WAAROM A VERSTOOK 7 IK ZOVEEL J. v. KOOTEN Najaarsopruiming tussen pieren van IJmuiden is in volle gang Rimboe van wrakresten wordt diep in zeebodem weggestopt Schepen, rederijen en werven A. R. de BOER Bliekini-strand Operatie kan bij goed weer dit jaar afgesloten worden a\w rakken bezinking Witte Kruis wordt ZUIGERS ZOGEN AL MILJOEN M3 ZAND WEG Groene Kruis V oorlichtingscentrum Semafoorduin IJmuiden tijdelijk gesloten D. Verbaan gaat C.K.V. verlaten keMldn Havenberichten w VRIJDAG 13 NOVEMBER 1964 C oncentratie Modernste echolood ft Ingekuild Versterking Naamsverandering beoogt landelijke uniformiteit Matanovic neemt deel aan Hoogovenschaaktoernooi Damclub Santpoort leidt in de districtscompetitie Ongeveer halverwege de IJmuidense zuidpier heeft zich een kunstmatig strand gevormd dat al vrij aardige af metingen begint te vertonen. Het zand van dit nieuwe strandje is afkomstig uit de havenmond vanwaar het door de daar werkende zandzuigers via een pijpleiding aan de andere kant van de zuidpier wordt gespoten. De uitvoerder van deze zandzuigerij is de heer Bliek. Prompt wisten zijn werkne&ers een naam voor het nieutvé strand bfj .de zuidpier. Het staat nu alom bekend als het Bliekini-strand. De operatie Wrakopruiming IJmuiden is tot dusver zeer bevredigend verlopen. De belangrijkste bondgenoot van Rijkswater staat en de met haar samenwerkende aan- nemings- en bergingsbedrijven bij om vangrijke actie is het goede weer. Elke prognose over het mogelijke tijdstip, waarop de obstakels in de poort naar Am sterdam vele meters diep in de zeebodem begraven zullen zijn, is daardoor even moeilijk als het weer van de yolgende week te voorspellen. Tot nu toe is het opruimingswerk als ge volg van slechte weer- en zeecondities slechts luttelijke weken op de planning achterop geraakt. „Als het weer ons net zo goed gezind blijft als in de afgelopen weken dan is er een reële kans dat de wrakken dit jaar al in veilige diepten zijn opgeborgen. Dat wil zeggen op twintig meter beneden N.A.P. Wie het niet gezien heeft kan zich niet voorstellen wat voor een chaos van ijzer het daar beneden is. In de loop der jaren zijn die wrakken steeds meer op en in elkaar geschoven. Bij 't wegzuigen van het zand onder en om dit scheepskerkhof moe ten we bijzonder omzichtig te werk gaan. Het blijft een gevaarlijk karwei omdat zo'n reusachtige berg ijzer plotseling kan ver schuiven en de zuigbuis van de zandzui ger met alles wat daaraan vast zit mee in de diepte kan sleuren. Er wordt dan ook zoveel mogelijk in onderling overleg ge pleegd door de mensen die bij de organi satie en uitvoering van het werk zijn be trokken." Dat zegt de heer P. W. Postema, tech nisch hoofdambtenaar van Rijkswater staat die de dagelijkse leiding van de ope ratie Wrakopruiming IJmuiden heeft. Van uit zijn bureau bij de semafoor heeft hij een onbelemmerd uitzicht op het werkter rein tussen de havenhoofden waar sinds half augustus alle krachten zijn geconcen treerd in de strijd tegen de scheepsresten, die de verbetering van de IJmuidense ha venmond dwarsbomen. Daar liggen de ge weldige zandzuigers Sliedrecht IXX en De J. P. Coen in gezonken toestand. Het nog in de bodem aanwezige ge deelte, dat nu in een diepe kuil zal worden neergelaten, is op de tekening zwart aangegeven. Haringvliet met vlak in de buurt het ber gingsvaartuig Ram van Van der Tak uit Rotterdam. Ieder uur dat er gewerkt wordt zuigt de Sliedrecht zo'n dikke dui zend kubieke meter zand onder en rondom de wrakken weg. De Haringvliet perst de bagger vervolgens door een honderden meters lange slang van drijvende buizen buiten de zuidpier waar zich inmiddels al een kunstmatig strandje heeft gevormd. „Het is zelfs bij benadering niet te schat ten hoeveel zand nog bij de wrakresten weggezogen moet worden," zegt de heer Postema. „Het is niet uitgesloten dat er zich in de diepere bodemlagen nog meer wrakken bevinden. Maar we kunnen de lig ging van die scheepsresten tegenwoordig heel nauwkeurig vaststellen door middel van een door de Engelse firma Keivin Hughes geperfectioneerd echolood. dat niet alleen een in de zeebodem verzonken jwrak kan opsporen maar ook aangeeft in welke bodemlaag het ligt. We prijzen ons gelukkig dat we deze hypermoderne me thode van bodemonderzoek hier bij de wrakopruiming voor het eerst kunnen toe passen." „Veel plezier," zo voegt de heer Poste ma er aan toe, „hebben we ook van onze Decca Hi-fix installatie waarmee we voort durend, dag en nacht, de juiste plaats van de zuigers en peilvletten boven de wrakken kunnen bepalen. Het lijkt voor de leek zo eenvoudig dat wegzuigen van zand van de zeebodem om een enorme kuil te maken, waar de wrakken dan vanzelf in zullen tuimelen. Maar neemt u van mij aan dat het een werk is dat de grootste oplettend heid en nauwkeurigste berekening vereist. De geringste fout of onvoorzichtigheid kan voor de bemanning van de zuigers en ber gingsvaartuigen levensgevaarlijk zijn. In het wilde weg zuigen is er daarom echt niet bij." De heer Postema vertelde ten slotte nog dat eind van dit jaar in IJmuiden de zee sleepzuiger Seaway, een van de grootste zuigers ter wereld, wordt verwacht. Dit kolossale werktuig van de Westminster Dredging Company kan zelfs bij storm weer in bedrijf blijven. De Seaway zal een geduchte versterking betekenen van het arbeidspotentieel in de havenmond. Met de kraanhefeilanden Lepelaar en Kraanvogel als indrukwekkende bouwers van de nieuwe havenhoofden worden er dus in de zee buiten IJmuiden bergen (van steen, ijzer en zand) verzet om de toe gang tot het Noordzeekanaal zo ruim mo gelijk te houden. Wil Amsterdam als we reldhaven mee blijven tellen en gelet op de aspiraties van de hoofdstad bij de ontwikkeling van havens en industrieën langs het Noordzeekanaal streeft zij die positie terdege na dan is de verbete ring van de IJmuidense havenmond een noodzaak van de eerste orde. In de meidagen van 1940 werd de 11.140 ton metende Jan Pieterszoon Coen tussen de IJmuidense pieren door de Engelsen tot zinken gebracht om voor de Duitsers de toegang tot het Noordzeekanaal af te sluiten. In het laatste oorlogsjaar kreeg de J. P. Coen gezelschap van o.m. de Tjikini die door de Duitsers als bar ricade voor de IJmuidense haven mond werd gelegd. \'<J Deze tekening laat de ligging van de drie voornaamste wrakken tussen de IJmuidense havenhoofden zien. Links bij de kop van het het oude havenhoofd werden de J. P. Coen en de Tjikini tot zinken gebracht. Meer naar rechts ligt het wrak van de Van Rensselaer. Op het ogenblik is al een groot deel van de kleinere scheepsresten, die tussen de wrakken van de J. P. Coen en de Tjikini lagen (beide schepen werden destijds vlak De zandzuigers Sliedrecht XIX en Haringvliet maken in de zeebodem tussen de pieren een kuil van 40 a 50 meter diep waarin de wrakresten begraven zullen worden. Het zand wordt via een drijvende pijpleiding buiten de Zuidpier gespoten. Advertentie Laines du Pingouin de beroemde Franse wol Een belangrijke vraag, vooral als het koud gaat worden. Waar om verstook ik zoveel Heb ik wel de goede kolen en de goe de haard Heb ik wel de juiste oliehaard voor mijn kamer Stel ik de brander wel goed af Geef ik te veel lucht Allemaal vragen en nog zoveel meer, die BELANGRIJK zijn. Als ik het juiste antwoord niet weet, kan het me geld kosten. want dat kan een hele winter duren. Daarom ga ik vandaag nog naar de VAKMAN Pres. Krugerstr. 65-90 - Tel. 5433 IJMUIDEN Advertentie ln de IJmuidense havenmond, onder de nu eens vredig-groene dan weer wit- beschuimde golven tussen de pieren, wordt met inzet van veel mankracht en zwaar materieel een verwoede Strijd geleverd tussen de mens en de zee. De laatste en beslissende aanval op de resten van de scheepswrakken, die zich diep in de zeebodem voor de haveningang hebben ingegraven, is begonnen. Nog houdt de zee het grootste deel van haar prooi krampachtig vast, maar met de dag wordt haar greep op de onvoorstelbare massa verwrongen ijzer, die daar in het zand zit geworteld, losser. Een miljoen kubieke meter zeebodem is nu weg- gegraven onder en rondom de laatste rustplaats van de Jan Pieterszoon Coen, eens het trotse ruim 11.000 ton metende vlaggeschip van de Stoomvaartmaatschappij Nederland, de vrachtvaarder Tjikini en enkele andere kleinere niet meer te identificeren schepen. Een van de grootste brokken uit de „garnering" van wrakken waarmee de J. P. Coen en de Tjikini zijn omgeven is dezer dagen voorgoed uit de weg geruimd. Vermoedelijk (enige zekerheid hieromtrent bestaat er echter niét) betreft het hier de resten van de Prinses Juliana, een raderboot die door de Duitsers tussen de oude IJmuidense havenhoofden tot zinken werd gebracht. bij de kop van de oude zuidpier, vrijwel dwars in de havenmond tot zinken ge bracht) ingekuild. Ook de restanten van de voorsteven van de Tjikini, die op een diepte van ongeveer 9 meter N.A.P. lag en een punt van de kiel van de J. P. Coen zijn in de trechtervormige kuil gezakt waar ten slotte de gehele rimboe van wrakresten zal moeten verdwijnen. De be doeling is dat de zeebodem op die plaats tot 40 a 50 meter uitgediept zal worden. Het meer naar binnen liggende wrak van de Van Rensselaer zal, omdat het buiten de vaargeul ligt, voorlopig met rust wor den gelaten. Intussen vinden de normale onderhouds- en verdiepingswerkzaamheden in de IJmuidense havenmond gestaag voort gang. De moderne baggermolen Triton van de Amsterdamse Ballast-Maatschappij brengt daar in samenwerking met de zui ger Alfons Frans en verscheidene hoppers de diepte van de vaargeul op 13,5 meter -N.A.P. Later zal de diepte op 14,5 meter gebracht worden, hetgeen voldoende wordt geacht voor schepen tot 50.000 ton. Het Witte Kruis in Noord-Holland gaat zijn naam veranderen in Het Groene Kruis. In alle provincies van Nederland luisteren^ de kruisverenigingen op algeme ne grondslag naar die naam, alleen Noord- Holland loopt van oudsher om historisch gegroeide reden uit de pas. Daarin wil men nu omwille van de dui delijkheid verandering brengen. Dan zal het dus overal Het Groene Kruis zijn. (Daarnaast werken het katholieke Wit- Gele Kruis en het prot.-chr. Oranje-Groene Kruis). Over de voorgestelde naamsverandering zal worden beslist op de algemene ver gadering van de Provinciale Noordhol landse Vereniging Het Witte Kruis, die wordt gehouden op donderdag 26 novem ber in de Hildebrandzaal-van Brinkmann in Haarlem. De motorlogger Onderneming II Sch. 27 van de Cornelis Vrolijks Visserij Mij. te IJmuiden is naar Noorwegen verkocht. Het schip dat in juni 1953 nieuw in de vaart kwam, is uit IJmuiden vertrokken. De trawllogger Cornelis Sch. 243, die van augustus 1961 af gevaren heeft voor C. A. Vrolijk te Scheveningen, is bij de Rederij Wiron teruggekomen en zal in bedrijf komen onder dë naam Wiron V IJm. 208. Voor de verkoop naar Scheve ningen heette het vaartuig Wiron III IJm. 221. De motorkotter Samenwerking HD 125, die heeft toebehoord aan de Rederij M. Slot, is thans overgegaan aan L. W. Griek te Den Helder. Onder dezelfde naam is het schip, thans voorzien van een nieuwe 400 pk Brons-motor, in de vaart gebracht. De vorige week is via IJmuiden naar Stellendam vertrokken de nieuwe kotter Eduard Hendrik SL. 11, welke is gebouwd in Zaandam door de scheepswerf J. van der Molen. Het vaartuig meet 49 bruto ton. De lengte over alles bedraagt 22.40 meter, de breedte 5.70 meter en de holte 2.10 meter. De hoofdmotor is een 5 cilinder Kromhout van 310 pk. Woensdagavond .is de nieuwe kotter Azimuth Kw. 225 in IJmuiden aangeko men, welke is gebouwd door de Coöp. Ver. Scheepswerf Vooruit te Zaandam voor rekening van de firma L. de Jong te Katwijk aan Zee. Dit schip meet 118 De helft van het aantal beschikbare plaatsen van het in januari te houden Hoogovenschaaktoernooi is in de invitatie- groep bezet. De deelnemende spelers zijn de Hongaren Portisch en Lengyel, de Joe- goslaven Ivkov en Matanovic, de Deen Larsen, de Tsjech Pachman, de Westduit ser Lehmann en de Israëliër Czerniak. Van de buitenlandse deelnemers is nog geen bericht ontvangen op de invitaties aan Olafsson (IJsland), Penrose (Engeland), Pomar (Spanje) en een niet bij name ge noemde Russische grootmeester. Als de organisatoren hun zin krijgen zal Neder land deelnemen met de spelers Kuypers, Donner, Zuidema en Langeweg. Gedurende enige tijd zal om technische redenen het Voorlichtingscentrum van de Stichting Rijnmond-Noordzeekanaal op het Semafoorduin in IJmuiden, dat op woens dagmiddag van 1516 uur en op zater dagmorgen van 11.3012.30 uur voor in dividuele bezoeken was opengesteld, voor deze bezoeken gesloten zijn. Dit gaat in op zaterdag 14 november aanstaande. Zodra deze individuele bezoeken weer mogelijk zullen zijn, zal hiervan mede deling worden gedaan. Het Voorlichtingscentrum voor groepen is te bezichtigen ra telefonische of schrif telijke afspraak, waarvoor men zich kan richten tot het bureau van de stichting, Havengebouw, Amsterdam, tel. 020-220665. De heer D. Verbaan, bestuurder van de Centrale van Zeevarenden ter Koopvaar dij en Visserij, zal op 1 december aan staande. in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, de dienst van genoemde vereniging verlaten. Ter gelegenheid van zijn afscheid zal op dins dag 1 december een receptie worden ge houden in hotel-café-restaurant Royal te IJmuiden, van 15 tot 17 uur. Advertentie Spaarzaamheid ■is I - t wijs beleid Stichting Nutsspaarbank in de gemeente Velsen bruto reg.ton, heeft een lengte over alles van 28.20 meter, breedte van 6.30 meter en een holte van 2.90 meter. De voort stuwing geschiedt door een 450 pk Stork dieselmotor. De motorhektrawler Rijnmond III Kw. 44 van de Rederij en Haringhandel N. Parlevliet jr., die 30 mei jongstleden van IJmuiden vertrok om dienst te doen voor olie-onderzoek, is maandag in de haven teruggekeerd en zal weer voor de uit oefening van de visserij worden gereed gemaakt. Advertentie ELECTRISCHE DEKENS volmaakt veilig 1 Philips - Erres e.a v a. 79.00 VELSERDUINWEG 173 - TELEFOON 4402 De voor de gecombineerde eerste en tweede klasse competitie van het district Kennemerland zo belangrijke wedstrijd tussen Heemstede II en damclub Santpoort zal naar alle waarschijnlijkheid een 11-9 overwinning opleveren voor Santpoort. Het treffen tussen beide ongeslagen teams is zeer spannend verlopen. Bij de stand 9-7 in het voordeel van Santpoort, moest de wedstrijd worden afgebroken. De twee nog uit te spelen partijen, zullen volgens een vluchtige analyse beide in remise eindigen, zodat Santpoort voorlopig alleen de leiding heeft. De reserves van de Haarlemse damclub slaagden er na moeizame strijd in VKD met 11-9 te kloppen. HDC III boekte een 15-5 zege op Sportief II. KNC, totaal uit vorm, verloor met 12-8 van VKD II. Sant poort II versloeg Zandvoort met 14-6. BDC en VKD gaven elkaar geen duim breed toe met als gevolg een 10-0 gelijk spel. De stand aan de top van de ranglijst is thans als volgt: 1. Santpoort 10 uit 5; 2. HDC III 8 uit 6; 3. BDC 7 uit 4; 4, 5 en 6. HDC II, Heemstede II en Sportief I elk 6 uit 4. Soprtief II en Zandvoort delen de laat ste plaats op de ranglijst met elk 0 uit 4. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Neer- landia, Gothenburg; Mare Liberum. Dagenham; Parma, Kotka, voor Velsen; Stad Alkmaar, Sagunto, voor IJmuiden; Jean-E., Londen; Swift, Londen; Jans, Londen; Strabo, Oran; Maas, Teignemouth: Vliestroom, Dagenham; Saint Brandan, Irvine. Buitenhuizen; Hetta, Londen; Hawkwood, Hartlepool; Gazelle. Bos ton. voor Wormerveer; Berkelstroom. Huil; Zwerver, Londen; Saar, Pateniemi; Martha Ahrens, Hamburg; Advent. Rotterdam, voor IJmuiden; Hunzeborg, Hernosand; Cherry Victory, Rotterdam; Bloemgracht, Hamina; Oosterburgh, Rotterdam; Vechtstroom. Rotter dam; Martenshoek, Burea Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Braun schweig, naar Hamburg; Nestor, Rotterdam; Spero. Barbados; Riazan, Rostock: Buxtehude. Frederikshaven; Basbeck, Londen; Brinda, Delfzijl; Adara, Rotterdam; Arneborg. Delfzijl, van Zaandam; Willemstad. Cowes Roads; Me- tropole, Londen; Aino, Riga. van Velsen; Mare Liberum, Dagenham; Hayling, Leith; Syros, Moermansk; Bomma. Delfzijl; Saint Louis, Duinkerken; Willemijn, Rotterdam; Atlas, Rot terdam; Lizard, Rotterdam; Magas. Rotterdam; Labotas, Hamburg; Hoegh Benin, Bremen; Surte, Rotterdam, van Grouw; Atlantide. Lon den, van IJmuiden. vrltdag kwamen In IJmuiden aan: Hela. van Rotterdam, voor IJmuiden-, Kenneth. Northi fleet'; Herlot, Grangemouth; Ilpna. Pateniemi Vrtidag vertrokken uit IJmuiden: Ria-F naai Skutskaer; Bernhard Schepers. Stockholm! Magdeburg, Rotterdam; Louise Emilie. DelfzüL Leliegracht, Rotterdam, Trica, Kotka (Indien achter de scheepsnaam en de hgven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). LANGE NIEUWSTRAAT 413 - TELEF. 6321 Advertentie CONSTANT - verlovingsringen ALLE MODELLEN

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 9