Bloeiend cabaret- en theaterleven in Brussel Het Fluxus-Consert in Scheveningen ■BI N.Ph.O.-concert voor scholieren Kurt Hirschfeld overleden Klooster niet verkocht aan REM NEGEN MUZEN 21 Moeizame quiz ZATERDAG 14 NOVEMBER 1964 Jos de Klerk van Doveren S Miep Diekmann ontving de Duitse jeugdprijs Eurovisie Songfestival M W nabeschouwingen De piano die niet wilde eten De radio geeft zondag De radio geeft maandag T elevisieprogramma Rob du Bois Uitgave van „gedenkboek Willem Andriessen" J. Damshuizer U.S.O.-vrienden vragen een concertzaal N.T.S.-jaarverslag 1963 I konen-expositie ER ZIJN MENSEN, die Brussel een vervelende stad vinden, maar ik denk dat zij Brussel dan niet goed kennen. Want na-de oorlog en vooral na de Wereld tentoonstelling enkele jaren geleden is Brussel op welhaast elk gebied een wereld stad geworden, waarmede zich met name Amsterdam in het geheel niet kan meten. Op theatergebied komt er' het beste van het beste uit de gehele wereld en het publiek heeft er ook iets voor over. De theaterprijzen zijn er veel hoger dan hier en er bestaat geen vermakelijkheidsbelasting, waardoor de exploitatie van dure buitenlandse gezelschappen mogelijk wordt. Er is een groot uitgaand publiek en inderdaad leeft men er minder in huis dan in ons land. Er wordt veel meer buitenshuis gegeten: er wordt meer toilet gemaakt en er in alle lagen meer belangstelling voor „theater". Maar er zijn dan ook twee kernen, die deze belangstelling levendig houden en dat zijn „Le Palais des Beaux Arts" en „La Monnaie". In deze beide kunstinstituten zwaaien respectievelijk de heren Wil- lems en Maurice Huisman de scepter. Het zijn beide harde knapen, die dag en nacht bezig zijn, maar die dan ook eer van hun werk hebben. DE HEER HUISMAN vond bi'j zijn be noeming tot directeur van „La Monnaie" een dode boel, die hij in een paar jaar tijds tot een van de meest roerige Opera gezelschappen gemaakt heeft van Europa. Hij heeft Maurice Béjart een kans ge geven en zo is het verjongde operaballet geworden tot het „Ballet du 20ième sièc le", dat een naam heeft over de gehele wereld en dat thans elke avond in het Cirque Royal volle zalen trekt met Beet hoven's Negende Symfonie als ballet. Bij het aanschouwen van dit ballet ben ik zeer ontroerd geraakt en het moet heerlijk zijn om dit experiment tot stand te hebben kunnen brengen, hoe men ook over de artistieke waaróp van het geheel denken mag. Maar iets dergelijks is in ieder geval «en daad. IN HET PALAIS DES BEAUX Arts ko men de beste dirigenten en de beste or kesten, spelen de grootste buitenlandse balletten en andere troepen, terwijl er ver der nog een toneelzaal is „Le Rideau de Bruxelles" waar men goed toneel kan zien, een bioscoop met exclusieve films, een zaal voor de Film Liga en voor kamer muziek en experimenteel toneel, benevens een zaal waar de „jeunesse musicale" een zeer bloeiende gemeenschap, altijd weer iets van haar gading vindt. Voorts zijn er tentoonstellingen van internationaal niveau. In het gezellige Theatre des Galeries komen de beste Franse gezelschappen. Verder noem ik nog Theatre National de Belgique, Theatre du Pare, Theatre de Quat' Sous, Theatre Molière en de Konink lijke Vlaamsche Schouwburg, Thêdtre de l'Ile Saint Louis, Centre Culture d'Uccle, Petit Théatre, Théatre de L'Alliance. Het zou te ver voeren om op te noemen wat hier alles aan bezienswaardigs gespeeld wordt, maar een ieder vindt hier iets van Zijn gading. OOK IN HET LICHTE genre valt er veel te genieten, zonder te vervallen in de be roemde night-clubs, waarvan dan „Chez Paul (het oude Gaity) het meest bekende Is en waar veel zakenheren uit Nederland ontspanning zoeken na gedane zaken en zich amuseren met een goed programma gevolgd door een eindeloze rij van strip- tease-dames. Een echte zeer typische music-hall is nog „Ancienne Belgique", waar men aan lange tafels onder het genot van een groot glas bier van een goed programma kan genieten. Thans viert Salvatore Adamo er triomfen en hij behaalde dezer dagen „Le Prix du Sourire", die hem door de Brus selse pers werd toegekend. In het „Thé- être du Vaudeville" kan men goede chan sonniers horen, die uit Parijs komen over gewipt en deze dagen was er de vedette van het zeer goede programma Colette Renard, die in Parijs Irma La Douce speelde. Er is ook veel litterair cabaret. Aller eerst „La Cantilène" in de Rue de Flan- dre, waar ondermeer de bekende Franse artieste Anne Sylvestre optreedt temidden van een aantal Belgische artiesten onder VRIJDAGMIDDAG woonden wij het tweede concert voor scholieren van het N.Ph.O. in het Haarlems Concertgebouw bij. Getrouw aan de traditie dezer cultu rele manifestaties voor de jeugd, leidde Marinus Adam het orkest en fungeerde hij als inleider. Maar hij kreeg als docent een patente hulp in de solotrompettiste mevr. Nelly Boerée, die alvorens met Bart Zaal te soliëren in het Concert in D van Vivaldi, een en ander vertelde over het ontstaan en de ontwikkeling van het instrument, dat drieduizend jaar geleden reeds in Tibet in zijn oervorm bekend was. De ontwikkeling van de trompet heeft ruim de tijd genomen en men moet zich de instrumenten waarvoor Vivaldi in de eerste helft der achttiende eeuw zijn Concert componeerde niet voorstellen als gelijkwaardig aan de huidige speeltuigen waarop het nu vertolkt wordt. Doch de techniek van het clarino-blazen was toen toch verbazend ver gevorderd, wat blijkt uit deze compositie, die thans met aller lei hulpmiddelen op de moderne ventiel trompet nog heel wat virtuositeit vergt. Deze speelvaardigheid, trefzekerheid, lip- en tongtechniek, werd bij de uitvoering op schitterende wijze gedemonstreerd en het briljante effect mede dat van het sa menspel met orkest en klavecimbel ont ketende een storm van applaus. ALS TWEEDE NUMMER leidde Mari nus Adam de vertolking in van twee Noor se Dansen van Grieg, hierbij de aandacht vestigend op het folkloristisch karakter, zowel in dansvorm, melodie als in harmo nie. Tevens kreeg het jeugdige publiek een fraai staaltje van hobospel te horen. Ter verklaring van,* fragmenten uit de balletsuite „Les Biches" van Poulenc wees de inleider op het schijnbaar probleemloze van deze muziek, die mede om haar vlotte joligheid direct aanspreekt. Maar hij ver klapte niet hoe' geraffineerd deze compo nist te werk ging en met hoeveel voetan gels hij het de uitvoerders lastig maakte om dit sprankelend effect te bereiken. Tot slot ging de Sabeldans van de Rus Aram Katsjatoerian, waarin deze ter ka rakterisering van het brute geweld ge bruik maakte van wat elders archi-banaal kan klinken, doch wat hier het gepaste grove middel leek. Het scholierenconcert werd 's avonds herhaald. leiding van Freddy Zegers. Hier heerst in een klein zaaltje met een bar en wat ta fels en stoelen een echt Parijse sfeer en het jeugdige publiek vult elke voorstelling de gehele ruimte, zodat de kelner nauwe lijks hun werk kunnen doen. Het eerste glaasje bier kost fr. 100 en verdere con sumpties daarna fr. 40, zodat elke bezoeker toch minstens een tientje kwijt is. Maar men krijgt ook waar voor zijn geld, want voor de volgende programma's zijn reeds aangekondigd Francis Lemarque, Catheri ne Sauvage en Ricet Barrier. VERDER IS ER HET zeer sfeervolle „Grenier aux chansons", waar ook zeer afwisselende programma's gegeven wor den, waaraan bekende jong Brusselse ar tiesten medewerken. Iets te veel „mont- martiaan" doet „L'Araigneé" aan, waar dan ook nog al veel toeristen verdwalen, die er door de hotelportiers heengestuurd worden. In dit kort bestek doen we slechts een greep uit alles wat er te zien en te horen is in Brussel. Men kan er in ieder geval gedurende een paar weken genie ten van vele uitingen op theatergebied. Zeer inspirerend zijn de weekbladen, die de grote instituten uitgeven, zoals b.v. het huisorgaan van „LeÈ Beaux Arts", dat al le artistieke informaties geeft op toneel-, muziek-, beeldende kunst- en litterair ge bied, niet alleen wat Brussel, maar ook wat Parijs betreft. Ook hierin wordt het cabaret niet overgeslagen. Het blad, dat zeer smaakvol is uitgegeven, heeft een gro te oplage en heeft ook vele abonnees in het buitenland. Een zelfde iets minder uit gebreid orgaan verspreidt de Opera. Zo wordt in Brussel veel gedaan om het kunstleven levend te houden; de belang stelling van het publiek is er dan ook in derdaad veel groter dan in ons land. Ge zellige artiestencafés en restaurants vor men een centrum van artistiek verkeer, waar ook journalisten en auteurs veel toe ven. Door al deze factoren is de band tus sen artiesten en publiek veel hechter, waardoor ook het bezoek aan de theaters veel groter is dan in ons land. Natuurlijk speelt hier ook een rol dat de Belgen veel meer uithuizig zijn dan het Neder landse volk. Jammer is dat de Vlamingen in Brussel veel minder bedeeld zijn, want behalve de Koninklijke Vlaamse Schouwburg is er geen theater waar men Vlaamse kunst uitingen kan beleven. Maar dat ligt ook wel een beetje aan de Vlamingen zelf, want in Antwerpen en Gent is het kunst leven helaas veel minder intens. Maar voor wie francofiel is, valt er in Brussel heel veel te genieten en daarom is een week-einde Brussel zeer aan te be velen. Men kan er bovendien in vele ge zellige restaurants nog heerlijk eten ook! Ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan brengt de NCRV vanavond de musical „Vadertje Langbeen" op het scherm. De foto toont de massale slotscène van deze musical met in het rijtuig de hoofdrolspelers Jenny Arean en Jack Gimbera. De artistieke en commerciële leider van het stedelijke theater te Zurich, Kurt Hirschfeld, is op 62-jarige leeftijd overle den. Hirschfeld, van geboorte Duitser, trok naar Zürich toen in zijn vaderland de na zi's aan de macht kwamen. Hij slaagde er al spoedig in, het Schauspielhaus in de Zwitserse stad op een veel hoger peil dan voordien te brengen door voorstaan- staande Duitse acteurs en actrices, die ook niet onder het nazi-regime wilden wer ken, aan die schouwburg te verbinden en de werken van vele anti-nationaalsocialis- tische toneelschrijvers op het repertoire te plaatsen. Zo werd hij, zoals de acteur Ernst Schroder het heeft uitgedrukt, „het geëmigreerde geweten van het Duitstalige toneel in de jaren der duisternis." Kurt Hirschfeld gold bovendien als een der beste dramaturgen van de tegenwoor dige tijd. Hij gaf toneelschrijvers als Dür- renmatt en Max Frisch hun eerste kans en heeft daardoor gemaakt dat Zürich, ook na de oorlog toen de geëmigreerde toneel spelers weer huiswaarts trokken, een be langrijk Europees centrum van toneel kunst bleef. De Westduitse minister voor Gezins- en Jeugdzaken, dr. Bruna Heek, heeft donder dag in Hannover de Duitse prijzen voor het beste kinder- en jeugdboek van dit jaar uitgereikt. Aan beide prijzen is een bedrag van 7500 Mark verbonden. De prijs voor het beste jeugdboek is, als eerder gemeld, toegekend aan de Neder landse schrijfster Miep Diekmann voor haar en veel groeten van Elio"; die voor het beste kinderboek aan de Brit se schrijfster Katherine Allfrey. Ook de Duitse vertaler van Miep Diekmanns boek, Wilhelm Niemeyer, kreeg een prijs. De nationale finale van het Eurovisie Songfestival zal in 1965 een nieuwe opzet krijgen. Het ligt in de bedoeling omstreeks half februari op vijf achtereenvolgende avonden voorronden uit te zende#, waarin steeds één vocalist(e) drie liedjes ten ge hore zal brengen. Die liedjes zullen worden beoordeeld door drie jury's, namelijk een publiek-jury, een pers-jury en een lichte- muziek-jury. Deze jury's zullen van iedere vocalist(e) het naar hun inzicht beste liedje kiezen. Vervolgens komen de vijf vocalisten met de'uitverkoren liedjes in de nationale fi nale, die ongeveer een week later zal wor den uitgezonden. Dan zullen dezelfde jury's het liedje kiezen, dat Nederland op het internationale Eurovisie Songfestival in Napels zal vertegenwoordigen. De redactie van „Brandpunt" voelde aalmoezenier Wentholt aan de tand, die in allerlaatste instantie zijn toezegging introk, in Utrecht een tentoonstelling van werken van Veldhoen te openen. Uit het nogal moeizame verweer van de aal moezenier, die ontkende dat hier sprake is geweest van kerkelijke terreur dan wel van inmenging door de justitie, bleek wél dat hij als man van enig gezag be reid was in een kleine kring zich geheel of gedeeltelijk achter het werk van een vooruitstrevende jonge kunstenaar als Veldhoen te plaatsen. Dat die mening ook zonder de zijn portret dragende af fiches en zonder de aanwezigheid van een t.v.-team gemakkelijk uit die kleine" elite-kring tot de massa had kunnen doordringen, ontging de aalmoezenier blijkbaar. Het Concilie-schema 13, dat o.m. handelt over de honger in de we reld en de onderontwikkelde landen, gaf een ander team van „Brandpunt" aan leiding zich in Rome speciaal te richten op enige, vooruitstrevende missiebis schoppen. De foutieve ondertiteling van een verklaring van een Engelse deskun dige ten spijt, werd het een levendige sfeer-reportage. Voor de rol van Diederik van Dam, de geheimzinnige man uit Amerika die Blijkerk hoop op een rijke toekomst geeft, trok de KRO de juiste man aan: Johan Kaart. Met de inschakeling van deze figuur echter is dit nogal gecom pliceerde verhaal nog verder weggeraakt van het ware leven van een Hollands stadje. Maar er moet kennelijk nog veel gebeuren en in dit tempo zal het allemaal nog wel heel lang duren, tot groot ge noegen van hen, die dit nu eindelijk eens een echt Nederlandse serie vonden. Zelfs al steunt de nieuwe quiz „Duel" Het flux-festival te Scheveningen bestond, zo konden wij op het programma lezen en zo werd ons door Willem de Ridder vele malen medegedeeld, uit drie delen: het „konsert" in de Kurzaal, het tweede festival achter gesloten deuren „in de omgeving van de Kurzaal" en de „street-events" die hier en daar in de straten van Scheveningen plaatsvonden ten behoeve van voorbijgangers, straatstenen en lantaarnpalen. De Ridder hield het Kurzaalpubliek vrij nauwkeurig op de hoogte hoever men in de ruimte achter gesloten deuren met het tweede festival gevorderd was soms moesten we even wachten als de beide programma's gelijk op moesten gaan maar van de „street-events" hebben we alleen nog maar gehoord dat ze tegen het einde van het Kurzaalconcert afgelopen waren. Een groot deel van het publiek was toen al weg gelopen; laten we hopen, dat ze onderweg nog een „event" hebben meegemaakt zelf zullen ze nooit weten of die taxichauffeur, die verkeerd reed misschien door Fluxus daartoe was uitgenodigd, of misschien die dronkaard die tegen Meneer aanliep bij Fluxus hoorde. BEPERKEN WIJ ONS tot het „Konsert" in de Kurzaal. De Fluxus-groep betitelt haar manifestaties 'nu eenmaal graag als concerten, hoewel er uiteraard geheel an dere dingen aan de orde komen dan op de bijeenkomsten waaraan wij tot voor kort dachten als wij het woord Concert tegenkwamen. Op het eerste gezicht heb ben Fluxux-manifestaties meer met toneel, met cabaret, met theater te maken dan met muziek, hoezeer er ook van muziek instrumenten gebruik wordt gemaakt. HILVERSUM I 402 m. 8.00 IKOR. 10.00 KRO. 17.00 CONVENT VAN KERKEN. 18.00 NCRV. 20.15-24.00 KRO. IKOR: 8.00 Nieuws. 8.15 Goede morgen: ac tualiteiten, muziek en een lezing. 8.45 Inleiding op de vroegdienst. 9.00 Vroegdienst. 9.45 Nieuws en waterstanden. KRO: 10.00 Inleiding Hoogmis. 10.05 Hoogmis. 11.15 Lichte grammofoonmuziek. 12.10 Boekbespreking. 12.20 Lichte orkestmuziek (gr.). 12.30 Koren en licht ensemble. 12.50 Bui tenlands commentaar. 13.00 Nieuws. 13.10 De drie musketiers, licht programma. 13.30 Voor de kinderen. 14.00 Wereldradioweek 1964: Pilatus, cantate. 14.35 Pianorecital: Portugese en Spaan se muziek. 15.00 De hand aan de ploeg, lezing. 15.05 Lichte grammofoonmuziek, sportreportages en -uitslagen. 16.30 Tien jaar Haags Bedrijfs- apostolaat, reportage. 16.35 Lichte grammofoon muziek. 16.45 In café San Pietrp, het Concilie bekeken vanuit de wandelgangen CONVENT VAN KERKEN: 17.00 Gereformeerde Kerk dienst. NCRV: 18.00 Radio Filharmonisch or kest: moderne gewijde muziek. 18.20 Geestelijke huismuziek. 18.40 Gesprek in de pastorie. 19.00 Kerkorgelconcert: klassieke muziek. 19.15 Alle daags geloven, lezing. 19.30 Samenzang: geeste lijke liederen. 20.00 Nieuws. 20.07 Meditatie. KRO: 20.15 Stereofonische uitzending: Wereldradio week 1904: Leer om Leer, hoorspel met muziek. 22.45 Nieuws. 22.55 Epiloog. 23.05 Lichte muziek. 23.25 Lichte grammofoonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m. 8.00 VARA. 10.00 IKOR. 12.30 AVRO. 17.30 VARA. 20.00-24.00 AVRO. 0 VARA: 8.00 Nieuws, sportmededelingen en so cialistisch strijdlied. 8.18 Weer of geen weer, gevarieerd programma. 9.45 Geestelijk leven, toespraak. IKOR: 10.00 Kinderdienst. 10.30 Her vormde kerkdienst. 11.30 Vraag en antwoord. 11.40 Grammofoonmuziek. 11.45 Resonans op gevangen en teruggekaatst uit het hedendaags doen en denken. AVRO: 12.30 Licht ensemble met zangsolist. 13.00 Nieuws. 13.07 De toestand in de wereld. 13.17 Mededelingen of grammo foonmuziek. 13.20 Carrousel, een programma dat alle kanten opgaat. 14.10 Residentieorkest 60 jaar, muzikaal klankbeeld. 15.20 Stereofonische uitzending- Dansorkest en zangsolisten. 15.50 Country and Western Music (gr.). 16.30 Sport- revue. 17 00 Licht instrumentaal en -vocaal en semble. VARA: 17.30 Voor de jeugd. 17.50 Nws., sportuitslagen en sportjournaal. 18.30 Stereofoni sche uitzending: Walsorkest. 19.00 Bij nader in zien. forum. 19.35 Vrij entree cabaret. AVRO: 20.00 Nieuws. 20.05 Apollo in wapenrok (IV), een serieprogramma over het lied uit de Eerste Wereldoorlog 20.45 Licht orkest. 21.10 Opera aria's (gr.). '21.55 Tour d'Europe, toeristisch programma over wintervakantie. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten, mededelingen en sportuitsla gen 2de klas voetbal. 23.00 Omroeporkest en radiokoor: klassieke muziek. 23.55-24.00 Nieuws. BLOEMENDAAL. 245,3 m, 1223 kHz. 9.30 Ds. G. Toornvliet. 11.00 Ds. G. Toornvliet, uitzending dienst voor belangstellenden, gehou den op zondag 8 nov. 1964. 15.15 Kinderdienst. 16.00 Ds. P. N. Kruyswijk. Meistersinger von Nürnberg, opera (Ede acte- zending. 19.00 Nieuws. 19.40 Gevarieerd muzikaal BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Satirisch programma. 12.55 Programma-overzicht. 13.00 Nieuws. 13.20 Voor de soldaten. 14.00 Nieuws. 14.03 Macbeth, opera 16.00 Sportprogramma. (Om 17.00 Nieuws). 18.00 Nieuws. 18.03 Pianorecital. 18.30 Katholieke uit- programma. 22.00 Nieuws. 22.15 Orkestmuziek. 22.30 Het speldenkussen. 23.00 Nieuws. 23.05 Stemmig avondprogramma. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM I. 402 m. 7.00-24.00 NCRV. NCRV; 7.00 Nieuws en SOS-berichten. 7.10 Dagopening. 7.20 Oude orkestmuziek (gr.). 7.35 Sportuitslagen van zaterdag. 7.45 Radiokrant. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muziek (gr.). 8.30 Lichte grammofoonmuziek. 8.45 Op hazentoeren: liedjes over jacht en jagers (gr.). 9.00 Gram mofoonmuziek voor de zieken. 9.35 Waterstan den. 9.40 Voor de huisvrouw. 10.10 Klassieke grammofoonmuziek. 10.20 Rondom het Woord: theologische etherleergang. 11.05 Lichte gram mofoonmuziek. 12.00 Musette-ensemble en zang- solisten. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Me dedelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Lichte orkestmuziek. 12.53 Grammofoonmuziek, even tueel actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Licht in strumentaal trio. 13.30 Operetteklanken (gr.). 14.05 Schoolradio. 14.35 Moderne kamermuziek. 15.00 Als de kat van huis is. (herh. v. 5 nov. jl.) 15.30 Nieuws over de schoolradiojubi- leumwedslrijd. 15.35 Gewijde muziek (gr.) 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Vocaal ensemble." 16.50 Klavecimbelrecital: oude muziek (gr.). 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Voor de jeugd. 17.30 Lichte grammofoonmuziek voor de jeugd. 17.50 Regeringsuitzending: De jaarbeurs in Suriname: Spreker: A J. M. Judell. 18.00 Kerkorgelcon cert: klassieke en moderne muziek. 18.20 Uit zending van de Christelijk Historische Unie. Vanavond spreken de heer C. F. van der Peijl (over: Verkeer en Waterstaat) en dr. H. A. Schuring (over: Onderwijs), beiden lid van de Tweede Kamer. 18.30 Amusementsmuziek (gr.). 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19 30 Muziek kent geen grenzen (opn.). 19.55 Op de man af, praatje. 20.00 Sing something simple: vocaal en instrumentaal ensemble (opn.). 20.30 De laatste notitie, hoorspel. 21.25 Klassieke grammofoonmuziek. 21.50 Wereldpanorama. 22.00 Oude muziek. 22.20 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondoverdehking. 22.55 Walsmu ziek (gr.). 23.10 Koorzang: liederen van de Brit se eilanden (gr.). 23.25 Kerkorgelconcert: mo derne muziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek voor de jeugd. 8.00 Nieuws. 8.15 Klankjuwelen (gr.). 8.50 Och tendgymnastiek. 9.00 De groenteman. 9.05 Klas- sieKe grammofoonmuziek. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Lichte grammofoonmuziek 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de vrouw. 12.00 Lichte grammofoonmuziek. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Voor het platte land. 12.40 Licht orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Me dedelingen, event, actueel of grammofoonmu ziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Licht ensemble met zangsoliste. 14.00 Woedende welvaart, klank beeld (I). (Herhaling van donderdag 29 oktober jl.). 14.55 Klassieke grammofoonmuziek. 15.20 Voordracht. 15.45 Amusementsorkest van Radio Beromünster (opn.). 16.00 Nieuws. 16.02 Stereo fonische uitzending; Overijssels blaaskwintet: moderne muziek. 16.30 Lichte grammofoonmu ziek. 17.00 Voor de padvinders. 17.05 Jazz Cor ner. 17.50 Militair commentaar. 18.00 Nieuws. 18.15 Eventueel actueel. 18.20 Licht ensemble met zangsolisten. 18.50 Openbaar Kunstbezit 19.00 Week v. d. volkszang: beiaard-luisterwed strijd. 39.20 Klassieke grammofoonmuziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Op de plaatrust, verz.progr. v. d. militairen. 20.45 Opinies over ons: buiten lands persforum. 21.20 Licht ensemble. 21.35 Ma kreel op dinsdag, hoorspel. 22.00 Licht instru<- mentaal kwintet (gr.). 22.30 Nieuws en medede lingen. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Jazzmuziek. 23.55-24.00 Nieuws BRUSSEL 324 m 12.00 Nieuws. 12.03 Grammofoonmuziek. 12.08 Landbouwkroniek. 12.15 Lichte muziek. (Om 12.25 Weerbericht en mededelingen voor de scheepvaart). 12.50 Beursberichten en program ma-overzicht. 13.00 Nieuws. 13.20 Kamermuziek VOOR ZATERDAG NEDERLAND I NTS: 13.00-14.00 Feestelijke intocht van St. Nicolaas in de haven van Hoorn. 14.30 Week- journaal. NCRV: 15.00 Feest, gevarieerd jubi leumprogramma. 17.00-17.45 Voor de kinderen. NTS: 19.00 Weekjournaal NCRV: 19.30 Barend de Beer. 19.35 Lassie, TV-Ieuilleton. NTS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 Pa Pinkelman en Tante Pollewop, beeldverhaal. 20.25 Attentie. 20.50 Vadertje Langbeen, muzikale TV-comedie. 22.30 Is God er om in te grijpen? lezing. NTS: 22.40- 22.45 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. VPRO: 20.01 Wat zegt zo'n naam u nog, documentaire. 20.20 Komt vrienden in den ronde, muzikaal pro gramma. 20.36-22.00 Slachtvee, TV-spel. NOORDZEE 18.30 Rin Tin Tin; 19.00 Mr. Magoo; 19.08 Lastige gevallen; 19.22 De onzichtbare man; 22.00 Argwaan (Hitchcock-film). VOOR ZONDAG NEDERLAND I. RKK: 11.00-12.00 Hoogmis. NTS: 15.00-17.00 Die Meistersinger von Nijrnberg, opera (Ede acte- opn.). CVK-IKOR: 19.30 Leer om leer, TV-cate- chisatie. NTS: 20.00 Journaal. 20.05 Sport in beeld. AVRO: 20.30 'n Avondje uit met geva rieerd programma. 21.25 F.en Zwanezang, TV- spel. 21.55 Kunstgrepen. NTS: 22 25-22.30 Jour naal. NEDERLAND II NTS: 19.30 De Tijdscapsule, programma voor de jeugd. 20.00 Journaal. 20.05 Tom Ewell Show. 20.30 Inkeer, TV-Iilm. 21.20 Inspecteur Mask, een Joegoslavisch tekenfilmpje. 21.25 't Is maar een woord, quizprogramma. 22 00-22.15 Sport in Beeld. NOORDZEE 18.30 Robin Hood; 18.59 Zondagseditie IV; 19.31 Laurel en Hardy; 22.00 Dr. Ben Casey. VOOR MAANDAG NEDERLAND I NTS: 19.30 De Bassist (Comedy Caper TV- film). 19.45 Openbaar Kunstbezit. 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.20 Uitzending van de Chris telijk Historische Unie. 20.30 Openbaar Kunst bezit, toespraak. 20.35 Broadway goes Latin, mu zikale show. 20.55 Stichting Socutera. 21.00 Ge jaagd in de nacht (Odd man out), speelfilm. (Beide keuringen 18 jaar). 22.55-23.00 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Journaal. NCRV: Rendez-vous Paris, gevarieerd programma. 20.35 Micro: De levende eel (II), documentair programma. 20.55 Play Bach, gefilmde dansmeditatie. 21.25 Inter view. 21.55-22.10 Attentie. NOORDZEE 18.30 Super Car; 19.00 Popeye; 19.09 Wist u dat; 19.24 Danger Man; 22.00 87th Precinct. 14.00 Nieuws. 14.03 Schoolradio. (Om 15.00 Nws.). 15.45 Amusementsmuziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten 16.09 Voor de zieken. 17.00 Nws. 17.15 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesportberichten. 18.30 Pro testantse uitzending. 18.45 Sportkroniek. 18.52 Or kestmuziek. 19.00 Nieuws, radiokroniek en Cor respondentie uit Nederland. 19 40 Volksliederen. 20.00 Gevarieerde muziek. 20.45 Koorzang. 21.35 Klassieke muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 In en om de opera. 22.35 Operafragmenten. 22.45 De Ze ven Kunsten. 23.00 Nieuws 23.05 Jazzmuziek. 23.30 Lichte muziek. 23.55 Nieuws. 24.00-0.45 Voor de scheepvaart. Pianopiece for David Tudor van La Monte Young is zuiver absurdistisch toneel Men stelle zich voor: op het toneel staat een open vleugel. Drie executanten zetten een tafeltje naast de vleugel neer, plaatsen daarop een groot bord en een gigantisch bestek en voeren vervolgens een grote hoeveelheid hooi aan, dat op het bord wordt gestapeld. En nu maar afwachten of de piano wil eten. Inderdaad wil hij, net als de vorige keren, niet eten; maar als we maar volhouden. TOCH IS DE (ANTI)KUNSTVORM die Fluxus brengt zeer sterk aan de muziek gebonden. Dat blijkt niet alleen uit de ti tels die op het programma figureren (Fluitkonsert, opus 35, Trio for violins, or ganic music, incidental music), maar ook uit het specifiek muzikale gebruik dat ge maakt wordt van het betrekkelijk spaar zame geluid het blijkt ook uit het feit, dat een voortreffelijk stuk muziek als „In memoriam van Zweden" van Misja Men gelberg (een uitschieter in het hele pro gramma) geen tegenstelling vormt met en door het publiek op precies dezelfde wij ze wordt ondergaan als bijvoorbeeld „1. niet roken 2. niet eten 3 roken 4. eten" van Wim T. Schippers. Bij het begin van de manifestatie was de zaal betrekkelijk goed gevuld, gedeelte lijk met in een paar gevallen bijzonder be schonken jongelieden, die een welkome ge legenheid vonden lawaai te maken Het publiek was bijzonder rumoerig, vooral voor de pauze. In de loop van de avond liep gelukkig een betrekkelijk groot deel naar de garderobe, zodat Arthur Kopcke's feest „Music while you work" ongestoord doorgang kon vinden; weliswaar liepen er een paar mensen tussen de uitvoerenden die daar kennelijk niets te maken hadden, maar die kregen een pilsje van De Rid der en deden verder geen kwaad. „MUSIC WHILE YOU WORK" is bijna een verhaal: de steeds stoppende muziek- machine, waar het hele gezelschap zich steeds weer omheen schaart, Wim Schip pers met zijn benen in de tobbe, de strip tease en het werkzame gezwoeg van alle anderen suggereren een verhaal dat met de nodige humor op de planken wordt ge bracht en dat een zekere lijn heeft, wat die lijn dan ook precies moge zijn. Helaas ging door het vaak zeer zoutelo ze geschreeuw van een aantal aanwezigen voor de pauze een paar nummers enigs zins verloren. Hetgeen niet kan wegnemen, dat wij ons kostelijk hebben geamuseerd. Bewonderaars van de schoonheid met tien hoofdletters, die in het stof liggen voor de kunst met een zeer grote K zullen zich misschien hevig in hun hemd gezet ge voeld hebben. Zij moeten zich maar eens realiseren, dat de historie ons leert, dat zich consoliderende kunsten (en hoe sterk is tegenwoordig het concertleven niet ge consolideerd?) van tijd tot tijd een injec tie broodnodig hebben. En een injectie was dit Fluxusconcert zeer bepaald, hoe men verder ook over de resultaten moge oor delen. Bij uitgeversmaatschappij Kruseman's verschijnt dezer dagen „Gedenkboek Wil lem Andriessen" dat op initiatief van een vriendencomité, onder voorzitterschap van prof. dr. K. Ph. Bernet Kempers, tot stand is gekomen. Het boek, dat met vele foto's verlucht is, bevat bijdragen van vele vooraanstaan de Nederlandse musici. op bruilof ts- en verjaardagsspelletjes, toch vereist ook hij van de deelnemers een minimum aan inteligentie, ontwik keling en slagvaardigheid. Aan die eisen schenen de beide deelnemers van gister avond nauwelijks te kunnen voldoen, zo dat het een vervelende, bijna bescha mende vertoning werd, die ook door Kees Schilperoort, hoe lollig hij probeer de te doen, niet gered kon worden. De REM heeft niet onderhandeld met de paters van Marianhill in Eysden over de aankoop van een oud klooster, zo wordt van bevoegde zijde in Limburg ve nomen. Het klooster zal worden verkocht aan een Nederlandse particulier. Het ligt wel in de bedoeling van de koper het klooster te gebruiken als studio voor de opname van films. Het bestuur van de stichting „Vrienden van het Utrechts Stedelijk Orkest" heeft de gemeenteraad van Utrecht schriftelijk verzocht alle krachten aan te wenden om spoedig te komen tot de bouw van een afzonderlijke concertzaal. De Stichting denkt aan een uitsluitend op muziek ge richte eenvoudige gehoorzaal met de nood zakelijke nevenruimten, die op betrek kelijk korte termijn gebouwd zou kunnen worden. Er bestaat al een ontwerp van een dergelijk gebouw met ongeveer 1500 zitplaatsen, waarvan de bouwkosten niet hoger zouden liggen dan 4 4,5 miljoen gulden. De stichting meent, dat deze concert zaal onafhankelijk van de n.v. Tivoli zou moeten geëxploiteerd. Zij 'staat op het standpunt, dat een concertzaal voor het culturele leven in een stad met meer dan 260.000 inwoners zonder meer een noodzakelijkheid is en dat daarom het ontstaan van een ongedekt tekort op de exploitatierekening geen doorslaggevende factor mag zijn, evenmin als bij scholen, sportlokalen, kerken en dergelijke. In het zojuist verschenen jaarverslag over 1963 van de Nederlandse Televisie Stichting (N.T.S.) schrijft voorzitter E. A. Schüttenhelm onder meer dat „het tijd perk van de onzekerheid opnieuw aanzien lijk Is verlengd." Hij wijst erop, dat in het verslagjaar de vraag wie het tweede televisienet zou moeten bezetten en of er al dan niet reclame in de televisie zou worden ingevoerd niet is opgelost. „Een bedrijf als de N.T.S. dat, door de aard van het medium, tot snelle besluit vorming in staat moet zijn maar ook op basis van duidelijke regeringsuitspraken een planning op langere termijn moet kun nen maken, is door deze gang van zaken genoodzaakt als het ware van dag tot dag te leven, terwijl geen nieuwe stappen op de weg van de vooruitgang kunnen worden gezet". De heer Schüttenhelm spreekt de hoop uit, dat aan de sinds jaren heersende onzekerheid spoedig een einde zal kunnen komen door duidelijke beslissingen op kor te termijn van regeringswege. „Dit zal zowel de kijkers als de omroep in zijn geheel ten goede komen en leiden tot nieuwe inspiratie en activiteit", aldus de N.T.S.-voorzitter. v In Middelburg is gisteravond een unieke tentoonstelling van ikonen geopend die is samengesteld door mevrouw P. van Em- pel-Boddaert uit Middelburg. Ter gelegen heid van de opening van de expositie heeft prof. dr. P. Hendrix uit Dordrecht een lezing met lichtbeelden gehouden in de koorkerk te Middelburg over „Ikonen, met zichtbare en onzichtbare mysteriën van de Oosterse orthodoxie". De expositie ruimte is boven de boekhandel van de heer B. P. Carrière. De expositie is tot en met 16 januari op werkdagen van 10 uur tot 18 uur geopend. HENRIETTE ROLAND HOLST-PRIJS'64 Op advies van een jury, bestaande uit prof. dr. P. Minderaa, dr. F. Sierksma en de heer Kees Fens, heeft het bestuur van de Henriëtte Roland Holst-stichting be sloten de Henriëtte Roland Holst-prijs 1964 toe te kennen aan prof. dr. H. E. Rümke, voor zijn werk „Frederik van Eeden: Van de Koele Meren des Doods". De uitreiking van de prijs zal plaats hebben op donder dag 19 november in het gebouw van de N.V. „De Arbeiderspers" te Amsterdam. Wagnerdocumenten in veiling. Een vrij groot archief met documenten van en betrekking hebbend op Richard Wagner zal 25 november bij de firma Stargardt te Marburg worden geveild. Het is af komstig uit het bezit van de Mannhei- mer muziekhandelaar Emil Heckel. Hij was de stichter van de eerste Duitse Wagner-vereniging en voorzitter van de commissie van de Mannheimer Hofoper. In drie grote mappen heeft hij meer dan 400 aan hem gerichte brieven, kaarten en telegrammen verzameld en ook af schriften van zijn 199 brieven aan Richard en Cosima Wagner. Richard Wagner zelf is in de collectie met 65 eigenhandig geschreven brieven, 2 brief kaarten en 23 telegrammen vertegen woordigd. Van Cosima Wagner zijn er 114 geschreven brieven en de andere 200 stukken uit het Wagner-archief zijn van persoonlijkheden uit de kring rond om de man van Bayreuth. Toneelgroep Studio. De Toneelgroep Studio heeft in studie genomen „De kale Zan geres'' („La Cantatrice Chauve") van Eugène Ionesco in een vertaling van Jos en Willem Karei van Loon en „De Droom van Amerika" („The American Dream") van Edward Albee in een ver taling van Gerard K. van het Reve. Tot de medespelenden behoren: Loudi Nijhoff, Georgette Rejewski, Mary Smit- huysen, Marlies van Alcmaer, Christine Ewert, Lex Goudsmit, Lou Steenbergen en Bram van der Vlugt. De regie heeft Kees van Iersel. Beide stukken gaan op donderdag 7 januari 1965 in première in het Studio-theater te Amsterdam.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 21