Amsterdamse St. Nicolaas op Amerikaanse kleuren-TV K Nederland wil kunstmanen bouwen Welkom "OUWE JONGE» 'OUWE JONGE' BOOTZ Albert Heijn Analyse van de regel „rechts voor" AMERIKAANS EXPERIMENT VAN FORD MONSTERTRUCK VOOR MASSAVERVOER Automatische regelaar verlicht het rijden NIEUWS IN HET KORT Turijn: feest van de carrosseriebouwers 'oud weer* Veel werk Berlinetta Nieuwe Simca stationcar Djakarta akkoord met ambassadeurs benoeming Nederlandse veerbazen vragen overheid om steun DINSDAG 17 NOVEMBER, 10 UUR 'S MORGENS Binnenweg - Heemstede Suriname heeft niets „geëist" Na Haarlem ook in Utrecht een dimlicht-actie Bouwfonds is geen aannemer |H| Ontwerp van Pininfarina VRIJDAG 13 NOVEMBER 1964 15 Blad in VS beweert: Nieuw universitair laboratorium f8.10 GENEVER opening van de nieuwe (12 winkels onder één dak) Welkom-Voordelen in alle afdelingen Pleidooi voor huur subsidie bij inkomen beneden 6000 Ministerie van Defensie Op dit ogenblik is een experimentele gasturbinetruck van Ford bezig aan een monsterrit door de Verenigde Staten. Dit naar aanleiding van een onderzoek, dat deze Amerikaanse fabriek heeft ingesteld naar de mogelijk heden van vrachtvervoer op Amerika's nieuwste wegen net. Reeds enige jaren is men daar bezig met de bouw van super-autowegen die in totaal een lengte krijgen van 65.000 kilometer. Een intensiever vrachtvervoer is een van de mogelijkheden die dit nieuwe wegennet biedt. De intocht van Sint Nicolaas in Amster flam. die zaterdagmiddag plaatsheeft, komt toch op de televisie. Een grote film ploeg van de Amerikaanse N.B.C zal een televisiefilm van een uur maken van „de grootste Sint Nicolaas-intoeht ter wereld die over enkele weken door niet minder dan driehonderd Amerikaanse televisiesta tions zal worden uitgezonden. Het wordt een kleurenfilm. Tientallen zenders in de Verenigde Staten zenden reeds kleuren-te levisie uit. Ook de Westduitse televisie zal in Amsterdam opnamen maken. Zoals be kend is zal op de Nederlandse televisie schermen een reportage worden gegeven van de intocht van Sint Nicolaas in Hoorn Amsterdam zal zich wat betreft tram omleggingen, politieafzettingen en het hul debetoon zaterdag weer inspannen als geldt het. een bezoek van een buitenlands staatshoofd. Sint Nicolaas arriveert om twee uur per stoomschip aan de Prins Hendrikkade, waar de Koninklijke Marine vreugdeschoten lost en de klokken van de Sint Nicolaaskerk beieren. Na de ont vangst door de autoriteiten zal het onaf scheidelijke tweetal, pastoor Solleveld en dominee Smit, het geld aanbieden dat zij eigenhandig op de Amsterdamse walletjes hebben opgehaald ten behoeve van een kinderspeelplaats in dit deel van de bin nenstad. De stoet, die wordt opgevrolijkt door ne gen muziekkorpsen en twaalf drumbands, zal kilometers lang zijn. Ruim veertig zwarte pieten per scooter en ruim honderd te voet zullen enorme hoeveelheden snoep uitdelen Het tot bisschoppelijk paleis ver heven RAI-gebouw is nu reeds de bouw plaats van de meer dan twintig praalwa- Advertentle Voor hufd banden Het is niet uitgesloten dat er over een aantal jaren communicatiesatellieten van Nederlandse makelij rond de aarde cir kelen. Deze zouden dan vervaardigd zijn door Philips. Het Amerikaanse tijdschrift Missiles and Rockets heeft mededelingen gedaan over een conferentie in Bonn, waar achter ge sloten deuren is beraadslaagd over plan nen voor het organiseren van een Euro pees net van kunstmanen ter verbetering van de internationale communicatie. Volgens het tijdschrift zouden Neder landse afgevaardigden op deze bijeen komst hebben verklaard dat ons land be reid is mee te doen aan de oprichting van een Europees orgaan voor de exploitatie van zo'n net en dat Nederland om te be ginnen de nodige satellieten zou willen le veren. Een woordvoerder van de nv Philips weigerde vanochtend commentaar te ge ven op deze berichten. Veelbetekenend en min of meer als een bevestiging op te vatten was zijn verwijzing naar een uit lating van ir. Th. P. Tromp, enige weken geleden gedaan bij de opening van de Eindhovense schouwburg. Deze heeft toen in algemene bewoordingen te kennen gege ven dat Philips bezig is met een kunst maanproject. en dat het niet onmogelijk is dat er ooit Philips kunstmanen om de aarde zullen cirkelen. gens, die zaterdag in de stoet zullen mee rijden. Zij zullen sprookjes uitbeelden en ook de vele groepen die zich bij de stoet zullen aansluiten, bestaan grotendeels uit sprookjesfiguren en bekenden uit kinder verhalen. Aan deelnemers, verzorgers en organisa toren telt de Sint Nicolaas-intocht dit jaar ruim vijftienhonderd mensen. Zij werken precies volgens een 56 pagina's tellend draaiboek, maar ook dit jaar zal wel niet kunnen worden verhinderd dat er bij de ontbinding van de stoet bij het Rijksmu seum weer vijftig zwarte pieten meer zul len zijn dan bij het vertrek. Men zal hen échter gaarna laten meedelen in de enor me ketels hete soep en de vijfduizend broodjes, die in de poort van het Rijks museum worden aangeboden. De route van de Sint Nicolaasintocht is dezelfde van ieder jaar: Damrak-Dam (waar de burgemeester de bisschop wel kom heet) Rokin - Munt - Rembrandt- plein - Utrechtsestraat - Frederiksplein - Weteringschans - Leidseplein - Leidsebos- je. In Groningen zijn de nieuwe famaceu- tische laboratoria van de rijksuniversiteit officieel in gebruik genomen. De directeur- generaal voor de wetenschappep bij het ministerie van O. K. en W.. dr. A. J. Pie- kaar, zei in een toespraak o.a. dat zowel de universiteit, de maatschappij en de studenten ermee gebaat zouden zijn als zou blijken dat aan de apotheekhoudende apotheker andere eisen kunnen en moeten worden gesteld dan aan de farmaceuten die zich aan wetenschappelijke werk wij den in de zuiver wetenschappelijke en in de industriële laboratoria. Bij de beoefe ning van de industriële zijde van de far macie worden zeer hoge eisen gesteld aan wetenschappelijke bekwaamheden en be langstelling, maar nog meer aan de cri- tische zin tegenover de machtige industrie en aan de beroepseer. Dr. Piekaar heeft ook het nieuwe re kencentrum van de rijksuniversiteit ge opend. Hij sprak o.m. over de problema tiek welke de ruime toepassing van de re- kenapparatuur heeft opgeroepen. Toepas sing van dit hulpmiddel leidt ertoe dat telkens gebieden van onderzoek worden betreden die tevoren onbekend terrein wa ren. Het Indonesische ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft thans officieel de benoeming bekendgemaakt van Surjarwo Tjondronegoro tot ambassadeur van Indo nesië in Den Haag. Hij zal tegen het einde van dit jaar naar Nederland verstrekken. De Indonesische regering heeft voorts haar goedkeuring gehecht aan de benoeming van mr. E. L. C. Schiff tot ambassadeur van Nederland in Djakarta. Advertentie Op die OUWE JONGE" f kunt u rekenen. Een bijzondere Jonge Genever voor gezellige mannen. J Koop, proef en geniet! OUWE JONGE" BOOTZ per hele liter De Nederlandse veerbazen gaan hij de overheid aan de bel trekken. Zij willen een uniforme tariefvaststelling, die onge veer neerkomt op een verdubbeling. Ver der wensen ze steun van de overheid bij de aansc.haf van modem materieel en een tegemoetkoming in de exploitatiekosten. Zou dat laatste niet gebeuren en zouden de tarieven volledig aangepast moeten worden aan de exploitatiekosten, dan zou de weggebruiker, die nu 0,35 a 0.50 moet betalen voor de overtocht met een personenwagen, te maken kunnen krijgen Advertentie SuperMopt" Bewoners van gesubsidieerde huurwo ningen, wier bruto jaarinkomen niet meer dan f 6000 bedraagt, zouden in aanmer king moeten kunnen komen voor een aan vullende individuele subsidie. Deze zouden voor 25 percent voor rekening van de ge meente en voor 75 percent ten laste van het rijk moeten komen. Dit is een conclusie van een rapport dat ls uitgebracht door een commissie, die is ingesteld door het Nederlands Instituut voor Ruimtelijke Ordening en Volkshuis vesting. De commissie heeft de Nederlanders verdeeld in drie groepen. In groep A zijn ondergebracht degenen met een jaar inkomen tussen de 6000 en f 9700 en in groep C diegenen die minder dan f 6000 per jaar verdienen. De commissie is van mening dat degenen die tot groepa A behoren en een gesubsidieerde huurwo ning bewonen niet langer in aanmerking komen voor de voor woningwetwoningen geldende bijdragen. Voor groep B zouden de thans bestaande bijdragen moeten wor den gehandhaafd. Voor groep C zou dan de bestaande bijdragen moeten worden verhoogd met een extra subsidie. De com missie is van mening dat dit systeem een rechtvaardiger huurbepaling mogelijk zou maken. Naar aanleiding van een bericht volgens hetwelk de Surinaamse premier Pengel een eigen leger voor Suriname heeft ge- eist en gedreigd zou hebben, anders de banden met Nederland te zullen verbre ken, deelt het ministerie van Defensie mee, dat de Nederlandse minister van Defensie, de heer De Jong. bij zijn recent bezoek aan Suriname aangelegenheden betreffen de de verdediging van Suriname heeft be sproken met de Surinaamse regering. Daarbij is een in Suriname opgesteld in tern stuk behandeld dat betiteld werd als een memorandum. De minister heeft dit stuk meegenomen naar Nederland om er advies over te laten uitbrengen door de Nederlandse chefs van staven. De Surinaamse regering heeft geen me morandum betreffende de verdediging van Suriname tot de Nederlandse regering ge richt. De vice-ministerpresident, mr. Biesheu vel, heeft aan deze mededeling toegevoegd dat er, wat de koninkrijksverhouding met Suriname betreft, geen enkele reden is voor de bezorgdheid die in het desbetref fende bericht over het dreigement van premier Pengel tot uiting kwam. met een tarief van f 3,- per overtocht, Dat, aldus de veerbazen, is onaanvaard baar en zou leiden tot catastrofale ver- keersconcen tra ties op de bruggen. Boven dien zouden waarschijnlijk veel veren ver dwijnen. De in mei opgerichte Nederlandse ver eniging van eigenaren en exploitanten van overzetveren telt circa dertig leden, gro tendeels pontveerexploitanten langs de grote rivieren. In totaal telt Nederland tachtig pontvaartbedrijven, veertig voet- veerbedrijven en vijftien a twintig over zetveren in de grote steden en op de Zeeuwse wateren. „Wilt u met dimlicht rijden?" Borden met dit verzoek aan automobilisten zijn nu geplaatst in Utrecht, waar de stich ting Wetenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid in samenwerking met de Centrale Politie-verkeerscommissie een onderzoek instelt naar de invloed van het gebruik van dim- en stadslichten op on gevallen binnen de bebouwde kom. De Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid heeft reeds een derge lijk onderzoek gedaan in Haarlem. Zij wil dit onderzoek nu op grotere schaal in Utrecht herhalen. Na de proefperiode zul len de verkeersongevallen die in deze pe riode hebben plaatsgehad worden vergele ken met de ongevallen in voorgaande ja ren. Bij het vergelijkend onderzoek worden ook de ongevallen in een aantal andere steden betrokken waar geen dimlicht actie wordt gevoerd. De resultaten van het onderzoek zullen in de loop van 1965 worden bekendgemaakt. „De N.V. Bouwfonds Nederlandse Ge meenten is geen aannemer, maar een bouwmeester of architect", aldus de pre sident van de Haagse rechtbank, die in een kort geding een Rotterdamse journa list in het ongelijk stelde, die meende, dat er tussen hem en het bouwfonds een overeenkomst van aanneming en lastge ving bestond. Hij had volgens de president kunnen we ten, dat de taak van het bouwfonds slechts een adviserende is en dat de prijs van een woning pas vast komt te staan na de aanbesteding. De prijsopgaven waren be grotingscijfers. De journalist had gemeend, dat hij met het bouwfonds was overeengekomen, dat een bungalow voor hem zou worden ge bouwd voor ƒ48 000,-. Toen de bouwver gunning afkwam, liet het bouwfonds we ten, dat het project 59.000 zou moeten kosten. Ook de te verstrekken hypothecai re lening werd verhoogd van ƒ35.000 tot ƒ42.000 en de rente bleek geen 4,5 pet. maar 6,5 pet te zijn geworden. In het tijdschrift Streven is enige tijd geleden een artikel ver schenen, waarin pater Ed. Krekel- berg S.J. een analyse geeft van voorrangsregels zoals wij die thans kennen in het verkeer. De conclu sies, die hij na een nauwkeurig en uiterst gedetailleerd onderzoek trok, zijn de aandacht volledig waard. Zijn voornaamste grondregel komt erop neer, dat „links-voor" het vertrouwde „rechts-voor" moet gaan vervangen. Mocht dit ooit doorgevoerd worden, dan zal ons verkeersbeeld ingrijpend worden gewijzigd. Pater Krekelberg steunt dit, door er onder meer op te wijzen dat op een kruispunt, afvoer boven toevoer moet gaan. „Rechts-voor" zoals thans de regel luidt, veroorzaakt volgens zijn analyse een blokkade in het steeds maar toestromende verkeer, terwijl „links-voor" de ontruiming van een kruispunt zal bevorderen. De regel „rechts-voor" zal niet geheel moeten verdwijnen, maar gebonden aan talrijke uitzonde ringen verlichting moeten bren gen waar de regel „links-voor" in een verkeerssituatie onverwachte belemmeringen ontmoet. Als voordelen bij de invoering van de regel „links-voor" ziet de schrijver in vele gevallen de af schaffing van voorrangswegen, voorrangskruisingen en verkeers lichten. Bovendien zou deze regel aan de voorrang voor snelverkeer iedere bestaansgrond ontnemen. De rode en zilverkleurige truck speciaal voor deze autowegen ontworpen zal in de toekomst worden be stemd voor een non-stop-vrachtvervoer tussen de belang rijkste steden langs deze wegen. Er zal dan gebruik moeten worden gemaakt van laad- en losstations langs de wegen, waarna kleinere vrachtwagens de goederen in de steden kunnen brengen. Voor de monstertruek die Ford nu laat rondrijden is dit onmogelijk. Het gevaarte heeft een hoogte van bijna vier meter en als de trein volledig is, bezit het gehele vervoermiddel een lengte van ruim dertig meter. De voordelen rijzen hier echter bovenuit althans vol gens de fabriek. Door zijn hoge snelheid de gasturbine geeft de truck een top van 112 kilometer per uur vormt vervoer met dit soort wagens geen belemmering voor het overige verkeer. Over grote afstand dus een hoog gemid delde, waardoor per truckeenheid meer werk kan worden verzet. De vrachttrein bezit twee brandstoftanks, die met hun gezamenlijke inhoud van 1060 liter ervoor zorgen dat de truck negen uur achter elkaar kan rijden. De twee chauffeurs die de truck bemannen beschikken over alle denkbare comfort. Oven, koelkast, toilet, goot steen, leeslampen en een afgeschermd televisietoestel." Een laddertje, verborgen onder de vloer en via een elektromotor bediend, vergemakkelijkt het in- en uitstappen. Experimentele truck van Ford. kuikens. als een kloek met De Amerikaanse Curtiss-Wright Corporation heeft na langdurig onderzoek een instrument ontwikkeld, waarmee de automobilist zijn voertuig langdurig met constante snel heid kan laten rijden. De apparatuur enkele Amerikaanse autobedrijven hebben reeds besloten na zelfstandig onder zoek deze onder te brengen in bepaalde modellen wordt bediend via een schakelaar, waarnaast een schijf is aan gebracht waarop men de gewenste snelheid kan instellen. Zolang de chauffeur nu niet de voetrem aanraakt, of door middel van de schakelaar de apparatuur buiten werking stelt, blijft de wagen gehoorzamen aan de precies geregelde brandstoftoevoer. De bediening van dit geheel is eenvoudig. Na het omdraaien van de hoofdschakelaar en het instellen van de snelheid op de schijf, behoeft men slechts het gas pedaal neer te drukken totdat de gewenste snelheid is be reikt. Een controlelampje geeft aan, wanneer dit gebeurt. De „co-pilot" zoals de apparatuur is gedoopt, regelt verder zelf de toevoer van de brandstof. De voordelen van deze snelheidsregelaar zijn duidelijk. Op lange afstanden wordt de bediening van de wagen lichter, bovendien springt men door de regelmatige wijze van rijden zuiniger met de brandstof om. Daarnaast werkt de regelmatige snelheid gunstig op de vermindering van de bandenslijtage en de werkwijze van de motor. De Franse fabriek Mercier gespecialiseerd in de bouw van vliegtuigonderstellen heeft een schijfrem voor vrachtwagens ontwikkeld. Michelin heeft een nieuwe band vervaardigd, die is be stemd voor hoge snelheden. Deze nieuwe XA 2-band bezit een a-symmetrisch profiel. Op de band staat aangegeven welke zijde naar buiten dient te staan. De autosalon in Turijn heeft meer dan andere auto tentoonstellingen de naam de expositie van carros seriebouwers te zijn. Natuurlijk zijn het in de eerste plaats de automobielfabrieken die hier hun modellen aan het Italiaanse publiek voorstellen, maar de bewon derende aandacht van de bezoeker gaat vaak allereerst uit naar de fraaie lijnen van de tentoongestelde koets werken. Pas later, als de nieuwsgierigheid is bevredigd, richt de belangstelling zich op interieur, motor en de individuele bijzondere eigenschappen van de wagen. Het kan ook moeilijk anders in het land van Pininfarina, Ghia en Bertone die hun vaste klanten de Italiaanse. Duitse en Franse automobielfabrieken telkens weer een meer of minder origineel en geslaagd ontwerp voorzetten. En op de Turijnse show ziet men dan het uiteindelijk resul taat van deze samenwerking. Zo heeft Ghia de Renault R8 coupé getransformeerd tot een auto met een druppel vormig koepeltje, waarin vrijwel niets meer van het oor spronkelijke ontwerp is terug te vinden, en zo heeft ook Bertone de Giulia 1600 van Alfa Romèo onder handen ge nomen en er een lage bijna dreigend uitziende wagen van gemaakt, waaraan men met één blik kan herkennen, dat zoiets heel erg hard kan rijden. Als voorbeeld van sierlijkheid echter de Ferrari Berli netta waarop Pininfarina zijn krachten heeft beproefd. Reeds in Parijs werd dit GT-model van Ferrari geopen baard. Na uitgebreide windtunnelproeven is dit ontwerp tenslotte werkelijkheid geworden. Opvallend is het front dat schuin afloopt. Reden: minder luchtweerstand en een meer „agressief" uiterlijk. Typerend voor dit model zijn voorts de schuin geplaatste openingen in de zijden, waar door de motorruimte meer in verbinding staat met de buitenlucht. Om het beeld van deze Berlinetta nog iets duidelijker te schetsen: van de motor twaalf cilinder in V-vorm werd de Inhoud vergroot tot 3285 cc waarmee deze kracht bron op het peil kwam van de succesvolle motoren in de jaarlijkse GT-races. Hoewel het daar in Turijn dus een feest van lijn en kleur was. lijkt er achter die fagade toch een minder op timistische kijk op de Italiaanse automobielwereld te heer sen. De produktie van auto's daalt aanmerkelijk, de werk tijden worden ingekort en de prijsverlagingen die men hier en daar doorvoert gaan angstig veel op sprongen in de nood lijken. Maar men verwacht dat dit alles slechts tijdelijk zal zijn. - V5W: Simca heeft zijn modellenreeks onder meer uitgebreid met twee stationcars, afgeleid van de Simca 1500. Beide modellen bezitten de motor van de „1500", maar de fabriek maakt onderscheid in een standaardmodel en een model Grand Luxe. Bijgaande foto toont de Grand Luxe die in Nederland 8.995 kost. mm!

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 15