Albert van Dalsum neemt grandioos afscheid in Shakespeare's King Lear Bewogen dankwoord van de „majesteit van ons toneel" I l i Het weekeinde NEGEN MUZEN De huldiging van Van Dalsum Musyckcamer met jeugdwerk van Mendelssohn 1 t v MAANDAG 16 NOVEMBER 1964 Kunstmarkt Bloemendaal De Bredase muziek- en balletschool Ilk W nabeschouwingen Hi De radio geeft dinsdag T elevisie programma In de Nieuwe Kerk Sas Bunge IfSfesw VOOR EEN STOREND ONGEÏNTERESSEERD en over- vloedig gedecoreerd publiek in de Koninklijke Schouwburg te Den Haag heeft Albert van Dalsum zaterdagavond de eerste van een serie afscheidsvoorstellingen gegeven als Koning Lear in Shakespeare's gelijknamige tragedie, na een vijfenvijftigjarige toneelloopbaan. Voor wie Van Dalsum dikwijls heeft zien spelen, was weer heel veel aanwezig van wat men in zijn spel altijd bewonderd heeft, in de wijze waarop hij de veeleisende tragedierol gestalte gaf. On middellijk na de wat vreemd strompelende opkomst was er weer dat majestueuze, maar tegelijk heel subtiele met be tekenis geladen gebarenspel, die stem, vaak haast gebroken plotseling nijdig uitschietend maar soms alleronverwachtst WANT BEHALVE de tragedie van de onttakelende ouderdom, kregen wij veel diepere aspecten van de Lear-rol van de aanvang af te zien. Ook de onvol wassenheid van deze mens werd zicht baar in zijn kinderlijk bedelen om be wijzen van genegenheid en zijn „onge- integreerdheid", zoals men tegenwoor dig zou zeggen, die hem extra opvlie gend doet zijn tegen wie hij het meeste liefheeft. Joris Diels was als regisseur zo wijs geweest om zich in de Lear- scènes zo goed mogelijk te voegen naar de enscènering en de opvattingen van Defresne, die „Koning Lear" in 1948 bij het A.T.G. geregisseerd had. Met name de onthutsende sterfscène van Cordelia in de armen van haar waanzinnig ge worden vader viel daarom gelukkig samen met het wellicht toch geïdeali seerde herinneringsbeeld dat men er aan bewaarde. Voor het overige was de op voering aanmerkelijk „moderner" van enscènering dan voorheen. ER WAREN KOSTUUMS en rekwisieten die een vage barbaarse voortijd suggereer den en semi-abstracte decorstukken die als ondefinieerbare brokken hekwerk zo nu en dan uit de kap zakten. Dit alles was overgenomen van een ontwerp voor The Royal Shakespeare Theatre door Abd'Elkader Farrah. Of er in' ons land geen ontwerper te vinden ware geweest met een minder exotische naam maar een nuchterder gevoel voor decors die de handeling werkelijk ondersteunen, lijkt mij een vraag die gemakkelijk bevesti gend te beantwoorden valt. In het algemeen geloof ik trouwens dat men er niet steeds goed aan doet Shake speare's wel uiterst veelbetekenende maar daarom niet minder concrete toneelverha- len al te zeer te stileren. Zo zouden Lear's beide ontaarde dochters in de vertolkin gen van Anny de Lange en Do van Stek gewonnen hebben bij een menselijker en minder abstract-kwaadaardige opvatting. De derde, miskende maar juist meest op recht liefhebbende dochter Cordelia kreeg van Paula Petri een aanvankelijk wat on bestemde maar tegen het slot aan zeg- gingsrkacht winnende vertolking. GIJSBERT TERSTEEG was voortreffe lijk als de zwaarbezochte Graaf van Glou cester wiens ogen in de nu plotseling weer overrealistische opvatting van regisseur Diels inderdaad werden uitgetrapt met heuse bloederige resultaten. Frans van der Lingen liet een weinig persoonlijke versie zien van de goedmoedig-bulderen- de trouwe volgeling Kent, terwijl juist de boze Edmond in de originele opvatting van een vrolijke misdadiger met plezier in het kwaad sterk werd neergezet door Jules Croiset. Carl van der Plas bleef wat vaag als de toch wel brave hertog van Albanië en Kees Coder maakte wel iets geloofwaar dig engs van de perfide hertog van Corn wall. EEN GROTE VERRASSING was de meer dan knappe, ontroerende en bijzon der genuanceerd gebrachte Edgar van Wim van Rooij. Deze jonge acteur blijkt telkens weer speciaal voor Shakespeare een heel bijzondere begaafdheid te bezit ten en vooral in de scènes met zijn voor gewende waanzin tegenover de maar al te werkelijke waanzin van Lear, en de „be roepsmatige" waanzin van de nar wisten zij de voortdurend hoestende zaal doodstil te krijgen. Deze nar werd als een haast doorschij nend breekbaar poppetje gespeeld door Bas ten Batenburg, wel mooi maar moei lijk verstaanbaar. De vele kleine rollen werden veelal bedreven gespeeld (Jack Hom, Reinier Heidemann) een enkele maal ook klungelig (Manfred de Graaf). Men gebruikte de welluidende, maar wel eens wat pompeus-ouderwets klinkende vertaling van A. Roland Holst; en er was muziek van Jurriaan Andriessen die spe ciaal in de stormnacht tot indrukwekkende resultaten leidde. omslaand in een klankrijke, weemoedig-kinderlijke toon, en die merkwaardige altijd op de werkelijke betekenis van de woorden vooruitlopende mimiek met uitersten van een gulle vrolijkheid en een in waanzin verwezen staren. Wie dit alles heeft gezien, kan weer een aantal ontroerende momenten aan zijn verzameling kostbare toneelherinneringen toe voegen. Er was bij deze roluitbeelding ook eigenlijk geen sprake van spélen meer. Albert van Dalsum was deze avond in meer dan een betekenis de vorst die afstand doet van zijn troon en zijn rijk verdeelt onder zijn erfgenamen. Het leek ook wel of de acteur zich meer dan gebruikelijk met de te spelen rol vereenzelvigd had en wel in de meest uiteenlopende aspecten ervan. <1 Aangemoedigd door het grote succes van verleden jaar heeft het „Comité ten toonstellingen Bloemendaal" ook dit jaar weer besloten tot het houden van een Kunstmarkt, die zaterdagmiddag onder grote belangstelling in de kleedkamers van het Openluchttheater door de heren Dick Wentzel en H. Vogelesang officieel geopend werd. Deze expositie die tot en met zatermiddag 5 december 12 uur zal duren, is dagelijks te bezichtigen van tien tot vijf uur en zondags van twee tot vijf uur. In een geestige toespraak hebben bei de genoemde heren de opzet van deze tweede kunstmarkt uit de doeken ge daan. Er is geput uit diverse collecties, zoals van N. Schrier en de kunsthandel F. A. Smit jr. Men vindt er oude pren ten, aquarellen, gravuren, etsen, olieverf doeken en tekeningen, politieke- en spot- krijt van omstreeks 1900, een Japanse prent uit 1850, werk van Stenlen en Albert Hahn (politieke prenten) en vele andere. Doch er is ook werk aanwezig van he dendaagse kunstenaars, zoals Anton Pierk, G. van Duffelen, F. A. van Velsen en Jos. Hoog wout. De prijzen variëren van t V- - ƒ100,-. Van Dalsums King Lear OVER HET GEHEEL genomen mag men de Haagse Comedie erkentelijk zijn voor de inspanningen die het gezelschap zich getroost heeft om van deze voorstel ling, de voorstelling van Van Dalsum te maken maar dat dit heeft geleid tot een zekere verbrokkeling en een merkwaardige vaagheid van opvatting is een bezwaar dat hopelijk bij het inspelen van de voor stelling zal worden opgeheven. Hans van den Bergh Op 24 november wordt „King Lear" in Amsterdam opgevoerd. Een Haarlemse voorstelling is niet voor Tweede Kerst dag te verwachten. Danzi Kwintet. Het Danzi Kwintet gaat voor een tournee van negen dagen naar Duitsland en Scandinavië. Na het eerste concert in Heidelberg gaat het kwintet naar Keulen en Berlijn waar opnamen voor radio-uitzendingen worden ge maakt. Zondag 22 november geeft het Danzi Kwintet een concert in Oslo, in samenwerking met The International Society for Contemporary Music en in het kader van het Noors-Nederlands Cultureel Accoord. De laatste dagen ver blijft het gezelschap in Kopenhagen waas radio-opnamen worden gemaakt. Het bestuur van de particuliere muziek- en balletschool, in Breda ziet zich ge noodzaakt tot (tijdelijke) sluiting van de school over te gaan en de leraren aan een werkeloosheidsuitkering te helpen, nu de middelen tot uitbreiding van de salarissen zijn uitgeput. De school heeft 1000 leer lingen. Dit deelt het bestuur mee in een nieuw spoed-rekest aan de minister van Binnenlandse Zaken mr. E. Toxopeus, zelf oud-leerling van de school. Mevrouw H. van Someen-Downer en drs. Y. van der Werff, resp. Tweede Kamerlid en ge meenteraadslid, hebben inmiddels aange drongen op het voortzetten van de parti culiere school in het belang van het on derwijs in Breda. Het bestuur van de particuliere school verzoekt de minister het besluit van de Bredase gemeenteraad te vernietigen, vol gens welke reeds een directeur is be noemd van het nog op te richten gemeen telijke instituut. „De nieuwe school kan pas tot stand komen, nadat onze school vol ledig ten onder is gegaan", aldus de brief. Sint Nicolaas zette dit jaar en duide lijk na overleg met de N.T.S. voor het eerst voet aan wal in het historische Zuiderzeehavenstadje Hoorn. Dat was hoe jammer dan ook voor een hoofd stad een wijs besluit, want zijn aan komst had niet zilter, schilderachtiger, gezelliger en Hollandser kunnen zijn. Re gisseur Ton Hasebos en de reporters Wim Quint, Herman Broekhuizen en Han- nie Lips maakten er een vertederend verslag van. De t.v.-camera's kwamen werkelijk ogen tekort om het jubileumspektakel van de N.C.R.V. in al zijn feestelijke details op te nemen en aan de huiskamer door te geven. Was het die camera's gelukt, Na „King Lear' had in de Koninklijke Schouwburg een indrukwekkende huldiging plaats die tot bijna één uur duurde. Koningin Juliana, vergezeld door de prinsessen Margriet en Christina woonden haar tot het slot bij. Toen Albert van Dalsum dan ook voor het laatst naar voren trad om de laatste ovatie te onder gaan, sloeg hij de ogen op naar de koninklijke loge en dankte diep neigend de hoge bezoekster in wier richting hij even tevoren in zijn dankwoord had gezegd, dat haar aanwezigheid het grootste was, dat hem aan deze avond zou blijven herinneren. OM EVEN OVER HALF TWAALF, was Albert van Dalsum, na reeds een minu tenlange ovatie van het publiek door Ida Wasserman opnieuw het toneel opgeleid. Het toneel, waar de troon uit het eerste bedrijf van deze prachtige voorstelling weer op zijn koning wachtte, ditmaal ver sierd met een schat van bloemen en om geven door vrijwel alle leden van de Haagse Comedie en een aantal illustere feestredenaars. De staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, drs. L. J. M. van de Laar bracht de dank van de regering over voor de voortreffelijke wijze waarop Van Dalsum het Nederlandse toneel had gediend en bood een bak met bloemen en vaste planten aan voor Van Dalsums boer derij in het Noordhollandse Eenigenburg. Ook burgemeester Kolfschoten gewaag de in een speechje vol esprit van zijn blijdschap Van Dalsum te mogen toespre ken in diens „artistieke residentie" en sprak van de gevoelens van de inwoners van zijn gemeente, die „door deze zaal vol met dankbare Hagenaars" al zo na drukkelijk naar voren waren gebracht. „DALLIE, wij worden weer een brokje armer aan het toneel. Toen ik jou van avond bezig zag dacht ik, mijn God, daar zouden twintig acteurs uit gemaakt kun nen worden.Deze woorden werden uitgesproken door een zelf ook duidelijk geroerde Paul Steenbergen, directeur van de Haagse Comedie die, na „Dal" de eretitel „onze majesteit van het toneel" te hebben gegeven, mevrouw Van Dalsum „een muziekdoossie" aanbood. OOK GEORGETTE HAGEDOORN bleef met het door haar, namens alle collega's van de Haagse Comedie, aangeboden ge schenk in de muzikale sfeer. Het fraai ver pakte cadeau, dat zij op een karretje het toneel opreed, bleek namelijk een gram mofoon te zijn. Dr. Bruining, de voorzit ter van de Vereniging Vrienden van de Haagse Comedie, die als zijn mening uit sprak dat, evenals men vroeger placht te zeggen „wij hebben Bouwmeester nog zien spelen", de huidige generatie later trots zal zeggen „Wij hebben Van Dalsum nog gezien". Hij bood een geschenk aan, dat HILVERSUM I. 402m. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende Woord. 7.15 Ouvertureradio voor vroege mensen. 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Voor de jeugd. 8.20 Ouver ture (verv.) 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Muziek-Mozaïek (gr.). 11.00 Lichte gram mof oonmuziek. 11.50 VolaanVoor uit, praatje. 12.00 Angelus. 12.04 Volks liedjes (gr.). 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Voor de boeren. 12.45 Actualiteiten of grammofoonmu- ziek. 12.55 Religieus nieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte grammofoonmuziek. 14.00 Voor de plattelandsvrouwen. 14.10 Mu- siësta: lichte en amusementsmuziek (gr.). 15.00 Griekse volksliedjes en -dansen (opn.). 16.00 Voor de zieken. 16.30 Onder weg: Godsdienstig programma. 17.00 Voor de jeugd. 17.50 Regeringsuitzending: Sint Eustatius. Spreker: Henk Dennert. 18.00 Lichte muziek. 18.20 Uitzending van de Katholieke Volkspartij. Kaarten op tafel. Een uitzending over politieke zaken, die de aandacht verdienen. 18.30 Radio Volks universiteit: Wijsgerig Perspectief:Artsen en Wijsbegeerte, door Prof. Dr. A. de Froe. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. Aansluitend: Conciliejoumaal. 19.35 Lich te orkestmuziek en zangsolisten. 20.00 Radio Filharmonisch orkest en solist: oude en moderne muziek. 21.15 Is Gods dienst een vak?, gesprek. 21.30 Benej Jisrael I De twaalf stammen, zang en voordracht. 21.50 Klassiek kerkorgelcon cert. (gr.). 22.05 Gregoriaanse zangen en commentaar. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Epiloog. 22.45 Vreemd een keuze uit woord, zang en dans van elders enanders. 23.15 Lichte mu ziek. 23.35 Licht instrumentaal kwartet en zangsoliste. 23.35-24.00 Nieuws. HILVERSUM H. 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtend gymnastiek. 7.20 Lichte grammofoonmu ziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammofoonmu-i ziek. 8.50 Ochtendgymntstiek. 9.00 De groenteman. 9.05 Klassieke grammofoon muziek. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Lichte grammofoonmuziek. 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Nieuws. 11.02 R.V.U.: Film revue: Film vorming waarom? waar? hoe?, door H. Wielek. 11.32 Voor de zieken. 12.00 Licht instrumentaal ensem ble met zangsoliste. 12.20 Regeringsuit zending: Uitzending voor de landbouw. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.33 Lichte grammofoonmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen, even tueel actueel of grammofoonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 Stereofonische uit zending: Metropole orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.40 Schoolradio. 15.00 Stereofo nische uitzending: Pianoduo: Moderne muziek. 15.35 Meester Harman Schin- ckel, een Delftse boekdrukker in de 16e eeuw, klankbeeld, (herhaling van 25 juni 1964). 16.00 Nieuws. 16.02 Alt en piano: klassieke en moderne liederen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 New York calling, lezing. 17.35 Tussen 10+ en 20-; lichte grammo foonmuziek voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Eventueel actueel. 18.20 Stereofoni sche uitzending: Promenade orkest. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Muziek-revue. 20.00 Nieuws. 20.05 Variété Theater (gr.). 21.20 Gehoord, ge zien, gelezen, veertiendaagse gedachten- wisseling over film, toneel en literatuur. 21.50 Inleiding tot muziekbegrip, lezing. 22.05 Orgelconcert: klassieke muziek. 22.30 Nieuws en mededelingen. 22.40 Actualitei ten. 23.00 Gesproken brief. 23.05 Moderne balletmuziek (gr.). 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Grammofoonmuziek. 1.215 Lichte muziek. (Om 12.25 Weerbe richt en mededelingen voor de scheep vaart. 12.50 Beursberichten en program- ma-overzicht. 13.00 Nieuws. 13.20 Kamer muziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Schoolradio. (Om 15.00 Nieuws). 15.45 Amusementsmu ziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Duitse les. 16.24 Kamermuziek. 17.00 Nieuws. 17.15 Jazzmuziek voor de jeugd. 17.45 Harmoniemuziek. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesportbe- richten. 18.30 Orkestmuziek. 18.45 Sport kroniek. 18.52 Lichte muziek. 19.00 Nws. en radiokroniek. 19.40 Draaiorgelmuziek. 19.50 Syndicale kroniek. 20.00 Hoorspel. 20.52 Stemmige muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Amerikaanse volksmuziek. 22.45 De Zeven Kunsten. 23.00 Nieuws. 23.05 Stem mig gemengd avondprogramma. 23.55 Nieuws. 24.00-0.10 Voor de scheepvaart. VOOR MAANDAG NEDERLAND I NTS: 19.30 De Bassist (Comedy Caper TV- film). 19.45 Openbaar Kunstbezit. 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.20 Uitzending van de Chris telijk Historische Unie. 20.30 Openbaar Kunst bezit, toespraak. 20.35 Broadway goes Latin, mu zikale show. 20.55 Stichting Socutera. 21 00 Ge jaagd In de nacht (Odd man out), speelfilm. (Beide keuringen 18 jaar). 22.55-23.00 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Journaal. NCRV: Rendez-vous a Paris, gevarieerd programma. 20.35 Micro: De levende cel (II), documentair programma. 20.55 Play Bach, gefilmde dansmeditatie. 21.25 Inter view 21.55-22.10 Attentie. NOORDZEE 18.30 Super Car; 19.00 Popeye; 19.09 Wist u dat; 19.24 Danger Man; 22.00 87th Precinct. VOOR DINSDAG NEDERLAND I NOT-NTS: 11.05-11.30 Schooltelevisie. NTS: 19.00 Weekjoumaal voor gehoorge stoorden. 19.30 Walter and Connie En gelse les (les 6) (herh.) en les 7. 20.00 Journaal. KRO: 20.20 Jan en Alleman, licht programma. 20.45 Concertgebouwor kest: klassieke en moderne muziek. NTS: De Bezetting XIX: documentaire over Nederland in de Tweede Wereldoorlog. 22.25-22.30 Journaal. NEDERLAND H •NTS: 20.00 Nieuws. AVRO: 20.02 De schone heks, T.V.-film. 20.25 Artistieke ontmoetingen. NTS: 21.10 De Vijfde Co lonne, T.V.-film. RKK: 22.10-22.35 Geloofs brieven, derde van een serie T.V.-uitzen- dingen over geloof en geloofsbeleving. NOORDZEE 18.30 Wilhelm Teil; 19.00 Mr. Magoo; 19.08 Club du Piano; (Wayenberg en Stallaert); 19.25 Bob Cummingsshow; 22.00 Wagon Train. de afscheid nemende acteur zeer van pas zal komen nu hij, zoals hij heeft aangekon digd, zich meer op zijn hobby, het schil deren, zal gaan toeleggen: een schilders ezel. Een cadeau, waarvan even later nog een exemplaar het toneel zou worden op gedragen. Jules Croiset bood namelijk met een voortreffelijk speechje namens alle jongeren van het Nederlandse Toneel aan „Meneer Van Dalsum" „want wij zou den er eenvoudig niet over durven den ken, u „Dal" te noemen" ook een ezel aan en allerlei attributen om te schilde ren: een palet, penselen, verf, linnen etc. en een forse bul, compleet met de handte keningen van alle gevers en geefsters. Al- bert Van Dalsum zei op zijn gemak la ter te zullen bekijken, wie allemaal tot die groep jongeren behoren, waar hij nog lang zeer nauw mee verbonden hoopt te mogen blijven. En wat de dubbele ezel betrof, die mocht geruild worden voor verf of andere schildersbenodigdheden ZEER PERSOONLIJKE WOORDEN kwam Rob de Vries, directeur van het Nieuw Rotterdams Toneel en eens talent vol beginneling bij de toneelgroep van Al- bert van Dalsum uitspreken. Hij bracht de fiere houding van Van Dalsum tijdens de oorlogsjaren in herinnering en sprak met waardering over de tijd, dat hij in A.T.G.- verband, samen met de nu 75-jarige in de Amsterdamse Stadsschouwburg speelde. Daarmee rakend aan een belangrijke pe riode in Van Dalsums carrière, die anders op deze avond wellicht onbesproken zou zijn gebleven. Het officiële Amsterdamse toneel had op deze avond het „noblesse oblige" namelijk kennelijk niet in gedach ten en schitterde door afwezigheid. Zeer waarschijnlijk, omdat voor de hoofdstad de enige echte huldiging van Van Dalsum zal zijn die, welke in de Stadsschouwburg aldaar plaats vindt. Maar enige belang stelling had toch bepaald geen doublure hoeven te betekenen van wat men dan ook van plan is in de stad, waar een tien tal jaren geleden een nogal abrupte streep werd gezet onder een toch voor ons natio nale toneel toch wel heel belangrijke pe riode in de scnouwburg op het Leidse- plein NADAT BOB VAN LEERSUM nog een greep had gedaan in de stapel gelukstele grammen en o.a. had laten horen, dat op deze avond met Van Dalsum werd meege leefd door Jacqueline Royaards-Sandberg, Hetty Beck, Charlotte Kohier, Fie Carel- sen, Dora Paulsen, Richard Flink, Ben Royaards, het Nederlands Kamertoneel te Antwerpen en nog een heleboel oudere en jongere collega's, schouwburgdirecteuren, toneelgezelschappen, was het laatste woord aan Albert van Dalsum. Het werd een zeer bewogen dankwoord. Een woord van dank, gepaard aan wee moed en een zeker verdriet. „Want ik ga niet heen, omdat ik mij op het hedendaag se toneel niet meer thuis zou voelen of niet meer mee zou kunnen, maar omdat een kunstenaar ergens waardig de deur achter zich moet dicht trekken". In de nachtelijke uren volgde nog een zeer geanimeerde ontvangst, welke Van Dalsum door het Haagse Gemeentebe stuur in de zalen van het stadhuis in de Javastraat werd aangeboden. Het schilderij „Tahitiaanse en jon gen" van Paul Gauguin, dat in 1899 geschilderd is en toen f 200 opbracht, wordt op 25 november bij Sotheby in Londen geveild. Het schilderij, op tweede plaats van links, zal naar men verwacht tenminste 1.300.000 opbrengen. dan waren wij ogen tekort gekomen. Wie de tijd had, zaterdagmiddag dit twee uur durende voriété te volgen, moet enigs zins vermoeid wel beseft hebben, welk een uniek t.v.-programma dit was. Groots van opzet en rijk aan verrassin gen was ook de musical „Vadertje Lang been", die bewerkt door Willy van He- mert en Harry de Groot zaterdag avond door de N.C.R.V. op het scherm werd gebracht. Van Hemert, die ook voor de regie tekende, kon steunen op een bij zonder goede rolbezetting, waarvan wij o.m. Jenny Arean, Jack Gimberg alias John van Dreelen, Lies de Wind, Caroline Kaart en Riek Schagen noemde. Op deze avond viel voorts een knappe aflevering op van de rubriek „Attentie", die nu ook tot ontwikkeling schijnt te ko men. De daarin opgenomen reportage van het in Veenhuizen gelegen strafkamp voor verkeersdelinquenten was, in al zijn kies heid, zeer onthullend en werkte misschien nog wel afschrikwekkend. Op het tweede net zagen wij gisteravond voor het eerst de Tom Ewell Show, die evenals de series van Dick van Dyke en Donna Reed bedoeld is als een rose lach spiegel voor het doorsnee-gezin. Het zeer geestige spel van Tom Ewell zelf (eens maakte hij van „The seven year itch" een bioscoop-succes) deed ge heel vergeten, dat men ons in dit genre wat teveel laat zien. Al heeft Corrie Brokken zelf weinig te bieden en moet zij het in haar zang van (vaak knappe) imitaties hebben, haar show van gisteravond zat, mede dankzij Theo Ordeman en George Garden goed in elkaar. De wijze, waarop zij „credit" gaf aan alle, stille medewerkers was mede dankzij die cameramensen, lampenisten en geluidstechnici een echt stukje tévé. Haar gesprekje met Catherina Valente was misschien niet ondaan van enige com merciële trekjes en van gelegenheids vriendschap, het was in ieder geval ge zellig. De jonge Amerikaanse Nederlan der Ronnie Tober toonde zich voorts een veelbelovende show-zanger en er was ook nog een Geesink in het programma, deze keer niet Anton maar Joop, van de pop- pen- en tekenfilms, die de kans kreeg even over zijn levenswens, het Holland Panorama te praten. En het moet ook ge zegd worden, Corrie zelf zong, naast ontel bare buitenlandse schlagers, songs en chansons, enige aardige Nederlandse lied jes. J. Damshuizer SINDS ENKELE JAREN zijn de zater dagavondconcerten van de Haerlemsche Musijckcamer in de Nieuwe Kerk tot een gewaardeerde traditie geworden. De akoestiek is als het ware op maat ge maakt voor klankkleur en volume van een kamerorkest, terwijl de medewerking van de kerkvoogdij tegemoetkomt aan het ver langen van de bezoekers naar een ver warmde ruimte, koffie in de pauze en de mogelijkheid om de executanten een ap plausje te brengen. Dirigent André Kaart had wederom een belangwekkend programma samengesteld, te beginnen met een Canzone voor dubbel- korig strijkorkest van Orindia Bartolini, Venetiaans tijdgenoot van Giovanni Ga- brieli, een Hoboconcert van ene Ernst Eichner, Mannheims componist uit de school van Johann Stamitz met de twin tigjarige Thomas Walta uit Arnhem als solist, en een concert-aria „Praise of Har mony" van Henry Purcell,met als soliste de eveneens nog jeugdige Stans Mook, leerlinge van de bekende zangpedagoge Coby Riemersma. VAN DIT DEEL van het programma kon ik helaas alleen het laatstgenoemde werk bijwonen, en constateren dat een ont wikkelde techniek en een soepel stemge bruik aan de Italianiserende curven van Purcell's melodiek alle recht deden. Bo vendien was het geen „domme" manier van zingen, als U begrijpt wat ik bedoel, maar één die tot overgave aan de muziek leidde, zodat het te hopen is dat wij" Stans Mook vaker in Haarlem te horen krijgen. De tweede helft van de avond bracht een jeugdwerk van Mendelssohn dat voor de meeste toehoorders met mij wel een première geweest zal zijn. Deze Schwei- zer Symfonie voor strijkorkest is het werk van een vijftienjarige jongen, wat bijna niet te geloven is, gezien de beheerste fantasie en de genuanceerde vormzin waarmee het geheel is uitgewerkt. In het andante bijvoorbeeld hoort men harmoni sche wendingen die tien jaar later in de Italiaanse Symfonie zullen terugkeren. Het lang niet eenvoudige stuk was terdege voorbereid, er zullen niet veel ensembles van amateurs aangevuld met enkele mu- ziekstuderenden zijn die een dergelijk werk zo kunnen brengen. Als de Musijk- camer het op repertoire houdt, zal de uit voering zeker nog aan kernachtigheid (in het eerste deel) en spitse attaque (in het scherzo) winnen. Inmiddels was het dui delijke succes zeker gerechtvaardigd. .v.-.v..-..'.v. y

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5