Politie schiet te snel", vindt oud-commissaris AGENDA BAMI KRAMMETJE FOK PGLLE, PELLI EN PINGG en bondig f. 1 MSêÊÊËmmm Drs. Barkman gaat Djakarta verlaten Maar wapengebruik is vaak nodig TRESLONG-HILLEGOM Man verdacht van moordpoging op zijn vrouw Zes missionarissen terug uit Kongo Nieuwe agrarische pachtnormen Depressie nadert OSRAM eet U graag DINSDAG 10 NOVEMBER 1964 99 Haarlem Velsen-lJ maiden Beverwijk Of OM achter politie K:''~ f - T-" i Geen defecten aan Nederlandse Starfighters monty-coats 39.50 houtje-touwtje camel 51.00 zw z o.s - Nu Nederland en Indonesië ambassa deurs hebben benoemd gaat drs. C. Bark man, de Nederlandse tijdelijke zaakgelas tigde, Djakarta verlaten. Hij verklaarde in een interview dat met de uitwisseling van ambassadeurs de tweede fase begint in de vorig jaar herstelde diplomatieke betrek kingen tussen beide landen. Het wederzijd se vertrouwen is hersteld. Dat is zo vlug gegaan dat ook de Indonesiërs daarover verbaasd waren. De kleine maar gestadig groeiende Ne derlandse kolonie in Djakarta bestaat niet meer uitsluitend uit mannen. Ook zijn er nu de vrouwen van zakenlieden die zich weer in de Indonesische hoofdstad hebben gevestigd. Het Wilhelmus heeft dit jaar door de Indonesische radio geklonken en de heer Barkman heeft in het Nederlands een rede voor de Indonesische televisie uit gesproken. Nederlandse damesbladen wor den stukgelezen in Djakarta, Bandoeng, Soerabaja en Makassar. „De weg ligt open voor het bedrijfsle ven om weer handel te drijven met Indo nesië," zei drs. Barkman, „al is hij dan wegens financierings-moeilijkheden en de gevolgen van de slechte Indonesische de- viezenpositie moeilijk begaanbaar." Advertentie „De politie schiet tekort bij het tech nisch gebruik van het vuurwapen en bij de mentale instelling omtrent dat ge bruik", zo schrijft de oud-commissaris van politie in Amsterdam, de heer J. L. Posthuma, in het novembernummer van het tijdschrift voor de politie. „Er wordt te gauw, te veel en onvoldoende doeltreffend geschoten". „Er moet iets aan gedaan worden," al dus de oud-commissaris. Voor verbete ringen in het gebruik en de mentale in stelling is zijns inziens een daarop gerich te opleiding de enige weg. De heer Posthuma is van oordeel dat het uitgesloten is dat de politie in Neder land haar algemene taak en plicht, tot ondersteuning van de staat, kan uitoefe nen zonder van tijd tot tijd van het vuur wapen gebruik te maken. Uit krantenbe richten kan het gehele Nederlandse publiek op de hoogte zijn met de vele gevallen van agressieve delicten waarbij de politie ter bescherming van andermans leven of goed van het vuurwapen heeft gebruik ge- c Concertgebouw, woensdag 20 uur: Con cert door het Kon. mannenkoor „Caecilia", o.l.v. Anton de Beer. M-m.v. het N.Ph.O., Jan Schouten (orgel), Ans Bouter (piano), Willy van Hese (tenor), Gerard Droog (bariton). Herv. Kerk „De Hoeksteen" (Santpoort): woensdag 20 uur: Orgelconcert door Steef Oosterbeek. Gebouw Ned. Prot. Bond (Postlaan 16, Heemstede): woensdag 20.15 uur: Voor drachten door Willy Brill, Feike Boschma (marionetten) en Pieter van der Staak (gitaar) (Heemsteedse Kunstkring). BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 uur: „Plantage Tamarinde", 14 j. Frans Hals, vandaag 20 uur en woens dag 14, 19 en 21.15 uur: „Rebel tegen Rome", 14 j. Lido, 14, 1845 en 21.15 uur: „Gisteren, vandaag en morgen", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 uur: „Mondo Cane 2", 18 j. Minerva, 20.15 uur: „Winden waaien om de rotsen", 14 j. Woensdag 14.30 uur: „De kampioen-leugenaar", a.l. Rembrandt, 14. 19 en 21.15 u.: „De hof nar", a.l. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 uur: „Hun laatste ontmoeting", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 uur: „Liefde kan moeilijk zijn", 18 j. Monopole (Zandvoort): Tot en met vrijdag geen filmvoorstellingen. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62) Permanent tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Geopend dagelijks van 10-17 u„ zon- en feestdagen van 13-17 u. Prentenkabinet: Een keuze uit het pren tenkabinet. Werken van o.a. Leo Gestel, Jozef Israels, Weissenbruch, Breitner, Mondriaan, Bosboom, Piet Wiegman, Le Fauconnier. Tot 1 december. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat/ Nieuwe Kerksplein): Tentoonstelling van tekeningen en aquarellen van Poppe Da- mave. Tot 1 december. Dagelijks van 10-18 en 20-24 uur en zondag van 10-18 en 20- 21 uur. Dinsdag en woensdag van 2122 uur: Grammofoonplatenconcert: Bartok. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 13). Eerste etage: Tot 6 december: Expositie van schilderijen en aquarellen van J. J. Doeser. Dagelijks van 1020 uur. Boo.tzaal: „100 Ambachten" van Jan Luyken. Dagelijks geopend van 1020 uur. Klassiek grammofoonplatenconcert van 2023.30 uur. Museum Het huis van Looy (Kleine Houtweg 103). Geopend van 10-17 en zon en feestdagen van 13-17 u. Expositie van cultuurhistorische diorama's van dr. Wie- ringa. Tot en met november. Woonhuis Jacobus van Looy, geopend op donderdag van 10-12.30 en 13.30-17 u. Zon en feestdagen van 14-17 u. Teylers Museum (Spaame 16)Perma nente tentoonstelling van tekeningen van de Hollandse, Italiaanse en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10-17 u. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken, handschriften en kunstnijverheid. Dagelijks (behalve maandag) geopend van 10-12.30 u. en van 13.30-17 u. Zon- en feestdagen van 14-17 u. De Waag (Spaarne/Damstraat): Beeld houwwerken en tekeningen van Nel Bakema en Jan van Geem. Dagelijks van 10-17 u. en 's zondags van 14-17 u. Tot 15 november. DIVERSEN Raadhuis Lisse: woensdag 20 uur: Ge meenteraadsvergadering. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem in de krant van vrijdag 6 november). Advertentie dagelijks diner-dansant dinsdags kabaret onbeperkt kip eten f 6.50 zalen voor partijen tot 1000 personen reserv. nu voor kerstdiner-dansant 0 2520 - 5347 maandags gesloten DINSDAG 10 NOVEMBER City, 20 uur: „Veel liefs uit Moskou". Stadsschouwburg, 20 uur: „Een wereld van plezier". WOENSDAG 11 NOVEMBER City, 20 uur: „Veel liefs uit Moskou". Stadsschouwburg, 20 uur: „Een wereld van plezier". Herv. Kerk „De Hoeksteen", Santpoort- Zuid, 20 uur: Orgelconcert door Steef Oosterbeek (Bach-programma). Herv. Wijkhuis, Dijckmanstraat, Velsen- Noord: Optreden van „De Klavierschip pers" voor bejaarden. Voorlichting Havenmond: Het voor lichtingscentrum op het Semafoorduin IJmuiden, gewijd aan de havenmond van IJmuiden en het Noordzeekanaal, is toe gankelijk voor individuele bezoekers van 15 tot 16 uur. Pieter Vermeulenmuseum, Cult. Cen trum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. Gem. openbare bibliotheek en leeszaal, Plein 1945: 10 tot 12.30, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur; filiaal Velsen-Noord: 14 tot J.7 uur. -- DINSDAG 10 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Winnetou". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De Sabijnse Maagdenroof". Statenhuis, Velserweg, 14 uur: Huis houdelijke voorlichting. „De Zon", 20 uur: Feestelijke vergade ring Volksonderwijs. WOENSDAG 11 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Winnetou". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De Sabijnse Maagdenroof". ff maakt of daarvan gebruik had behoren te maken. De heer Posthuma stelt voor dat de overheid een zeer deskundige werkgroep in het leven roept die advies moet uit brengen over de bevoegdheid van de poli tie tot wapengebruik. De heer Posthuma wenst in de instruc tie een gebod opgenomen te zien dat het pistool door elke politieambtenaar gedra gen moet worden overal waar hij zich buiten zijn woning op het grondgebied van de Nederlandse staat bevindt, ook in de zogenaamde vrije tijd. Ook dan is en blijft men politieman en kan men voor zeer verrassende situaties komen te staan. Dezer dagen zal voor de officier van justitie in Almelo een vijftigjarige man worden geleid uit Enschede. Hij wordt verdacht van poging tot moord op zijn echtgenote, met wie hij niet meer samen leeft. De man zou vrijdagavond met een bijl en een broodzaag onder zijn jas naar de woning van zijn vrouw zijn gegaan, en haar onverwachts met de stompe achter kant van de bijl hebben geslagen. De vrouw had geluk. De slag raakte niet het hoofd maar schampte af op een schouder zodat het letsel beperkt bleef tot een bloeduitstorting. Voordat de man een tweede klap kon uitdelen werd hij door zijn zeventienjarige zoon overmeesterd. Advertentie Koop het dan VERS kant en klaar Alle ingrediënten zijn reeds toegevoegd. Drie minuten in de braadpan en het is klaar. Slechts f 1,25 per groot pak Verkrijgbaar bij slagerijen,, met verkoop uit gekoelde toonbank, VERPAKTE KANT EN KLAAR MAALTIJDEN De pionier van de Chinese keukerr in Nederland. GORTMOLEN 27 - DEN HAAG - TEL. 185125 De officier van Justitie te Amsterdam mr. K. W. Baron van Dedem heeft giste ren naar aanleiding van de kritiek die de laatste tijd weer geuit wordt op het ge bruik van vuurwapens door de politie met nadruk verklaard dat de politie moet we ten dat het openbaar ministerie achter haar staat. Hij deed dit bij de behandeling door de politierechter van een zaak tegen een 28- jarige bijrijder uit Amsterdam, die terecht stond omdat hij twee agenten in burger, die zich hadden gelegitimeerd, had ver hinderd proces-verbaal op te maken tegen een echtpaar dat onder invloed wilde gaan autorijden. De man had een van de agen ten hierbij verwond door een fiets naar hem te gooien. De officier herinnerde eraan dat in Engeland de politie ongewapend is. Het publiek heeft er meer eerbied voor het gezag. „Als men een agent aan zijn lichaam komt wordt er zwaar gestraft. In dit geval zijn de agenten alleen maar fat soenlijk en behoorlijk opgetreden," zei hij. „Ik eis daarom een week gevangenisstraf." De politierechter mr. F. H. J. ten Kroo- de, „waar gaan we heen als dit allemaal maar toegelaten wordt" maakte er in verband met het bl&nco strafregister van de verdachte vijf dagen van. Een 22-jarige bokser die zich aan het zelfde delict had schuldig gemaakt zonder echter de betreffende agenten te hebben verwond, werd na een eis van honderd gulden boete veroordeeld tot twee dagen gevangenisstraf. Zes Nederlandse missionarissen van de orde van de reguliere kanunniken van St. Augustinus zijn veilig uit de missie in Kon go teruggekeerd, maar men weet nog niets over pater Jan Schijns uit Wijlre. Volgens de berichten van de terugge keerden bevond pater Schijns zich nog in goede gezondheid toen hij half oktober naar Stanleystad werd vervoerd. Pater Schijns moest zich daar verantwoorden dat men een transistorradio bij hem had aangetroffen. Men dacht dat hij daarmee ook kon zenden en zodoende contact had met het buitenland. Pater Schijns werd vrijgesproken en kon naar zijn standplaats Kailo terugke ren. Hij wilde echter nog een week in Stanleystad blijven. Sedertdien heeft men niets meer van hem vernomen. Aangeno men wordt dat pater Schijns zich onder de blanken bevindt, die door de rebellen in Stanleystad in gijzeling worden gehou den. De bemanning van het in de Amster damse haven uitgebrande Indonesi sche vrachtschip Tjokroaminoto is gisteren opgewekt per vliegtuig naar huis vertrokken. De kapitein en enige stuurlieden zijn nog in Neder land achtergebleven. Zij hopen spoe dig de bemanning te volgen. m-- ESSS*: A'kK- .y.' 84. AI sputterde de Kapitein van de Wacht nog een beetje tegen, de Koning was helemaal overtuigd, dat Orak de waar heid had gezegd. „Maak de duikerklok in orde," riep de Koning uit. „We gaan naar het onderzeese paleis. We zullen die Me neer Truffel leren om ons land te willen veroveren en mij gevangen te nemen." „En Brammetje Fok," zei Orak haastig, want hij wilde niet, dat die vergeten zou worden. Lang duurde het niet of de duikerklok vol soldaten werd aan een kraan in zee gelaten. De Koning was er ook bij, als aanvoerder. En Orak natuurlijk. En Tutu. Heer Truffel zag het allemaal aankomen en haastig gaf hij bevel, dat iedereen jasjes zou aantrekken om zich onzichtbaar te maken. Toen de Koning met alle soldaten het schelpenpaleis betrad zat Heer Truffel rus tig en onschuldig in zijn troonzaal garna len te pellen. Hij keek op, alsof hij heel verrast was. „Hé, gezellig!" riep hij opgewekt. „Ein delijk eens bezoek voor me. Het is zo een zaam, als je hier helemaal alleen woont." „Alleen?" vroeg de Koning. „Natuurlijk," zei de heer Truffel. „Er is hier verder niemand De koning aarzelde. MOEDER Wil NIET DAT IK MIJN 8R0EK KAPOT 6UJ, JE MAG D6 8RU6 HEBBEN, POILE IK HAAL BOEAA DIE IS REUZE STERK DAN HAAD IK DE EZED MET DE WAGEN HET IS EEN PRACHT 6U48AAN, 8164ES DAT VIND IK6E WEI/D16 VAN JE I PIB Op 15 november gaan nieuwe pachtnor men in voor bouw- gras- en tuinland en voor de bij agrarische ondernemingen be horende woningen en bedrijfsgebouwen. Deze pachtnormen, welke de Grondka mers bij het vaststellen van de hoogst toe laatbare pachtprijzen toepassen, zijn her zien in verband met de gestegen water schapslasten en de wens om in de tot dus ver geldende normen de kwaliteit van de grond beter tot uitdrukking te brengen. Wat de „agrarische" woningen aangaat, is de jongste huurverhoging van woningen in de niet-agrarische sector in de pacht prijsnormen opgenomen. Bij de normen voor de landbouwbedrijfsgebouwen is een klasse „zeer goed" ingevoegd, zodat ook hier een grotere spreiding in de normen is verkregen. Het Koninklijk Besluit met de nieuwe pachtnormen is gepubliceerd in het Staatsblad van vandaag. In de nieuwe normen voor land zonder woningen en andere opstallen is een grote re spreiding tussen de hoogste en laagste kwaliteitsklassen aangebracht. In de tot dusver geldende normen kwamen de kwa liteitsverschillen van de grond onvoldoen de tot uitdrukking. Verder is in de nieuwe normen reke ning gehouden met de gestegen eigenaars- lasten wegens de sedert 1958 verhoogde aanslagen van waterschappen en andere publiekrechtelijke lichamen. Wanneer waterschappen onderhoudswerken op zich hebben genomen welke voordien door de grondgebruikers werden uitgevoerd dan kan de Grondkamer een toeslag op de pachtprijs toestaan tot ten hoogste het bedrag van de aan die werkzaamheden verbonden kosten. In West-Duitsland zijn tweehonderd Lockheed F. 104 G Starfighters aan de grond gehouden, nadat bij enkele van de ze toestellen een defekt in een neuswiel- onderdeel was geconstateerd. Deze toe stellen zijn vervaardigd in Duitse vlieg tuigfabrieken. De voor Nederland gebouw de Starfighters hebben voor het neuswiel een onderdeel van Italiaans fabrikaat waarbij zich het euvel niet voordoet. Fiscus bedrogen. Vier topfunctionarissen van een groot garagebedrijf in Utrecht zijn door de Utrechtse politierechter ver oordeeld tot een maand hechtenis voor waardelijk en geldboetes omdat zij ieder in de jaren 1959 tot en met 1962 voor de belasting ongeveer f 5.000 aan inkomsten hadden verzwegen. De boetes bedragen respectievelijk f 3.500. f 3.000. f 2.000 en 1.800. Op zoek naar avontuur. Het 16-jarige Haags meisje Regina Govers, dat op 17 oktober van huis wegliep, is terecht. Zij werd bij passencontrole aan de Belgisch- Franse grens aangehouden. In gezelschap van een Amsterdammer was zij op weg naar Parijs, nadat zij zich de laatste weken in de Amsterdamse binnenstad had schuil gehouden. Zij zei uit zucht naar avontuur het ouderlijk huis te heb ben verlaten. Hoogleraar. Dr. I. A. M. Hoogenboom is benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der wiskunde en natuurweten schappen aan de rijksuniversiteit in Utrecht, om onderwijs te geven in de experimentele natuurkunde. Advertentie ZEEDUFFEL 100 wol - waterafstotend BLAUW - CAMEL - GRIJS BLAUW GEMÊLEERD vanaf leeftijd 6 jaar vanaf leeftijd 12 jaar Paarlaarsteeg HAARLEM IIIUiUIU!UIIUHil!HlljUIIIUIHIIUUIIinilUinillllUUIIUUIJii:i)lj:lliin!!Uia Het K.N.M.I. deelt mee: In de afgelopen nacht is de oostelijke wind in Nederland zwakker geworden. Daardoor vormde er zich in hoofdzaak in het noordoosten van het land tijdelijk mist. De wind werd min der door een zuidwaartse verplaatsing van een rug van hoge luchtdruk, die moest wij ken voor een toenemende depressie-activi teit op de oceaan. Geleidelijk breidt de depressie-invloed zich naar de Britse eilan den uit, maar het komende etmaal heeft dit nog geen betekenis voor het weer in Nederland. Het droge weer duurt daarom voort. In de nacht en ochtend komt er over het algemeen lichte vorst voor, waar bij zich plaatselijk mist of laaghangende bewolking zal vormen. In de loop van de dag stijgt de temperatuur weer tot boven het vriespunt. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. U o, ca Den Helder onbewolkt O 7 0 Ypenburg onbewolkt no 7 0 Vlissingen onbewolkt no 8 0 Eelde mist ono 7 0 De Bilt onbewolkt no 10 0 Twente mist ono 6 0 Eindhoven onbewolkt O 9 0 Z.-Limburg onbewolkt windst. 7 0,1 Helsinki geheel bew. zw 2 2 Stockholm geheel bew. zw 7 0 Oslo mist windst. -1 0 Kopenhagen onbewolkt wzw 7 0 Aberdeen onbewolkt windst. 9 0 Londen mist n 11 0 Amsterdam onbewolkt ono 8 0 Brussel onbewolkt ozo 8 0 Luxemburg onbewolkt no 7 0 Parijs licht bew. windst. 7 0 Bordeaux zwaar bew. 10 0 Grenoble geheel bew. windst. 7 0 Nice zwaar bew. nnw 15 0,1 Berlijn onbewolkt O 4 0 Frankfort geheel bew. no 8 0 München mist ZZW 8 0 Zürich zwaar bew. 2 0 Genève zwaar bew. wzw 5 0 Locarno zwaar bew. windst. 8 1 Wenen motregen ZO 4 Innsbruck half bew. verand. 5 0 Athene zwaar bew. windst. 0 Rome regen z 17 39 Barcelona geheel bew. windst. 17 0 Madrid onbewolkt windst. 15 0 Mallorca licht bew. windst. 20 0 Lissabon onbewolkt nnw 19 2 Woensdag 11 november Zon op 7.52 uur, onder 16.55 uur. Maan op 14.08 uur, onder 22.24 uur. Maanstanden 12 nov, 13.20 uur eerste kwartier 19 nov. 16.43 uur volle maan 26 nov. 8.10 uur laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 10 november Hoog water 7.02 uur en 19-17 uur. Laag water 2.35 uur en 14.51 uur. Woensdag 11 november Hoog water 7.45 uur en 20.06 uur. Laag water 3.10 uur en 15.32 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort ia 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 2