ld NT r De Gaulle versterkt positie voor zijn internationale slag VS-kunstmaan speurt naar stofdeeltjes Sovjet-Unie heeft een Machineras Surinaamse bende opgerold in W.-Duitsland Wilson gaat met Johnson praten Geopende Boudewijn-snelweg verbindt Antwerpen met Aken I Conferentie EEG-regeringen WERELDNIEUWS Van dag tot dag Vele doden door instortend gebouw ZATERDAG 7 NOVEMBER 1965 3 OntrouweGaullisten worden fors aangepakt Gespierd Belgische strijdkrachten KENT met het nieuwe MICRONITE filter verzekert u van het beste evenwicht tus sen filterwerking en zuivere,zachtesmaak Hoe beter het filter... hoe zachter de smaak Kilometerprijs Op de Intocht Ine Wierda Da Nederlandse Staatssecretaris voor Verkeer, de heer Keyzer, heeft in de Kamer verklaard dat hij geen hoop heeft op totstandkoming van een Europese luchtvaartsamenwerking. De politieke wil is er wel, volgens de Staatssecretaris, maar hij twijfelt aan de zakelijke bereid heid. Dat is een merkwaardige uitspraak, als men beseft dat van regeringszijde de laat ste tijd herhaaldelijk is verklaard dat een politieke eenwording van Europa nog geenszins tot de nabije mogelijkheden be hoort, terwijl de moeilijkheden in de E.E.G. worden geweten aan een tekort der nationale regeringen aan super-nationaal denken. Over de K.L.M. en de Europese lucht vaart sprekend, moet men dus blijkbaar geheel tegenovergesteld oordelen dan wan neer men het heeft over de reeds tot stand gekomen zakelijke samenwerking in ons werelddeel. Objectief oordelend echter moet duide lijk worden vastgesteld, dat het in Europa zowel aan politieke als zakelijke coördina tiemogelijkheden ontbreekt en dat de di verse nationale luchtvaartmaatschappijen pas dan tot samenwerking zullen komen, als ze in het geheel geen kans meer zien in nationale „apartheid" te blijven voort leven. Die kans is voor onze K.L.M. heel hache lijk geworden, al wordt het door minister van Aartsen voorgesteld alsof het prima gaat met onze luchtvaartverdiensten. Het verlies is van 55 miljoen in 1963 terugge lopen tot 20 miljoen over het lopende jaar. Dat bij een blijkbaar gestegen in komst van vervoersgelden de drastische bezuinigingen evenzeer een woordje heb ben meegesproken om dit verlies te ver kleinen, mag echter wel even onder ogen worden gezien. Die bezuinigingen zijn he laas niet voldoende gebleken om de moge lijkheid van rentabiliteit naderbij te brengen, want 20 miljoen verlies is voor een bedrijf geen basis om optimistisch verder te werken. Als de K.L.M. tot in eeuwigen dage een gesubsidieerd over heidsbedrijf moet blijven, waarbij de sub sidie wordt opgesoupeerd door een meer derheidspercentage van buitenlandse reizi gers, mag men toch wel eens even aan andere, binnenlandse vervoersbedrijven denken, waar monopolieposities aanleiding geven tot onophoudelijke tariefsverhogin gen onder het motto, dat zelfs „een over heidsbedrijf rendabel moet werken." Het komt ons voor dat de regering een keuze zal moeten doen tussen twee prin cipes, rendabel of gesubsidieerd, maar dat het gekozen principe dan voor alle over heidsdiensten moet gelden en niet alleen voor die bedrijven, waar de consument door afwezigheid van concurrentie zich niet verweren kan. Het Franse persbureau AFP verblijdde vandaag de wereld (en Spanje in het bij- londer) met het volgende bericht: Prins Charles Hugues de Bourbon Parma en prinses Irene, die momenteel in Bonn verblijven, zijn vrijdagmiddag door de voorzitter van de Westduitse Christen- Democratische Partij, oud-bondskanselier dr. Konrad Adenauer, ontvangen. Men zou van gedachten hebben gewisseld over vraagstukken als toetreding van Spanje tot de gemeenschappelijke markt en over Spaans-Duitse samenwerking bij de ontwikkelingshulp aan Latijns-Amerika. Tot zover AFP. Aangezien noch Aden auer, noch prins Charles enige functie of opdracht heeft die bevoegdheid of be moeienis mogelijk maakt met vraagstukken als de gemeenschappelijke markt en alle andere problemen van Spaans-Europese betrekkingen, vraagt men zich af of wel licht een gemeenschappelijke markt voor de familie De Bourbon Parma en de erf genamen van Adenauer in de maak is óf dat prins Charles wellicht van Adenauer wil leren hoe men een illusie van macht en aanzien levend kan houden zonder dat men rekening behoeft te houden met prak tische, realistische en logische onmogelijk heden. (Van onze correspondent) PARIJS Ook op het front van Frank- ri,jks binnenlandse politiek is het te mer ken dat generaal De Gaulle zich naarstig voorbereidt op het zware onweer dat de diplomatieke barometer elke dag wat drei gender voor de komende weken aankon digt. In de ministerraad is de generaal opnieuw vinnig uit zijn slof geschoten van wege zes kamerleden van de regerings meerderheid, die zich hij de recente stem ming over de vertrouwensmotie bij de op positie hadden gevoegd. Denken ze soms dat ze nog onder de vierde republiek leven, zo heeft het staats hoofd vertoornd uitgeroepen. Renegaten moeten terstond uit de partij worden ge stoten, zo verordonneerde hij, want de re gering dient voor de komende weken en maanden duidelijker dan ooit tevoren te weten op wie ze wel en op wie ze niet zal kunnen rekenen. Het parool luidt dus: „Eensgezind de rijen sluiten". Diezelfde wens om het thuisfront te ver sterken manifesteert zich gelijktijdig ook in een zekere zuivering of reorganisatie van verschillende ministeries, als de de partementen van Buitenlandse Zaken en van Justitie. Hoge ambtenaren die de re gering van gaullistische lauwheid verdenkt of die de onfeilbaarheid van de visie van het staatshoofd wel eens betwijfeld zouden hebben, worden van de sleutelposten ver wijderd of weggepromoveerd. Reeds enkele maanden eerder werd zo de zeer bekwame directeur van politieke zaken op de Quai d'Orsay, een der bril- jantste diplomaten van de jongere genera tie, Laloy, wegens zijn sympathieën voor de Europese integratie de laan uit ge stuurd. Wanneer men de gespierde uitlatingen van premier Pompidou over de Westduitse houding inzake de Europese landbouwprij- WASHINGTON (AFP). Van het eiland Wallops in Virginia is vrijdag een kunst maan gelanceerd die meteorieten moet op sporen. Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart heeft bekendgemaakt dat de kunstmaan in een baan is gekomen met als laagste punt 450 kilometer van het aardoppervlak en als hoogste 1025 kilo meter. Het opsporen van meteorieten, kleine stofdeeltjes die met zeer hoge snelheid in de ruimte zwerven en aan toekomstige ruimteschepen schade kunnen aanrichten, gebeurt met behulp van drukcellen. Er zijn 200 van deze cellen, van roestvrij staal, ongeveer eentwintigste mm groot. Zij zijn gevuld met helium. Wanneer een cel door een meteoriet lek slaat ontsnapt dit gas, wat onmiddellijk door een elektronische impuls wordt gemeld aan de grondstations. MOSKOU (A.P.). In de Sovjet-Unie zou een „ras" van machines zijn gecreëerd, dat in staat is zichzelf te reproduceren. De Russen zouden „de eerste door een andere machine ontworpen elektronische rekenmachine ter wereld" hebben ge bouwd. In het desbetreffende bericht van het persbureau Tass wordt opgemerkt dat auto matisering te energer tijd ontwerpers van gecompliceerde elektronische breinen over bodig gaat maken. Vlogens het persbureau zijn machines doeltreffender dan mensen voor het ontwerpen van andere machines. De machine voor het ontwerpen van machines is gemaakt in Kiev, de hoofd stad van de Oekraine en heeft de naam „Mim" gekregen. Zij wordt gebruikt voor het oplossen van ingewikkelde wiskun dige vraagstukken, die bij wetenschappe lijk en technisch onderzoek vaak voor komen. De assistent-directeur van de Oekrainse academie van wetenschappen, Anatoly Stogni, zei volgens Tass: „Mim is niet alleen de eerste machine, ontworpen door een andere machine, maar betekent een fundamenteel nieuwe, zeer doeltreffende methode van ontwerpen van automatische computers. De dubbele autobaan van Antwerpen naar Duitsland in de richting van de grens gefotografeerd, nabij Aken. zen en de multilaterale kernmacht even tueel nog zou »kunnen uitleggen als een poging de druk op Bonn nog eens extra te verhogen, dan zijn die maatregelen op het binnenlandse front die met een zekere discretie gepaard gaan uiteraard veel be zwaarlijker in datzelfde licht te plaatsen. Integendeel! De symptomen worden met de dag talrijker en duidelijker dat gene raal De Gaulle bereid is alle consequen ties uit zijn ultimatum van 21 oktober en zijn andere dreigementen te trekken door zowel het voortbestaan van de Euromarkt als van de NAVO op het spel te zetten. Franse regeringskringen schijnen desal niettemin nog een klein zuchtje hoop te willen putten uit het langdurige onderhoud dat oudkanselier Adenauer, aan de voor avond van zijn reis, maandag, naar Parijs, met zijn opvolger Erhard heeft gevoerd. De meeste waarnemers twijfelen echter of Adenauer Erhard inderdaad van de ernst van de voornemens die De Gaulle nu vrij algemeen worden toegeschreven, heeft weten te overtuigen. De teerling lijkt eerder al geworpen te zijn en politiek gesproken doet de ont moeting van Adenauer met De Gaulle die hij nogmaals zijn onwankelbare eensge zindheid komt betuigen sterk denken aan een schimmenspel. BONN (Reuter). De Westduitse po litie heeft in samenwerking met Ameri kaanse militaire politie de afgelopen dagen een bende van tien Surinaamse marihua- nasmokkelaars opgerold. De 21-jarige Eugène Moi Thoek Shoeng, de voornaamste smokkelaar in Hessen, werd het afgelopen weekeinde in Frankfurt gearresteerd. Vier andere Surinamers werden in Stuttgart, drie in Kaiserslautern en een in München aangehouden. Een werd aan de Belgische grens gevangen genomen. De bende werkte voornamelijk in Rijn land-Palts. De Surinamers hadden vooral Rotterdam en Amsterdam als werkbasis. Een woordvoerder van de rechtbank in Kaiserslautern had begin deze week ge schat dat 260 mensen bij de organisatie be trokken zijn. He't hoofdkwartier bevindt zich waarschijnlijk in Nederland. SAO PAULO (AFP) In Piracicaba in de Braziliaanse staat Sao Paulo is vrij dag een gebouw in aanbouw van zestien verdiepingen ingestort. Volgens voorlopige gegevens zijn daarbij 28 mensen omgekomen en twintig gewond. Op het ogenblik van het ongeluk waren vele arbeiders in het gebouw. De aangrenzende woningen en een bios coop werden onder het puin bedolven. BRUSSEL. De Belgische strijdkrachten zullen in 1965 maximaal 116.654 officieren, onderofficieren en manschappen tellen, 5.000 meer dan vorig jaar. Hierin zijn be grepen ruim 57.000 beroepsmilitairen. De Belgische defensiebegroting voor 1965 be loopt bijna 21 miljard frank, 1.512 miljoen gulden. Advertentie KENT -CIGARETTES KING siz-e- P. LORILLARD COMPANY U.S.A. FIRST WITH THE FINEST CIGARETTES-THROUGH LORILLARD RESEARCH LONDEN (AP) In Londen is bekend gemaakt dat de Amerikaanse president Johnson en de Britse premier Wilson voor bereidingen treffen voor een ontmoeting in Washington in januari volgend jaar. De ge allieerde kernpolitiek zal naar alle waar schijnlijkheid het belangrijkste onderwerp van gesprek worden. De president en de premier zijn kort nadat het duidelijk werd dat Johnson de verkiezingen had gewonnen, begonnen met het uitwisselen van boodschappen om hun conferentie voor te bereiden. De meeste nadruk zal zonder twijfel wor den gelegd op de moeilijke problemen van het beheer van de kernwapens en het kernpunt van de crisis die de NAVO op het ogenblik doormaakt. BRUSSEL Acht jaar heeft België moeten wachten op een snelwegverbinding tussen Aken en Antwerpen. Gisteren was het zover. Koning Boudewijn van België en president Liibke van West-Duitsland hebben elkaar aan de grens bij Lichten- busch, tussen Aken en Luik de hand ge drukt, waarmee de Boudewijnweg officieel werd opengesteld voor het verkeer. Het is nu dus mogelijk geworden om vanuit Ant werpen via Luik naar Keulen, Hamburg, Frankfort, München of Basel te rijden zon der de snelweg te verlaten. Op 12 november '56 is men aan het werk begonnen. En de bedoeling was dat de hele snelweg eind 1960 gereed zou zijn. Maar men stuitte op een aantal enorme proble men. De bodemgesteldheid tussen Bilzen en Genoelselderen, drassige moerasgrond, hield de aanleg lange tijd op. Voorts heeft men alle obstakels onderweg recht-toe- recht-aan genomen. Heuvels werden door graven en over de dalen zijn viaducten aangelegd. De automobilist zal hierdoor steeds een heel ruim gezichtsveld voor zich hebben. Aan de andere kant vermoeit zo'n lange Op de grenspost Eynatten in de buurt van Aken ontmoette Koning Boudewijn de Duitse president Liibke. horizontale weglijn ook. In de provincie Antwerpen heeft men deze monotonie trachten te breken, met een zeer geslaagde decoratieve beplanting. De twee rijbanen zijn gescheiden door een rijke variatie van heesters en struiken en langs de weg zijn prachtige slanke bomen in rijen geplant. Het zal nog wel maanden duren voordat alles gereed is. aldus onze correspondent in Brussel. 154 kilometer rijksweg heeft men nu aangelegd. Dat is een kilometer of twintig per jaar, heel wat minder dan de tachtig kilometer die België zeker jaarlijks zal moeten aanleggen. In datzelfde tempo zal de aanleg van de weg naar Wallonië zeker acht jaar in be slag nemen op voorwaarde dat men niet tegelijkertijd werkt aan de „E 3"-weg van Antwerpen naar Luik en aan de nieuwe en zeer noodzakelijke weg Brussel-Parijs. De Boudewijn-snelweg leidt voor een deel door vrij vlakke streken. Het traject Antwerpen-Hasselt wordt dan ook een en driekwart miljoen gulden per kilometer. Voor Hasselt-Luik wordt de kilometerprijs 4,62 miljoen en na Luik zeven miljoen gulden. Voor het gehele werk is dat een gemid delde kilometerprijs van 3,92 miljoen gul den tegen naar schatting van 5,6 miljoen per kilometer voor de toekomstige auto weg van Wallonië (Vervolg van pagina 1) Veel nieuws zal men in de Duitse voor stellen niet vinden, omdat eigenlijk bijna alles zoals de regering van Bonn trou wens volmondig toegeeft is geput uit ideeën die'.reeds van andere zijden te ber de zijn gebracht. Het is alleen goed dat een van de grote landen aan de voor avond van de nieuwe E.E.G.-bijeenkomst in Brussel een soort tussentijdse balans van de moeilijkheden en wenselijkheden heeft gemaakt. Met name de erkenning dat eerst de gemeenschappelijke landbouwpolitiek moet worden tot stand gebracht vóór de in dustriële gemeenschappelijke politiek en dat voor die landbouwpolitiek een.Euro pees prijsniveau nodig is komt tegemoet aan hetgeen de laatste weken aan Franse kant is gezegd. Het lijkt niet moeilijk in de tekst van de Duitse voorstellen de hand van professor Hallstein, de voorzitter van de Europese commissie te herkennen. Hij is trouwens de laatste dagen in Bonn geweest waar hij met professor Erhard en met oud-kanselier Adenauer heeft ge confereerd. Het is gisteren ook in Bonn bekend geworden dat de afdeling Noord- Württemberg van de C.D.U., de partij van Erhard en Adenauer, professor Hallstein heeft verzocht zich kandidaat te stellen voor de Bondsdag. Het wordt algemeen verwacht dat hij, zo hij gekozen wordt, en wanneer hij toestemt is een ver kiezing vrijwel zeker in de nieuwe re gering minister voor Europese Zaken zou worden. In zijn kwaliteit van voorzitter van de Europese Commissie heeft hij trouwens gisteren in Bonn nog verklaard dat het Duitse document volgens hem „de indruk maakt een duidelijke wens te tonen de situatie op te helderen en dat hij ver wacht dat de Bondsregering de Duitse graanprijzen zal verlagen". Na de bespre kingen welke hij had gevoerd kan men daarvan wel vrij zeker zijn. Toen ik voor mijn jaarlijks interview met de Goede Sint de Moorse zaal van het Bisschoppelijk Paleis in Madrid binnen stapte, trof ik daar een uiterst verbolgen Sinterklaas aan. Met de handen op de rug, de bisschoppelijke mantel achter hem aan fladderend, ijsbeerde hij door de zaal. De mijter, die hij kennelijk in grote opwinding van het eerbiedwaardige hoofd had gerukt, lag treurig in een hoek op de grond. Ik had de Goede Man nog nooit zó uit zijn doen gezien en onthutst vroeg ik hem, wat hem zo uit zijn humeur had gebracht. Met een ruk hield hij halt voor de stoel, waarop ik maar vast ongevraagd was gaan zitten. Hij keek me doordringend aan en brieste toen: „Leest U geen kranten?" Jawel Sinterklaas", antwoordde ik be deesd. „Maar ik moet bekennen, niet al les. Er staat zoveel in tegenwoordig, ziet Uenne.ik begon te stotteren van narigheid. „Laat mij U dan vertellen," riep de Sint dreigend, „wat ik hier in Spanje uit de dagbladen heb moeten ver nemen. Maar eerst kan ik U dit zeggen: een bezoek aan dat land van U wordt, mij langzamerhand een kwelling. Een kwelling,herhaalde de Goedheilig Man met stemverheffing, toen ik verschrikt iets in het midden wilde brengen. „Een doorn in mijn oog!" En weg stoof de Sint weer, de handen op de rug. In de verstverwij- derde hoek van de zaal bleef hij staan en galmde mij van daaruit tegen: „Waar is de tijd van de stoomboot gebleven? Die tijd, toen ik, gezeten op mijn schimmel door mijn trouwe Piet van boord werd ge leid, de jubelende kinderschare tegemoet? Wat is thans het eerste dat mijn oog treft Een hele kudde knechten die mij zijn toe gevoegd! Wat móet ik met al die knech ten?" vroeg Sinterklaas en kwam weer dreigend op me af. „Ik weet het echt ook niet, Sinterklaas," zei ik bibberend. De Sint schopte korzelig tegen een kussen van Marokkaanse leer en vervolgde: „Nu ja, goed. Met. die bevolkingsaanwas daar bij jullie kan Piet het natuurlijk niet alleen meer af. Maar tachtig knechten.Hij begon zich weer op te winden. „Ik moet al die monden maar open houden. Om van de sociale lasten nog maar te zwijgen. En vraag me niet wat al die scooterdingen kosten, waar de heren op rondrijden." De Sint zweeg even en ik waagde het niet hem te storen. „Ze denken zeker, dat het geld me op de rug groeit" ging hij toen verder. „Of ik geen zorgen genoeg aan mijn hoofd heb. Denkt u, dat ik in deze tijd nog met een suikeren hart en een treintje van f 2,50 kan aankomen? Laat me niet lachen", zei hij en begon opnieuw door het vertrek te fladderen. Geruime tijd liep hij met grote stappen, in sombere gepeinzen verzonken, heen en weer. Ik zat doodstil op mijn stoel, in af wachting van de volgende uitbarsting. Toen zette Sinterklaas zich abrupt op het Marokkaanse kussen, keek me streng aan en zei: „Kijk, mevrouw. Ik heb het alle maal geslikt. Al die knechten op motor fietsen. Al die hopsende en tuimelende poppen en tierlantijnen, waarmee ze me de stad doorzeulen en waar ik doodzenuw achtig van word. Ik heb het geslikt. Om dat ik tenslotte de vriend van de kinde ren ben. Maar", de Sint hief een wijs vinger, „maar dat ze me nu eerst door Hoorn gaan slepen en dat ik daarna in minder dan vijf minuten naar" Amsterdam moet rennen om daar nog eens opnieuw binnen te kom.en, dat gaat te ver. Begrijp me goed, mevrouw, ik heb niets tegen Hoorn, niéts. Ik vind het een aardig plaats je. Maar tenslotte is Amsterdam de stad van mijn hart, nietwaar. En dat er over mijn grijze haren heen maar wordt ge ruzied en geharreward, dat ik, de hoofd persoon, in niets meer wordt gekend, als of ik lucht was, mevrouw Dat nèèm ik niet meer!" Ik heb de Goede Sint helaas niet tot bedaren kunnen brengen. En nu hopen we maar, dat het op het vrolijk avondje allemaal goed mag aflopen dit jaar. Protest. De grote bedrijven in Breda hebben geprotesteerd tegen het voor nemen van het gemeentebestuur het rioolrecht in 1965 met 50 percent te ver hogen. Voor sommige fabrieken zou dit recht tegen de 100.000 gulden gaan bedragen. Advertentie VEZENO ZAANDAM WESTZIJDE 212 - TEL. 6 3441 3 Minderheden. President Johnson heeft van de Amerikaanse minderheden een groter aantal stemmen gekregen dan wijlen president Kennedy. Hij kreeg van de joodse kiezers zes percent meer dan Kennedy, van de Italianen een percent, en van kiezers van Slavische afkomst een percent meer. Auto-ongeluk. Prins Jacques de Bourbon- Parma is donderdag bij een verkeers ongeluk in de buurt van Kopenhagen om het leven gekomen. De prins Was op weg naar zijn boerderij in Roskilde toen zijn auto in botsing kwam met een vrachtwagen. Hij was de oudste zoon van de Franse prins René de Bourbon- Parma en prinses Margrethe, dochter van prins Valdemar van Denemarken. Afschrikwekkend. De Britse econoom Lord Robbins heeft London Airport een af schrikwekkend voorbeeld geooemd van wat er aan de Britse industrie schort: „Dit vliegveld met zijn ouderwetse bus sen, zijn ongelooflijke vertraging in de behandeling van de bagage en zijn ver veelde en onverschillige ambtenaren is een afschrikwekkend beeld dat zakenre laties bij hun aankomst in ons land krij gen." Mosterdgas. In een ziekenhuis in Darwin in Noord-Australië is een mijndeskundi- ge overleden die armen, benen en borst had ingesmeerd met vloeibaar mosterd gas om zijn jicht te bestrijden. Hij had op een afgelegen landingsbaan uit de tweede wereldoorlog een mosterdgasbom gevonden. Hij moet de inhoud van de bom voor een onschuldig smeerseltje gehouden hebben. Slecht toeristenjaar. „Voor Italië is 1964 niet zo'n goed toeristenjaar geweest" meent de Italiaanse minister voor het vreemdelingenverkeer Achille Corona. Toch hebben toeristen in totaal 2.975 miljoen gulden in Italië uitgegeven. Dat is zes percent meer dan in 1963. Bloedtransfusie. De Zweedse hoogleraar Lars Erik Gelin heeft in Melbourne meegedeeld dat een uit suiker vervaar digde substantie in bepaalde gevallen de bloedtransfusie kan vervangen. De hoog leraar, die het middel heeft ontwikkeld, zei dat hij patiënten na ongevallen en als zij brandwonden hebben opgelopen met de substantie behandelt. Staking. De arbeiders in de Italiaanse rub- berverwerkende industrie zullen op woensdag 11 november 24 uur staken.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3