TONEEL OP FILM A GOED NIEUWS IN IJMUIDEN Voor ALLE AUTOMOBILISTEN BANDEN SERVICE GENERAL BANDEN In Groenelaantje eenrichtingsverkeer Van erkerplat gevallen Aanrijding op zebrapad „Vlagincident" in IJmuiden Verdachte van aanslag op taxichauffeur vrijgelaten H.A.L.-commodore C. G. Kooyman met pensioen „Kasteel in Zweden" en „De Huisbewaarder' FILM EN FILMWERELD VRIJDAG 13 NOVEMBER 1964 11 Jubileum van KNVB Zaterdagvoetballers aan return toe Beverwijk Sinds 7 november ook in uw woonplaats Trompstraat 8 - IJmuiden - Telefoon 2S55 Elektronisch balanceren. Nieuwste montage- en demontage-methoden. Neem geen risico's. Ga met uw bandenproblemen naar de bandenspecialist. Ongevallen bij schoolsport Diefstal uit warenhuis Aanvoer van schorseneren groter dan die van peen - - DAT OOK HET MODERNE TONEEL niet verwaarloosd wordt door de filmmakers van het ogenblik, mag blijken uit het feit dat op het ogenblik twee recente toneelsensaties in filmvorm in Amsterdamse bioscopen te zien zijn: Fran^oise Sagans „Chateau en Suède" in Alhambra, Harold Pinters „The caretaker in De Uitkijk. Het zien van beide films wordt daarom zo interessant, omdat het mogelijk antwoord brengt op de vraag of het moderne toneel zich beter leent voor verfilming dan het klassieke theater dat bij filmadapta ties in het verleden men denke aan de Shakespeare- bewerkingen van Laurence Olivier nooit geheel bevredi gende resultaten heeft opgeleverd. De gebondenheid aan een geheiligde tekst en aan een overgeleverde dramatische op bouw bleken bij dit soort verfilming handicaps die alleen door een minder aan toneeltradities gebonden filmmaker als Orson elles overwonnen konden worden, zoals destijds uit MEN KAN MOEI LIJK Sagans stuk tot die nieuwste richting rekenen al werkt zij met een absurde situatie en zal er wel enige symbolische betekenis schuilen achter de vreemde gedragingen van een zonderlinge familie die afgesloten leeft op een eenzaam kas teel in Zwedten en zich onledig houdt met verkleedpartij tjes en het in ver warring brengen van spaarzame bezoekers door haar onderlinge mysterieuze gezins verhoudingen. Roger Vadim heeft dit war rig gegeven met de slordige oppervlak kigheid die hem eigen is, verfilmd en men kan het resul taat nu zien in 't Am sterdamse Alhambra, waar het vroegtijdig werd ingezet ter vervanging van de in zijn succes gestuite „Mensen van morgen". Vadim ziet Fran- poise Sagans bedenksel als een goede grap, waaraan hij nog wat grandguignol- achtige effecten toevoegt die op een kin derachtige manier de verslapte aandacht moeten activeren Maar het blijft allemaal van een irriterende pretentie die niet be vorderlijk is voor de animo bij de toe schouwers om zich te verdiepen in de eventuele mysteries van het vertoonde. DIE ANIMO is in veel sterker mate aan wezig tijdens het kijken naar Harold Pin ters „The caretaker" dat in de verfil ming door Clive Donner Van deze week af te zien is in de Amsterdamse Uitkijk. Het stuk werd in '59 geschreven en kreeg een jaar later zijn eerste coontinentale opvoering bij Ensemble dat er onder regie van Karl Guttmann een grandioze verto ning van maakte met Guus Hermus in de rol van de oude zwerver en Henk van Ulsen en Maxim Hamel als de beide broers die de rommelige zolderverdieping delen. Er is naar aanleiding van die be klemmende voorstelling die door Pinter zelf beschouwd werd als de beste inter pretatie van zijn bedoelingen die hij op het Europese continent had gezien, druk gediscussieerd over de bedoelingen van de auteur, aan wie destijds alleen de aanwij zing ontlokt kon worden dat er geen sym boliek achter zijn stuk gezocht moest wor den. Pinter brengt drie mannen samen op een rommelzolder, van wie ieder plannen heeft die nooit worden uitgevoerd of bezig is met iets dat niet voltooid wordt. MEN ZOU „De huisbewaarder", zoals het stuk in ons land kwam te heten, kun nen zien als het drama van de besluite loosheid en tegelijk van het goede voor nemen dat de mensheid op de been houdt en haar steeds weer doet hopen op de dag van morgen waarop een beslissing kan vallen en iets zijn voltooiing zal na deren of vinden. De kracht van Pinter ligt in de dialogen die vaak met een macaber soort humor geladen zijn, ogenschijnlijk een alledaagse inhoud hebben, maar de logica en de logische opbouw van een ge woon gesprek missen. diens ..Othello" bleek. Bij toneel van deze tijd, als het werk van John Osborne („Look back in anger", „The entertainer"), golden die bezwaren uiteraard veel minder. Het waren trou wens stukken die uit een modem levensgevoel waren voort gekomen en zich dus beter leenden voor verwerking in een medium van eigen tijd dat bovendien zijn invloed had uit geoefend op dat levensgevoel en ook op de wijze van drama tiseren bij een jonge generatie van toneelschrijvers. De zaken liggen echter weer iets anders bij de laatste ontwikkeling in de toneelschrijfkunst, de fase van de symbolisten en absur disten die zich in de eerste plaats afwenden van een on middellijk herkenbare realiteit, maar die bovendien het ac cent opnieuw op een zeer persoonlijke tekst laten vallen en via het gesproken woord meer dan door een handeling hun ideeën en levensvisies kenbaar maken. innerlijke kracht deelnemen. Vooral Do nald Pleasence als de zwerver Davies die op uitnodiging van Aston (Robert Shaw) diens zolderkamer komt delen, geeft een grandioze vertolking van dit onaangename karakter, deels kruiperig-laf, deels bru- taal-agressief. Zijn boeiende aanwezigheid maakt een bezoek aan „De huisbewaar der" al de moeite waard. Al zien wij Pin ter liever gecombineerd met de film, zoals Jean-Claude Brialy, Monica Vitti en Jean Louis Trintignant in „Kasteel in Zweden" van Roger Vadim. dat het geval was bij „The servant", waarin zijn voor de film gevoelig talent opgevangen werd door een bekwaam regis seur. Charles Boost Ter gelegenheid van het vijfenzeventig Jarig bestaan van de KNVB houdt de afdeling Haarlem van de voetbalbond een receptie op zaterdag 28 november in café restaurant Brinkmann in Haarlem. De receptie is 's middags om vier uur. In de KNVB zaterdagmiddagcompetitie is men al zo ver gevorderd, dat a.s. zater dag in de vierde klasse A met het return programma wordt begonnen. De derde klasse is daar nog niet aan toe. IJmuiden heeft het ditmaal niet zo moeilijk om de punten thuis te houden. Het zwakke KMVZ komt op bezoek en we niogen aannemen dat de IJmuidenaren hun positie op de ranglijst zullen ver sterken. Misschien kan dit laatste ook gezegd worden van Kennemerland dat bij Nedloyd op bezoek moet en daar niet voor onoverkomelijke problemen zal wor den gesteld. Nu Roel Hopman de gelederen is komen versterken, verwachten we in elk geval dat de voorhoede wat produk- tiever zal worden Bij de vierde-klassers worden de eerste revanches gespeeld. Zandvoortmeeuwen kan daarbij zijn leidende positie weer erg versterken nu AFC aan de kust op bezoek komt waarvan de Zandvoorters al in de eerste wedstrijd met 52 wonnen. De plaatselijke strijd in Beverwijk tussen Jong Hercules en Kinheim, in het begin van het seizoen door Kinheim met 31 gewonnen, zal ook nu wel een zege voor de Kinheimers opleveren, hoewel de pres- •taties van Jong Hercules dit seizoen be paald niet zijn tegengevallen. Of VEW revanche zal nemen voor de 42 neder laag thans in de uitwedstrijd tegen Vlug en Vaardig, menen we te moeten betwij felen, maar SIZO geven we bij Aminco een goede kans de 10 zege van destijds te bevestigen. Maar SVJ gaat vrijwel zeker een nieuwe nederlaag tegemoet bij AMVJ dat de eerste wedstrijd met 4 won. Ronald Pleasance als dè zwerver in „De Huisbewaarder". VOOR DE VERFILMING van „De huis bewaarder" werd in Londen de Caretaker Films Ltd. opgericht met geld uit particu liere bron, o.a. afkomstig van Richard Burton, Elizabeth Taylor, Noel Coward, Leslie Caron en Peter Sellers en uit die bescheiden opzet is een film ontstaan die wel weet te boeien en in enkele fragmen ten zelfs fascinerend werkt, maar die on der regie van Clive Donner, van wie wij het middelmatige „Some people" kennen, toch niet tot een herschepping uit een an der medium toegekomen is. De filmer pro beert wel los te komen van de plaats, die de toneelhandeling hem voorschrijft en enige malen verlaat hij met zijn camera de rommelzolder om buitenopnamen te maken die echter het verrassende effect opleveren dat ze de spanning rond de ge- isoleerde spelers verbreken en tot de ont dekking leiden dat de door Pinter ontwor pen figuren, hoewel herkenbare karak ters, in hun monomanie niet passen in een reële wereld En voor de rest moest Clive Donner zorgen dat de in tact gelaten tekst van het toneelstuk niet al te stagnerend zou gaan werken op de bewegelijkheid in het beeld, een dreigend gevaar dat hij tracht te bezweren door een zekere came ra-bewegelijkheid, wat uiteindelijk toch maar een lapmiddel blijkt te zijn. WAT OVERBLIJFT is een registratie van een voorbeeldige toneelopvoering, waaraan de acteurs die het stuk in Londen en New York hebben gespeeld met grote Gevolg gevend aan een desbetreffend verzoek van B. en W. te Velsen, hebben Gedeputeerde Staten van Noord-Holland besloten het Groenelaantje in de gemeen te Velsen gesloten te verklaren voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trek dieren en vee, in noordoostelijke richting. Het Groenelaantje, waarvan de verhar dingsbreedte varieert van 2.50 m. tot 3.10 m., en waarlangs slechts smalle onver harde bermen aanwezig zijn is minder ge schikt voor het verkeer in twee richtin gen. Bloemen. Voor de Tuinbouw Studie Club te Beverwijk zal op dinsdag 17 november de rijkstuinbouwconsu 1 ent dr. J. Wasscher uit Aalsmeer komen spreken over de bloementeelt en -afzet in West- Duitsland. Dr. Wasscher zal onder meer het een en ander vertellen over de veilin gen van Neuss en Stralen en de groothan delsmarkt van Keulen. Het een en ander zal met kleurendia's worden toegelicht. (City). De film die uitverkoren was om dit voorjaar het filmfestival in Cannes te openen, is thans tot en met woensdag in City te zien, waar men aldus kan kennisnemen van een indrukwekkend schouwspel, zoals alleen de wettige troon opvolger van Cecil B. de Mille, Samuel Bronston ons die nog kan geven. De film behandelt de laatste fase van de regering van Marcus Aurelius, de twisten die na zijn dood over de troonopvolging ontbrandden en de eerste tekenen van verval, die het naderend einde aankondigden van het machtige Romeinse rijk. Dit alles speelde zich omstreeks 180 jaar na onze jaartelling af en regisseur Anthony Mann liet dit stuk historie herleven met alle geschiedkundige vrij moedigheid en gevoel voor het spectaculaire, die het genre voor een groot publiek aantrekkelijk maken. Daartoe behoort ook de aanwezigheid van een groot aantal gerenommeerde sterren, met Sophia Loren aan het hoofd en verder bestaande uit Alec Guinness, James Mason, Stephen Bovd, Mel Ferrer, Omar Sharif en Christopher Plummer. En voor de rest blijven alle bezwaren die zwaar tillende critici tegen dit soort films weten in te brengen even sterk gelden als alle attracties, die het geschiedkundig schouwspel voor een groot publiek blijft bezitten. Tot welke categorie van bioscoopbezoekers men zich rekent is dus doorslaggevend voor het besluit een bezoek te brengen aan deze miljoenenfilm, die overigens, vooral in zijn gevechtsscènes voor een fraai en visueel genoegen zorgt. De gehele week „De val van Rome" dus, behalve zondagmiddag, want dan zal men met „De eenogige indiaan" genoegen moeten nemen. (Stadsschouwburg). Cliff Ri chard's populariteit duurt nu al jaren, waarschijnlijk omdat zijn liedjes altijd precies in de luchtige showfilms passen, waarvan hij er reeds verscheidene maak te. Ook vermijdt hij de buitenissige geëxalteerdheid en op de spits gedreven ritmiek van veel typische teenager-zan gers, waardoor hij een veel groter pu bliek bereikt. IN „WONDERFUL LIFE" worden twaalf songs van Cliff heel bekwaam aan elkaar gebreid door een mager, maar lief verhaaltje, waarin we Cliff en zijn Shadows, alsmede twee prille meisjes be trokken zien raken bij het maken van een film op de Canarische eilanden. Dit geeft de regisseur aanleiding tot een niet onaar dige inlas over de geschiedenis van de cinematografie. THE SHADOWS vervullen ditmaal een aanzienlijke rol in de film, maar ze zijn uiteraard ook niet te beroerd om op de aangewezen tijdstippen plaats te nemen achter het drumstel of de gitaren ter hand te nemen. Dit alles in kleuren en op breed- doek. Ook al weer voor de liefhebbers, op vrijdag, zaterdag en zondag (ook in de matinee). Dinsdag en woensdag wordt dan „De vruchten zijn rijp" vertoond, een drama over fruitplukkers -en pluksters natuurlijk. Een soort „Suiker" dus, al leen speelt het verhaal zich af in het romantische Rhönedal. (Lux or). Hoewel een film van Hitchcock altijd met onderscheiding werd bekeken, betekent zijn „Marnie" thans toch een geweldige stap terug. Dit psy- chopatisch meisje werd door Hitchcock als hoofdpersoon van de handeling geko zen, waarschijnlijk om zich uitvoerig met haar ziektegeval te kunnen bezighouden. Advertentie DEZE MARNIE is behalve kleptomane, in de zin van brandkastenkraakster, ook nog een buitengewoon grillig wezentje, dat zich niet door mannen wil laten aan raken en zich hysterisch angstig toont bij het zien van de kleur rood en bij het horen van onweer. De man die met haar trouwt om haar tegen deze vreemde nei gingen te beschermen, wordt aldus met deze zonderlinge eigenschappen gecon fronteerd en vindt tenslotte de oplossing van het raadsel in een psycho-analyse, die eindigt met de ontrafeling van een duistere periode uit Mamie's jeugd. TIPPI HEDREN, bekend uit „De Vo gels" en Sean Connery, nog beter bekend als James Bond spelen de voornaamste rollen, maar zij maken het niet begrijpe lijk hoe de „master of suspense" zich heeft geleend tot het verfilmen van een zo naïef en weinig boeiend gegeven. Men kan zich dit van zondag tot en met woens dag mede komen afvragen, maar het pu bliek kan verder nog kiezen uit de super griezelfilm „De terugkeer van Franken stein" (van donderdag tot en met zater dag), of de klucht „De baron van het ba taljon" (zondagmiddag) (W. B. - theater). Wanneer men weet dat het in „De prins der piraten' gaat om een boekanier, die te land en ter zee neemt dat hij wenst, begrijpt men te vens waar het op moet uitdraaien: een ro mantisch epos van een onversaagde jonge man, die geen gevaar uit de weg gaat en geen onderneming schuwt, als er voor hem enige eer aan valt te behalen. Dat lijke schone veel is gelegen behoort tot zijn kenmerkende eigenschappen, die er voor zorgen dat de film geen gebrek aan hem ook aan de gunst van een aantrekke- actie en vaart vertoont. Deze film draait vrijdag en zaterdag, zondag en maandag gevolgd door de politiefilm „Een recher cheur komt in actie". Van al deze sensa tie kan men dan zondagmiddag even beko- Een 18-jarige bewoner van een perceel aan de Stephensonstraat in IJmuiden was donderdagmiddag uit de speelkamer op het erkerplaat geklommen om zijn televisie antenne even te kunnen bijstellen. Hij hield zich daar vast aan het openstaande raam, waarvan echter plotseling de schar nieren het begaven, zodat hij van ongeveer drie meter hoogte naar beneden viel. Het is allemaal nog betrekkelijk goed afge lopen, omdat hij door de ongevallendienst slechts aan enkele schaafwonden behoefde te worden verbonden. Donderdagmiddag hadden zich om kwart voor twee op 't zebrapad van de Zeeweg in IJmuiden enige schoolkinderen opgesteld, om door een verkeersbrigadiertje naar de overkant te worden gebracht. Deze had de „pannekoek" al opgestoken, toen hij nog een personenauto ontdekte, die met matige snelheid naderde, maar toch te dichtbij was gekomen om nog tijdig te kunnen rem men. Hij trok het stopbord weer in, welke aarzeling een vijfjarig jongetje was ont gaan, zdoat hij toch naar de overkant rende. Hij liep daarbij tegen de auto op, waarna hij met klachten over pijn in de linkerzij naar het Antoniusziekenhuis werd overgebracht. Cliff Richard, het nog altijd popu laire tieneridool in Wonderful life" (Stadsschouwburg). men door Stan Laurel en Oliver Hardy, met hun klucht „In de penarie". (Kennemer theater). Over de nieuwe Nederlandse film „Plantage Ta marinde", door de Engelse regisseur Michael Furlong gemaakt naar het ge lijknamige toneelstuk van Hans Keuls, hebben wij na de première reeds een uit voerig, zij het niet bijzonder vriendelijk verslag gegeven. Van een mislukte kans kan in dit geval nauwelijks worden ge sproken, omdat de verfilmde stof al wei nig opzienbarende mogelijkheden bood. Wel van een onderneming, welke door al lerlei kortsluitingen tussen de medewer kers op een fatale mislukking is uitgelo pen. Wat jammer is voor alle energie, die tenslotte ook in een mislukte produk- tie wordt gestoken, maar vooral ook voor de Nederlandse film in het algemeen, die met dit soort onbekookte werkstukken in het geheel niet is gediend. Men mag nu alleen maar hopen dat alle betrokkenen uit dit leerzame voorbeeld hun conclusies zullen trekken. Wie zich door de unaniem slechte kritieken niet heeft laten afschrik ken kan hier dus tot en met woensdag terecht. De enige variaties in dit pro gramma bestaan deze week uit „Susan- ne", voor de voorstelling van zaterdag nacht en de thriller „De trein van tien voor drie" voor zondagmiddag. De Velsense politie werd er donderdag, kort na middernacht, door een cafe tariahouder uit oud-IJmuiden van in ken nis gesteld, dat enige personen de vlag van zijn zaak hadden afgerukt en weggewor pen. Direct daarop slaagde de politie erin een 23-jarige Duitse zeeman aan te hou den, die inderdaad een vlag had wegge gooid, hoewel dit toch weer een ander dundoek bleek te zijn. Ook trof men een zeeman in het bezit van een groen gelakt rijwiel, dat bij de vismeelfabriek was weg genomen. Hij werd voor een nader onder zoek in arrest gesteld. Een uit Haarlem afkomstige zestien jarige leerling van het gymnasium „Pau- linum" is tijdens het voetballen met zijn hoofd tegen een hek gelopen. Hij moest door de ongevallendienst met een lichte hersenschudding naar het Antoniuszieken huis worden overgebracht. Des morgens om tien uur was in de Sint Jpsephschool in Velsen-noord een veer tienjarige leerling in het gymnastieklokaal tegen een andere jongen'opgelopen, waar door hij nogal ongelukkig op de grond was terechtgekomen. De ongevallendienst heeft hem naar het Roode Kruisziekenhuis in Beverwijk overgebracht, waar zijn gebro ken linkerpols moest worden gezet. Daar na is hij naar zijn ouderlijke woning ver voerd. Verdacht van diefstal van elektrisch# materialen uit een warenhuis in IJmuiden, is door de politie een 18-jarig verkoper uit Haarlem aangehouden. Na verhoor en be kentenis werd hij weer heengezonden. Op de donderdag te Beverwijk gehouden schorseneren- en peen-veiling was de aan voer van schorseneren heel wat groter dan die van de peen, terwijl juist de vraag van peen weer groter was dan die van d# nero's. Er was een aanbod van 50.000 kilo schor seneren, waarvan de A-kwaliteit van 50 tot 71 cent per kilo opbracht. Deze laatste prijs was maar voor een enkele partij weggelegd, want het merendeel lag rond de 60 cent per kilo. De prijzen van de B.-kwaliteit varieerden van 26 tot 51 cent per kilo; de C. was goedkoop, hier kwam men niet boven de 15 cent per kilo uit. De 15.000 kilo breekpeen ging, op wat mindere kwaliteit na, vlot weg tegen prij zen gelijk aan die van een week tevoren. Zo kwam de B.-peen van 10,5 cent tot 14,5 cent per kilo; de C. varieerde van 10 tot 15,5 cent per kilo en de grove D.-peen lag tussen de 13 en 16 cent per kilo. De 19-jarige jongen uit Wormerveer, di# ervan wordt verdacht een taxichauffeur uit Alkmaar te hebben mishandeld toen deze hem wilde beletten er zonder beta ling vandoor te gaan, is gisteren voor de officier van justitie in Haarlem geleid. De jongen is na verhoor niet in voorlopige hechtenis gesteld. Zijn medepassagier, een 24-jarige jonge man uit Wormer, was er terstond van door gegaan toen de taxichauffeur beta ling eiste. Hij was dus niet bij de mishan deling betrokken. ■i Commodore C. G. Kooyman heeft giste ren op de „Rotterdam", het vlaggeschip van Holland-Amerika Lijn, zijn koffers ge pakt. Hij is 60 geworden en met pensioen gegaan. Hij heeft veel meegemaakt en ook tijdens de oorlog op vele schepen van de H.A.L. gevaren. „Het is dikwijls krap geweest", zegt hij. „Maar ik heb geluk ge had. Als zeeman moet het fortuin je mee zitten. Je hebt meer aan een stuiver ge luk dan aan een heleboel wetenschap." Commodore Kooyman is op Vlieland ge boren. Hij kreeg zijn opleiding op de zee vaartscholen van Vlieland en Terschelling en kwam toen bij de H.A.L. Als stuur mansleerling is hij er in 1921 begonnen. Hij doorliep alle rangen en eindigde zijn carrière als commodore op de „Rotterdam", Gezagvoerder C. J. Kooyman, die 43 jaar voor de Holland-Amerika lijn heeft gevaren, is donderdag na zijn laatste reis met de Rotterdamin de Maasstad van boord gegaan om in zijn woonplaats West-Terschelling van zijn pensioen te gaan genieten. De gehele oorlog door heeft commodore Kooyman gevaren. Op de „Leerdam", de „Nieuw Amsterdam", de „Oranje" en de „Delftdyk". Hij heeft nooit een schip ver speeld. In 1949 werd hij kapitein, eerst op de inmiddels verkochte „Axeldyk", later op de „Maasdam" en de „Rotterdam". In november 1962 werd hij commodore. De bemanning van de „Rotterdam" heeft aan boord afscheid van zijn gezagvoerder ge nomen. In de theaterzaal werd een speci ale revue opgevoerd. De heer Kooyman gaat nu van zijn rust genieten op Ter schelling. De 54-jarige kapitein A. de Jong uit Dordrecht volgt hem als gezag voerder van de „Rotterdam" op. Zijn vor- rige schip was de „Nieuw Amsterdam".

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 11