Speculaties over het afwijzen van een nieuwe ambtsperiode Met wat slagroom doet u wonderen! Indonesiërs proberen begrip te kweken bij Washington Anti-Chinese gordelpolitiek onder leiding van Djakarta -UITGAAN IN HAARLEM: Griep...? De Gaulle neemt onverwacht rust Eén der verstekelingen van de „Rotterdam" al weer naar huis Vier doden in het verkeer Tilburgse honden nu naar dierenpension Aflossing voor de Zuidpoolexpeditie Stroper schoot met hagel, zeven maanden geëist Jongetje doodgebloed 17 VRIJDAG 13 NOVEMBER 1964 elke goede zaak heeft ze! ook naadloos gg in plain en micro I. Pudding, vla-flip, koffie, cake, vruchten alles wordt nog lekkerder en nóg gezelliger met slagroom. (Tomatensoep ook, met een wolkje ongeklopte slagroom). Vraag morgen zo'n "huiselijk" flesje slagroom aan uw melkman! Onbewust werktuig Rillerig? Onprettig? Pas dan op voor griep! Neem direct 2 'ASPRO's. 'ASPRO' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden. Uêilfootue- c/> TENTOONSTELLINGEN VOLKSUNIVERSITEIT DIVERSEN HAKUWS (Van onze correspondent) PARIJS Na de wekelijkse zitting van de ministerraad gepresideerd te hebben ls generaal De Gaulle donderdag onver wacht naar zijn buitengoed in Colombey les Deux Eglises vertrokken. Hij zal er enkele dagen rust nemen. De regering hield zich gisteren vooral bezig met het Concorde-project, waarover een nieuwe nota naar Londen is gestuurd. Voorts werden enkele maatregelen getroffen om de economische situatie van het land, die weer zorgen baart, te verbeteren. In Parijs werd vanmorgen de onver wachte rustperiode, die de president heeft genomen in verband gebracht met een bericht in het gaullistische weekblad „Candide" dat gisteren wist te melden dat de president 2ou zijn teruggekomen op zijn besluit zich volgend jaar bij de verkiezingen voor een tweede ambtsperio de kandidaat te stellen. Vooral de echtgenote van de generaal die zich nooit heel gelukkig in de rol van Frankrijks eerste dame heeft gevoeld zou reeds lang proberen haar echtgenoot ertoe te bewegen zich uit het openbare leven terug te trekken. In de directe omgeving van het staats hoofd zou men uit diens kriebelig humeur Advertentie en uit nog andere aanwijzingen de con clusie hebben getrokken dat mevrouw Yvonne de Gaulle wel eens aan het lang ste eind zou kunnen trekken. Een tegenpressie wordt, nog steeds volgens „Candide", niettemin nog altijd uitgeoefend op de generaal door het gaul listische oppercommando. Dat bestaat uit oud-premier Debré, kamerpresident Cha- ban-Delmas, de staatsminister voor de cultuur André Malraux en Roger Frey, die de portefeuille van Binnenlandse Za ken heeft. Dit gezelschap is van oordeel dat de fysieke aanwezigheid in het Ely- sée van de generaal voor zijn binnen landse en buitenlandse plannen op de lange baan minstens tot 1967 dwingende noodzaak blijft. Indien De Gaulle zich inderdaad zou terugtrekken, zou de huidige premier Pompidou, door hem als zijn kroonprins worden uitgeroepen en als kandidaat wor den gelanceerd. De juistheid van het bericht van „Can dide", dat in ieder geval nooit iets pu bliceert. dat het Elysée onwelgevallig is, is moeilijk met zekerheid vast te stel len. Wel wordt algemeen aangenomen dat de generaal zich een nieuwe rustperiode zal gunnen voordat hij een beslissing neemt. Die beslissing zal vermoedelijk in het komende voorjaar vallen. Waar schijnlijk wil hij zijn politieke tegenstan ders ook daarna wel tot. op het laatste ogenblik in twijfel laten. Want het ver rassingselement is altijd een belangrijk wapen in zijn strategie geweest. Groothertog Jan van Luxemburg legt de eed af. Het nieuwe staatshoofd van het groothertogdom wordt ge flankeerd door zijn echtgenote Jose- fine Charlotte en zijn zoon Hendrik. (Telefoto) Drie Amerikaanse jongens, die zich, toen het vlaggeschip van de Holland-Ame- rikalijn enkele dagen geleden uit New York vertrok, aan boord hadden verstopt, zijn gisteren door de rivierpolitie in Rot terdam van boord gehaald en voorlopig ondergebracht op het hoofdbureau van po litie. Eén van hen, Jerry Kleinman, is gistermiddag alweer per vliegtuig terug gekeerd naar de Verenigde Staten, waar een boze vader hem opwacht om het kost bare avontuur met hem te verrekenen. Kleinman is namelijk, evenals zijn vriend Allan Kirchner, maar kort „verste keling" geweest, omdat hun beide vaders direct nadat commodore Kooijman de verstekelingen had gemeld, bereid bleken de passagekosten te betalen. Zij waren twaalf uur nadat zij zich aan boord had den verstopt gepromoveerd tot passagier. De derde, de zestienjarige Jeffery Goss, heeft echter zijn status als verstekeling moeten behouden en zal ook als zodanig dinsdag met de „Rotterdam" weer naar New York gaan. Hij leeft in Bronx met zijn moeder, die van zijn vader gescheiden is. Jeffery had om een of andere reden het denkbeeld ge kregen dat hij een grote last voor zijn moeder was en had daardoor het plan op gevat om de wijde wereld in te trekken. Jeffery en Allan gaan dinsdag weer naar de V.S. terug met de „Rotterdam". Op 6 december vertrekt een schip naar het Zuidpoolgebied met een groep af lossers voor de Nederlands-Belgische zuid poolexpeditie, die het blijkens telegram men goed maakt. Dit team bestaat uit ir. J. A. Wisse (natuurkundige), drs. K. van der Veen (natuurkundige), ing. H. R. No- back (elektrotechnicus), J. E. Roest (reke naar bij het Koninklijk Nederlands Me teorologisch Instituut), drs. J. D. A. Zijder- veld (geoloog), J. A. J. van der Salm (geodeet), W. F.. Harberts (luitenant ter zee tweede klasse, die alleen voor het zomerprogramma meegaat), M. van Ros malen (korporaal-telegrafist) en J. W. C. van Dam (korporaal-machinist). (Van onze correspondent) WASHINGTON President Soekarno van Indonesië heeft al enige malen, meer duidelijk dan parlementair, gezegd dat de Amerikanen met hun financiële hulp voor zijn part naar de maan konden lopen. Voor vele Amerikaanse senatoren en leden van het Huis van Afgevaardigden was dat een reden om Soekarno naar een zelfde bestemming te wensen en verdere hulp aan de eilandstaat af te wijzen. Het is daarom interessant dat de Indonesiërs sinds enige tijd proberen de relaties met de machtige dollarbroer te herstellen door te pogen nieuw begrip te kweken voor Soekarno's politiek. DAARBIJ GAAT men slim te werk. Het buitenlands beleid van Indonesië wordt beschreve' als geheel ingegeven te zijn door de vrees voor Chinese overheersing van Zuidoost-Azië. Het beste bolwerk tegen een uitbreiding van de macht van Peking zou, aldus de spreekbuizen van Soekarno in Washington, een gordel van eilanden en schiereilanden zijn, waartoe Indonesië, delen van Maleisië en ook de Philippijnen zouden behoren. Kernstuk van dit bolwerk tegen de Ho Tsji Minh's, Mao's en Tsjoes zou uiteraard het door Soekarno geleide Indonesië moe ten zijn, niet zozeer aangevuld met Ma lakka, Singapore, Noord-Borneo en Sera- wak, als wel omgord door vriendschappe lijke. wellicht van Djakarta afhankelijke staatjes van die namen. VOORAL IN informele contacten laten de Indonesiërs hier geen gelegenheid voor bijgaan om aan te tonen hoezeer hun be leid primair anti-Peking is, ook al vragen zij begrip voor Soekarno's geschipper tus sen alle machtsblokken. Zij wijzen dan op Indonesiërs geografische ligging. „Ieder een in Zuidoost-Azië is bang voor die tal rijke en machtige Chinezen," zo luidt het Indonesische refrein „en vooral in Djakar ta is men zich van alle gevaren sterk be wust omdat het aantal Chinese kooplieden in ons land zo g^ot is" (ongeveer 2,5 miljoen). Bovendien zegt men bewijzen te hebben dat deze Indonesische Chinezen nauwe bin dingen hebben met het huidige commu nistische bewind in Peking. Vast staat, al dus de Indonesische stemmen, dat de Chi nese handelaren, die in Indonesië toch al veel meer economische macht hebben dan hun aantal rechtvaardigt, financieel bij dragen aan de kosten van de rode propa ganda, die de Chinese diplomaten bedrij ven. SOEKARNO'S „Verpletter Maleisië-po- litiek" wordt door Indonesische woord voerders ook in het kader van de contra- China-opzet geplaatst. Het naar Indonesi sch idee nog voortdurende Britse kolonia lisme zou er alleen maar toe bijdragen dat de hele Maleisische unie spoedig in handen van de Chinezen valt, aldus deze theorie. Gistermiddag omstreeks kwart over drie is in Hilversum het vierjarig meisje Hen ny Beuker dodelijk verongelukt. Zij stak plotseling de weg over, juist toen een be stelauto naderde. Langs de spoorlijn Vught-Den Bosch is het stoffelijk overschot gevonden van de 86-jarige mevrouw A van den Donk-Dec ker uit Vught. Zij heeft waarschijnlijk langs de spoorlijn gewandeld en is door een passerende trein aangereden. Het vijfjarige meisje Yvonne Bolscher uit Vasse, gemeente Tubbergen, is gister avond omgekomen toen een auto, waarin zij meereed, in de buurtschap Geesteren tegen een onverlichte oplegger met bo men reed. Een zusje en een nichtje van ongeveer dezelfde leeftijd werden zwaar gewond. De 36-jarige heer M. Poppelaars uit Breda is gistermiddag op de weg Oud- Gastel-Roosendaal met zijn auto tegen een boom gebotst en om het leven geko- geslipt. De toestand van de driejarige Anita van Delft, die dezer dagen in Til-burg door een drietal honden werd overvallen en da nig gebeten, geeft geen directe aanleiding meer tot ongerustheid. Als er geen infectie bijkomt, zal het meisje dat intussen over de eerste schrik heen lijkt, langzaam opknappen. Hoewel het kind ook beten kreeg in het gezicht, zijn daarbij geen vitale delen geraakt. De honden zijn intussen op last van de politie uit hun eigen hokken, waarin zij onder beslag van de officier van 'justi tie in Breda waren opgesloten, overge bracht naar een meer geschikte omgeving in het dierenpension in Riel. Omdat de honden niet meer konden worden losge laten waren de hokken aan vervuiling on derhevig. Over hun lot zal pas worden be slist, nadat de dossiers zijn bestudeerd en de schuldvraag is opgelost. Vishal, Grote Markt: Tot en met 13 december werken van de architect en beeldende kunstenaar Le Corbusier, onder de titel „Le Corbusier, poète totale". Dagelijks van 10-17 uur en zon dag van 13-17 uur. Kunstzaal „In 't Goede Uur", Korte Hout straat/Nieuwe Kerksplein: Tekeningen en aquarellen van Poppe Damave. Dage lijks 10-18 uur en 20-24 uur, 's zaterdags en zondag 10-18 uur en 20-21 uur. (Tot 1 december). De Waag (Spaarne Damstraat): Beeld houwwerken en tekeningen van Nel Bakema en Jan van Geem. (Tot 15 no vember, dagelijks van 10 tot 5 uur en zondags van 2 tot 5 uur). Kunstcentrum De Ark, Nieuw Heiligland Tentoonstelling van schilderijen en gouaches van J. J. Doeser. Dagelijks 10-20 uur (van 8 nov. tot 5 december). Openluchttheater BInemendaal (expositie ruimte in kleedkamers): Kunstmarkt van 14 november tot en met 5 december (12 uur). Dagelijks van 10-17 uur, zondag 14-17 uur. Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62: Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Geopend dagelijks van 10-17 u„ zon- en feestdagen van 13-17 u. Prentenkabinet: Een keuze uit het pren tenkabinet. Werken van o.a. Leo Gestel, Jozef Israels, Weissenbruch, Breitner, Mondriaan, Bosboom, Piet Wiegman, Le Fauconnier. (Tot 1 december). Teylers Museum, Spaarne 16 Permanente expositie van schilderijen 19de en 20ste eeuw. Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse school 16de tot en met 19de eeuw. Fossielen, historisch-natuurkun- dige instrumenten, mineralen, 31-toons Fokker-orgel. Op werkdagen (behalve maandag) geopend van 10-17 en de eerste zondag van de maand van 13-17 u. Museum Het Huis Van Looy: Cultuur historische diorama's van dr. Wieringa (tot en met november). Woonhuis Jacobus van Looy, ingang Kleine Houtweg 103: Geopend donderdag van 10-12.30 u. en van 13.30-17 u. Zon- en feestdagen van 14-17 u. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Permanente expositie van oude reli gieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken, handschriften en kunstnijverheid. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 19-12.30 u. en van 13.30-17 u.; zon- en feestdagen van 14- 17 u. Marius Bauerlaan 7, Aerdenhout: Tentoon stelling van schilderijerf van Hugo Land heer. Geopend op saterdag van 14-17 u. of na afspraak, tel. 43644. Bloemendaalsestraatweg 133 (Santpoort): Schilderijen van de Zwitserse schilderes Claude Estang (14-28 november). Cruquius Museum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en over zicht overstromingsramp 1953. Dagelijks De officier van justitie bij de recht bank in Breda, mr. J. Louet Feisser, heeft tegen een 21-jarige tuinder uit Zun- dert zeven maanden gevangenisstraf, waar van drie voorwaardelijk met twee jaar proeftijd, geëist wegens een poging tot het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel, gepleegd in de nacht van 19 op 20 auguss- tus. Hij had de landbouwer J. Brosens, toen die hem stropen betrapte, met hagel in de benen en het onderlichaam geschoten. Het kan nog wel een jaar duren voor de heer Brosens volledig is hersteld. De officier van justitie nam wel aan dat de verdachte geen opzet had gehad om te doden, maar achtte poging tot het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel voldoende bewezen. Advertentie van 9-12.30 en 13.30-16.00 u., zondag 10- 16 uur. Stadsschouwburg: In de wandelgangen van het gebouw is in de maand novem ber werk tentoongesteld van de Haar lemse schilder Cor Hak. MUZIEK Vrjjdag 13 november, Concertgebouw, 16-15 en 19.30 uur: Jeugdconcerten door het N.Ph.O. o.l.v. Marinus Adam. Pro gramma: Concert in D gr.t. voor twee trompetten, strijkorkest en clavecimbel van Vivaldi; Ouverture Coriolan van Beethoven; Noorse Dansen van Grieg; Balletsuite „Les Biches" van Poulenc; Sabeldans van Katsjatoerian. Solisten: Nelly Boerée en Bart Zaal (trompet). Marinus Adam leidt de programma's. Zaterdag 14 november, Nieuwe Kerk (Nieuwe Kerksplein), 20.15 uur: Die Haerlemsche Musyckcamer o.l.v. André Kaart; solisten: Stans Mook (sopraan), Thomas Walta (hobo). Programma: Can zone voor achtstemmig strijkorkest van Brindia Bartolini, hobo-concert van Ernst Eichner, concert-aria „Praise of Harmony" van Handel en een jeugd- symfónie vna Mendelssohn. Dinsdag 17 november, Conrertgebouw, 20.15 uur: N.Ph.O. o.l.v. Marinus Adam. Solist: Hans Richter Haaser. Program ma: Wagenaar, Brahms, Debussy en Poulenc. Donderdag 20 november, Concertgebouw, 12.4013.30 uur: Instructief orgelconcert (Kunstcommissie voor voortgezet onder wijs). Vrijdag 20 november, Concertgebouw, 20 uur: Symfonie-orkest Haarlem o.l.v. Marinus Adam. Soliste: Inez Verhey- Kraker (harp). Programma: Handel, Mozart en Bizet. De Ark. Nieuw Heiligland: Dagelijks van 2023.30 uur: Klassiek grammofoon- platenprogramma. In 't Goede Uur, Korte Houtstr./Nieuwe Kerksplein: Maandag, dinsdag en woens dag van 2122 uur: Klassiek grammo- foonplatenprogramma. TONEEL EN BALLET Vrijdag 12 november. Stadsschouwburg, 20 uur: Generale repetitie van „De Ge dachte" van Andrejev, door de toneel groep Centrum. Regie: Walter Kous. M.m.v. Elisabeth Andersen, Guus Her mus, André van den Heuvel, Bep Dek ker. Gerard Hartkamp, Peter Aryans, Carol Linssen en Yolanda Bertsch. Zaterdag 14 november, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep Centrum met de première van „De Gedachte" van Andrejev (zie vrijdag 12 november). Zondag 15 november, Stadsschouwburg, 20 uur: „De Gedachte" (zie vrijdag 12 november). Maandag 16 november, Stadsschouwburg, 20 uur: Haagse Comedie met ..Na de Zondeval" van Arthur Miller. Vertaling: Bert Voeten. Regie: Paul Steenbergen. M.m.v. Paul Steenbergen. Myra Ward, Georgette Hagedoom, Anne-Marie Hey- ligers. Pirn Dekkers. Trins Snijders, Jan van Ees, Camille de Vries, Eric van Ingen, Guido de Moor, Nanni Vermeer, Wiebe Brandsma en Jan Veelo. Muziek: Jurriaan Andriessen. Vrijdag 20 november, Stadsschouwburg, 20 uur: Nederlands Dans-theater. AMATEUTONEEL, CABARET EN SHOW Vrijdag 13 november, Waag Taveerne, Spaarne/Damstraat: „Een lied meer niet", door Cobi Schreijer en Ronnie Potsdammer. Van 20.0001.00 uur. Zaterdag 14 november, Waag Taveerne (zie vrijdag 13 november). Zondag 15 november, Gebouw Domi (Korte Zijl weg Overveen), 20 uur: Kath. Toneel groep Genesius met „Boeing Boeing" van Mare Camoletti. Vertaling: Luc Lutz. Regie: John Kraay. Dinsdag 17 november. Stadsschouwburg, 19.30 uur: Roland Wagter Gezelschap (voor de Nederlandse Spoorwegen). Woensdag 18 november. Stadsschouwburg, 19.30 uur: Roland Wagter Gezelschap (Nederlandse Spoorwegen). Donderdag 19 november. Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelvereniging Vriendschap Zij Ons Doel met „Allerzielen" van Herman Heijermans. Regie: H. Nibbe- link. Maandag 16 november, Frans Halsmuseum, 20 uur: Dr. G. L. v. d. Zwaag over „Transplantaties". Eerste lezing. Dinsdag 17 november, Frans Halsmuseum, 20 uur: Mevr. dr. H. L. Spanjaard over „De Franse literatuur na de tweede wereldoorlog". Derde lezing. Woensdag 18 november, Frans Hals museum, 20 uur: Dr. J. Zandee over „Kunst en cultuur in het oude Egypte". Eerste lezing. Donderdag 19 november, Frans Hals museum. 20 uur: Mevr. drs. A. Ver- schuur-Stutterheim over „Inleiding tot de kunstgeschiedenis". Achtste en laatste lezing. Donderdag 19 november, Frans Hals museum. 20 uur: Dr. J. W. Schulte Nord- holt over „Het rassenprobleem in Ame rika en Zuid-Afrika". Aparte avond. ^aterdag 14 november, Brinkmann, Grote Markt, 20 uur: Lustrumfeest van de Nederlandse Vrijgezellenbond-Haarlem. Muzikale medewerking van dansorkest „Kwartet Han Koek". Zaterdag 14 november, Kantine Sportveld Kleverlaan, 20 uur: H. Boeser zingt Franse Chansons voor jongerensociëteit „Haerlem". Dinsdag 17 november, Lorentzlyceum. 20 u.: Drs. L. D. de Feiter spreekt over „De Van Allen-gordels" voor de Haarlemse Weer- en Sterrenkundige Kring. Hildebrandzaal. Smedestraat, 20-23 uur Iedere zondag dansen op muziek van The Sunbeams. Hnte Bouwes, Zandvoort: In de week einden muziek met internationaal caba retprogr am m a Advertentie Aan het derde dinsdagconcert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest, dat plaats heeft op 17 novem ber a.s., zal de vermaarde pianist Hans Richter-Haaser solistische medewerking verlenen. Door hem wordt het le Pianoconcert van Brahms gespeeld. Het concert staat onder leiding van Marinus Adam en wordt geopend met de Ouverture ..De getemde feeks" van Wagenaar. Na de pauze heeft een uitvoering plaats van de Balletsuite „Les Biches" van Francis Poulenc. Het concert wordt besloten met Debussv's orkest suite PrintempsHans Richter Haaser is het seizoen 1964''65 begon nen m.et een concertreis door Austra lië. Na concerten in de meeste Euro pese landen zal zijn jaarlijkse Ame rikaanse tournee op 25 januari 1965 aanvangen in New York. Het Berlijns Philharmonisch Orkest onder Herbert von Karajan zal in het kader ran een tournee een Beethoven-cvclus van vijf concerten in deze stad geven en Von Karajan heeft Hans Richter- Haaser als solist hiervoor uitgekozen. Zij zien Toengkoe Rachman niet als een succesrijke bestrijder van het communis me in zijn eigen land, maar als een on bewust werktuig van Peking. En deze vi sie zou de werkelijke drijfveer zijn achter Djakarta's anti-Maleisische politiek. Natuurlijk ontmoeten de Indonesiërs bij de Amerikanen nogal wat scepsis. Ook al zouden deze denkbeelden Soekarno's diep ste gedachten zijn, zo zeggen velen, dan nog blijft het een groot risico voor de Ver enigde Staten om zich te gaan identifice ren met deze anti-Chinese „gordelpoli tiek", omdat niemand weet wat er na Soekarno's aftreden of dood gebeuren zaL Gezien het totale gebrek aan binnenland se en economische stabiliteit in Indonesië is het best mogelijk dat na het verdwij nen van Soekarno de communisten het heft in handen krijgen of een burgeroorlog ont staat als het leger een rode machtsover neming niet zou tolereren, zo redeneert men. In dat geval zou het fataal zijn als Washington zich te diep met dollars en militaire hulp in het Indonesische wespen nest laat lokken. BOYENDIEN VINDEN velen de afschil dering van Soekarno's beleid als „afscher ming tegen het Chinese communisme" te mooi om waar te zijn. Het geheel lijkt een beetje al te fraai afgestemd op de huidige Amerikaanse lijn, die niet meer de Russen maar de Chinezen als de grootste bedreigers van de wereldvrede ziet, ook al gelooft men hier wel dat een groot deel van de Indonesische bevolking en van de politici oprecht anti-Chinees en wellicht ook min of meer anti-communistisch is. Voorlopig ziet het er in elk geval niet naar uit dat Djakarta de Amerikanen zal overtuigen met zijn anti-Pekingverhalen, Vooral niet omdat Djakarta's houding op het wereldtoneel zelve vaak erg in strijd lijkt met de boven geschetste bedoelingen, Het vierjarige jongetje Theo Wingens uit het Brabantse Reek is gisteren tijdens het spelen in de ouderlijke woning in een stuk glas gevallen. De scherf kwam in de hals slagader van de kleuter terecht, tengevol ge waarvan hij doodbloedde.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 17