Loonoverleg geen stap verder Stichting gaat volgende week zaterdag praten met regering Vakcentrales sturen aan op strijd in de bedrijfstakken HET WEER Bonn stelt een conferentie voor van de zes EEG-regeringen Hallstein verwacht lagere Westduitse graanprijzen Vliegverbod voor Duitse Starfighters TELSTAR-GVAV De „Maas" verloor zijn sleep Blanken voor Smith in Rhodesië Verhoging AOW begin van het jaar Salk- en Sabin- poliovaccin Erhard gaat met De Gaulle praten Vijf hoogovens te IJmuiden in vol bedrijf „Bouwdag 1965" in Beverwijk Griekse koningin zou baby verwachten GHRISTIAANSE Machiel Gobets, getuige 50e JAARGANG NUMMER 5 ZATERDAG 7 NOVEMBER 1964 Op verzoek van de werkgevers gaat de Stichting van de Arbeid volgende week zaterdag in Voorburg praten met de regering over het loon- en prijsbeleid voor het volgend jaar. Pas daarna zullen zij hun onderhandelingen in de Stichting voortzetten. De werkgevers willen met hun gang van de partijen naar de re gering deze duidelijker in de verant woordelijkheid voor de loonvorming be trekken. Sneeuwbal Komplete uitrustingen S3M&vtw1c£|s(>e?igeft tó'MORRIS ibefore ifou êuif! Zonnig maar koud Baggermolen kapseisde tijdens storm Stap voor stap Landbouwprijzen Het woord is aan In de krant van heden: Drie Afrikanen in Pretoria terechtgesteld Opening van het nieuwe stadskantoor en onthulling standbeeld van president John F. Kennedy COIFFURES DE VRIES Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V EL S E N - IJ M UI DE N. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post f 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije Zoals te verwachten viel zijn de werknemers en de werkgevers in de Stichting gisteren bij hun overleg geen stap verder gekomen. Q De vakcentrales stuurden aan op een loonstrijd in de bedrijfstakken, waaruit naar zij menen de meeste winst is te behalen. Q De werkgevers bleven bij hun in het recente S.E.R.-rapport neergeleg de mening: slechts zoveel loonsver hoging in 1965 dat het reële inkomen hetzelfde blijft als in 1964. Dit komt neer op 3 percent. t De vakcentrales hebben gisteren tijdens het overleg dat met een onderbreking van 's middags twee tot kwart voor vijf heeft geduurd geen percentage loonsver hoging geeist. Wel stelden zij meer vrij heid van onderhandelen in de bedrijfstak ken, ook voor het geval de 3 percent al gemene loonronde van de werkgevers, waarvan dan nog de AOW-premiecompen- satie moet worden afgetrokken, doorgaat. De werkgevers vonden dit een dermate onaanvaardbaar uitgangspunt, dat er geen discussie mogelijk was over de verlan gens voor de loonhoogte noch over de ver hoging van de minimum lonen, de vakan tietoeslag en de vermogensaanwasdeling, die de werknemers onder meer op het verlanglijstje hebben'staan. Ir. J. Bosma, werkgeversvoorzitter van het stichtingsbestuur, zei na afloop: „Met meer onderhandelingsvrijheid in de be drijfstakken krijgen wij wellicht dezelfde uitkomst als na de loonoperatie van vorig jaar. De ervaring leert dat men bij deze gespannen arbeidsmarkt toch geen mati ging van de bedrijven mag verwachten. De bedrijfsdirecties zouden een groep tegenover zich vinden die zich ook niet laat matigen door hoofdbestuurders en die liever met 10 dan met 6 percent van de onderhandelingen thuis komen." Op die manier, aldus de heer Bosma, gaat de Advertentie voor alle maatschappijen van de koopvaardij. Uniformspecialisten ZIJLSTRAAT 71 HAARLEM N.V. CARROSSERIEFABRIEK Lange Herenstr. 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 UITDEUKEN REPAREREN BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 DAMES- EN HERENREGENJASSEN Verwachting tot morgenavond: Vannacht en morgenochtend temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst en hier en daar mist. Morgen overdag op vele plaatsen zonnig en ongeveer de zelfde middagtemperaturen als vandaag. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. sneeuwbal aan het rollen komt men elders noodgedwongen tot zwarte lonen en wor den ondernemingen slachtoffers van te hoog Opgelopen loonkosten. De heer Bosma stelde voorts: ,',Wij ne men met ons standpunt de spelregels van de regering in acht. De werknemers door kruisen het met hun eisen." Hoewel uitvoe rig werd gezegd dat een krappe loonsver hoging, die voor de werknemers zou resul teren in dezelfde kaspositie als dit jaar, het gunstigst zou zijn voor de nationale economie, kreeg men stellig de indruk dat de werkgevers van het prijsbeleid een veel groter punt maken dan van de economi sche situatie. Hun grootste zorg is te voor komen dat, zoals vorig jaar, een loonstij ging wordt gevolgd door een huns inziens te strakke prijshandhaving. Zij kunnen hun medewerking aan het prijsbeleid alleen nog garanderen bij een loonstijging van 6 percent. Wat hiervan netto overblijft is volgens de werkgevers 2 percent, maar volgens de vakcentrales uit zuiver loon-oogpunt gezien 1 percent. Tijdens stormweer heeft de sleepboot „Maas" van L. Smit en Co woensdag een sleep, de oude baggermolen „Rio Zulia", die van Curagao naar Rotterdam moest worden gesleept, verloren. De molen, waarop zich geen runners bevonden, kap seisde in de ruwe zee, maar bleef aan vankelijk drijven. Later is hij gezonken. De „Maas" had met de sleep al veel slecht weer doorstaan. Woensdagnacht be vond het transport zich op 280 mijl ten westen van Lissabon. Er stond een noord oostelijke storm met windkracht 8. Toen het licht werd bleek de molen gekapseisd te zijn. De „Maas" kapte toen de tros. De sleepboot heeft later nog geruime tijd gezocht, maar werd sterk gehinderd door het slechte weer. Tot kwart over elf die morgen heeft de „Maas" nog rondgeva ren. Toen moest worden aangenomen dat de molen was gezonken. De „Maas" zette toen koers naar Lissabon. SALISBURY (Rhodesia) (AFP) Het referendum in Rhodesië over de vraag of het land onafhankelijk moet worden onder de huidige grondwet met bestuur van een blanke minderheid heeft een over winning opgeleverd voor premier Ian Smith. Volgens de definitieve uitslag wa ren er 58.081 mensen voor en 6096 tegen de onafhankelijkheid. De grote meerderheid van Afrikanen had geen stemrecht. Minister Veldkamp (Sociale Zaken) wil de AOW-uitkeringen voortaan aan het be gin van het jaar verhogen met een per centage, dat wordt vastgesteld aan de hand van een te verwachten loonontwik keling. Hierbij blijft echter het systeem van een aanpassing achteraf gehandhaafd. De verhoging aan het begin van het jaar wordt alleen gegeven als de loonpolitieke situatie daar aanleiding toe geeft. De heer Veldkamp heeft dit in een wijzigings voorstel aan de Tweede Kamer meegedeeld. In elk geval zou het neerkomen op een loonronde van 3 percent, waarvan dan de A.O.W.-A.W.W. premiecompensatie uiter aard niet in het loonzakje komt. (Vervolg op pagina twee) Loonoverleg in een kritiek stadium? Het is de hoogste tijd om tot over eenstemming te komen schijnt hier de voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond (CSVW) ir. J. Bosma tegen NVV-voorzitter drs. Roemers (rechts) te zeggen. J (Van onze correspondent) BONN. De Westduitse regering stelt een regeringsconferentie van de zes lidstaten van de Europese Economische Gemeenschap voor. Daarop zal men moeten hespreken op welke wijze de zes nauwer zullen kunnen gaan samen werken op het gebied van de buiten landse politiek, de defensie en de cul tuurpolitiek. Dat is een van de twee punten van de voorstellen welke Erhard reeds woensdag heeft doen overbrengen aan de regeringen van Frankrijk, Italië, Nederland, België en Luxemburg. Ze zijn gisteren 7n Bonn Bekendgemaakt. Uitgangspunten van de overwegingen van de Duitse regering om tot een nau we samenwerking te komen vormden de voorstellen en ontwerpen die reeds in de jaren 1961-62 in de studiecommissies van de E.E.G. zijn behandeld. De Duitse rege ring heeft bovendien, zo heet het in het officiële communiqué, rekening willen hou den met ideeën van de Belgische minis ter Spaak, met resoluties van het Parle ment van Straatsburg, en van dat van de Westeuropese Unie en tevens met an dere voorstellen die de laatste tijd zijn ge daan met betrekking tot een hechtere Europese samenwerking. Om niet in herhaling van vroegere moeilijkheden te vervallen en om nieuwe te vermijden meent Duitsland dat stap voor stap te werk moet worden gegaan. Eerst moeten de regeringen een nauwere samenwerking voorbereiden en nagaan welke voorwaarden er gesteld zouden moeten worden voor het toetreden van an dere Europese landen. Reeds in die fase zouden de regeringen elkaar moeten consulteren Daarvoor zou een soort raadgevend lichaam waarvan de ledendoor de zes regeringen zouden fnoeten worden benoemd, moeten worden samengesteld. Het Europese Parlement zou bij de politieke samenwerking moeten worden betrokken. De voorgestelde samen- De nieuwe Russische partyleider Leonid Breznjev heeft ter gelegen heid van het herdenkingsfeest van de oktoberrevolutie een toespraak ge houden die door vele buitenlandse communistische gasten aandachtig werd aangehoord. Achter hem zitten van links naar rechts: De Roemeense premier Maurer, de Bulgaarse pre mier Zhivkov, de Chinese premier Tsjoe En-Lai, de Russische premier Kosygin en de partijleider van Oost-Duitsland Ulbricht. (Telefoto) werking zou ook dat zou van tevoren moeten worden vastgelegd de verster king van het Atlantisch bondgenootschap moeten dienen en ze mag niet van ongun stige invloed zijn op de ontwikkeling zoals die in het E.E.G.-verdrag is vastgelegd. Daarop beeft overigens punt 2 van het Duitse voorste! betrekking. Dat houdt in: A) een extra verlaging van tien percent van de tarieven binnen de gemeenschap voor industrieprodukten en landbouwpro- dukten: B) de resterende twintig percent voor de industrieprodukten zou dan op 1 januari 1967 kunnen verdwijnen en daar toe zou definitief kunnen worden besloten wanneer men zeker zou weten wanneer de gemeenschappelijke landbouwpolitiek zal zijn vastgesteld. Met nadruk wordt door de Duitse rege ring verklaard dat binnen het bereik van de gemeenschappelijke landbouwpolitiek ook de prijzen tot elkaar moeten worden gebracht „omdat een gemeenschappelijke markt niet zonder gemeenschappelijke landbouwmarkt mogelijk is en deze is niet denkbaar zonder gemeenschappelijke prij zen". Daarbij, zo meent zij, moeten de partners van de E.E.G. rekening houden met elkanders belangen. Ook zullen de In het bericht in onze bladen van vrijdag „R.I.V. is voorzichtig met het poliovaccin van dr. Sabin" staat in een tweetal regels abusievelijk Salkvaccin, hoewel zoals uit het opschrift en het bericht zelf ook wel blijkt daar het Sabin-vaccin wordt bedoeld. Teneinde ieder misverstand te voorkomen: de voorzichtigheid van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid betreft het poliovaccin van dr. Sabin en geenszins dat van dr. Salk. Het Sabin- vaccin is in ons land uitsluitend gebruikt bij de polio-explosie op Tholen van enige tijd geleden. KEULEN (AFP) De Westduitse bondskanselier Erhard heeft in een inter view gezegd dat hij begin januari naar Parijs gaat om generaal De Gaulle te ont moeten. Erhard zei ook dat dr. Adenauer, die maandag naar Parijs gaat, geen diploma tieke opdracht heeft. „Hij neemt ook geen boodschap voor generaal De Gaulle mee". onderscheidene marktsystemen met elkaar gecoördineerd dienen te worden. Na deze twee punten volgt nog een plei dooi voor hechtere samenwerking in de conjunctuurpolitiek, een samenwerking op monetair gebied, een aanpassing van de nationale begrotingen en tenslotte de sa menvoeging van de drie gemeenschappen Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, Euratom en Europese Economi sche Gemeenschap tot één grote ge meenschap die de gehele economie van de lidstaten zal omvatten. Tenslotte wordt ge vraagd, het open karakter van de E.E.G. te waarborgen, de Kennedyronde tot stand te brengen en een nauwere relatie met de Europese vrijhandelsassociatie te zoeken. (Vervolg op pagina 3 onder j,Conferentie van de EEG-regeringen' BONN Reuter) Het Westduitse mini sterie van Defensie heeft voor tweehon derd F-104-G Starfighter vliegtuigen een vliegverbod uitgevaardigd na de ontdek king van tekenen van metaalmoeheid in het neuswiel. Dit is vrijdagavond mee gedeeld door een woordvoerder van het Westduitse ministerie van Defensie. Victor Hugo: Het woord is een levend wezen. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 23 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 NAVO-kernvloot en wij4 Hoe is het ontstaan? 4 Sport 4, 11 Kerkdiensten 5 Uit stad en omgeving5, 6, 7 In de Vishal en op zee6 Medische verzorging 7 Economisch nieuws 9 Beurs 9 Effecten en Geldmarkt 9 Scheepsberichten 9 Erbij 13 t/m 24 Radio en t.v21 Kunst 21 Feuilleton 23 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbif PRETORIA (AFP) In de gevangenis van Pretoria zijn vrijdag de drie Afrika nen terechtgesteld, die in maart ter dood waren veroordeeld wegens moord op een getuige-a-charge in een sabotageproces tegen leden van het Afrikaanse Nationale Congres, een ondergrondse organisatie. Hun beroep tegen het vonnis was in ok tober door het Zuidafrikaanse Opperste Gerechtshof afgewezen. De terechtgestel» den zijn Voejoesile Mini, Wilson Khayin- ga en Zinakel Okaboe. Van vele zijden is de afgelopen maan den een beroep op de Zuidafrikaanse au toriteiten gedaan, de veroordeelden gratie te verlenen onder meer door de Sovjet- Unie en Oe Thant. PRETORIA (AP) De 27-jarige blan ke onderwijzer, .Tohn Harris, gewezen voorzitter van het Zuidafrikaanse nièt- raciale olympische comité is schuldig be vonden aan moord veroorzaakt door een bomontploffing op het spoorwegstation van Johannesburg in juli j.l. Hij is ter dood veroordeeld. Een 77-jarige blanke vrouw, mevrouw Ethel Rhyz, werd bij deze ontploffing van een benzine- en dynamietbom, gedood. Twintig mensen werden gewond. Harris heeft een week de tijd om tegen het vonnis in beroep te gaan. WIMIMMWWAMA Binnenkort zal de Amsterdammer Machiel Gobets in West-Duits- land gaan getuigen tegen de SS'er Erich Schemel, die terecht zal staan wegens het doodschieten van talrijke deelnemers aan een ,,dodentransport" van het kamp Liebenrosen naar Oraniënburg- Sachsenhausen. Het is maar een kleine episode uit het veelbewogen bestaan van de heer Gobets, die in maart 1942 in Amsterdam werd ge arresteerd en die daarna een schier eindeloze tocht maakte door negen concentratiekampen. In Erbij" zullen we vandaag en in de komende weken zijn verschrikkelijke ervaringen onthullen. Dinsdagochtend 10 november aanstaande te 10.15 uur zal hoogoven III te IJmuiden weer worden aangestoken. De oven heeft sinds 1 september van dit jaar een ingrij pende onderhoudsbeurt achter de rug. De bemetseling is compleet vernieuwd en de topconstructie werd verbeterd. Het weer ingebruiknemen van de oven betekent, dat gedurende lange tijd mét een volledig vijf- hoogovenbedrijf kan worden gewerkt. De officiële opening van het nieuwe stadskantoor voor Beverwijk is thans vast gesteld op „Bouwdag 1965": woensdag 6 januari. Eerst zal des morgens om half tien op het President Rooseveltplein een standbeeld worden onthuld van wjjlen president John F. Kennedy, welke ceremo nie geschiedt door de zaakgelastigde in Nederland van de Verenigde Staten van Noord-Amerika, conseiller Fisher Howe. Vervolgens vindt de officiële opening van het stadskantoor plaats door de commis saris van de koningin in Noord-Holland, mr. F. J. Kranenburg, waarna door de staatssecretaris van Economische Zaken, drs. J. A. Bakker het nieuwe winkelcen trum aan de Wijkerbaan zal worden ge opend. Vervolgens zullen door de staats secretaris de „Bouwtegels 1965" aan de daarvoor in aanmerking komende personen worden uitgereikt. FLORINA (Reuter). Koning Konstan- tij n van Griekenland heeft op een receptie in Fiorina gezegd te geloven dat hij en zijn achttienjarige echtgenote, koningin Anne-Marie, „een blijde gebeurtenis vér- wachten". Het koninklijk paar reist door West- Macedonië om de nieuwe koningin de voormalige Deense prinses Anne-Marie aan het volk voor te stellen. Hun huwelijk werd adhttien september van dit jaar in gezegend. Advertentie ZONDAG 2.30 UUR SPORTPARK SCHOONENBERG Eredivisie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7301 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCOME artikelen

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1