„Bijlmermeer negen jaar bij Amsterdam, dan bij Diemen" Wetsontwerp wordt over vier maanden ingediend HET WEER m Albert Heijn krijgt het weer aan de stok met de elektrotechnische branche Directie Arch in arrest MR. TOXOPEUS WIL EEN COMPROMIS: „Drie percent heeft onze steun niet" B. en W. leggen de raad urgentieplan investeringen voor Commentaren op de Bijlmermeerkwestie I Syrische posten door Israel gebombardeerd Tienduizend doden door overstroming in Zuid-Vietnam Hoogtezonnen voor 69 Vermoedelijk geen internationale conferentie in Moskou in december Toeristen krijgen meer te zien van de Sovjet-Unie Kotter gestrand op Vliehors CH RISTIAANSE ZATERDAG 14 NOVEMBER 1964 Drs. Roemers herhaalt COIFFURES DE VRIES N.V- CARROSSERIEFABRIEK UITDEUKEN REPAREREN «WMORRIS 'ieforeyouSuy! DAMES- EN HERENREGENJASSEN Vrij zacht Haarlem bezuinigt: Het woord is aan In de krant van heden: Tsjoe En-Lai in Peking B Tegenaanval 50e JAARGANG NUMMER 11 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmniden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 il Zat 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 n. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hoofdred. en alle afd. TeL 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-^MVIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Kost» Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije (Van onze parlementaire redactie) Minister Toxopeus (Binnenlandse Za ken) wil de Bijlmermeer en een deel van Ouder-Amstel voor een tijd van ruim negen jaar bij Amsterdam voegen en daarna indelen bij de gemeente Diemen. In die periode zal Amsterdam de Bijl mermeer zo ver hebben bebouwd dat de gemeente Diemen het werk kan over nemen en afmaken. De minister hoopt over vier maanden bij de Tweede Kam» een wetsontwerp in te dienen waarin zijn plannen zijn uitgewerkt. De nieuwe opzet van mr. Toxopeus vormt een duidelijk compromis tussen zijn on langs door de Tweede Kamer verworpen voorstel (vorming van een nieuwe ge meente Bijlmermeer bestaande uit Die men, Ouder-Amstel en de Bijlmermeer) en het in de Tweede Kamer aanvaarde amen dement Scheps (Bijlmermeer bij Amster dam). Uit de brief aan de Tweede Ka mer, waarin de minister zijn plannen aan kondigt, blijkt dat hij blijft vasthouden aan zijn principe: geen vergroting van Amster dam. maar vorming van een sterke rand gemeente. Deze gemeente zal nu dus niet De voorzitter van het NW drs. D. Roemers heeft gisteren in Almelo ge zegd, dat als de werkgevers de kant \_n een algemene loonronde van drie percent voor 1965 uit willen zij niet behoeven te rekenen op de steun van de vakbeweging. Ook al zou er niets aan de lonen gebeuren dan is er altijd al een autonome loonstijging van drie percent. De heer Roemers zei niet te weten wat de werkgevers verwachten van het overleg dat vandaag in Den Haag tussen de re gering en de Stichting van de Arbeid wordt gevoerd. Minister Veldkamp heeft deze be sprekingen een interim-overleg genoemd en de heer Roemers leek dat ook zo. Of de vakbeweging in dit overleg iets te ber de zou brengen zal, zo zei hij, van de om standigheden afhangen. Ook deze keer onthield de heer Roemers zich van het noemen van een percentage. Zijn bezwaar tegen de houding van kroonleden bij de vaststelling van het laat ste halfjaarlijkse economische rapport be trof niet de meningsuiting van die Kroon leden. Als zij akkoord gaan met het stand punt der werkgevers dan is dat natuur lijk, doch als zij genuanceerd denken dan hebben zij z.i. de plicht de standpunten van werkgevers en van werknemers tot el kaar te brengen. Als de kroonleden dat niet doen, dan is de noodzaak van een tripartite SER overbodig. Advertentie Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCOME artikelen Lange Herenstr. 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige, maar in het Wad dengebied aanvankelijk krach tige tot harde zuidwestelijke wind. Vrij zacht. Volledige weerrapporten op pagina twee. meer uit het niets worden opgebouwd maar over ruim negen jaar ontstaan door toevoeging van de dan geheel of gedeelte lijk volgebouwde Bijlmermeer plus een stuk Ouder-Amstel bij de gemeente Die men. Als datum voor overgang heeft mr. To xopeus gekozen de eerste dinsdag van sep tember 1974. Het deel van Ouder-Anstël, dat eerst naar Amsterdam en dan naar Dieman zal overgaan, is het industriege bied dat, aldus mr. Toxopeus, met de Bijl mermeer een samenhangend geheel vormt en bestemd is voor het onderbrengen van industrieën, die Amsterdam moeten ver laten. De minister wijst de oplossing in het amendement-Scheps af omdat het niet voorziet in de overgang van het industrie gebied van Ouder-Amstel en omdat het geen duidelijke garanties heeft voor een latere overgang van de Bijlmermeer naar een randgemeente. Weliswaar is in de toelichting op het amendement de mogelijkheid voor een la tere overgang naar een randgemeente niet uitgesloten, maar mr. Toxopeus wil voor deze overgang nu reeds duidelijk waarborgen. Zekerheid op dit punt be schouwt hij als een voorwaarde voor de juiste stedebouwkundige ontwikkeling van het gebied. Mr. Toxopeus is ervan overtuigd dat de gemeente Diemen na 1974 de bebouwing heel goed zal kunnen voortzetten omdat B(j de begrotingsvergaderingen van Haarlem, die op maandag 7 december zullen beginnen, zal de gemeenteraad van Haarlem een „werkplan investeringen" te behandelen krijgen. Dit werkplan omhelst een urgentie-overzicht voor de in 1965 uit te voeren werken en zal voor de vier daaropvolgende jaren moeten dienen als een richtlijn voor de dan nog uit te voeren werken, waarbinnen verschuivingen mo gelijk zijn. De niet erf niet geheel rendabele in vesteringen voor 1965 bedragen ongeveer 5VZ miljoen gulden meer dan in 1964 werd geraamd. Dit hogere bedrag is grotendeels terug te vinden in de posten voor het onderwijs en volkshuisvesting, die respectievelijk 3,8 miljoen en 1 miljoen hoger zijn dan geraamd. Het thans gelanceerde werkplan van Haarlem geeft een overzicht van werken die in verband met de slechte finan ciële positie van de gemeente naar latere jaren verschoven dienen te worden. Uit het werkplan valt te lezen dat met de vejbouwing van de Koudenhomka- zerne niet eerder dan in 1967 zal worden begonnen. Ook zullen de reorganisatie van de Parklaan, het vernieuwen van de Catha- rijnebrug, de verbreding van het spoorweg viaduct aan de Oostersingelgracht en de bouw van een zwembad aan de Planeten- laan voorlopig niet aan de orde komen. Burgemeester en wethouders van Haar lem willen de financieringsmogelijkheden voor de gemeente frequent aan de prak tijk toetsen. Het ligt in de bedoeling dat het college van B. en W. per drie maanden controle uitoefent en overleg pleegt met de com missies van bijstand. deze gemeente dan binnen de huidige gren zen reeds 25.000 inwoners zal tellen en dus over een voldoende „zwaar" ambte lijk apparaat zal beschikken. Voortzetting van de bouw door Diemen acht hij veel beter dan voortzetting door een nieuwe ge meente Bijlmermeer, zoals indertijd als tussenoplossing is voorgesteld. Mr. Toxopeus wil de mogelijkheid open houden voor een vroegere overgang van de Bijlmermeer en het stuk Ouder-Amstel naar Diemen als er een agglomeratiebe- stuur voor groot-Amsterdam op poten is gezet, en onder de taken voor dit bestuur de belangen vallen, die nu door indeling bij Amsterdam worden veilig gesteld, voornamelijk de woningbouw. Het Tweede-Kamerlid J. H. Scheps (P.v.d.A.), indiener van het door de Kamer aanvaarde amendement, zei dat minister Toxopeus elke poging om een compromis te bereiken had moeten aangrijpen vóór het uitbrengen van het eindverslag inzake het wetsontwerp Bijlmermeer. „Nü moet de minister het standpunt van de Kamer aanvaarden. Doet hij dat niet, dan dient hij de consequenties van zijn standpunt te aanvaarden. Dan gaat men heen als man van eer", aldus de heer Scheps. Het Tweede-Kamerlid drs. Aarden (K.V.P.), één van de vurigste voorstanders van het amendement Scheps, die zelf een motie heeft ingediend waarin werd aan gedrongen op spoedige en toereikende be- stuursvoorzieningen voor de Amsterdamse agglomeratie, heeft er bezwaar tegen dat minister Toxopeus nu reeds de gemeente lijke indeling regelt, terwijl het nog hele maal niet bekend is hoe de hele agglo meratie „geleed" moet worden. In een memorandum aan de minister van Binnenlandse Zaken, de Kamerleden, Ge deputeerde Staten en de gemeentebesturen van Amsterdam, Amstelveen, Diemen en Ouderamstel ontkent de raad van Wees- perkarspel dat Amsterdam zes kostbare jaren verloren heeft zien gaan, zoals het Tweede-Kamerlid Scheps dat heeft ge steld. Na een uitvoerige opsomming van het geen Weesperkarspel heeft gedaan inzake grondaankopen (in drie jaar tijd 413 ha gronden met opstallen en 25 woningen), onteigening, ontbinding van pachtover eenkomsten, uitbreidingsplannen bouwrijp maken van gronden en financiering van alle investeringen, wordt in het memo randum duidelijk gemaakt dat Weesper karspel geen tijd voorbij heeft laten gaan om de Bijlmermeer bouwrijp te maken. Brandend is gistermiddag een Thun- derstreak van de vliegbasis Eind hoven kort voor drie uur neergestort in een voor brandweerauto's en andere wagens nagenoeg onbereik baar deel van het landgoed Dort- heuvel tussen heersum en Doorn aan de oude rijksweg ArnhemUtrecht. De piloot moet door een van de ex plosies al in de lucht ziin omgeko men. Het was de 35-jarige kapitein vlieger P. J. van der Wijst uit Uden (N.-Br.). Ooggetuigen zagen hoe de piloot boven het revalidatiecentrum „De Hoogstraat", nadat het toestel in brand was geraakt, een benzinetank en een hoeveelheid munitie naar be neden Het vallen. Er volgden enige explosies in het toestel, waarna het loodrecht naar beneden stortte en explodeerde. De foto toont de resten van het toestel. Een dorpje in het midden van Zuid- Vietnam staat nog blank na de zware overstromingen van deze week. De foto werd genomen vanuit een heli kopter. (Telefoto) TEL AVIV (Reuter en AFP) Israel heeft gisteren zijn luchtmacht gebruikt om Syrische mortieren tot zwijgen te brengen. Mirages, Mystères, super-Mystères, en Vautours kwamen na een beschieting van de in het uiterste noorden van Israel gele gen plaatsen Dan en Sjear Jasjoev in ac tie tegen op korte afstand van de grens gelegen Syrische militaire posten. Zij bestookten deze met mitrailleur- vuur en wierpen napalmbommen af. De aanval duurde vijfendertig minuten. Alle Israëlische toestellen keerden op hun ba ses terug. Tijdens het bombardement was een tiental Syrische Mig-straaljagers ver schenen, maar deze waren op afstand ge bleven. Bij het incident, dat als het ernstigste sinds jaren aan de Israëlische grenzen wordt beschouwd, waren ook tanks van beide landen betrokken Zeven Syriörs zijn gesneuveld. Syrië heeft een klacht inge diend bij de Veiligheidsraad. Volgens Israel hadden Syriërs het vuur geopend op een Israëlische patrouille, die terug had geschoten. Daarop waren van beide kanten tanks verschenen. Twee Sy rische tanks zouden vernietigd zijn. De Be standscommissie van de Verenigde Naties heeft tweemaal moeten verzoeken het vuren te staken. Een militaire woordvoerder heeft ge zegd dat bij het incident drie Israëlische soldaten zijn gedood en acht gewond- SINGAPORE AFP) Volgens een com muniqué van de Zuidvietnamese regering, gepubliceerd door het Zuidvietnamese con sulaat-generaal in Saigon, zijn bij de over stromingen in het midden van Zuid-Viet nam bijna tienduizend mensen omgeko men. Het zwaarst getroffen zijn de provincies Koeang Tin, Phoe Bon, Phoe Yen en Koey Nhon. Op alle bevriende landen en organi saties is een beroep gedaan voor het ver lenen van hulp en bijstand aan de slacht offers. Friedrich Gubl: De zin van een spreuk is alleen voor hen duidelijk, die de waarheid ervan reeds eerder hebben ervaren. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 4 Beeldverhalen 2, 23 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3, 4 Op en om het Binnenhof 4 In de Vishal en op zee5 Uit stad en omgeving 5, 6, 7 Luidsprekers 6 Kerkdiensten 7 Beurs 9 Effecten en Geldmarkt 9 Economisch nieuws9 Scheepsberichten9 Sport 11 Erbij 13—20 Kunst21 Radio en T.V21 Feuilleton 23 Topsy Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbif Opnieuw dreigt er een fikse oorlog tussen Albert Heyn N.V. en de electro- technische vakhandel. De Zaandamse kruideniersmagnaat is van plan dezer dagen zijn klanten een hoogtezon te koop aan te bieden die zo laag in prijs is dat de electrotechnische branche er nog voor de verschijning van het produkt tegen in het geweer is gekomen. De aan bieding van Albert Heyn heeft een prijs MOSKOU (AFP/AP) Premier Tsjoe En-Lai van communistish China heeft zijn besprekingen met de Russische leiders be ëindigd en is naar huis vertrokken, uitge leide gedaan door premier Kosygin. De Russische leiders zouden op aandrang van Tsjoe hebben besloten, de bijeenkomst van 26 communistische partijen die op 15 de cember in Moskou zou beginnen ter voor bereiding van een internationale conferen tie over de eenheid binnen de communis tische beweging, voor onbepaalde tijd uit te stellen. Overwogen wordt, de bilaterale be sprekingen begin volgend jaar in Peking te hervatten, maar een definitief besluit daar over is nog niet genomen, zo verluidt in Moskou. De korte communiqués die vrijdag in Pe king en Moskou werden uitgegeven geven geen enkel houvast over het resultaat van de achtdaagse besprekingen. Het Russische persbureau Tass meldde, dat de besprekin gen gekenmerkt waren door „een open hartige en kameraadschappelijke sfeer". Het persbureau Nieuw-China volstond met de mededeling, dat de Russen en Chinezen in Moskou besprekingen hadden gevoerd. In een uitzending van radio-Peking werd meegedeeld, dat Tsjoe en de nieuwe Rus sische leiders zich hebben beziggehouden met de buitenlandse politiek. ROME (AP) L'Unita, het orgaan van de Italiaanse communisten, heeft uit be voegde bron in Moskou laten tegenspreken dat er in principe overeenstemming zou bereikt zijn tussen de nieuwe Russische kopstukken en Tsjoe over hervatting van het in de zomer tussen beide partijen af gebroken overleg. WENEN (AP) Albanië heeft in feite een vriendschappelijke boodschap van de nieuwe Russische leiders van de hand ge wezen en te kennen gegeven dat slechts een volledige rehabilitatie van Stalin zou kunnen leiden tot een Albanees-Russische verzoening. Een directeur en een adjunct-directeur van het in grote financiële moeilijkheden verkerende bedrijf van Arch N.V. (Win kelinstallaties) te Wassenaar zijn in op dracht van de Haagse officier van Justi tie gearresteerd. Er zijn ernstige ver moedens van malversaties gerezen. Zoals bekend besloten commissarissen het afgelopen weekeinde het faillissement van het bedrijf aan te vragen, maar later werd dit veranderd in een aanvraag om surséance van betaling, omdat men nog hoopte op een keer ten goede. Gebleken is dat de administratie van het bedrijf der mate gebrekkig is dat nog geen inzicht in de ware stand van zaken is verkregen. PARIJS (A.P.). In het westen van de Sovjet-Unie zullen het volgend jaar vijfduizend kilometer wegen opengesteld worden voor het toeristenverkeer, zo heeft Leonid Khodarkov, vice-president van het officiële Russische reisbureau Intourist meegedeeld. Hij zei dat de reisbureaus voortaan binnen zeven dagen voor toe ristenvisa kunnen zorgen. Tot de voor toeristen ontsloten gebieden behóren de Wolga. de Dnjepr van Kiev tot Kherson, de Krim, Siberië tot Irkoetsk en de badplaatsen In de Kaukasus. van 69 gulden, en kan verkregen worden voor 52 gulden aan chèques plus 17 gul den contant. Een grote importeur van Duitse hoogtezonnen N.V. Almara te Amsterdam heeft de detailhandel een brief geschreven waarin stelling wordt genomen tegen deze aanbieding. De importeur stelt in zijn massaal ver spreide brief dat de Albert Heijn hoogte- zon in Duitsland voor een bedrag van DM 69 te koop is. Iedereen die zou willen zou dus, aldus de importeur, de hoogtezon kunnen bestellen en tegen genoemde prijs plus invoerrechten onder rembours thuis kunnen krijgen. Albert Heijn gaf ons gis teren als commentaar dat de importeur niet weet waar hij over praat. De eerste apparaten zijn pas deze dagen de deur uitgegaan en kunnen de klanten nog niet hebben bereikt. De importeur heeft dus nog geen gelegenheid gehad om na te gaan of er sprake is van een en dezelfde hoogtezon. Onze hoogtezon, aldus het Zaandamse kruideniers bedrijf, is te verge lijken met een apparaat dat Philips voor 125 gulden in de handel brengt. De hoogte zon van Albert Heijn, geproduceerd door de Duitse kwartslampen fabriek Müller te Essen is een jaar lang getest. Verschillen de onderdelen hebben wij verder ontwik keld, aldus Albert Heijn. De hoogtezon is uitgebreid met een kwikschakelaar, een signaalklok en een ozonvrije lamp. De Amsterdamse importeur die zich kennelijk bedreigd ziet in zijn afzetmoge lijkheden heeft reeds aangekondigd met een tegenaanval te komen. Of deze zal be staan uit het op de markt brengen van een hoogtezon tegen concurrerende prijs wilde men ons niet meedelen. Albert Heijn heeft reeds eerder de strijd aangebonden tegen de electrotechnische vakhandel. En kele jaren geleden laaide de strijd bij zonder hoog op toen het bedrijf zijn klan ten een mixer van buitenlandse makelij aanbood tegen een prijs die tientallen gul dens lager lag dan die van de gangbare Nederlandse merken. Philip» heeft toen een succesvolle tegenaanval ondernomen door zijn eigen mixers aanzienlijk in prijs te verlagen zodat er een scherpe concur rentie ontstond tussen beide soorten mixers. De Katwyker kotter KW 131 is zaterdag ochtend vroeg tqdens slecht zicht ter hoogte van Texel uit de koers geraakt en op de Vliehors gestrand. Omdat de zendinstallatie was uitgevallen werden vuurpijlen afgeschoten. De kustwacht op Texel alarmeerde de reddingmaatschappij. De „Iday Mary" van Texei en de „Carlot" van Terschelling spoedden zich hierop naar de strandingsplaats. Het schip bleek zo hoog op de Vliehors vast te zitten, dat geen der reddingboten dit kon bereiken. Pas enkele uren na de stranding gelukte het twee van de vijf opvarenden de kotter te verlaten en wa dend de reddingboot te bereiken. De zeesleper „Stortemelk" van de rederij Doeksen uit Terschelling zal proberen de kotter in de loop van de ochtend bij hoog water vlot te trekken. Het schip was met een lading vis op weg naar IJmuiden.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1