal. De produkten van de aan de Zeestraat geves tigde tapijtknoperij hebben hun weg naar de meest vooraanstaande woonhuizen, ho tels, vergaderzalen en luxueuze passagiers- «chepen gevonden. Vrij regelmatig telt „Kinheim" de le den van ons koninklijk huis onder zijn op drachtgevers. In het kasteel Drakensteyn van prinses Beatrix ondermeer ligt een tapijt dat uit het atelier van deze ruim Telstar beschikt over een supporters club. Gisteravond is na een jaar van voor bereidend werk, vooral door de heren W. Mooy en G. Ebbinge verricht, de club de finitief opgericht. Drieenvijftig leden heb ben zidh opgegeven op een vergadering, die gisteravond in het Cultureel Centrum in IJmuiden werd gehouden. Zes leden vormen een voorlopig bestuur. Daarvan is de heer K. Meijer, Noorderdorpstraat 3, Velsen-Zuid, voorlopig belast met het secretariaat. De voorzitter van Telstar, mr. J. Cre- feld, heeft een telegram aan de nieuwe supportersclub Telstar gericht met de vol gende inhoud: „hartelijk dank voor uw verdienstelijk initiatief, dat leidde tot de oprichting van de supportersvereniging Telstar. Good luck, voorzitter sportclub Telstar." Advertentie Kies een doel en spaar er voor I Stichting Nutsspaarbank in de gemeente Velsen Doordat een van de voorbanden van zyn personenauto plotseling leeg liep is in de afgelopen nacht een 28-jarige uit Katwijk afkomstige beroepsmilitair op de ryksweg Haarlem-Velsen bij Santpoort de macht over het stuur kwijtgeraakt. De wagen boorde zich al slingerend door de afraste ring van de middenberm en kwam ten slotte op de andere rjjbaan tegen een licht mast tot stilstand. De militair werd uit de auto geslingerd maar kwam er redelijk goed af. Hij klaag de over pijn in het hoofd en in een van zijn benen. Per ziekenauto is hij naar het huis van zijn ouders in Haarlem overge bracht. De auto moest met een kraan wagen worden weggesleept. LANGE NIEUWSTRAAT 413 TELEF. 6321 vijftig jaar bestaande handtapijtknoperij afkomstig is. Vrij kort na de oprichting van de tapijt knoperij in 1910 door mevrouw Van Hoog- straten-Poolvliet verleende koningin Wil- helmina het Beverwijkse bedrijf het fiere predikaat „koninklijke". vattingen. Daarom zal het „gouden" vloer kleed in Beverwijks gemeentelijke trouw zaal straks in zijn moderne omgeving ook een passend symbool zijn van de duurza me trouw en standvastigheid die inhoud moeten geven aan de huwelijken die daar gesloten zullen worden. Advertentie ALLE MODELLEN TOEN IN SEPTEMBER 1927 in Amsterdam de Neder landse Filmliga werd opgericht, heeft geen der initiatief nemers, onder wie Menno ter Braak, Joris Ivens, L. J. Jor- daan, Charley Toorop en Cees Laseur, kunnen vermoeden dat het werk dat zij zo enthousiast en geheel vrijwillig op zich hadden genomen, hen al zo gauw boven het hoofd zou groeien. Oorspronkelijk bedoeld als een plaatselijke ver eniging die zich tot taak had gesteld „de bevordering van de ontwikkeling der film tot filmkunst enerzijds en de vor ming van een kunstzinnig bioscooppubliek anderzijds", ont plooide zich de Filmliga in korte tijd tot een landelijke or ganisatie met talrijke onderafdelingen. En zo kon het ge beuren dat op de tweede jaarvergadering van de jonge ver eniging de voorzitter, na een opsomming gegeven te hebben FRANKEN HAD NIET behoord tot de oprichters van de Filmliga, maar hij was wel onmiddellijk betrokken bij het Liga- werk als Parijs correspondent van het ge lijknamige maandblad dat door de oprich ters verzorgd en bij J. Clausen te Amster dam gedrukt werd. Bovendien fungeerde hij als tussenpersoon voor de onmisbare contacten met de Franse film-avantgarde die hij van '26 af nauwlettend gevolgd had en waarover hij regelmatig in de NRC berichtte. Franken kende daardoor de beide Parijse avantgarde-theaters van die tijd, Studio '28 en Ursulines en bij hem moet ongetwijfeld het eerst de ge-

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 9