't Hoofd boven water houden Conservatieven beschuldigen Labour van paniekbegroting Wilson zou al aansturen op nieuwe verkiezingen Sovjet-Unie is in beheersing ver gevorderd van kernfusie Berlijnse muur weer gesloten Persbreidel in Spanje Washington niet geschokt door Duitse koerswijziging Gezelligheid Sanovite WERELDNIEUWS J Haalde Snkü. spons erover! Van dag tot dag Drie zeilen Boger oefende in schieten op Joodse baby's Paus Paulus VI wil wel naar VS badedas verfristbadedas verkwikt ^^raatótoel v. DUIYENBODEN N.V. ■g VRIJDAG 13 NOVEMBER 1964 A uschwitz getuige Prinz: gaat vanself in het badedas-badZo levenslustig voelt ii sich. Zo ongekend schoon. Baden met badedas is een belevenis. Hebt u al gevoeld wat badedas doet? badedas voor bad en douche met extract van wilde kastanjes maakt het hardste water zacht laat het bad mooi schoon ...ook so goed voor de huid! 4 Geen groot tekort Programma betalen Juwelenroof in New York Brits compromis over MLF krijgt nu een kans Op de Elias Japans nieuwe premier, de 63-jarige Eisakoe Sato, heeft voor de buitenlandse politiek van zijn land een nieuwe koers bepaald. Hij heeft daarvan nog geen et maal nadat hij de leiding van 's lands za ken in handen had genomen, mededeling gedaan. In West-Europa is dat wat aan de aan dacht ontsnapt. De politieke strubbelingen dichter bij huis hebben de veelbetekenende verklaring van Sato sterk overschaduwd. Negentien jaar na het einde van een voor de Japanners verwoestende oorlog is het eilandenrijk voor de kust van Azië kenne lijk weer zover, dat een poging om op het wereldpolitieke toneel opnieuw prominenter te gaan meespelen de regering en de lei dende groepen in Tokio kansrijk lijkt. „De tijd is gekomen," aldus Sato, „om voor Japan in de internationale politiek een plaats te eisen die overeenkomt met de status van ons land als een van de voornaamste economische machten in de wereld". Hij onderstreepte de opvatting van zijn voorganger, Ikeda, die de leer verkon digd heeft dat de wereld op het ogenblik wordt beheerst door drie zuilen: de Wes terse bondgenoten, de communistische machten enJapan. Zelfoverschatting? Mogelijk, maar men zal toch met die veranderde politieke en economische doelstellingen van Tokio ter dege rekening moeten houden. Sato heeft te kennen gegeven zijn buitenlands beleid onafhankelijker te gaan maken van dat van de Verenigde Staten. Het is vrij ze ker dat hij daarbij het oog voornamelijk gericht heeft op Azië. Na de capitulatie van 1945 is het de Japanners slechts toe gestaan geweest met die Aziatische we reld op bescheiden schaal handel te drij ven. Sato wil zijn land nu van die knellen de beperkende banden ontdoen. Op zichzelf is dat geen verontrustende ontwikkeling. Japan is overbevolkt. De bevolkingsdruk wordt er steeds nijpender. Nergens in Azië is de industrie zo hoog ontwikkeld als in Japan. Overal in Azië heeft men een schreeuwend gebrek aan de produkten die Japan kan leveren. Het lijkt in toenemende mate onverstandig de Japanners te blijven beletten hun econo misch potentieel te gebruiken om voor zichzelf markten te veroveren, waardoor zij hun welvaart kunnen verhogen. Bovendien zou Japan in Azië een bemid delende rol kunnen vervullen in die ge vallen waarbij jonge naties met het ge weer in de aanslag tegenover elkaar staan, zoals het reeds gedaan heeft in het geschil tussen Indonesië en de Federatie Maleisië. Wel verontrustend is echter dat het uit gangspunt van de Japanse premier en dus van de machtige politieke en zaken- belangen wier exponent hij is niet zo heel veel verschilt van dat wat in de der tiger jaren leidde tot het „Azië voor de Japanners" en dat tenslotte de machtheb bers in Tokio ertoe bracht hun land in de afgrond te storten, omdat zij de wer kelijke machtsverhoudingen in de wereld niet meer vermochten te zien. De drie-zuilentheorie die Sato nu ver kondigd heeft duidt op een soortgelijke geestesgesteldheid. Men moet daarvoor de ogen wijd openhouden. Alleen dan kan men een ontwikkeling in de kiem smo ren die ertoe kan leiden dat de Japanse regering zich laat verleiden tot een nieuw avontuur. Advertentie aluminium jaloezieën De beste service bij Ged. Oude Gracht 108 - 110 - Haarlem Telefoon 17105 - 13608 - 16657 Kruisstraat 22 - Haarlem Tel. 17206 Vraagt prijsopgaaf FRANKFORT (AF). In plaats van klei duiven smeten de S.S.-ers in het doden kamp Auschwitz joodse baby's de lucht in om te schieten. Dit heeft de Tsjechi sche getuige Alexander Prinz gisteren gezegd. Kinderen die niet bij het eerste schot dood waren vielen in verbrandingskuilen waar zij omkwamen. S.S'ers gooiden drie joodse baby's in de lucht als doelwit voor oefeningen in het pistoolschieten. Prinz, die in 1942 naar Auswitz werd gezonden zei, dat hij eens een S.S.'er zag die de baby's in de lucht gooide als doel wit voor de beklaagde Wilhelm Boger. ,.Hij had ongeveer twaalf kinderen om zich heen staan, waarvan de oudste on geveer vier jaar was. De man gooide ze een voor een de lucht in opdat Boger er op schieten kon. Toen Boger merkte dat ik het zag, vroeg hij mij: ..Vind je het leuk? Zo maken wij de joden in War schau af". NEW YORK (A.P.). Monseigneur Al berto Giovannetti, permanent waarnemer van het Vatikaan bij de Verenigde Naties in New York, heeft gezegd het heel wel mogelijk te achten, dat paus Paulus VI eens een bezoek aan de Verenigde Staten en Canada zal brengen. „Een dergelijk bezoek zou slechts ge bracht worden in verband met een gods dienstige gebeurtenis, die het bezoek recht vaardigt". In Washington is gezegd, dat paus Pau lus VI uitgenodigd is een internationale conferentie over de wereldvrede in New York bij te wonen. Van het Vatikaan is nog geen antwoord ontvangen. Monseigneur Giovannetti geloofde niet dat de conferentie in New York een ge beurtenis was waarvoor de paus bereid gevonden zou kunnen worden het Vati kaan te verlaten. Advertentie mm IA; badedas Verpakkingen van 0,90 - 2,95 5,90 12,en 30,- (Van onze correspondent) LONDEN Reginald Maudling, de vroe gere conservatieve kanselier van de Brit se schatkist, opende donderdagavond in het Lagerhuis de aanval op de door hem overbodig" genoemde noodbegroting van de Lahourregering. „Overbodig", omdat er volgens Maudling alle reden is om aan te nemen dat de betalingsbalans in de komende maanden ook zonder bijzondere maatregelen belangrijk zal verbeteren. De speciale factoren, welke de import positie van het land zo sterk hebben be nadeeld, zouden zich binnenkort niet meer doen gelden, aldus Maudling, die reeds vroeger verklaard heeft, dat hij langer zou hebben gewacht met ingrijpen, indien hij nog kanselier was geweest. De begroting is volgens hem een paniekerig stuk voor een dodr de Labourregering zelf gescha pen crisis die als uitvlucht dient voor spe cifiek socialistische stappen. Hij had ook critiek op de regering voor de „hoogst ongelukkige manier" waarop zij de vijftien percent toeslag op de in voerrechten heeft afgekondigd, tot grote schade van Engelands internationale be trekkingen. Ook had hij geen goed woord over voor de behandeling van de „Con- corde-kwestie". Maudling zei dat er geen sprake is van een handelstekort van 800 miljoen pond sterling, zoals door de regering is beweerd De helft van dit bedrag bestaat namelijk uit solide Britse overzeese beleggingen of terugbetaling van uitstaande schulden. Het MOSKOU (AFP) Professor Alexandre Prokorov, Nobelprijswinnaar natuurkunde 1964, heeft op een bijeenkomst van Rus sische natuurkundigen een nieuwe metho de voor het verkrijgen van plasma van hoge temperatuur uiteengezet. Met een „laser"-straal kunnen volgens hem ther- monucleaire fusiereacties worden opge wekt. Deze methode is beproefd in het in stituut Lebedev in Moskou door een groep onderzoekers onder leiding van Prokorov. Bij de proef is „geconcentreerd plasma van hoge temperatuur bereikt." Bij de opening van de bijeenkomst zei de academicus L. A. Artsimovitsj dat „de af stand die wij op de weg naar beheerste kernreactie hebben afgelegd al veel gro ter is dan de afstand die de wetenschap nog moet afleggen." Beheerste kernfusie houdt in het berei ken van een mengsel van lichte atomen van zo hoge druk en temperatuur, dat de kernen van deze atomen samensmelten. Daarbij komt zeer veel energie vrij, zoals In een waterstofbom, maar zonder ont ploffing. Het land dat erin slaagt kernfusie te verwezenlijken op een manier die prak tisch kan worden toegepast, heeft daarmee een bijna onuitputtelijke energiebron aan geboord. In de wedloop om het beheersen van de kern-fusie gaët de Sovjet-Unie vooraan, al- dus een woordvoerder van het Ameri kaanse departement van Handel. In de Sovjet-Unie zouden tweemaal zoveel na tuurkundigen aan dit vraagstuk werken als in de Verenigde Staten. Deze conclusies zijn gebaseerd op technische rapporten uit de Sovjet-Unie, verklaringen van Westelij ke natuurkundigen die Rusland hebben be zocht en onthullingen van Russische ge leerden. WEST-BERLIJN (Reuter). De Ber lijnse muur is donderdagavond weer ge sloten. De twee weken waarvoor de pasjes regeling gold zijn voorbij. Naar schatting 600.000 Westberlijners hebben in die pe riode een bezoek aan familieleden in het oostelijk stadsdeel gebracht. De slagbomen bij de vijf doorlaatposten zullen negentien december weer omhoog gaan om de West berlijners in de gelegenheid te stellen in de periode van kerstmis en de jaarwis seling naar Oost-Berlijn te gaan. jaar 1964 was op het gebied van de in- voerstijging een bijzonder moeilijk jaar, dat echter wegens de tijdelijke factoren niet als maatstaf voor de naaste toekomst mag dienen. Het tekort zal daarom in de komende periode pok zonder speciale acties met verscheidene honderden miljoenen ponden verminderen, aldus Maudling. In de eerste helft van 1964 bedroeg het tekort 340 mil joen pond. Het pond bleef echter sterk. Maudling erkende wel dat in september de situatie veranderde maar dat kwam vol gens hem wegens het inflatiekarakter van Labours overladen verkiezingsprogramma. Maudling achtte het een grote fout dat de vijftien percent verhoging van de in voerrechten alle goederen in gelijke mate treft. Met meer verbeeldingskracht en dif ferentiatie had men betere resultaten kun nen bereiken. De nieuwe belastingmaatregelen die voor het grootste deel door handel en in dustrie worden gedragen, zullen de beta lingsbalans niet helpen Het doel ervan is kennelijk de financiering van labours pro gramma, aldus Maudling. Douglas Jay, de minister van Handel en Industrie, verheelde later niet dat de re gering verwacht, dat de aftapping van de winsten door de verhoogde inkomstenbelas ting de vakbonden toeschietelijker zal ma ken in te stemmen met de loonstop, waar bij iedereen een veer zal moeten laten. Maudling beschuldigde de regering van een averechtse politiek, doordat de export thans juist wordt bemoeilijkt en beleggin gen worden ontmoedigd. Indien de economische situatie zo moei lijk is als de regering beweert, dan is een dergelijke inflatoire begroting helemaal niet gerechtvaardigd, aldus Maudling. Uit Douglas Jay's repliek werd het op nieuw duidelijk dat de nieuwe belastingen in de eerste plaats tot doel hebben de so ciale uitkeringen omhoog te kunnen trek ken. Dat de conservatieven niet tegen de vijftien percent toeslag op de invoerrechten hebben gestemd, bewijst dat dit de juiste methode is om overbesteding tegen te gaan, verre te verkiezen boven de tweemaal door de conservatieven verkeerd toegepaste de- flatiemaatregelen, waardoor de invoer des tijds veel meer beperkt is, dan thans het geval is Terwijl de Conservatieven destijds door hun kredietbesnoeiingen, het bruto nationa le produkt met 660 miljoen pond vermin derden, is de importheffing thans slechts van tijdelijke duur, terwijl de regering er voor zal zorgen dat het bruto nationale produkt nog verder zal blijven toenemen. Maudling kleineerde de betekenis van het tekort, maar het moet worden betaald. De conservatieve politiek was, zo zei hij, in flatie zonder expansie. Jay, zo juist uit Peking teruggekeerd, waar hij handelsbe sprekingen heeft gevoerd en de Britse jaarbeurs heeft geopend, somde ten slotte een nieuwe reeks maatregelen en suggesties op welke beogen Engelands exportpositie te verbeteren. Het is niet onmogelijk dat de merkwaar dige mengelmoes van maatregelen in de begroting ten doel heeft de weg vrij te te maken voor voorjaarsverkiezingen en een nieuwe maar dan grotere Labour- overwinning. Immers Labour zou als alles goed gaat, kunnen aanvoeren dat het de betalingsbalans heeft verbeterd en met succes is opgetreden als de voorvechter van de sociaal-zwakkeren. MADRID (AP) De Spaanse regering heeft vandaag de overheidsorganisatie van journalisten de bevoegdheid gegeven jour nalisten voor bepaalde perioden en zelfs levenslang te schorsen. Deze bevoegdheid is verleend aan de ereraad van de Spaanse journalisten, die onder het ministerie van Voorlichting res sorteert. De ereraad bestaat uit actieve journalisten. NEW YORK (AP) Opnieuw is in New York een grote juwelendiefstal gepleegd. Het slachtoffer is de schoonmoeder van de liedjesschrijver Irving Berlin, mevrouw Mackay. De juwelen hebben een waarde van 100.000 dollar. (Van onze correspondent) WASHINGTON In Washington heerst geen paniek over de Frans-Duitse ruilhan del, waarbij kennelijk de gaullistische druk wat betreft de graanprijzen voorlo pig is weggevallen tegen de verminderde Westduitse haast voor de oprichting van een multilaterale kernvloot. De Amerikanen beschouwen de Duit se houding behalve als inschikkelijkheid tegenover Frankrijk ook als een geneigd heid om de Britse amendementen voor het kernvlootplan te bestuderen. Dit is volgens de hoogste gezagsdragers in Washington uiterst belangrijk voor de toekomst van het Atlantische bondgenootschap. Bovendien is er thans hoop dat Frankrijk wellicht inschikkelijker zal worden tegen over een gewijzigd plan. Anderzijds ga randeert het aanblijven van de Westduit se minister van Buitenlandse Zaken. Schroder, de Amerikanen dat het gevaar voor een anti-Amerikaanse, totaal gaullis tische Westduitse koers voorlopig gering is. Washington is bezorgd over een even tuele stopzetting van de NAVO-samenwer- king door De Gaulle. Daardoor lijkt een keihard onbuigzaam doorzetten van het kernvlootplan onwaarschijnlijk. Er bestaat bovendien ook hier geen unanieme mening over het plan. De heftigste aanhangers ervan vindt men onder de hoge ambtenaren op het ministerie van Buitenlandse Zaken, waar onder men evenwel minister Dean Rusk niet vindt. Het kabinet-Johnson is veeleer positief geïnteresseerd in dan opgetogen over de verwezenlijking van een kern- vloot, waarbij men niet mag vergeten dat de aanvankelijke doelstelling van het kern vlootplan is de Westduitsers tevreden te stellen en de NAVO te versterken. Indien de kernvloot daarentegen een NAVO-splijtzwam zou blijken, is een ver mindering van de Amerikaanse belangstel ling te verwachten, plus toeneming van de binnenlandse critiek op het plan, die thans reeds uit diametraal tegenoverge stelde hoeken komt, zoals van de ultra conservatief Goldwater evenals van de progressieve commentator Lippmann en het vooruitstrevende toonaangevende tijd schrift New Republic. De huidige situatie is moeilijk te over zien omdat de diplomatieke schermutse ling in het westelijke kamp zich op vele plaatsen tegelijk afspeelt. In Washington worden thans besprekingen gevoerd met de Westduitse minister van Defensie Von Hassel en wacht men het bezoek van Schroder af. die over tien dagen komt en begin de december door Harold Wilson wordt gevolgd. Daarom verwacht men hier voorlopig meer vragen dan antwoor den, begeleid door overbehoedzame stap pen betreffende de multilaterale kern vloot, de Kennedyronde enzovoort. Hartekreet V leest nu deze krant wel en daar hebt u groot gelijk aan, maar u leest toch niet genoeg om u van allerlei zaken op de hoog te te houden, die niet in deze krant staan, doch die niettemin tóch interessant zijn Leest u bijvoorbeeld geregeld „De Klim- op", de schoolkrant van de o.l.-schöol van Tijnje (in Friesland)? Ik wél. Geregeld. En daar vind ik dan dingen in, die in deze krant niet staan en óók niet in de New York Times, of de N.Y. Herald Tribune, of in Le Monde, of de Neue Zürcher Zei- tung. Allemaal kranten die pretenderen alles te brengen wat de moeite van het weten waard is Pretenderen, zeg ik. Want wat ik bij- voorbeeld) hier overschrijf uit „De Klim- op" (van Tijnje), een redactioneel artikel, dat heb ik in die (zogenaamd) grote kran- ten niet gelezen. Hier volgt het; geheel en onverkort: „Ik wou, dat ik voor de televisie mocht optreden. Dan wou ik een zangeres wor den. En altijd heel mooi zingen. En dan zou ik als naam willen hebben: Willeke Albertie. Dan zou ik zingen: De winter was lang. En meedoen aan een zonfesti- val. En als ik dan de lste prijs won, ging ik haar Italië. En daar in de bioscoop op treden. En dan sopraan worden. Voor de televisie optreden en dan in een operette optreden. Voor de televisie natuurlijk. En mijn moeder moest ook komen kijken. Want die wil dan natuurlijk me graag eens horen. En dan zou ik wel erg goed. mijn best doen. Want als we dan vrij hadden en we naar huis gingen dan zou het niet leuk zijn als mijn moeder een beetje ging mopperen. En zou zeggen: „Je had. wel mooier kunnen zingen." Dat was natuur lijk niet leuk voor mij. En mijn succes ging dan ook verloren. We hadden daar ook wel kunnen blijven. Maar zo is het gelukkig niet gegaan. En ik wil ook wel wat anders, dan alleen de winter was lang zingen. Ik kon dan ook nog wel zingen: „Brandend zant.." Ziet u, deze Tijnje's hartekreet vind ik nu de moeite waard. Dit is tenminste een stukje menselijke oprechtheid, onomwon den in 't publiek geworpen: een eerlijk brok droomwens, zonder omwegen, pour parlers en slimme uitwijkmogelijkheden; iets wat u van het meeste wereldnieuws niet kunt zeggen. Want weet wat al die grote mannen, die al die andere berichten lanceren of laten lanceren, werkelijk be doelen? Wat ze werkelijk voor hebben Wat ze in werkelijkheid dromen Weet u wat Mao met z'n zure bom voor heeft en de Zonnepresi.dent met zijn reis door Zuid-Am.erika? En waarom Ome Ni- kit.a in werkelijkheid won het wereldtoneel verdwenen is? Deze stem uit Tijnje in De Klimop, daar hebben wij méér houvast aan Die laat een open en oprecht geluid horen. En daarom vind ik haar welluidend en inspirerend. U ook? Advertentie en Sanovite gaan samen. Attractieve snacks, lekkere hapjes, gevariëerda hors d'oeuvre... zó gereed. Door de schuine sandwichlijfl kunt U Sanovite ook als leuke "driehoekjes" serveren, smaakt heerlijk met "zoet" "hartig". Zet niet aan. Regelt de spijsvertering. en 3 (Ook zoutarm overal verkrijgbaar) Brand. Bij een brand in een flatgebouw in Holy Oake in de Amerikaanse staat Massachusetts zijn zeker acht mensen, waaronder vijf kinderen, omgekomen. Ongeveer zestig bewoners van het 23 woningen tellende gebouw konden met een magirusladder van de brandweer worden gered. Agendapunt. Algerije heeft Oe Thant ver zocht als punt op de agenda van de ko mende V.N.-vergadering op te nemen „het herstel van de volksrepubliek Chi na in haar rechten". Aangegeven. In Essen is een 57-jarige in valide aangehouden, die ongeveer 2.000 winkeldiefstallen zou hebben gepleegd. Zijn voorliefde ging uit naar horloges, aktetassen en kleine radiotoestellen. Een ruzie met zijn 52-jarige vrouwelijke medeplichtige is hem noodlottig gewor den. Zij gaf hem aan. Sprong. Vier Oostduitse toeristen zijn in de straat van Messina van een Oostduits schip gesprongen. Zij zijn door een boot van de Italiaanse douane naar Messina gebracht. Verstandhouding. De politiebeambten in 6e Westduitse deelstaat Noordrijn-West- falen krijgen visitekaartjes, die zij kun nen overhandigen aan mensen die zij voor een overtreding aanhouden. Men hoopt op deze wijze de verstandhouding tussen burgers en politie te verbeteren. Advertentie Parfumverstikking. In Belo Horizont® (Brazilië) zijn na het instorten van de tweede verdieping van een parfumerie zaak drie mensen gestikt door parfum- dampen. Van de dertig mensen die on der het puin werden bedolven, moesten er veertien in het ziekenhuis worden op genomen. Byzantijns. In Bulgarije zijn gouden mun ten opgegraven die in de elfde en twaalfde eeuw zijn geslagen. Aan één kant staat de beeltenis van Christus en aan de andere zijde afbeeldingen van Byzantijnse keizers. Konlsop. Kooltelers van Opper-Beieren. juicht. Een jury heeft beslist dat de grootste kool van West-Duitsland uit de ze landstreek komt. Hij weegt 13.8 kilo. Een recordkool van 14,8 kilo werd ge diskwalificeerd. De eigenaar had 'm in het water gelegd. „Eenvoudig". Het carnaval is in Berlijn begonnen zonder de traditionele prins. Deze bleek vroeger lid van de nazi-par tij te zijn geweest. De prins trad af toen het stadsbestuur hem niet wilde ont vangen. De prins zei dat hij maar een „eenvoudig" partijlid was geweest, dat nooit onderscheidingen had gekregen. Honger. Woensdag waren winkels en kan toren in Trivandrum (Zuid-India) ge sloten uit protest tegen hardhandig op treden van de politie tegen anti-honger- betogers. Er werden vier arrestaties verricht. In Kerala, waarvan Trivan drum hoofdstad is, werd begin deze maand voedseldistributie ingesteld. De voedselvoorziening zou nog veel te wen sen overlaten. Dinsdag is een trein met vijftig wagons rijst in Kerala gearri veerd. Onderzoek. In de zes Euratomlanden zul len binnenkort groepen jongelui worden onderzocht op radioactiviteit.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3