^Puitde tyjgToef FILATELIE The Winner van Schoonderwalt: visitekaartje van Nederland jazz ZATERDAG 7 NOVEMBER 1964 Erbij PAGINA ACHT O Filar ski Mr. Ed. Spanjaard 9 mm. mm. mm. Henny Schoute B. Dukel Twee voorbeelden. TAL ROTTERDAM—HAARLEM. In een viertallen wedstrijd is zuid de gever en beide partijen staan kwetsbaar. Zuid, west en noord beginnen te passen, waarna oost opent met twee SA, zuid past en west maakt er drie SA van. Waarmede moet de zuidspeler thans uitkomen van: *53 A H 6 O 6 4 V 10 9 8 7 4 Het spel kwam voor in de onlangs ge speelde meesterklasse-wedstrijd tussen de Rotterdamse Bridgekring 1935 en de Haar lemse Bridge Oefen Club. Zuid vólgde het eenvoudige recept, reeds toegepast door onze grootvaders en begon met zijn lange kleur: klaveren. De gehele uitleg zag er als volgt uit: 9 6 2 Q V 10 8 4 O H B 8 5 2 V B 00 B 9 2 10 9 7 3 B 5 A H 10 7 V 10 9 8 7 4 Oost speelde dus drie SA en zuid was uitgekomen met klaver tien. Het verdere verloop laat zich niet moeilijk raden: op tafel (west) werd de klaverboer gemaakt, daarna ruiten gespeeld en gesneden met de vrouw, zodat oost negen slagen kon op rapen. De uitkomst in klaver is de énige die onmiddellijk het contract aan oost cadeau geeft. Natuurlijk vertelde zuid het bekende bridgersverhaal, dat hij dit niet kon weten en als zijn partner klaverheer gehad zou hebben inplaats van ruitenheer, enz. Laten we excuses eens terzijde laten en ons beperken tot de nuchtere logica. Oost opende met twee SA en dat geeft met stel ligheid een spel aan met énige lengte (twee, drie of vier kaarten) in klaveren. West verhoogde tot drie SA en niet mag men verwachten dat west dit op een spel zou doen met géén of slechts één klavertje. Dus heeft ook west enige lengte in de klaver- kleur. Indien dat zo is, welke kans biedt dan in het algemeen het uitkomen van een zes- kaart? Men zou zeggen, dat de kans groot is dat degeen die de zeskaart voorspeelt bijna altijd zijn partner in een zéér korte kleur zal treffen: Vaak een singleton (enkele kaart), soms een doubleton (twee- kaart). En z e 1 f s als die partner een twee- kaart heeft, dan nog is in een geval als het bovenstaande de uitkomst alleen maar goed indien die partner het aas of de heer van die kleur heeft en als de leider van het spel later nog van slag af moet gaan. Al met al zijn de kansen gering dat het voorspelen van een zeskleur juist is - en daarom kan men dat in het algemeen beter nalaten. Duidelijk zal zijn, dat indien zuid niet met klaver was begonnen, oost drie SA onmogelijk had kunnen maken als NZ goed tegenspelen. De meeste bridigespelers verdiepen zich in het algemeen helemaal niet in de moge lijkheden der distributie - en zeker niet, zolang de spellen nog dicht zijn en zij dus min of meer „blind" moeten uitkomen. Dat het de moeite waard is in sommige gevallen wél eens het hoofd te breken over de vraag, hoe groot de „lengte" van een bepaalde kleur in partners hand wel zal zijn, bewijst dit spel. Overigens was het interessant te zien, dat aan de andere tafel de Rotterdamse spelers in het z.g. „betere" contract kwa men van vier schoppen (OW). Dat contract was bij hartenuitkomst onmogelijk te winnen, daar OW direct drie hartens ver loren en waarna klaver aftroeven in west mislukte, doordat noord reeds de tweede klaver kon introeven. De spelers die dus menen dat west, na een twee SA-opening van oost, er „beter" aan doet via een conventie alsnog in een schoppencontract te komen, krijgen ongelijk. West kan beter drie SA bieden - het maken van negen slagen lijkt met zijn spel eenvoudiger dan tien. Bovendien kan de tegenpartij nog verkeerd uitkomen. Brtdgevraag dezer week: West gever, NZ kwetsbaar, viertallenwedstrijd. Zuid heeft! B 10 4 H 10 7 4 09 H V 10 9 3 West opent met drie ruiten - noord dou bleert (informatief) - oost past - wat moet zuid bieden? BERGER (aan zet) Deze stelling ontstond in de twaalfde ronde na zwarts 25ste zet Rb2:. Wanneer Berger nu eenvoudig had voortgezet met 26) Pb2: Tb2:. 27) Df4 met de dreiging 28) Te7, dan had er voor Tal nauwelijks meer enige hoop bestaan. Pion d6 is een dodelijke angel in het zwarte vlees. Een enkel voorbeeld. 27) Td7. 28) Te8t Kg7. 29) De5f f6. 30) De6 (dr. Te7t of Tg8f) Tf7. 31) Te7 Te7:. 32) de7: Df3. 33) Tfl en wint. Steeds beslist het binnendringen op e7, dan wel de opmars van de verre vrij pion. In plaats van het voor de hand lig gende 26) Pb2: speelde wit als verblind: 26) Tel-e7??, waarna hij wreed werd wak ker geschud door het antwoord 26) Rb2xcl! 27) Dd2-e2 (27) Del: Tbl) Db7-d5 en de bijna-overwinnaar Berger capitu leerde. Hypnose? Men zou het haast gaan me nen, als men de gebeurtenissen in dia gram II beziet. FOGUELMAN TAL (aan zet) De stand van Tal is in één woord ver schrikkelijk. Zijn koning staat aan allerlei gevaren bloot, zijn twee paarden „hangen". Na een zet van Pf4, bijvoorbeeld 27) Pg6:, volgt eenvoudig Dg3:j plus Dg6:. 27) Pe2 wordt beantwoord met TÓ2:f en Dg3:f, 27) Re3 met Te3:! en Df4:t, alles met ma teriaalwinst en behoud van de aanval. Daarom, besloot Tal tot de volgende af ruil: 27) Telxe8f Rg6xe8?? Een onverklaar bare tekortkoming, welke onmiddellijk wordt afgestraft. De kwestie is, dat Th8 na ruil op f4 ongedekt komt te staan. Er volgde 28) Tdl-hl! en wit won vrij ge makkelijk, daar zwart de kwaliteit verliest bijvoorbeeld 28) Df4:. 29) Df4: Rf4:. 30) Th8: enz. Zwart probeerde nog 28) Rd6xf4. 29) Thlxh4 Th8xh4. 30) Rd4-e3 maar zulks mocht natuurlijk niet meer baten. De rest was niet interessant. Wél interessant daarentegen ware het vervolg geweest, als zwart de juiste zet had ge speeld, namelijk 27) Te8:. O'Kelly geeft in de Deutsche Schachzeitung een enkele illustratie van wits hulpeloosheid: 28) Kf3 f5! (dr. Dg4f plus slaan op f4). 29) Pf of ge2 Te2:! 30) Pe2: Rh5f. 31) Ke3 Rf4f! en zwart wint de dame, daar op 32) Pf4: het elegante Dg3 mat volgt. Waarom faalde Foguelman? Zo moeilijk was 27) Te8: toch niet te vinden; de zet lag vlak voor de hand. Werd de zwart- speler gebiologeerd door Tal? Duivels kunst? De jongste ervaring ontzenuwt deze zienswijze gelukkig. In het recente toer nooi te Kiszlovodsk toch herhaalde zich weliswaar, dat Tal tegen nummer voor laatst van de deelnemers slecht kwam te staan, maar ditmaal liet zijn tegenstander, de Hongaar Kluger, de buit niet glippen. De Hongaar speelde onbevangen en krach tig verder in de stelling van diagram III. TAL (aan zet) te tasten. 36) Kh8-g8. 37) Df6-g5f Td7-g7. 38) Kg5-d8t Tel-e8. 39) Rf3-d5t Kg8-h8 (Pd5:?. 40) De8:f of Kh7? 40) Dh4 mat). 40) Dd8-d6 Pc7xd5. Nog steeds moet wit op zijn qui vive zijn. Zie: 41) Dd5:? Th7f- 42) Kg3 Tg8f. 43) Kf3 Rb7 en zwart wint zowaar nog. 41) Pf4xd5 Tg7-h7t. 42) Kh2-g3 f5-f4t. Zwarts beste kans om wit nog een fout te laten maken. 43) Kg3xf4! Th7-f7t. 44) Kf4-g3! Niet 44) Pf6? Tef8. 44) Tf7-g7f. 45) Kg3-f3 Rc8-b7 of 45) Tf7f- 46) Pf4 en wit komt in veiligheid, omdat na Tef8 eenvoudig 47) g3 volgt. 46) g2-g4! Alles zeer slagvaardig gespeeld. 46) Te8-el. 47) c2-c4! Hiermede zijn de gevaren bezworen. Tal spartelde nog wat tegen, maar gaf zich op de 59ste zet gewonnen. Misschien zal deze partij een einde ma ken aan de fabel, dat Tal een soort be schermheilige heeft bij het wandelen langs de afgrond. Ditmaal is hij er tenminste in gevallen! De secretaris van de KNDB, de heer A. J. Ivens uit Den Haag, was door de Italiaanse Dambond aangezocht als wed strijdleider van het wereldtoernooi 1964 juni te Merano op te treden. Daar deed zich een curieus geval voor in de partij FanelliTsjegolev. Op een zeker moment zag het talrijke publiek dat de Italiaan Fanelli een gedane zet had teruggenomen, toen de Rus Tsjegolev in een ander ge deelte van de zaal liep te ijsberen, om op de zet van Fanelli te wachten. Hoewel de Italiaan beweerde dat hij het stuk alleen maar recht op het bord had willen plaatsen, besliste de wedstrijdleider (na overleg) dat Fanelli de gedane zet moest spelen. De Italiaan verloor. Zo won de jonge wereldkampioen Tsjegolev een partij door de oplettendheid van het pu bliek. In de internationale spelreglementen staat niets over dergelijke (niet alledaagse) voorvallen, waarbij het publiek als „grens rechter" optreedt. Fraai zijn de spelmomenten welke zijn voorgekomen. In de partij FanelliKoeperman de vol gende stand. FANELLI (Italië) OCOOOOOCOCOCOOOCOCOCOGCOCXDOOCOOOOOOOOOCOOOOOCOCXDOCJOCOOOC 30000000000000000000000000000000000000000000000000000000 KOEPERMAN (Rusland) Zwart: 1, 7, 8, 9, 10, 13, 15, 16, 17, 19, 21, 23, 24, 25. Wit: 27, 28, 32, 33, 34, 35, 38, 39, 40, 41, 43, 45, 47, 50. Met zwart aan zet vervolgde Fanelli met de ruil 24-30. Na afloop toonde de oud wereldkampioen de fraaie combinatie aan, indien 10-14 was gevolgd. 1) 10-14? 2) 34-30 25x34. 3) 40x18 13x31. 4) 35-30 24x35. 5) 45-40 35x44. 6) 41-37 31x42. 7) 28-23 19x37. 8) 38-32 37x28. 9) 33x4 44x33. 10) 47x29 met gewonnen eindspel. Een wereldkampioen waardig. De 58-jarige oud-wereldkampioen Mau rice Deslauriers behaalde de zevende plaats: twee partijen op één dag was voor deze geniale Canadees te zwaar. Zo af en toe liet Deslauriers nog even zien over welke enorme kennis van het honderd- ruitenspel hij beschikte. (Deslauriers was behalve op de 100 ruiten ook op 144 ruiten wereldkampioen). Tegen Saint-Fort uit Haiti kreeg hij het volgend eindspel. DESLAURIERS (Canada) OOOCXXXXXJOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOC HET KWINTET EN HET SEXTET van trompettist Miles Davis zijn nog eens te horen op een nieuwe langspeel plaat die onlangs op het CBS-ldbel van Artone-Haarlem is uitgebracht. Zeer toevallig bracht ook Phonogram nog niet lang geleden onder de titel „Jazz sur l'écran" een herpersing uit van de zelfde matrijs, namelijk met de koste lijke opnamen van Miles Davis uit de Franse film „Ascenseur pour l'Echa- faud". De nieuwe CBS-plaat heeft op de eerste zijde dezelfde opnamen, zoals het lyrische „Générique", het geladen „l'Assasinat de Carala" en het desolate en beklemmende „Julien dans l'ascen- seur". Op de andere zijde staan opna men van het sextet van Davis, waar onder het prachtige „On green Dolphin Street" en het onvergetelijk mooi ge blazen „Stella by Starlight", een van de lievelingsstukken van Davis, dat hij ook tijdens zijn laatste concert in Ne derland ten gehore bracht. Heel fijne muziek dus van de begaafde jazztrom- pettist ook op deze CBS-plaat. Label: CBS 62324. Uitgave: Artone- Haarlem. Waardering: goed. „THE WINNER", heet de nieuwe langspeelplaat van klarinettist-saxofo nist Herman Schoonderwalt, die dit jaar als eerste de „Wessel Ilckenprijs" kreeg uitgereikt. Zonder twijfel behoort Her man tot de kleine groep Nederlandse jazz-musici van internationale klasse. Op de eerste zijde van de plaat is het kwartet van Schoonderwalt te horen met Rob Madna piano, Ruud Jacobs bas en Cees See slagwerk, allemaal oude J azz-behind-the-dikes-broeders" dus. Het eerste nummer is de bekende com positie „The Winker" van Schoonder walt, die ook al op de Dikes-platen te horen is. Het spel van Schoonderwalt is sindsdien nog rijper geworden, geïnspi- reerder en meer afgerond. Zeer mooi is het samenspel van bassist Jacobs en de leider in dit stuk. Nog mooier is het langzame „Get out of town" van de onlangs overleden Cole Porter, dat door Rob Madna werd ge arrangeerd. Zeer geïnspireerd speelt het kwartet van Schoonderwalt het nos talgische „I loves you, Forgy" van Gershwin. Op de andere zijde van de plaat schit tert de ster van Schoonderwalt met zijn grote orkest van elf musici, waaronder Cees Smal, Jacques Scholz, Rudy Bos, Tony Vos, Rudi Brink,'Harry Verbeke, Rob Madna en Cees See. Het eerste stuk is het bekende „Nardis" van Miles Davis, waarin het orkest zijn fraaie klankkleur tentoon spreidt, met prach tige soli van de leider. Deze Nederlandse jazzplaat kan met een gerust geweten over onze grenzen gestuurd worden, evenals vroeger de befaamde „Jazz be hind the dikes." Label: Philips P 12921 L. Uitgave: Phonogram. Waardering: goed. VAN RONNIE POTSDAMMER kreeg ik al weer een tijdje geleden een alleraardigst plaatje toegestuurd: „Waagduetten" een greep uit het rijke repertoire van „Wiedewagen", het pro gramma dat Ronnie en Cobi Schreier het vorige jaar met zoveel succes in de lossers vijf gulden in het vooruitzicht ge steld, welke geldprijs na loting werd ge wonnen door de heer G. v. d. Linden, Ged. Raamgracht 19 b, Haarlem. Tevens werd vijf gulden uitgeloofd voor de oplosser die ook nog een bij-oplossing vond. Deze prijs werd gewonnen door de heer G. F. Bok (na loting viel de heer A. P. de Zwart uit), Vechtstraat 139, IJmui- den. Ook de heer J. Guyt gaf een bij-oplos sing, doch niet zo uitgebreid; hij kreeg een eervolle vermelding. Tot slot een probleem van de heer Derk Vuurboom uit Glanerbrug. Herman Schoonderwalt Haarlemse Waagtaveeme hebben ge bracht. De nieuwe plaat van deze troubadour» van het moderne lied past wellicht niet helemaal in dit jazzplatengezelschap, maar desondanks wijd ik er graag aan dacht aan, niet zozeer omdat de be geleiders op deze plaat eminente jazz musici zijn, zoals Herman Schoonder walt, Dubbie Dubois en Ado Brood boom, maar vooral omdat ik zo on noemelijk veel plezier aan deze plaat beleefd heb. Op „Waagduetten" geven Ronnie Postdammer en Cobi Schreier een kostelijke persiflage van de smart lap onder de titel „De smartest lap ever made". Het is een aaneenschake ling van alle narigheid, die in de loop der jaren in onze nationale smartlappen bezongen is, variërend van de dronken zeeman, de nooit-terugkerende matroos, de verlaten moeder tot de stijfselkis- siesromantiek. In „Bermrecreatie" wordt het berm toerisme op de hak genomen: „In de grasstrook, in de grasstrook kun je heerlijk genieten" etc. Kostelijk is ook het in-burgerlijke „Oogjes dicht". De begeleiding is bij de eerder genoemde musici in uitste kende handen. De teksten zijn van Ernst van Altena. De plaat Waagduet ten heeft het formaat van een 45-toeren plaatje, maar het is op 33 toeren op genomen, zodat er een extra hoeveel heid plezier aan deze parodistische lie dekens te beleven valt. Label: Delta DE 114. Uitgave: Delta- Amsterdam. Waardering: bijzonder aar dig. Berry Zand Scholten MET HETZELFDE verbeten enthou siasme als in zijn gouden tijd, zingt Paul Anka door. Met dezelfde flair, on gedwongenheid en het improvisatiever mogen brengt hij zijn liedjes aan de man. Dat merkten we weer eens op zijn nieuwste langspeelplaat „Paul An ka on tour". „On tour" is de originele opname van zijn Duitse tournee. ZOALS MEN ZICH herinnert werd de met zijn vrouw Anne de Zogheb in Pa rijs wonende Paul Anka, 23 jaar gele den in Canada geboren. Op zijn tiende trad hij al op; op z'n vijftiende schreef hij in de schoolbanken „Diana". Er werden meer dan 8 miljoen exem plaren verkocht. De tekst werd in vele talen vertaald. Hij liet z'n plannen om rechten te gaan studeren varen en wierp zich intensief op het schrijven van lied jes en zingen. NA „DIANA" kwamen „You are my destiny" en „Lonely boy". Er volgden tournees door de werelddelen, hij werd filmster, schreef filmmuziek en een mu sical. Paul Anka beschikt over een eigen kantoor met 16 vertrekken in New York en kan prat gaan op 750 fanclubs met ruim een miljoen leden over de hele wereld. Paul Anka: een jeugdidool met een toekomst. TERUG NAAR „On tour". Op de plaat, sfeervol door de „live"-opname, staan: Sing sing sing, You are my des tiny, Diana, Baby it's all right, A steel guitar and a glass of wine, Presenting the orchestra, She walks like an an gels walks, Put your head on my shoul der, My home town, Eso beso, Ogni volta, Love me warm and tender, Jam- balaya, When the saints(RCA Vic tor LPM 9.985). waarden, 6, 15 en 20 sen uitgekomen. De zegels laten alle het gebouw van de moskee zien (afbeelding). OOST-DUITSLAND. Voor het vijf tienjarig bestaan van de Duitse Demo cratische Republiek is een serie van vijftien zegels, alle ter waarde van 10 pf,. verkrijgbaar gesteld. De zegels hebben betrekking op de industrie, landbouw, scheepvaart, handel, wetenschap enzo voort (afbeelding) in de D.D.R. Ook is een blok ter grootte van 210 X 287 mm verschenen, waarop de vijftien zegels tegen een achtergrond van de kaart van de D.D.R. voorkomen. TURKIJE. De Turkse posterijen hebben een serie van vier zegels het licht doen zien ter gelegenheid van de Olympische Spelen te Tokio: 10 5 k. een hardloper, 50 5 k. een estafette- loper met de Olympische fakkel, 60 5 k. worstelaars en 100 5 k. een dis cuswerper. BOEROENDI. Een Olympische serie van tien waarden is in circulatie ge bracht: 0.50 fr. kogelstoten, 1 fr. discus werpen, 3 fr. zwemmen, 4 fr. estafette loop, 6.50 fr. speerwerpen, 8 fr. horden loop, 10 fr. vérspringen, 14 fr. schoon- springen, 18 fr. hoogspringen en 20 fr. brugturnen. Een souvenirvelletje dat de waarden 18 en 20 fr. bevat, is eveneens verschenen. De zegel van 18 fr. heeft een toeslag van 2 fr., die van 20 fr. een van 5 franc. URUGUAY. Wijlen president John F. Kennedy is herdacht met een serie van vier waarden, 20 en 40 c. voor de gewone post en 1.50 en 2.40 pesos voor de luchtpost. De zegels vertonen het portret van Kennedy met daarnaast de letter K, omgeven door een lauwerkrans. SWAZILAND. Een serie van vier zegels, 2Vt, 3'A, 15 en 25 cents, is uit gegeven ter gelegenheid van de ope ning van een spoorweg in Swaziland. Afgebeeld zijn een locomotief die over een kaart van Swaziland rijdt waarop de route van de spoorweg is aangege ven, met daarnaast het portret van koningin Elizabeth. ZAMBIA. Op 24 oktober is Noord- Rhodesië onafhankelijk geworden en sindsdien heet het land Zambia. Naar aanleiding hiervan is een serie van drie zegels in roulatie gebracht. De 3 d. toont de Victoria-watervallen en het portret van dr. Kenneth Kaoenda de 6 d. het universiteitsgebouw en de 1 sh. 3 d. een Barotse danseres. PHILIPPIJNEN. De tiende verjaar dag van de stichting van SEATO (Zuid- oostaziatische Verdragsorganisatie) is gevierd door de uitgifte van een serie van drie zegels. Het zijn een 6, 10 en 25 centimo, alle met het embleem van de ZO AVO. Zwart: 6, 9, 14, 15, 19, 20, 21, 24, 26, 34, 35. Wit: 16, 23, 25, 27, 28, 33, 38, 44, 45, 48, 50. Wit speelt en wint. qjais uaa uba uaj(ads agtuiuios do uaSuipaiq aisSmnu ap uba uaa iaq si qooi - ua-jagjaA jjbba ipjom s-iapueisuagai aap j>napi ap ui poq ;aH 'ubbS uauunq UMop isuioqiinuaddoqas uaa bta uappeq uep 'jaABpi jCia do lazag poajip ppag ufiz pmz pen 'pBj^uoa puaqaisijn uaa jpajq iep ua Z 8 a V SVO 2 8 6 V 6 SAH* :do uapieq jaiA pjoou pooq qCuqiB-id ap ui 'si >pia;s jaaz Ctq sjb ueeg uauunq noz uiajs jbbu pjoou jepoz 'ijaaq iads paoS uaa pmz iep 'iaq ijCuqosuio suaAax -ua-inapi aguaAo aap uaa ui poqaqaueui uaa jooa guiqais -gUBjaq ;uoo; Cipieduagaj jap jnapj ap ut poq up !„uaiim jota" st poq aisaq spinz uajjaai ai uapgajiBBUi leeisaq guipxaj -UBB uaag gou gidopiooA aisieei iep jooa (aAiaoq 'uiais uaa sjiaz uaiqossiui - uaiads uauunq ai aqoueui uaa uio gaouag qjais jaqez si pinz igeejAagpuq do pjoomiuv ISRAËL. Ter herdenking van de tachtigste geboortedag van mevrouw Eleanor Roosevelt (18841962) zal op 2 november een postzegel van 70 ag. (violetbruin) in omloop worden ge bracht, waarop haar portret is afge beeld (afbeelding). Het ontwerp is van M. Krup uit Tel Aviv. TRINIDAD EN TOBAGO. Het gou den jubileum van de meisjespadvin- dersbeweging op deze Brits Westindi- sche eilanden is gevierd door de uit gifte van drie zegels. Het zijn een 6, 25 en 35 cents, alle met het embleem van de padvindsters, een palmboom en het portret van koningin Elizabeth. ARGENTINIË. Een postzegel van 4 pesos (blauw en lichtblauw) is ver schenen ter gelegenheid van de Dag van de Verenigde Naties, 24 oktober. Afgebeeld zijn twee duiven die langs het gebouw van de UNO te New York vliegen afbeeldingEr zijn twee mil joen exemplaren gedrukt. MALEISIË. Ter gelegenheid van de opening van de nationale moskee te Koeala Loempoer is een serie van drie TAL LANGS EN IN DE AFGROND Men zegt wel eens, dat er een „god" is voor dronkemannen, boeven en slaapwan delaars. Deze weten zich soms te redden in voor gewone mensen hopeloze situaties. Iets soortgelijks beweert men in de schaakwereld meermalen van bepaalde spelers, die in glad-verloren stellingen hun tegenstanders nog weten te „beschwin- delen", gelijk de technische term luidt voor het met succes vissen in troebel schaak water. Wanneer dit (om in vochtige beeldspraak door te gaan) de spuigaten uitloopt, komt men er zelfs toe te stellen, dat de „Schwin- delaar" zijn opponent „biologeert", hypno tiseert. In het bijzonder oud-wereldkampioen Tal krijgt zulks vaak te horen, sinds hij bijvoorbeeld grootmeester Smyslovmet een stuk achter nog versloeg en in de dolste situaties met enorme materiële achterstand nog successen boekte. Meesters van klasse vonden hierin aanleiding, zich tijdens het spelen tegen Tal te voorzien vaneen donkere bril! Het interzonetoernooi te Amsterdam be vestigde onlangs Tals reputatie als hypno tiseur. Hij begon met een onvergetelijke partij tegen Portisch, waarin hij zóveel materiaal achterraakte, dat doorspelen dwaasheid leek. Maar het werd remise, gelijk wij enkele maanden geleden in deze rubriek lieten zien. Ettelijke keren kwam Tal duidelijk verloren te staan, in het bij zonder tegen de zwakste deelnemers. Doch telkens faalden deze op het kritieke mo ment en op soms onbegrijpelijke wijze. ooooooooooooooooooooooooooooooooocoooooooooooc KLUGER Wit staat beter, gezien de open zwarte koningsstelling, welke het begrijpelijk maakt, dat zwart dameruil nastreeft en dat wit deze vermijdt. 29) De6-e7. 30) Dg5-g3! Rd7-c8. 31) h5xg6 h7xg6. 32) Pe2-f4! Scherp be rekend. Punt g6 is zwarts zorgenkind, ter wijl voorts de hangende stand van Pc7 een rol speelt. 32) De7xelf. 33) Tdlxel Te8xelf. 34) Kgl-h2 Td8-d7. Het voor de hand liggende torenschaak op h8 faalt op het contraschaak 35) Ph5! benevens slaan op c7. Voorts faalt Td6? (om g6 te dekken) eveneens op Ph5t Dd6:. Zwart moet dus g6 loslaten en daarmede stort zijn stelling ineen. Kluger laat zich niet, gelijk zijn voorgangers, van de wijs brengen door het feit, dat hij tegen de grote Tal op winst staat. Er volgde: 35) Dg3xg6t Kg7-h8. 36) Dg6-f6t Vooral niet 36) Dh6f? Th7 en de dame is gepend, of 36) Df5:? Th7f en de dame gaat verloren. Men ziet, hoe veel mogelijkheden er zijn, in zenuwen mis SAINT-FORT (Haiti) Zjvart: 7, 18, 22, 23, 24. Wit: 16, 21, 25, 32, 43. Wit speelde 1) 32-27 22x31 en 2) 21-17 en bood remise aan. Gewonnen werd als volgt. 2) 31-36. 3) 17-11 7-12. 4) 11-6 23-29. 5) 16-11 36-41. 6) 43-39 41-46. 7) 6-1 46-19. 8) 11-7 19-2. 9) 25-20 2x50. 10) 20-14 18-23 met winst. Juweeltjes op het dambord! In de rubriek van 3 oktober plaatsten wij twee problemen van de heer N. R. Keessen in Aalsmeer. No 1. Zwart: 2, 9, 13, 18, 19, 23, 24, 25, 29, 30, 35. Wit: 16, 21, 22, 31, 32, 38, 39, 40, 41, 42, 44, 49. Wit wint door 40-34 44-40 32-28 114x3 16-11 49x20 en 3x1. No 2 Wit: 15, 28, 33, 34, 35, 39, 41, 42, 44, 48. Zwart: 5, 8, 11, 17, 22, 24, 27, 36, 43. Wit wint door 42-37 15-10 37-32 22x44 32x3 en 3x6. Nu is zwart (aan zet) verloren. Er moet 44-50, waarna 48x39 en 6x44 juist wint. Twee keurige problemen. De heer Keessen had voor de goede op-

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 20