A.O.W. voor gehuwden wordt per 1 januari f 3.642 per jaar 1 Weggeld begin volgende maand in de Kamer Extra premie van 0.3 pet boven de 8.7 pet gaat pas op 1 juli in HET WEER Mogelijkheid van compromis lijkt niet geheel uitgesloten Ambtenaren rekenen op 9 pet meer loon Handgranaat ontplofte op school Uitkering zal minimaal zijn TAUNUS 12M SHOW V eroordelingen in Zuid-Afrika Adenauer terug naar Bonn RSG vraagt opschorting Britse invoerheffing Omzet Unilever 12.6 miljard Okker trok zich terug Haarl. Scheepsbouw Veel tegenstanders blijkens het Voorlopig Verslag REM-debat op 1 december in Eerste Kamer Surséance van Centropa verlengd 'êefore you êuy! W.A. VERWOERD en ZONEN DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M UID E N. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING WOENSDAG 11 NOVEMBER 1964 NAPPA- EN SUÊDE JASJES Minder koud Verhoging In eerste negen maanden Het woord is aan In de krant van heden WERELDRECORDHOUDER FORD SHOWROOM HOUTPLEIN KOLEN f 50e JAARGANG NUMMER 8 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hnofdred. en alle afd. Tel. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post f 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. - Met een zeer grote meerderheid heeft de Tweede Kamer gisteravond besloten het A.O.W.-pensioen voor gehuwden per 1 januari te brengen op 3.642 per jaar. Dat is ruim honderd gulden hoger dan het sociale minimum dat minister Veldkamp van Sociale Zaken had voorgesteld. De extra premie waaruit deze verhoging betaald zal moeten worden zal ingaan op 1 juli 1965. Verhoging van de bijdrage uit de schatkist was voor de regering onaan vaardbaar. Deze bijdrage blijft bepaald op 150 miljoen gulden per jaar, en zal alleen omhooggaan als ook de lonen stijgen. Pogingen van de Kamer om de pen sioenen en de bijdrage uit de schatkist nog verder te verhogen, liepen stuk op het „onaanvaardbaar" van minister Veld kamp. Met grote beslistheid verklaarde hij dat zulks alleen maar mogelijk zou zijn ten koste van de belastingverlaging. „Daarover zijn afspraken gemaakt in het kabinet waaraan geen minister zal tor nen", aldus de minister. Het gevolg van zijn verklaring was dat de C.H.-afgevaardigde de heer Kikkert zijn voorstel om de schatkistbijdrage op Éi Zo zag de tekenaar in zijn verbeel ding de eerste Amerikaanse astro naut op de maan. Voor het vervoer ontwierp de Noordamerikaanse ruimtevaart afdeling te Downey in Californië een voertuig waarmee de astronaut zich over een afstand van achttien kilometer van zijn basis zou kunnen verplaatsen. De Amerikanen doopten het apparaat de „Pogo stick" naar een gelijknamig speeltuig dat in ons land als kan- goeroestok bekendheid kreeg. De astronaut zal zich met zijn Pogo stick in betrekkelijk kleine sprongetjes door het terrein kunnen verplaat sen. De besturing geschiedt door zich in de richting te buigen waarheen men wil gaan. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LE1DSESTRAAT (SI) KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 2235R6 Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Minder koude nacht. Morgen dezelfde of iets hogere temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. 250 miljoen te stellen introk en dat een voorstel van de heer Berger (P.v.d.A.) om de pensioenen te brengen op 3870 gulden per jaar en de schatkistbijdrage op 500 miljoen per jaar met grote meerderheid werd verworpen. Een voorstel-Berger om de overheids bijdrage in het vervolg te koppelen aan de loonindex werd met grote meerderheid aangenomen, hoewel minister Veldkamp er niet erg enthousiast over was. Het enige belangrijke voorstel waar de minister helemaal geen bezwaar tegen had was dat van zijn partijgenoot dr. De Kort, die de pensioenen met 102 gulden wilde verhogen en de verhoging wilde be talen met een premieverhoging van 0.3 percent. Deze extrapremie die dus boven de 8.7 percent premie per 1 januari komt, zal pas op 1 juli 1965 betaald hoeven te worden Dr. De Kort vond deze nieuwe verzwaring aanvaardbaar, omdat zijn fractie 1 juli beschouwt als de uiterste ingangsdatum van een deel van de be lastingverlaging. Zijn voorstel kreeg rui me steun. Alleen de Boerenpartij, de V.V.D., de S.G.P. en het G.P.V. de heer Aantjes van de A.R.P. en de heren Voogd, Roemers, Daams en Goedhart van de P.v.d.A. waren er tegen. De bezwaren van de tegenstanders wa ren vooral gericht tegen de premieverzwa ring. Het gehele wetsontwerp werd daarna met een indrukwekkende meerderheid aangenomen. Slechts de Boerenpartij, de S.G.P. en het G.P.V. stemden tegen, als mede de heren Aantjes, Meulink en Scha kel van de A.R.P. Dit drietal was van mening dat met de optrekking tot het so ciale minimum en de overheidsbijdrage de eerste stap gezet wordt op de huns inziens heilloze weg van het staatspensioen. Op vallend was dat ook de liberalen voor het ontwerp stemden. Tevoren hadden zij bij monde van de heer Corver laten weten dat aanvaarding van het voorstel-De Kort voor hun onaanvaardbaar was, hetgeen inhield dat zij bij aanvaarding ervan het gehele wetsontwerp zouden afwijzen. Door de beslissing van de Kamer wor den de uitkeringen per 1 januari voor ge huwden 3642 per jaar, voor ongehuwden 2550, voor weduwen met kinderen 3642, voor weduwen zonder kinderen 2550, voor wezen beneden 10 jaar 804, voor wezen boven 10 jaar 1213 en voor stu derende en invalide kinderen 1578. Als ook de Eerste Kamer akkoord gaat met de optrekking van de A.O.W. kunnen de gehuwde gepensioneerden op 1 januari 1965 rekenen op een jaarpensioen van 3.642 (nu 2.958). Voor ongehuwde be jaarden komt het pensioen op 2.550 (nu 1.926), evenals het pensioen voor we duwen zonder kinderen (nü 2.196). Het pensioen voor weduwen met kinderen komt op 3.642 (nu f 3.126), dat voor wezen tot tien jaar op 804 (nu f 672), dat voor wezen van tien tot zestien jaar op 1.212 (nu 1.014) en voor studerende wezen op 1.578 (nu 1.326). De premie voor de A.O.W., die nu 6,8 pet van maximaal 10.900 per jaar bedraagt, zal op 1 januari stijgen tot 8,7 pet van maximaal 12.000 per jaar en op 1 juli 1965 tot 9 pet van 12.000. Voor de loontrekkenden zal de premie stijging per 1 januari voor bijna 1 pet worden gecompenseerd. Een groot deel van de Tweede Kamer rekent er op dat op 1 juli ook de belastingverlaging zal ingaan, waardoor dus een soort compensatie ont staat. Maar hierover is het laatste woord nog niet gesproken. (Zie verder pag. 2) PARIJS (AP, AFP en Reuter) Dr. Konrad Adenauer, de oud-bondskanselier van West-Duitsland, is uit Parijs in Bonn teruggekeerd. Hij heeft in de Franse stad tweemaal met president De Gaulle gesproken. Over het resultaat van die be sprekingen hangt een waas van geheim zinnigheid. Adenauer heeft enige malen te kennen gegeven niet ontevreden te zijn over het resultaat van zijn overleg met De Gaulle. „De resultaten van mijn gesprekken met generaal De Gaulle zullen in de komen de maanden blijken", zo verklaarde Ade nauer. Hij zei voorts dat de banden tus sen Frankrijk en West-Duitsland steeds hechter worden. „Ik kan naar Bonn terug keren en bondskanselier Erhard meede len dat de aanwezigheid van dr. Krone en mij in Parijs een zeer positieve ge- dachtenwisseling mogelijk heeft ge maakt". Er komen steeds meer tekenen die er op wijzen, dat Frankrijk en de Duitse Bondsrepubliek in hoog tempo afgaan op een openhartige bespreking van twee be langrijke kwesties de gemeenschappe lijke markt en de multilaterale kern macht, aldus meldt A.P. uit Parijs. Uit betrouwbare bron in Brussel komt het bericht dat president De Gaulle zich tegenover dr. Adenauer ontvankelijk heeft getoond voor denkbeelden over een Frans- Duitse overeenkomst. Volgens deze bron zou Frankrijk overwegen toe te stemmen in een latere toepassing van een uniforme graanprijs in de E.E.G. Dit zou betekenen dat de Westduitse regering nu nog niet de graanprijzen hoeft te verlagen en op die manier niet de boeren tegen zich in het harnas zou jagen. West-Duitsland zou als tegenprestatie De samenwerkende centrales van over heidspersoneel rekenen voor 1965 op een ambtenarenloon dat in elk geval circa 9 percent hoger ligt dan dat van vorig jaar. Die verwachting baseren zij op de reeds toegekende 4,2 pet. aanpassing aan de loon ontwikkeling in het bedrijfsleven, minstens 2 pet. gedifferentieerde verhoging (tot 10 pet.), plus de 3 pet. die zeker wel uit de onderhandelingen voor het particuliere bedrfjf zal komen. Dit laatste kan natuur lijk meer worden. De ambtenarenbonden wensen verder: een vaste uitkeringsrege ling ter compensatie van de ontbrekende winstdeling en toch nog een uitkering ineens over 1964. Voorts willen de ambte- narenorganisaties een hogere vakantie toeslag (vermoedelijk conform aan de met name door NVV-bonden geëiste 6 pet.). het tot stand komen van de multilaerale kernmacht zoveel mogelijk vertragen, Volgens deze bron zouden Adenauer en De Gaulle de mogelijkheid van een derge lijk Frans-Duits compromis hebben be sproken. Deze mogelijkheid zou eveneens besproken zijn door de Westduitse minis ter voor Speciale Zaken, Heinrich Krone, en de Franse premier Georges Pompidou. Adenauer zou deze „oplossing" vanochtend besproken hebben met kanselier Erhard in Bonn. Kenya is dinsdag een land geworden met één politieke partij. De Demo cratische Unie, de oppositiepartij, heeft zich zelf ontbonden. Daarmee is de weg geopend voor het uitroepen van de republiek. Dat zal waar schijnlijk gebeuren op twaalf decem ber, op de eerste verjaardag van de onafhankelijkheid van het land. De politici Tom Mbyoa, Masinba, Muliro, Ogina Odinga, premier Kenyatta, en dr. Njerogo Mungai, steken hun vreugde over dit feit niet onder stoelen of banken. (Telefoto) De Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (K.S.G.) heeft de Britse regering verzocht de heffing van het extra invoerrecht van vijftien percent op staal voor dertig dagen op te schorten. Krachtens een bijzondere overeenkomst, die de gemeenschap en Groot-Brittannië in 1957 hebben gesloten, heeft de K.S.G. recht op een uitstel van dertig dagen voordat tariefsveranderingen van kracht worden, als zij na besprekingen niét is tevreden gesteld. De gemeenschap zelf heeft deze procedure gevolgd, toen zij onlangs wijzi gingen aanbracht in haar tarieven. Aan gezien de Britse toeslag al van kracht is geworden, zouden de exporteurs in de K.S.G., op wiens contracten de lasten van de extra heffing reeds drukken, een ver goeding van terugwerkende kracht krijgen, zo werd in genoemde kringen gezegd. v FRANKFORT (DPA) In de West duitse stad Hanau bij Frankfort zijn woensdagochtend zeker dertig jeugdige scholieren gewond toen een handgranaat ontplofte die een van de leerlingen in zijn broekzak had meegebracht. De minister van Onderwijs van de Westduitse deelstaat Hessen, die dit mee deelde op een vergadering van de Land dag in Wiesbaden, zei dat een deel van de gewonde kinderen er ernstig aan toe is. De kinderen variëren in leeftijd van tien tot elf jaar. De school staat dicht bij Amerikaanse kazernes. Unilever heeft in de eerste negen maan den van dit jaar een winst behaald van 471 miljoen of wel een stijging van 10.6 percent ten opzichte van dezelfde periode van 1963 toen een winst werd geboekt van 426 miljoen. De omzet kwam uit op 12.6 miljard of wel bijna tien percent meer dan in de eerste negen maanden van 1963. Het gebruikelijke interim-dividend bedraagt dit jaar 1.53 per aandeel van nominaal 20.-. Op dezelfde basis berekend kwam dit dividend het vorig jaar uit op 1.35. Meer nieuws op de pagina economie en financiën. Tom Okker heeft zich woensdag met zijn Australische vrouwelijke partner Har- ris teruggetrokken uit de eerste ronde van het gemengd dubbelspel in het toer nooi om de tenniskampioenschappen van Queensland, die in Brisbane worden ge houden. Okker en Harris hadden tegen de Australische cracks Fred Stolle en Lesley Turner moeten spelen. Hoewel er nog enige onzekere factoren zijn bij de algehele afwikkeling der Haar- lemsche Scheepsbouw Maatschappij in li quidatie, menen de liquidateuren dat aan deelhouders geen of slechts een minimale uitkering kunnen- verwachten. Dit blijkt uit het verslag over 1963. De winst- en verliesrekening van de vennootschap sluit met een nadelig saldo van 1,22 min, waardoor het totale ver- liessaldo is opgelopen tot f 1,44 min. De in 1963 gereed gekomen orders werden met een groot verlies afgesloten. Dit ver lies is veroorzaakt door een te lage con tractprijs en door het verwerken van te veel uren tegen een te hoog uurtarief. In de jaarstukken werden ook opgeno men de verliezen op de orders, die per eind 1963 onderhanden waren en die in 1964 werden opgeleverd. Als oorzaken van deze verliezen noemen de liquidateu ren een meerprijs voor materialen van ca. 125.000, een overschrijding van de uren- raming, een vertraging der oplevering en technische tegenslag bij de afbouw van de draagvleugelboot (verlies 140.000). In 1964 werden alle roerende en onroe rende goederen van de vennootschap ver kocht voor 2,5 min. Jeremy Taylor: Vergis u niet; de genoegens die de rust uws levens verstoren, zijn geen Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 5 Beeldverhalen 2, 15 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel -3 Buitenlands nieuws 3, 5 Uit stad en omgeving7, 9 Langs sluizen en havens9 In de Vishal en op zee9 Radio en t.v13 Kunst 13 Feuilleton 15 Economisch nieuws17 Beurs 17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's De Tweede Kamer zal zeer waar schijnlijk op 1, 2 en 3 december de voor stellen tot verlaging van de loon- en inkomstenbelasting behandelen. Op die dagen komen dan ook het Wegenfonds en het weggeld in behandeling. De me ningen in de Tweede Kamer zijn ver deeld over het rijkswegenfonds en het weggeld. Dit blijkt uit het voorlopig verslag van de bijzondere commissie voor dit wetsontwerp. De voorstellen zijn met gemengde gevoelens door velen en in afwijzende zin door vele anderen beoordeeld. Vooral het weggeld moet het ontgelden. Wegen, zo menen vele leden, dienen economie, recreatie, veiligheid e.d. Men mag autorijdend Nederland niet voor deze algemene belangen laten opdraaien. Ge suggereerd wordt het benodigde geld bij een te krijgen door de differentiatie in het tarief van de Vennootschapsbelasting te la ten vallen Daardoor zou f 75 miljoen be schikbaar komen. Anderzijds wordt ge dacht aan verhoging van de motorrijtui genbelasting en van de belasting op ben zine. Daardoor zouden de lasten billijker verdeeld kunnen worden, omdat het keu- Advertentie ze-element zou verdwijnen. Buitenlandse automobilisten zouden dan ook aan de ver snelde wegenbouw bijdragen. De suggestie van verscheidene leden om aan de grens een soort tolgeld te heffen trok vele ande ren niet aan. Vele leden vinden, dat eventueel weggeld voor alle wegen moet gelden. Zij zijn het niet eens met het systeem van heffing, dat zal leiden tot onevenredige belasting van kleine bestelwagens en motorfietsen. De kleine man met de kleine wagen moet evenveel betalen als de grote man met de grote wagen. Dit wordt van vele zijden so ciaal onbevredigend geacht. Ook het pro fijtbeginsel spreekt zeer velen niet aan. Men stelt daarover een aantal vragen, waarin erop wordt gewezen dat kleuter- en collegegelden omhoog gaan en de draad omroep wordt afgestoten. Ook de tarieven politiek bij de P.T.T. wordt erbij betrok ken. (Zie verder pagina 2 onder: „Bezwaren tegen het weggeld") De agenda voor de openbare vergade ringen van de Eerste Kamer vermeldt voor dinsdag 1 december de behandeling van het wetsontwerp Installatie Noordzee (de anti-REM-wet). De commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer heeft reeds een voorlopig verslag op dit wetsontwerp uitgebracht. De memorie van antwoord op dit verslag moet nog verschijnen. KAAPSTAD (Reuter) In Kaapstad zijn vanochtend een lector aan de univer siteit van Kaapstad, een student en een vrouwelijke natuurgeneeskundige veroor deeld tot gevangenisstraffen voor de „be vordering van de doelen van het commu nisme". De lector en de student kregen vier jaar, waarvan twee jaar voorwaardelijk en da natuurgeneeskundige kreeg vijf jaar ge vangenisstraf waarvan drie jaar voorwaar delijk. Hun was sabotage ten laste gelegd, maar zij verklaarden zich schuldig aan het sub sidiair ten laste gelegde. Bewezen werd ge acht dat zij hebben behoord tot het „natio nale comité voor de bevrijding," dat later werd herdoopt in „Afrikaanse verzetsbe weging". Die beweging zou sabotageda den uitvoeren. De directeur van de N.V. Centropa cha let service, de heer C. A. M. van Liempt uit Amsterdam, die destijds goud zag in het verhuren van bungalows maar die de financiële verplichtingen niet kon nakomen is vandaag opnieuw surséance van beta ling verleend tijdens een zitting van de Amsterdamse rechtbank. In totaal bedraagt de schuldenlast vol gens de heer H. G. Stibbe, de bewindvoer der van Centropa, ruim 1,3 miljoen gulden. Advertentie UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4420 (47 jaar Rijksleverancier) f-

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1