HET WEER TT j p Adenauer probeert Frans-Duits vriendschapsverdrag Critiek van Erhard schijnt hem nauwelijks te deren te redden Kardinaal Alfrink pleit voor kerkelijk verbod kernwapens KLM neemt voor 25 pet deel in Martins Air Charter Schreiner: „Spijtig dat ik er buiten ben gehouden Europese Commissie handhaaft het Collectie-P. de Boer voor Singermuseum bestemd Overplaatsing van wachtmeester is nietig verklaard Weer procesverbaal in pierprijs-zaak visreglement Ernstige droogte in VS bedreigt de boerenstand Voor modieuze dames- en feenerkledïng xfeeMORRIS 'èeforetfou êuij( 50e JAARGANG NUMMER 7 DINSDAG 10 NOVEMBER 1964 ■NpHpM modehuis DAMES- EN HERENTWEEDJASSEN Wind naar zuid In de krant van heden: X rfd" Td60^: DAGBLAD VOOB VEL S E N-IJ M UIDEN. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING "Entaf'™id7 IS Het woord is aan Incident-Haex Oorlogen „De mensheid beeft van angst voor kernoorlog" Automobielbedr. Velserbeek n.v. Politiek HjggaiÉgjjlf Advertentie BARTAST HAARLEM TEL 13439 LElDSEStRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: In de komende nacht en ochtend lichte vorst. Morgen dezelfde of iets lagere middagtemperaturen. Droog weer met plaatselijk mist, maar ook enkele opklaringen. Matige tot zwakke wind tussen oost en zuid. Volledige weerrapporten op pagina twee. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, lö Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving5, 7, 9 Radio en t.v13 Kunst 33 Feuilleton 35 Economisch nieuws17 Beurs 37 Scheepsberichten 17 Sport 39 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I j J ÉT i' ft Èil m I S m Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. I 1 I JL JL JL L Abonnement per week 75 cent, per kwartaal Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. 9,75, franco per post f 11,—. Losse Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije Gustaaf III van Zweden: De wet is geen recept tegen de mening. President De Gaulle Binnenkort zal de heer P. de Boer, ge renommeerd kunsthandelaar en verzame laar te Amsterdam, statutair laten vast leggen dat het zijn wens is dat de stich ting, die sinds kort zijn miljoenen verza meling beheert, de ruim zestig werken omvattende collectie zal bestemmen voor het Singermuseum te Laren. Tot het bezit dat de heer De Boer en zijn (overleden) vrouw in enkele decennia bijeengaarden behoren acht Van Goghs, twee Gerard Davids, een schets van Ru bens, Italiaanse en Duitse primitieven en Hollandse en Vlaamse 17e eeuwers. Als deze wens wordt geëffectueerd zal Sin germuseum kwalitatief een enorme sprong vooruit maken. Uiteraard zijn aan dit be sluit enige restricties van particuliere en artistieke aard verbonden. Sportmagazijn Gretha de Bruijn Twijnderslaan 7 Haarlem - Tel. 15116 Groothertogin Charlotte van Luxem burg doet donderdag afstand van de troon. Haar zoon Jan volgt haar op. Op pagina drie staan meer bijzon derheden over Luxemburg, de groot hertogelijke familie en „Groothertogin Charlotte". Het militaire ambtenarengerecht heeft uitspraak gedaan in de zaak van de wacht meester eerste klasse der Koninklijke Marechaussee M. Grootendorst uit Woer den, die op zijn beoordelingsstaat een slechte aantekening had gekregen en over geplaatst was na een incident op rijksweg 12. Brigade-generaal (nu staatssecretaris) Haex, die op deze weg reed, zag dat er een soldaat probeerde een lift te krijgen en gelastte wachtmeester Grootendorst de man te arresteren. De wachtmeester wei gerde, omdat hij daartoe de drukke auto weg via de middenberm moest oversteken. „U kunt zelf tegen de lifter optreden", had hij tegen generaal Haex gezegd en dat kostte hem twee dagen verzwaard arrest en een slechte aantekening. Bovendien werd hij naar Apeldoorn overgeplaatst. Het militaire ambtenarengerecht heeft nu beslist, dat de slechte aantekening blijft gehandhaafd, omdat de opmerking van de wachtmeester tegen de generaal niet in overeenstemming wordt geacht met de in militaire kringen bestaande opvattingen van de krijgstucht. De overplaatsing van de wachtmeester werd echter ongedaan gemaakt, omdat zij niet door het dienstbelang werd gevorderd en als een verzwaring van de reeds aan de wachtmeester opgelegde straf werd be schouwd. (Van onze correspondent) ROME Het Vatikaans concilie heeft zich gisteren bezig gehouden met de onder delen van schema dertien, handelend over de familie der volken en de wereldvrede. Een van de sprekers was de aartsbisschop van Utrecht, kardinaal Alfrink, die hoe wel hij over het algemeen wel waardering had voor de huidige tekst toch opmerkte dat zij zich minder positief uitdrukt over de ontwapening dan de encycliek „pacem in terris" van paus Johannes XXIII. De hierin voorkomende uitspraak „kern wapenen moeten verboden worden" wil hij ook in de tekst van het schema inlassen, evenals de passage uit de encycliek waar in gesproken wordt over een „wederzijdse en gelijktijdige ontwapening." Kardinaal Alfrink meende in de tekst ook een onderscheid waar te nemen tussen „vuile" en „reine" bommen. Het gevaar van kern-, biologische en chemische wa pens wordt omschreven door te zeggen, dat men hun enorme werking niet kan over zien of controleren. In de laatste jaren hebben de geleerden echter „reine" bommen gemaakt, waar van de werking wel nauwkeurig kan wor den vastgesteld. Wanneer de tekst zich zo vaag uitdrukt, zou de verkeerde mening kunnen postvatten, dat alleen de „vuile" bommen worden veroordeeld. Aanvechtbaar acht de Nederlandse kar dinaal ook dat er in het schema sprake is van rechtvaardige en onrechtvaardige oorlogen. „De mensheid vraagt niet of een kernoorlog al dan niet rechtvaardig is, maar beeft van angst bij de gedachte daar aan," zo zei de Utrechtse aartsbisschop. Daarom maakten de woorden van paus Jo hannes zo'n diepe indruk, toen hij eenvou- Op het plein bij de hoofdingang van de tentoonstelling van economische prestaties in Moskou is ter ere van de Russische kosmonauten een monu ment opgericht. Het bouwsel dat veel weg heeft van een scheefhangende obelisk wordt bekroond door een raket. digweg zei: „Rechtvaardigheid, gezond ver stand en zin voor de menselijke waardig heid eisen dat alle kernwapenen verboden worden." Mgr. Ancel, hulpbisschop van Lyon, meende in de tekst te lezen, dat een land op grond van zijn recht op verdediging kernwapens zou mogen ontwerpen om zich tegen agressie te weer te kunnen stellen. „Daar zit nu juist de oorzaak van de be wapeningswedloop," zei hij, „het concilie moet meehelpen voor dit probleem een op lossing te vinden." De generaal van de paters-missionaris- sen van Millhill, pater Mahon, noemde hon ger, ellende en bevolkingsexplosie de voor naamste vraagstukken van onze tijd. De proletarische naties verwachten van het concilie een duidelijke uitspraak over de internationale rechtvaardigheid. De aartsbisschop van Zagreb, kardinaal Franjo Seper, achtte het een lacune, dat in het schema nergens wordt gesproken over emigratie en immigratie, en dat ter wijl nooit in het verleden zovele mensen om politieke of economische redenen van het ene land naar het andere zijn getrok ken. Ook vond hij dat in het schema te veel wordt gesproken over naties en vol ken, „maar men heeft het nergens over mensen (Van onze correspondent) DEN HAAG. Er komt een nieuw proces-verbaal in de pierprqsaffaire, waar toe de officier van Justitie opdracht heeft gegeven. Niet bekend is echter of de offi cier van Justitie op basis van dit proces verbaal een nieuwe voorlopige maatregel zal treffen, waarbij de E.M.S. wordt be volen de pierprijs van 1,tot 0,55 terug te brengen. In augustus had de officier van Justitie een dergelijke voorlopige maatregel ge nomen omdat de E.M.S. de individuele prijzenbeschikking inzake de pierprijs van minister Andriessen had overtreden. De rechtbank ging akkoord met deze maat regel, maar het gerechtshof gelastte op heffing ervan. De Hoge Raad was van oordeel dat het gerechtshof ten onrechte tot opheffing van de maatregel had besloten. Daar het hier een cassatie in belang van de wet be trof kon de maatregel niet opnieuw van kracht worden. Na deze beslissing van het hoogste rechtscollege was de weg vrij voor de officier van Justitie een nieuwe ver volging in te stellen. De Europese commissie heeft besloten geen gevolg te geven aan een Frans ver zoek om een op 1 november van kracht geworden regeling voor de afzet van verse zeevis in de Euromarkt op te schorten. Deze regeling houdt in, dat door vissers uit één van de zes landen van de Euro pese Gemeenschap gevangen vis mag worden afgezet in elke haven van de E.E.G. Frankrijk heeft echter onmiddellijk na het van kracht worden van deze regeling de Euromarkt-commissie om uitstel ver zocht. Daarbij werd aangevoerd, dat de Franse vissers te veel zouden lijden van de concurrentie van Nederlandse vissers, die onder de Franse kust goede vangsten maken en deze lossen in de Franse kanaal havens. Naar in Brussel wordt vernomen be sloot de Europese commissie echter aan de Franse autoriteiten nadere gegevens te verzoeken over de economische moei lijkheden, die het reglement voor de Franse visserij veroorzaakt. Inmiddels blijft dus de regeling van kracht. vorens aan tafel plaats te nemen nog even meegetroond naar zijn bureau, om tradi tiegetrouw samen ook nog wat over de grote politieke problemen van deze tijd te kunnen praten. Het onderhoud heeft niet langer dan drie kwartier geduurd, waar van de helft nog aan vertalingen besteed moest worden. De poging van de oude man uit Bonn om de motor van het Frans- Duitse vriendschapsverdrag, dat hij nog altijd als de bekroning van zijn staatkun dige carrière beschouwt, weer op gang te brengen, zal dan ook wel niet zo heel veel hebben uitgericht. Toch is het mogelijk dat de oud-kanse lier er bij zijn gastheer op heeft aange drongen de vervaldatum van diens ultima tum tot na de verkiezingen, volgend jaar september, uit te stellen. Verlaging van de graanprijzen zou, ook volgens Ade nauer, de Westduitse christen-democra ten bij die verkiezingen anders fataal kun nen worden. In ruil voor dat Franse ge duld zouden de Duitsers dan bereid zijn de toebereidselen voor een multilaterale kern macht onder Amerikaanse leiding waar van De Gaulle niets weten wil wat op de langere baan te schuiven. Het is niet onmogelijk dat dr. Adenauer tegenover generaal De Gaulle met een paar woorden een toespeling op zo'n com promistransactie heeft gemaakt. Het eventuele antwoord dat hij van de presi dent van de Franse republiek gekregen heeft, zal de oud-kanselier in Bonn ter kennis van zijn opvolger, Erhard brengen. Opvallend is dat Adenauer na zijn be zoek aan De Gaulle een lang telefoon gesprek met Bonn heeft gehad. Daarna verzocht hij De Gaulle hem vanochtend opnieuw te willen ontvangen. De Franse president heeft dat verzoek zonder meer ingewilligd. Dit kan erop duiden dat Aden auer en De Gaulle een compromis niet helemaal uitgesloten achten. Dealer voor IJmuiden. Velsen. Beverwijk en Heemskerk Groene weg 69 - IJMUIDEN tel. 7271 Konrad Adenauer CHICAGO (AP) In het zuid- en mid den-westen van de Verenigde Staten wordt de te velde staande wintertarwe ernstig bedreigd door langdurige droogte. In sommige streken woeden enorme bos branden. Voor het vee wordt naar vele boerderijen water gepompt. In Colorado dreigt het droge weer alle te velde staande wintertarwe met waarde van 100 miljoen dollar te vernielen. De toestand in Colorado roept herinneringen op aan de jaren dertig. Ook in de staten Wyoming, Kansas. Nieuw-Mexico, Illinois en Wisconsin is de toestand ernstig. In grote delen van Illi nois is sinds een maand geen druppel regen gevallen. De kwaliteit van de weide grond gaat er hard achteruit. Wisconsin ervaart de droogste herfst sinds 1892. De weidegronden zijn verschroeid en de aarde is sinds medio september te droog om ge ploegd te worden. Advertentie (Van onze correspondent) PARIJS. Dr. Konrad Adenauer heeft zich door bondskanselier professor Erhard en de minister van Buitenlandse Zaken, Schroder, niet van de wijs laten brengen. Hij heeft gisteren in Parijs ge probeerd een bemiddelaarsrol te spelen tussen de Franse en Westduitse regering. Juist voor zijn vertrek uit Bonn en daar na nog eens vlak na zijn plechtige ont vangst in Parijs hadden zowel Erhard als Schroder nogmaals nadrukkelijk ver klaard, dat Adenauer geen enkele offi ciële opdracht was verstrekt. Minister Schroder wierp er nog een schepje bovenop door de 88-jarige Adenauer in het openbaar te verwijten, dat hij zich mogelijk wel wat al te gemakkelijk door generaal De Gaulle zou laten bepraten. 's Middags werd dr. Adenauer in het Institut de France, ten overstaan van een groot gezelschap Academieleden, waarbij ook generaal De Gaulle en een viertal ministers zich hadden aangesloten, als corresponderend lid geïnstalleerd. Vóór die plechtigheid had generaal De Gaulle zijn oude vriend in het Elysée, al- Maar de bananeschillen die hem van uit Bonn voor de voeten werden gegooid, hebben „der Alte" toch niet weerhouden zich in Parijs te gedragen, alsof hij nog altijd zijn land regeert, en op die grond slag nu te trachten met zijn „ambtge noot" generaal De Gaulle weer eens enke le problemen die tussen hun landen gere zen waren, tot een oplossing te brengen. Letterlijk verklaarde de oude staatsman gisteren in Parijs, dat hij de taak op zich had genomen een poging te doen om sa men met generaal De Gaulle de Frans- Duitse moeilijkheden op te lossen. De K.L.M. zal voor 25 percent deelne men in de op Schiphol gevestigde lucht vaartmaatschappij Martins Air Charter (M.A.C.). De K.L.M.-directie, die dit gis teren bekendmaakte, voegde hieraan toe dat zij deze stap van groot belang acht voor de Nederlandse luchtvaart, vooral met betrekking tot de speciale vluchten. De directie van Martins Air Charter heeft hieraan toegevoegd, dat er in de toekomst geen principiële verandering zal komen in de al jaren bestaande samenwerking tus sen K.L.M. en M.A.C. Het kapitaal van M A.C. is thans 15 min, waarvan ruim 2 min gestort. Martins Air Charter welks kapitaal vo rig jaar reeds werd versterkt door de deel neming van een viertal scheepvaartmaat schappijen is voortgekomen uit het initia tief van de straaljagerpiloot Martin Schro der, die in 1951 als 19-jarige jongeman met een geleend sportvliegtuigje een lucht- reclamebedrijf begon. Schroeder is behal ve directeur van Martins Air Charter nu ook nog directeur van de N.V. Luchtrecla- mebureau Nederland en „Reclamair" N.V. Op 1 mei 1958 richtte Martin Schroeder zijn Martin Air Charter op. Zijn activi teit richtte zich in het begin voornamelijk op rondvluchten boven Amsterdam en de Deltawerken, welke „kruimeltjes" de K.L.M. niet de moeite waard vond. Sinds 1960 heeft M.A.C. jaarlijks echter gemid deld 15.000 passagiers voor rondvluchten boven de hoofdstad getrokken. Met vlieg tuigen die door grote luchtvaartmaat schappijen werden afgestoten heeft Schro der daarnaast een bloeiend charterbedrijf opgebouwd. Vliegtuigen van M.A.C. heb ben diensten verricht voor „Lufthansa" en „Sabena", brachten ruim een jaar lang dagelijks de Europese editie van de „Newyork Times" op hun bestemming, vlogen dagelijks bloemen uit Aalsmeer naar alle uithoeken van Europa, transpor teerden paarden, koeien en talloze ande re dieren en vervoerden straalmotoren en andere vliegtuigonderdelen naar vliegtui gen van andere luchtvaartmaatschappijen,, die met pech waren gestrand. De laatste jaren heeft ook het passa giersvervoer van Martins Air Charter een grote winst gemaakt. Tienduizenden vakan tiegangers worden 's zomers met vlieg tuigen van de M.A.C. naar het zuiden ge vlogen, er worden vaak voetbalelftallen met hun supporters vervoerd en diverse scheepvaartrederijen maken van M.A.C. gebruik om scheepsbemanningen in verre landen af te lossen. Vliegtuigen van M.A.C. vliegen niet alleen in Europa maar voeren chartervluchten uit tot in het Midden-Oosten, de Afrikaanse landen en Noord- en Zuid-Amerika. De vloot van Martins Air Charter bestaat thans uit 10 toestellen: 2 viermotorige DC-7c's, een vier motorige D.C-4, een Convair, 4 D.C.-3 's en 2 Doves. De derde luchtvaartreder in ons land, de 49-jarige directeur B. A. M. Schreiner van chartermaatschappijen als Schreiner Aerocontractors en Schreiner Airways zegt het bijzonder spijtig te vinden, dat hij geheel buiten de samenwerking tussen KLM en MAC wordt gehouden. „Vorig jaar augustus heb ik zelf het initiatief ge nomen tot een gemeenschappelijk gesprek tussen ons drieën om te bezien of wij niet tot een betere samenwerking konden komen, maar men heeft het niet gewild. Ik constateer zelfs een vijandige stem ming bij KLM en MAC, wat in een klein -land als het onze op z'n minst merkwaar dig te noemen is. Er is toch niets tegen een normale collegiale samenwerking, zo als men die ook in andere takken van industrie, handel en vervoer ziet. Naar zulk een samenwerking zal ik dan ook blijven streven, al voel ik me sterk ge noeg om alleen verder te gaan". De KLM heeft door de nauwere binding met Martin's een situatie laten ontstaan zoals men die al jaren in het buitenland kent, te weten dat een grote „officiële" maatschappij, gebonden als die is aan allerlei regeringsafspraken, een minder of ficiële dochter heeft. Zo zal MAC inciden tele vluchten kunnen uitvoeren naar be stemmingen waar de KLM geen landings rechten heeft. Verder is de MAC niet ge bonden aan de internationale prijsafspra ken, waaraan de KLM zich wel heeft te houden. Volgende maand zullen de aandeelhou ders van Martin (de Rotterdamsche Lloyd, Mij Nederland en Holland-Amerika Liin) samen met de door de KLM aan te wijzen commissarissen beslissen in hoeverre het aandelenkapitaal van de MAC zal worden verhoogd, met andere woorden hoeveel geld de KLM in de MAC zal steken. Red.).

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1