WERELDNIEUWS Westen blijft op Berlijn vliegen Japan heeft een nieuwe premier Adenauer in Parijs Malinovski houdt militante toespraak in Moskou Geheimzinnige knal nabij Romeinse Sovjet-ambassade Concilie praat over de missie anders dan andere India zal geen kernbommen maken Communisten in India verdeeld Financiële nood van Verenigde Naties ^Praatótoel j Koningsgraf in Turkije gevonden Raad van Europa ongerust over nationalisme Op de. MAANDAG 9 NOVEMBER 1964 3 Kindoe in Kongo op rebellen heroverd Vietcongbasis vernietigd President Bourguiba van Tunesië herkozen Elins constante kwaliteit 25 stuks f 1,25 Koning Constantijn van Griekenland in gesprek met zijn jonge echtgenote tijdens een ontvangst te hunner ere in Fiorina in westelijk Macedonië. De opname werd gemaakt kort nadat bekend, geworden was, dat er aan het Griekse hof in juni een blijde ge beurtenis te verwachten is. Teleioto (Van onze correspondent) BONN De drie geallieerden te Ber lijn hebben tijdens het weekeinde de Rus sische vertegenwoordiger laten weten, dat zij een onbeperkt recht hebben op het ge bruik van de drie luchtwegen naar West- Berlijn. Zij hebben er op gewezen dat de Russen de v erantwoordelijkheid dragen voor elke storing of andere beïnvloeding van de vluchten naar de stad. De Russen hadden namelijk vrijdag ge protesteerd tegen de directe dienst Ber- lijn-Londen, die door de BEA is ingesteld. Zij zijn van oordeel dat deze niet is toe gestaan binnen de geldende overeenkoms ten, die volgens hen alleen bevoorra- dings- en personenvluchten van Berlijn naar een stad in West-Duitsland zouden toelaten. Zij hadden daarbij iedere verantwoorde lijkheid voor de veiligheid van die directe vluchten naar het buitenland van de hand gewezen. De Britse controle-officier in de geallieerde luchtveiligheidscentrale heeft daarop direct geantwoord en verwezen naar de geallieerde nota van 22 augustus j.l. waarin de V.S., Grool-Brittannië en Frankrijk hun gemeenschappelijk stand punt hadden uiteen gezet en waarin zij een onbeperkt recht op het gebruik van de luchtcorridors van en naar Berlijn la ten gelden. De Sovjet-Unie wordt in deze nota ver antwoordelijk gesteld voor iedere poging de veiligheid van internationale en andere geallieerde vluchten aan te tasten. Thans bestaan tussen West-Berlijn en het buiten land twee vaste diensten. MADRAS (A.F.P.). Het bestuur van de Indische Congrespartij heeft zondag op een bijeenkomst besloten dat India geen kernbommen zal maken ondanks de nieuwe bedreiging die is ontstaan na de explosie van de Chinese kernbom. Het besluit werd genomen na tussen komst van premier Sjastri en de minister van Buitenlandse Zaken Swaran Singh, die zich tegen kernbewapening uitspra ken. „Ik geloof dat India zijn vredes politiek slechts kan voortzetten, zonder zich vrees aan te laten jagen door China of alle andere landen die kernwapens be zitten", zo zei Sjastri. Hij voegde er aan toe dat de Chinese kernexplosie wel een nieuwe toestand in Azië had geschapen, maar dat dit voor India niet voldoende was om de politiek van de vrede en ontwapening af te zweren. Verscheidene deelnemers aan de ver gadering hadden zich uitgesproken voor kernbewapening, omdat India volgens hen kernwapens moet hebben om de nieuwe Chinese dreiging te kunnen afwenden. De Congrespartij heeft de meerderheid In de regering. CALCUTTA (Reuter) Het 38 leden tel lende centrale comité van de Peking-ge- zinde communistische partij van India, die zich heeft afgescheiden heeft gisteren een uit negen leden bestaand politburo ge vormd. Secretaris is P. Sundarayya. De Indiase communistische partij viel ln april uiteen door het weglopen van 32 pro-Chinese leden uit het centrale bestuur. Volgens diplomatieke zegslieden had premier Alexei Kosygin na de opmerkin gen van maarschalk Malinovski een kort gesprek met de Amerikaanse ambassa deur Foy Kohier vermoedelijk om de bar se woorden van de maarschalk wat te verzachten. TOKIO (AFP) De leiders van de Ja panse liberaal-democratische partij, die in het Parlement de meerderheid heeft, hebben de 63-jarige Eisakoe Sato aange wezen tot premier van Japan. Het Parle ment heeft de benoeming bekrachtigd. Sato volgt Ikeda op, die na vier jaar aan het bewind te zijn geweest op 25 ok tober wegens zijn slechte gezondheid af trad. Vandaag, enkele uren vóór de bij eenkomst van het Japanse Parlement, werd bekend gemaakt dat de partij hem als opvolger van Ikeda had aangewezen. (Vervolg van pagina 1) Het zwaartepunt is zeker verlegd van de landbouw naar de multilaterale kern macht. Over dat laatste onderwerp was kanselier Erhard tegenover Duitse hoofd redacteuren heel wat minder vaag dan over de graanprijzen. Politiek merkte hij op dat reeds zijn voorganger duidelijk had verklaard dat Duitsland positief staat te genover de M.L.F. en dat het eraan deel wil nemen. „Dat is ook mijn politiek" zei hij, „en de onderhandelingen zijn nog niet afgesloten". Duitsland streeft volgens Erhard, niet naar een tweezijdig Ameri kaans-Duitse overeenkomst, maar het wil graag zoveel mogelijk partners van het Atlantische pact er in zien opgenomen. De kanselier liet daarbij blijken dat naar zijn mening ook deze kwestie nog wat tijd kon krijgen en dat zeker dit jaar geen multi lateraal kernverdrag zal worden afgeslo ten. Hoe ernstig Duitsland de kwestie van de M.L.F. neemt, blijkt wel uit de om standigheid dat het bezoek van de minister van Landsverdediging Von Has- sel aan zijn Amerikaanse collega McNa- mara, dat dinsdag begint en dat vier da gen zal duren is voorbereid door een stoet van Duitse militaire deskundigen. Daarna, van 21 tot en met 24 november, zal de Duitse minister van buitenlandse zaken, Schroder, in de Verenigde Staten zijn en er zowel president Johnson als zijn collega Rusk spreken. Voor Schroder naar Washington vliegt, zal de Amerikaanse plaatsvervangende minister van Buiten landse Zaken Ball in Berlijn zijn geweest voor een of andere plechtigheid. Daar, of in Bonn zal hij zeker ook gelegenheid heb ben over het alles overheersende probleem te confereren. Maar het is de laatste dagen wel duide lijk geworden dat alle belangstelling en alle belangrijkheid van de Europese land bouw en van de Kennedyronde zijn overge gaan op de M.L.F. Ook Gerstenmaier, de voorzitter van de Bondsraad en derhalve protocolair de tweede man in de Duitse republiek, heeft dat zaterdag in een in terview met de Bildzeitung duidelijk er kend. Het is wel tekenend voor de zenuwach tigheid die er toch wel in Bonn en in Pa rijs schijnt te heersen, dat zo'n interview dat weinig zegt, alweer onderwerp van al lerlei interpretaties is geworden. Met na me Le Monde heeft er tegenstellingen bin nen de C.D.U. uit geconstateerd. Die lig gen niet voor de hand, al ware het maar, omdat Gerstenmaier, evenals Erhard, dui delijk laat blijken dat beide problemen be horen tot de erfenis van het bewind van Adenauer. NEW YORK (Reuter) De Nigeriaan- se afgevaardigde bij de Verenigde Naties Adebo, heeft de regeringsleiders van de Verenigde Staten Groot-Brittannie, de Sov jet-Unie en Frankrijk in een boodschap verzocht samen te werken om de finan ciële crisis van de organisatie op te los sen. Adebo, die voorzitter is van een werk groep van 21 landen die heeft getracht een formule te vinden voor de financiering van toekomstige vredesoperaties van de Verenigde Naties, zei dat hij op eigen ini tiatief had geschreven. Hij had president Johnson gevraagd sa men met de andere leiders een sfeer te scheppen waarin de directe financiële cri sis zou kunnen worden opgelost en het vraagstuk van de financiering van vredes operaties zou kunnen worden geregeld. MOSKOU (Reuter en AP) Tijdens de traditionele parade op het Rode Plein die zaterdag werd gehouden voor de viering van de 47-ste verjaardag van de Russische revolutie zijn een groot aantal nieuwe raketten aan de wereld vertoond. De Chinese premier Tsjoe En-Lai en de leiders van elf andere communistische landen stonden samen met de Russische leiders op de graftombe van Lenin. De Russische minister van Defensie, Malinovski, hield op een receptie een ta melijk felle toespraak, waarin hij de Ame rikaanse minister van Defensie McNamara verweet, met vernietiging van de Sovjet- Unie te hebben gedreigd. Hij richtte een waarschuwing tto elke mogelijke aanvaller van de Sovjet-Unie. Geheel in de stijl van het gezamenlijke leiderschap brachten de Russische leiders Om beurten een toost uit op het volk, de partij en de strijdkrachten van de Sovjet- Unie en de vreedzame coëxistentie. Malinovski zei met nadruk' „Het is al gemeen bekend dat de imperialistische kringen in de westelijke mogendheden on der aanvoering van de Verenigde Staten van Amerika zich hardnekkig verzetten tegen verdere vermindering van de inter nationale spanning De imperialistische machten doen geen afstand van hun mi litaire speculaties en blijven een bedrei ging vormen voor de vrede. Onder deze omstandigheden zal de Sovjet-Unie zich blijven bewapenen met de meest moderne middelen voor de oorlogvoering". Hij sprak kort nadat de glimlachende president Anastas Mikojan had gesproken over vrede in de gehele wereld. Leonid Bresnjev, eerste secretaris van de Rus sische communistische partij, had daar voor al gezegd dat de meerderheid van het Amerikaanse volk de vrede liefheeft. LEOPOLDSTAü (Reu'tér) Kongolese regeringstroepen hebben de belangrijke stad Kindoe op de opstandelingen her overd en 84 Belgen en ongeveer 140 andere buitenlanders bevrijd. Dat is vrijdag in Leopoldstad bekendgemaakt. De rebellen zouden de stad zonder meer hebben prijsgegeven, wat verwon dering heeft gewekt, omdat de weg naar het door de opstandelingen bezette gebied in het oosten en de rebellenstad Stanley- stad nu open ligt. Voordat de eigenlijke aanval op Kindoe was ingezet hadden door Cubaanse ballingen gevlogen bom menwerpers het vliegveld met raketten en machinegeweer bestookt. SAIGON (Reuter) De Zuidvietnamese luchtmacht heeft zaterdag een grote Viet congbasis ten noordoosten van de lucht machtbasis Bien Hoe vernietigd. Het wordt mogelijk geacht, dat de zware mortieraan val op Bien Hoa ruim een week geleden waarbij een aantal Amerikanen en Zuidvietnamezen werd gedood en vele vliegtuigen onherstelbaar werden bescha digd, van deze basis af is uitgevoerd. Aan de vergeldingsaanvallen van zater dag namen vierentwintig Skyraiders-ge- vechtsbommenwerpers deel, die het kamp van de Vietcong-opstandelingen bestook ten met raketten en machinegeweervuur en een groot aantal napalm- en andere bom men. Volgens schattingen bevonden zich 800 guerrillastrijders in het kamp. TUNIS (AFP) Bij de zondag in Tunis gehouden verkiezingen is president Bour guiba herkozen. Van de 1.301.453 uitge brachte stemmen verwierf hij er 1.255.152, 96,43 percent. Ballepuntie Ik heb iets wat u vermoedelijk niet hebt en waarop u, als u het had, onge twijfeld even trots zou zijn als ik ben omdat ik het wel heb. Het is een doodgewoon balpuntpennetje. Er staat niets op. Zelfs het merk niet en ik vermoed dat u precies zo een in iedere schrijfbehoeftenwinkel zult kunnen kopen voor op z'n hoogst twee kwartjes. Nou.precies zo een.dat is 't m nu juist. Ik heb het dingetje al geruime tijd in mijn bezit, maar ik heb er nooit mee geschreven. Het ligt in een fraai doosje op een bedje van rose watten. Als ik eens een keer een beetje niet zo vrolijk gestemd ben omdat de mensen of de wereldgeschie denis mij 't hart verwond hebben, dan haal ik het doosje uit 't laatje en open het en kijk zonder het aan te raken, want daar is het veel te kostbaar voor er heel aandachtig naar en doe het doos je dicht en draai het sleuteltje van het laatje met het balpuntje om en leg het sleuteltje van het laatje met het doosje met het balpuntje op een heel geheime plaats en ga, verkwikt van hart en opge wekt van geest en vrolijk van gemoed en heel gelukkig van zieltje weer aan de ar beid om met een ander duurder, maar een veel minder kostbaar balpuntje een stukje voor u te schrijven. Dat balpuntpennetje heb ik heel persoon lijk van Lyndon B. Johnson gekregen!! Daar is geen woord jokkentje bij, men sen, cross my heart, dit is de waarheid, de zuivere waarheid en de hele waarheid- Dat balpuntpennetje heeft Lyndon B. John son mij, met een handruk, persoonlijk ge geven. Hoe vindt u dat? Weet u nog dat hij even bij ons in Hol land was? Dat hij toen in Amsterdam een Amerikaanse tentoonstelling heeft be zocht? Hij was toen nog maar vice-presi dent der Verenigde Staten en dat balpunt pennetje was toen dus (nog maar) een vicepresidentieel balpuntpennetje. Ik stond toen bij de ingang van het ge bouw waar de tentoonstelling was, net toen L.B.J. binnenkwam en hij gaf het klusje mensen dat daar stond allemaal een hand je en 'n balpuntpennetje. Heriner je het je nog, Lyndon? Ik had een groen hoedje op en een blauw pak-an, een blauw pak met een breed krijtstreepje. Weet je nog? Ja... juist... een parelgrijze das... dat was ik van dit stukje. Enfin, ik wilde dit even mededelen aan mijn brede lezersschaar (knip, knip) dat ik, met een handdruk, een balpuntje van L.B.J. persoonlijk heb gekregen en dat dit tot mijn kostbaarst bezit behoort, met een portret in puur gouden lijst van de Ni zam van Ifthikar. Maar dat is een heel andere kindervertelling. Misschien dat ik die later nog wel eens vertel. Voorlopig ligt daar, om politieke en veiligheidsrede nen, een embargo op. Die Nizam... Een reuze aardige kerel- Een echt oosterse pretbroek. Met 127 Rollsen, negen paleizen en 93 vrouwen. Ik zei u toch al, dat daar voorlopig een embargo op ligt... CAMBRIDGE ^Reuter). Een Ameri kaanse archeologische expeditie van de Harvard en Cornell universiteiten heeft in Turkije het graf ontdekt van koning Gyges, de stichter van het koninkrijk Lydië, in de zevende eeuw voor Christus- Op ongeveer vijftien kilometer van Sar- des. de hoofdstad van Lydië, werd op een koninklijke begraafplaats een grafheuvel van ruim 200 meter doorsnee en dertig meter hoogte gevonden. In de heuvel was een netwerk van tunnels waarschijnlijk gegraven door Romeinen die naar schatten zochten. STRAATSBURG De raadgevende ver gadering van de Raad van Europa heeft vrijdag aan het eind van een uitgebreid politiek debat in een officiële resolutie on gerustheid uitgesproken over „een funest» herleving van het economische en politie ke nationalisme in Europa en elders" De assemblee heeft voorts een aanbeve ling gericht tot het comité van ministers van de Raad waarin de zeventien lidsta ten vertegenwoordigd zijn, om regelmatig de ontwikkeling van de Europese Econo mische Gemeenschap van de zes en ds Europese Vrijhandelsassociatie onder lei ding van Groot-Brittannië te bespreken in tegenwoordigheid van de voorzitter van de EEG-commissie en de president van de vrijhandelszone. De raadgevende vergadering is tenslotte van mening, dat het ministerscomité inge schakeld moet worden als orgaan van po litiek contact tussen de overige Westèuro- pese landen en de zes van de Europese Gemeenschap, nu deze laatste werken aan plannen voor een politieke unie. Cadeautje. De dierentuin in New York heeft als overtollig te koop aangeboden: een nijlpaard, een knorbuffel en een rol- staartbeer. Schriftelijke bestellingen zul len nog voor de feestdagen worden uit gevoerd. „We zijn van mening dat dit een prachtig aanbod is voor iemand die eens iets anders cadeau wil geven," zo werd erbij gezegd. Arrestatie. In Soedan zijn zeven officieren gearresteerd, vermoedelijk omdat zij pro Egyptische sympathieën koesteren. „Democratisch". De Franse Bond van Christelijke Arbeiders" (C.F.T.C.) heeft zijn statuten gewijzigd en zal voortaan „Democratisch Frans Vakverbond (C.F.D.T.) heten. Aardverschuivingen. Nuoro, een plaats op Sardinië, is van de rest van het eiland afgesneden door aardverschuivingen die door zwaar onweer zijn veroorzaakt. Veel gebouwen staan onder water. Staking. De Italiaanse douanebeambten zullen vijf dagen staken om speciale toe lagen te krijgen. Gevangenisstraf. In Lissabon zijn zes man nen tot gevangenisstraffen van 14 maan den tot twee jaar veroordeeld. Ze worden ervan beschuldigd lid te zijn van de il legale Portugese communistische partij. Deviezenspeculatie. De Tunesische douane- politie heeft ongeveer vijftig mensen ge arresteerd waaronder een tiental plaat selijke ambtenaren van de Franse am bassade. De arrestanten worden beschul digd van deviezenspeculatie. Overleden. De rooms-katholieke aartsbis schop van New Orleans, Joseph Francis Rummel, is zondag op 88-jarige leeftijd aan longontsteking overleden. Hij was een fervent voorstander van rasseninte gratie. Huisdier. In Sillery, een voorstadje van Quebec in Canada is een baby van drie maanden verscheurd door een jonge leeuwin, eigendom van de eigenaresse van het huis waarin de ouders van het kindje wonen. De leeuwin werd als on gevaarlijk beschouwd en kon zich vrij door het hele huis bewegen. Advertentie caballero graag even in de tuin wilde kijken wat er nu eigenlijk ontploft was. Men zou wel licht enige scherven van de bom kunnen meenemen, waarmee men de daders zou kunnen opsporen. De Russen weigerden echter iemand toe te laten, zich erop be roepend dat de villa exterritoriaal gebied was. Ambassadeur Kozirev had hen strikte orders hiertoe gegeven. De twee politieagenten hebben gezegd dat even voor de ontploffing geen auto's voorbij waren gekomen. De straat was uit gestorven. Alleen een paar Italiaanse mili tairen waren op weg naar de nabij ge legen kazerne. Zij liepen aan de andere kant van de straat. Ook lijkt het onwaarschijnlijk dat iemand vanuit een aangrenzend huis de bom in het park heeft gegooid. Het ge bouw aan de overkant van de straat huis vest kantoren die eveneens deel uitmaken van de Sovjet-ambassade. Het enige ande re gebouw dat vensters heeft die op de tuin uitkijken, is een grote villa, waarin de kantoren van een firma zijn gevestigd. Dit huis was echter hermetisch gesloten en zelfs de bewaker heeft er geen sleutel van. De Italiaanse autoriteiten nemen dan ook aan dat de explosie, hoe dan ook, door het ambassadepersoneel zelf is veroor zaakt. Weliswaar is Italië in een verkie zingsperiode waarin altijd wel groepjes fascistische of andere anti-communistische jongelui luidruchtig door de straten zwer ven. maar dat zij. zonder dat de politie bewaking het heeft gemerkt, iets over de muur zouden hebben gegooid, lijkt uitge sloten. (Van onze correspondent) ROME Omdat de paus voor de eerste keer een algemene congregatie van het concilie wilde bijwonen hebben de concilie vaders vrijdag en zaterdag de discussie over schema 13 onderbroken en gediscus sieerd over het onderwerp dat de voorkeur van de heilige vader heeft: de missie. Destijds werd een volledig schema aan de missie gewijd. Het is tijdens het con cilie herhaaldelijk gewijzigd en is uitein delijk teruggebracht tot veertien regels. Vele sprekers toonden zich nu met deze gang van zaken niet tevreden Zij wensen een volledig schema over dit belangrijke onderwerp. De discussies kwamen overi gens pas goed op gang nadat de paus de vergaderzaal weer had verlaten. Kardinaal Roegambwa, aartsbisschop van Boekoba in Centraal-Afrika, sprak over de aanpassing van de geestelijken in missiegebieden, „de kerk", zo zei hij, „heeft eeuwenlang een Westers, Europees gezicht gedragen. Gaat dat zo voort, dan loopt ze gevaar vereenzelvigd te wor den met kolonialisme en neokolonialisme. Aanpassing aan de bestaande culturen is in overeenstemming met Gods heilplan. Hij heeft de mensen verschillend van el kaar geschapen. De missionaris moet de gewoonten van het land waarin hij zich bevindt, overnemen, voorzover die niet strijdig zijn met de leer van de kerk". Zaterdag heeft de aartsbisschop van Mechelen, kardinaal Suenens, een verkla ring afgelegd ten aanzien van de woor den die hij indertijd heeft gesproken over de huwelijksmoraal. Hij merkte op dat zijn opmerkingen in bepaalde kringen verkeerd zijn uitgelegd, in de zin dat hij gezegd zou hebben dat de kerk haar leer en haar discipline in zake het huwelijk zou hebben herzien. Vorige week had kardinaal Suenens de vraag gesteld, of men tot nu toe niet al te veel de nadruk heeft gelegd op de woor den „gaat heen en vermenigvuldigt u" en een andere tekst, namelijk „zij zullen twee zijn in één vlees" daarbij over het hoofd heeft gezien. Dit had de grote verontwaar diging gewekt van kardinaal Ottaviani, die een dag later de Mechelse aartsbisschop fel aanviel. ROME (AFP) In de tuin van de Rus sische ambassade in Rome is zaterdag avond een bom ontploft. Er vielen geen slachtoffers en de schade bleef beperkt tot een gebroken glazen overkapping. Onze correspondent in Rome meldt nog: Alle ambassades in Italië en dus ook de Russische hebben dag en nacht een paar Italiaanse politiemannen voor de deur staan. Deze carabinieri zijn direct nadat zij door de explosie waren opgeschrikt, het hek binnengegaan, maar werden onmid dellijk door een paar ambtenaren van de ambassade met geweld naar buiten ge jaagd. De politiemannen waarschuwden hun superieuren en weldra verscheen het hoofd van de politieke politie. Hij vertelde de twee Russen die zich voor het hek hadden opgesteld dat ook de hoofdcommissaris van de Romeinse politie onderweg was en dat de Italiaanse politie Twaalf jaar geleden werd deze op name gemaakt van koningin-moeder Elizabeth van Groot-Brittannië in de cockpit van een Brits Cornet- vliegtuig. De foto is actueel gewor den doordat Sir Miles Thomas, des tijds voorzitter van de raad van beheer van de Britse luchtvaart maatschappij BOAC, heeft onthuld dat er bij die gelegenheid bijna een ongeluk was gebeurd. De koningin moeder die met prinses Margaret, captain Peter Townsend en nog enkele andere hoge gasten in het vliegtuig zat, ging een kijkje nemen in de stuurhut en kreeg daar een plaats aangeboden naast de gezag voerder. Ze informeerde naar de be diening van het toestel en de piloot legde uit dat de snelheid opgevoerd kon worden door de stuurknuppel naar voren te duwen. De vorstelijke bezoekster voegde meteen de daad bij het (antfwoord De Comet nam een duik en begon te rollen, tot grote ontsteltenis van de inzittenden. Door snel ingrijpen kon de gezagvoerder het vliegtuig in zijn normale stand terugbrengen.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3