Gebrek aan geschoold personeel ramp voor chemische bedrijven Hoop op een drastische aanpak van de problemen Verwarring om Arch groeit Omzetstijging van 4 pet bij Smit Transformatoren alles (S3 kan met ceta - DE BEURS - NU: PRACHTIGE SP AAR-AANBIEDING Rijdt veilig met melk Vereniging Nederlandse Chemische Industrie Rotterdam gaat 90 min lenen Brits-Nederlandse cacaofirma Misset verwacht goed resultaat Goed jaar verwacht Kort economisch nieuws De Wit's Textiel weer 10 pet Boom-Ruygrok kon hogere kosten opvangen Voor Van Gelder aardgas te duur Vier scheepswerven in Smit Engineering „Aabee" verwerft nieuwe licentie voor dekenfabricage SCHEEPVAARTBERICHTEN Glanzstoff neemt deelneming van Courtaulds over DONDERDAG 12 NOVEMBER 1964 17 Vacatures Mist, gladheid, duisternis. En soms alle drie tegelijk. Man achter 't stuur, denk aan melk. Melk houdt fit, spitst ogen en oren, verhoogt concentratie- en reactievermogen. Drink een glas extra, thuis of onderweg. Dat is verstandig, veiligen nog lekker óók. Vraag per briefkaart aan het Nederlands Zuivelbureau, postbus 4530Rijswijk Z.Hhet zelfklevende M-embleem (7x8 cm) voor de achterruit van uw auto. Dan steunt u de nuttige aktie „Rijdt veilig met melk". B edrijfsnieuws V ettewinkel Van Heek Marijnen Bührmann-Tetter ode Bedrijf heet voortaan Hatema REM koopt klooster in Eysden (Limburg) Geef uw lievelingsvogel het beste: •Sluis verpakte vogelvoeders! WALL STREET Vraag uw winkelier De vereniging van de Nederlandse Che mische industrie vreest dat de ontwikke ling in haar bedrijfstak en die in de aan haar annexe industriebranches zal vastlo pen op een gebrek aan geschoold perso neel. De groei van dit deel van het Ne derlandse produktie-apparaat, waarin zich Juist in de laatste jaren zo'n onstuimige ontwikkeling heeft voltrokken en dat op dit moment al goed is voor de helft van de industriële omzet in ons land, dreigt te worden belemmerd door een bijna volsla gen gebrek aan onderwijsmogelijkheden. De regering heeft voor de verdere indus trialisatie van Nederland haar hoop voor een belangrijk deel gevestigd op deze in dustrietakken, maar als er geen scholen komen, L.T.S.-en, U.T.S.-en en HT.S.-en, waar in mindere of meerdere mate intellect wordt gekweekt dat dure fabrieksinstalla- teis draaiend kan houden, riskeert men dat andere Europese landen met name Duitsland ons veruit zullen overtreffen. Het is deze vrees die de Vereniging van de Nederlandse Chemische Industrie het initiatief heeft doen nemen contact te zoe ken met alle industrietakken, die voor het zelfde probleem staan of komen te staan. Men noemt die branches de „procesin dustrie", de naamgeving is afkomstig van het feit dat zij gemeen hebben dat aan hun produktie in gesloten apparaten fysi sche en chemische reacties te pas komen, die de aard van de grondstoffen verande ren. Deze bedrijfstakken zijn: de chemische industrie, de metallurgische industrie, de keramische industrie, de papier- en stro kartonindustrie, de leerindustrie, de rub berindustrie, de aardolie-industrie, de voe- dings- en genotmiddelenindustrie, en de energiebedrijven. Al deze branches hebben gemeen dat zij bij de kostbare apparaten in hun fabrieken „proces"-arbeiders en „proces"-kader nodig hebben, wier tech nische knobbel in hun schooltijd is aange slepen voor dit specifieke werk. Dit laatste ontbreekt momenteel vrijwel. Er zijn in Nederland 260 L.T.S-en. Aan 4 of 5 daarvan wordt een basisonderricht gegeven voor de „procesindustrie". Er is een veertigtal U.T.S.-en. Daarvan is er één die opleidt voor de proces-industrie. Van de 26 H.T.S -en die ons land rijk is, zijn er slechts 6 met een afdeling voor chemi sche of fysische techniek. Die leveren per jaar 130 afgestudeerden af. De chemische industrie en haar „zusters" hebben er mo menteel al 450 tekort. Er worden vacature advertenties gezet voor meer afgestudeer de H T.S.-ers van deze studierichting dan er in Nederland zijnOp alle plaatsen, van bedieningsarbeiders tot en met het middenkader, werkt daarom momenteel in Advertentie Ter consolidatie van de vlottende schuld zal de gemeente Rotterdam een obliga tielening van 90 miljoen uitschrijven. Burgemeester Van Walsum heeft dit gis teren de gemeenteraad meegedeeld toen hij sprak over de ontredderde financiële toestand van de gemeente. Door anti- conjuncturele maatregelen van de regering lopen, aldus de heer Van Walsum, natio nale werken als Europoort, Eemhaven, de Berenplaat en de Metro-aanleg groot ge vaar vertraagd te worden. de Nederlandse „proces-industrie" perso neel dat voor het overgrote deel geen vol doende scholing heeft. De Chemische Industriële Vereniging meent dat de schuld voor het feit dat deze toestand zo is gegroeid, grotendeels bij de betrokken industrie zelf ligt. Men heeft de moeilijkheden die zich bij de snelle ont wikkeling en de voortgaande automatise ring op het gebied van de „bemanning' zouden voordoen, te laat onderkend. Ook de overheid heeft achterwege gelaten bij de opzet van het onderwijs de behoefte aan bepaalde opleidingen in het oog te hou den. Men wil nu de toestand nader onderzoe ken en de overheid gegevens voorleggen, waarop een oplossing van het probleem moet worden gebaseerd. Er is reeds een onderzoek gedaan, 'n steekproef naar hui dige toestand en behoefte in 120 onderne mingen. Naar aanleiding hiervan wil de initiatief nemende vereniging een aantal regionale werkgroepen instellen om de zaak per landsdeel te bekijken. Want be tere opleidingsmogelijkheden zullen uiter aard bij de behoeftecentra geconcentreerd moeten zijn. De werkgroepen zullen hun in vloed moeten aanwenden bij het nijver heidsonderwijs in hun streek. Er zal ook voorlichting moeten worden gegeven over het „proces"-vak. Een landelijk overkoe pelend orgaan zal overheid en onderwijs voorlichten over de bestaande behoefte. Volgens de firma Gill and Duffus Ltd. in Londen (internationaal bekende cacao- handelaren) is tezamen met de Continaf N.V. in Amsterdam besloten tot de op richting van een nieuwe maatschappij in Amsterdam ter uitbreiding van de activi teiten van de groep. De nieuwe onderneming heet Gill and Duffus Continentaal, die op 1 december met haar werkzaamheden zal beginnen. Directeur wordt de heer W. J. M. Brand, onder-directeur de heer C. H. Schouten. De raad van commissarissen zal bestaan uit prof. H. J. Hellema, de heer R. G- McFall en de heer F. Fopma. De vennoot schap heeft een kapitaal van 5 miljoen nominaal, waarvan 1 miljoen geplaatst en volgestort. Zij zal tot doel hebben de produktenhandel in de ruimste zin, met name de handel in cacaobonen. BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier geldend in Amsterdam luiden: Engelse pond 9.96—10.06; Amerikaanse dollar 3.57—3.61; Canadese dollar 3.31—3.36; Belgische frank (100) 7.21—7.26; Zwitserse frank (100) 83.05—83.55; Franse frank (100) 73.15—73.65; Duitse mark (100) 90.10—90.60; Noorse kroon (100) 49.70—50.70; Deense kroon (100) 51.45—52.45; Zweedse kroon (100) 69.10—70.10; Italiaanse lire (10.000) 56.5058.50; Oostenrijkse schilling (100) 13.8713.97; Portugese escudo (100) 12.3512.50 en Spaanse peseta (100, gr. coup.) 5.90—6.05. De raad van commissarissen van Arch N.V. heeft meegedeeld, dat de aanvraag tot faillissement uiteindelijk overijld is ge nomen. Bij nader inzien bieden de feiten en met name de werkelijke financiële toe stand mogelijkheden tot een betere oplos sing. De groepen belanghebbenden gaan in ieder geval weer praten om te komen tot surséance van betaling Zo zei vanmorgen commissaris Van Nugteren van deze on derneming. Volgens de heer Van Nugteren zijn voor al de publikaties in De Telegraaf de oor zaak van het feit, dat zondag jongstleden door Arch faillissement werd aange vraagd. „Hierdoor zijn plotseling alle cre diteuren op ons afgekomen, zodat de zaak nog onoverzichtelijker werd dan zij al was". In het communiqué van zondag deelden commissarissen mee, dat na ampele over wegingen en mede gelet op het advies van het accountantsbureau Saarloos besloten was tot faillissement. Deze ampele over wegingen worden nu door de heer Van Nugteren zelf bestreden, terwijl de heer Saarloos nog geen intensief onderzoek heeft kunnen instellen, maar slechts een voorlopig rapport indiende. Intussen heeft de officier van justitie in Den Haag be sloten tot een informatief onderzoek naar de moeilijkheden van Arch, nadat een der partijen hem van bepaalde feiten (de hopeloze administratie) op de hoogte heeft gebracht. De cijfers over drie kwartalen van 1964 van de Uitgeversmaatschappij C. Misset N.V. tonen aan dat de winstmarge, uitge drukt in een percentage van de omzet, weliswaar een dalende tendens vertoont, maar dat de winst in absolute cijfers die van 1963 zal overtreffen. Onvoorziene om standigheden voorbehouden zal volgens de directie, het boekjaar met een zeer bevre digend resultaat kunnen worden afgesloten. Over 1963 keerde Misset op de gewone aandelen een contant dividend uit van 18 percent. Vernis en Verffabriek v/h H. Vette- winkel en Zonen heeft in het per 30 september 1964 afgesloten boekjaar een hogere omzet bereikt dan in 1962/63. Hoe wel de definitieve cijfers nog niet bekend zijn zal, ondanks de gestegen kosten, het resultaat waarschijnlijk een vrij aanzien lijke verbetering vertonen ten opzichte van het voorafgaande boekjaar. Over 1962/63 betaalde Vettewinkel 11 percent dividend in contanten- De omzetten van de Koninklijke Tex tielfabrieken Gebr. van Heek hebben zich in het eerste halfjaar 1964 niet ongunstig ontwikkeld, aldus de directie in een tus sentijds bericht. Vooralsnog durft zij hier aan echter nog geen conclusies te ver binden met betrekking tot de resultaten over geheel 1964. Het tweede halfjaar is voor Van Heek namelijk steeds zeer be- Ondanks een geringe achteruitgang van de personeelsbezetting, is de omzet over het per 30 juni geëindigde boekjaar 1963/ 1964 van Willem Smit en Co.'s Transfor- matorenfabriek n.v. en haar dochter ondernemingen, blijkens het verslag, met circa vier percent toegenomen. Hiertegen over staat echter de invloed van de zeer grote loon- en salarisverhoging en de prijs stijging van ingekochte artikelen. Een deel hiervan kon weliswaar worden opgevangen door toegestane prijsherzieningen, maar een aantal produkten met langere lever tijden moest nog tegen oude prjjzen wor den afgeleverd. In een tussentijdse mededeling werd reeds de mogelijkheid van een dividend verlaging aangekondigd. Besloten is 300.000 gulden toe te voegen aan de bijzondere reserve, waarna de winst een dividend van (zoals bekend) 12 (14) percent toelaat. De winst vóór reservering bedraagt, blij kens de geconsolideerde resultatenreke ning, 2,51 miljoen. Hiervan wordt ruim 628.000 (25 percent) ingehouden voor interne financiering en 1.883.000 (75 per cent) uitgekeerd. Het geconsolideerde ex ploitatiesaldo was 8,27 miljoen. De om zet steeg van 71,1 miljoen tot 73,9 miljoen. Met afschrijvingen was 3.41 miljoen gemoeid. Voor belastingen werd gereserveerd 2,39 .'miljoen. Het gewone aandelenkaoitaal bleef onveranderd 13.4 miljoen. Het eigen vermogen' steeg' fot 57,5 43,4) miljoen. In het eerste gedeelte van het lopende boekjaar werden enkele zeer belangrijke opdrachten voor grote transformatoren ontvangen. Door de goed gevulde order portefeuille en vooral ook doordat thans het effect van de vele sinds de fusies ge nomen maatregelen steeds meer merk- langrijk. Veel zal dan ook afhangen van de In deze periode te bereiken omzetcij fers. Het Technisch Bureau Marynen heeft de aanzienlijk hogere kosten over de eerste negen maanden van het lopende boekjaar door omzetstijging ruimschoots kunnen op vangen. De bedrijfsresultaten van de fa brieken in Culemborg tonen verbetering, aldus een tussentijdse mededeling. De omzetten van Bührmann-Tetterode zijn over de verstreken periode van dit jaar verder gestegen. De netto-bedrijfs- uitkomsten zijn, ondanks de gestegen kos ten, bevredigend. r>e zes percents 30-Jarige obligatielening van 1 5 miljoen (waarvan reeds 500.000 op emissie- voorwaarden was geplaatst) ten laste van de stichting Maria Roepaan (psychiatrisch zieken huis) is sterk overtekend. Op de inschrijving moet een belangrijke reductie worden toege past. Voor de lening wordt officiële beurs notering aangevraagd. baar wordt, heeft de directie goede ver wachtingen voor de resultaten van het lopende boekjaar. In totaal werd in het verslagjaar voor 3,7 miljoen geïnves teerd. Rijksgoedkeuring voor de bouw van een aparte onderdelenfabriek werd ont vangen. Hiermee zal ruim 4 miljoen zijn gemoeid. Het gebruik van deze fabriek (in 1966) zal aanzienlijke fabricageruimten vrijmaken in de transformatorenfabriek. De Wits Textiel Nijverheid heeft door een omzetstijging van 17'/2 '/o de sterk gestegen kosten kunnen opvangen, zodat opnieuw een onveranderd dividend van 10% over het boekjaar 1963/64, dat per 15 oktober afsloot, in uitzicht kan worden gesteld. Dit deelt de directie mee. De uit staande converteerbare obligatielening van 2,4 miljoen wordt in januari 1965 af losbaar gesteld met mogelijkheid van con versie. Een statutenwijziging wordt aangekon digd, waarbij o.m. de naam zal worden veranderd in N.V. Hatema, de merknaam van haar belangrijkste artikelen. Het maat schappelijk kapitaal zal worden verhoogd van 7.5 miljoen tot 20 miljoen. In maart 1965 zal een nieuwe conver teerbare obligatielening worden uitgege ven van 4,8 miljoen met voorkeursrecht voor aandeelhouders. (Van onze correspondent) MAASTRICHT De REM heeft teza men met een Duitse filmmaatschappij het al geruime tijd leegstaande klooster van de paters van Marian Hill in Eysden ge kocht. De onderhandelingen die enkele we ken in beslag hebben genomen, zijn gis teren afgesloten. Het oude Capucijnerklooster met zijn stevige muren zal spoedig worden ver bouwd, zodat het in het begin van de vol gende zomer in gebruik kan worden geno men. Die verbouwing zal vrij kostbaar worden, want het klooster is tamelijk ver waarloosd en momenteel zit er geen ruit meer in de honderden ramen. Van de kloosterkapel wordt een studio gemaakt. Op het binnenplein komt een zwembad en de refter van het klooster wordt filmzaal. In Eysden verwacht men dat hier in de eerste plaats reclamefilms zullen worden opgenomen, en daarnaast films voor school-televisie en speelfilms. In het ver bouwde klooster komen ook nog een res taurant, een dansvloer en een ontvangst zaal. Bij de aankoop was voor de REM mede van belang dat Eysden als een van de zuidelijkste Nederlandse plaatsen ge makkelijk te bereiken is van uit Duits land en België, waar men tal van arties ten hoopt te engageren. Advertentie Advertentie STILLE MARKT Het is gisteren wel zeer stil geweest op Beursplein 5. De koersen van de inter nationale waarden bewogen zich rond het voorgaande slotniveau. Voor aandelen Ko ninklijke Olie bestond nog wat vraag, Aagtekerk 11 v. Bremen n. Antwerpen. Acteon 11 te Purfleet. Adrastus 11 v. Belawan n. Djakarta. Agamemnon 13 te Mobile. Alcor 12 v. Dar es Salaam n. Zanzibar. Alkes 9 v. New York n. Beyrouth. Aludra pass. 12 Kp. Verdische Eil. n. Rlo de Janeiro. Ameland 12 te Curasao verw. Ammon 12 te Hamburg. Amstelveld 11 te Mojl. Angolakust 12 te Port Harcourt verw. Annenkerk 12 te New Castle verw. Atys 11 t.h.v. Cochin n. Singapore. Batu 13 te Durban verw. Benlnkust 12 te Bremen. Blitar pass. 11 Aden n. Dubal. Borneo 13 te Genua verw. Bussum pass. 12 Kaap Flnlsterre n. Gothenburg. Caltex Delft 12 te Dumai verw. Caltex Delfzijl 11 v. Rotterdam n. Aarhus. Caltex Pernis 11 te Seaport verw. Caltex Rotterdam 11 v. Sidon n. Pembroke. Celebes 11 te Bedibunder. Cities Service Valley Forge 11 v. Coryton n. Marseille. Cumulus 11 v. Rotterdam n. Atlantische Oeeaan. Delft 11 te Bremen. Diogenes 11 te Amsterdam. Friesland 11 te Tuticorln verw. Esso Amsterdam 11 v. Aruba n. Baytown. Eumaeus 11 te Djakarta verw. De eerste negen maanden van 1964 zijn voor Boom-Ruygrok N.V. in Haarlem be vredigend verlopen. De kostenstijgingen konden als gevolg van een verbetering van de outillage en een grotere omzet geheel worden opgevangen. Dit zegt de di rectie in een vandaag verschenen tussen tijdse mededeling. (De saldi der exploitatierekeningen op de winst- en verliesrekening over 1963 be liepen f 539.000 tegen in 1962 368.900. Voorgesteld werd f 240.100 af te schrijven. Het dividend werd bepaald op 7% per cent tegen in 1962 zes percent. :Red HD). Voor de Koninklijke Papierfabrieken van Gelder Zonen te Amsterdam is het aardgas te duur. De directie heeft in de ondernemingsraad meegedeeld, dat het prijsniveau van aardgas niet zodanig at tractief is, dat het voor Van Gelder de kos ten van overschakeling loont. Gevraagd naar de reactie van de Ne derlandse industrie op het aardgas deelt men ons van de zijde van de Nederlandse Gas-Unie mee, dat in de provincies, waar de Nederlandse Gas-Unie nu reeds aard gas leveren kan ruwweg gesproken de noordelijke helft van ons land de be langstelling van de industrie voor het aardgas goed blijkt te zijn. De steenindu strie bijvoorbeeld'en de keramische indu- trie, in het algemeen de industrieën, die haar produkten moeten drogen, gaan graag over op aardgas, terwijl ook andere grote verbruikers, zoals universiteiten en ziekenhuizen veel belangstelling tonen. Minder vlot gaat het met de zeer grote bedrijven, die aanzienlijke hoeveelheden energie nodig hebben. Vooral wanneer der gelijke bedrijven pas kort geleden een olie- stookinstaljatie hebben aangeschaft, zul len zij de neiging hebben alles bij het oude te laten. De prijs van het aardgas is dan niet van dien aard, dat het voordelig zou zijn een aardgasinstallatie te laten bou wen. Daar het net van de Gas-Unie nog niet het westen en het zuiden heeft be reikt, waar het gros van de Nederlandse industrie is gevestigd, is het voor de Gas- Unie nog te vroeg om zich te wagen aan een voorspelling omtrent de belangstelling van de Nederlandse industrie in haar ge heel voor het aardgas. Vier scheepswerven hebben gezamenlijk een dochteronderneming gesticht onder de naam Smit Engineering, Ingenieursbureau voor scheepsbouw, scheepvaart, bagger- materieel N.V. in Kinderdijk, zo blijkt uit de Staatscourant. De oprichters zijn L. Smit en Zoon's scheeps- en werktuigbouw N.V., J. en K. Smit's scheepswerven N.V., N.V. Werf Gusto in Schiedam en de scheepsbouw- werf en machinefabriek „De Klop" in Sliedrecht. Het maatschappelijk kapitaal van de vennootschap bedraagt f 600.000, waarvan is geplaatst en in contanten volgestort 130.000. Het doel is het exploiteren van een ingenieursbureau en het verstrekken van adviezen op technisch gebied. De Tilburgse dekenfabriek Aabee heeft van een Amerikaans bedrijf Chatham Manufacturing Co. een nieuw procédé van vezelverweving in licentie verworven. De licentie geldt voor Benelux en West-Duits- land. Bij dit procédé van vezelverweving vervallen de gebruikelijke kettingdraden en inslagdraden. Dekens, vervaardigd in vezelverweving, zijn niet goedkoper, maar wel dikker en houdbaarder dan conven tioneel geweven dekens. Aabee hoopt in januari 1966 met de produktie te begin nen, waarvoor een nieuwe, kolomloze fabriekshal wordt gebouwd. Gaasterdijk 11 te Galveston. Gaasterkerk 11 v. Rotterdam n. Bremen. Gabonkust 12 te Tema verw. Garoet 10 v. Rangoon n. Colombo. Geeststar 11 v. Dominica n. Preston. Gorredijk 12 te Rotterdam verw. Gulf Italian pass. 11 Perim n. Mena. Heemskerk 12 te Massawa. Hermes 12 v. Hamburg n. Rotterdam. Jason 12 te Paramaribo verw. Kaap Hoorn 11 dw. Dakar n. Bonny. Kalydon 12 te Gothenburg verw. Katendrecht 12 te Suez. Kinderdijk 12 v. Rotterdam n. Bremen. Koratia 12 v. Piraeus n. Beyrouth. Koudekerk 11 te Rotterdam. Krebsia 12 te Abadan. Kreon 11 v. Point Fortin. 13 te Barranquilla verw. Laarderkerk 11 te Das Island. Ladon 10 v. Paramaribo n. punta del Gada. Lelykerk 11 v. Leixoes n. Antwerpen. Leto 11 v. Belfast n. Hampton Roads. Llbertakust 11 v. Dakar n. Lissabon. Limburg 12 v. Hongkong n. Singapore. Maasdam 12 te Rotterdam. Maashaven 11 dw. Kaap Flnlsterre n. Hamburg. Maaslloyd 12 te San Francisco verw. Maron 11 rede Jeremie. Minos 11 te Brunsbuttelkoog. Mississippilloyd 11 te Penang verw. Moordrecht 11 te Nigata verw. Munttoren 11 te Salvador. Musilloyd 11 te New York. Mijdrecht 12 v. Djibouti n. Japan. Neder Rijn 12 te Aden verw. Nestor 12 v. Amsterdam, 12 te Rotterdam. Nieuw Amsterdam 13 v. Port of Spain n. Bar bados. Oberon 11 te St. Maarten. Ondlna 12 te Ummsaid verw. Oostkerk 11 v. Las Palmas n. Duinkerken. Osiris 11 v. Rotterdam n. Bremen. Peperkust 11 te Bremen. Prins der Nederlanden 12 te Curasao verw. Prins Willem-4 pass. 11 Belle Isle n. Glasgow. Prins Willem van Oranje 12 te Rotterdam. Raki 12 te Khoramshar verw. Roeblah 11 te Antwerpen. Roggeveen 12 te Port Swettenham. Rotterdam 12 te Rotterdam. Sarpedon 11 te La Gualra. Sinon 11 te Willemstad verw. Sliedrecht 12 te Las Palmas. Sophocles 12 te New Orleans verw. Stad Amsterdam 11 v. Rotterdam n. Catania. Stad Maastricht 11 v. Rotterdam n. Rio de Janeiro. Statendam 12 v. Sufa n. Pagopago. Stentor 11 v. Valencia n. Lissabon. Steven 11 v. Lagos n. Port Harcout. Straat Clarence 11 te Penang verw. Straat Magelhaen 11 v. Durban. 24 te Singa pore verw. Tamara 11 v. Port Said n. Ceuta. Tjibodas 12 te Belra. Ulysses 12 v. La Gualra n. Curacao. Vasum 11 dw. Masira n. Bandar Mashur. Waikelo 11 v. Belawan n. Palembang. Waiwerang 11 te Tjuban. Waterland 12 te Santos verw. Westerdam 12 te Antwerpen. Zaankerk 11 v. Rotterdam n. Amsterdam. Zuiderkerk 11 ten anker Durban. SLEEPVAART Gelderland, 11 nov. 750 mijl w. van Panama naar Curagao. Groningen, 12 nov. aangekomen te Brisbane. Jacob van Heemskerck, 11 nov. gestationeerd nabij Lands End. Octopus, 14 nov. verwacht te Port Harcourt. Simson 11 nov. werkzaam nabij Ras Lanuf. Willem Barendsz, 8 nov. vertrokken van Castellon. waardoor de prijs kon oplopen van 166.60 tot 167.20. De slotkoers van gisteren voor deze aandelen was 166.60. Hoewel de cijfers over de eerste negen maanden 1964 van het Unileverconcern zeker niet zijn tegengevallen, lag dit fonds er wat luste loos bij op 146.10 146.30). Ook Philips noteerde aanvankelijk veertig cent lager op 157.10, doch kon dit verlies later op de middag weer geheel inlopen. AKU was goed prijshoudend op 485y2, terwijl voor Hoogovens een onveranderde koers van 574V2 werd opgegeven. Centrale Sui ker Maatschappij ontmoette wat belang stelling met als gevolg dat de koers op liep van 379 tot 383 (378). VERHANDELDE FONDSEN 11 november 10 november Totaal 430 419 Hoger 159 (37,0%) 147 (35,1%) Lager #68 (39,1%) 187 (44,6%) Gelijk 103 (23,9%) 85 (20,3%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.U Hoogovens Kon. Olie 166,70 gb-167,30 gl Philips - Unilever 146, Stemming: Prijshoudend. VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. 2 de tijdv, A.K.U Hoogovens Kon. Olie 165,80-157,00 165,00 Philips 157,50-158,20 157,90 Unilever 144,80-145,20 144,90 ex 1,53 int.-div. Vorige slotkoers A'dam Rubber.... 108% H.V..TL 143 A.K.U 485Vi 121,10 Hoogovens 575 Philips Gerr Bez 157,45 Unilever 146,15 Dordtsche Petr 767% K. Ned. Petr. Mij. 167,10 Holl. Am. Lijn 104 K.L.M 74,80 K.N.S.Vj 138% Ned. Sitoomv. Mij. 131 Ommeren, Phs. v. 242 Scheep/. Un. Ned. 128% 206,— 111, 231, Unitas 498, Ver. Bezit v. 1894 129, AMRO Bank 66,50 Alg. Bank Ned. 297% Albert Heijn 620 1 Amstel Brouwerij 418 Berkel's Patent 204 Bols 212 Bührm.-Tetterode 714 Fokker Exdiv. Ford Gelder Kon. Pap. 135 Gist Spir.f. Kon. 304 Van der Heem 322 Heinekens Bier 435 Hoogenbosch Sch 320 Indola 410 Kon. Zout-Ketjen 900 Muller Nat. Bezit 2731/< Ned Kabelfabr... 344 Philips Pref 57,90 Stokvis 189% Tho as?en Dr. 680 Ver. Machinefabr. 170 Wessanen 435 Wilton Fijenoord 178 Zwanenburg-Org 978 Billiton Mij. II 437% Aluminium Ltd. 32% American Motors 5% Anaconda 53% Bethlehem Steel. 36% Cities Service.... 75% General Motors 98% Kennecott Copper 92 tl Republic Steel. 45% Shell Oil 57 U.S. Steel 55% Gedane noteringen. (Verstrekt door AMRO Bank) Wall Street heeft gisteren onder leiding van sporen en staalfondsen een fors herstel te zien gegeven. Door de viering van Remembrance Day was de handel kalm. De meeste winsten aan het slot liepen tot ongeveer twee dollar per aandeel. Hoger sloten ook de meeste olies. Sommige lucht vaartfondsen kwamen lager af. Van de 1316 verhandelde fondsen waren er 642 hoger, 370 lager en 304 sloten onveran derd. De omzet daalde tot 3.790.000 shares tegen 5.020.000 shares dinsdag. De Dow Jones indices: industrie 873.59 2.95), sporen 214.78 (4- 1 67) en open bare nutsbedrijven 154.78 0.02). De met AKU gelieerde Vereinigte Glanz- stoff-Fabriken A.G. en Courtaulds Ltd, die elk voor de helft deelnemen in het ka pitaal van Glanzstoff-Courtaulds G.m.b.H. te Keulen, zijn overeengekomen dat het aandeel van Courtaulds overgenomen wordt door Glanzstoff. De naam van de onderneming wordt Glanzstoff Köln G.m.b.H. Twee jaar geleden had Glanzstoff reeds de verkqpp van de In Keulen geproduceer de garens en vezels overgenomen. In de Margriethal in Utrecht zijn diplom»'» uitgereikt aan 900 jonge slagers die dit ja»r zijn geslaagd voor hun gezellen- of meesters- examen. Advertentie

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 17