Eerste Nederlandse cineaste maakt film over Pierre Kemp Gedichten in kleur en klank binnenkort in roulatie «garsi Haarlemse politierechter behandelde IJmondzaken Voortreffelijke opvoering van „HET HEMELBED" ff JUDOCLUB „IJMUIDEN" Kort IJmondnieuws Zeekadetten hebben eigen schip in Rotterdam Met pensioen Winkelen in Velsen Ook „Seven Seas" maakt een reis naar Australië Opera-concert van Bel Canto in IJmuiden Havenberichten Loendersloot DINSDAG 10 NOVEMBER 1964 7 Verrassend nieuw; SupereVas^son^^ breedte, en „ombe\st 3 sterven nv\°nS Scenario Bij Pierre Kemp thuis Montage Onbevoegd optreden als stuurman Belediging Huidtransplantatie na bedrijfsongeval EXCELSIOR STEEL- STOFZUIGER 137.50 0 oersterke motor 0 met Kema keur 0 licht van gewicht 0 1 jaar garantie 0 grote stofberging 0 gemakkelijke betaling en 0 100% service bij Lange Nieuwstr. 435 IJmuiden - Tel. 4654 Mishandelingen en vernieling Kerkelijk nieuws J. L. PLENCKERS, 2e dan, gedipl. leraar van de Nederl. Diu Jitsu- en üudobond, geeft iedere woensdag van 26 uur en zaterdag van 16 uur Judoles in de gymzaal van de Moerberg- school, Kerkstraat 1. Leeftijd vanaf 7 jaar. Belangstellenden zijn welkom. Inlichtingen ook dagelijks telefonisch Amsterdam 020-722722 Het is moeilijk aan te nemen dat de regisseurs Roger Vadim en Vittorio de Sica de gerenommeerde bekoorlijkheden van Brigitte Bardot of Sophia Loren met groter omzichtigheid voor de lens van hun camera's hebben gebracht dan die, welke door Corinne du Mée-van Moorselaar werd betracht bij haar opnamen van een simpel kardinaalshoedje. Natuurliefhebbers weten ongetwijfeld dat hier sprake is van het rode heestervruchtje, dat bij het openspringen het bezit van een oranje zaadmantel onthult. Een van die kleine wonderen der natuur waar een fraaie, warme kleurencombinatie door wordt opgeleverd. Deze heesters komen voor in de duinen en bosrijke streken, dus ook in de omgeving van het Brouwerskolkje, waar onlangs een kleine filmploeg aan het werk is geweest om de laatste schoonheid van de herfst in eastmancolor vast te leggen. Het waren mevrouw Corinne du Mée-van Moorselaar uit Santpoort en de cameraman Ed. van der Enden, die met assistentie van Henk Meulman dagenlang zijn bezig- geweest met hun opname-apparatuur een aantal natuurtafreeltjes bijeen te sprokkelen, dat in een nieuwe film moet worden ondergebracht. Advertentie T HET BETROF DE laatste opnamen voor een film die oorspronkelijk „Spelen in het donker" zou worden genoemd, maar van welke titel later om de een of andere reden toch weer werd afgezien. De inhoud heeft betrekking op het leven en werken van de nu 78-jarige Limburgse dichter Pierre Kemp, wiens gedichten mevrouw Du Mée tot een scenario hebben geïnspireerd. Zij is niet geheel en al onbekend met de „keu ken" van de opnamestudio's, omdat zij bij diverse Nederlandse films waaronder „De vergeten medeminnaar" als script girl de nodige praktische ervaring wist op te doen. Bovendien heeft Corinne du Mée een opleiding genoten bij de Nederlandse Filmacademie in Amsterdam, met als do centen onder meer Anton Koolhaas en J. J. M. Peters. Zij slaagde hier als eerste vrouw met de hoogste cijfers, waardoor de artistieke stiel van Haanstra, Van der Horst en Brusse voor het eerst met een vrouwelijke confrater werd uitgebreid. Daarvoor is Corinne du Mée nog redac trice geweest van het maandblad „De Kern" en Elsevier's Winkler Prins' „Boek van het jaar". Voorts werden van haar hand verscheidene reportages in week- en maandbladen gepubliceerd en heeft zij ook nog eens een kinderboek geschreven. Als grote bewonderaarster van de ge dichten van Pierre Kemp schreef zij on geveer twee jaar geleden voor de verande ring eens een filmscenario, dat op zijn le ven en werken betrekking heeft. Het vol tooide draaiboek en een reeds vervaardigd filmfragment werden aan de Raad voor de Kunst van het ministerie van O. K. en W. in Den Haag ter beoordeling voorge legd, waar men over deze inzending der mate enthousiast bleek, dat Corinne du Mée een definitieve opdracht tot verfilming werd verleend. Het resultaat zal straks ter beschikking worden gesteld van de Corinne du Mée-van Moorselaar, de eerste Nederlandse cineaste. Rijksvoorlichtingsdienst, omdat het in de bedoeling ligt de film by het onderwijs in te schakelen. Waarschijnlijk zal hij ook in de voorprogramma's van de Nederlandse bioscooptheaters worden gedraaid. ALDUS HEEFT DE CINEASTE nu on geveer negen maanden gewerkt aan een film, waarmee zij wil trachten de door de gedichten van Pierre Kemp opgeroepen sfeer in visuele beelden om te zetten. Zij heeft daarvoor een combinatie van het reëele met diverse abstracties in haar draaiboek vastgelegd, zodat de inzet van haar film bestaat uit opnamen van de dichter temidden van zijn omgeving. Pierre Kemp is namelijk vele jaren ad ministrateur bij de Staatsmijn Laura ge weest en wanneer hij zich des morgens met het zogenaamde „miljoenentreintje" uit Maastricht op weg naar zijn dagelijkse arbeid begaf, schreef hij in het comparti ment de beeldende taal, waar het voor bij schietende Limburgse landschap hem toe inspireerde. Vandaar dat in de film voor dit treintje ook een kleine rol is gere serveerd. Corinne du Mée is met haar kleine staf ook in de werkkamer van de Limburgse dichter geweest, teneinde Pierre Kemp bij het bioscooppubliek te introduceren. Deze inleidende beelden zijn verfilmd in zwart-wit, waarna enige van zijn gedich ten zullen worden gedeclameerd. Deze ge dichten vinden dan met kleuropnamen van natuur en landschap een illustratieve be geleiding. De cineaste heeft onvergetelijke herinneringen behouden aan haar contac ten met de bejaarde dichter, die nog buiten gewoon vitaal is gebleven, hoewel zijn ge zichtsvermogen de laatse jaren sterk is achteruit gegaan. Vandaar dat hij nauwe lijks meer kan zien wat hij schrijft en nog slechts tot lezen in staat is met behulp van krachtige loepen. DE INMIDDELS VOLTOOIDE buiten opnamen in de omgeving van Haarlem en Maastricht hebben een maandenlange uiterst consciëntieuze arbeid vereist, waarbij Corinne du Mée en Ed van der Enden pas na vele uren van speuren en instellen de juiste camerapositie wisten te vinden. De gebruikelijke tegenslagen zijn hen daarbij uiteraard evenmin bespaard gebleven. Zo hadden zij in Limburg eens een prachtig korenveld ontdekt, dat zich bij uitstek leende voor enige fraaie kleu renopnamen. Toen zij zich de volgende dag enthousiast op weg begaven om het land schap op de filmband vast te leggen, moes ten zij tot hun grote teleurstelling ervaren dat de nijvere landman juist zijn koren veld had gemaaid. ANDERE GRAPPIGE ervaringen wer den beleefd tijdens de ontmoeting met een zonderlinge figuur in Maastricht, die zich maar steeds als stuntman bij de filmers wilde opdringen. Hij bood aan op torens te klimmen en van de stadsmuren te springen, waarbij hij zich beriep op zijn avontuurlijk verleden als boordschutter en zeeman. Op de vraag of hij dit beroep nog steeds uitoefende kwam het opgewek te antwoord: „Ik zou wel willen, maar het kan niet, want ik heb 'm steeds om!". Bij het afscheid bood hij Corinne du Mée spontaan een bloemenhulde aan, die hij kort te voren in een stadspark had ge plukt. Corinne du Mée is dus thans reeds zover met haar film gevorderd, dat zij met de montage een aanvang heeft kunnen ma- Ed van der Enden, Henk Meulman en Corinne du Mée met hun ovname- apparatuur in de omgeving van het Brouwerskollcje. ken. Dan moet zij contact opnemen met een componist, die de begeleidende mu ziek voor zijn rekening wil nemen. Zij heeft een sterke voorkeur voor een musi cus, over wiens composities de laatste tijd nog al het een en ander te doen is geweest, ofschoon deze nog onbekend is met het verzoek dat hem waarschijnlijk binnenkort zal bereiken. Verdere toe komstplannen? „Ja, ik zou ook graag nog eens een film over Velsen maken. Deze dynami sche gemeente met zijn haven, visserij en industrie heeft zoveel interessante as pecten, dat bij wijze van spreken mijn handen jeuken om aan een dergelijke documentaire te beginnen". Toneel voor plaatwellers. Van de personeelsvereniging „De Plaatwellerij" zal de toneelclub onder regie van de heer A. de Koning vrijdag 13 november in ge bouw „Concordia" voor de personeelsleden een uitvoering geven. Opgevoerd wordt het spel van het land „Het meisje met het leeuwejong", geschreven door Hans Nesna. Na afloop zal er een bal zijn met muziek van het kwartet Jan Fyen. Advertentie DURFINE tafelbestek DUURzaam en FIJN van vorm MARKTPLEIN 7 Tijdens de maandag gehouden zitting van de Haarlemse politierechter moesten zich onder meer drie zeelieden uit Den Haag verantwoorden, omdat zij destijds zonder hiervoor de vereiste papieren te bezitten, op de „Stad Enkhuizen" als stuurman of tweede machinist waren opgetreden. Slechts een hunner, een twintigjarige vissersman was voor de rechtbank verschenen, zodat hij alleen de ernstige vermaningen van de officier van Justitie moest beluisteren, welke uiteraard voor het complete trio waren bestemd. Hoewel mr. J. Wiarda wist dat men ook bij de visserij met een personeelstekort te kampen heeft, noemde hij deze handelwij ze toch hoogst onverantwoordelijk, omdat er mensenlevens mee kunnen zijn ge moeid. Bovendien was er in dit geval van enige noodzaak geen sprake geweest, om dat de drie beklaagden reeds in deze func tie waren uitgevaren en zij tijdens de reis dus niet wegens ziekte als plaatsvervanger behoefden op te treden. Ook was de offi cier ervan overtuigd dat het boven een rang aanmonsteren bij de vissersvloot een veel voorkomend verschijnsel is, waarvan slechts een klein percentage kan worden geconstateerd en bestraft. Desondanks wil de hij nog niet overgaan tot het eisen van vrijheidsstraffen, hoewel de officier niet kon garanderen dat hij dit standpunt zou blijven innemen. Conform de eis wer den zij aldus door de politierechter ver oordeeld tot 'n geldboete van honderd gul den en veertien dagen voorwaardelijk. Een twintigjarige schipper uit Zwijn- drecht had het eveneens raadzaam geoor deeld bij deze zitting verstek te laten gaan, omdat hij waarschijnlijk weinig lust heeft gehad zich door de politierechter de man tel te horen uitvegen. Want belediging van een ambtenaar in functie wordt hier nimmer door de vingers gezien en deze Zaterdagmiddag is het zeekadettenkorps Rotterdam een echt korpsschip rijk gewor den. Van nu af aan is het afgedankte op nemingsvaartuig „Hydrograaf" van de Koninklijke Marine hun basis in de Waal haven. De voorzitter van het zeekadetten korps Nederland, oud-directeur-generaal voor de scheepvaart mr. J. J. Oijevaar, heeft het schip als opleidingsschip in dienst gesteld. De zeekadetten in Rotterdam formeer den hun korps in 1958. Wat aan de late kant voor een zo belangrijke havenstad, maar met groot enthousiasme. Hun basis was echter klein, namelijk een voormalige patrouilleboot, en dat belette de uitbouw van het korps. Royale giften boden echter de gelegenheid de ouderwetse maar pri ma onderhouden „Hydrograaf", toen de marine een modern opnemingsvaartuig kreeg, over te nemen en dat betekent dat er een nieuwe mogelijkheid geschapen is veel meer Rotterdamse jongens dan voor heen een kans te geven wat van de zee en de zeevaart te leren. De knapen wa ren dan ook bar verheugd toen de eigen vlag zaterdagmiddag in top ging. De heer F. Kloosterman uit Alkmaar, die werkzaam is bij Hoogovens in IJmui- den als afvlammer, kwam bij het overne men van de wacht, op ongelukkige wijze in aanraking met de vlam van de spuit. Na huidtransplantatie is de heer Klooster man maandag uit het Roode Kruis Zieken huis te Beverwijk, waar hij twee dagen verbleef, ontslagen. Advertentie 5 HET IS NU AL weer bijna vijftien jaar geleden dat Jan de Hartog zijn toneelspel „Het Hemelbed" schreef, een stuk dat des tijds zelfs het verwende theaterpubliek van Broadway verrukte en later ook in diverse andere landen met groot succes werd gespeeld. In Nederland geschiedde dit door het Rotterdams Toneel met zo als velen zich ongetwijfeld nog zullen her inneren Ko van Dijk en Lily Bouwmees ter in de twee enige rollen. DE BOTSINGEN welke voortkomen uit het vijfendertigjarig huwelijksleven van Bram en Agnes vormen het thema, van welke kleine duels het hemelbed steeds de stille en het publiek de geamuseerde of ontroerde getuige zijn. Het stuk is in zes taferelen onderverdeeld, te beginnen in 1890, wanneer de bedeesde bruidegom zijn egen schuchtere bruid over de drempel hun slaapkamer binnendraagt. Vervolgens schipper had het zelfs gewaagd een onder havenmeester in IJmuidcn uit te maken voor „belastingopvreter", om hieraan toe te voegen, dat men „in Rusland met der gelijke lieden beter raad wist." Deze ont luchting van zijn gemoed kost hem nu hon derd gulden boete, terwijl hij bij herha ling ook nog veertien dagen in de gevan genis zal mogen doorbrengen. De laatst gehouden kermis in Heemskerk kreeg voor twee broers uit Beverwijk voor de politierechter nog een klein verlengstuk, zij het dan ook dat er hier van draai molens en muziek geen sprake meer was. Een hunner, een 24-jarige elektricien had zich in een plaatselijke dansgelegenheid vergeefs bij de garderobe vervoegd om zijn in bewaring gegeven kleding op te halen. De bediende had zich echter even verwij derd, waarop de elektricien zijn geduld verloor en de deur vernielde. Dit incident veroorzaakte uiteraard de nodige deining, waarmee ook zijn 19-jarige broer zich wenste te bemoeien, welke interventie ten koste ging van de garderobe-bediende, die er enige fikse klappen bij had opgelopen. Beide broers ontkenden de mishande ling, omdat er volgens hen slechts sprake was geweest van een tussenbeide komen, om erger te verhinderen. De officier van Justitie dacht er evenwel het zijne van, mede gelet op het flinke postuur van de jongste elektricien, zodat hij voor beiden een boete van vijfenzeventig gulden eiste. De politierechter achtte de oudste echter minder schuldig, waardoor de boete van hem met vijfentwintig gulden werd ver minderd. Voorts hoorde een 19-jarige controleur uit Velsen nog een maand gevangenisstraf en de ontzegging van de rijbevoegdheid voor de periode van twee jaar tegen zich eisen, omdat hij in september onder invloed een auto zou hebben bestuurd, waarmee hij in de Kanaalstraat in IJmuiden een botsing had veroorzaakt. Ook zou hij zijn doorge reden zonder zijn identiteit bekend te heb ben gemaakt. Op verzoek van zijn verde diger, mr. Crefeld, werd deze zaak echter tot 23 november aangehouden, ten einde hierover nog enige getuigen te kunnen ho ren. Een aantal personneelsleden van Hoog ovens gaat dezer dagen met pensioen. Het zijn de heren: T. A. Visser uit Wijk aan Zee, die vertrekt na ruim 40 dienstjaren, P. M. de Mink, uit Velsen Noord, die in 1923 als electriciën arriveerde en sinds ja nuari 1962 onderafdelingschef bij de elec- trotechnische afdeling is; J. de Wilt, uit Beverwijk, die in 36 jaar bij N.V. Mekog is opgeldommen tot baas magazijn; H. J. van der Ham, uit Velsen Noord, die in 1930 als schildersbaas bij N.V. Mekog be gon en thans opzichter eerste klas is bij de bouwkundige buitendienst; C. J. van der Linde, uit IJmuiden, machine-drijver bij N.V. Mekog, met 36 dienstjaren; B. G. Hopman uit Beverwijk, die in 1923 bij het magazijn de eerste schreden zette en de functie bereikte van controleur commercië le afdeling. Van zaterdag 28 november tot en met 4 december aanstaande zal in de gemeente Velsen de gelegenheid om te winkelen open staan tot half negen 's avonds. Voor dins dagmiddag 1 december is ontheffing van de verplichte sluiting verleend. wordt men geconfronteerd met ouderlijke trots en vreugde over het eerste kind en daarna met een gevaarlijke huwelijkspé- riode, wanneer Bram bij een andere vrouw meer begrip voor zijn talenten als schrij ver meent te ontdekken. Dan de angst en bezorgdheid wanneer hun zoon des nachts niet is thuisgekomen en weer later de leegte, welke hun zojuist getrouwde doch ter achterlaat. Tenslotte zijn Bram en Ag nes oud geworden en zij verlaten het te groot geworden huis, om hun levensavond door te brengen in een kleinere flat. En na vijfendertig jaar draagt Bram zijn bruid weer over de drempel, maar nu be duidend strammer geworden en... naar bui ten. DE LEDEN VAN de vereniging „De Gieteling" zijn volledig schadeloos gesteld voor het feit, dat hun eigen toneelcub „Ta- vido" door bepaalde omstandigheden niet in staat is geweest zelf het winterseizoen te openen, omdat men twee leden van de Haarlemsche Toneel Club bereid heeft ge vonden als plaatsvervangers op te treden. Het waren mevrouw Rie van den Bogaard- Schouten en Piet Domhoff, die voor de bezetting van deze komedie werden aan gewezen, waarmee zij een voor amateurs zeldzaam moeilijke opdracht kregen te ver vullen. Het resultaat moet echter de stout ste verwachtingen hebben overtroffen. Hier stonden immers een Bram en een Agnes op de planken die waarlijk voortreffelijk op elkaar waren ingespeeld en als gevolg daarvan soms bijna virtuoos acteerden. De beide eerste taferelen waren door re gisseur Jacques van den Bogaard mis schien even te kluchtig ingezet, maar het tweede bedrijf kreeg met de twist tussen het echtpaar zulk een overrompelende in zet, dat zelfs de theaterbezoeker uit pro fessie volledig aan zijn trekken kwam. En dit is bij amateurs toch „echt" niet zo dikwijls het geval. Mede dank zij de on berispelijke mise-en-scène van de reeds met name genoemde regisseur, bleef dit hoge peil tot en met het laatste tafereel gehandhaafd, zodat de drie voorstellingen vrijdag en zaterdag in het Kennemer theater in Beverwijk en maandag in het Hervormd Jeugdhuis in IJmuiden een éclatant succes zijn geworden, die de tel kens aan het slot geprolongeerde ovatie volkomen rechtvaardigden. Jan van Dam De Holland-Amerikalijn deelt mede dat behalve de „Rijndam" ook de „Seven Seas" van de Europa-Canadalijn in 1965 een reis zal maken in dienst op Australië en Nieuw-Zeeland, die vrijdag 6 november door de „Rijndam" werd geopend. Het motorschip „Seven Seas" zal daar toe op 25 maart 1965 uit Rotterdam ver trekken nadat het daags tevoren de eerst» passagiers in Bremerhaven zal hebben op genomen. De route gaat via Southampton, Port Said, Colombo, Freemantle, Melbour ne, Sidney naar Wellington. De terugreis zal worden gemaakt via het Panamaka naal naar New York, van waaruit het schip in de regelmatige transatlantische route naar Europa zal terugkeren. De „Seven Seas" meet ruim 12.000 bruto- registerton en biedt plaats aan 1001 passa giers. Het schip maakt op het ogenblik een tweede reis om de wereld als drijven de universiteit. Het Velser operakoor „Bel Canto" geeft zondagavond 15 november een Italiaans operaconcert in het St. Fidelisgebouw aan de Willemsbeekweg, I.Tmuiden-oost. Diri gent is de heer Henk Weimar en als so listen treden op: Mieke Westra, sopraan; Nino Adami, tenor; Gé Genemans, bariton. Aan de vleugel: Willy Doornbos. Het pro gramma vermeldt niet minder dan 21 num mers, waaronder werken van Mascagnl, Verdi, Leoncavallo, Donizetti, Rossini, Puc cini, Halévy, Gounod, Wagner en Boito. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ermelo (4de pred.pl.) C. A. Korevaar te Rotterdam door de Gen. Synode, tot pred. v.b.w. (vlootpredikant) (toez.) M. A. Westerbeek van Eerten te Buurse. Geref. Kerken Benoemd tot geest, verzorger van het militaire hospitaal te 's-Gravenhage J. S. v. d. Weg, legerpred. aldaar en hulppred. te Schiebroek, die deze benoeming aan nam en zijn werk in Overschie zal beëin digen. Maandag kwamen tn IJmuiden aan: IJssel, van Par; Arkeldijk, Bremen; Corona, Kotka; Clangula, Liverpool; Nordwind, Klaipeda; Con cordia, Finland, voor Velsen; Concordia, Kemi, voor Velsen; Sylt, Skagen; Eva, Kotka, voor Velsen; Hayling, Dover; Lady Sonia, Bremen, voor IJmuiden; Louise Emilie, Vistavarf; Ria- zan, Liepaja; Vega, Stockholm; Dido, Oporto; Ardetta, Liverpool; Norlna, Philadelphia; Birka, Gefle; Daje Boehmer, Rotterdam; Aubade, Nor folk, voor IJmuiden; Schelpwijk, Limhamn; Arneborg, Mariestad. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Seefalke, naar Gothenburg; H.K.S. De Hoop, Noordzee, van IJmuiden; Butjadingen, Gothenburg, van IJmuiden; Eastwood, Immingham, van IJmui den; Frans van Seumeren, Terneuzen; Bram, Dagenham; Balduin, Antwerpen; Sleipner-1, IJstad; Deborah, Londen; Dagny. Vargor; Frejo, Rotterdam; Salvinia, Leith; Marceli No- wotko, Hamburg; King Fisher, Harlingen; Mee» Cremer, Rotterdam; Hangard, Karlsborg; Hada- 2, Terneuzen, van Velsen; Gazelle, Rochester, Koog a. d. Zaan; Netherlands Coast, Rotter dam; Clio, Solvesborg, van IJmuiden. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Boreas, van Rotterdam; Dintelborg, Jakobstadt; Asp, Bohus; Otava, Rauma, voor Velsen; Anja, Rot terdam, voor Westzaan; Guineekust, Antwerpen; Sea-wyf, Swansea. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: John-V., naar Londen; Yewmouth, Middlesbrough; Hoorneboeg, Rotterdam; Oldenburg, Londen; P. C. Asmussen, Rotterdam; Wedlooper, Rot terdam; Pacific Cornet, Hamburg. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Advertentie

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 7