NAV O-parlementsleden in Parijs bijeen H. von Brentano in Darmstadt overleden ÏXTIISXJW GOLD LEAF De filter-sigaret speciaal gemaakt voor echte rokers. LEAF Engels-Duits gesprek in Bonn draagt informatief karakter Washington voor Engelsen belangrijker dan De Gaulle WERELDNIEUWS Orthodoxen open voor oecumene Nieuw plan om de financiële crisis in VN op te lossen Nieuw rasincident in Smethwick Terroristenbom in Brenner-expres Duitse kompels in de Ruhr willen staken Volgend jaar paddestoelwolk boven Indonesië? Paus Paulus reist in lijn vliegtuig naar Bombay Haarlems matrassenhuis MAANDAG 16 NOVEMBER 1964 3 Geen verjaring voor belangrijke Westduitse oorlogsmisdadigers 4b FILTER Player's GOLD LEAF Player's Gold Leaf is een van de meest verkochte filter sigaretten. U kunt nu ook in Nederland het volle aroma genieten van superieure tabakken. Als U een échte roker bent, probeer dan vandaag nog Player's Gold Leaf. Diepere betekenis Brandende kwestie Liberiaans vrachtschip op de Grote Oceaan gezonken Deense kroonprinses had duur weekeind Verwoerd dreigt Wilson Op de <*Praatótoel uw matras te dun of versleten laat het ons even weten prijsopgave aan huis 's morgens om 9 uur gehaald 's avonds 6 uur weer thuis grote houtstraat 103 haarlem, telefoon 11485 profiteer van onze inruilactie f 10.- of f25.- voor uw oude spiraal of ledikant (Van onze correspondent) PARIJS Met redevoeringen van de Franse minister van Buitenlandse Zaken Couve de Murville en van de nieuwe Italiaanse secretaris-generaal Manlio Brosio hebben de parlementariërs van de landen die samen de Noord Atlantische Verdrags Organisatie vormen, zondag de tiende jaarlijkse zitting in het Parijse Navohoofdzetelkwartier geopend. Vanmiddag zijn de heren toegesproken door de opperbevelhebber van de Navo troepen in Europa, de Amerikaanse gene raal Lemnitzer en door professor Löwen tal van de vrije universiteit van Berlijn. Tijdens de zitting zullen de deelnemers in politieke, militaire, economische, cul turele, wetenschappelijke en technische commissies vergaderen om de diverse pro blemen te bespreken. De secretaris-gene raal zal als vraagbaak optreden. Ofschoon de bevoegdheden van de Na- voparlementariërs gering zijn is de con ferentie zeker niet van ieder belang ont bloot. Men zal deze week aan de Porto Dauphine de politieke koortstermometer weer eens kunnen aanleggen om te zien hoe de patiënt ofwel de vrije weste lijke wereld in de ogen van de parle mentaire experts de verschillende gebeur tenissen en beproevingen van de laatste weken heeft doorstaan. Het Kremlin heeft een zoveelste paleis revolutie beleefd. De beide grootste wes telijke mogendheden de Verenigde Staten en Groot-Brittannië hebben algemene ver kiezingen beleefd en het Frankrijk van generaal De Gaulle heeft zowel in zijn relaties met Bonn als met Londen nieuwe (Van onze correspondent) BONN De voormalige Westduitse mi nister van Buitenlandse Zaken en fractie voorzitter van de Verenigde Christelijke Democratische Partijen in de Duitse Bondsdag, dr. Heinrich von Brentano, is zaterdagavond op zestigjarige leeftijd in Darmstadt in een ziekenhuis overleden. Heinrich von Brentano In december 1963 had hij reeds een zwa re operatie ondergaan. Sedertdien was hij lange tijd in een sanatorium geweest. Heinrich von Bretano is de eerste mi nister van Buitenlandse Zaken van Kon rad Adenauer geweest. Toen in 1961 na de verkiezingen voor de Bondsdag bleek dat hij de plannen van de bondskanselier voor een nieuw kabinet in de weg stond, deed hij zelf afstand zonder dat dit hem was gevraagd. Hij was bijzonder loyaal, piet alleen tegenover Adenauer, maar ook te genover zijn politieke tegenstanders en medestanders. Als minister van Buitenlandse Zaken had hij een wat ondankbare taak. Men heeft hem, schertsend en eigenlijk niet ge heel onjuist, weieens de aktentasdrager .van Adenauer genoemd. Hij was een volg zaam minister voor de eigenzinnige kan selier. Daarbij kwam dat hij in het buiten land eigenlijk meer aanzien genoot dan Adenauer. Hij was de Europese gedachte zeer toegedaan met Robert Schumann was hij zeer bevriend en zijn persoon lijkheid die onbesmeurd was gebleven in het derde rijk, werd in het buitenland ge waardeerd. Hij was een aanhanger van de Duits-Franse vriendschap. Nog van zijn sterfbed heeft hij een persoonlijke wens voor het welslagen van Adenauer's tocht naar Parijs gezonden. Het stoffelijk overschot van Von Brenta no wordt donderdag in Darmstadt bijge zet. Hij krijgt een staatsbegrafenis. (Van onze correspondent) BONN „Wanneer Hitier na afloop van de verjaringstermijn voor oorlogsmisdaden in West-Duitsland in juni 1965 zal opdui ken, zal hij strafrechtelijk worden ver volgd". Dat heeft de Duitse minister van Justitie meegedeeld aan zijn collega van Buitenlandse Zaken, met het verzoek deze mededeling via die Westduitse ambassade in Washington in de Verenigde Staten be kend te maken. Het is een antwoord op een persbericht, volgens hetwelk de vroegere Führer niet meer zal worden vervolgd als hij zou op duiken, omdat zijn misdaden onder de ver jaring zouden vallen. De minister van Justitie heeft thans laten weten dat 'hij maatregelen zal nemen waardoor 't moge lijk zal worden de belangrijkste schuldigen aan oorlogsmisdrijven te vervolgen wan neer zij weer tevoorschijn mochten komen. Over de omschrijving van hetgeen hij belangrijk noemt, heeft hij geen nadere uitleg gegeven en uit de inhoud van zijn brief blijkt, dat hij voornamelijk figuren als Hitler en Bormann op het oog heeft, doch niet de honderden of misschien wel duizenden schuldigen die ongetwijfeld nog vrij rondlopen in, binnen- en buitenland bittere teleurstellingen moeten incasseren. En voor het eerst heeft Parijs onlangs gespeeld met de gedachte zowel de Euro- markt als de Noord Atlantische Verdrags Organisatie de rug toe te keren. En de congressisten zullen nog andere problemen en obstakels ontwaren, zoals de multilaterale kernmacht, de oprichting van een werkelijk Atlantisch parlement, de handelsbetrekkingen tussen Oost en West en, tenslotte, de Kennedyronde waar aan het kleine Europa der zes tenminste met gesloten gelederen deel zal nemen. In dit kader met deze achtergronden ko men dus de parlementsleden uit de vijf tien Navolanden bijeen om zich op ons al ler toekomst te beraden. Hun bijeenkomst is van betekenis, omdat zij nu voor het eerst een soort balans van de situatie waarin de wereld zich heden bevindt kun nen opmaken. RHODOS (Reuter) De derde pan orthodoxe conferentie op Rhodos, bijeen geroepen door oecumenisch patriarch Athenagoras van Konstantinopel inzake een gesprek met de rooms-katholieke kerk, heeft besloten dit gesprek te doen geschie den in overeenstemming met de besluiten die op de tweede orthodoxe conferentie van vorig jaar zijn genomen. Deze regeling, opgesteld door een speci ale commissie, is aanvaardbaar voor alle veertien delegaties van orthodoxe kerken die op Rhodos zijn. De resolutie zal ter kennis gebracht wor den aan het oecumenisch patriarchaat en de hoofden van de veertien orthodoxe ker ken. Elke kerk zal vrij zijn de resolutie toe te passen zoals zij verkiest, maar de oecumenisch patriarch zal het recht heb ben „op gepaste wijze te handelen". Dit wordt in nauw bij de conferentie betrok ken kringen zo uitgelegd, dat patriarch Athenagoras paus Paulus VI de resolutie in een persoonlijke boodschap kan doen toekomen. De conventie heeft tevens besloten de theologische gesprekken met de angli-, caanse kerk te hervatten op het punt waarop zij na de bijeenkomsten van 1920 en 1930-1931 waren afgebroken. Patriarch Athenagoras is tevens gemach tigd te werken in de richting van gesprek ken met vertegenwoordigers van de oud- katholieke kerk. Advertentie Player's (Van onze correspondent) BONN Zondag zijn in Bonn de be sprekingen van de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Gordon-Walker, met de Duitse regering begonnen. Hij heeft zijn Duitse collega Schroder bezocht. Vandaag zou hij bondskanselier Erhard ontmoeten. Vanavond keert hij terug naar Londen. De Britse minister is niet met een volkomen panklaar recept voor de moei lijkheden binnen de NAVO, in het bij zonder die welke betrekking hebben op de multilaterale kernmacht, naar Duits land gekomen. Gordon-Walker heeft Bonn thans offi cieel ingelicht over de Britse gedachten met betrekking tot het Amerikaanse plan van de Polarisvloot van twee dozijn schepen. De Engelse variant voorziet in: a. minder schepen; b. eveneens inter nationaal bemande kernbommenwerpers en bases voor geleide raketten. Zulke plannen maken nieuwe bespre kingen nodig en schuiven het nemen van een beslissing enige tijd op. Dat uitstel is vermoedlijk alle betrokkenen niet on aangenaam. Het is niet het enige punt van bespre king. Gordon-Walker zal zeker worden ingelicht over de besprekingen van dr. Adenauer met generaal De Gaulle. Daar bij kan worden opgemerkt dat ook in Bonn steeds meer de mening veld wint dat generaal De Gaulle aan aftreden denkt en dat hij dit heeft verteld aan zijn oude vriend Adenauer. Zou dat inderdaad zo zijn dan zou men ook aan hetgeen de voormalige bonds kanselier bij zijn terugkeer heeft gezegd namelijk dat pas over enige maanden NEW YORK (Reuter) Vier leden van de Verenigde Naties hebben een plan op gesteld om de financiële crisis van de vol kenorganisatie op te lossen en om de Sov jet-Unie te behoeden voor een mogelijk verlies van stemrecht. Het plan is op gesteld door afgevaardigden van Noorwe gen, Nigeria, Venezuela en Afghanistan. Men wil een speciaal fonds stichten waar in alle V.N.-leden vrijwillige bijdragen storten. De Sovjet-Unie is de Verenigde Naties 52,6 miljoen dollar schuldig voor de ope ratie in Kongo, Cyprus en het Nabije Oos ten. Het weigert dit bedrag te betalen om dat zij deze acties onwettig acht. De Ver enigde Staten willen artikel 19 van het Handvest toepassen, dat zegt dat elk lid dat achterstallige contributie heeft van twee jaar, zijn stemrecht verliest. Een verzoeningsplan zal m'oeten worden verwezenlijkt voordat de algemene verga dering op 1 december begint, bekend zal worden wat het resultaat van zijn onderhoud is geweest diepere betekenis moeten hechten. Zolang president De Gaulle aan het be wind is zal Groot-Brittannië niet vragen nieuwe besprekingen over zijn toetreden tot de Europese Economische Gemeen schap te beginnen. Wel heeft de Britse minister gisteren nog eens duidelijk la ten weten dat zijn land graag van het begin af zou willen deelnemen aan de besprekingen over de Europese unie en niet alleen op de hoogte ervan wil wor den gehouden. Die wens heeft in Bonn volledig gehoor en ook instemming ge vonden. Tot slot heeft Gordon-Walker nog wel licht ten overvloede zijn Duitse collega nog eens laten weten dat Groot-Brittan nië verschillen van mening met Frankrijk binnen de NAVO graag zou helpen oplos sen. Het staat echter vast dat Engeland nooit zal twijfelen wanneer het voor de SMETHWICK (Reuter) De Britse minister van Buitenlandse Zaken Gordon Walker, die van plan was in de industrie stad Smethwick in een clubgebouw waar in ook de labourpartij is gevestigd een feestje te geven voor zijn medewerkers in de verkiezingscampagne, is gedwon gen naar een ander gebouw uit te zien omdat het gebouw slechts beschikbaar is als niet-blanken worden geweerd. De plaats kwam tijdens de verkiezings campagne in opspraak, doordat van con servatieve zijde daar de leuze werd ge voerd: „wanneer u een nikker als buur man wilt, stem dan Labour". De conser vatieve kandidaat Peter Griffiths, die vijftien oktober in dit door veel Indiërs en Westindiërs bewoonde district de La gerhuiszetel op Gordon Walker veroverde, ontkende dergelijke leuzen gesanctioneerd te hebben. ROME (Reuter en AP) In een goede renwagon van de Brenner-exprestrein is gisteren een bom ontploft. Niemand liep verwondingen op. Het spoorwegpersoneel had de wagon bij het station van Bressa- none, in Noord-Italië, losgekoppeld omdat men een tikkend geluid had gehoord. Volgens de politie lijkt het erop dat de aanslag verband houdt met de golf van terreur in Alto Adige waar een Duitsspre kende meerderheid al lange tijd ageert voor meer autonomie. Volgens de politie is de bom in een pakje aan boord van de trein gebracht tijdens het oponthoud in Innsbruck door een passagier, waarvan de naam aan de politie bekend is. Hij zou ia Müachea wonen. keus zou worden gesteld tussen een nog nauwere samenwerking met de Verenigde Staten of deelneming aan een Westeuro pees defensieblok zoals De Gaulle dat wil. Het zou dan Washington kiezen. Daarmee werd de Brit nog weer eens ge confronteerd met een kwestie die op het ogenblik de Duitse politiek nauw raakt. Het is de laatste weken duidelijk gewor den dat er in Duitsland zelf met Ade nauer aan het hoofd een stroming is die op alle mogelijke manieren interviews in dagbladen, verdachtmakingen, dreige menten over vermeende Franse reacties de regering-Erhard wil drijven in de richting van een nauwe Frans-Duitse sa menwerking ten koste van de Duitse ver houding met Washington. Noch Erhard noch Schroder heeft aan die druk willen toegeven. Naar het schijnt hebben zij het deze keer gewonnen. Het is echter duidelijk dat er steeds nieuwe aan vallen op hen zullen komen. Minister Gor don-Walker zal ook deelnemen aan de mi nisterraad van de Westeuropese Unie, die de zes E.E.G.-landen en Groot-Brittannië omvat, die vandaag en mogelijk ook morgen in Bonn plaatsvindt. LONG BEACH (AP en AFP) Het on der Liberiaanse vlag varende vrachtschip „Archaelos" seinde zaterdagavond dat het op de Grote Oceaan, ten noordwesten van de Mexicaanse kust in nood verkeer de en dringend hulp nodig had. De 29 op varenden van het zevenduizend ton meten de schip, ging in de boten. Een ander Liberiaans schip „De Evaros", heeft alle schipbreukelingen, zondag aan boord ge nomen. De „Archaelos" was op weg van Vancouver naar het Panamakanaal met een lading graan die, voor Europa be stemd was. LONDEN (Reuter) Inbrekers hebben juwelen ter waarde van ruim 100.000 gul den, die aan de 24-Jarige Deense kroon prinses Margrethe toebehoorden, buitge maakt. De prinses, die in Engeland een vakan tie doorbrengt, was de gast van de mar kies van Northampton, in diens landhuis honderd kilometer ten noorden van Lon den. De dieven zijn haar slaapkamer op de eerste verdieping binnengedrongen, ter wijl beneden een feestje aan de gang was. Morgen zal een besluit worden genomen door de Duitse vakbonden over het al of niet staken van de mijnwerkers in het Ruhrgebied. Zaterdag hebben op verschil lende plaatsen daar mijnwerkers gede monstreerd tegen de politiek van de rege ring en de gevolgen daarvan. Met name eisten zij loonsverhoging en uitstel van de sluiting van bepaalde mijnen. Ook de uit kering van stillegpremies aan de onderne mingen moet volgens deze eisen worden stopgezet. DJAKARTA (Reuter) Indonesië wil volgend jaar zijn eerste kernbom tot ont ploffing brengen. Dat heeft brigadegene raal Hartono, hoofd van de logistieke dienst van het Indonesische leger ver klaard naar aanleiding van proeven met raketten in de buurt van Djakarta. Hartono deelde voorts mee, dat Indone sië volgend jaar zijn eerste geleide projec tiel zal lanceren. De drie strijdmachton derdelen land-, zee- en luchtmacht hebben nu elk hun eigen raketten, vertelde hij. Brigade-generaal Koesoemo vertelde dat Indonesië nu dezelfde intercontinentale ballistische raketten maakt als die in het bezit zijn van de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. PIETERSBURG (AP) Premier Hen drik Verwoerd heeft gedreigd het militai re bondgenootschap met Groot-Brittannië te verbreken als de Britten het contract voor bombardementsvliegtuigen voor de Zuidafrikaanse marine niet nakomen. i De Britse Labour-regering wil de wapen leveranties aan Zuid-Afrika verminderen uit protest tegen de Zuidafrikaanse apart heidspolitiek. Zuid-Afrika sloot het con tract met de vorige conservatieve Britse regering. Depressie Vroeger had ik een vriendin, lerares aan een middelbare school, een typisch intel lectuele vrouw, die, toen ik eens bij haar op bezoek kwam met een kleur van op winding gebogen zat over een brief van een instituut voor handschriftanalyse. Nu moet V mij mijn onkunde op dit ge bied vergeven, maar voor mij behoort (ten onrechte waarschijnlijk) handschriftanaly se, tot bezigheden van het minder serieu ze genre, en ik toonde dan ook dadelijk mijn verbazing over deze nieuwe liefheb berij van mijn vriendin. Ze haastte zich met het geven van een verklaring. Ze had, zo zei ze, bij tijd en wijle last van min derwaardigheidsgevoelens. Dan was het lesgeven haar teveel, ze was de kinderen en haar omgeving beu en ze had sterk het gevoel van volkomen leeg te zijn en niets meer te kunnen. Het ging op den duur wel weer over, er kwam meestal vanzelf een eind aan deze inzin kingen, maar ze had geleerd om deze pe riodes van depressie te vrezen. Nu meen de ze evenwel een remedie gevonden te hebben in het instituut voor handschrift analyse. Ze maakte eenvoudig een bedrag over per giro, stuurde een door haar be schreven blad papier in en kreeg prompt de gewenste analyse toegestuurd. Daar stond dan in, dat ze een sterk karakter had. Ze was energiek, begaafd, enfin, alle eigenschappen, die men zou willen bezit ten waren de hare, want dit had de me neer van het instituut uit haar handschrift opgemaakt. Mijn vriendin kikkerde er zichtbaar van op. Haar zelfbewustzijn groeide weer, haar activiteit werd gestimuleerd en zo kwam ze tenslotte over haar periodes van in zinking heen voor de somma van f 3,75. Aan deze geschiedenis moest ik denken toen ik er zelf laatst slecht aan toe was. Ik wist werkelijk niet wat ik doen moest. Ik had nergens zin in. In de keuken stond een reuze afwas, mijn naaimand puilde uit, er lagen nog zeven ongelezen boeken op mij te wachten en toch wist ik het niet. Ja, zelfs de piano, waar ik meestal wel troost bij vind, was deze keer ontstemd en produceerde slechts onwelluidende klanken. Toen dacht ik aan een handschriftana lyse. Zou deze misschien uitkomst kunnen bieden? Maar ik verwierp deze gedachte weer even snel als zij was opgekomen. Ik had immers op school al een onvol doende voor schrijven? Beroerder hand schrift was nauwelijks denkbaar. Daar zou niemand ooit iets goeds uit kunnen destil leren. En stel je eens voor, dat er voor mij niets dan negatieve eigenschappen uit de bus zouden komen: Mijn laatste restje zelfvertrouwen zou dan nog smadelijk wor den gefnuikt! Bovendien heb ik werkelijk een onmogelijk karakter, zodat, als ik het tegendeel te horen kreeg, ik het toch niet zou geloven. Zo heb ik mij dus wel bewust deze laatste strohalm laten ont glippen om geheel op eigen kompas en met de moed der wanhoop de zee van mijn depressie te weerstaan. Uw medege voel, beste lezers, is nog de enige medi cijn, die tot een snel herstel zal kunnen bijdragen! Marjan van Beek Advertentie h. de graaft Beloften. Generaal Barrientos Ortuno, hoofd van de militaire junta die vorige week de macht van president Pas Estens soro in Bolivia heeft overgenomen, heeft in zijn eerste openbare rede de bevolking beloofd de orde te zullen herstellen. Tijdnood. Het Vaticaanse concilie zal ko mende week de laatste van de huidige zitting niet alleen 's ochtends, maar als dat nodig zal zijn ook 's middags vergaderen. (Van onze correspondent) ROME De Osservatore Romano heeft het volledige plan gepubliceerd voor de reis van de paus naar Bombay begin december. Als het weer dit toelaat zal hij per helikopter naar het vliegveld gaan. In een Boeing International-707 onder Indi sche vlag gaat hij naar Bombay. De paus heeft geweigerd een privé vliegtuig te ge bruiken. Hij zal gebruik maken van een normaal lijnvliegtuig, waarin ook veel journalisten zullen meereizen. In Bombay zal de paus een ontmoeting hebben met Indiase regeringsleiders. Er was sprake van geweest dat hij naar Goa zou gaan, het Portugese gebied dat in 1961 door India is bezet. Aangenomen wordt dat hiervan is afgezien na felle Por tugese reacties. De Philippijnse president Macapagal heeft paus Paulus VI uitgenodigd het vol gend jaar zijn land te bezoeken in ver band met het vierde eeuwfeest van de ves tiging van het christendom op de Philip- pijnen. Pakhuisbrand. In Chicago hebben 450 brandweerlieden 17 uur nodig gehad om een pakhuisbrand te blussen. Het pak huis waarin speelgoed voor kerstmis was opgeslagen, ging verloren. De schade wordt op 21/a miljoen dollar geraamd. Viering. Verdacht van een bomaanslag op de Russische ambassade in Rome op 7 november zijn drie jongelui gearresteerd van 16, 21 en 24 jaar. De politie trof in hun woningen een grote hoeveelheid ont plofbare stoffen aan. Zij wilden met de bom „de oktoberrevolutie vieren". Veroordelingen. Verdacht van samenzwe ring tegen de regering van Zanzibar zijn op dat eiland vijf mensen ter dood ver oordeeld. Een aantal anderen werd ver oordeeld tot gevangenisstraffen van vijf en tien jaar, verscheidene anderen wer den in vrijheid gesteld omdat zij „mis leid' zouden zijn geweest. Onderduikers. In een bos bij Leningrad is een ondergronds verblijf aangetroffen van een vader en zijn 40-jarige zoon die zich 22 jaar schuil hebben gehouden om dat ze indertijd niet tegen de Duitsers wilden vechten. De twee mannen waren gehuld in schaapsvachten. Zij hadden zich 22 jaar niet geschoren noch gewas sen en leefden van voedsel dat ze stalen op de akkers. Nu en dan namen zij kle ren weg die landbouwers buiten hadden laten liggen. Prijs. De Amerikanen professor Albert Sa- bin en professor Wallace Fenn hebben de internationale Feltrinelli-prijs voor medicijnen gekregen. Overleden. Sofia Liebknecht, weduwe van de vroegere Duitse communist Karl Lieb knecht, is in Moskou op 80-jarige leef tijd overleden. Aboe Simbel. Zwitserland zal, behoudens goedkeuring door het parlement, de som van een miljoen Zwitserse franken ter beschikking stellen voor het redden van de tempels van Aboe Simbel in Egypte.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3