Nederland is er bij het overleg in Brussel goed afgekomen BONT Vanavond zitting van de Veiligheidsraad Amerikaanse miljonair uit het land gezet Moeilijke uren voor de „Veronica 2 Eén percent méér of minder op de lijst betekent f 1.3 miljard HET WEER Minister Andriessen is zeer tevreden Sprintkampioen Piet Moeskops overleden EMS verkocht voor bijna 17 miljoen Na Syrisch-Israëlische incidenten „Gulden verschil in prijzen bij afwasmiddelen" Commissie Verdam komt deze week met rapport Aandeelhouder dagvaardt Arch- commissarissen Losgeslagen radioschip geholpen door slepers van Wijsmuller VOOR NAAR if DAGBLAD VOOR V ELSEN-I] M U1DEN. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING MAANDAG 16 NO> 1964 nèt even anders! éeè MORRIS 'êeforeyou êuij! NAPPA- EN SUÊDE JASJES Kouder Auto's Machinebouw iniimiiiiiHiimnmiiiiiiniiiuiiniiiiiniiiiiiiiiiiiiuiiiniiiMiiiiiiiBimiHUHi Tot 30 september Geen woorden CCO-onderzoek Reserve Het woord is aan In de krant van heden: 99 Hoofdprijzen staatsloterij 5 0e J "I G A N G N TER 12 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. TeL redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hnofdred. en alle afd. Tel. 15295 IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent, Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije „De kleine Marathon noem ik toch wel een succes en ik ben zeer tevreden over het feit dat de lijst tenslotte toch beperkt is gebleven. Aanvankelijk was ik hier over zeer pessimistisch". Dit zei gister morgen om halfnegen onze minister van Economische Zaken prof. J. E. Andries sen na de slijtageslag in Brussel, waarin juist op tijd overeenstemming was be reikt over de lijst van industrieproduk ten, die bij de onderhandelingen over de tarieven in de zogenoemde Kennedy ronde zullen worden uitgezonderd. De lijst ligt vandaag in Genève. Zoals bekend was het strijdpunt in Brussel dat Frankrijk en Italië een uitge breide lijst wensten om, door zoveel mo gelijk produkten van een algemene verla ging met 15 percent het uitgangspunt van de Kenedy-ronde van de douane rechten in het internationale handelsver keer uit te zonderen, een zo groot moge lijke bescherming van de nationale indus- -BÉ De oud-wereldkampioen sprint, Piet Moeskops, is op eenenzeventig jarige leef tijd in de nacht van zondag op maandag In zijn woning in Den Haag overleden. Zijn grootste successen behaalde Moeskops van 1921 tot en met 1926. Voor een levensbe schrijving van de overleden oud-wielren ner verwijzen wij naar onze sportpagina. Advertentie Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: V'eel bewolking met aanvanke lijk op de meeste plaatsen regen, maar morgen mogelijk enkele opklaringen. Matige tot krach tige, in het noorden van het land zwakke westelijke wind. Iets lagere temperaturen overdag. Volledige weerrapporten op pagina twee. trieën te verkrijgen. Het heeft aanvanke lijk dan ook naar uit gezien dat meer dan 35 percent van de daarmee gepaard gaande douaneontvangsten van de totale invoer in de zes EEG-landen van deze al gemene verlaging zou worden uitgezon derd. Niet in de laatste plaats door be langrijke Franse consessies is het echter, naar minister Andriessen verklaarde, mo gelijk geworden dit percentage tot 20 te rug te brengen. Dit betekent ongeveer negen percent van het totale volume van de import in de „Zes", cijfers die naar wordt aangenomen die van de belangrijk ste partner in de onderhandelingen over de „Kennedy-ronde", de Verenigde Sta ten, zullen benaderen. Het grootste struikelblok was zondag nacht de kwestie van de auto's en auto onderdelen. Meer dan vijf uur werd hier over een strijd gevoerd tussen België en Italië, met Nederland en zijn DAF-indus- trie als zeer geïnteresseerde toeschouwer. Vele nachtelijke telefoongesprekken tussen Belgische minister leidden tenslotte tot een compromis. België met zijn belang rijke assemblage-industrie wenste ook in dien de douanerechten door de „Kennedy- Ronde" worden gehalveerd een aanzienlijk verschil tussen de rechten op auto's en op onderdelen te handhaven. Het invoer recht op auto's in de gemeenschap zou door de „Kennedy-ronde" van 22 tot 11 worden teruggebracht en voor onderdelen van 14 tot 7, indien voor beide de alge mene regel wordt gevolgd. De Belgische delegatie was pas bereid het kleiner wordende verschil te aanvaar den op voorwaarde, dat andere auto-produ cerende landen hetzelfde doen en speciale maatregelen kunnen worden genomen, in dien de Belgische assemblage-industrie het slachtoffer zou worden. Italië wilde niet van een regeling weten, waarbij het ver schil tussen beide rechten op een hoger peil zou worden gehandhaafd uit vrees, dat de assemblage-industrie in België zich sterk zou gaan uitbreiden ten koste van de Italiaanse autoindustrie, een argument dat uiteraard ook geldt voor de Nederland se auto-industrie. Minister Andriessen gaf nog de omvang van de Franse concessies aan door er op te wijzen, dat aanvankelijk voor de Franse machinebouw een aantal produkten tot een jaarlijks handelsvolume van 293 miljoen dollar op de uitzonderingslijst zou moeten worden geplaatst, een bedrag dat tijdens de nachtelijke besprekingen met ongeveer 95 miljoen dollar kon worden verminderd. Nederland is er bij de opstelling van de lijst naar minister Andriessen tenslotte verklaarde goed van af gekomen. De hand having van bijvoorbeeld bepaalde produk ten van de leerindustrie op de uitzonde ringslijst bleek niet mogelijk, wel echter van fietsen (concurrentie uit Oost-Europa). Dat overigens de ministerraad er bijna een week over heeft gedaan en tenslotte nog een dag en een nacht nodig had om tot een akkoord te komen is niet verwon derlijk als men zich realiseert, dat elk percent meer of minder op de uitzonde ringslost een handelsvolume vertegen woordigt in de orde van grootte van ruim 1,3 miljard gulden. De kortgeleden 75 jaar geworden acteur Albert van Dalsum heeft zaterdagavond in de koninklijke schouwburg te Den Haag afscheid genomen van het toneel. Hij deed dit na de gala-voorstelling van „Koning Lear", waarin hij de hoofd rol vertolkte. Na afloop van de voor stelling onderhield koningin Juliana zich met de scheidende acteur. Rechts prinses Margriet. (Zie pag. 5) Blijkens de vandaag verschenen gecon solideerde cijfers heeft Zwolsman's Exploi tatie Maatschappij Scheveningen (EMS) in de periode 1 januari tot en met 30 sep tember 1964 een resultaat op werken en verkoop onroerende goederen behaald van 16.9 miljoen tegen 10.8 miljoen per 30 juni j.l. en 13.7 miljoen over geheel 1963. De exploitatie onroerende goederen bracht op 6.026.000 tegen rep. 4.188.000 en 4.155.000. Op exploitatie horeca be drijven werd een verlies geleden van ruim f 2 miljoen tegen 2.2 miljoen per 30 juni en nihil in 1963. Dividenden op effecten bracht op 699.000 tegen rep. 373.000 en 251.000. Het totaal baten per 30 september komt uit op 21.6 miljoen tegen 13.3 miljoen per 30 juni en 21:3 miljoen over 1963. Aan projecten was per 30 september onderhandeld voor 535.9 miljoen tegen f 446.3 miljoen per 30 juni en 431.9 mil joen in 1963. eD afbouwkosten worden ge raamd op 232.2 miljoen, resp. 214.2 mil joen en 215 miljoen. De liquide midde len beliepen per 30 september 1.3 miljoen tegen 1.7 miljoen per 30 juni en 2.8 miljoen eind 1963. (Ongecorrigeerd) TEL AVIV (Reuter, A.P. en A.F.P.) De Veiligheidsraad van de Verenigde Na ties zal vanavond het grensincident tus sen Syrië en Israel bespreken. Zowel Is rael als Syrië hebben hierom gevraagd. Beide landen beschuldigen elkaar van agressie. Zaterdag heeft" een kort luchtge vecht tussen de Syrische en Israëlische luchtmacht gewoed. Volgens Israel werd een Syrische Mig getroffen. Syrië zegt een Israëlisch jachtvliegtuig te hebben neerge haald. Irak heeft gisteren zijn troepen langs de grens met Syrië in staat van alarm gebracht na de land- en luchtgevechten tussen beide landen. „Wij zullen Syrië steunen", zei president Aref van Irak. De hevige Syrische beschietingen van Israëlische grensdorpen aldus onze correS' pondent in Jeruzalem worden aan Israeli sche zijde toegeschreven aan de Syrische wens een vroegere datum vast te stellen voor een oorlog tegen Israël. Syrië wil de Arabische wereld laten zien dat dit land op haar woorden daden wil laten volgen De Israëlische premier en minister van Defensie, Eshkol, en een regeringswoord- (Van onze redacteur in Amsterdam) De Amsterdamse vreemdelingenpolitie heeft een 53-jarige Amerikaan, de heer F. W. Jefferson, het afgelopen weekend als ongewenste vreemdeling op het vliegtuig naar de Verenigde Staten gezet. Hij is het land uitgewezen als ongewenste vreemdeling. De heer Jefferson had de dikke porte monnee en de gulheid, waarvan vele V.V.V.'s dromen. Hij beweert een vermo gen te hebben van een kleine honderdmil joen gulden en vaststaat dat hij tot een zeer rijke familie behoort. Zijn fout is ech ter dat hij lastig is. Zo lastig dat dit met al zijn dollars niet is goed te maken. De heer Jefferson kwam een kleine twee maanden geleden in Amsterdam in gezel schap van een welgevormde secretaresse van Cubaansen bloede, die hij met veel zorgen omringde, en met wie hij zijn in trek nam in hotel l'Europe. In de hoofd stad liet hij een spoor achter van fooien, die zelden minder waren dan 25,- en soms wel 100,- bedroegen, maar hij dronk nogal eens teveel en dan maakte hij zo'n kabaal dat men meermalen de hulp van de politie moest inroepen om hi;m te kalmeren. Diverse malen heeft de politie van het bureau Singel zich met de heer Jefferson moeten bemoeien. Zo was er sprake van een vreemde gril van de Amerikaan, toen hij een bromfiets huurde en zonder zich aan de verkeersregels te houden kris kras door de binnenstad reed. Hij heeft zich ook enkele malen schuldig gemaakt aan het mishandelen van hotelpersoneel. De beste herinnering, die een aantal Amsterdammers aan de vreemde Ameri kaan heeft, is het boottochtje dat hij or ganiseerde om zijn secretaresse van de binnenstad naar Schiphol te varen. Hij huurde de boot bij rederij Kooy en gafi het Hiltonhotel opdracht een kostbaar koud buffet en een welvoorziene bar te installeren. Toen de gasten, die hij had uitgeno digd, niet kwamen opdagen, nodigde hij hem volkomen onbekende mensen uit om het feest mee te maken. In Winterswijk heeft de naam van Jef ferson al enkele maanden een bekende klank. Nadat het grote textiel concern van de n.v. Verenigde Nederlandse textielbe drijven J. W. Meijerink en zonen plotseling in financiële moeilijkheden was komen te verkeren en moest liquideren, diende Jef ferson zich als serieus koper aan. Weken lang heeft hij in het bedrijf rondgekeken en op de directie en de bewindvoerder maakte hij de indruk de verscheidene mil joenen guldens, die nodig zouden zijn om het bedrijf alsnog te kunnen voortzetten, als het ware uit zijn vestjeszak te kunnen betalen. Uiteindelijk is van de transactie niets terecht gekomen. Op een gegeven ogenblik was hij namelijk spoorloos ver dwenen. In het Winterswijkse hotel, waar hij ge ruime tijd heeft gelogeerd, gedroeg hij zich weliswaar zonderling, maar hij kreeg er geen kans zich aan uitspattingen te buiten te gaan. Een Syrische voltreffer kwam vorige week terecht op de elektrische cen trale van de Kibbutz Dan. (Telefoto) Het Consumenten Contact Orgaan (C.C.O.) en de Nederlandse Huishoud- raad hebben een vergelijkend onderzoek ingesteld naar de prijzen van vloeibare afwasmiddelen. In overleg met het departement van Economische Zaken is een overzicht gemaakt van de prijzen van 13 merken plastic flacons. Omdat in die 13 merken al een tiental verschil lende inhoudsmaten voorkomt, is het niet mogelijk zo op het oog duidelijk te zien wat nu duur of goedkoop is. Ook niet voor de huisvrouw. De consumentenorganisaties hebben nu de winkelprijzen in halve liters omge rekend. Daar kwamen zeer grote prijsver schillen uit te voorschijn: het vloeibaar afwasmiddel van het goedkoopste merk komt op f 0,78 per halve liter, van het duurste merk op 1,76. Overeenkomstig de richtlijn van het departement zijn kwali teitsverschillen buiten beschouwing ge laten. Maar. aldus de organisaties, de grote prijsverschillen duiden erop dat in dit ge val meer dan ooit de mogelijkheid aan wezig is dat een prijsbewuste huisvrouw geld kan besparen. voerder deelden mee dat de luchtmacht moest worden ingeschakeld toen de Syri sche beschietingen vanuit strategische stellingen op steile heuvels niet konden worden gestopt door ter plaats aanwezi ge troepen. Neutrale waarnemers bevestigen dat de weg waar de Israëlische militaire pa trouille werd beschoten tussen de drie dor pen, Dan, Ssearyashuv en Daphna ligt en zich geheel binnen Israëlisch gebied be vindt, buiten de gedemilitariseerde zone. Tevens bevestigden zij dat de Syriërs het incident openden, waarmee zij herhaalde beloften aan de Verenigde Naties braken om geen vuur te openen op de Israëli sche grens, gegeven na verscheidene Is raëlische klachten daarover. Zondag waren verscheidene waarnemers bezig getuigenissen te verzamelen onder de inwoners van de drie dorpen, waar grote schade was veroorzaakt door de Sy rische beschieting met Russische 120 mm- geweren, zware 122 mm-machinegeweren, terugstootloze wapens en twee Duitse tanks. De tanks zijn beide door Israëli sche tankeenheden vernietigd. Naast vele huizen werden ook officiële gebouwen ge troffen waaronder een kliniek, een mu seum en een kindertehuis. Aan Israëlische zijde waren de verliezen: drie doden en vijf ernstig gewonden. Radio Damascus rapporteerde zeven doden en 26 gewonden. Israëlische militaire patrouilles vervolg den zondag hun werk in de grensstreek zonder dat zij door Syriërs werden gehin derd. Alle Israëlisch zondagsbladen keur den het gebruik van de luchtmacht goed, uitgezonderd de communisten, die dit een „bijdrage aan de slechte toestand" von den. Syrische kranten publiceerden in tegen stelling tot Israëlische bladen alleen de of ficiële Syrische versie van het gebeurde. Maar de Egyptische en Iraakse pers ga ven zowel de Israëlische als de Syrische berichten. Deze objectiviteit wordt in Is rael gezien als een aanduiding van reserve. Frederik de Grote: Een stamboom is slechts een ver wijzing naar het verleden, geen waar borg voor heden en toekomst. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 7 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Luidsprekers 4 Topsy 4 Radio en t.v5 Kunst 5 In de Vishal en op zee6 Uit stad en omgeving6, 8, 17 Feuilleton 7 Economisch nieuws8 Beurs 8 Scheepsberichten 8 Sport- 13 t/m 17 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Deze week zal het rapport verschijnen van de staatscommissie Verdam over de rechtsstructuur van de onderneming en de herziening van het Ondernemersrecht. Dit is zaterdagmiddag meegedeeld door minister Veldkamp van Sociale Zaken op een bijeenkomst in Enschede van het Ne derlands Katholiek Vakverbond. Dit rap port, dat wordt uitgebracht door de minis ter van Justitie stelt onder meer het vraagstuk van de Wet op de Onderne mingsraden aan de orde als ook de be voegdheden van de Ondernemingsraad. De Amsterdamse advocaat mr. R. J. Po lak stelt de vier commissarissen van Arch n.v. te Wassenaar persoonlijk aansprakelijk voor de schade die hij geleden heeft op zijn aandelen Arch. Hij heeft hen gedag vaard op dinsdag 24 november voor de Haagse arrondissementsrechtbank te ver schijnen. De hoofdstedelijke advocaat eist van hen een schadevergoeding van 25.741, vermeerderd met het verlies aan rente, dat hij geleden heeft. De heer Polak stelt in zijn dagvaarding dat de met Arch verbonden belanghebben den, gezien de grote hoeveelheden aandelen Arch die tussen juli en november op de beurs gespuid zijn, blijkbaar al lang op de hoogte waren van de dreigende moeilijk heden. Hij heeft op grond van publikaties van Arch n.v. tussen januari en eind juni van dit jaar 34 aandelen van elk nominaal f 500 gekocht. Eerst vele maanden later, aldus de heer Polak, is gebleken dat het toezicht van de commissarissen op het be leid en op de publikaties volledig heeft gefaald. In het slechte weer met windkracht 7 tot 8 op de Noordzee meldde zondag avond de voormalige Duitse trawler „Nor- derney", die sinds enkele weken ter hoog te van Scheveningen voor anker ligt, dat het schip op drift was geraakt. De „Nor derney" staat beter bekend als het radio schip „Veronica 2" en heeft ligplaats na bij het eerste radioschip „Veronica". De „Norderney" vroeg zondagavond om streeks zes uur via het radiokuststation Scheveningen Radio om sleepboothulp. Het schip meldde dat het stuurboordsanker, waaraan men voor anker lag, was losgebro ken. Het schip was in noordelijke richting verdreven maar de bemanning was erin ge slaagd het hulpanker aan bakboordskant te presenteren. Daar dit anker echter krabde in de Noordzeebodem en de „Norderney" nog verder in Noordelijke richting werd verzet, werd aan Wijsmuller in IJmuiden om sleepboothulp verzocht. De zeesleepboot „Titan", kapitein A. v. d. Wiele, vertrok omstreeks halfzeven uit IJmuiden om assistentie te verlenen. De „Titan" kwam zondagavond om streeks halfnegen op de positie van de „Norderney" aan. Aanvankelijk wilde de kapitein van het voor anker liggende, maar steeds dichter naar de kust krab bende radioschip wachten op de weer berichten van halftien van Scheveningen Radio, maar toen om negen uur de „Norderney" weer dichter bij het strand bleek te zijn gekomen, verzocht hij de „Titan" om een sleepverbinding tot stand te brengen. Het weerbericht, dat even later uitge zonden werd door Scheveningen Radio, voorspelde zeer slecht weer: zuid wester storm met windkracht 9. Halftien zondagavond was de sleepver binding tot stand gebracht. De „Veronica 2"-bemanning trachtte daarna 't hulpanker en de daarbij behorende staaldraad met da eigen winch scheep te krijgen. De „Titan" moest het schip daarna verder uit de kust slepen. In de loop van de nacht gaf de sleepboot „Titan" de „Veronica II" over aan de sleepboot „Hector", eveneens van het bureau Wijsmuller. De „Titan" keerde omstreeks vier uur vanochtend in IJmuiden terug. De „Hec tor" houdt haar sleep in volle zee. De posi tie van sleper en sleep was hedenmorgen acht uur ongeveer zeven mijl ten westen van IJmuiden. De „Hector" wacht minder ongunstig weer af om de „Veronica II" op haar van tevoren bepaalde plaats te bren gen, waar het radioschip zal worden ver ankerd. Voorlopig lijkt het er niet op, dat dit spoedig zou kunnen: de windkracht is 8 tot 9. 5.000 7657 8019 „2.000 1349 11702 1.000 7391 7428 20012 21981 400 1165 9319 11111 11271 11323 13375 200 1150 3316 3678 3835 4245 6227 6317 7002 7758 10602 11276 12478 13801 13990 16975 18334 19624 19728 20253 20552 20598 21428.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1