Carl Marks drijft nog aardig handel in czaren-obligaties IN DE VISHAL EN OP ZEE Winst Koudijs bleef gelijk „Uitkeringen voor gemeenten moeten sneller toenemen" De Beurs Aardgas speelt „Interno" parten Rotterdam leent 75 min a 5% „Gesprek zaterdag was een sof" Grundig tekent beroep aan in zaak| tegen Consten Silicosegevallen in Limburgse mijnen gedaald Drs. Roemers verbaasd dat prijzen niet ter sprake kwamen Amsterdam krijgt petrochemisch bedrijf Directie Staatsmijnen Vijf gewonden bij slippartij in Velsen Jongelui pleegden een inbraak om boete te betalen VW-directie wil geen Nederlandse arbeiders aantrekken Margarine duurder SCHEEPVAARTBERICHTEN Vijftig koeien onder stroom Werkgevers tegen wéér een nieuwe spelling MAANDAG 16 NOVEMBER 1964 23 man ontslagen N K V-voorzitter Recordomzet 8 P.v.d.Aop demonstratief congres: A utomatisering WEEKABONNEMENTEN NEW YORK (AP) De obligaties van sommige, reeds lang verdwenen staten zijn veel meer waard dan het papier, waarop zij gedrukt zijn. Wall Street vraagt zich steeds weer af: waarom? Elk jaar steken vele beleggers steeds weer geld in de verbleekte sterren van tsaristisch Rusland, Estland of de failliete republiek Cuba. Er is een tamelijk actieve handel in obli gaties, uitgegeven door de geliquideerde ten zijn", zegt Zeeman. „Zij wachten op het moment, waarop Fidel Castro heen gezonden wordt en een nieuwe regering zal proberen krediet in het buitenland te krijgen". Verder wordt regelmatig gehan deld in Poolse en Silezische obligaties uit de jaren voor de tweede wereldoorlog. Maar het merkwaardigste is, dat naast elk van deze om mysterieuze redenen zo waardevolle obligaties tientallen andere regeringen van staten, die thans onder bestaan, waarvan zelfs de geduldigste spe- PnmmilnKtl vi>ll howind oénon kni l i - communistisch bewind staan. Met het ge tij van de internationale gebeurtenissen gaan de koersen op en neer, hoewel dat getij het speculatieve scheepje van de be leggers hoogstwaarschijnlijk nooit de vei lige haven zal binnenbrengen. De aantrekkelijkheid van die oude obli gaties schuilt ten dele in het feit, dat zij voor een koers van enkele percenten te krijgen zijn. Toen Kroestsjev van het to neel verdween, steeg de koers van de dol- I larobligaties van Tsaristisch Rusland van lVi tot 3 percent. Volgens Harry Zeeman, specialist op het gebied van buitenlandse obligaties van Carl Marks and Company In New York hebben de makelaars behal ve de Russische dollarobligaties ook nog flinke voorraden Russische roebelobliga ties. Maar die laatste stukken zijn in de ogen van de speculanten lang zo aantrek kelijk niet. Niemand weet waar het ver schil in zit. Een dollarobligatie noteert 3 pet. Met dat bedrag van 30 dollar kan I men oude roebelstukken tot een nominale waarde van 100.000 roebel kopen. Een ander mysterie is de handel in Estlandse staatsobligaties. Deze oostzee- staat ging in 1940 in de Sovjet-Unie op. Sinds 1 januari 1941 is op de stukken niets meer betaald. Toch zijn sommige van de ze stukken onlangs voor 9 percent van eigenaar verwisseld. In obligaties van de republiek Cuba wordt een levendige han del gedreven tegen koersen van 20 tot 30 percent. „Deze stukken worden gekocht door mensen, die uitermate geduldige speculan- Bij de ongeveer 200 werknemers tellen- I de haardenfabriek Intemo te Breukelen zijn vorige week 23 werknemers ontslagen in verband met een volledige stilstand in de kolenhaardenproduktie. De ontslagenen konden meteen tewerk worden gesteld in bedrijven in de omgeving. Er heerst op het ogenblik, aldus directeur M. C. Eng- bersen, een kopersstaking ten aanzien van kolenkachels en om niet met een te grote voorraad te blijven zitten hebben wij de produktie hiervan tijdelijk stop gezet. De produktie van oliehaarden daarentegen is I iets opgevoerd. Het wachten is nu op de laatste benodigde goedkeuring van de Gasunie van de nieuw ontwikkelde gas haard. Deze goedkeuring wordt komende week verwacht en dan is het streven de nieuwe aardgashaarden volgend jaar I Januari op de markt te brengen, aldus de| directeur. culant niets wil weten. „Duitse obligaties van 1918 tot 1924?" vroeg Zeeman. „Wij hebben kluizen vol van die stukken". De gemeente Rotterdam heeft met een bankiersconsortium overeenstemming be reikt over de aangekondigde uitgifte van 5Y2 obligatielening van 75 miljoen tegen een koers van 99,75%. Het bedrag van de lening zal in het algemeen lenings fonds van de gemeente worden gestort. Het ligt in de bedoeling de 75 miljoen te gebruiken voor consolidatie van vlot tende schulden en financiering van ka pitaaluitgaven. De raad zal het voorstel van B. en W. over de uitgifte van deze lening vandaag in een extra vergadering behandelen. Stop haringaanvoer schol 57—51, kleinmiddel en schol I 53—44, Nadat medio juli van dit jaar was be- ^^bot" 20—15' poon "5—haa^aB—23" sloten om de gezouten-haringaanvoer van ce'stripte wiitin'2 2fi 10 har-in» 1R 40 ia an rip tppif iQfid/iofis cnc rvnp I sesirzpie wijting Zb—10, haring 18.4014.40, makreel 46—45, tarbot 200—124, griet 160 de teelt 1964'1965 te beperken tot 525.000 kantjes, heeft de redersvereniging voor de Nederlandse zeevisserij thans verzocht om de teelt in ieder geval niet later dan met ingang van 1 januari 1965 te sluiten, ook indien op die datum het gestelde maximum van 525.000 kantjes nog niet zou zijn be reikt. Na het bereiken van dit maximum is nog een uitlooptijd van vijf dagen aan gehouden, ten einde te vermijden, dat ten aanzien van zich op zee bevindende sche pen, welke de gezouten-haringvisserij uit oefenen, ontheffingen zouden moeten worden verleend. De rederijen zijn dan in de gelegenheid hun schippers tijdig tevoren te waar schuwen. Óp de aanstaande vergadering van het produktschapsbestuur zal hier omtrent een beslissing worden genomen. Aanvoer van maandag 130, tongschar 140. Scheveningen De aanvoer te Scheveningen bestond hedenmorgen uit: 50 kisten schelvis, 50 gul en kabeljauw, 300 haring, 75 schol en 3000 kilogram tong. Woensdag zal er opnieuw een be spreking plaatsvinden in de Stichting van de Arbeid inzake het loonoverleg, waar Maandagmorgen werden in IJmuiden aangevoerd door 98 vaartuigen 13.610 kis- Sf P za' worden ge ten vis, 850 stuks stijve kabeljauw en I voerd tussen de Stichting en de regering. 30.000 kilogram tong. Bij de aanvoer waren: bijeenkomst, die zaterdag is gehou- 2050 kisten schelvis, 410 wijting, 210 gul en den, is een sof geworden, aldus de heer kabeljauw, 260 koolvis, 5700 haring, 1100 P. J. J. Mertens, voorzitter van het spanharing, 10 makreel, tarbot, 680 varia. Prijzen van maandag 5, 2440 schol, 150 van Nederlands Katholiek Vakverbonc (N.K.V.), toen hij zaterdagmiddag in de Twentse schouwburg een feestrede hield Per kilogram, in guldens: Heilbot 5.40- I naarinleiding van het feit dat 75 jaar tarbot 4.20—4, grote tong 7.26—7.07, ge,eden door kapelaan Ariëns in En- grootmiddel tong 65.78. kleinmiddel tong schede de eerste r.-k. arbeidsorganisatie 6.1105.54, tong I 7.336.85, tong II 7.35in Nederland werd gesticht. 6.80, zalm 7. 1 Per 125 kilogram: Grote kabeljauw! De voorzitter van het N K V zei dat de 150—108, middel kabeljauw 130—104, grote werkgevers zich tot de regering hebben koolvis 110, grote witte koolvis 140, middel gewend met de bedoeling om een front te vormen tegen de wensen van de werk nemersorganisaties. De regering heeft ech ter niet de zijde van de werkgevers ge- I kozen, en evenmin die van de werknemers. I Dit is, aldus de heer Mertens, een verstan dige opvatting van de regering, die zich niet tot een uitspraak heeft willen laten verlokken over de opvattingen, die de werkgevers hebben ten aanzien van het koolvis 196, grote leng 9896. Per tien stuks: grote kabeljauw 13096 middel kabeljauw 5743 Per stuk: haai 60. Per hoop: vleet 48. Per 50 kilogram: Grote schelvis 5653, middel schelvis 5444, kleinmiddel schel vis 4624, schelvis I 3826, schelvis II 18—9, gul I 57—51, gul II 5147, gul III 2113.50, witte koolvis I 3020, witte I loonoverleg. Wat ons betreft had die bijeen koolvis II 2116, grote schol en middel Een brand in de textielfabriek J. F. Scholten en Zoon in Goor heeft zon dagmorgen voor acht a negen miljoen gulden schade veroorzaakt. Het oud ste gedeelte van de fabriek, met onder andere twee van de vier weverijafdelingen, brandde geheel uit, ondanks de gezamenlijke be strijding door brandweereenheden uit Goor, Enschede en Hengelo en door de fabrieksbrandweer. De foto toont hoe de brandweerlieden zich op sommige plaatsen met hun mate riaal een weg over de daken moes ten zoeken om het vuur te bereiken. Met de ondernemingsraad wordt vandaag overleg gepleegd over het te werkstellen van een deel van het per soneel bij andere bedrijven, in de eerste plaats bij het moederbedrijf in Enschede. Op het fabrieks is er leeg geldkistje gevonden, hetgeen vol gens de politie op inbraak zou kunnen wijzen. Grundig zal beroep aantekenen tegen de uitspraak van de Europese economi sche commissie volgens welke de firma de anti-trust bepalingen van het Ver drag van Rome geschonden zou hebben. De rechtskundig adviseur van Grundig deelde mee, dat het beroep nog deze maand bij het Europese gerechtshof in Luxemburg zal worden aangetekend. De commissie bepaalde op 23 septem- Het aantal gevallen van silicose in de Limburgse mijnen is vanaf 1950 gedaald met bijna 12 percent. In dat jaar bedroeg het percentage 27 pet. tegen 15,3 pet. in 1961. Er werken ongeveer 25.000 mijnwer kers in de ondergrondse werken van de Nederlandse mijnen. Dit heeft de direc teur van de geneeskundige dienst van de Nederlandse steenkolenmijnen, dr. A. V. M. Mey, zaterdag meegedeeld tijdens een ber dat Grundig de anti-trust bepalingen silicose-conferentie in de schouwburg in overtreden had door de Franse firma Heerlen. Consten aan te stellen als alleenverte genwoordiger van Grundig in Frankrijk. Het boekjaar 1963/1964 is voor N.V. Koudijs' Voederfabrieken B.K. niet onbe vredigend geweest. De omzet was groter dan in enig voorafgaand boekjaar. On danks de loon- en kostenstijgingen heeft de netto-winst zich kunnen handhaven. Het saldo exploitatierekening nam toe van 1,03 miljoen tot 1,17 miljoen. Aan het vernieuwingsfonds werd gedoteerd 418.652 en extra gedoteerd 50.000. Als saldo winst resteerd 568.912 vorig jaar 524.012). Voorgesteld wordt 9 percent dividend (onveranderd) over een onver anderd kapitaal van 5 miljoen. In het boekjaar vond, aldus het verslag, een aanzienlijke teruggang plaats van de pluimveestapel voor legdoeleinden, waar door ook een daling in de omzet van de mengvoeders voor deze dieren moest wor den aanvaard. In de sector van de pluim veevoeders voor slachtdoeleinden kon een niet geringe uitbreiding tot stand worden gebracht. In de sector van de varkens voeders vond evenzeer een uitbreiding plaats- Men stelde vast, dat silicose in Neder land nog steeds een moeilijk verkoopbare zaak is, zodra de Invaliditeitswet ermee gemoeid wordt. „Silicose wordt wel als beroepsziekte erkend, maar het aantonen van de mate daarvan is zeer moeilijk. Zodra we kunnen aantonen dat een mijn werker astma, bronchitis of een andere ziekte van de luchtwegen heeft, accep teert men ook silicose", zo zei dr. Mey, die de bestrijding van de ziekte een taak vond van allen die in de steenkolenmij nen werken. Wat de resultaten tot nu toe betreft noemde hij Nederland een gunstig buiten beentje in de K.S.G. omdat de stofgren- zen in de mijnen zeer scherp zijn gesteld. Het aantal silicosegevallen is zeer sterk teruggelopen. Daarnaast worden silicose- patiënten de laatste jaren veel sneller uit de stofrijke omgevingen gehaald en elders te werkgesteld dan vroeger het geval was, zo besloot dr. Mey zijn toespraak. Zwaar wegen in dit verband volgens minister Veldkamp de volgende beleids punten: oplossing van de woningnood, verhoging van de AOW'AWW-uitkeringen en tegengaan van de bedenkelijke infla toire ontwikkeling. Er is in het overleg nauwelijks over prijsbeleid gesproken Werkgeversvoorzitter ir. Bosma zei nu dat dit ook niet zozeer de bedoeling was ge weest. Hij ontkende dat de werkgevers na de vorige stichtingsvergadering hadden gezegd dat zij van het prijsbeleid thans bij de regering een belangrijk punt zouden maken. Pas volgende week zaterdag zullen zij dat eventueel doen. „De uitspraken, die de regering thans heeft gedaan", aldus ir. Bosma, „zijn voor ons voldoende om ons beleid nader te be palen. Wij realiseren ons dat wij nu niet meer weken kunnen blijven doorpraten terwijl de onderhandelingen in de bedrijfs takken al beginnen". Over het komende gesprek in de stich ting zei hij: „Wij zullen alles in het werk stellen om tot overeenstemming te gera ken, zodat wij ons bij een mislukking geen zelfverwijt behoeven te maken". En over het prijsbeleid: „Als de regering zegt dat zij hetzelfde beleid handhaaft, wil dit nog niet zeggen dat dit voor een soepele uitleg vatbaar is". De heer Roemers verklaarde verbaasd te zijn dat de werkgevers het prijsbeleid nauwelijks hebben aangeroerd. Over de door de werkgevers voorgestelde 3 procent loonronde zei hij„Daar gaat nu al 2,3 per- De Amerikaanse chemische onderneming Marbon Chemicals heeft de bevestiging gekregen dat haar rijksgoedkeuring zal worden verleend voor de bouw van een petrochemisch bedrijf in het West-haven gebied van Amsterdam. Dit heeft de di recteur van het gemeentelijk bureau voor handels- en industriebelangen vanochtend bevestigd. Met de bouw van het nieuwe bedrijf zal, zo wordt verwacht, in het voor jaar van 1965 kunnen worden begonnen. Marbon Chemicals, een dochteronderne ming van het Amerikaanse Borg-Wamer Concern, produceert grondstoffen voor de plasticindustrie. Het nieuwe bedrijf in Am sterdam zal zgn. ABS-polymeren gaan maken, die op de Euromarkt zullen wor den afgezet. komst niet plaats behoeven te vinden. De schuld daarvan ligt niet bij de regering en niet bij de werknemers, maar bij de werk gevers. Het standpunt van de regering is: u gaat onderhandelen in de Stichting van de Arbeid en als het daar niet goed gaat, dan dient men zich tot ons te wenden, aldus de heer Mertens. De hoofddirectie van de Staatsmijnen heeft besloten om ir. J. Bloemendal, thans directeur van de mijnbedrijven, met in gang van 1 januari 1965 als directeur in algemene dienst in het bijzonder te be lasten met algemene en commercieel- technische taken op het gebied van aard gas. Dit besluit houdt verband met de toe genomen activiteiten van de staatemijnen in de maatschappij Staatsmijnen—NAM, alsook die ten behoeve van de N.V. Neder landse Gasunie, waarin zoals bekend, de staatsmijnen voor veertig percent deel nemen. Ir. Bloemendal die reeds sedert april 1963 optreedt als commissaris van Gasunie zal in zijn nieuwe functie ressorteren onder hoofdredacteur ir. W. van Os. cent af voor AOW-AWW-premie. Het feit dat de regering die premie uit de lonen wil halen betekent kennelijk dat zij wel iets ziet in een ruimere loonsverhoging. Bij 3 percent", aldus de heer Roemers, „mislukt het overleg beslist". Het loon- en prijsoverleg, dat zater dag in Den Haag tussen de Stichting van de Arbeid en de regering is gevoerd, is geëindigd met de mededeling dat zaterdag 21 november het gesprek wordt voortge zet. Woensdag a.s. komt het bestuur van de Stichting bijeen voor intern beraad. Minister Veldkamp verklaarde na af loop dat de werkgevers slechts het stand punt van de regering hadden gevraagd met I betrekking tot de sociaal-economische po litiek na het recente SER-rapport. De minister zei: „Het kabinet is mo menteel niet in staat daarover een defi nitief beleidsoordeel te geven. Maar wij hebben in het SER-rapport ook geen aan leiding gevonden onze beleidsdoelstel lingen te veranderen. Die zijn: in alle sec toren van het sociaal-economische leven moeten offers worden gebracht om de be talingsbalans zo spoedig mogelijk gezond te maken. Op de Amsterdamseweg in Velsen is zondagmiddag een personenauto geslipt en tegen de zuidelijke leuning van de brug over het zijkannal C gebotst. De vijf inzittenden van de. wagen, een doktersge zin uit Den Helder, zijn met verwondin gen'in het ziekenhuis opgenomen. De auto die door de echtgenote van de arts werd bestuurd reed met grote snel heid in de richting van Amsterdam. Bij het zijkanaal C ging de wagen door onbe kende oorzaak aan het slippen waardoor de bestuurster de auto niet meer in haar macht had. Met een ontzettende klap reed de wagen tegen de zuidelijke brugleuning IAC| crcrpIVPrhnnuH op en kwam vervolgens dwars op de rij- ao v c 1 UUUgU baan tot stilstand. De 39-jarige bestuurster, haar echtge- Vandaag is het tarief voor daggeld (call noot en hun drie kinderen van 9, 5 en 4 money) met een half percent tot 2V2 jaar zijn eerst naar het Antoniuszieken- verhoogd. Dit als gevolg van het feit, huis in Velsen overgebracht. Later zijn ze dat de banken gaan sparen om aan het in een ziekenhuis in Den Helder I verhoogde bedrag van de strafdeposito, opgenomen. ad 233 miljoen, voor de periode van De auto werd zwaar beschadigd en 115 november tot 14 december te kunnen moest worden weggesleept. Het verkeer voldoen. Hierdoor worden middelen aan was ter plaatse ongeveer een half uur ge- de markt onttrokken, met als gevolg een stremd. grapper wordende geldmarkta. In de nacht van vrijdag op zaterdag heeft de Velsense politie op de pechstrook van de Tunnelweg in Velsen twee Haar lemse jongelui aangehouden, die ervan verdacht werden diezelfde nacht ingebro ken te hebben in een fabriekje 'in Haar lem. Het tweetal bleek namelijk in de auto een opengebroken geldkistje te heb ben en twee elektrische boormachines. De jongens werden overgegeven aan de Haarlemse politie en nadat ze een beken tenis hadden afgelegd ingesloten. De beide knapen hadden in de nacht van vrijdag op zaterdag ingebroken in een fabriekje in Haarlem. Ze waren over een betonnen schutting geklommen en hadden aan de achterkant van de fabriek een deur van een magazijn geforceerd. Ze ver dwenen met een geldkistje, waarin zich 58,- bevond, en twee elektrische boor machines met een gezamenlijke waarde van f 350,-. De jongens, een 18-jarige kantoorbedien de en een 19-jarige timmerman beiden uit Haarlem, kregen met hun auto pech op de Tunnelweg in Velsen. Daar trof de po litie van die plaats hen aan. Bij een kor te ondervraging vielen ze door de mand. De diefstal was opgezet zo verklaarde de kantoorbediende aan de Haarlemse po litie —om een boete van f 500,- te kun nen betalen. De jongeman werd namelijk enkele we ken geleden door de Haarlemse politie rechter veroordeeld tot het betalen van dit bedrag omdat hij samen met zijn broer een bumper van een auto had gestolen. De bumper moest dienen voor de auto van de jongeman, die hij voor een be drag van f 500,- had gekocht. Aan het voertuig bevonden zich destijds geen bum pers. De auto, waarin het tweetal door de Velsense politie was aangetroffen, bleek de betrokken auto te zijn. De kantoorbe diende bleek bovendien nog niet in het bezit van een rijbewijs te zijn. WOLFSBURG (AP). De Volkswagen- fabrieken in Wolfsburg hebben vandaag de berichten ontkend volgens welke de maat schappij Nederlandse arbeiders zou trach ten aan te trekken voor zijn nieuwe fabriek in Emden in Noord-Duitsland. Een woordvoerder van de maatschappij commentaar gevend op een bericht afkom stig van de A.N.M.B. dat 1.500 Nederlandse arbeiders voor deze nieuwe fabriek zouden worden aangezocht, zei dat Volkswagen verwacht de 3.000 arbeiders die in de nieuwe fabriek te werk zullen worden ge steld te kunnen vinden in Duitsland in de omgeving van Emden. Met dit aantal zou volgens de woordvoerder in de behoeften van de eerste fase van de nieuwe fabriek zijn voorzien. Het pakje margarine van 250 gram is met ingang van vandaag weer een cent duurder geworden. De Bond van Neder landse margarinefabrikanten verklaart ook deze verhoging uit de sterke stijging van de grondstoffenprijzen op de wereld markt. De Partij van de Arbeid heeft zaterdag in Krasnapolsky in Amsterdam een de monstratief congres gehouden onder het motto „de gemeenten in de klem". Op het congres werd met algemene stemmen een resolutie aangenomen, waar in er bij de regering op wordt aangedron gen om na een onderzoek naar de werke lijke behoeften van de gemeenten de uit keringen uit het gemeentefonds sneller dan met vier percent per jaar te doen toe nemen. Hierop vooruitlopende wil men, in over eenstemming met het advies van de ver eniging van Nederlandse gemeenten, de uitkeringen uit het gemeentefonds voor 1965 alsnog met f 67.000.000 verhogen, ten- Met de bouw is begonnen van een doseer-silo-complex voor bewaring van schrootsoorten. Hiermee gaat men de weg op van de volledige automatisering der fabricage. De directie meent de toekomst met vertrouwen tegemoet te mogen zien, mede gelet op de tot stand gekomen samenwerking met de N.V. Meelfabrieken der Nederlandsche Bakkerij (Meneba) te Rotterdam. In verband met deze samenwerking is een statutenwijziging noodzakelijk. Zo zal worden voorgesteld de naam te wijzigen in Verenigde Mengvoederfabrieken Koud ijs N.V. Het maatschappelijk kapitaal zal gebracht worden op 20 miljoen, waar van geplaatst en volgestort 5 miljoen. Het boekjaar zal lopen van 1 oktober tot ultimo september. Het boekjaar 1964/1965 loopt van 1 augustus 1964 tot en met S0 september 1965. Aagtekerk 15 te Rotterdam. Agamemnon 15 te Houston. Alamak 14 v. Port Said n. Genua. Alca 16 v. Georgetown n. Paramaribo. Alcor 14 te Pacala. Algol 14 v. Suez n. Aden. Algorab 14 te Rotterdam. Aludra pass. 15 Fernando Noronha n. Rio de Janeiro. Amerskerk 16 v. Port Said n. Tripoli. Amsteldijk 14 v. San Francisco n. Portland. Amstelstad 14 te Le Havre. Annenkerk 15 te Melbourne. Argos 14 v. Piraeus n. Limassol. Artemis 14 v. Rotterdam n. Hamburg. Attis 15 te Houston. Avedrecht 16 te Mena. Barendrecht 16 te Singapore verw. Beninkust 14 te Rotterdam. Bintang 15 te Penang. Blitar 15 te Dubal. Burl S. Watson 16 te Philadelphia. Bussum 16 te Gothenburg. Caltex Delft 15 te Pladju. Caltex Naples 15 v. Gothenburg n Bahrein. 4/12 aldaar verw. Caltex Nederland 14 te Rotterdam. Camerounkust 15 te Antwerpen. Camitia 16 te Curasao. Castor 14 v. Tunis n. Tripolis. Congokust 15 te Lagos. Deneb 14 v. Rotterdam n. Delfzijl. Diemerdijk 15 v. Los Angeles n. Cristobal. Diogenes 14 v. Antwerpen n. Port of Spain. Doel wijk 15 te Rotterdam. Forest Lake 14 v. Aden n. Mena. Forest Town 15 te Bonny. Gabonkust 15 te Port Harcourt. Gorredljk 15 v. Rotterdam n. New York. Graveland 15 te Porto Alegre. Grebbedijk 16 te Le Havre. Grootekerk 16 te Port Said verw. Gulneekust pass. 16 Kaap Finlsterre n. Free town. Hathor 15 te Antwerpen. Heemskerk 14 v. Massawa n. Suez. Helicon 15 te Piraeus. Hilversum 15 te Bermuda verw. Ittersum 15 te Rotterdam. Ivoorkust 16 te Freetown verw. Jagersfontein 15 te Durban. Johannes Frans 14 v. Valparaiso n. San Nicolas. Kabylia 16 te Willemstad verw. Kamperdijk 14 v. New York n. Rotterdam. Kara 16 te Porta Miranda verw. Karachi 13 v. Hongkong n. Shanghai. Katendrecht 14 v. Port Said n. Istanbul. Kelletia 15 te Porta Cardon. Kinderdijk 15 te Hamburg. Kopionella 15 te Pladju. Korendijk 14 v. Hamburg n. Bremen. Krebsia 13 v. Abadan n. East London. Lelykerk 14 te Antwerpen. Limburg 15 te Singapore. Maashaven 15 te Hamburg. MaasIIoyd 14 te Los Angeles. Mariekerk 13 v. Rotterdam n. Bremen. Marnelloyd 15 te Djibouti. Maron 14 v. Puerto Plata n. New York. Mataram 14 te Dammam. Merwelloyd 15 v. Kaapstad te Durban verw. Minos 14 te Kiel n. Amsterdam. Munttoren 16 te Rio de Janeiro verw. Naess Tiger 15 te Amuaybay. Neder Eems 16 v. Tandjong Mani, 17 te Singa pore verw. Neder Elbe 16 v. Alexandrië n. Port Said Nieuw Amsterdam 15 v. St. Thomas n. New York. Oberon 16 te Jacksonville verw. Ondina 14 v. Ummsaid n. Rotterdam. Osiris 14 v. Hamburg n, Antwerpen Parkhaven 14 te Bremen. Parthenon 15 te Baltimore. Pericles 15 te Valparaiso. Philippia 14 v. Milazzo n. Khargisland. Pleter s., 15 te Rotterdam. Poeldijk 15 te New Orleans. Prins der Nederlanden 16 te Kingston. Prins WilIem-3 13 te Triëst. Prins Willem van Oranje 15 v. Rotterdam n. Montreal. Pygmalion 14 te Tripoll. Randfonteln 14 v. Bremen n. Antwerpen. Rempang 16 te Tsinkang. Rondo 14 v. Bremerhaven n. Antwerpen. Rossum 14 v. Natal n. Fortaleza. Rijndam 16 te Port Said. Sarpedon 16 v. Willemstad, 16 te Aruba verw. Schiekerk pass. 14 Gibraltar n. Port Said. Senegalkust 14 v. Dakar n. Abidjan. Servaaskerk 15 te Penang. Siberoet 15 te Belawan. Sigli 14 te Sydney. Sinon 15 te Maracaibo. Socrates 14 te Port of Spain. Sommelsdijk 15 v. Rotterdam n. Antwerpen. Sophocles 14 te Mobile. Spaarnekerk 15 te Antwerpen. Stentor 14 v. Lissabon n. Santo Domingo. Straat Freetown 16 te Douala verw. Streefkerk 13 v. Melbourne n. Sydney. Tamara pass. 14 Malta n. Ceuta. Tegelberg 16 v. Kobe n. Okinawa. Telamon 14 te Maracaibo. Theron 14 v. New York n. Curacao. Tjimanuk 14 te East London. Tjiliwong 16 te Durban verw. Triton 15 v. New York n. Santo Domingo. Tweelingen 14 te Rotterdam, 15 v. Rotterdam n. Vigo. Utrecht 15 te Malta. Vasum 14 v. Bandar Mashur n. Bombay. Waikelo 15 te Tandjong Priok. Waingapoe 14 te Tandjong Priok. Willem Ruys 15 te Sydney. Wonogiri 15 te Marseille. SLEEPVAART Groningen, 15 november vertrokken van Bris bane (Australië) met zuiger „Queen of Hol land" naar Bandar Abbas (Perzische Golf). Gelderland, 14 november, 500 mijl wzw van Balboa, Panamakanaal, onderweg met zuiger en LST van Johnston Island naar Curasao. Willem Barendsz, 13 november gestationeerd na bij Landsend, Engels Kanaal. Jacob van Heemskerk, 15 november ter hoogte van Killybegs (Ierland). Octopus, 13 november aangekomen te Port Harcourt voor berging baggermolen „Bever wijk 10". Cycloop, 15 november werkzaam nabij Port Harcourt voor berging „Beverwijk 10". Simson, 15 november werkzaam te Ras Lanuf (Lybië). Junior, 15 november werkzaam te Marsa el Brega (Lyblë). Help, 15 november bezig met wrakopruiming O. Middellandse Zee-gebied. Door een defect aan de elektrische lei ding kwamen in de stal van veehouder Ph. J. Bastiaans in Willemsoord vijftig koeien onder stroom te staan. De dieren vielen en bloc neer. De veehouder slaagde erin de stroom uit te schakelen en lang zamerhand kwamen 49 koeien weer bij. Voor een koe was de schok te groot ge weest. einde een abrupte achteruitgang in het dienstbetoon van de gemeente te voorko men. Bovendien wil de P.v.d.A. de huidi ge investeringsbeperking niet eenzijdig ten koste van de gemeenten doen gaan door een al te stringente hantering van het leningenplafond. Het woord werd gevoerd door drs. H. M. Franssen, lid van de Tweede Kamer en van de gemeenteraad van Assen, J. Tiekstra, wethouder van Leeuwarden en drs. H. J. Eijsink, wethouder van Heiloo. Zij oefenden scherpe kritiek uit op het regeringsbeleid ten aanzien van de ge- meentefinanciën, waarbij in de eerste plaats de liberale ministers Toxopeus en Witteveen zijn betrokken. Ook de fractie leider van de V.V.D. in de Tweede Kamer, de heer Geertsema, tevens burgemeester van Wassenaar, kreeg het verwijt te ho ren dat hij onvoldoende oog heeft voor de moeilijkheden waarin de gemeenten ver keren. De vérgaande wijziging van de spelling van het Nederlands, die de Vereniging voor Wetenschappelijke Spelling ingang wil doen vinden, vindt bij het bedrijfsleven geen gunstig onthaal. Het Verbond van Nederlandsche Werkgevers hoopt, dat de vereniging niet haar zin zal krijgen. Het verbond zegt in zijn blad „De Nederlandse Industrie", dat er beslist geen behoefte bestaat aan een nieuwe spellingswijziging. Er zijn sinds de jaren dertig twee wijzi gingen in de spelling tot stand gekomen, die al veel verwarring hebben gesticht. Volgens het verbond is rust in de spelling nodig om eindelijk eens tot een uniforme spelling te komen. „Dat zou bovendien de eerbied voor de taal bevorderen", meent het Werkgeversverbond. „Een taal is geen proeftuin waarin men zijn hobbies kan uitleven. Zij is het bezit van de burgers van een natie. Men kan haar niet straffe loos elke tien jaar gaan „omspitten". XXMOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOtXOOOOOOOOOOOCXXXXXlOOOO dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE VOORBEURS VAN HFDUN Iste ti, 488-489 tijdv. A.K.U Hoogovens Kon. Olie 163,20-163,50 163,30 Philips 159,50-160,40 gl 160,10 Unilever 145,60-145,70 145,60 E. M. 3255-259

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 8