Erhard herziet Duitse politiek over multilaterale kernvloot Kwestie van de graanprijzen lijkt nu wel op te lossen Plannen voor veiliger verkeer Chinees-Russisch gesprek over ideologisch geschil „Streven naar beter resultaat Winst Kon. Olie 5.3 pet lager HET WEER Nieuw formulier voor EEG-vis Nieuwe risico- regeling voor de woningbouw Jongen in arrest na aanslag op een taxichauffeur Vrouwelijke chauffeurs voor kleine taxi's in Rijswijk Noodtoestand in Vietnam door overstromingen Met gestolen auto op agent ingereden Verzoening Geruchten een 3ril van K E I P Moeilijkheden Het woord is aan In de krant van heden: Elfhonderd slachtoffers Directie Van Gelder: In derde kwartaal ieë MORRIS "èefore you ény! DAMES- EN HERENREGENJASSEN Vrij zacht LOEMPIA'S onze specialiteit 65 ct 'd Roomboter fn APPELBOLLEN 25 ct n M. KOELEMID 50e JAARGANG NUMMER Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. TeL redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. DONDERDAG 12 NOVEMBER 1964 IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93. Haarlem D^ecUur. Mr. H C. van der M je BONN (AP en Reuter). De West- duitse regering staat niet langer op het standpunt dat zo spoedig mogelijk een multilaterale kernvloot moet worden op gericht. Zij blijft bereid aan zulk een kernvloot mee te werken. Dat is woens dag besloten na een gesprek tussen bondskanselier Erhard en dr. Konrad Adenauer, die van de week in Parijs twee maal met generaal De Gaulle heeft geconfereerd. Dit is meegedeeld door Reiner Barzel, de waarnemend leider van de fractie van de CDU in de Bondsdag. Die fractie heeft het buitenlands beleid van Erhard goed gekeurd, maar zich tevens uitgesproken voor een wat meer afwachtende houding in de kwestie van de multilaterale kern vloot van de NAVO. Barzel wees erop dat er op het ogen blik onderhandelingen over de NAVO- kernvloot aan de gang zijn en dat „er daarom geen reden meer bestaat voor de Westduitse regering te blijven aandringen op een onmiddellijke oprichting van zulk een vloot". In dit verband is het van belang in het oog te houden dat kanselier Erhard om langs nog voorstelde de mulitilaterale kernvloot desnoods tot stand te brengen door de Verenigde Staten en de Bonds republiek samen, indien de andere bond genoten er afwijzend tegenover zouden blijven staan. Op de vergadering van de CDU die Er hard kennelijk tot een herziene politieke gedragslijn heeft gebracht, was ook de Westduitse minister van Buitenlandse Za ken, dr. Schroder, aanwezig. Barzel zei later dat de meningsverschil len binnen de CDU nu waren opgelost. Ludwig Erhard zou dr. Konrad Adenauer hebben bedankt „voor zijn succesvol be zoek aan Parijs". Adenauer heeft Erhard opnieuw zijn volledige steun toegezegd. Veelbetekenend is ook de mededeling van Barzel dat Erhard en Adenauer elkaar voortaan veelvuldiger zullen spreken over de buitenlandse politiek. De Westduitse regering zou formeel blijven weigeren in het lopende belasting jaar de graanprijs te verlagen. Maar in de verklaring van de CDU is over deze kwestie een formulering gekozen die Er hard de gelegenheid geeft zo nodig een wat soepeler houding aan te nemen. Het lijkt niet uitgesloten dat Erhard zal pro beren hierover met Frankrijk tot een compromis te komen. De Westduitse regering heeft steeds het standpunt gehuldigd dat de datum van vijftien december door De Gaulle niet bij wijze van ultimatum is gebruikt, maar als een datum die reeds lang tevoren was afgesproken. De Franse vertegenwoordiger op de mi nistersconferentie van de EEG in Brussel heeft gisteren laten doorschemeren, dat Frankrijk genoegen zal nemen met een beslissing over de graanprijzen in januari of februari 1965. De vorige maand werd in Parijs officieel bekendgemaakt, dat Frankrijk niet meer aan de Europese Ge meenschap zou deelnemen, indien het landbouwbeleid niet volgens de gemaakte afspraken zou worden geregeld. Eén van deze afspraken was, dat vóór vijftien de cember van dit jaar een beslissing over de unificatie van de graanprijzen van de zes E.E G.-partners zou worden genomen. Onze correspondent in Bonn meldt nog, dat de Westduitse regering formeel de ge ruchten heeft laten tegenspreken dat Er hard zou overwegen op verzoek van pre sident De Gaulle zijn minister van Bui tenlandse Zaken, Schroder, te vervangen Desalniettemin gonsde het Bundeshaus in Bonn van de geruchten dat Erhard wijzigingen in zijn kabinet zou willen aan brengen. Daarbij wordt met name dr. Gerstemaier, de voorzitter van de Bonds dag, genoemd die zich nog dezer dagen als een groot aanhanger van de Frans- Duitse vriendschap heeft doen kennen. Erhard zou in geen geval minister Schroder willen laten vallen. Daar staat tegenover dat de Liberalen eventueel ge noegen zouden nemen met de vervanging van Schroder, indien de continuiteit van de tot dusver gevoerde buitenlandse po litiek verzekerd zou zijn. Dat schijnt een vreemde formule want de critiek van an dere partijen gaat juist minder tegen de persoon van Schroder dan tegen dat be leid. WASHINGTON (AP). De regering van de Verenigde Staten is van plan de West duitse regering er voorzichtig van te over tuigen dat Bonn over de. uniforme graan prijs overeenstemming dient te bereiken met de andere landen van de E.E.G. De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, Ball, heeft opdracht dit volgende week aan minister Schroder mee te delen. De nieuwe EEG-regeling die de moge lijkheid opent om vis na de vangst onmid dellijk in een afzethaven van een ander EEG-land aan wal te brengen, raakt niet aan de neg bestaande regelingen voor in- voerechten en contingenteringen die nog tussen de zes gemeenschapslanden be staan. Die zullen pas worden weggewerkt in de nog te ontwerpen gemeenschappe lijke visserij politiek. Met het oog op de nieuwe regeling is op 1 november een speciaal formulier inge voerd, waarmee kan worden aangetoond dat de vis een EEG-produkt is, waarop minder invoerrechten kunnen worden ge heven dan wanneer ze van buiten de ge meenschap afkomstig zou zijn. Deze aan voer zou anders immers via de eigen ha vens en de normale transportmiddelen Frankrijk hebben bereikt. Zoals gemeld had Frankrijk om uitstel van deze maat regel gevraagd, doch de EEG-commissie heeft daar geen gehoor aan gegeven. Minister Van Aartsen heeft gisteren in de Tweede-Kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat verklaard dat de regering zich zorgen maakt over het steeds toe nemend aantal ongelukken op de auto wegen. Om de verkeersveiligheid te bevor deren overweegt de minister de volgende maatregelen: Verplichte periodieke keuring van per sonenauto's. Een verbod van „kruipauto's", die niet sneller dan 20 km per uur rijden. Wa gentjes voor invaliden, broodbezorgers en dergelijke worden uitgezonderd. Verplicht nieuw rijexamen na veroor deling wegens een verkeersdelict, ter beoordeling van de rechter. Uitbreiding van middenbermbevèiliging. Verbetering van eerste-hulpverlening en een landelijk uniform telefoonnum mer voor hulpoproepen. Uitbreiding van het alarmsysteem met draadloze „praatpalen". Betere regeling voor de auto-rijexa mens, waarbij ook de positie van het C.B.R. in studie zal worden genomen. In studie is ook het gebruik van dim licht in (duistere) stadswijken en het (door pater Krekelberg uit Delft) aan bevolen systeem van het voorrang geven van het verkeer van links. (Zie verder pagina 2) Advertentie U zult tevreden zijn met Gr. Houtstraat 137 naast Luxor MOSKOU (AP en AFP) De Russi sche en Chinese leiders zijn overeengeko men dat het gesprek over het ideologische geschil begin volgend jaar in Peking zal worden hervat. Dit melden Oosteuropese bronnen in Moskou. De door Kroesjtsjev voorgestelde conferentie op 15 december waar de communistische partijen uit 25 landen bijeen zouden komen, is, volgens deze niet officiële berichten, door de Chi nezen van de hand gewezen. Deze voor gestelde conferentie noemden zij „een stap op de weg, die naar de ondergang leidde van de man die hiertoe de voor stellen deed (Kroesjtsjev)". Kroesjtsjev's opvolger als eerste secre taris van de Russische communistische partij, Leonid Brezjnev heeft in bespre kingen met de Chinese premier Tsjoe En- Lai toegestemd om in plaats van de con ferentie bilaterale besprekingen tussen China en Rusland te houden. De standpunten van Peking en Moskou over ideologische kwesties zouden nog steeds ver uit elkaar liggen. Er is geen overeenstemming bereikt op een aantal belangrijke punten. Wel werd besloten tot verdere discussie over het conflict, voor dat een wereldconferentie van communis tische partijen wordt bijeengeroepen. Bovendien is de voorbereidende conferen tie die Kroesjtsjev wilde houden nu uitge steld tot de lente van het volgend jaar. Dit wordt hier gezien als een conces- Dit zijn de „verzegelde" honden hokken achter een huis in de Klaver straat 26 in Tilburg, waaruit maandag drie honden zijn ontsnapt. De honden hebben toen een driejarig meisje aangevallen en haar 64 beten toege bracht. Eén van de honden een Duitse herder, staat in het hok. sie van de Russen aan Peking. Maar door het uitstel van de conferentie tot het ko mende voorjaar is tevens een grens ge steld die het Peking onmogelijk zal ma ken de bijeenkomst op de lange baan te schuiven. Verwacht wordt, dat de Russische pro paganda spoedig zal worden gericht op de noodzaak van eenheid in het „socia listische kamp" en steun aan de bevrij dingjbewegingen. De beschuldigingen te gen Stalin zullen waarschijnlijk worden verzacht. Dit zou echter geleidelijk moeten gebeuren. Tsjoe is waarschijnlijk vandaag naar Peking teruggevlogen. De delegaties van Noord-Korea en Noord-Vietnam zouden met Tsjoe meereizen naar Peking. De Ko reanen met aan het hoofd vice-premier Ki II hebben besprekingen gevoerd met pre mier Alexei Kosygin. Dit werd door het officiële persbureau Tass bekend gemaakt evenals de ontvangst van de Hongaarse delegatie met aan het hoofd premier Ja nos Kadar door premier Kosygin. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Rusk, heeft gister avond gezegd het „zeer twijfelachtig te achten dat Peking-China meer handelbaar zou worden wanneer het tot de Verenigde Naties zou zijn toegelaten. De Verenigde Naties zijn geen verbeteringsgesticht. Het is een organisatie van die landen die bereid zijn zich aan de principes van het Hand vest te houden." Op de vraag of hij dacht, dat de VS en China op weg zijn naar een conflict over Zuid-Vietnam zei Rusk, dat het antwoord hierop afhangt van de vraag of de lei ders in Peking bereid zijn hun buren met rust te laten. „Wanneer zij dat niet doen staan er moeilijkheden voor de deur." C h. Lever: Er is geen masker dat de zelfzucht niet past. W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 5 Beeldverhalen 2, 15 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws 3, 5 Uit stad en omgeving7, 9 In de Vishal en op zee9 Zilveren jeugdcentra 11 Radio en t.v13 Kunst 13 Feuilleton 13 Economisch nieuws17 Beurs 17 Scheepsberichten 17 Sport 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Politiemensen, journalisten en hel pers lopen nog rond op het school plein van de Tempelgarten school te Hanau waar in het midden van de met krijt uitgezette cirkel (voor een deel links op voorgrond zichtbaar) een handgranaat ontplofte die vijf enveertig kinderen verwondde van wie zeven ernstig. Precies op de plaats waar de kartonnen doos staat sprong de granaat. Voor de bouw van woningwet- en pre miewoningen, die op of na 23 november 1964 wordt aanbesteed, zal een nieuwe ris! coregeling gelden voor het verrekenen van loon- en prijswijzigingen. De nieuwe rege ling is een gevolg van de in maart be reikte overeenstemming tussen de regering en de Raad van Bestuur Bouwbedrijf. De nieuwe regeling wijkt in enkele op zichten belangrijk af van de bestaande, die uit 1954 dateert. Verrekening van wij zigingen van loonkosten, die optreden in het eerste jaar na de datum van inschrij ving of prijsaanbieding van de aannemer, zijn niet verrekenbaar. Verder zal niet meer per afzonderlijke groep van werk nemers worden verrekend, maar de ver rekening zal geschieden op basis van een voor elk werk vast te stellen loonkosten bestanddeel, uitgedrukt in een percentage van de aanneemsom. Voorts is ook de verrekening van wijzi gingen in prijzen van bouwstoffen ingrij pend gewijzigd en aangepast aan de huidi ge bouwprijzen. Het voorheen bestaande eigen risico van 2 pet. voor de aannemer is vervallen. In Wormerveer is een 19-jarige jongen aangehouden die ervan wordt verdacht in de nacht van zaterdag op zondag de 38- jarige taxichauffeur J. in 't Veld ernstig te hebben mishandeld. De jongen had zich met een vriend van Alkmaar naar Wor merveer laten rijden. Het tweetal wilde er zonder te betalen vandoor gaan. De chauf feur greep éné van hen vast, maar kreeg een trap tegen de buik en slagen op het hoofd, waardoor hij het bewustzijn verloor. Enige tijd later kwam hij weer bij kennis en zag kans weg te rijden in de richting Alkmaar, na per -mobilofoon zijn garage in Alkmaar te hebben gealarmeerd. Een collega reed hem direct tegemoet en trof hem bewusteloos in zijn taxi aan, die tussen Limmen en Castricum langs de weg stond. Dit is een recente foto van het drie jarige meisje Anita van Delft, dat in Tilburg door drie ontsnapte honden werd aangevallen en verminkt. Met ingang van maandag zal de ge- meente Rijswijk twee vrouwelijke taxi chauffeurs rijk zijn, die zullen rijden in twee klein formaat taxi's (Simca 1000), voorzien van een speciaal alarmsysteem, dat in geval van een dreigende overval met een eenvoudige beweging in werking gesteld kan worden. Een loeiende claxon en knipperende kop lampen vestigen de aandacht er dan op, dat er met je taxi en de chauffeuse iets niet in orde is. Het publiek blijkt kleine taxi's op prijs te stellen. Wegens personeelstekort heeft men voor deze mini-taxi's" vrouwelijk per soneel aangetrokken. SAIGON (AFP) De twee orkanen die begin deze maand het midden van Viet nam teisterden, hebben rampzalige over stromingen veroorzaakt. Alleen al in het overstroomde gebied van Danang zouden volgens voorlopige cijfers elfhonderd men sen verdronken zijn. De overstromingen worden de hevigste van de laatste veertig jaar genoemd Militaire eenheden hebben voor een groot gedeelte van oorlogsoperaties over geschakeld op hulpverlening. Helikopters ondervonden last van communistische guerrillastrijders, door wie zij werden be schoten. De getroffenen in de geïsoleerde streken hebben reeds vijf dagen niet ge geten. In Amsterdam heeft de politie in de af gelopen nacht een 24-jarige jongeman van zijn bed gelicht, die dinsdag in Baarn tot twee maal toe met zijn auto op een agent was ingereden. De eerste keer vroeg hij de weg aan een agent. Deze verzocht hem zijn papieren te tonen. De jongeman had alleen een rijbewijs. De agent gelast te hém mee naar het bureau te rijden maar toen hij wilde instappen gaf de jon geman vol gas en reed weg. Korte tijd later kwam hij echter terugrijden. De agent probeerde hem tot stoppen te dwin gen maar moest weer snel opzij springen om niet te worden overreden. De auto bleek later een in Doorn gestolen Engelse wagen te zijn. Als gevolg van lagere prjjzen in de be langrijkste afzetgebieden (onder meer het vasteland van Europa) is het nettoresultaat van de Koninklijke Shell Groep in het derde kwartaal van 1964 met 5.3 percent gedaald tot 54.7 miljoen tegen 57.7 mil joen in het overeenkomstige kwartaal van 1963. Het nettoresultaat van de Groep over de eerste negen maanden van 1964 komt hierdoor uit op 156.6 miljoen of wel een stijging van 0.1 percent ten opzichte van de overeenkomstige periode van 1963. Blijkens een vandaag verschenen kwar taalbericht is de brutoproduktie van ruwe olie in het derde kwartaal met 11.5 per cent gestegen en werd er 13.4 percent meer ruwe olie verwerkt. De verkochte hoeveel heid ruwe olie en olieprodukten beliep ge middeld 3.5 miljoen barrels (vaten) per dag, een stijging van 9.4 percent ten op zichte van hetzelfde kwartaal van 1963. De opbrengst van verkopen en andere be drijf sinkomsten (na aftrek van omzetbe lastingen) steeg met slechts 2.2 percent. Advertentie BARtËuOrIsSTfT HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Vrij zacht weer met matige tot krachtige wind tussen zuidwest en west. Zwaar bewolkt met en kele opklaringen en hier en daar regen. Volledige weerrapporten op pagina twee. „Het is de bedoeling dat zonder een drastische inkrimping van het personeel en zonder te investeren door efficiënte werkmethoden met hetzelfde aantal men sen meer te presteren, dan wel met minder mensen hetzelfde te doen". Blijkens de vandaag verschenen bedrjjfscourant van de Koninklijke Papierfabrieken Van Gel der en Zonen is dit meegedeeld door mr H. E. Schmidt van Gelder in de ver gadering van de ondernemingsraad- De uitspraak was bedoeld als toelichting I op de tussentijdse mededeling van Van Gelder, waarin onder meer wordt gezegd van 1963 I gebruiken. Gsiteravond omstreeks half zes is er een hevige brand uitgebroken in de gereformeerde kerk te Velp. De kerk, waarvan de toren kort geleden was verbouwd, brandde geheel uit. Ge meentelijke brandweereenheden van Rheden en Arnhem bestreden het vuur met twaalf stralen Advertentie KOLEN, OLIE HAARDEN KACHELS Advertentie ir it, (Kennemer Automatiek) VELSERDUINWEG 19 (hk. L. Nieuw- et straat) - IJmuiden (O.) - Tel. 8402 'e (Zondags gesloten).

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1