w Y/I DE IN DE KOMENDE WEEK V ZATERDAG 7 NOVEMBER 1964 Erbij 4c PAGINA ZES i 1 Donderdag In het programma Dzjes-zien van Rita Reys en Pim Jacobs treedt I altsaxofonist Leo Wright op als gast. Het is de week van de NCRV. Van 8 tot 14 november verzorgt de jubi lerende omroepvereniging namelijk een groot aantal bijzondere uitzen dingen, zowel via de radio als voor de televisie.' Ingeleid door een spe ciaal door Meindert Boekei gecompo neerde feestelijke fanfare, zullen we op het scherm onder meer een toneel manifestatie van de eerste rang te zien krijgen, enkele documentaires waaraan extra aandacht is besteed en verder zowel een herdenkingsdienst als een feestelijke bijeenkomst en als sluitstuk een musical. In de feestweek gaan overigens de normale program ma's ook door, zodat we temidden an het feestgedruis bijvoorbeeld ook Vader en zoon Stiefbeen in actie kun nen zien. Dat jubileumprogramma, gekoppeld aan wat de andere omroep verenigingen op hun lijstje hebben staan, levert zo op het oog een bij zonder gevarieerde t.v.-week op. Merel Laseur show ZATERDAG Nederland 1. De V.P.R.O. heeft met Merel Laseur de representatrice van het Grand Gala du Disque Populair 1964 een contract gesloten voor vier shows. Merel heeft een artistieke oplei ding gehad en weet vooral op dansge- bied van wanten. De eerste gast in de Merel Laseur- show is de Nederlandse Fransman Dick Sanders. Hij is een bekend man in Frankrijk, dat hebben we al verschil lende malen kunnen zien, als Franse dansprogramma's op ons scherm kwa men, die door hem van choreografie waren voorzien. We denken bijv. aan de Montreux-winnaar Les Raisins Vertes. Het zijn typisch voor de televi sie geschreven dansscènes. Het ensem ble is daarbij belangrijker dan de so list. Niet alleen als danser en cho reograaf is Dick Sanders populair, maar ook als filmster maakt hij furo re. Hij speelt de hoofdrol in een film van Patrice Dally, „Le tout pour le tout". WÊÊM. Merel Laseur in de Merel Laseur-show (zaterdag). Een tweede gast van Merel Laseur is de Franse zangeres Catherine Sauvage. Ben Levie kenschetst haar als „het meisje met het asymetrische gezicht, met vlammende haren, wonderlijke ja ponnen en sandalen aan de voeten." Ze is aardig in de dertig, een grote diseuse, dij liedjes groot maakte als Paris Canaille, Le piano du pauvre, Mon coeur qui battait en l'Homme. Michel Legrand onlangs voor de V.P.R.O. maakt al haar arrangementen. Ook voor deze Merel Laseur show. Nog meer muziek van de V.P.R.O.: Sandor Lakatos en z'n Hongaars en semble, dat twintig minuten klanken van zigeuners laat horen. Voorts de ac tualiteitenrubriek Extra, een nieuw avontuur van de onhandige Gunther en Francis in hun patrouillewagen 54 in New York, een cabaretprogrammaatje „Sjootijm" en ten slotte de eerste af levering van het nogal pretentieuze „Mensen kijken", een driemaandelijks programma in de nieuwssfeer met een onderhoudend karakter. Een van de medewerkenden is Ed van der Elsken. Men ziet het programma als een luch tige confrontatie met mensen en ge beurtenissen, met omstandigheden en situaties. Nederland 2. De K.R.O. moet de kij kers naar het tweede net amuseren. Eerst de Tiroler Bruiloft, een zangspel, waaraan o.m. Aart Brouwer meewerkt, daarna „Vrouwenlevens", een monoloog van de Italiaanse dramaturg Aldo Nico- lai, zoals hij ze schreef voor de grote Italiaanse actrice Paola Borboni. Het zijn meestal trieste eenacters, die het leed van de eenzame, ouder wordende of oud geworden vrouw tot onderwerp hebben. Meesterlijk psychologisch uit gewerkte stukjes dramatiek. Nell Kop pen is de actrice, die dit pareltje der toneelkunst in haar handen mag koes teren. Ten slotte alvorens de epiloog weer een televisieweek afsldit een uur met Hitchcock: spanning dus ea mysterie. Treurspel „Koning David ZONDAG Nederland I. Voordat de NCRV aan bod komt, brengt eerst de NTS een do cumentaire onder de titel „Uit het oer woud herrezen". Een Duitse camera ploeg filmde wat is overgebleven van een aantal oude nederzettingen en ste den op Malakka en Ceylon, die in de loop der eeuwen door het oerwoud zijn overwoekerd. Het programma wordt vervolgd met het journaal, Sport in Beeld en George Noordhofs „Hoe be staat het". De aflevering van deze avond heet „Van blazen en halen" waarin de mondharmonica het mid delpunt is. Dick van Ruler gaat met Noordhof praten over geluidsgolven, re sonantie en alles wat maar te maken heeft met de mondharmonica. Jan Vuyk, bekend virtuoos op dit gebied en lid van het Hotcha-trio en enkele he ren van de Rotterdamse Luchtvaart club werken mee, omdat het immers over luchtstromingen gaat. Hoogtepunt van de avond moet het tv-spel „Ko ning David" zijn, waarmee de NCRV de jubileumweek inluidt. Het betreft hier een speciale televisiebewerking van de bijbelse treurspelen „David in Ballingschap" en „David hersteld" van Joost van den Vondel, de prins der Ne derlandse dichters. Medespelenden zijn o.m. Johan Schmitz als koning David, Ellen Vogel als Berseba, Ramses Shaf- fy als Absalom en Joris Diels als Joab. Voor zijn beide drama's heeft Vondel de stof ontleend aan het tweede boek van Samuel. Dreigt in „David in Bal lingschap" voortdurend de goddelijke straf wegens moord en overspel, „Da vid hersteld" betekent de triomf van de monarch, die tegelijkertijd diens on dergang als vader is. In de televisiebe werking, die een samentrekking van beide treurspelen is, komt de gespan nen verhouding tussen twee generaties centraal te staan. Door het weglaten van de staatkundige aspecten is de her kenbaarheid van de oud-testamentische stof in hedendaagse ogen vergroot De titelheld heeft een dubbelnatuur: van vrome dienstknecht des Heren en strijd vaardige heerser over het volk, heen en weer geslingerd tussen besef van zonde en uitverkiezing. De rolbezetting acteurs en actrices werden uit alle grote toneelgezelschappen gerecruteerd is zodanig, dat van een Nederlandse toneelmanifestatie gesproken kan wor den. De Haarlemse Neerlandicus Frans Hesmerg zorgde voor de speciale tele visiebewerking, Jurriaan Andriessen componeerde de muziek, die wordt uit gevoerd door leden van het koor en or kest van de NCRV o.l.v. Marinus Voor berg, de produktie was van David Ko ning, de cameraregistratie van Kees van Langeraad en de spelregie van Jo han de Meester. Het stuk is door de NTS gekozen als inzending voor de Prix Italia en bereikte bij de jurybe oordeling het laatste vijftal, hetgeen als een bijzondere onderscheiding moet worden aangemerkt. Nederland 2. De NTS zorgt voor een uitstekend contrast op deze uiteraard nogal zware NCRV avond. Na de Tijd- capsule en de Ton Ewell show on dertitel De Telefooncel krijgen we een luchtige Amerikaanse produktie van drie kwartier te zien, die de veelzeggen de titel kreeg The swinging years. Ro nald Regan presenteert hierin orkesten en solisten uit de swingtijd, d.w.z. uit de dertiger jaren. Het zijn de big band van Count Basie de beste ritmesec tie die ooit in een orkest gespeeld heeft de Herd van Woody Herman, de ver maarde Bob Cats van Bob Crosby, de combo van meester swing drummer Gene Krupa en Tex Benneke's Moder- naires, de voortzetting van het befaam de Glen Miller orkest. Vocaliste is Ani ta O'Day. Na deze bandparade nog een kijkje op internationale filmfestivals. Twee korte documentaires vragen spe ciaal de aandacht, nl. Aranykor, een Hongaars filmpje en Eve sans Trèves, een Franse film. Een tweede Sport in Beeld sluit de NTS zondag op het twee de net af. „La belle Américaine" MAANDAG Nederland 1. Om half acht een bijbel vertelling voor de jeugd, die wordt ge volgd door de documentaire „Protestan ten in België". Na het journaal weder om een uitzending in het kader van de jubileumviering van de NCRV. Radio en televisie geven verslag van de her denkingsdienst, die wordt gehouden in de Eusebiuskerk in Arnhem. Het is een dienst, die een speciaal televisietintje kreeg. Want een programma met alleen maar sprekers is uiteraard niets voor het scherm. Sprekers zijn onder meer de NCRV-voorzitter mr. A. B. Roosjen en dr. Visser 't Hooft, secreta ris van de Wereldraad van Kerken. Verder werken mee: het NCRV-kinder- koor, het NCRV-Vocaal Ensemble, Jo- dan dus toch gekomen. Ageeth behan delt o.m. de volgende onderwerpen: kinderen en televisie, het tweede net, het Centraal Antennesysteem; kortom televisie op televisie, zoals ze deze eer ste aflevering noemde. Het muzikale in termezzo is getiteld Jazz in Beeld. Voor die jazz zorgt dan het Amerikaanse Les McCanntrio, zo genoemd naar de lei der, een pianist uit Californië. Tenslotte overgeschakeld naar: Sterren kijken. Gerton van Wageningen heeft het voor nemen om maandelijks een blik in de sterren te werpen. Niet om de toekomst te voorspellen, maar om te vertellen, wat er volgende week aan het nachtelijk firmament te zien is. Nu dus eens geen tv-sterren en sterretjes, maar gewone hemellichamen. Stiefbeen op z'n Frans DINSDAG Nederland 1. Voor de derde achter eenvolgende avond de NCRV op het eerste net. Na de Engelse les, want die komt eerst aan bod. Het journaal en de politieke partijen gaan vooraf aan het gebruikelijke Attentieprogramma, maar dan is het tijd voor Stiefbeen en Zoon. Het tweetal beleeft nieuwe avon turen, die zich afspelen rond het liefje van Dirk. Het is een Frangaise en dat lijkt ernstige taalproblemen te schep pen. Maar vader Stiefbeen is niet zo dom als zoon Dirk wel zou denken. Carla Dura is het lieve Frans sprekende meiske, Johan van Doorn is huisknecht: malligheid te over. De jubileumbijdrage van deze avond is een documentaire, waarvoor Jan van Hillo een heel lange reis heeft gemaakt, nl. naar Japan, de Philippijnen en Ethiopië. Uit de reis resulteerde een groot opgezette docu mentaire, die als naam meekreeg „Christelijke omroep in de wereld". Jan van Hillo trekt 'n vergelijking tus sen verschillende christelijke omroepen in de wereld, waarvan de NCRV met haar veertig jaar de oudste is. Van de in totaal geschoten 6000 meter film bleef na de montage 900 meter over, d.w.z. ongeveer een uur. Vanuit het buitenland is grote belangstelling ge toond voor dit werkstuk, het eerste dat ooit over dit onderwerp is gemaakt. Jan v. Hillo ontving adviezen van de World Associate for Christian Broadcasting. Hij filmde o.m. in Tokio, Osaka, Kyoto, Hiroshima, Manilla en Addis Abeba. Natuurlijk neemt de geschiedenis en de betekenis van de NCRV een belangrijke plaats in. De jubilerende vereniging wil haar jongere zusters die vaak nog niet verder zijn dan zijzelf veertig jaar geleden financiële steun geven als een soort jubileumgeschenk. De avond wordt besloten met een programmaatje met Caroline Kaart. Nederland 2. Ook de VARA gebruikt het tweede net om de liefhebbers van po pulair-wetenschappelij ke programma's aan hun trekken te doen komen. „Ver schuivende grenzen" is de titel van deze film, waarin de heer F. A. Leeflang de betekenis van de film in dienst van de wetenschap behandelt. De moderne snel-filmtechniek heeft de mogelijkheid geschapen om allerlei zeer snel plaats grijpende gebeurtenissen vast te leggen en te ontleden. Wat zich in frac ties van seconden afspeelt, kan men nu rustig bekijken en bestuderen, hetgeen Zondag In het op twee dramas' van Vondel geïnspireerde spel „Koning David" speelt Johan Schmitz (r.) de titelrol en Ellen Vogel de rol van Bersebp. han van Dommele, orgel en het NCRV- Koperkwartet. Uitgevoerd wordt een motet, dat de Amstelveense cantor en organist Willem Vogel in opdracht van de NCRV componeerde op de tekst van Deuteronomium 8 vers 2 tot 10. De speciale bijdrage van de televisiesectie van de NCRV is een zogenaamd collec tief. Hierin wordt samengewerkt door televisieregisseur, schrijvers, een com ponist, een choreograaf, musici e.d. Het collectief is geschreven door Ab van Eyck en Kees van Langeraad. Er zal een optimaal gebruik worden gemaakt van de technische mogelijkheden, die de televisie ten dienste staan. Men kan dit spel het beste een soort laterne magie noemen, waarbij op drie schermen beel den worden geprojecteerd, die samen spelen met zang, declamatie en mu ziek. De avond wordt besloten met de komische film „La belle Americaine". Het is het verhaal van een fabrieks arbeider, die plotseling de beschikking krijgt over een slee van een wagen, een oude, maar heel mooie Amerikaan se automobiel, waarvan iedereen „weg" is. Nederland 2. De AVRO houdt de maandagavond voor een belangrijk deel in de serieuze stijl. Dat begint met Het Gesprek van de dag, een nieuwe ru briek, een praatprogramma, waarin een forum een interessant en actueel onder werp aansnijdt. De medewerkenden zijn dr. A. D. Visser, wethouder van Bus- sum, mevr. mr. E. Veder-Smit, be stuurslid van de VVD te Leeuwarden, prof. dr. J. Creighton S.J., oud-hoog leraar aan de pauselijke universiteit te Rome, vakbondsman C. J. van Mas- trigt en K. J. Vrijling, burgemeester van Idaarderadeel. Ageeth Scherphuis krijgt vervolgens voor de eerste keer haar eigen programma. Zij was bijna naar de VPRO gegaan, omdat ze geen akkoord met de AVRO kon bereiken over haar magazine, maar dat is er nu van onvoorstelbare betekenis is voor de wetenschap, de techniek en de industrie, hetgeen dus wil zeggen voor ons dage lijks leven. In samenwerking met film mensen van het TNO in Delft zullen verschillende demonstraties worden ge geven. Een wereldprimeur is, dat de ontploffing van een tv-beeldbuis op de tv te zien zal zijn. Ook de voorberei dingen voor dat spectaculaire plofwerk zal de kijkers niet onthouden worden. De gloednieuwe Amerikaanse filmserie The Rogues, ofwel de Schavuiten, met in de hoofdrollen enkele prominente filmsterren, blijkt bijzonder aan te slaan bij de kijkers hier en in Amerika. Vanavond speelt het verhaal zich af rond diamanten. Jan Blokker presen teert tenslotte zijn filmrubriek. Documentaire over aardgas WOENSDAG Nederland I. Dick van Dyke in de ogen van velen de beste televisieacteur van dit seizoen opent de Avro-avond. Na het journaal Sportpanorama, ge presenteerd door Koen Verhoef een van de weinig losse medewerkers van Sport in Beeld, die zich tot een vaste presentator van klasse wist te ontwik kelen en Bob Bremer. Ze besteden hierin aandacht aan het 75-jarig jubi leum van de KNVB. Nadat vader en zoon Preston, liever gezegd De Verde digers, weer een nieuwe zaak hebben behandeld, een NTS-programma, dat extra aandacht verdient. Het is nl. de Nederlandse bijdrage aan de reeks EEG-documentaires, die we dit jaar te zien krijgen. Het onderwerp is „Aard gas, nieuwe energie voor Europa". Het NTS-team, dat deze documentaire maakte, bestond uit regisseur Harry Hagedorn, cameraman Cor de Jager en als adviseur, researchman en tekst schrijver de journalist Cees Roozemond, die zich heeft gespecialiseerd op het ge bied van aardgas en olie-exploratie. Ze Dinsdag Caroline Kaart zingt weer stemmingsvolle liedjes. maakten opnamen ln ons eigen land, maar ook in Frankrijk, Duitsland en Italië. Een groot aantal binnen- en bui tenlandse oliemaatschappijen verleende medewerking. De documentaire begint met te laten zien, hoe men te werk gaat bij het op sporen van plaatsen, waar men met succes verwacht proefboringen te kun nen doen. Daarna wordt getoond, hoe men de aardgasexploratie in Europa ter hand heeft genomen en welke suc cessen daarbij zijn geboekt en op wel ke wijze de aardgaswinning zich in de verschillende landen heeft ontwikkeld. Uit de aard der zaak besteedt het pro- duktieteam uitgebreid aandacht aan de transportwegen. Tenslotte wordt een blik in de toekomst geworpen'hoe zal deze ontwikkeling voortschrijden? De proefboring werd gefilmd in Duitsland, in Italië en Frankrijk werden aardgas velden en de werkzaamheden daar in beeld gebracht, de enorme ondergrond se gasopslagplaats bij Lussignet werd bezocht en natuurlijk kreeg de aanleg van aardgasbuizen door ons land de aandacht. In eigen land werden o.m. opnamen gemaakt in Slochteren, Rot terdam en Emmen, alsmede van een booreiland in de Noordzee. De Neder landse bijdrage zal als eerste van de E.E.G films in alle landen worden ver toond. Nederland 2. In de rubriek Theater '64 heeft Hans Keiler een gesprek met de bekende Tsjechow-regisseur Peter Sjaroff. Hierna een bijna anderhalf uur durende speelfilm en wel de Mexicaanse rolprent van Cervantes Gonzales: Yan- co. Tot slot de Engelse brief van KRO- correspondent Ben Sies te Londen. Nederland in 1924 DONDERDAG .Nederland I. Glynis, de schrijfster van detectiveverhalen, beleeft nieuwe avon turen in het VARA-programma. Ze doet dat deze keer in een boekwinkel, waarin ze niet alleen haar laatste eigen boek ontdekt, maar ook de stof voor een nieuw verhaal. „Glynis op een heet spoor", heet deze aflevering van de ko mische serie met Glynis Granville in de hoofdrol. „Over jazz gesproken" laat vijf minuten Dave Brubeck horen en zien. Na het journaal, Achter het Nieuws en de uitgaansrubriek „Uit" het t.v.-spel van de week en wel het bekende „Biedermann en de brandstich ters", van MaXFrisch, dat met o.m. Albert van Dalsum niet lang geleden nog op het Nederlandse toneelrepertoi re stond. In de hoofdrollen in deze te levisieversie o.m. Jan Teulings, Mimi Boesnach, Coen Flink en Cor van Rijn. Meneer Biedermann is een fabrikant van haarwater. Hij heeft zojuist een van zijn trouwste personeelsleden ont slagen die uit wanhoop zelfmoord pleegt. Dan krijgt hij bezoek van een vreemde figuur, een worstelaar, zoon van een kolenbrander, die zich op bru- tale wijze aan hem opdringt. Later krijgt die worstelaar nog gezelschap van enkele trawanten, al even siniste re figuren, die op Biedermanns zolder een onderkomen vinden. Zij zijn de brandstichters. Biedermann is als de dood voor brand.het koor sterkt hem in die angst. En tochde brandstichters slepen vaten benzine aan Enfin, het is een stuk om te zien en niet na te vertellen. Nederland 2. Weer een jubileum programma en wel een documen taire van George Noordhof „1924, een terugblik naar het Nederland en de Nederlanders van veertig jaar her". Noordhof wil hierin een kaleidoscopisch antwoord geven op velerlei vragen: hoe zagen veertig jaar geleden ons land en onze steden en dorpen, onze straten en huizen eruit? Wat gebeurde er in dit nog zo rustige landelijke Nederland met zijn nog maar zeven miljoen inwoners? Hoe gingen we gekleed, hoe stond het met ons verkeer, onze communicatie middelen, welke boeken en schrijvers lazen we, wie waren onze grote acteurs en actrices, welke filmsterren veraf goodden wij en welke liedjes floten de slagersjongens? Wat verdienden we en wat aten we, wat kostte het eten en hoe zagen onze etalages eruit? Waar win kelden onze vrouwen, hoe woonden we en welke sporten beoefenden wij? Hoe stond het met onze vakanties en onze ontspanning? Nico van Vliet zal het programma presenteren. George Noord hof heeft de regie van dit ongetwijfeld merkwaardige programma, dat preten deert een echt tijdsbeeld te geven van het jaar, waarin de NCRV geboren werd. Lucille Ball is er ook bij op deze feestelijker' avond, hoewel haar beleve nissen ogenschijnlijk niet zo feestelijk zijn. Haar zus en aanstaande echtge noot hebben nl. ruzie. Luci bemoeit zich ermee, met als gevolg dat het hu welijk uitgesteld moet worden. De Hoo- tenanny van deze keer komt uit West Point Academy, waar o.m. optreden the Brothers Four, de Serendipity Sin gers (Don't let the rain come down), en de Robert Decormier Singers. In Djez zien is de Amerikaanse altsaxofo nist-fluitist Leo Wright de gast. Danny Kaye show VRIJDAG Nederland I. Een KRO programma, dat voor een belangrijk deel bestaat uit vaste programmaonderdelen: Stad huis op stelten, dat in ijltempo wordt afgewerkt (de opnamen zijn voor het hele seizoen al gemaakt), de Flintsto- nes, het Conciliejoumaal en voor de tweede keer Duel, waarin Cees Schil- peroort weer als een soort epigoon van Lou van Burg twee tegenstanders van verschillende generaties vragen stelt. De documentaire van deze avond er gaat geen avond voorbij of men kan op een van de beide Nederlandse netten wel een documentair program ma zien is gewijd aan Dante. Dante Alighieri, die van 1265 tot 1321 leefde is de grootste dichter, die Italië heeft voortgebracht. Zijn Divina Comedia geldt door de onvergankelijke dichter lijke schoonheid nog steeds als een der grootste werken uit de wereldlitera tuur. Deze voorloper van de Italiaanse renaissance heeft zowel verguizing ge kend als loutering. Zijn werk is daar van een afspiegeling. Nederland 2. Ook op het tweede net weer een praatprogramma. Voor de tweede keer in een week Gerton van Wageningen, thans niet over sterren, maar over andere populair wetenschap pelijke zaken. Het gaat erop lijken, dat alle omroepverenigingen hiervoor Ne derland 2 gaan gebruiken en dat Neder land 1 meer voor amusement e.d. wordt gebruikt. „Zonder formules" noemde Gerton van Wageningen deze reeks, waarmee hij maar wil zeggen, dat ingewikkelde problemen behandeld worden zonder wetenschappelijke taal, dus voor iedereen begrijpelijk. In de Danny Kaye show treden dit keer als gasten op de Engelse acteur Terry Thomas en de blues-zangeres Marylin Lovell. Daarna praten we weer verder. Drs. Ferry Hoogendijk gaat nl. praten over politiek en met figuren van het Haagse Binnenhof. „Parlementaire spiegel" heet deze maandelijkse ru briek. De avond wordt besloten met een live documentaire. Een camera ploeg brengt nl. een bezoek aan het hoofdbureau van politie te Amsterdam en zal dan laten zien, wat daar op een doodgewone avond allemaal te doen is.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 18