Eerste nachtvorst van invloed op groenteaanvoer Mevrouw H. van Someren sprak in Santpoort over Mammoetwet Nieuwe kaliberwalserijen voor de Hoogovens in IJmuiden CH.U.-kamerlid sprak over actuele belastingpolitiek Pluimvee in Beverwijk Na M-brigadiers Driepinters TBC-bestrijders nog altijd actief Uitstekende films over reddingswezen Koningin Juliana en Prins Bernhard bij ingebruikneming aanwezig In de Vishal en op zee op Nivon-avond Wordt grootste caravan huis? ZATERDAG 14 NOVEMBER 1964 5 Technisch wonder Driehonderd miljoen gulden Bloemenveiling Anna Katrin Fritzen in dok Zoals bekend zullen donderdagmiddag 19 november in aanwezigheid van koningin Juliana en Prins Bernhard de voltooide kaliberwalserijen in gebruik worden genomen van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te Veisen. Deze koninklijke belangsteiling impli ceert dat hier sprake moet zijn van een waarlijk gigantische onderneming, waardoor het Hoogovens mogelijk zal zijn ook andere, dan voornamelijk platte staalprodukten te fabriceren. Voor deze enorme uitbreiding moest een bedrag van driehonderd miljoen gulden worden geïnvesteerd. De mogelijkheden hiertoe werden door de toenmalige directie van Hoog ovens reeds in 1935 overwogen, omdat men zich toen al de vervaardiging van gekalibreerde produkten voor ogen stelde. Een ideaal, dat dus eindelijk na dertig jaar op het punt staat te worden verwezenlijkt. De hiervoor benodigde kaliberwalserijen vormen een keten, welke uit drie aparte walserijen is opgebouwd: een blok-, een knuppel- en een staafwalserij. De totale lengte van dit complex bedraagt 1245 meter. Hiervan is de blokwalserij reeds ongeveer een jaar in bedrijf, waar mtr sluitend plakken worden gefabriceerd die er als halffabrikaat voor zijn bestemd in de breedwalserij een verdere bewerking te ondergaan. In de thans voltooide staaf- walserij is onder meer een walsdraad- groep geïnstalleerd voor het produceren van walsdraad, dat voor het trekken van draad als basismateriaal moet dienen. Dit wonder van technisch vernuft maakt het mogelijk een stuk gloeiend staal een lengte van vier kilometer te geven, waar bij het eindprodukt de machine met een snelheid van 125 kilometer per uur ver laat. Het heeft dan de vorm van een enorme gloeiende worm. Het produktie- programma van de kaliberwalserijen is destijds gesteld op 70.000 ton staaf staal, 160.000 ton betonstaal, 40.000 ton strip, 30.000 ton walsdraad en 50.000 ton zo genaamde „knuppels" voor de verkoop. Bij het vaststellen van deze cijfers werd rekening gehouden met een export van Beverwijk stond vrijdag in het teken van de pluimveetentoonstelling. In het Jeugdhuis van de r.k. parochie Meere- stein was het mooiste kleinvee uitgestald van de Kennemer Pluimveevereniging en In de garage van de firma Rumping aan de Heemskerkerweg was dit het geval met de dieren van de konijnen- en pluim- veefokkersvereniging „IJmuiden en Om streken". In beide zalen was een passen de versiering aangebracht. Maar het mooiste waren toch wel de prachtige hoenders (die ook duidelijk lie ten horen dat ze er waren), de makke konijnen en ander kleinvee, waarvan de keurmeesters verklaarden dat ze zelden zulke mooie exemplaren hadden gezien Burgemeester J. G S. Bruinsma had door een en ander ook een drukke dag, omdat hij beide tentoonstellingen zou ope nen. Nadat de voorzitters van beide ver enigingen in hun openingswoord verschei dene personen hadden bedankt voor hun medewerking, gaf de burgemeester te kennen, dat de kleinvee-dierensport een bijzonder mooie sport is. Na het jachten de leven, waarin alles is berekend op produktie en tempo, moet het voor de werkers dan ook een verademing zijn, zich met hun dieren bezig te houden. Een vorm van vrijetijdsbesteding zoals men die bijna nooit zou kunnen uitdenken, al dus de burgemeester. Een ander punt zou zijn, het behouden van enig contact met de dieren, nu bijna al het agrarische in de gemeente gaat verdwijnen En als men daarnaast moet constateren dat het meermalen voorkomt dat dieren die ge ringd zijn in Holland aangetroffen wor den in de meest zuidelijke landen van de wereld, dan komt men nog meer onder de indruk van hetgeen de natuur te zien geeft, indien men het maar wil zien. De burgemeester besloot zijn openingswoord met het uitspreken van de gedachte dat een gezamenlijk optreden van de beide verenigingen een tentoonstelling zou kun nen opleveren van grootse en zeldzame opzet. 60 a 70 percent, waarbij de directie voor de resterende produktie in het eigen land een behoorlijk afzetgebied aanwezig achtte. Met inbegrip van andere voorzieningen is met de investeringen voor de kaliber walserijen een bedrag van ongeveer drie honderd miljoen gulden gemoeid geweest. Hiervan waren uiteraard grote bedragen bestemd voor de aankoop van machines in het buitenland, ofschoon een belang rijk deel van dit machinepark ook door Nederlandse industrieën kon worden ge leverd. Vermeldenswaard is voorts dat bij de bouw van de walserijen een arbeids besparende methode werd toegepast, ten einde zo weinig mogelijk bouwvakarbei ders aan de huizenbouw te onttrekken. Vandaar dat de wandbekleding bijvoor beeld bestaat uit geprofileerde staalplaten met eterniet, waardoor halfsteens muren overbodig werden. Ten gevolge van dit procédé kon worden volstaan met vijfendertig metselaars minder, dan an ders nodig zouden zijn geweest. Deze ble ven aldus voor de huizenbouw beschik baar. Met de in deze gebouwen te ver vaardigen gekalibreerde produkten wor den assortiment en produktie van Hoog ovens belangrijk uitgebreid, waarmee te vens een grotere risicospreiding is bereikt. In de tweede helft van november zal bij 190.000 M-brigadiertjes een afscheids groet worden bezorgd, vergezeld van een herinnerings-oorkonde. Besloten is ingaan de 1965 de M-brigade te heffen. Het Nederlands zuivelbureau kondigt thans voor de jeugd van 7 tot 12 jaar een nieuwe nationale campagne aan: de drie- pinter-actie. Een driepinter verplicht zich dagelijks drie pinten melk te drinken. De eerste zware nachtvorsten van dit seizoen hebben ten gevolge gehad, dat op nieuw enige produkten van de koude grond zjjn wegevallen. Vandaar dat op de Bever- wijkse groenteveiling „Kennemerland" deze week nog slechts weinig sla en spi nazie werden aangevoerd. Alleen de andij vie schijnt weinig te hebben geleden en de prijs hiervan is opgelopen tot 25 cent per kilo. Voor de sla van buiten werd nog 20 cent per krop betaald en de glassla liep op tot §1 cent per krop. Veel interesse bestond voor de glasspinazie, waardoor de prijs soms uitliep tot 1,08 per kilo. Ook de aanvoer van bloemkool wordt minder en de prijzen waren ongeveer gelijk aan die van de vorige week, namelijk 72 per stuk voor de eerste kwaliteit. Daaren tegen waren de tomaten nog behoorlijk vertegenwoordigd en voor de export-kwa liteit werd tot 1,20 per kilo betaald. Bos- peen kon eveneens goed worden geplaatst voor 48 cent per bos; de waspeen daaren tegen haalde met moeite 28 cent per kilo. Doordat bij de prei veel animo bestond voor de export liep de prijs hiervan om hoog tot 38 cent per kilo en voor de sel- derie-knollen werd bij een matig aanbod van 12 tot 35 cent per stuk betaald. Matig was de aanvoer van, spruiten, waarbij de geschoonde ongeveer 1,40 en de onge- schoonde 80 cent per kilo noteerden. In de koolsector ging de boerenkool grif van de hand voor een kwartje per kilo, de rode kool was zelfs nog iets duurder met 28 cent en de groene kool haalde nauwelijks 20 cent per kilo. Veel vraag was er ook naar uien, waardoor de prijs hiervan steeg tot 35 cent per kilo. Tenslotte mag wel even worden vermeld dat er nog altijd enige kistjes druiven aan de markt verschijnen, waarvoor ruim' twee gulden per kilo wordt betaald. De note ringen waren als volg Andijvie 8-16, bloemkool 45-84, sla 7-20, spinazie 67-105, prei 8-27, knollen 9-32, bospeen 18-38, waspeen 12-34, tomaten 40- 115, boerenkool 8-18, rodekool 9-22, groene- kool 8-19, uien 12-33, witlof 65-128, sprui ten 65-127. Bij de bloemenveiling is eveneens sprake geweest van een afnemende aanvoer, zodat de handel thans voornamelijk op kaspro- dukten is aangewezen. Dit is in de prijzen dan ook wel tot uitdrukking gekomen, van daar dat een bos chrysanten dikwijls meer dan 1,50 wist op te brengen. Wel kwamen mooie partijen fresia's aan de veiling, waarvoor in het bijzonder van exportzijde veel belangstelling bestond. De prijzen lagen dan ook aan de hoge kant, namelijk van 1,- tot f 1,75 per bosje, ter wijl een enigszins apart kleurtje zelfs nog boven de twee gulden noteerde. Ook zijn er nog voldoende gerbera's, waarvoor 65 cent per stuk werd betaald. De aanvoer van potplanten staat in deze tijd van het jaar in geen enkele verhouding tot de grote vraag, vandaar dat men de prijzen hiervoor steeds meer ziet aan trekken. De jaarlijkse propagandabijeenkomst van de afdeling Beverwijk van de Ver eniging tot Beharting der Belangen van TBC-patiënten in Nederland heeft vrij dagavond in het Kennemer theater een verheugend grote belangstelling getrok ken, zodat voorzitter C. Steenbeek in het gebruikelijk openingswoord blijk kon geven van de nodige erkentelijkheid. Me de doordat de jaarlijkse collecte ruim f 4700,- heeft opgebracht en voorts, om dat de plaatselijke middenstand opnieuw zoveel prijzen voor de tombola beschik baar had gesteld. In aansluiting hierop werd een toe spraak gehouden door de heer A. van Aken, die er als hoofdbestuurder van de vereniging op wees dat het sein voor de TBC momenteel op oranje staat, maar dat het ten allen tijde weer op rood kan springen. Aldus blijft de uiterste waak zaamheid ten opzichte van deze erf vijand van ons volk geboden. Daarnaast vestigde spreker de aandacht op het grote belang van een goede nazorg voor de patiënten, die uit een sanatorium kun nen worden ontslagen. Voor de rest van deze avond stond een gezellig cabaret op het programma, dat werd verzorgd door Dick Engel- bracht, conferencier en imitator; de zan ger Willy Caron, de soubrette Ria Verdi en de populaire Spelbrekers. Een en ander resulteerde in een geslaagde avond. De 16019 ton metende Duitse bulk-car- rier Anna Katrin Fritzen, die woensdag avond ter hoogte van Maassluis is aange varen door het Amerikaanse schip Mor- macglon, zal worden gerepareerd bij de Rotterdamse Droogdokmaatschappij n.v. Het schip, dat een lading graan aan boord heeft, wordt op het ogenblik gelost in de Waalhaven. Morgen zal het bij de RD.M. in dok gaan. De Anna Katrin Frit zen heeft omvangrijke schade opgelopen in het voorschip. Bij de aanvaring is de boeg van de Mormacglon nagenoeg van bak boord tot stuurboord door de Anna Katrin Fritzen gedrongen. De R.D.M. denkt voor de reparatie circa drie weken nodig te hebben. Onze veelbesproken nationale olifant, de Mammoetwet, heeft vrijdagavond het onderwerp gevormd van de inleiding die het Tweede Kamerlid voor de VVD, mevrouw H.van Someren-Downer, in de zaal van De Weyman in Santpoort heeft gehouden voor de afdeling Velsen van die partij. Onder het gehoor van de onderwijsdeskundige van de VVD bevond zich een flink aantal leerkrachten. Met behulp van een flanelbord en be drukte strookjes papier gaf mevrouw Van Someren een schematische voorstel ling van de opbouw van de schooltypen zoals in onze nieuwe wet op het voort gezet onderwijs is vastgelegd. Een van de grootste problemen waar mee de wetgever te kampen had was voor elk kind de onderwijsvorm te vinden die bij zijn of haar aard, aanleg en verstan delijk vermogen past met daarnaast de mo gelijkheid te scheppen van een voldoende doorstroming. Op het ogenblik is men wat betreft die doorstroming bij het Havo onder andere in Amsterdam met enkele experimenten gestart. Bij het Mavo lij ken, volgens mevrouw Van Someren, de mogelijkheden van doorstroming niet zo duidelijk aanwezig hetgeen in die kringen nogal wat ongerustheid heeft gewekt. Een van de belangrijkste voorwaarden voor het goed functioneren van de Mammoetwet in de praktijk is een geregeld contact tussen het lager onderwijs en het voortgezet on derwijs. Met betrekking tot de nog altijd niet ge stilde discussie over het al of niet hand haven van het Grieks op het gymnasium was mevrouw Van Someren van oordeel dat er wel een Grieksloos gymnasium uit de bus zal komen. Zij toonde zich geen voorstandster van grote schoolgemeen schappen met 1500 tot 2000 leerlingen. Meer vruchtbaar resultaat verwachtte zij van een goede samenwerking tussen de plaatselijke scholen. Mevrouw Van Some ren legde er de nadruk op dat de Neder landers meer geld, mankracht en aan dacht zullen moeten opbrengen om ons land op onderwijsgebied die positie tussen de Europese landen te geven waar het recht op heeft. Een vraagstuk apart in deze ont wikkeling is de sterke groei van onze be volking. Daarom zal er in de toekomst, zo besloot mevrouw Van Someren, des te meer aandacht moeten worden besteed aan ons onderwijs opdat de talenten zo goed mogelijk tot ontplooiing kunnen wor den gebracht. Na de uiteenzetting van mevrouw Van Someren volgde een geanimeerde discus sie. De vpltooide nieuwe kaliberwalse rijen; een voorbeeld van moderne industriële architectuur. Het is de in Engeland gefabriceerde „Swedish cottage", van Bluebird Cara vans ltd. Op een oppervlakte van 47 m2 (8x5,8 meter) bevat dit Zweedse huisje een terrasje, hal, zitkamer, keuken- eet kamer, twee kleine en een grotere slaap kamer en een badkamer met bad. Com pleet ingericht en gestoffeerd kost de ca ravan 18.000. Het geheel is na demonta ge in twee delen verrijdbaar, maar er mee trekken zoals met een toer-caravan is on mogelijk, zodat aan de bedoeling „woon huis" geen twijfel kan bestaan. Het wachten is op een gemeente, die het spits gaat afbijten. De aanvoer in IJmuiden bedroeg vrijdag 7400 kisten vis, waarvan 499 kisten tong en tarbot, 1 heilbot, 6 griet, 1265 schol, 10 schar, 2880 haring, 980 makreel, 1403 schel vis, 152 wijting, 148 kabeljauw en gul, 4 haai, 10 koolvis en 42 diversen. Per kilogram werd, in guldens, betaald voor: heilbot 4,20, gr. tong 7,14-6,91, grm. tong 5,80-5,72, kim. tong 5,80-5,30, kl. tong I 7,15-6,68, kl. tong II 6,91-6,08, tarbot I 5-4,20. Per 50 kilogram: tarbot II 190-180, tar bot III 166-138, tarbot IV 150-126, gr. griet 154, gr. schol 51, grm. schol 48-47, kl. schol II 29-19, schar 22-12, verre haring 21,60- 12,50, makreel 35-11,50, gr. schelvis 33-3, grm. schelvis 28-26, kim. schelvis 28-22, kl. schelvis I 25-13, kl. schelvis II 12-5,40, wijting 17-8,30, kl. gul 15,50-5,80, kl. haai 22-10, kl. koolvis zwart 25, kl. koolvis wit 46. In IJmuiden werden vrijdag de volgen de besommingen, in guldens, gemaakt: KW 206 8.845, 171 17.473, 75 1.383, 165 8.440, 46- 183 18.280, 109 405, 213 8.720, 196 6.970, 38 5.800, 178 6.070, 221 10.090, 145 10.150. 34 8.270, 194 8.820, 94 2.640, VL 34 17.130, IJM 18 4.900. Met inbegrip van spreker, bestuur, leden en pers was vrijdagavond in een der zalen van het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan slechts een tien tal bezoekers aanwezig, dat gehoor had gegeven aan de oproep van de afdeling Velsen van de Christelijk-Historische Kiesvereniging om te komen luisteren naar hetgeen de heer W. Scholten, lid van de Tweede Kamer voor de partij hun over de actuele belastingpolitiek zou mededelen. Welnu, de heer Scholten heeft hiervan weinig facetten onbespro ken gelaten, alles uiteraard bezien van de C.H.-beginselen uit. Aldus gaf spreker eerst een kort histo risch overzicht van de wijze, waarop de belastingen zich in de loop der eeuwen hebben' ontwikkeld tot het huidige hoofd bestanddeel van de sociaal-economische politiek. Hij becijferde daarbij dat momenteel van het nationale inkomen van 56,8 miljard, 15,4 miljard belasting wordt geheven en wel 58 °/o van winsten en vermogens en 41 uit indirecte belastingen. Volgens spre ker tracht de huidige regering bij haar uit gaven gelijke tred te houden met het natio nale inkomen, waarbij het wetsontwerp van minister Witteveen over de belasting verlaging tracht te corrigeren, wat vroeger Aan de Parallelweg in Beverwijk wordt hard gewerkt aan de aanleg van de gemeentelijke ijsbaan. Men streeft er naar de baan begin dec. gereed te hebben. De ellipsvormige baan krijgt een lengte van 300 meter. Slingers van lampen zullen de ijs baan in de avonduren verlichten. Ook andere voorzieningen als een con sumptietent en banken beloven een gezellig vertoeven van schaatsers en toeschouwers. Ongetwijfeld zal het op de nieuwe ijsbaan van Beverwijk niet aan belangstelling ontbreken. Als het straks ook maar aoed vrie zen wil is misgelopen. De heer Scholten achtte het hierbij van belang erop te wijzen, dat wat als „de grootste belastingverlaging al ler tij den" is aangekondigd, door de grootste belastingverhoging aller tijden is voorafge gaan. Ofschoon de regering volgens spreker bevreesd is dat een verlaging van de be lasting een overbesteding tengevolge zal hebben, welke in de economie een te sterke impuls betekent, meende hij toch dat de Kamer de regering straks duidelijk zal moeten maken dat het minstens gewenst is de verlaging in gedeelten te realiseren en wel op betrekkelijk korte termijn Evenmin bleek de heer Scholten een voorstander van het veelbesproken weg geld te zijn, niet in het minst omdat hij vreesde dat met het creëren van allerlei aparte fondsen het algehele overzicht ver loren zal gaan. Bovendien moet een der gelijke maatregel een enorme administra tief apparaat ten gevolge hebben, terwijl nog niet eens vaststaat op welke manier de controle zal geschieden. Persoonlijk zou spreker daarom de voorkeur geven aan een verhoging van de accijnzen op alkohol, omdat deze sinds 1948 slechts met een naar verhouding gering percentage zijn ge stegen. In het vervolg van zijn betoog gaf de heer Scholten nog als zijn mening te ken nen, dat het verschil in belasting tussen gehuwden en ongehuwden veel te hoog wordt gehouden. Weliswaar wilde hij geen valse verwachtingen wekken, maar toch had hij het idee dat in de toekomst enige verlichting voor ongehuwden tussen 45 en 65 jaar wel haalbaar zal zijn Tenslotte stelde de heer Scholten vast dat Neder land gelukkig over een schier onberispélijk functionerend fiscaal apparaat beschikt, dat geheel vrij van corruptie is, in welk verband hij nog wist mee te delen dat door belastinginspecteurs een rapport is samengesteld, waarin rigoureuze verande ringen in het systeem worden bepleit. Zijn slotconclusie luidde dat de belasting „sterk in de zaak, maar gematigd in de uitvoe ring" moet zijn, welk devies hij ook gaar ne op de C.H.U. in toepassing zou willen brengen. De afdeling Velsen-IJmuiden van het Ne derlands Instituut voor Volksontwikkeling en Natuurvriendenwerk had gisteravond de heer J. G. Wittpen in haar midden, die de NIVON-leden enkele uren heeft weten te boeien door hun iets te laten horen en zien over het reddingwezen en het werk van de Koninklijke Noord- en Zuid-Hol- landsche Redding-Maatschappij. Na enkele hoogtepunten uit de meer dan 140-jarige geschiedenis van de K.N.Z.H.R.M. te hebben gemehoreerd, ging de heer Wittpen over tot de vertoning van een aantal uitstekende films; sommi ge werden opgenomen tijdens werkelijke reddingsacties, zoals de „Redding bij La- trabjarg". Bij Laitrabjarg, aan de woeste IJsland se westkust, strandde een Engelse trawler. De redding van de opvarenden was spec taculair en de IJslandse Reddingmaat schappij besloot deze redding te reconstru eren om er een film van te laten maken. Toen men hiermee bezig was, werd het spel realiteit: op dezelfde plaats strandde wederom een Engels vissersvaartuig. Red ding vanuit zee was uitgesloten, door het grote aantal klippen rondom het schip in doodsnood. De enige kans was de Engels man te bereiken over (berg-)land: de ge strande trawler lag aan de voet van een bijna 200 meter hoge rotswand. De IJslandse redders doen veel meer dan een heroïsche strijd voeren tegen de meedogenloze zee om een groepje vissers levend van hun stuk gebeukt schip op de wal te krijgen. De wijze waarop zij het doen, doet de buitenstaander voelen wat het reddingwezen in feite is. Deze documentaire, waarmee de NI- VON-filmavond in het Cultureel Centrum werd besloten, is de beste propaganda voor het reddingwezen. Bij garagebedrijf en caravanhandel Ooms in Honselersdijk staat sinds donder dag de kleinste rijdende flat van ons land of de grootste caravan die ooit is ge- importeerd te wachten op een uitspraak waarvan het zal afhangen of dit huisje mee kan helpen de woningnood te lenigen: krijgt deze (dubbele) caravan de status van „woning" of niet?

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5