Parlementaire veldslag om de A.O.W.-verhoging begonnen Elementair meningsverschil over wijze van financiering Lim PoliyFlo JOSEPH GUY f 11.101 Ai Castricum blijkt sterk in de Noordhollandse schaakstrijd Franse christelijke vakbond maakt zich van de bijbel los FRANSE COGNAC Wie zal dat betalen? Weer roofoverval in Kortrijk fceim van uw f/ Hoogoven III vandaag weer aangestoken Zes doden in het verkeer „Weerzinwekkend" zedenschandaal in Zwitserland Afscheid van curatoren economische hogeschool Proces-Leibbrand werd uitgesteld Jubileum? DROSTE pastilles altiidwelkom Feestje? DROSTE pastilles, altijd welkom DINSDAG 10 NOVEMBER 1964 11 Gegooi in de politieke glazen Rekensom De kleine zelfstandigen a'9e garantie Vraag Uw winkelier PdlyFlóid ORIGINELE HOLLANDSE PRIJS - 1 I -/«£&>• h.' w Kort nieuws (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Vandaag is in de Tweede Kamer de parlementaire veldslag begonnen om een van de meest omstreden programmapunten van liet kabinet- Marijnen: de optrekking van de A.O.W.-pensioenen tot een sociaal minimum. De flinke verhoging van de oudedagsvoorzieningen, waarvan minister Veldkamp op 1 januari 1965 de A.O.W.-trekkers wil laten genieten, kwam reeds voor in het Akkoord van Wassenaar, waarmee het kahinet-Marijnen vorig jaar zijn politieke leven begon. Sindsdien heeft dit programmapunt in bijna alle financieel-econo- mische discussies overheerst, niet omdat er één Nederlandse politicus zou zijn die bezwaar maakt tegen de optrekking van de pensioenen, maar omdat de ver hoging ook betaald moet worden. De financiering van de optrekking is dus het centrale thema in alle discussies. De vraag hoe de flinke duw omhoog betaald moet worden en wie deze duw moet betalen raakt eigenlijk het wezen van de financieel-economische politiek van het hele kabinet en staat daarom in nauw verband met belangrijke zaken als de loonsverhogingen in het komende jaar en de veelbesproken belastingverlaging. Van het begin af aan heeft zich een ele mentair meningsverschil geopenbaard in alle discussies over de A.O.W.-optrekking en de optrekking van de weduwen- en we zenpensioenen, die daarmee nauw samen hangt. Moet men de hogere uitkeringen financieren door een grote greep in de schatkist te doen of moeten de premiebe talers nog meer premie storten dan zij nu al doen? Principiële debatten over aantas ting van het wezen van de volksverzeke ring zijn hieraan vastgeknoopt. Bij betaling uit de schatkist van een deel van de pre mie raakt men immers langzaam los van de verzekeringsgedachte, die er van uit gaat dat men nu betaalt voor een later te lopen risico: het wegvallen van het loon- inkomen na de pensioenleeftijd. Voor de kleine man is deze theoretische discussie niet erg belangrijk. Zij verhult slechts de strijd tussen de belangengroe pen die zich ook nu weer in het parlement duidelijk zal manifesteren. Werknemers zijn natuurlijk in meerderheid gebaat bij een flinke overheidsbijdrage. Maar bijdra gen uit de schatkist zijn moeilijk te vere nigen met de plan voor belastingverla gingen, die vooral een buitenkansje zijn voor de nu zo zwaar belaste midden groepen. De oppositie heeft van het begin af aan geschermd met een forse schatkistbijdra- ge: vijfhonderd miljoen. De regeringspar tijen wilden zich de aantrekkelijke belas tingverlaging niet ontzeggen en pleitten voor een veel kleinere bijdrage. Minister Veldkamp heeft zich gehouden aan de wens van de regeringspartijen en kwam uit de bus met een vrij kleine overheids bijdrage: honderdvijftig miljoen gulden, een bedrag dat overeenkomt met een pre miepercentage van 0,5 per jaar. Omdat de A.O.W.-premie met 1,9 per cent verhoogd zal moeten worden tot 8,7 percent en de A.W.W.-premie met 0,2 per cent tot 1,5 percent, betekent deze steun van de overheid voor de loontrekkers een naar verhouding vrij aardige verminde ring van de lastenverzwaring. Daar komt bij dat de minister nog eens flink aan de gang is gegaan in het percentage-oerwoud van onze sociale verzekeringen, waarna bleek, dat de door de voorgenomen liqui datie van de Invaliditeitswet en door een nieuwe berekening van de werkloosheids premie, de lasten voor deze verzekeringen verminderd kunnen worden. De slotsom van de ministeriële berekening was dan ook dat bij een gedeeltelijke looncompen- satie van de premieverhogingen de stij gende lasten voor de werknemers niet meer bedragen dan 0.95 percent aan premie. Voor de zelfstandigen valt er echter niets te compenseren en daarmee is het gegooi in de glazen begonnen. Daar komt nog bij dat de premiegrens niet meer zal liggen op f. 10.900.per jaar maar op f. 12.000.per jaar waardoor de premie druk niet in percenten maar wel in harde guldens groter zal zijn. Vooral de katholieke fractievoorzitter, drs. Schmelzer, heeft zich bij de algeme ne beschouwingen een paar weken geleden in de Tweede Kamer opgeworpen als plei ter voor deze zwaar belaste zelfstandigen. Het kan eigenlijk niet, was de strekking van zijn betoog. Hij vroeg daarom invoe ring van de belastingverlaging op 1 janu ari, desnoods op 1 juli 1965 en nog een paar concessies, waar de regering .tot nu toe slechts ten dele op is ingegaan. Drs. Schmelzer vroeg een flinke verho ging van de grens voor de Kinderbijslag wet Kleine Zelfstandigen. Deze grens ligt nu op vierduizend gulden per jaar en drs. Schmelzer wilde deze grens met dui zend gulden optrekken. Duizend gulden is te veel, vindt de regering. Minister Veld kamp zegde toe dat er wel iets te verho gen valt, maar dat „iets" moet dan over eenkomen met de gestegen kosten van levensonderhoud. Verder vroeg de katholieke fractieleider of de regering de ontheffing- en reductie- grenzen wilde verhogen. Voor de drie gro te volksverzekeringen A.O.W., A.W.W. en Algemene Kinderbijslagwet bestaan grenzen waar beneden men geen of slechts een gedeeltelijke premie hoeft te betalen. Ook op dit verzoek is dr. Veldkamp slechts gedeeltelijk ingegaan. De grens voor de premiereductie zal omhoog gaan, maar niet veel. De premiebetalers die van deze regeling gebruik maken zullen straks geen premieverhdging krijgen, maar ook geen verlichting. De grens wordt slechts zoveel verhoogd dat de druk constant blijft. Nederland zou Nederland niet zijn als na de vragen van drs. Schmelzer niet meteen andere belangengroepen in het ge weer gekomen zouden zijn. De drie vak centrales verzonden een brief op poten waarin werd gezegd dat de regering ook iets behoorde te doen aan de kinderbijslag voor loontrekkenden. Omdat deze brief ook is ondertekend door het Christelijk Nationaal Vakverbond en door het Neder lands Katholiek Vakverbond, krijgt het ge heel een interessant politiek tintje, waar de katholieke en protestants-christelijke politici in ons parlement niet een-twee drie omheen kunnen. Maar dit zijn nog niet alle complicaties. Minister Veldkamp voegde indertijd aan zijn voorstellen een rekensom toe, waarin de totale premiesom voor de drie volks verzekeringen voorlopig geraamd werd op 13 percent, waarvan de regering een half percent voor haar rekening zou nemen: de schatkistbijdrage van 150 miljoen gul den. De premiebetalers zouden dus 12,5 percent moeten opbrengen. Een latere en betere berekening van de Sociale Verzeke ringsraad heeft aangetoond dat minister Veldkamp met zijn optelsom een half per cent te hoog uitkwam. Dit verschil werd aanleiding tot een flinke verwarring, want wat kan men met een meevaller van een half percent allemaal niet doen? Men kan de overheidsbijdrage van 150 miljoen dan laten vervallen en de rest bij het oude laten. Maar dat wil niemand en dat is dus politiek niet bereikbaar. Men kan ook de oude berekening als een vergissing beschouwen en vergeten. Men kan verder het half percent als een soort speelruimte beschouwen. En dat doet drs. Schmelzer. Hij stelde bij de algemene be schouwingen voor om het halve percent ongeveer doormidden te hakken en met de ene helft de A.O.W.-uitkeringen te verho gen (hij dacht aan honderd gulden per jaar) en met de andere helft de premie te reduceren. Reduceren is natuurlijk een bedrieglijk woord want er valt helemaal niets te reduceren omdat er nog niets wordt betaald. Het resultaat van de redenering van drs. Schmelzer zou er dan vermoedelijk op neerkomen dat men geen 12,5 percent pre mie totaal zou betalen, zoals minister Veldkamp aanvankelijk berekende, ook geen 12 percent zoals de Sociale Verzeke ringsraad later berekende, maar 12,25 per cent. Minister Veldkamp heeft nog geen nee gezegd tegen de suggestie van zijn partijgenoot. Hij heeft wèl gezegd dat het technisch onmogelijk is om nu nog te gaan knutselen aan de premiehoogten, omdat deze al zijn verwerkt in de loonbelasting tabellen van het ministerie van Financiën. De uitkeringen zouden wel verhoogd kun nen worden, zo liet hij doorschemeren, maar de premieverhoging zou pas op 1 juli 1965 kunnen ingaan omdat het maan den duurt voordat de tabellen weer zijn aangepast. Het tekort dat dan in de eerste zes maanden van het volgend jaar ont staat, moet dan maar ingehaald worden in de loop van de volgende jaren, zo zei minister Veldkamp. Het is al wel duidelijk geworden dat de politieke discussie vooral de premiedruk voor de kleine zelfstandigen betreft. Voor al mr. Beernink, de fractieleider van de C.H.U., heeft zich de afgelopen weken bij zonder ongerust gemaakt over de zware druk voor deze groep. Hij deed bij de al gemene politieke beschouwingen dan ook een voorstel dat er op het eerste gezicht niet zo gek uitzag. „Stel de premies niet voor honderd maar voor honderdvijftig percent aftrekbaar," ried hij de regering aan. Maar toen dit voorstel in cijfers werd omgezet bleek het tot vreemde gevolgen te zullen leiden: de hogere inkomens zou den door de verhoogde aftrekbaarheid op vallend weinig premie gaan betalen, dat wil zeggen: netto premie. Als iemand met een inkomen van veertigduizend gulden de extra fiscale aftrekbaarheid zou verre kenen met de bruto-premie, dan zou de netto-premie niet meer zijn dan 245 gul den. Zoiets is natuurlijk erg plezierig voor iemand met veertig mille per jaar. Maar de schatkist, die nu al moeilijk aankijkt tegen de 150 miljoen overheidsbijdrage per jaar, wordt er niet beter van. Mr. Beernink gaf de regering later dan ook de raad om aan deze fiscale aftrekbaarheid een maximumgrens te stellen. Maar mi nister Witteveen van Financiën vond dit wel wat al ter ver gaan. „Dan wordt het een onbegrijpelijke janboel", zo betoogde hij. Maar welke is nu de beste oplossing? Niemand misgunt de gepensioneerden hun pensioenverhoging die voor de Neder landse ouden van dagen overigens heel wat later komt dan voor hun lotgenoten in België, Frankrijk en de Scandinavische Advertentie landen Maar over de vraag „Wie zal dat betalen?" kan de grootste politieke ruzie van het jaar ontbranden. Komt minister Veldkamp als overwin naar te voorschijn dan kan men er vrijwel zeker van zijn dat de Kamer over een paar weken bij de behandeling van de be lastingverlaging haar uiterste best zal doen om de premieverzwaring goed te ma ken door een snelle belastingverlaging. Als minister Veldkamp wint, krijgt minis ter Witteveen het dus extra zwaar. En dan blijkt wel dat voor het kabinet-Marijnen de zorgeloze dagen van het eerste rege ringsjaar voorbij zijn. De door minister Veldkamp voorgestelde verhogingen zijn Nu Per 1 jan. 'G5 A.O.W. gehuwden 2958 3540, ongehuwden 1926 2478, A. W. W. pensioen voor weduwen m. kinderen: 3126 3540, A. W. W.-uitkering voor wezen tot 10 jaar:672 786,— Voor wezen van 10 tot 16 jaar:1014 1176, Voor wezen van 16 tot 27 jaar: 1326 1536,— A. W. W. pensioen voor weduwen z. kinderen: 2196 2478, De premiegrens voor A.O.W., de A.W.W. en de kinderbijslagverzekering wordt van 10.900 verhoogd tot 12.000 per jaar. Het rijk betaalt 150 miljoen gulden per jaar aan het Ouderdomsfonds 0,5 percent premie). De premies voor de drie verzekeringen zijn nu: A.O.W.6,8 pot. A.W.W.: 1,3 A.K.W.: 2,0 Per 1 jan. '65 8.7 pet. 1.5 1.8 10,1 pet. 12,0 pet. Zowel de werkgevers als de werknemers zullen 0,95 percent meer aan premie moeten betalen. De rest van de verzwaring wordt verrekend met het wegvallen van de premie voor de Invaliditeitswet en de vermindering van de premie voor de Werkloosheidswet. De ziekenfondsregeling voor de bejaarden wordt aangepast aan de verhoging van de A.O.W.-pensioenen. •X- Wanneer net kwik. daalt en de oos tenwind almaar schraler wordt doen de soepverkopers goede zaken. Kip- pesoep en erwtensoep: er werden liters van verkocht. BRUSSEL Maandagmiddag is in Bel gië opnieuw een gewapende overval ge pleegd, ditmaal op eeh hulppostkantoor in Kortrijk. De overval werd maandagmiddag uitge voerd door drie jonge mannen. Zij hielden de enige aanwezige P.T.T.-ambtenaar met revolvers in bedwang en maakten zich met 200.000 frank 15.000 gulden uit de voeten. De overval was in twee minu ten gebeurd. De laatste tijd zijn in België talrijke overvallen gepleegd op banken, wisselkan' toren en juwelierszaken. Enkele kranten hebben naar aanleiding daarvan aange drongen op krachtige maatregelen. Advertentie Vandaag is bij Hoogovens hoogoven III weer aangestoken. Op 1 september is zoals bekend de oven gedoofd in verband met een ingrijpende onderhoudsbeurt. Het in gebruik nemen van de oven betekent, dat gedurende lange tijd met een volledig vijf- hoogovensbedrijf kan worden gewerkt. Advertentie v... ai O .V: .'■f. vÜ-'Vi1 «VY -■ -5 1 A Het pas gepromoveerde Castricum heeft de leiding genomen in de overgangsklasse van de Noord-Hollandse Schaakbond. Na de zege op Heemstede trok de ploeg naar Zaandam om het favoriet geachte ZSC te bestrijden. Hoewel de Zaandammers en kele aderlatingen hebben ondergaan had men hun toch een goede kans toegedacht. Molenbroek c.s. trokken er zich niets van aan en wonnen ook deze ontmoeting. De uitslag yit-GYz is nog duidelijk ook. Hoewel de wedstrijd voor ZSC dus geen succes was kon deze vereniging toch nog winst noteren. De arbiter arbitreerde de laatste partij uit de wedstrijd tegen Schaaklust naar een gewonnen stelling voor ZSC. De Westfriezen kwamen hier door lelij'k in de knoei, want eerder had Schaaklust tegen Heemstede een gevoe lige nederlaag moeten incasseren. Met 7-3 wonnen Santen c.s. hetgeen hen tenminste van de beide fatale laatste plaatsen ver wijderde. De wedstrijd Pat Mat (Bever wijk)Kijk Uit 2 (IJmuiden) wérd uitge steld tot woensdagavond. De ranglijst luidt nu als volgt; Castricum 2 2 4 128 Kijk Uit 2 1 1 2 6Va—3'/2 Heemstede 2 1 12 11V»8Vz ZSC 2 1—12 9—11 Pat Mat 0 0—0 Bl.daal 1 1 0 31/*—6V2 Schaaklust 2 2 0 7*/a12 V2 In de eerste klasse kwam het Bever- wijker Weenink verrassend goed voor de dag. In Krommenie bereikte de ploeg tegen Zaanstreek Noord een 34 voor sprong en is in de afgebroken partijen zeker van tenminste nog Vis punt welke nodig zijn om de wedstrijd met winst af te ronden. De Weenink-reserves deden het ook al opvallend goed. In Zaandam werd tegen Saende een gelijk spel bereikt en dat is meer dan de meest verstokte Weenink- supporter had durven hopen. In 2C debu teerde Driehuis op niet mis te verstane wijze. Om Pat Mat 2 met 6V2-3V2 op de Bij de Hoornbrug in Rijswijk is in de afgelopen nacht de 41-jarige Israelii r Ger- shon M. Gazit met zijn auto uit de bocht geraakt, de Vliet ingereden en verdronken. De heer Gazit, die in Londen woonde, was op doorreis naar West-Duitsland. In Soesterberg is de 23-jarige machine bankwerker J. Bos uit Spakenburg met zijn scooter tegen een vrachtauto gebotst die bij een inhaal-manoeuvre op de linker weghelft reed. Hij was op slag dood. Een dergelijk ongeluk gebeurde in Den Helder waar de 16-jarige C. S. H. met zijn brommer tegen een vrachtwagen met oplegger reed. De jongen werd zo ernstig gewond dat hij kort na het ongeluk is overleden. In Haaksbergen is de 33-jarige heer G. Keussink om het leven gekomen, toen hij de macht over het stuur verloor bij een poging een overstekende bromfietser te ontwijken. Zijn auto kwam op de andere rijbaan frontaal in botsing met een tegen ligger. In Bergum (Fr.) is de 17-jarige Andries Swart uit Oostermeer bij het oversteken van de rijksweg door een auto aangereden. Hij was op slag dood. De jongen, die net uit een bus was gestapt, liep achter de stilstaande bus de rijksweg op. In Den Haag is de 74-jarige mej. T. Wierenga in een ziekenhuis overleden na een aanrijding op een zebra-pad. Zij stapte de oversteekplaats op hoewel auto's vlak bij waren. Eén auto kon door krachtig remmen nog tijdig stoppen, maar een naast deze wagen rijdende auto reed de vrouw aan. Een Vaz Dias-brug. Zes Amsterdamse organisaties hebben in een brief aan B. en W. van Amsterdam gevraagd de naam M. S. Vaz Dias te verbinden aan een nieuwe brug. De heer M. S. Vaz Dias. in 1963 op 82-jarige leeftijd in zijn geboortestad overleden, was de eerste stenografische verslaggever van de Amsterdamse gemeenteraad. In 1904 stichtte hij een persbureau, dat onder zijn eigen naam grote bekendheid kreeg. (Van onze correspondent) PARIJS De C.F.T.C., de Franse ka tholieke vakcentrale, heeft tijdens een con gres, het afgelopen weekeinde in Parijs, met grote meerderheid besloten de laatste C van christelijke met de D van demo cratisch te verwisselen. Met die wijziging van naam laat de toekomstige C.F.D.T. dus haar christelijke karakter vallen, om GENèVE (AP) De Zwitserse politie heeft in Genève een bende opgerold, die zich schuldig heeft gemaakt aan onzede lijk gedrag. De bende maakte hiervoor ge bruik van het zwembad bij de villa van een rijke industrieel en van het kasteel van een edelman aan het meer van Genè ve. De politie weigert verdere bijzonderhe den van deze zaak „die zeer weerzinwek kend" wordt genoemd, bekend te maken. Volgens het Geneefse blad „La Suisse" gaat het hier om orgies bij het zwembad, waarbij jongens waren betrokken. Een van hen, een jongen van 15 jaar, zou de zaak bij de politie hebben aangegeven, nadat hij op de villa was uitgenodigd. „La Suisse" heeft ook laten doorsche meren dat vooraanstaande figuren uit de Geneefse zakenwereld bij het schandaal zijn betrokken. Twee Zwitsers, een van hen is een be kend financieel adviseur, bevinden zich in hechtenis hangende het onderzoek. De Zwitserse bladen noemen deze zaak al de „Ballet Bleu affaire". (De „Ballet Rose", is een berucht zedenschandaal dat zich enkele jaren geleden in Frankrijk voordeed. Hier kwam onzedelijk gedrag aan het licht tussen vooraanstaande Fran se persoonlijkheden en jongemeisjes). zo de eenheid van actie met de socialisti sche en de communistische vakbonden voor de toekomst te kunnen vergemakke lijken. Die verwijdering van het confessionele uitgangspunt van de C.F.T.C., die in 1919 door progressieve katholieken en geestelij ken werd opgericht, zette na de laatste oorlog al in. Voor de oorlog was de C.F.T.C. een dwerg-vakbond, die door de andere centrales en door de regering niet eens officieel werd erkend. Door de be langrijke rollen die de verschillende chris telijke vakbondsleiders en geestelijken tij dens de oorlog in het Franse verzet hebben gespeeld, had na de bevrijding de C.F.T.C. onder de arbeiders echter zeer veel in aan zien gewonnen. De acties die de christelij ke vakbond sedertdien zij aan zij met de socialisten en de communisten hebben ge voerd, blijken het wederzijdse begrip nog verder te hebben opgevoerd. Na de communistische C.G.T., is de C.F.T.C. met 600.000 leden zelfs de groot ste vakcentrale van Frankrijk geworden. Die groei hopen de leiders na de ontkerste ning van hun centrale in versneld tempo voort te kunnen zetten. De verwachting is, dat nu de bijbel officieel als ideologische basis is afgezworen, de katholieken en de socialisten mettertijd samen één grote vak centrale zullen kunnen stichten, die zelfs de communistische C.G.T. in de schaduw stelt. 'Een minderheid van ongeveer dertig percent, waartoe vooral de mijnwerkers behoren, heeft gisteren op het congres evenwel te kennen gegeven het oorspron kelijke karakter van een christelijke vak bond te willen handhaven. Er is tussen de meerderheid en de minderheid ook al openlijke ruzie uitgebroken over de eigen domsrechten op het gebouw en de kas, zodat beide vleugels zich wel tot de rech ter zullen wenden. knieën te brengen moet er behoorlijk wor den geschaakt. Ook het Haarlemse Oosten 4 begon goed met een kleine zege op Kijk Uit 3. Van de derde klassers was in groep C opnieuw een Weenink-succes te melden. In Santpoort werd op Santpoort 3 een kleine zege behaald. VHS 3 (Haarlem) nam hier een royale voorsprong op Bloemen- daal 4. Heemstede 4 heeft zich uit de competitie teruggetrokken. De D-afdeling bracht een zege van de Zandvoort-reser- ves op Hoofddorp 2. Het Oosten 5 was in Hillegom de gast van De Uil. Voorlopig werd het een gelijkspel maar de zege zal zeker in Haarlem terecht komen. De uitslagen zijn: Overgangsklasse: SchaaklustZSC 4V2 5V2; HeemstedeSchaaklust 73; ZSC Castricum SV26V2. Ie klasse, afd. B: Zaanstreek-Noord Weenink 3—4 (voorl). 2e klasse, afd. B: SaendeWeenink 2 55; afd. C: DriehuisPat Mat 2 6Va 31/2; Het Oosten 4—Kijk Uit 3 51/2—P/a. 3e klasse, afd. A: SchoorlBergen 2 V2 7V2; afd. B: Purmerend 2Aris de Heer, uitgesteld; afd. C: VHS 3Bloemendaal 4 41/*Vt (voorlopig); Kijk Uit 4Heem stede 4, Heemstede 4 trekt zich terug; Santpoort 3Weenink 3 4>/a5V2; afd. D: De UilHet Oosten 5 3V23V2 (voorlopig); Zandvoort 2Hoofddorp 2 64. 4e klasse, afd. A: KTV 3—MSC 3 5l/i— 4Vf, afd. B: Excelsior 3Castricum S 34 (voorlopig). Tijdens een plechtigheid in de aula van de Nederlandse economische hogeschool in Rotterdam hebben maandagmiddag de heren mr. K. P. van der Mandele, mr. W. C. Mees, ir. A. H. Ingen Housz, W. Rehbock en dr. P. Rijkens afscheid ge nomen als curator van de hogeschool. De afscheidsbijeenkomst werd onder meer bij gewoond door de ministers van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen en Fi nanciën, mr. Th. H. Bot en prof. dr. H. J. Witteveen, en door prof. mr. P. J. Oud, minister van Staat. De heren Van der Mandele en Mees hebben de Nederlandse economische hoge school gediend zolang deze bestaat, meer dan een halve eeuw. De heer Van der Mandele was jarenlang voorzitter van dt raad van beheer en van 1945 af president curator. BONN Het proces tegen dr. Kurt Leib- brand in Stuttgart is voor onbepaalde tijd uitgesteld. De heer Leibbrand wordt er van beschuldigd in de nacht van 21 op 22 augustus 1944 ergens in Zuid-Frankrijk tenminste 22 Italiaanse arbeiders, die door de Duitsers waren gedwongen voor hen te werken, te hebben laten doodschieten, om dat zij zouden hebben gemuit. Op zichzelf zou dit niets anders zijn dan een van de 1001 gevallen, waarin Duitsers willekeurige moorden hebben doen plegen op weerloze buitenlanders, met de veront schuldiging dat zij daartoe bevel van een hogere thans niet meer te achterhalen instantie hadden gekregen. De heer Leibbrand is echter van zijn beroep ver- keersdeskundige en in die functie had hij bijna het Haagse verkeer mogen regelen als men niet te elfder ure van zijn ante cedenten had vernomen. In het geval-Leibbrand is de muiterij nooit vastgesteld, integendeel, door getui gen bestreden en zijn vroegere comma- dant heeft onder ede verklaard nooit bevel tot executie te hebben gegeven. Motief voor het uitstel, dat zeker minstens een half jaar zal duren, is de houding van de aan dr. Leibbrand toegewezen verdediger. Deze weigerde namelijk iets voor hem te doen. Voor Leibbrands advocaat, dr. La- ternser, die ook beklaagden in het Ausch- witz-proces in Frankfurt tot zijn cliënten mag rekenen, was dit uiteraard een reden opnieuw uitstel te vragen. Advertentie

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 11