VAN DAG TOT DAG De Gaulle ontving Monnet, „vader van Europa" Voorwaarts J ARACHNE Wereldnieuws Concilie praat over het leven van de ordegeestelijken Duitse vakbonden eisen 9 en 200 mark met kerst M Kernonderzeeër niet welkom in Japan Italiaanse politie bewaakt overwegen] heren - ondergoed Hebt u deze briefkaart al verzonden? Of doet u het vandaag nog? Wie echt wat wil, doet er wat aan! DONDERDAG 12 NOVEMBER 1964 3 iiiiiiHiiiiiiiniiiniiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiinnniiiiiiiiiininiiin INTERLOCK PLAT-JAEGER HALF-WOL WOL Belgen in Kongo vielen in hinderlaag: 2 doden Luxemburgers brengen groothertogin hulde Op tffe raatótoel P"": Frans militair vliegtuig op Kreta neergestort gouden ring met pare! 99 99 Ofschoon de berichtgeving uit Bonn door grote vaagheid wordt gekenmerkt, moet toch rekening worden gehouden met een zeker effect van Adenauers bezoek aan De Gaulle op de politiek van de Bonds regering. Vooral in die zin, dat Erhard zich enigszins zal moeten schikken in een nieuw pro-De Gaulle-experiment, waardoor hij zijn onderdanigheid aan Washington zal moeten intomen. Die onderdanigheid was voornamelijk gericht op de Duitse deelneming in de NAVO-kernvloot, en met name op een spoedige oprichting daarvan. Thans wil Bonn 't kernvloot-projeet blijk baar op de lange baan schuiven, om De Gaulle te gerieven. Het is overigens wel duidelijk hoezeer de twee Europese „groten", Frankrijk en Duitsland, marchanderen met de totaliteit der Europese belangen onder motto's die ieder moment pasklaar worden gemaakt. Het „spoedeisende, zeer belangrijke ver dedigingsmiddel" voor Europa tegenover de Russische dreiging, de kernvloot, is nu blijkbaar plotseling niet meer zo hard nodig. Het zal voor de kleinere Europese landen zaak zijn een uiterste tegenwoor digheid van geest te onderhouden tegen over de intrigante en zigzaggende mani pulaties van de twee zichzelf uitverkoren achtende Europese naties, die bij al hun mooie woorden steeds meer blijk geven van een gebrek aan Europees solidariteits- besef en een (traditioneel) teveel aan nationale zelfoverschatting. De voortekenen dat met de val van pre mier Kroesjtsjev de Sovjetrussische poli tiek wijziging zou ondergaan, worden thans zoal niet bevestigd dan toch nadrukkelij ker: de door Kroesjtsjev voorgestelde top conferentie van communistische leiders die door de ex-premier bedoeld was als een demonstratie van solidariteit van de meerderheid dezer leiders ten gunste van zijn beleid zal niet eerder worden ge houden, voor het tweezijdige overleg tus sen Moskou en Peking zal zijn afgesloten. Dit betekent, dat Moskou en Peking naar een nieuwe vorm van bloc-politiek streven tegenover de Westelijke wereld. Of die vorm zal worden gevonden, hangt af van de wederzijdse bereidheid in Moskou en Peking om concessies te doen op het hoofdstuk der doctrine ten gunste van een synthese op het hoofdstuk van praktisch beleid. Terwijl Amerika nog eens nadrukkelijk zijn waardeloze relaties met Formosa-China bevestigt, sluit zich het front Moskou- Peking wellicht binnenkort opnieuw. Een periode van koudere en scherper tegenge stelde betrekkingen tussen Oost en West kondigt zich aan, waarbij de sussende ver klaringen van Kroesjtsjevs opvolgers ijverig door Westelijke reacties overgeno men een element van scepticisme in de toekomstverwachtingen niet meer kun nen verhinderen. Advertentie lange pantalon, maat 5 5.50 borstrokken, k.m. mt. 5 4.70 borstrokken, l.m. mt. 5 5.50 lange pantalons, mt. 5 6.75 borstrokken, k.m. mt. 5 6.45 borstrokken, l.m. mt. 5 7.25 lange pantalon, mt. 5 10.35 borstrokken, k.m. mt. 5 9.65 borstrokken, l.m. mt. 5 10.65 lange pantalons, mt. 5 15.45 borstrokken, k.m. mt. 5 14.15 borstrokken, l.m. mt. 5 16.25 voor een juiste keus HENSEN Paarlaarsteeg HAARLEM Van onze correspondent) De concilievaders hebben op hun 120ste algemene congregatie de discussie uitslui tend gewijd aan de voorstellen handelend over het aanpassen van het leven van de ordengeestelijken aan onze tijd. Dit is nauwelijks een onderwerp waar voor bij de buitenwereld grote belangstel ling bestaat. Hoewel het toch voor een niet gering aantal mensen van direct be lang is. In totaal leven in kloosters twee mil joen leken, nonnen en kloosterbroeders. Daarvan zijn er 1.2 miljoen nonnen en 800.000 monniken. Een groot deel is werk zaam in missiegebieden. De discussie gaat voornamelijk over de kwestie of het geoor loofd is, een meer actieve deelneming aan het apostolaat te eisen van die mensen die zich wensen te wijden aan een contem platief bestaan en over de afstand die er bestaat tussen deze contemplatieve or den en de wereldgeestelijken of kloos terbroeders en zusters die actief deelne men aan het leven. Wat het actief deelnemen betreft, wordt gezinspeeld op nonnen en monniken die onder andere werkzaam zijn als verple gers, verpleegsters, bij het onderwijs, als vrouwelijke suppoosten in gevangenissen en dergelijke. Er zijn onder de vele sprekers die over deze onderwerpen het woord hebben ge voerd, verscheidene die voor de ordengees telijken een afzonderlijk schema verlan gen, zoals eerst was aangekondigd. Ande ren vinden dat ze met de onderhavige voorstellen wel genoegen kunnen nemen Waarschijnlijk wordt vandaag over deze kwestie gestemd. LEOPOLDSTAD (Reuter) Bij de ■tad Boemba in Noord-Kongo zijn twee Belgen omgekomen toen hun eenheid in een hinderlaag viel. Drie Belgische mili tairen werden gewond. De hinderlaag zou gelegd zijn door stam leden die met de opstandelingen sympa thiseren. Een andere blanke eenheid is naar Boemba gestuurd om de Belgische eenheid van het Kongolese leger af te los sen. Boemba is drie weken geleden op de opstandelingen heroverd. STUTTGART (DPA). Vanmorgen zijn in Stuttgart onderhandelingen afgebroken over nieuwe loonschalen voor 1,2 miljoen Westduitse arbeiders en employés in open bare dienst. De vakbonden eisen een loons verhoging van 9 percent. Drie voorstellen van de werkgevers zijn alle afgewezen. Het laatste was een loonsverhoging van 6 per cent en een kerstgratificatie van '/a van het maandloon. De vakbonden eisen een gratificatie van minstens D.M. 200. LUXEMBURG (AP) Tienduizenden Luxemburgers uit de hoofdstad en uit al le delen van het land, zijn gisteravond bijeengekomen voor het paleis van de groothertogin om een laatste hulde te brengen aan de aftredende groothertogin Charlotte. Een enorme fakkeloptocht, waaraan deel genomen werd door vaderlandse vereni gingen, muziekkorpsen en zanggroepen, trok door de straten van de stad. Groot hertogin Charlotte heeft vandaag afstand gedaan na 45 jaar geregeerd te hebben. Zij is een dochter van Willem van Nassau en niet van Adolf, zoals wij abusievelijk dinsdag vermeldden. Onderscheidingen. Tot officier in de orde van Oranje-Nassau met de zwaarden is benoemd luitenant-kolonel J. A. van Dok van het dienstvak der militaire administratie. Advertentie t ekst over en plaats daaronder uw handtekening (Van onze correspondent) PARIJS Na eerst kransen te hebben gelegd aan het graf van de onbekende sol daat om voor de 46ste maal de doden van de eerste wereldoorlog te gedenken, heeft de president van de Franse republiek, ge neraal De tïaulle, woensdag Jean Monnet gedurende veertig minuten in audiëntie ontvangen. Het was een bezoek, dat in po litieke kringen enig opzien heeft gebaard omdat het algemeen bekend is dat de per soonlijke relatie tussen het Franse staats hoofd en de president van het actiecomi té voor een verenigd Europa bijzonder veel te wensen overlaat. Zo herinnert men zich dat generaal De Gaulle zich twee jaar geleden bij de be grafenis van Robert Schuman niet ontzag Jean Monnet, die Schumans Europese po litiek jarenlang had „geïnspireerd", de toegang te ontzeggen tot de prefecture van Metz, waar de vrienden van de grote staatsman elkaar na afloop van de plech tigheid ontmoetten. Ook op de persconferenties heeft ge neraal De Gaulle meer dan eens steken onder water in de richting van de nu 74- jarige Monnet gegeven, die hij dan sma lend de „inspirator" placht te noemen. Het initiatief voor het gesprek van gis teren zou van Monnet zijn uitgegaan De man, die met wijlen Robert Schuman, de eretitel „vader van Europa" kreeg, had generaal De Gaulle enige tijd geleden een brief geschreven, waarin hij zich akko'ord zou hebben verklaard met diens eis aap West-Duitsland de graanprijzen te „euro-f peaniseren". De juistheid van die eis wordt trouwens ook door professor Hallstein, de voorzit ter van de Europese commissie in Brus sel, en door de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Paul Henri Spaak, er kend. De komst van Monnet naar en het jong ste bezoek van Spaak aan het Elysée, lij ken dan ook wel geplaatst te kunnen wor den in het licht van De Gaulle's bereid heid ieders steun te aanvaarden om zijn politieke doelstellingen tegenover Bonn te kunnen verwezenlijken. Toch in datzelfde licht lijkt het nogal onwaarschijnlijk -dat zoals sommige persberichten gisteren wilden doen gelo ven generaal De Gaulle Adenauer deze week zou hebben beloofd tegenover Bonn wat meer verdraagzaamheid te betrach ten. Onwaarschijnlijk, omdat van verschil- SASEBO (Reuter) In de Zuidjapan- se stad Sasebo is het vandaag tot vecht partijen met de politie gekomen toen de Amerikaanse kernonderzeeër „Sea Dra gon" in de haven voor anker ging. De „Sea Dragon" is de eerste door kernener gie voortgedreven Amerikaanse duikboot die een Japanse haven is binnengelopen. Ongeveer 1.200 arbeiders hielden van daag een betoging voor de ingang van de Amerikaanse marinebasis in Sasebo uit protest tegen het bezoek. Een zestigtal studenten trachtte de toe gang tot de basis te forceren. Dit had een vechtpartij met de politie tot gevolg. Op een ander punt hadden zich ongeveer dui zend studenten verzameld, die naar dé plaats wilden marcheren waar de beman ning -van de Sea Dragon aan land zou gaan. Ook zij werden met geweld door de politie tegengehouden. HERAKLION (AFP) Een Frans mi litair vliegtuig is gisteren bij een landing op Kreta verongelukt. Negen van de der tien inzittenden zijn om het leven gekomen. De andere vier zijn gewond in een zie kenhuis opgenomen. Mensen Op een dag, zomaar middenin de week, zijn we de herrie van de stad ontvlucht. Op een van die dagen vol zon en pittige lucht, die de herfst nu en dan als een partijtje ongeregeld goed over ons uit strooit. We hadden opeens genoeg van de stad, waar enorme kluiten mensen zich dagelijks gelijktijdig van de ene plaats naar de andere spoeden. Waar fietsers verbijsterende kunststukken vertonen, geklemd tussen rijen auto's en vracht wagens. Waar een keurig kantoorheer zich plots ontpopt als een acrobaat van klasse in zijn vertwijfelde pogingen nog mee te komen met een tram die eigen lijk al weg is en waar d.e vrije Neder lander, keurig verpakt in steeds hoger oprijzende flats, zijn vrije leven tracht voort te zetten. Na enkele uren van voortvluchtigheid vonden we onszelf terug op een smal weg getje tussen hoge bomen, ergens in de Achterhoek. De stilte was er voelbaar en de rust daalde op ons neer als een zegen uit de hemel. We zetten de auto ergens neer en gingen aan de kant van de weg zitten, op een bed van gele bladeren met boven ons de bomen rood en goud rui send in de herfstwind. Een eindje van ons verwijderd was een eekhoorn bedrij vig bezig zich in te richten voor de win ter, boven ons ritselde iets in de bomen: een vogel die zich opmaakte voor de vlucht. We spraken niet, om de intense rust om ons heen niet te verstoren. En toen hoorden we plotseling voetstappen. Slof fende, langzame voetstappen. En aan on ze blikken vertoonde zich een mannetje. lende onverdacht Europese zijden het I Het bleek een heel leuk mannetje te Franse landbouwdossier nu als redelijk en zijn, hoewel alles aan hem zwart was. zelfs sterk wordt omschreven, wat natuur- Zwart petje, zwarte jas, zwarte slobberi- lijk niet betekent dat men van diezelfde ge broek. Alleen zijn klompen vormden kanten daarom ook De Gaulle's autoritai- een vrolijke gele noot. Hij liep wat krom re methoden met dreigementen en ultima- en zijn gezicht was gerimpeld als een turns onderschrijft. gedroogd appeltje. Het was een hartver- Van het gesprek Monnet-De Gaulle is ivarmend mannetje, vond ik niets uitgelekt. Monnet vertelde bij zijn Hij tikte aan zijn pet en schuifelde voor vertrek uit het Elysée de journalisten al- bij'. De stilte viel weer over ons. Maar leen dat hij persoonlijk wel aan de moge- I even verder bleef het mannetje staan en lijkheid van een oplossing van het Frans- keek naar ons om. Hij scheen even na te Duitse landbouwconflict blijft geloven, denken en keerde vervolgens op zijn Hij weigerde echter mee te delen of dat schreden terug, bleef bij de auto staan, optimisme ook door generaal De Gaulle tikte er voorzichtig met zijn stok tegen wordt gedeeld. Maar vermoedelijk heeft als om te onderzoeken of het wel een het staatshoofd zijn gast, met wie hij al échte auto was en vuurde toen op ons af: twaalf jaren in politieke onmin leefde, zijn „Komme jullie van var?" We antwoordden dat we uit Amstelveen kwamen, hierbij in het midden latend of dit ver of niet ver was. „Zo, zo," mur melde het mannetje, een peinzende blik in zijn ogen. Ik zag dat hij in gedachten de landkaart raadpleegde en hielp hem op weg: „dicht bij Amsterdam". „Ha, ja!" Zijn gezicht verhelderde. Er stond op te lezen: „ja, ja, daar heb ik meer van gehoord!" We zwegen. Een hele tijd. Ik overwoog juist of ik niet iets moest zeg gen toen er plotseling een lepe uitdruk king over de rimpeltjes trok. Met zijn glimmende oogjes keek hij ons vorsend aan en vroeg: Benne jullie dan welis in Zandvoort geweest?" Hij wachtte gespan- len enkele belangrijke treinen rijden met I nen en wij beaamden dat wij daar wel militairen als personeel. I eens kwamen. Weer een stilte, waarin hij Vermoedelijk zal deze staking een bij- I zich scheen voor te bereiden op een ode zonder slechte invloed hebben voor de aan de zee_ Maar toen knalde hij opeens communisten bij de aanstaande verkiezin- jos; );Wat een meinse. Ik wist niet dat gen. Er komt namelijk veel ongerief voort eT zdveul meinse bestonde! Allegaar diepste gevoelens en bedoelingen ook niet onthuld. ROME De Italiaanse regering heeft maatregelen getroffen in verband met de staking bij de staatsspoorwegen. Er rijden in Italië al sinds drie dagen vrijwel geen treinen meer. Er is nu besloten dat de overwegen be waakt zullen worden door politie. Ook zul- uit de staking. Men kan niet alleen niet J reizen, ook de post kan niet besteld wor den. In de winkels beginnen bepaalde levens- meinse, achter mekare!" Hij richtte zijn stok op ons als een wapen, alsof wij er schuldig aan waren en vervolgde drei gend: „Ik was d'r nog nooit weest. middelen die uit Noord-Italië moeten MaaT ik gaan d<r ook nddit weer heen. komen, schaars te worden. Woedende pas- wèt een meinse!» En alsof hij hiermee sagiers hebben demonstraties tegen de voorgoed met ons had afgedaan, tikte hi] staking gehouden. Bij -Napels braken on langs bijna relletjes uit toen gestrande passagiers een station met stenen be- nog eens aan zijn pet en slofte verder, voor zijn doen haastig. Nog lang hoorden we hem in zichzelf mompelen. En ik over- kogelden en het stakende treinpersoneel peinsde dat in een overbevolkt land zo'n achterna begonnen te zitten. Wie zich wel eens lichtelijk bezwaard voelt zo omtrent Prinsjesdag, als hij de bedra gen van onze defensiebegroting onder ogen krijgt, moet be denken dat die bijna ontelbare miljoenen stuk voor stuk hard nodig zijn. Ze hebben ons in de jaren na 1945 tot nu toe volkomen beveiligd tegen in vasies en bezettingen van bar baarse horden, wat heel een voudig en duidelijk te consta teren is: er zijn namelijk na 1945 geen barbaarse horden meer in ons land geweest, be halve ongewapende en dan nog alleen in het bollen- en zomer seizoen. Hoe nuttig die defensie-mil joenen hebben gewerkt, is dezer dagen nog eens in het heldere daglicht gekomen. Een zekere kolonel Schep van het adviesbureau der genie heeft tegenover een journalist van „Revue" uit de doeken gedaan dat de Nederlandse legerlei ding in 1952 begonnen is met de aanleg van een nieuw model waterlinie tussen Nijmegen en Zwolle, om „een oprukkende vijand tot staan te brengen". De totale kosten van aanleg dezer geniale beveiliging be droegen ongeveer 150 miljoen gulden. In de jaren na 1958, toen het kostbare maar af doende werk gereed gekomen was en de eventueel oprukken de vijanden buiten de rand stad lag te houden, kwam men tot de opzienbarende ontdek king dat er een atoomwapen en een NAVO-defensie waren uitgevonden, en tevens dat op rukkende vijanden wel eens parachutisten zouden kunnen gebruiken, in ieder geval niet meer te voet zouden verschij nen. De Nederlandse leger leiding wist natuurlijk wel, dat zulks ook in 1940 al niet meer het geval was geweest, doch blijkbaar had zij gedacht dat volgende vijanden niet meer zó onsportief zouden optreden, ieder geval, men kwam tot \^In de treurige conclusie dat de gloednieuwe waterlinie geen doel meer had en moest wor den afgebroken. Welgemoed toog men aan de arbeid, want, opbouw of afbraak, bij defen sie werkt men altijd welge moed. Kosten van slopen: ruim tien miljoen gulden. Totale kosten dus van de moderne waterlinie tussen 1952 en 1964, omvattende opbouw en afbraak: 160 miljoen gul den. Men kan nu zelf ge makkelijk uitrekenen, welke enorme winsten deze spitsvon dige voorziening ons land heeft opgeleverd. Voor die luttele 160 miljoen hebben we twaalf jaar lang in rust en veiligheid geleefd. Aangezien de directe schade van inwerkingtreding der waterlinie, toegebracht aan eigen steden en terreinen, be cijferd kan worden op 23 mil jard gulden, heeft dit hele pro ject ons volk een winst van tweeëntwintig miljard acht honderdveertig miljoen gulden opgeleverd. Nu we toch over de merk waardige systematiek van de fensie mijmeren, kan het geen kwaad nog eens wat verder te denken en ons te realiseren hoezeer de defensieve intelli gentie in ons land zich heeft ontwikkeld. Het moet gezegd dat daarbij de intelligenties van buiten, speciaal van Ame rikaanse oorsprong, wel een handje hebben meegeholpen, maar voor een groot deel heb ben onze militaire kopstukken het toch zelf uitgedacht. Zo ziet men duidelijk, in welk op zicht een klein land groot kan zijn. Dat is aan de defensiebe dragen heel navrant te consta teren. Nu die waterlinie van de baan is, vraagt men zich na tuurlijk af wat men met het beschikbare geld moet aan vangen. Er is echter, tot onze troost, al een nieuwe bestem ming voor gevonden. Het is, om met de kolonel-woordvoer der te spreken, „allemaal héél anders geworden". In de jaren voor 1958 zouden de troepen- te-voet van de vijand tenmin- ste drie dagen vertraging heb ben ondervonden van de waterlinie. Al moet daarbij worden aangetekend, dat het in werking treden van die linie enkele etmalen in beslag genomen zou hebben, waarbij ook nog enkele etmalen voor de evacuatie van de burger bevolking moesten worden op geteld. Alles bij elkaar zou de vijand dus tenminste vier et malen geduld hebben moeten oefenen, voordat hij aan de opmars zou hebben kunnen beginnen in de richting van Nederland. Maar na die vier etmalen zou hij dan ook een onzeker aantal etmalen zijn opgehouden. Tussen twee haakjes, de evacuatie van de burgerbevol king uit de ondergelopen ste den en gebieden was in die waterconceptie voorzien in oostelijke richting. Vreemd? Helemaal niet. Be scherming burgerbevolking is geen zaak voor defensie. Die burgers lopen in oorlogstijd de soldaat maar in de weg en zij hebben hun eigen B.B. om te zorgen dat ze ergens terecht komen. Ze kunnen dan beter de opmarcherende vijand voor de voeten lopen dan de eigen troepen, vooral omdat die eigen troepen in de eerste we ken van zo'n oorlog nog druk bezig zijn met zich aan en af te melden, wapens te ont vangen, broeken te passen en slagpennen in kanonnen te zetten. Maar, „nu is dat allemaal anders". De hele waterige defensie is van de baan en in het grote verband met de NAVO-defen- sie hebben onze troepen een geheel andere, nuttiger be stemming gekregen. Zij wor den namelijk onmiddellijk en voltallig naar Duitsland ge stuurd. Tijdens de vorige oorlog ging dat heel anders. Toen werden onze troepen pas na de capitulatie en in burgerpakjes naar Duitsland gezonden waaruit men kan concluderen hoe de omstandigheden ver anderd zijn. „Samen met onze bondge noten" zullen onze troepen naar het „IJzeren Gordijn" worden gezonden, om daar de vijand een warme ontvangst te bereiden. Onze beroemde landgenoot en kortgeleden nog secretaris-generaal van de NAVO, de heer Dirk Stikker, heeft dat trouwens meermalen onbevangen en eenvoudig uit eengezet. In rondborstig Ne derlands sprak deze grote zoon van ons boerenland over: „Forward Strategy" en hij sprak daarover niet eenmaal, maar altijd. Als men Dirk Stikker in het holst van de nacht wekt, zegt hij nog steeds: Forward Strategy, wat in dit geval betekent: ik kom eruit als ik helemaal wakker ben. Forward Strategy is de mo derne formule voor Neder lands veiligheid. Daarin ligt besloten, dat ons land in vol maakte rust en orde zijn eigen dagelijkse gangetje kan gaan, terwijl onze troepen in Duits land de oprukkende vijand een halt toeroepen, uiteraard in het Duits, aangezien dat de voertaal „des Krieges" is ge worden door alle tijden heen. Als er één volk op de wereld is dat recht heeft op een oor logsvoertaal, dan zijn het zeker de Duitsers. Dat toeroe pen van een halt, gesteund door allerlei vernuftige vin dingen op het gebied van de aanvallende verdediging, is eigenlijk zo'n geniale en toch simpele vondst, dat men zich afvraagt waarom niet in voor bije oorlogen iedere belligerent op die gedachte is gekomen. Nu ik er goed over nadenk, meen ik me te herinneren dat een zekere heer Goebbels indertijd ten tijde van de Duitse aanval op Polen op zeer luide toon heeft uitgedrukt, dat het Duitse leger zijn Ari sche levenswaarde en het voortbestaan van het Duitse volk ging verdedigen in de buurt van Warschau. En nog dieper nadenkend, kom ik tot de verrassende ontdekking dat een zekere heer Goering de vernielende aanval van zijn luchtvloot op Rotterdam in 1940 verklaarde door te ver kondigen, dat zijn vliegtuigen de Arische levenswaarde en het voortbestaan van het Duit se volk gingen verdedigen in 't luchtruim boven Nederland. „Nieuw is die „Forward Strategy" dus niet helemaal, maar het is natuurlijk ook lo gisch dat een nijver, intelli gent en ondernemend volk als het Duitse het eerst op der gelijke spitse ideeën komt. Men hééft het of men hééft het niet. Het zou kinderachtig zijn om bij deze grootse conceptie van onze bestaansveiligheid in ko mende oorlogen teveel de na druk op onbelangrijke details te leggen. Helmen van blik, schietonklare kanonnen, ach teruit stuivende jeeps en der gelijke kleinigheden doen na tuurlijk aan de grote zaak geen afbreuk. Met kniesoor spelen komt men nergens. Er is echter wel één hoofd zaak, die niet uit het oog mag worden verloren. In de huidige Europese woelingen, waarbij men langzamerhand de tel kwijt raakt bij de inventarisa tie van vriend en vijand, en men niet meer zeker weet wie wel en wie niet bereid zijn mee aan te vallen of mee te verdedigen, moet één ding conditioneel worden gesteld: Wil het allemaal lukken en willen alle miljarden hun nut opleveren, dan moet onvoor waardelijk één ding van de vijand worden geëist, namelijk: Dat hij Rus is, en te voet uit eigen richting komt. mannetje op zo'n weggetje een wereld van verademing betekent. Ine Wierda Advertentie Hans en Anneke van der Heijden edelsmid - naaldkunstenares Spekstr.3 (achter de Vleeshal) tel. 15745 .Blauwe balletten". Een vooraanstaand ingezetene van Genève, Jacques de Wur- stemberger, is in verband met het pas ontdekte schandaal van de „blauwe balletten" in staat van beschuldiging ge steld. Negen anderen moeten zich ter beschikking van de justitie houden. Het schandaal betreft bijeenkomsten waar ontucht met minderjarigen werd ge pleegd. Junior. In het nieuwe Tunesische kabinet beheert Bourguiba junior, zoon van de president, de portfeuille van Buitenland se Zaken Zijn voorganger, Mongi Slim, is benoemd tot minister van Staat en persoonlijk vertegenwoordiger van het staatshoofd. Gestraft. In Gobabis in Zuidwest-Afrika staan een blanke boer en zijn echtgeno te terecht omdat zij een Afrikaanse knecht, die ongehoorzaam was, hebben doodgeslagen. Zij hakten het lijk in stukken en verbrandden het. Immigranten. In de eerste acht maanden van dit jaar zijn in Zuid-Afrika 27.830 immigranten aangekomen tegen 21.163 in dezelfde periode van vorig jaar Waarom. Twee Amerikaanse geleerden zijn naar de Salomon-eilanden in de Stille Oceaan vertrokken om uit te zoe ken waarom aardsatellieten tijdelijk van hun baan afwijken wanneer zij dit ge bied passeren. Het verschijnsel was ook op andere plaatsen geconstateerd. Men gelooft dat de zwaartekracht daar ster ker is

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3