?19iW Weg met de kussentjes Twee jonge mensen in een Haags boutiekje Voorkeur voor moedermelk iêé^' Feestkleding krijgt extra glans Anti-reumatisch ondergoed bestaat niet Bood beïovloed sefaoeoeomode HORLOCEMODE IS BIJ DE TIJD net een tafereeltje uit St. Germain des Prés ZATERDAG 7 NOVEMBER 1964 Erbij PAGINA ZEVEN Geen tijd CONSUMENTENBOND: Henny Schoute 4 T- i MM ,#11 BOVEN DE LAGE zoldering wordt onbeschaamd hard gestommeld. Ze zit ten onder een café. Het lijkt of de wereld er kapot moet. „Dat lawaai is wel vervelend. Vooral als er klanten zijn. Maar je went eraan. Je merkt het haast niet meer. Ze verzetten nu de bar-krukken". ZE HOEST, wrijft een lange lok uit haar gezicht en rilt door de griep. Een klant loopt de paar treedjes af het boutiekje in. „Is m'n hoed al klaar?" „Nee, we hebben nog geen tijd gehad. Het spijt me." „Goed; ik kom straks nog wel terug". Ze loopt de trapjes weer op. Langs de lage etalage. THEA VAN LOON (23) gaat naar haar kleine atelier, een met gordijn af gescheiden vertrekje van galerie Ha thor haute couture. Ze is fragiel in haar zelf ontworpen jurkje met capu chon, van zwart jersey met bouclé- effect, waarbij ze zwarte kousen en schoenen draagt. In het atelier is het warm. „Ik wil er iemand bijhebben die me met het naaien helpt. Je kan niet alles alleen doen, je raakt achter en voor de leuke dingen blijft geen tijd over. Maar 't mag niet. Het atelier vol doet niet aan de arbeidsvoorwaarden DE WINKLER PRINS geeft de volgende uiteenzetting over de naam HATHOR: Egyptische godin wier naam eigenlijk „Huis (d.i. moeder) van Horus" betekent. Zij werd in velerlei vorm vereerd als koe, boom en hemelgodin. Aan haar koe-natuur herinneren later nog de horens (met zonneschijf er tussen) op het hoofd van haar vermenselijkte gestalte. Een an dere oplossing is de eigenaar dige, dikwijls als zuilkapiteel toegepaste Hathor-kop, die in zich de breedte en de oren van een koeiekop harmonisch met een vrouwengezicht verenigt. eenvoudige ideeën en hij heeft nog wel eens iets geks. Dat houdt elkaar in evenwicht. We houden wel de grote modelijnen aan, maar we komen met onze eigen snufjes". Hun klantenkring «iinififi ui rnfiii" mm mrwnnnrfrimymtrmiWirM-niriif nr Misschien zit u op dit moment wat mistroostig naar uw spiegelbeeld te kijken: vreselijk, die dikke kussentjes op uw oogleden en dat nog wel, ter wijl u vanavond uit moet en er natuurlijk graag op uw voordeligst wilt uitzien! Zit dan niet langer bij de pakken neer. Er is namelijk best iets aan te doen, als u' er een minuut of twintig voor over wilt hebben. Trek u, zodra alle werkzaamheden achter de rug zijn, terug in de slaapkamer om u op uw gemak op te knappen en neem en passant uit de keuken nog een restant je koude sterke thee mee. Niet om op te drinken, maar om er dade lijk, nadat gezicht en hals grondig zijn schoongemaakt, heerlijk koele compressen voor de gezwollen oog leden van te maken. Al wat u te doen staat is wat vette crème zachtjes in de huid rondom de ogen te kloppen en twee dubbel gevouwen kleenex-tissues of watten even in de thee te dompelen. Zachtjes uitdrukken en de compressen op de gesloten oogleden leggen, terwijl u zo'n klein kwartiertje even heerlijk op bed gaat liggen rusten. De koude thee zal inmiddels zijn werk doen en de dikke oogleden doen slinken. Als u er zin in hebt, benut dan tevens de tijd om intussen nog een schoon heidsmaskertje te nemen. Na afloop verfrist u gezicht en hals met koud water en brengt u de make-up aan. Om de ogen wat meer uitdrukking te geven kunt u met een zwart, goed- geslepen wenkbrauwpotlood (of met een penseeltje en een flesje eyeliner) een dun streepje vlak langs de in planting van de wimpers trekken. Daarna borstelt u de wimpers met wat mascara, nadat u een dubbel gevouwen kleenex vlak tegen de rand van de onderste wimpers heeft ge legd om vlekken op de huid te voor komen. Tot slot nog een klein foefje; dat we van de mannequins hebben afge keken: breng met de top van de pink een tikkeltje Lasbrite (donkergrijze oogschaduw) aan op de plaats waar u de bovenrand van de oogkas kunt voelen en wrijf dit voorzichtig uit. Dit zal de oogholte groter doen lijken waardoor uw ogen stralender lijken dan ooit. Lamés en brokaten, doorweven met de glanzende, niet-oxyderende me taalgarens, zullen voor de feestelijke dagen in de komende winter, weer veel te zien zijn. De Parijse couture- collecties hebben bewezen hoe popu lair deze stoffen zijn. Couturiers als Laroche, Balenciaga, Dior en Yves St. Laurent creëerden cocktail- en avondjaponnen van deze koninklijke stoffen. i „GEK Hè. We zijn hier eigenlijk met niets begonnen. Met één japon maar. En die lag in de etalage". Een lage etalage. Door het raam kijk je meteen op de stenen van het smalle Jagerstraatje bijna onvindbaar naast de Haagse Denneweg. De deur staat open; een fris herfstwindje blaast naar binnen. Er is wat zon te zien door de schaduw die langs een huis glijdt. Een kind loopt voorbij en steekt een hand op. Paardehoeven klinken hol tussen de dicht op elkaar gebouwde panden in deze binnenstad. „We zitten hier anderhalf jaar. We hebben het druk nu; vooral na de laatste modeshow". Vhea van Loon en verloofde Henk Koldeweij passen een van hun ontwerpen op de mannequin. IN DE BOUTIQUE met meubeltjes van overal die artistiek staan opgesteld, staat ook een kabinet. Achter de bruine deuren hangt een deel van de voorradi ge collectie waartussen een bruidsjapon. Extravagant door de brede, grove kant strook middenvoor. „We gebruiken veel kant. Gebleekt en ongebleekt uit Neder land en Parijs". Ze „scharrelen" graag in de Franse hoofdstad. Om kleine prul letjes, garneringen, knoopjes, gespen en andere curiositeiten met een historie, te zoeken op de vlooienmarkt. Ze gaan minstens een keer per jaar naar Parijs. Ook al om er stoffen te kopen voor exclusieve modelletjes. PLANNEN VOOR DE toekomst want daar vraag je altijd naar. Een groter modehuis natuurlijk. Met een boutique, een groot atelier en woon ruimte. Wanneer? Voorlopig zitten ze nog in Hathor met de paar stenen treedjes en het vertikale bord „Exposi tie". Waar modeklanten en tentoonstel lingbezoekers vrij binnenlopen, 't Is net een tafereeltje uit St. Germain des Prés. Momenteel wordt er op grote schaal een reclamefolder verspreid voor anti- reumatisch ondergoed. In dit vlugschrift wordt gesuggereerd, dat deze „belang rijkste vinding op weefselgebied in de laatste 500 jaar, 30°/o warmer dan wol", genezing zou brengen voor reuma. De Nederlandse Consumenten Bond heeft de wondervezel, die Vibrostatic heet. onderzocht en noemt de reclame „be denkelijk overdreven". In het novembernummer van de Con sumentengids verklaart zij, dat d# grondstof polyvinylchloride ook ge bruikt wordt voor weefsels als draion en orlon. 't Is wel warm, en weinig vocht absorberend. Maar in feite is het dus niets bijzonders. „Warme kleding en ook warme onderkleding is natuur lijk altijd wenselijk bij reumatiek en verwante kwalen, maar dat betekent nog niet dat er genezing van valt te verwachten", schrijft de Bond. De Ne derlandse Vereniging voor Reumatiek- bestrijding verklaarde de Bond desge vraagd, „dat van dergelijk ondergoed geen enkel objeetief resultaat is te ver wachten". Ook jicht, bronchitis, spit, spierpijnen en nervositeit zouden voor Vibrostatic op de loop gaan. Conclu deert de Consumentengids: „Speciale vezels die reuma of andere kwalen ge nezen, bestaan nu eenmaal niet". De fabrikant van het wonder-ondergoed is intussen teruggekomen» op zijn boude beweringen over de bestrijding van ner vositeit met zijn produkt. In de vol gende druk van de folder zal deze fabel worden weggelaten. ANDERHALF JAAR zit Thea van Loon in Hathor. „We hebben het van een vriend die sieraden maakte, over genomen. Nee, de naam is niet van ons. Die stond er al op. We hebben opge zocht wat Hathor betekent maar ik weet het niet meer. Iets met een godin geloof ik". De vroegere fietsenstalling, daarna sieraden winkelt je werd galerie-boutique met om de drie weken een andere expo sitie. Ook de verloofde van Thea van Loon, fotograaf-ontwerper Henk Kolde weij (27) exposeert er wel. Deze maand willen ze trouwen. Tussen de opdrach ten van haar klanten door moet ze haar eigen bruidstoilet maken. Een room witte bloezende japon met laag halsje. Daaroverheen een ballonwijde wollen mantel met een ruitjespatroon. „Ik heb haast geen tijd om het af te maken". THEA VAN LOON wilde vroeger, zo als zovelen met zulke aspiraties, een eigen modehuisje. Ze werkte wat thuis, twee jaar op de stoffenafdeling van een warenhuis in Den Haag en zou naar Parijs zijn gegaan als niet plotseling de galerie was leeggekomen. „Henk hoorde het toen hij hier exposeerde en het leek ons wel wat". ZE ONTWERPEN samen. „Ik heb Jaae®g>ei«l0<»300000000c000000<333<33030c0^ Voor wie het nog niet wist: ook in horloges is er mode. Iedere herfst wordt er in Zwitserland dit jaar in Lau sanne de tentoonstelling Montres et Bijoux gehouden, die voor de juwe liers zoveel is als Parijs voor de mode. Op die tentoonstelling wordt de nieuwe lijn aangegeven voor het komende jaar. Deze herfst is de kussen- of peluw- vorm voor het horloge als belang rijkste nieuws uit de bus gekomen. Het is een variatie op de vierkante vorm, die twee jaar geleden als een (tijd)-bom insloeg in de internationale horlogewereld. Er is de laatste jaren nogal wat veranderd in de Zwitserse horloge industrie. Vroeger ging de aandacht van de horloge makers vooral uit naar de perfec tionering van het uurwerk. Het uiterlijk kwam op de tweede plaats. De keuze viel bij na altijd op een rond model. De stijgende welvaart en daarmee de waardering voor een goed ontwerp bracht in die vrij starre vormgeving verandering. Ont werpers zochten naar nieuwe we gen om het hor loge van 'n nuch ter gebruiksvoor werp tot een aan trekkelijk acces soir te maken. Zo is het allang geen wet van Meden en Perzen meer, dat een klokje aan de pols moet wor den gedragen. Voor de vrouw zijn er horloges in de vorm van han gers en broches, die een sieraad In totaal 88 dia mantjes in pla tina gevat be zetten dit juweel van 'n horloge. (Model Piaget) zijn voor op een japon of een avondtasje. Uiteraard zijn de prijzen voor deze exclusieve klokjes navenant. Voor de heren geeft het vierkante zakhorloge de toon aan. Het is van goud, zo plat als een scheermesje en bezet met diamanten. De armbanden, vooral bij de herenhorloges zijn veelal van goud. Leren bandjes zijn bij kost bare horloges in dalende lijn. heeft een vrij jonge kern veel kennis sen en daar weer relaties van uit Was senaar, die zich een couture-pakje, ja ponnetje of avond japon laten aanme ten. „Sommige mensen weten wat ze willen hebben. Wij maken dan wat- schetsjes en als ze terugkomen kunnen we het model bespreken en vaststel len". Ook worden er hoeden in Hathor verkocht. Ontwerpen van Henk Kolde- weg. Bijpassende sieraden worden weer door een kennis ontworpen. De vraag naar moedermelk neemt de laatste jaren steeds toe: een tendens die in vele landen waarneembaar is. In Nederland zou dit wellicht te ver klaren zijn door het feit, dat de zieken fondsen de laatste jaren de kosten van de verstrekking van moedermelk op zich hebben genomen. Daar echter voor het ziekenhuis, waar praktisch alle ingeza melde melk heen gaat, de kosten van een flesvoeding nagenoeg gelijk zijn aan die van moedermelk, blijkt de toe nemende vraag dus te berusten op een duidelijke voorkeur voor moedermelk. Dit schrijft de scheikundige G. G. A. Mastenboek in een artikel in het jong ste nummer van Medisch Contact met betrekking tot de activiteiten van de Moedermelkcentrale. Deze Moedermelkcentrale is in 1948 door het Nederlandsche Roode Kruis in samenwerking met andere kruisvereni gingen opgericht. In een 20-tal plaatsen wordt door deze kruisverenigingen de moedermelk ingezameld. De donores, die gratis hun teveel aan melk afstaan, worden meestal gevonden onder jonge moeders die een consultatiebureau be zoeken. De verstrekking geschiedt op medisch advies. De kosten ervan wor den door de ziekenfondsen gedragen. De Moedermelkcentrale verzendt per jaar ongeveer 4000 liter melk in gedroogde vorm. Hierbij komt men zeker 1000 liter per jaar te kort, waardoor een soort distributiesysteem dient te wor den gehanteerd. Enerzijds komt dit doordat een zeker percentage melk wis selend met het seizoen en bedorven zijnde, moet worden afgekeurd, ander zijds omdat er onvoldoende donores zijn. De heer Mastenbroek merkt voorts nog op dat het niet op de weg van de Moedermelkcentrale ligt zich uit te spreken over de waarde van moeder melk, noch over die van flesvoeding. Kent u James Bond al? De Britse dames lopen weg met deze mooie koele jongen van het witte doek. Hij bespioneert bij het leven, deelt rake klappen en schoten uit en be waart bij dit alles een stalen ge zicht. Het succes van de jongste Bond-film, die „Goldfinger" heet, heeft de Engelse schoenfabrikanten geïnspireerd tot bovenstaande laars jes. Onder een 007-laarsje van zebra (007 is het codenummer van Bond). Boven een Pussy Galore-laarsje van suède, genoemd naar de gangster leider uit de film.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 19