Dikstaal vijfde linksbuiten bij Telstar in tiende wedstrijd Eerste nederlaag voor dames van HOC bij het basketbal George Kessler - trainer van de KNVB - werkt aan voetbal-jeugdplan Opleiding voor Nederlands elftal van de toekomst Stuy bij training van Jong Oranje Badminton voor zondag Ongeluk bij autorace Haarlem zonder Steur tegen ZFC Franse premier in het „zilver" Per kist over de oceaan Herenhockeyers gaan starten ZATERDAG 7 NOVEMBER 1964 11 Volleybalprogramma voor maandag Bus (Heemstede) in nationale ploeg Jan Dasse, Eerste klasse west Slotwedstrijd op Duindigt Rijp Onvolwaardig Structuur «W.. mtfiGu... Telstar (thuis tegen GVAV): Stuy; Liptak, Kort, Brom en Pirovano; Alt hof en Van Wijk; Immers, Van der Kuil, Daniels en Dikstaal. Haarlem (thuis tegen ZFC): v. Hees- wijk; Wentink, Berendregt, Clavan en Maas; Dinkelberg en Duwel; Peijs, De Oude, Bons en Jonker. RCH (uit tegen Tubantia): Van der Schilden; Mussche en Honout; Doesse- laar, Van der Brink en Euwes; Hen driks, Nanai, Maslo, Van de Berg en Meijer. EDO (uit tegen Zaanstreek), opstel ling nog niet bekend. we, Van Veen en Kerssens; De Jager, Par- ree, Groot, Ouderland en Clement. De sa menstelling van EDO is dus nog niet be kend. De training van vanmorgen kan al veel moeilijkheden opgelost hebben. RCH gaat met Honout weer in de gele deren op bezoek bij Tubantia, dat vorige week EDO in Haarlem met 1-0 versloeg. Het elftal van Tubantia verschilt echter op een plaats van het team, dat in Haar lem uitkwam. Darius Dhlemo de Zuidafri- kaanse voetballer, zanger, bokser die vo rig seizoen voor DHC uitkwam is terug in het oosten van ons land, waar hij bij He racles zijn Nederlandse sportloopbaan be gon. Dhlomo speelt morgen rechtsback. De opstelling van Tubantia is: Baas; Dhlomo en Renssen; Ten Brink, J. Olde Riekerink en Huiskes; Verdriet, Er. Olde Riekerink, Strating, Welles en Paskamp. Voor de centrale training van Jong Oranje, die volgende week dinsdag in Zeist wordt gehouden, zijn de volgende 15 spelers uitgenpdigd: Thie (ADO), Stuy (Telstar), De Groot (Sparta), Eijkenbroek (Sparta), Pijlman (DWS), v. d. Bogert (DOS), Van Gorp (NAC), De Vries (SC Enschede), Burgers (DWS), Adelaar (Sparta), Nuninga (Ajax), Koens (PSV), Kleinjan (DFC), v. d. Kuilen (PSV) en Lenz (DWS). Duinwij ek speelt zondag in de Bad- mintonhali in Haarlem tegen Nijmegen, landskampioen in 't vorig seizoen, maar nu degradatiekandidaat in de hoofdklasse, en Duinwijok 3 bezoekt Badhoevedorp. Duinwijck 2 trekt naar de Kortenaer 2 „Haarlem" kan in eigen huis met een zege op „Eindhoven" het kampioenschap bijzonder dicht naderen. In Vel sen is voor de badmintonclub „Velsen" het duel met HBC uit Heerlen van grote betekenis. Een zege voor Pim Seth Paul en de zijnen stelt een plaats in de hoofdklasse zo goed als veilig. Tijdens een wegwedstrijd om de grote prijs van Argentinië is vrijdag een van de volgwagens waarin drie ingenieurs van de Duitse Mercedes-fabrieken waren gezeten verongelukt. Een van de ingenieurs, Heinz Besswinger, kwam om het leven. De beide anderen, Eric Wassenberger en Karl Heer- ling, liepen ernstige verwondingen op. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van Rio Acatchay op ongeveer 200 km. van het eindpunt van de etappe te Falda. De wa gen sloeg bij een botsing over de kop. Het volleybalprogramma voor maandag luidt als volgt; Heren: FES 3WIK 2, Die Raeckse 2 PWN 8 uur, FESHVS 3 7 uur, Triumph HVS 4, HVS 2—US 2 8 uur, DES—Brand weer, HVS 5—HSVC 4, Gios 3—FES 2, Brandweer 2HSVC 5. Dames: DSSVesmia 7 uur, Alliance AMVJ 2 8 uur, OSS—SES 9 uur, FES 2— HSVC, De BlinkertTopscore 8 uur, OSS 2—De Blinkert 2, VCM—HSVC 2, Die Raeckse 5DSS 2, Die Raeckse 7DSS 3, De Blinkert 3Gios 3. (Van onze sportredactie) Fred .Jaski is dit voetbalseizoen bij Zaanstreek nog geen aanwinst gebleken. De ex-Haarlem voetballer heeft een mati ge vorm en veroverde de gunst van het Zaanse publiek niet. De leiding bij Zaan streek heeft hem dan ook uit het elftal gelaten en zodoende speelt Jaski morgen niet de wedstrijd tegen EDO. Een EDO, waarin wat tegenstellingen binnen het top- elftal zijn gebleken. In de tweede Zaans- Haarlemse ontmoeting van dit weekeinde, Haarlem thuis tegen ZFC, ontbreekt Steur. De Volendammer heeft last van een en kelblessure. Bij Telstar, de Velser eredivisieclub is verrassend, dat Fred Dikstaal weer in het eerste elftal is opgenomen. De van een ruime techniek voorziene, maar vaak wat afwachtende, speler staat opgesteld als linksbuiten in de thuiswedstrijd tegen GVAV. Dikstaal is de vijfde linksbuiten, die Telstar dit seizoen inzet. Hij heeft ove rigens tot dusver slechts twee wedstrijden gespeeld. In de eerste ontmoeting van dit seizoen van Telstar 2 raakte hij gebles seerd en pas vorige week maakte hij zijn rentree in het tweede team van het Vel ser elftal. Die terugkomst is zo goed ge weest, dat Boekestein voor hem heeft moe ten plaats maken in het eerste elftal. Van der Kuil verhuisde naar de rechtsbinnen plaats. GVAV treedt aan in een formatie, die de laatste wedstrijden constant van sa menstelling is: Van Leeuwen; Petterson en Van Vlierden; Koeman, Renders, Fran sen; Mengerink, Van Tilburg, Lacrois, Alma en Witkop. GVAV speelt het 4-2-4 systeem in een vrije variant. Afwisselend zijn Fransen en Koeman de vierde man in de verdediging en laten Van Tilburg en Alma zich voor de 2 op het middenveld zien, met de overblijvende halfspeler. Met ZFC gaat het dit jaar in de tweede divisie boven verwachting goed. De ploeg beschikt over een hechte vier mans ver dediging (Molenaar, Brouwer, Crok en Smit) en daarachter is Plekker een uit stekend doelverdediger. In de laatste vier wedstrijden werd hij niet meer gepas seerd. De voorhoede van ZFC is niet zo sterk, maar toch altijd nog wel van een dusdanige kwaliteit, dat een rijkelijk hoge plaats op de ranglijst is verzekerd. Zwart- hoed en Wagendrever zijn de bezetters Van het middenveld; Jonk, Van Helvert, een zeer schotvaardige Couperus en Veer man zijn de voorhoedespelers. De aan wezigheid van drie ex Volendammers in het elftal wordt verklaard door het trainerschap van Dick Maurer, ook al ex Volendammer. Tegen dit ZFC krijgt Haarlem het ongetwijfeld moeilijk. Te meer daar het zelf niet over een ex-Vo- lendammer, Steur, beschikt. Van een fusie met Zaanstreek wil ZFC, dat momenteel geen geldzorgen heeft, niets weten. Wel laat Zaanstreek niet na om regelmatig te kennen te geven, dat „de deur open staat," maar ZFC is niet be reid binnen te treden. Zaanstreek heeft overigens lang niet die sterkte die oor spronkelijk verwacht werd. Van de twee ton, die aan spelersmateriaal werd uitge geven blijkt nu lang niet alles goed be steed. Morgen is de Zaanstreek-samenstel ling: Schouten; Molenaar en Smit; Paau- Voor de op zondag 29 november te Eind hoven te houden twaalfde landenwedstrijd tussen de damtientallen van Nederland en België zijn de volgende ploegen samenge steld: Nederland: P. Roozenburg (Haaks bergen), Holstvoogd (Zaandam), Bron- string (Leiden), Sijbrands (Amsterdam), Dallinga (Groningen), Mulder (Den Haag), de Jong (Groningen), Van Beek (Zeist), Bus (Heemstede) en Ivens (Den Haag). België: Verpoest, Verleene, Claessens, Vaessen, Kleinmann, Slaby, Prijs, Demes- maecker, Eloi en Van Bouwel. De Franse premier Pompidou was uitgenodigd voor een lunch met de Franse Olympische medaille-win naars. Hij had het best naar de zin naast Maryvonne Dupureur, tweede bij de 800 m. hardlopen, en Janou Lefèvre, die zilver won bij het ruiteronderdeel. De Australische atleet Reg Spiers heeft een spannend avontuur achter de rug. Toen hij niet gekozen werd voor de Olympische ploeg, wilde hij in Lon den een topprestatie speerwerpen ver richten. Hij reisde naar de Engelse hoofdstad, maar het succes bleef uit. Hij wilde naar Adelaide terug, maar had geen geld meer voor de terugreis. Op de foto Spiers met vrouw en dochtertje. Hij liet zich door kennissen in een grote kist opsluiten en zich per Air India als vrachtgoed overvliegen. Zestig uur bleef hij zonder eten en drinken. In Bombay werd de kist overgeladen. Ten slotte arriveerde de kist in Perth, waar men het „vrachtgoed", dat een gefin geerd adres had, in een loods opsloeg. Toen het stil werd kroop Spiers uit de kist. Na een lift van 2900 km van Perth naar Adelaide was hij weer thuis. H.O.C. heeft zich in de wedstrijd tegen A.M.V.J. geen moment door de repu tatie van de tegenstandsters laten impo neren. Vooral in de eerste helft toen de Amsterdamsen tevergeefs naar openingen in de hechte H.O.C.-zone zochten, hadden de Haarlemsen het beste van het spel. Zij leidden dan ook gedurende een groot deel van deze eerste helft en hadden het door het missen van enkele fraaie breaks aan zichzelf te wijten dat de voorsprong niet groter was. Via de tussenstanden 32; 56; 96 en 1410 werd de 1613 ruststand bereikt. Direkt na de hervatting hernam H.O.C. het initiatief en was na vijf minuten tot 2419 uitgelopen. Toen echter verslapte de concentratie in de Haarlemse verdediging, er vielen gaten en Jetty Siebenlist en Greet Duyf profiteerden hier dankbaar van. Het werd 2425 en H.O.C. vocht nu George Kessler (32) is sinds 1 sep tember bondscoach van de KNVB. Hij doorliep de beroemde Keulse Sport- hochschule en werd daarna door Sepp Herberger aangesteld als Verbands- trainer. In Nederland gaat de heer Kessler de voetbalopleiding van de Nederlandse jeugd in methodische banen leiden met als uiteindelijk doel: verbetering van het Nederlands topvoetbal. lagere school heeft doorlopen. Intelligente jongens als Klaas Nuninga redden het dan op die voetbal-H.B.S. nog wel met veel moeite, maar zij zullen nooit de voetbal universiteit bereiken, zij zullen nooit wer kelijke topspelers worden. Zoals gezegd, dat ligt niet aan hen, dat komt door de geringe waardering voor sport, die ik in die enkele maanden hier in Holland op scholen heb bespeurd. De geringe waar dering voor sportieve prestaties in het al gemeen in Holland. Die waardering hangt ten nauwste samen met het geven van gelegenheid tot sportbeoefening. Kijkt u eens wat er op diverse scholen aan sport gedaan wordt „Om terug te komen op dat team van veertien-vijftien-jarigen uit de afdelign Utrecht, dat ik mijn schoolelftal noem," vervolgt bondscoach Kessler, ga ik naar Duits voorbeeld werken. Zulke teams moe ten er straks in heel Nederland komen, om tot een kern van 14-15-jarige spelers te komen, die ons land vertegenwoordi gen. In feit zal zo'n groep van ongeveer vijftien spelers opgeleid worden tot het Nederlandse elftal in de toekomst, dat is de bedoeling van het Jeugdplan Neder land. Men heeft mij die taak toevertrouwd omdat ik met dit systeem gewerkt heb onder Herberger en omdat ik als Duit ser de Nederlandse taal goed beheers, dank zij het feit, dat ik bijna twintig jaar in Zuid-Nederland gewoond heb en o.a. in Sittardse Boys en Maurits gespeeld heb." duidelijk tegen zichzelf. A.M.V.J. liep tot 3730 uit en had slechts haar routine nodig om met 3346 de zege vast te houden. H.O.C.U.V.V. Daggers was in de eer ste helft nauwelijks het aanzien waard, hetgeen voldoende blijkt uit de 65 stand na tien minuten. Daarna ging het wat vlotter, zodat met 2820 van basket ge wisseld werd. Direct na rust kwamen de Daggers vooral door Finnel binnen enkele minuten op 2826. Hierna ontspon zich een bijzonder fel en spannend duel met dikwijls chaotische toestanden onder beide baskets. Het regende af en toe persoon lijke fouten, waarvan H.O.C. topscorer Verstraten het eerste slachtoffer werd. Via 48-43 en 53—52 belef H.O.C. aan de gunstige kant van de score. Op deze stand scoorde MacDonald in eigen basket. De Daggers kwamen terug en door Moore werd het zelfs 5556. Van Giffen maakte 5756, maar een benutte strafworp in de laatste seconden maakte een verlenging noodzakelijk, 5757. In deze verlenging bleef de spanning. Met nog 40 sec. leidden de Daggers met 6869, maar toen schoot HOC tweemaal raak en de eindstand werd: 7269. Topscorers, HOC: Verstraten: 10130; Van Giffen: 849; Versteeg: 085; Daggers: Fin nel: 997; Moore 770; MacDonald: 0112. Overige uitslagen: Dames: Rapidi- tas—HOC 4—14; HCK—HOC 3 29—44; SC HaarlemHCK 3 1017. Heren: Typhoons 2—Odin 34—30. Nu de Olympische Spelen achter de rug zijn en de Nederlandse deelnemers terug gekeerd zijn begint ook in het westen zon dag de eerste klasse competitie hockey heren. Op deze eerste zondag gaat BMHC, dat zich de laatste weken in vriendschap pelijke wedstrijden voldoende heeft voor bereid, in Den Haag de stick kruisen met HDM. Het eerste team van BMHC is, se dert het einde van de vorige competitie, enigszins gewijzigd. De opstelling luidt: doel: R. Janssen; achter: B. Bartelds en A. Offers; midden: R. van Zanten, R. Hey- deman en P. Cats. Voor: R. van de Broek, J. Berkman, F. Doodenheefver, D. Bron- gersma en E. Brongersma. De wedstrijd van zondag wordt geleid door de heren Elgershuizen en Koolschijn. In de overgangsklasse speelt BMHC 2 thuis tegen HDM 2. Alliance gaat bij oud eerste klasser TOGO op bezoek. Winst voor de thuisclub. Bij de dames heeft BDHC het voordeel van eigen terrein maar de speelsters zul len zonder enthousiasme en de wil er iets van te maken tegen RBC zeker het onder spit delven. Alliance zal in Den Haag moe ten laten zien of het reeds meer ervaring heeft opgedaan in de eerste klasse dan de nieuwkomer HDM. Voor zondag de renbaan Duindigt de poorten sluit worden de bezoekers gecon fronteerd met de grootste bezetting der koersen sinds jaren. Zelfs de drie rennen doen hiervoor weinig onder. Er is dan ook behoorlijk diep in de beurs getast om tot dit resultaat te kunnen komen. H.O.C. heeft in de dameseredivisie de eerste nederlaag geleden. Dit gebeurde overigens op een bijzonder eervolle wijze tegen het eveneens ongeslagen leidende A.M.V.J. De Amsterdamsen die met een aantal internationals aantraden hebben harder dan ooit tevoren voor de zege moe ten vechten. De H.O.C.-heren hebben hun wedstrijd tegen het volledig Amerikaanse U.V.V.-Daggers. „Heren van de KNVB hebben een Jeugdplan Nederland opgesteld om tot beter topvoetbal te komen, een plan naar Engels en Duits voorbeeld, waarbij men al begint te werken met geselecteerde spelers van veertien, vijftien jaar oud", zegt Georg Kessler, trainer van de KNVB, die elke dinsdagavond ongeveer vijfen twintig uit de afdeling Utrecht geselecteerde spelers de beginselen van techniek en tactiek bijbrengt op de velden van het KNVB-sportcentrum in Zeist en nu bezig is aan de selectie voor het UEFA-elftal. „Ik ben pas vijf, zes weken met die knapen bezig, maar ik zie nu al vorderingen. De jongens willen. Er is voetbal talent genoeg in Nederland. Dat talent moet echter op de juiste manier, metho disch gekweekt worden, zoals men planten nauwgezet moet verzorgen". met hun achttiende levensjaar regelmatig in Duitse vertegenwoordigende jeugd- teams. In Duitsland kan een knaap be neden de achttien jaar geen contract wor den aangeboden, kan een jongen dus niet in een eerste elftal van een vereniging worden opgesteld. Hier kan dat wel. Men kan over dit onderwerp uren redetwisten. Maar schuilt in het Hollandse stelsel niet het grote gevaar dat een knaap van zeven tien jaar, die samen moet spelen met kerels van 27 jaar, een te grote physieke „Het grote verschil tussen het Duitse en het Nederlandse voetbal is, dat een Duitse speler op 21-jarige leeftijd een volwassen speler is, terwijl hier een knaap van 21 jaar nog veel te leren heeft, internationale ervaring mist, onrijp is. Zo'n Hollandse knaap als hij in zijn club even uitblinkt wordt dan ineens in een nationaal team gezet, terwijl hij onmogelijk de grote stap van club-naar internationaal voertbal zet ten kan. „Begrijp me goed, dat kan zo'n jongen als Klaas Nuninga niet helpen, dat komt door de hele structuur van de Nederlandse sport. Een ere-divisievoetballer is als ik dat zo mag zeggen op de voetbal- HBS gekomen zonder dat hij de voetbal- Ik zal u ter verduidelijking een Duits voorbeeld geven," en de heer Kessler kan uit ervaring spreken, omdat hij vijf, zes jaar Verbandstrainer is geweest van de Duitse voetbalbond onder de beroemde Sepp Herberger. Wolfgang Oberath en Wolfgang Weber zijn op het ogenblik steunpilaren van het Duitse nationale elf tal. Ik heb die twee jongens als veertien jarigen onder mijn hoede gekregen. Heb ze taktiek en techniek van het spel ge leerd. Als veertien jarigen hebben ze al enkele wedstrijden in Bundesteams ge speeld tegen bijvoorbeeld Wales, Schot land, Ierland en Engeland. Die wedstrij den zijn bij het Duitse en Engelse publiek zeer populair. Bij een wedstrijd Engeland- Duitsland voor veertienjarigen kan men op Wembley kalm aan honderdduizend toe schouwers tellen. Het grootste deel van dat publiek is schooljeugd. Wat een prach tige propaganda voor de voetbalsport is zo'n wedstrijd voor de jeugd". „Voor mij is het nog steeds een raadsel, dat vroeger eens een Nederlands UEFA- team won van een Engels jeugdteam, waarin spelers zaten als bijvoorbeeld Jim my Greaves. Dat is het beste bewijs dat de Nederlandse jeugd talent heeft, maar waar blijft dat talent als men die spelers enkele jaren later nog eens gaat verge lijken met de evenveel jaren ouder ge worden Engelse voetballers? „Om op mijn Duitse voorbeeld terug te komen. Beide Wolfgangen speelden tot en Bondscoach George Kessler heeft het op het ogenblik druk met selecties voor het Nederlands UEFA-team. Zijn grondige, orderlijke, methodische werkwijze wekte bij de jonge Neder landse spelers eerst wel enige ver wondering, maar al gauw voelden zij, dat er van de heer Kessler wat te leren viel, vandaar dat zij aandachtig luisteren naar zijn aanwijzingen. belasting krijgt? Zo'n jongen is toch eigen lijk niet rijp voor ere-divisie-voetbal? Maar goed, daar praten we nog wel eens over Beide Wolfgangen werden vorig seizoen in het eerste team van F. C. Köln opge steld en draaiden door hun grote ervaring opgedaan in internationale wedstrijden di rekt volop mee. Beide jongens hebben alle 30 wedstrijden in de Bundesliga meege speeld en wisten zich daarin direkt al zo te onderscheiden, dat zij dit seizoen geko zen werden voor het Duitse nationale A- elftal, waarin ze zich intussen ook al als vaste spelers genesteld hebben. Die car rière maakten ze omdat ze weldoordacht rijp voor dit topvoetbal gemaak zijn". „Ik heb zaterdag Jong Oranje tegen Dukla-Praag gecoached. In die wedstrijd heb ik gezien dat bijvoorbeeld een jongen als Klaas Nuninga nog lang geen volwaar dig speler is, dat hij nog grote manke menten heeft op technisch en taktisch ge bied. En toch heeft die jongen al enkele keren in het nationale A-team van Neder land gestaan. Hij mist die kleine techni sche handelingen, waardoor zijn spel di rect een tempo hoger zou liggen, veel soepeler van uitvoering zou worden en veel economischer kan zijn. Als men een Nederlands team tegen een buitenlandse ploeg ziet voetballen valt het iedereen op, dat die buitenlanders met veel minder in spanning lijken te spelen, terwijl de Neder landers op ieder indruk maken door hun enorme zwoegen. Dat is een prachtige ka raktertrek in de Nederlandse sportman, hij is bereid er voor te zwoegen, maar in feite is het jammer van de verspilde ener gie. Als zijn technische en taktische op bouw beter was geweest, vroeger aange pakt was zou hij veel minder de indruk maken een onvolwaardig voetballer te zijn".

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 11