Pater Ed. Krekelberg overtuigd pleiter voor „links gaat voor" Adres naar Kamercommissie 'non run Jaarlijks 2.6 miljoen dieren voor vivisectie SCHRIJVENDE!. SSC KSÜiDampo ft Twee jaar geëist tegen boekhouder Engelse kapster werd Miss World Cé 1 In Nederlandse laboratoria Daarbij zijn 8000 honden, katten en apen VRIJDAG 13 NOVEMBER 1964 19 Hoe lang nog Mj, f2.95 Afvoer voor toevoer V oorrangswegen overbodig m KENT met het nieuwe MICRONITE filter verzekert u van het beste evenwicht tus sen filterwerking en zuivere, zachte smaak Hoe beter het filter... hoe zachter de smaak Einde van de Nederlandse Opera nabij? Salarisverhogingen Anti-MLF Pater Ed. Krekelberg S.J. in Delft is na een diepgaande studie tot de over- tuiging gekomen dat voorrang aan het verkeer van links ver de voorkeur verdient boven het „rechts gaat voor". Hij heeft reeds in een adres aan de Vaste Kamer commissie van Verkeer en Waterstaat aangedrongen op een wetenschappelijk onderzoek van de voorrangsregel in het verkeer. De pater heeft zelf al zo'n onder zoek ingesteld en zijn conclusies aan autoriteiten en verkeersdeskundigen toe gezonden. Hij is geen verkeersdeskundige, maar wiskundeleraar aan het St. Sta nislas College in Delft. Hij rijdt op een brommer. Maar hij is een man, die houdt van de analyse om de analyse zelf. Dat heeft hem er toe gebracht het probleem van de voorrangsregels in het verkeer te bestuderen en te analyseren. Pater Krekelberg, die nu 51 jaar is, herinnert zich nog, dat hij zich in zijn studententijd al niet kon verenigen met het besluit om het verkeer aan rechts voor rang te geven. Hij nam zich voor er nog eens iets aan te gaan doen. Het heeft dertig jaren geduurd eer het zover was. namelijk tot eind december 1962, toen hij een krantenartikel las, waarin stond, dat in Amerika werd overwogen aan verkeer van links voorrang te geven. Sindsdien heeft pater Krekelberg er al zijn vrije tijd aan besteed. Het is overigens geen nieuwe zaak, waar hij voor vecht. Velen vóór hem heb ben al gepleit voor voorrang van verkeer van links, o.m. jhr. ir. S. Laman Trip, dl recteur van Openbare Werken in Den Hel der, ir. H. L. Copijn uit Blaricum, mr. dr. G. W. Sannes en twee hoofdcommissaris sen van politie, uit Rotterdam en Gronin gen. Het waren echter incidentele geluiden. Zij hebben weinig invloed gehad want vol gens pater Krekelberg moet in ons land iets nieuws eerst zeer nauwkeurig en in tensief onderzocht en beproefd worden. Maar zelfs al wordt het goed bevonden, dan nog moet die noviteit grote weerstand overwinnen om te kunnen binnendringen. Het is even moeilijk om een eenmaal ge vestigde fout eruit te krijgen. Bovendien zijn belangrijke functionarissen vaak be. vreesd, dat zij zich zullen blameren met het verdedigen van een idee, dat politiek niet haalbaar is. Pater Krekelberg is echter zo vast overtuigd van de juistheid van zijn theo rie, dat voor hem alleen maar geldt: „Hoe lang nog?" In België, Duitsland en Zwit serland heeft hij medestanders. Er zouden plannen bestaan om tot een Internationa le bundeling van deze voorstanders te ko men. „Overal wordt aangedrongen op een we tenschappelijk onderzoek. Want merkwaar dig genoeg staat het onderzoek naar de structuur van het verkeer, van het bewe gen zelf, nog in de kinderschoenen", zegt pater Krekelberg. „Heel vroeger bestond er in de medische wereld maar één re medie tegen alle-kwaaltjes: een bloedzui ger. Gelukkig is de medische weten schap nu op een onmetelijk hoger niveau gekomen. Maar in het verkeer zijn we nog steeds in het tijdperk van de bloedzuiger. Als je een ziekte wilt bestuderen, moet je eerst zien hoe een gezond lichaam func tioneert. Het verkeer van nu is echter niet gezond. Daarom kunnen we ook niet van de huidige situatie uitgaan. We moeten eerst een objectieve analyse stellen. Ik doe dit omdat ik het moet doen en omdat ik weet, dat het eens zal luk ken. In Europa vielen in één jaar meer dan 60.000 doden in het verkeer. Als ik dan meen iets te weten, dat kan bijdra gen tot het voorkomen van zo'n hoog do dental, ben ik in geweten verplicht dat idee uit te dragen. Voor heel Europa kan 'Advertentie Alwéér geen ladder... dank-1 g zij Libelle Non Ran, gebreid g volgens het Runex procédé, g j> Deze kousen zijn werkelijk g g laddervrij. U herkent ze aan <j het Runex' K embleem op de verpakking. Koop dus voortaan 4x sterker links voorrang ongelofelijke winst opleve ren. Het verkeer is voor de maatschap pij, wat de bloedsomloop voor het mense lijk lichaam is. Er is voortdurende door stroming nodig. Onnodige stagnering be tekent onnodig risico. Voorrang van links betekent snelle doorstroming", aldus pa ter Krekelberg. Het grondbeginsel, waarop pater Krekel berg zijn analyse heeft gebaseerd, luidt: „Afvoer gaat voor toevoer," of anders ge zegd, men moet snel van een kruispunt af kunnen. Hoe men erop komt is minder belangrijk. De voorstanders van voorrang van links beweren, dat veiligheid en door stroming op kruispunten alleen van dit principe uit in onderlinge samenwerking bereikt kunnen worden. Wanneer men bij de huidige verkeersregeling bij een kruis punt naar links wil afslaan, kan men van het links komend verkeer voorrang krijgen maar men moet het geven aan de wagens van rechts, of men moet wachten tot de weg uit beide richtingen vrij is of halver wege ander verkeer blokkeren. Draait men de voorrang om, dan kan men voor het kruispunt wachten op een natuurlijk hiaat in de file van links. Maar komt er een maal een gat dan kan men er ook onbe vreesd gebruik van maken. Immers de van rechts komende file moet wachten. Een maal op het kruispunt kan men er dus gemakkelijk af, als afvoer vóór toevoer gaat. Door voorrang van links, zo betoogt pa ter Krekelberg, worden ook voorrangs wegen overbodig. Die voorrangswegen zijn al in feite op het principe van links voorrang gebaseerd. Onderscheid tussen langzaam en snel verkeer (alleen in Ne derland en Portugal) behoeft niet meer te worden gemaakt. Er behoeft geen vrees te bestaan voor plotseling uit rechtse straatjes schietende wagens. Naar links is meer en beter zicht. Er zijn dan ook geen moeilijkheden meer op een rotonde: eenmaal erop heeft men voorrang. De zelfbescherming van een fi le bij voorrang van links (zolang er geen gaten zijn geen onderbreking) leidt tot een volautomatische verkeersregeling vol gens pater Krekelberg. Links voorrang be werkt, dat de richting, die de meeste druk uitoefent een dubbele verkeersstroom gaat dan boven een enkele automatisch wordt geopend. Veel verkeersborden en stoplichten zouden overbodig worden, om van de financiële voordelen nog niet te spreken. Kruispunten, die nu het verkeer nauwelijks kunnen verwerken, krijgen in eens veel meer capaciteit. Dit alles betoogt pater Krekelberg. „Een outsider" noemt hij zichzelf. Maar op het eerste gezicht biedt zijn studie veel posi tieve punten. Het leed, dat het verkeer in steeds toenemende mate berokkent recht vaardigt alleszins een wetenschappelijke bestudering van ?ijn opvatting. Wegens verduistering van 50.000 en diefstal van 22.000 alles ten nadele van een Rotterdams automobielbedrijf, heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Rotterdam donderdagmiddag tegen een 23-jarige boekhouder uit de Maasstad twee jaar gevangenisstraf geëist. In juli van dit jaar sloeg de boekhou der, die al vier jaar verduisteringen had gepleegd, zijn grootste slag. Hij liet zich op een avond in het gebouw waar hij werkte insluiten, opende daarna met pas sende sleutels de brandkast en verdween met 22.000. De politie hield hem korte tijd later aan Met een salaris van f 360 in de maand, waarbij hij 200 huur moest betalen, was het de verdachte onmogelijk geweest vrouw en kind te onderhouden. Een deel van hetgeld is dan ook opgegaan in de huis houding van de verdachte Maar voorts kocht hij van het geld talloze auto's en maakte hij verre reizen. Van de verduis terde 50.000 is bijna niets meer terug gevonden. In Londen is donderdagnacht de Engelse kapster Ann Sidney uitge roepen tot Miss World. De kersverse schoonheidskoningin, die 20 jaar is, kreeg f 25.000,en de kans op proef- opnamen voor een film. Miss World hier tussen twee van haar concurren ten Miss Vrij China Formosaen Miss Argentinië. KENT mm CIGARETTES- KING SIZ-E- P. LORILLARD COMPANY U.S.A. 1 FIRST WITH THE FINEST CIGARETTES -THROUGH LORILLARD RESEARCH Jaarlijks worden in laboratoria voor proefnemingen rond 2,6 miljoen dieren Het besluit tot liquidatie van de Neder landse Opera vinden met mij vele muziek liefhebbers toch maar een trieste aangele genheid. Deze maatregel is te meer onbe grijpelijk na de voortreffelijke uitvoerin gen in het vorig seizoen van „Don Giovan ni", „Rusalka" en „Die Zauberflöte", wel ke allerwege grote waardering ondervon den. Ook de dirigenten lieten toen aan 't pu bliek duidelijk blijken dat zij ten zeerste waren ingenomen met de prestatie van de uitvoerenden. Niettemin bleek de onver wacht minder gunstige beoordeling van het orkest in zijn geheel door één hunner voldoende om de stoot te geven tot het verdwijnen van 't instituut. Teneinde zijn argumentering te versterken gebruikte hij de voor Nederlandse oren minder vleiende uitlating „elke discipline is de Nederlan der vreemd." Hij meende deze de orkest leden te kunnen bijbrengen door een groot aantal hunner een proefspel voor te schrijven, met de kennelijke bedoeling een aanleiding te hebben door hem minder ge wenste krachten voor verwijdering voor te dragen. Dat de directie van de opera hem daarin is gevolgd is onbegrijpelijk. Dezer dagen woonde ik door alle ver ontrustende berichten ten opzichte van het gebodene critisch gestemd de voorstel lingen bij van „Carmen" en van „II Bar- biere di Siviglia". Mijn conclusie, dat op nieuw 'n voortreffelijke prestatie werd ge leverd, vond ik weerspiegeld in de recen sies van de bladen. Ik wil dan ook niet na laten mijn bewondering te laten blijken voor de uitvoerenden die met een ontslag besluit in de zak tot zulk een artistiek ver antwoorde kunstuiting kunnen komen. Het is mijn overtuiging dat alle facto ren voor een bloeiende Nederlandse opera aanwezig zouden zijn, wanneer haar naast een meer krachtige leiding vooral in het bestuurlijke vlak 'n betere huisves ting wordt gegeven. Thans gaat een in twintig jaar moeizaam opgebouwde opera cultuur naar veler inzicht zonder grondige reden verloren. Maar is het liquidatiebesluit wel zo on herroepelijk? Het wil mij voorkomen, dat verschillende notabelen van rijk en ge meente, die hun stem daaraan hebben ge geven, zich niet ten volle zijn bewust ge weest welke slag aan kunstminnend Ne derland werd toegebracht. J. H. SMIT-DEKKER, Haarlem Het jaar 1964 nadert zijn einde en de onderhandelingen over de lonen in 1965 zijn in volle gang. De regering wil 3 percent geven, de vakbonden eisen meer. Nu kun nen wij de salaris- en loontrekkenden in vier groepen verdelen: 1. de minst betaal den (van 6.000 t/m f 10.000 per jaar) 2. de goed betaalden (van 10.000 t/m f 15.000 per jaar) 3. de beter betaalden (van f 15.000 t/m 30.000 per jaar) 4. de beste betaalden (van 30.000 en hoger per jaar). De minst betaalden en een deel zelfs van de goed betaalden hopen nu, dat er een einde zal komen aan de sociale on' rechtvaardigheid te weten loonsverhogin gen over de gehele linie met een gelijk aantal percenten. Bij de laatste loonsver hogingen kreeg groep nummer één er f 600 bruto bij, doch de laagst beloonden van de groep „best betaalden" kregen er f 3.000 bij. Ik en met mij de meeste men sen in Nederland leefden altijd in de veronderstelling dat salaris- en loonsverho gingen worden gegeven, omdat de levens omstandigheden waren gestegen (hogere prijzen op de wereldmarkten enzovoort). Deze kostenstijgingen zijn voornamelijk te vinden in het voedselpakket, huren eu zovoort. Als de produktie en het nationale inkomen dit toestaan werden eveneens een paar percenten toegestaan om de „welvaart" in het algemeen te verhogen. Van deze algemene welvaartsverhoging komt natuurlijk niets terecht. Als wordt voortgegaan op de weg van de gelijke percentenverhoging over de hele linie. De ze goed bedoelde geleide loonpolitiek is volgens mij uit de hand gelopen en ge groeid tot een grote sociale onrechtvaar digheid. Opmerkelijk is dat de beter en best betaalden niet protesteren tegen werkstakingen van de minst betaalden, omdat deze groepen van eventuele ver hogingen over de gehele linie wel profi teren. De goed en beter betaalden zijn volgens mij de oorzaak van het oneven redig stijgen van de prijzen. Een voor beeld daarvan is bijvoorbeeld de enorme verhoging van premie de laatste jaren van de verplichte ziekte-verzekering. Eveneens opmerkelijk is het kleine ver schil in beloning tussen de laagst betaal de ongeschoolde werknemers en de ge schoolden en vakmensen en/of ambtena ren. Dit lijkt mij nu niet bepaald een ideale situatie voor de jeugd om zich in te spannen om een vak te leren of een hogere school te doorlopen. De welvaart voor de minst betaalden bestaat uit vol doende werk tegen een beloning die steeds minder koopkracht heeft. Als het zo door gaat zal het niet lang meer duren of het slaan van het muntstuk „cent" zal niet meer de moeite lonen, omdat de waarde van het metaal dan hoger zal zijn dan „de werkelijke waarde". Volgens mij moet een eventuele salaris- en loonsverhoging als volgt worden ver deeld: minst betaalden 6 pet., (we nemen 6 pet. als basis) goed betaalden 5 pet, be ter betaalden 3Vs pet. en best betaalden 2 pet. Het is zelfs beter om de laatste twee groepen bij de eerstvolgende loons verhoging minder te geven bijvoorbeeld 2'/ï en \y2 pet. Dit om het verstoorde evenwicht te herstellen. Welke progressie ve politieke partij en progressieve vak bond wil het nu eens met kracht voor de minst betaalden opnemen? P. BIBEN, Haarlem. Een nieuwe fase in de bewapeningswed loop (tussen Oost en West) dreigt aan te breken bij de voorgestelde vorming van een „Multilateral Force" (MLF), een ge mengde kernmacht van NAVO-landen. Mocht deze kernstrijdmacht, die zich te gen de landen van het Warschau-pact zou richten, inderdaad tot stand komen, dan zal van oostelijke zijde een tegenzet ver wacht kunnen worden. De wedloop in kernbewapening, een zeer gevaarlijke en zeer dure zaak, wordt daardoor weer ver sterkt. De internationale ontspanning, waarvan het beperkte kernstopverdrag een begin was. dreigt hiermee in haar te gendeel te verkeren. Vele NAVO-landen (onder andere Frank rijk, Noorwegen en Denemarken) voelen niet voor het MLF-plan, dat alleen de vol le steun van de Verenigde Staten en West- Duitsland heeft. De Amerikaanse regering wil naast West-Duitsland ten minste één ander Eu ropees NAVO-land in de zaak betrekken en zet juist de Nederlandse autoriteiten onder zware druk. Nederland neemt daardoor thans in deze kwestie een sleutelpositie in. Onze verant woordelijkheid is daardoor zeer groot. Een ernstige waarschuwing tegen de MLF kwam van het internationale Pug- washcomité, waarin vooraanstaande ge leerden van Oost en West samen spreken. De voorzitter van het Nederlandse Pug- washcomité, professor dr. H. A. Tolhoek, schreef in de Groene Amsterdammer van 10 oktober 1964 naar aanleiding van de in september gehouden Pugwash-conferentie in Karlovy-Vary onder meer: In dezs rubriek worden eenmaal per week brieven opgenomen, die met uit drukkelijk verzoek tot publikatle aan de redactie worden toegezonden; voorwaar- den tot publikatle zijn: Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beschouwd. De Inzender moet de brief met zijn volle naam en adres ondertekenen en Instemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats. (Dus geen pseudo niem of Initialen). De brief moet gesteld zijn ln behoorlijk Nederlands en ln begrijpelijke, beknopte vorm. De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter publikatie te bekorten op niet essentiële punten, of opneming te weigeren. Opneming van een bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redactie het eens la met daarin vervatte meningen of argumenten. s Het grote gevaar is dat zich een ontwik keling zou voordoen waarbij via de MLF een Europese strijdmacht gevormd zou worden, waarna West-Duitsland de be schikkingsmacht over kernwapens de fac to verworven zou hebben. Het zijn deze en andere uitspraken over het gevaar van de MLF, die het Comité 1961 voor de Vrede en de Nederlandse Vredesraad hebben doen besluiten alle tegenstanders van de MLF in de gelegen heid te stellen daartegen te protesteren op een natiorfale manifestatie te houden op zaterdag 9 januari 1965 te Amsterdam. Het Comité 1961 voor de Vrede en de Nederlandse Vredesraad spreken de ver wachting uit, dat vele andere organisaties, groepen en personen dit initiatief zullen aangrijpen om ook tot protest tegen de MLF te komen, waardoor de manifestatie op 9 januari 1965 tot een waarlijk natio nale betoging zal uitgroeien. Instemmingen met bovenstaand initia tief worden verwacht aan de secretariaten van beide samenwerkende organisaties. De secretariaten van: HET COMITé 1961 VOOR DE VREDE, Jac. Obrechtplein 31, Amsterdam. DE NEDERLANDSE VREDESRAAD, Prinsengracht 840, Amsterdam. Advertentie gebruikt. Daarbij zijn ongeveer 1.100.000 warmbloedige dieren. De overige zijn koudbloedige en meercellige niet-gewer- velde dieren. Dit blijkt uit een enquête, die gehouden is door een werkgroep in opdracht van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid. De werk groep stond onder leiding van de secre taris-generaal van het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid, mr. J. H. Klatte. Niet alleen de wetenschap pelijke, maar ook de commerciële vivi sectie werd bij het onderzoek betrokken. Het gebruik van huisdieren (katten, hon den en apen) is in verhouding slechts ge ring, volgens de enquête. Per jaar wor den ongeveer 8000 huisdieren gebruikt. Van de ongeveer 1800 apen zijn er 1550 nodig voor de produktie van het poliomyelitis- vaccin. Voor iedere 1000 a 1200 doses vac cin dient één aap te worden gedood. Het rapport vermeldt dat in 175 labora toria dierproeven worden genomen. Van dit aantal werken er 12 voor de industrie en voor de keuringsdiensten voor waren, waaronder 5 voor de farmaceutische in dustrie. Van de overige 163 laboratoria zijn er 73 research-laboratoria voor het on derwijs en voor de T.N.O., 36 laboratoria voor land- en tuinbouwkundig en veteri nair onderzoek en 54 laboratoria, werk zaam in het belang van de volksgezond heid. De conclusies, waartoe de werkgroep is gekomen, houden onder meer in, dat het gebruik van dieren (speciaal honden, kat ten en apen) geen onredelijk grote omvang heeft. Het blijkt niet, aldus de werkgroep, dat narcose of verdoving onvoldoende wordt toegepast. De werkgroep conclu deert voorts, dat de verkregen enquêtere sultaten „een nuttig en noodzakelijk ele ment" zijn bij een beoordeling van de vraag, of het invoeren van een wettelijke regeling, bijvoorbeeld een vergunningstel sel, ten aanzien van het nemen van proe ven op of met dieren in ons land nood zakelijk is. Uit de cijfers die bij het onderzoek wer den verkregen, blijkt nog dat kleine labo- ratoriumdieren, zoals muizen, ratten, hamsters, fretten en konijnen in 85 pet. van de bij de enquête betrokken labora toria worden gebruikt. Het zijn ook da soorten, die het meest bij proeven worden betrokken. In 149 laboratoria worden per jaar 873.000 van deze kleine dieren ge bruikt. De voornaamste doelen waarvoor proe ven op dieren worden verricht zijn ener zijds het experimenteel onderzoek en an derzijds het diagnostisch en/of het thera peutisch onderzoek. Daarbij vergeleken hebben ijkingen, voederproeven en fabri cage van biologische produkten in veel minder laboratoria plaats. Dit vergt ook minder dieren. Het blijkt, dat operaties op dieren nage noeg uitsluitend onder narcose worden verricht. Een uitzondering vormen de vliegen en muggen. Infecties worden zon der verdoving toegediend. In de meeste gevallen wordt het dier na de proeven gedood. De grootste gebruikers van proefdieren zijn universiteiten, gezondheidslaboratoria land- en tuinbouw-laboratoria en de indus triële producenten van biologische prepa raten. Ongeveer twee-derde van het gebruikte aantal proefdieren wordt door de gebrui kers van derden betrokken. Het grootste deel komt van officiële instanties. Van de dierenhandel worden voornamelijk hon den, katten, apen e.d. betrokken.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 19