HET WEER T ImiTiHpr PniTrrmt Minister Bogaers wil huren van oud en nieuw gelijkschakelen De prijzen stijgen voort... Drie jaar geëist voor het neerslaan van politieman Diensttijd wordt niet verkort Verschillen thans te groot voor een noodzakelijke doorstroming Executie van Paul Carlson uitgesteld Hartewens Festival met aanmeldingen overstroomd Glazenwasser uit IJmuiden gewond bij autobotsing in Haarlem Dr. H. G. Cannegieter overleden Voor 20.000 bij niet verzekerde juwelier gestolen Subsidie omlaag als lonen stij gen Voor modieuze dames- en teenerkleding 50e JAARGANG NUMMER 13 DINSDAG 17 NOVEMBER 1964 Zie deze bijzondere in dit blad. Bewusteloos Politie en wapens DAMES- EN HERENTWEEDJASSEN Regen en wind In de krant van heden l, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 2, 4 2, 9 Van Dag tot Dag 3 3 3, 4 Uit stad en omgeving 5, 6 In de Vuihal en op zee 6 7 S 9 11 11 11 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Het woord is aan PISTOOL KWAM TE LAAT... Automobielbedr. Velserbeek n.v. Hoofdprijzen staatsloterij Huygensprijs Advertentie I DIT I ISÜW I HUIS jjlil/lI/vUlIty CICIC/d (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM „Voor dit misdrijf vind ik twee jaar een te lichte straf," zei de procureur-generaal bij het gerechtshof in Amsterdam. Hij eiste gisteren drie jaar gevangenisstraf tegen een 24-jarige Haag se jongeman, die in Heemskerk een wacht meester eerste klas van de rijkspolitie had neergeslagen en er vervolgens met diens pistool vandoor was gegaan. De rechtbank in Haarlem had de knaap hiervoor veroordeeld tot twee jaar, over eenkomstig de eis van de officier. De ver dachte was daartegen in beroep gekomen; hij vond de straf te zwaar. Het hof zal nu op 30 november arrest wijzen. De verdachte had de 46-jarige politie man neergeslagen toen deze hem opwacht te bij een als gestolen gesignaleerde auto die in Heemskerk was aangetroffen. Toen de verdachte zijn papieren niet kon tonen, moest hij mee naar het bureau. Hij ver zette zich en er ontstond een worsteling. De politieman, die in burger was gekleed, had daarbij zijn pistool uit zijn binnen zak gehaald. Hij herinnerde zich niets meer van de vechtpartij. De verdachte had hem zo lang op zijn gezicht geslagen dat de wacht meester versuft bleef liggen. Voordat hij er vandoor ging had de jongeman het pistool uit de zak van de wachtmeester genomen, naar zijn zeggen uit vrees te worden neergeschoten als de wachtmees ter misschien weer tot bewustzijn zou ko men. „Er wordt tegenwoordig zo veel ge schoten," lichtte hij gisteren deze beducht heid toe. De politieman bleef achter met een her senschudding, een ontwrichte kaak en bloedende wonden in het gezicht. Hij moest zes weken rust houden en heeft nog steeds hoofdpijnklachten. De verdachte werd die nacht om vier uur gearresteerd. Zijn ouderlijk huis werd omsingeld door politiemannen met kara bijnen. „U bent hard op weg een onderwereld figuur te worden, die het grootste deel van zijn leven in de gevangenis zal door brengen," kreeg de verdachte gisteren van de president te horen. De jongeman is reeds vele malen veroordeeld voor dief stallen. Reclasseringspogingen hadden geen uitwerking. De procureur-generaal vond de zaak il lustratief voor de moeilijke situatie waar- Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking met nu en dan regen of motregen. Matige tot krachtige wind tussen zuidwest en west. Zachter. Volledige weerfapporten op pagina twee. D r. A. F. Philips; In één opzicht ben ik erg tevreden over mijzelf: namelijk over mijn gave waardevolle medewerkers te kunnen kiezen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. B JL JL JL IJ J JL JL JL W Abonnement per week 75 cent, per kwartaal Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519 Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484 9,75, franco per post 11,—. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent TT DAGBLAD VOOR V E L S E N - IJ M UID E N. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING TT -u n ,<kw«s Haarlem: hnnfdred. en alle afd. Tel. 15295 Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V-, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije Advertentie Dealer voor IJmuiden, Velsen, Beverwijk en Heemskerk Groeneweg 69 - IJMUIDEN tel. 7271 Dr. Paul Carlson In Utrecht is op de leeftijd van 85 jaar overleden dr. H. G. Cannegieter, die van 1938 tot 1945 hoofddirecteur van het K.N.M.I. in De Bilt is geweest. Hij heeft als meteoroloog in het bijzonder de aero- logie beoefend en daardoor mede aan de wieg van de luchtvaart in ons land ge staan. Niet alleen door zijn aerologische waar- emingen kreeg hij internationale bekend heid, maar ook door zijn bemoeiingen om een internationale samenwerking op het I gebied der meteorologie tot stand te bren- Igen. 4e klasse - 2e lijst 1500,— 3354 19154 1000,— 2768 3237 3506 3935 6586 7956 11113 12251 13731 16676 21902 400,— 6676 8920 16016 17741 18903 19431 21818 200,— 1200 1285 3750 4425 4450 6445 6507 6514 6767 7106 7292 7483 10994 11095 14229 15897 16359 17713 17987 18681 18775 18840 19073 19923 20112 20128 21505. Advertentie NAIROBI (AP) De 36-jarige medi cus-missionaris dr. Paul Carlson is waar schijnlijk nog in leven. Radio Stanleystad heeft gisteren omgeroepen dat de regering van de Kongolese opstandelingen „in prin cipe heeft ingestemd om te onderhandelen over het leven van de Amerikaanse arts." Als afgevaardigde van de opstandelingen is Thomas Kanza in Nairobi om met pre mier Kenyatta van Kenia, de voorzitter van de commissie voor Afrikaanse een heid, te onderhandelen over de vrijlating van Carlson. De Verenigde Staten hebben door minis ter Rusk laten weten, dat het voornemen om Carlson terecht te stellen een schan delijke indruising is tegen het internatio nale recht. Het werd ontkent dat Carlson bij het Amerikaanse leger is. Radio Stan leystad heeft Carlson omschreven als „de Amerikaanse spion, majoor Carlson." Het Hartewens Festival dat op 28, 29 en 3<l december in Haarlem wordt gehouden, zal op maandagmorgen 28 december in de Gravenzaal van het stadhuis in Haarlem officieel worden geopend. Mr. H. J. Rei- nink, directeur-generaal voor de Kunsten en voor de Buitenlandse Culturele Betrek kingen, zal de opening verrichten in het bijzijn van talrijke genodigden en een de putatie van de jeugd. De deelneming aan het festival is zo groot, dat aanm'elding niet meer kan ge schieden, behoudens uit de provincie Noord-Holland, echter alleen voor jongens om een teveel aan meisjes te voorkomen. Deze grote belangstelling van de jeugd betekent, dat ruim 1200 jongeren uit alle delen van het land gehoor hebben gegeven aan het initiatief van Henri Arends, diri gent van het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest. Hun medewerking aan het Hartewens Festival hebben nog de volgen de kunstenaars toegezegd; Ingrid Haeb- ler, Daniel Wayenberg, Stefan Askenase, Frans Brüggen, Piet Kee, Carmencita Lo- zada en Theo Olof. Wat er allemaal met de prijzen gebeurt is dit jaar niet meer bij te houden geweest. De meeste stijgen ongemerkt, slechts in enkele gevallen wordt er offi cieel aankondiging van gedaan. Van die „enkele gevallen" vindt men in „EIM- mededelingen" van het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf een kleine opsomming. Verzameld over één ^wartaal van dit jaar; 1 juli 20 juli 28 juli 1 aug. 17 aug. 1 sept. 6 sept. 11 sept. 21 sept. 16 nov. Huurverhoging 10 a 12,5 percent, posttariefverhogingen van circa 25 percent, luistergeldverhoging van 12 tot 18, telefoon tariefverhoging, optrekking prijsverhogingplafond rijles tot zes percent. Margarine één cent per pakje duurder. Autoreparatie vier percent duurder. Premie ziektekostenverzekering vijftien percent hoger. Suikerprijs drie cent per kilo omhoog. Kolen veertig tot zeventig cent per mud duurder. Melk en melkprodukten één cent per fles duurder. Roomboter drie cent per pakje duurder. Margarine één cent per pakje duurder. Margarine één cent per pakje duurder. Een 33-jarige glazenwasser uit IJmuiden is maandagmiddag even voor zes uur ge wond geraakt bij een aanrijding op de kruising van de Westelijke Randweg en de Kleverlaan in Haarlem. De man zat als passagier in de auto van een collega, die volgens getuigenverklaring door het rode licht van de Randweg de Delftlaan opreed. De auto botste hierdoor tegen een andere wagen. Beide auto's werden zeer ernstig beschadigd en moesten worden weggesleept. Een personenauto, bestuurd door een 35- jarige etaleur uit Haarlem, was van de Delftlaan gekomen en stond voorgesor teerd om linksaf de Kleverlaan op te rij den. De bestuurder wachtte totdat de knip perende oranje pijl vervangen werd door het groene licht. Daarna trok hij op. Hij werd echter aangereden door een perso nenauto die van de Randweg kwam met een snelheid van naar schatting ruim ze ventig kilometer per uur. De eerste auto kantelde enkele malen, maar kwam uiteindelijk toch weer op zijn wielen terecht. De bestuurder klaag de over pijn in de rug. Hij werd door de Haarlemse politie naar zijn woning ver voerd. De bestuurder van de andere wa gen, een 44-jarige glazenwasser uit IJmui den. liep geen letsel op. Zijn mede-inzit tende kreeg verwondingen aan zijn hoofd en een oog. Hij werd per ambulancewa gen overgebracht naar het Antoniuszieken- huis in IJmuiden en daar ter verpleging opgenomen. Minister De Jong van Defensie heei in zijn antwoord aan de Tweede Kamer over zijn begroting voor 1965 onder an dere meegedeeld dat verkorting van de diensttijd bij eerste opkomst wegenj NAVO-verpIichtingen inet mogelijk is, tenzij jaarlijks een groter contingent dienstplichtigen wordt opgeroepen. De minister verwacht 100 miljoen te kunnen bezuinigen in het resterende deel van zijn ambtsperiode door reorganisatie van de territoriale verdediging, die reeds gedeeltelijk is geschied. Hij wil voor 35 miljoen een marine kazerne voor 1800 man in Den Helder laten bouwen. Ook heeft hij voor f 50 miljoen nog enige honderden gepantserde perso- neelsvoertuigen besteld bij DAF in Eind hoven. Er was reeds een serie in bestel ling die eind volgend jaar afgeleverd wordt. Terwille van de besparing blijven de Centuriontanks nog tot 1972 in gebruik. Twee van elke vijf krijgen een zwaarder kanon. Met de vervaardiging van de „Star- fighters" gaat het goed, zegt de minister, ook al zijn sinds de indienststelling van deze straaljager 190 veranderingen nood zakelijk gebleken. Schade, welke een gevolg is van het doorbreken van de geluidsbarrière door straalvliegtuigen kan niet worden vergoed tenzij die schade is ontstaan doordat de vlieger de voorschriften niet in acht heeft genomen. (Zie verder pagina 4) van de nieuwbouw (niet alleen technische verbeteringen maar ook uitbreiding van het assortiment) en door een forse huurver hoging, die echter haar beperking vindt in de advies-aanvrage bij de S.E.R., waar in als maximum percentage 15 tot 20 percent is genoemd. Tegelijk met deze huurverhoging wil de minister het „aflo pende" subsidiesysteem invoeren. Het gaat om woningen die duidelijk beneden de kostprijs ter beschikking worden gesteld meent de minister. Daarom kan er geen bezwaar tegen zijn dat bij het stijgen van de lonen de huren zodanig worden aange past dat althans de relatieve positie van de woning in het budget ongewijzigd blijft. „De bewoners moeten In de huur groeien en het subsidie moet de tijd helpen over bruggen". aldus de minister. De laatste beletselen voor een goede doorstroming wil de minister wegnemen door verhuizingspremies bij het betrekken van nieuwe woningen. De gemeenten zul len hiervoor „doorstromingsfondsen" moe ten stichten, waarin het rijk ook zal bij dragen. Voor particuliere huurwoningen in de premiesector staat de minister een soort gelijk beleid voor. Voor eigen woningen ten slotte geldt dezelfde algemene richting van het beleid. Toeslagen wil de minister voortaan ook geven voor de woningen die niet in eigen opdracht werden gebouwd maar die gekocht werden van een bouwer. De hoogte van de toeslag wil de minister laten afhangen van de stichtingskosten van de woningen, waarbij de premie daalt naarmate de woning duurder is. Al krijgt de nieuwe eigenaar geen premie, toch wil de minister voor woningen tot ongeveer 50.000 gulden gemeentelijke garantie tot 90 pet. van de netto stichtingskosten mo gelijk maken. In de afgelopen nacht zijn 200 gouden ringen geroofd uit de etalage van een ju welierszaak aan de Groest in Hilversum. De dief sloeg de ruit stuk met een steen, waardoor een dochter van het juweliers gezin dat boven de winkel woont, wakker werd. Toen zij uit het raam keek zag zij nog net een auto snel wegrijden. De gestolen ringen hebben een waarde van 20.000. De juwelier is niet verzekerd. Er is in de zestig jaar dat de zaak be staat nooit ingebroken. Dit en de hoge pre mie waren voor de juwelier redenen om geen verzekering af te sluiten. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Minister Bogaers staat een huurverhoging voor ogen die in éénmaal (begin 1966) de huren van bestaande woningen op het peil brengt van de nieuwbouw. Kwaliteitsverschil zal bij deze gelijkschakeling echter wel een rol spelen. Voorts wil de minister een ander subsidiesysteem. Dit zou voorzien in een aanvankelijk relatief hoge subsidie, die jaarlijks afneemt. De verlagingen zouden gelijk moeten zijn aan de stijging van de nominale lonen. Noodzakelijk acht de minister ook een betere kwaliteit van de nieuwbouw. in de politie verkeert wat betreft het ge bruik van geweld. Als de politieman, zo als in dit geval, even te lang wacht met het gebruiken van zijn wapen, wordt hij zelf het slachtoffer. Gebruikt hij zijn wa penrusting echter te vroeg of op tijd, dan komt er scherpe critiek in de kranten en de Kamer, aldus de proc.-gen. De jongeman vertelde, dat hij van meet af aan bezeten was geweest van het voor nemen er vandoor te gaan. Een getuige van de mishandeling beschreef hoe de ver dachte als een geschoolde bokser zijn sla gen had uitgedeeld. „En nu voortaan die pruiken laten knippen!" dreigt John Davidson de Dave Clark Five, terwijl hij tijdens de opnamen voor een televisieshow een monsterlijk grote schaar zwaait boven de hoofden van de musici. Davidson is een vaste medewerker aan de showserie die de titel „The Entertainers" draagt. Het subsidiebeleid voor eigen woningen wil minister Bogaers ook veranderen, zo blijkt uit een brief die hij aan de Tweede Kamer heeft gezonden. De uitgewerkte voorstellen aan de Kamer zijn nog niet gereed, omdat het overleg hierover bin nen het Kabinet en daarbuiten nog niet is afgesloten. Minister Bogaers constateert dat de kloof tussen de huren van bestaande wo ningen en nieuwbouw te groot is om een noodzakelijke „doorstroming" mogelijk te maken. Zolang de huren van een woning wetwoning van vóór 1956 en een nieuwe woningwetwoning gemiddeld respectieve lijk ƒ13,50 en ƒ24,- per week bedragen zal de doorstroming van goedkope woningen naar dure woningen stokken, ook al omdat de nieuwe woningen niet aanmerkelijk meer gerief bieden. De nieuwbouw wordt volgens de minister bezet door jonge ge zinnen met beperkte financiële mogelijk heden, terwijl de oudere gezinnen met Advertentie Sportmagazijn Gretha de Bruijn Twijnderslaan 7 Haarlem - Tel. 15116 Minister Bogaers meer financiële armslag in hun relatief goedkope woning blijven. Doorstroming kan volgens de minister worden bereikt door kwaliteitsverbetering

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1