BONT Week van intense diplomatieke hoogspanning in* Parijs en Bonn Pleegouders begraven dode baby in een bos bij Bonn Multilaterale kernm acht verdringt graanprijzen HET WEER Staking bij Italiaanse spoorwegen Hoogovens doet Scheepje overvaren, bod gestand op N.V. Industrie twee doden Taxichauffeur door twee jongens mishandeld Internationale zege voor Nederlandse chef-koks Vele doden in België door gladde wegen Bijenkorf kocht Heck's lunchroom in Den Haag EMS wil minister van repliek dienen Stanleystad-bewind neemt Amerikanen en Belgen gevangen MORRIS "ieforeyou êuy! VOOR NAAR nèt even anders! dagblad voor velsen-ijmüiden, santpoort, driehuis, beverwijk en omgeving ™2»ing1j™idrSL^no.Tarn NAPPA- EN SUÈDE JASJES Het woord is aan Faillissement van Arch aangevraagd pagina 7 In de krant van heden: Collega vond hem bewusteloos langs de weg Nederlandse radiopionier in Hilversum herdacht De Gaulle schrijft Tsjoe over kerncontrole Hoofdprijzen staatsloterij RUSSISCH-CHINESE AANDACHT VOOR PARADE Pierprijs Weer lichte vorst Bedoeling Onverwacht Compromisvoorstel? 50e JAARGANG NUMMER 6 MAANDAG 9 NOVEMBER 1964 BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIOSESTRAAI (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 De raadsman van de E.M.S., mr. A. G. Maris in Den Haag, heeft bij het College van Beroep voor 't Bedrijfsleven gelegen heid gevraaigd om minister Andriessen van Economische Zaken van repliek te dienen op diens verweerschrift in de pierprijs- affaire. Deze gelegenheid krijgt de E.M.S. tot 25 november. Bij het college protesteerde de E.M.S. tegen $e individuele prijsmaatregel van 10 augustus, waarbij de toegangsprijs voor de Scheveningse pier op maximaal 55 cent per persoon werd bepaald. De E.M.S. vroeg en kreeg uitstel voor het indienen van de gronden voor het protest. De minister diende op 29 oktober bij het college een verweerschrift tegen het E.M.S.-protest in. ROME (AFP) Bij de Italiaanse spoor wegen is een wisselstaking begonnen, die tot zaterdag zal duren. Achter deze staking staat 't socialistisch-communistische alge mene verbond van vakverenigingen. De treinen zullen driemaal per dag anderhalf uur lang stilstaan. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I VVV 1 T 1 1 T f^f" T Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. X XXX X V_r* X T-lX X V(4 XXL Abonnement per week 75 cent, per kwartaal Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. 9,75, franco per post 11,—. Losse Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije Een naar het oordeel van de Hoogovens voldoend aantal aandelen en converteer bare obligaties n.v. „Industrie" voorheen Van Lohuizen en Co te Vaassen is aange meld en ingeleverd ter verwisseling in niet-royeerbare certificaten van gewone aandelen Hoogovens. Het aanbod is der halve gestand gedaan. De omruil geschied de als bekend in de verhouding van nomi naal 4.000 aandelen Industrie tegen nominaal 1 000 niet-royeerbare certifi caten Hoogovens incl. dividend over 1964. In het Noord-Volkerak ter hoogte van Ooltgensplaat is zaterdagmorgen in dichte mist het met bieten geladen binnenvaar tuig „Streven" (216 brt.) overvaren door de uitvarende Westduitse tanker „Eiltank- 12" (1220 brt. thuishaven Aschaffen- burg). Daarbfj zijn de schipper van de „Streven", de 46-jarige heer A. Kuilman uit Hoogeveen en zijn driejarig zoontje Jo- han verdronken. Zijn vrouw en vijf an dere kinderen konden worden gered. De lichamen van de schipper en zijn zoon zijn nog niet geborgen. Zo spoedig mogelijk zal de „Streven", die in de vaar geul ligt, worden gelicht. Ter plaatse is een wraklichtboei aangebracht. Rousseau: De ware onschuld schaamt zich nooit. W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 5 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Radio en t.v4 Kunst 4 Feuilleton 5 Uit stad en omgeving6, 7 Economisch nieuws7 Beurs 7 Scheepsberichten 7 In de Vishal en op zee7 Sport 9 t/m 13 Dit nummer bestaat uit zestien pagina s In Moskou hebben de leiders van dertien communistische landen ter viering van de 47ste verjaardag van de Russische revolutie een parade bijgewoond. President Mikoian. de Chinese president Tsjoe En-Lai en I. Podgorny, lid van het partij presidium kijken naar de voorbij- marcherende militairen. De Wormerveerse politie zoekt twee jongemannen, die in de nacht van zater dag op zondag in Wormerveer de 38-jari- ge taxichauffeur J. in 't Veldt uit Alk maar ernstig hebben mishandeld. De twee jongemannen lieten zich na slui tingstijd van de café's in Alkmaar door de heer In 't Veld naar Wormerveer brengen. Daar aangekomen probeerden zij zonder betaling er van door te gaan. De taxichauffeur greep één van hen vast, maar kreeg toen een trap tegen zijn buik waardoor hij in elkaar zakte. Hierna werd hij nog een paar keer hard in zijn ge zicht geslagen tot hij het bewustzijn ver loor. Toen de heer In 't Veld enige tijd la ter weer bij kennis kwam, zag hij kans een eindweegs terug te rijden in de rich ting Alkmaar en met zijn mobilofoon in verbinding te komen met zijn garage al daar. Daar begreep men dat hij in moei lijkheden verkeerde en direct reed een col lega hem tegemoet. Deze trof de taxi aan tussen Limmen en Castricum, waar de wagen langs de rijksweg stond. De heer In 't Veld lag bewusteloos over het stuur. Nadat terstond de politie was gealarmeerd werd de heer In 't Veld naar een zieken huis in Alkmaar overgebracht. Daar con stateerde men dat hij hoofdwonden en een hersenschudding had opgelopen. De vijf chef-koks, die door de Neder landse club van chef-koks als nationale equipe waren afgevaardigd naar de inter nationale kookwedstrljden in Frankfurt am Main, hebben daar deze week successen geboekt. In het restaurant der naties, waar het publiek als jury optrad, vielen hun warme schotels beter in de smaak dan die van de veertien andere deelnemende landen. De Nederlanders wonnen dan ook de hoofdprijs, een grote gouden plak, en kre gen bovendien als ereprijs voor de ma nier waarop zij hun gerechten presenteer^ den nog een zilveren schaal. Verder won nen ze drie gouden medailles voor scho tels van hun koude buffet. De Nederlandse equipe werd gevormd door de chef-koks A. Baede (Royal, Arn hem), H. Andc veg (Cocagne, Eindhoven), A. Kooy (Hi't.n, Rotterdam), E. Schwaab (De Hooge uursche) en E. Stolk (Motel Maarsbergen). elkaar genomen is het echter wel zo dat eigenlijk niemand meer denkt dat die graanprijzen een struikelblok zullen blij ven. Het zal trouwens wel begin december worden eer er in Brussel spijkers met koppen zullen worden geslagen. Recente uitlatingen van professor Hallstein wijzen eveneens in die richting. (Vervolg op pagina 3 onder: Adenauer in Parijs) BRUSSEL De eerste ijzel op de Bel gische wegen heeft dit weekeinde achttien doden en 27 ernstig gewonden geëist. Een frontale botsing van slippende auto's bij Kortrijk kostte vijf mensen het leven. Bij Froidmont kwamen drie en bij Waas munster twee mensen door botsingen om. Bij tientallen andere ongevallen, waarbij de chauffeurs door de gladheid de macht over het stuur verloren, kwamen nog acht mensen om het leven en werden 27 mensen ernstig en velen licht gewond. Vijfenveertig jaar radio-omroep Het hoofdbestuur van de VARA heeft dit weekeinde aandacht gewijd aan het feit, dat het 6 november vijfenveertig jaar geleden was dat de radio-omroep ontstond. Op 6 november 1919 zond ir. H. a Steringa Idzerda, toenmaals directeur van de in Den Haag gevestigde Nederlandse Radio Industrie, met een door hem gebouwde zender een muziekprogramma uit. Hiermee begon deze pionier een regel matige serie uitzendingen van muziek en gesproken woord. Voor eigen rekening en steunende op vrijwillige bijdragen van enthousiaste luisteraars, bouwde ir. Id zerda een omroepdienst op die, tot 1924 regelmatig heeft uitgezonden. Met deze Nederlandse uitzending op 6 november 1919, de eerste ter wereld, is de radio- omroep geboren. TOKIO (A.P.). President De Gaulle heeft communistisch China laten weten dat naar zijn mening kernontwapening niet doeltreffend kan zijn zonder doel matig toezicht. Het Franse regeringshoofd heeft zijn standpunt aan Peking uiteengezet in een brief van 29 oktober. Deze brief is een antwoord op een oproep van de Chinese premier Tsjoe En-Lai voor een inter nationale topconferentie om kernwapens uit te bannen. Derde klasse ƒ35.000 9089 5.000 2724 2.000 5225 1.500 7157 10530 1.000 4901 11044 12827 17351 21745 400 1396 4793 5306 7451 9717 10087 11559 11564 12647 14771 14961 14981 17805 9fn?fi 91Q8Q 200 1414 1447 1554 1570 1673 2049 2434 2592 2688 2891 3607 3905 4717 4725 5210 5362 5495 5771 5825 6640 7022 7536 8088 8291 9027 9052 9644 9702 9882 10224 10826 11076 11446 12071 12866 13059 13199 13541 13567 13767 13858 13867 14040 14129 14174 14625 14707 14828 14969 15781 15945 16529 16596 16749 17221 17268 17667 18072 18214 18586 18878 19461 19696 19766 19805 20239 20279 20281 20759 20794 21028 21209 21395 21471 21709 Het warenhuis De Bijenkorf heeft van E.M.S.-Continental (van de Zwolsman- groep) Heck's Lunchroom aan het Spui in Den Haag gekocht. Over de koopsom wilden beide partijen geen mededelingen doen. De E.M.S. deelde slechts mee dat de zaak boven de taxatiewaarde van de hand is gedaan. Ook is niet bekend of De Bijenkorf in het gebouw een restaurant zal exploiteren. De directie van De Bijen korf zei geen mededelingen te kunnen doen over de bestemming. Verwachting tot morgenavond: Advertentie Mevrouw Takemoto Mink is de eer ste Amerikaanse vrouw van Japanse afkomst die als vertegenwoordig ster van Hawaii in het Amerikaan se Huis van Afgevaardigden zitting zal hebben. (Telefoto) Advertentie Droog en zonnig weer. Overwe gend matige oostelijke wind. In de komende nacht weer lichte vorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Dit is Achmad Ponsen, de vice-minis ter van economische buitenlandse be trekkingen van Indonesië, die aan het hoofd van een handelsdelegatie gisteren op Schiphol is aangekomen. In Nederland zullen besprekingen worden gevoerd van financieel- economische aard. (Van onze correspondent) BONN Nadat de politie in West- Duitsland sedert vorige week woensdag avond koortsachtig naar de zeven maan den oude baby Margrit Pfeifer heeft ge zocht, bleek zondagavond dat het meisje reeds in de nacht voorafgaande aan de dag waarop de „ontvoering" werd aange geven was overleden en door de pleeg ouders de daarop volgende ochtend in een bos in de buurt van Bonn was begraven. Die pleegouders waren in paniek ge raakt, doordat zij geen vergunning bezaten om een kinderbewaarplaats te exploiteren, zoals in de wet geëist wordt. Deze bepaling is gemaakt om allerlei misbruiken te voor komen. De vergunning in kwestie was wel door de vrouw aangevraagd, maar zij had haar nog niet gekregen. Het kind was het dochtertje van een stu dentenechtpaar. Beiden worden door hun ouders financieel ondersteund doch om zelf wat te verdienen hadden zij een tijdelijke betrekking in Dortmund aangenomen. Het kind hadden zij bij de pleegouders onder gebracht. Woensdagavond deed de man van het pleeggezin bij de politie aangifte van de verdwijning van de baby. Hij zei dat hij woensdagmiddag in de binnenstad van Bonn boodschappen was gaan doen. De baby had hij in een kinderwagen meegenomen. Hij liet wagen en kind enige ogenblikken onbeheerd onder een poort staan. Toen hij terugkwam zo vertelde hij, was het kind verdwenen. De politie maakte direct groot .alarm. Via de telex werd de gehele Westduits* politie van de „kinderroof" in kennis ge steld, motoragenten controleerden langs de grote wegen, die naar en van Bonn leiden, radiowagens van de politie riepen in de stad zelf de bevolking tot meezoeken op. Zelfs was er een oproep van de ker kelijke overheden aan de ontvoerders het kind in een kerk te brengen. Het publiek hield zich uitvoerig met de ontvoering .be zig. Het maakte de polftie verwijten. Zondagavond hebben de pleegouders be kend. Ze hadden nog andere pleegkinde ren en ook twee eigen kinderen. Zij wa ren door de onverwachte dood van de ba by volkomen in de war geraakt. Zij zijn thans gearresteerd. Het lijkje is gevonden en zal worden onderzocht om de doods oorzaak vast te stellen. (Van onze correspondent) PARIJS Omstuwd door vele familie leden en in gezelschap van een secretaris en een adviseur, is gisteren de Duitse oudkanselier dr. Adenauer per vliegtuig in Parijs gearriveerd. Het doel van zijn reis is zijn installatie als corresponderend lid van één van de vijf Academies die samen het officiële Institut de France vormen. Een eer die hij zal delen met Winston Churchill en Dwight Eisenhower en die voor het eerst sinds honderd jaar «en Duitser ten deel valt. Nadat de grijze staatsman, nog altijd stram en recht, gisteravond met zijn ge volg bij Frankrijks voormalige ambassa deur in Bonn, zijn vriend Poncet, had ge dineerd, werd het gezelschap in iets gerin gere getale vandaag op het Elysée aan de tafel van generaal De Gaulle verwacht. De Gaulle en Adenauer hebben voor de plechtigheid in het Instituut nog een on derhoud onder vier ogen gehad. Het ge sprek heeft in plaats van de twee uren die eerst waren uitgetrokken, echter maar een halfuur geduurd. Het zal dr. Adenauer dan ook wel niet zijn gelukt bij zijn oude vriend zijn hart helemaal uit te storten over alle bittere teleurstellingen die hun beider Frans-Duitse vriendschapsverdrag onder Erhards beheer hen sinds maanden bereidt. Niettemin is het duidelijk, dat ook voor generaal De Gaulle achter de grandioze ontvangst die Adenauer bereid is, de be doeling zit kanselier Erhard nogmaals te laten voelen dat hij zijn leven heel snel mag beteren. Er zijn trouwens nog meer en nieuwe tekenen die wijzen in de rich ting van een verhoogde druk van Parijs op Bonn. Zo werd gisteren in Parijs het gerucht ver spreid dat de Franse regering de Sovjet- Unie had verzocht de plaats van Groot- Brittannië in te willen nemen als part ner bij de bouw van de supersonische Concorde. Over die mogelijkheid zou tij dens de Frans-Russische handelsbesprekin gen, die onlangs in Parijs plaats heb ben gevonden een balletje zijn opgewor pen. Als de Russen positief reageren dan zou de Frans-Russische samenwerking eco nomisch en industrieël plotseling een sen sationele ommezwaai kunnen maken, die zelfs militaire perspectieven kan openen. En men weet dat vooral Adenauer tegen die Duitse nachtmerrie van een Frans- Russische economische en militaire as al- LEOPOLDSTAD (Reuter en AP) Het bewind van de opstandelingen in Stanley- stad heeft ongeveer 860 Amerikanen en Belgen in de door de rebellen bezette ge bieden tot krijgsgevangenen verklaard. De opstandelingen-president Gbenye heeft ge zegd dat deze represaille is genomen na de door buitenlanders uitgevoerde bom bardementen op de „bevrijde" gebieden. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft uiting gegeven aan gro te bezorgdheid over het lot van de zestig Amerikanen in Stanleystad. Nu de be langrijke steden Kindoe en Ikela door de blanke huurlingen van Tsjombe zijn her overd maken de Kongolese regeringstroe pen zich gereed voor een aanval op Stan leystad. Gbenye, voormalig Kongolees minister van Binnenlandse Zaken, heeft zichzelf in Stanleystad uitgeroepen tot president van een „Kongolese volksrepubliek". Souma- liot, een van de voornaamste leiders van de opstand is zijn minister van Landsver dediging en Olenga is luitenant-generaal van het „volksleger voor de bevrijding" van de opstandelingen. Belgische bemanningen van helikopters zetten hun speurtocht voort naar de 29 Duitse rooms-katholieke missionarissen die door de rebellen in het noordwesten van Kongo zijn gevangen genomen. tijd met zoveel afgrijzen gewaarschuwd heeft. Later is het gerucht officieel wat afgezwakt. Ondertussen meent men in Parijs na de ontmoediging over de Europese en Atlan tische toekomst die hier vorige week al gemeen heerste, toch wel weer enkele symptomen van optimisme te kunnen ont waren. Men is wat minder overtuigd van De Gaulle's oprechte wil het tot een vol komen breuk met de vijf andere landen van de E.E.G. te laten komen. Men constateert een duidelijk onder scheid in de strategie die hij nu tegenover Bonn en die welke hij in januari 1963 te gen Londen volgde om zijn veto tegen En- gelands toetreden tot de Euromarkt uit te spreken. Dat verbod kwam toen zelfs voor zijn eigen ministers geheel onverwacht. Daar entegen worden nu de journalisten uitvoe rig en nauwkeurig ingelicht over de plan nen die De Gaulle met Bonn zou hebben met de bedoeling om langs die weg het ultimatum van eind oktober aan de West duitse regering nog wat extra kracht te kunnen geven. En in die diplomatieke oorlog tegen Bonn is n\i ook nog een nieuw front in Moskou geopend. Wanneer Parijs wat min der in het naderende einde van de Euro- markt gelooft, dan houdt dat betrekkelijke vertrouwen evenwel in dat Bonn op het punt der landbouwprijzen vóór vijftien december door de knieën zal gaan. De Gaulle speelt dus weer eens een wilde partij poker en hoe hij zijn figuur zal kunnen redden indien Erhard binnen vijf weken eens niet mocht capituleren, is een vraag waarop in Parijs niemand nog het antwoord durft geven. Onze correspondent in Bonn meldt het volgende: Terwijl Adenauer met generaal De Gaulle zal spreken, zal de Duitse mi nister voor Speciale Diensten, Heinrich Krone, een onderhoud met premier Pompi dou hebben. Het ligt voor de hand dat Erhard hem met een soort paralleltaak heeft belast. Onderwerp van het gesprek natuurlijk: de landbouw in de E.E.G. en de mulilatera- le kernmacht. Men heeft de laatste dagen speculaties gemaakt over een soort „package deal" tussen Frankrijk en Duitsland: de graan prijzen zouden eerst na de Duitse ver kiezingen van volgend jaar worden vast gesteld en Bonn zou zich verbinden voor lopig geen beslissing over Duitse deelne ming aan de M.L.F. te nemen. Daartegenover staat dat Erhard dui delijk heeft gezegd dat hij toch niet de vaststelling van de Duitse graanprijzen zou willen uitstellen, maar dat de Duitse regering haar standpunt vóór vijf tien december zou bepalen. Mogelijk dat de Nederlandse minister Biesheuvel, die dinsdag naar Bonn komt, de Duitse rege ring een voor iedereen aanvaardbare op lossing aan de hand gaat doen. Alles bij

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1