Nederlandse schaakploeg in Tel Aviv .verloor opnieuw DWS - favoriet in Oslo - heeft drie geblesseerde spelers - Toto-prognose - Hans van de Gevel Jan van de Gevel Flamingo's speelt tegen The Wolves om topplaats HPC-dames boekten grote overwinning TRAINER SVEINSSON VAN HET NOORSE LYN eigenlijk zijn wij blij als het afgelopen is" Olympische ploegen naar Amsterdam vindt programma te zwaar Clubarts van DWS WOENSDAG 18 NOVEMBER 1964 17 ..volledig prof' „weer 4-3-3" Peper scoorde voor het Nederlands studententeam Biljarters spelen om de Zilveren Fruitmand Nederlandse militairen voetballen tegen Belgen Nederlandse schaatsploeg rijdt op Deventer baan Basketbalresultaten - winnaars goud en zilver - Ebben en Pruikemaker rijden in Brussel Jeugdbiljarter Lucas in Europees kampioenschap Weer schaatsen Supporters 123313223212112331322321211232122331121 2321223 22311331 Z 3 1 1 3 3 1 2 2 3 1 1 J 3 1 2 3 3 2 ll'n 2 1 2 2 3 3 1 1 2 1 1 2 3 2 1 2 2 3 3 1 1 1 2 2 3 1 1 3 3 (Van onze sportredactie) Vader en zoon Van de Gevel worden deze week in belangrijke mate bezig ge houden door twee voetbalwedstrijden; morgenmiddag in Zeist, zondagmiddag in Velsen. Zoon Hans voetbalt donderdag in een selectie-elftal tegen een ander ge selecteerd team in het kader van de voorbereiding van de jeugd tussen de 16 en 18 jaar op het UEFA-voetbaltoernooi. Vader Jan is zondag een van de twee Telstar-trainers die zich druk kan maken bij het bekijken van de topwedstrijd tussen de Velsense eredivisieclub en Feijenoord. Een afwegen van de kansen van verschillende andere clubs dan Telstar, nodig voor een redelijk ingevuld toto formulier is er overigens deze week bij deze inwoners van Haarlem niet bij ingeschoten. Zeventien jaar oud is Hans van de Gevel. Snel, hard een goede kop- en traptechniek, dat zijn enkele van de eigenschappen, die hem als voetballer ten dienste staan. Het zijn gunstige omstandigheden, die hem als Telstar voetballer in de competitie van de be taalde jeugd van nut zijn. De kwalitei ten van Hans zijn dit seizoen vele men sen opgevallen. Niet alleen vader con stateerde het met vakkennis, ook an dere trainers ontging het niet. Bij die anderen was Kessler, de trainer van de KNVB die de jeugdopleiding in han den heeft. Hij selecteerde Van de Ge vel (met clubgenoten Cleeren en Ga lis) voor de trainingen, die worden ge houden als voorbereiding op het Uefa- jeugd toernooi. Mulo-scholier Van de Gevel, voetbal lend vanaf zijn negende jaar, met ta lent ook voor basketbal, schaatsen en zwemmen, speelt als back of spil zijn meeste wedstrijden. Die plaatsen lijken ook voor hem in de toekomst wegge legd; in eerste instantie bij Telstar, waar hij dit seizoen kwam zeven jaar RCH-er te zijn geweest. In de toekomst hoopt hij een positie als voetballer te kunnen verbinden met een loopbaan als gymnastiek-leraar. Hans denkt dus aan het volledig betaald voetbal. Voorlopig zijn de gedachten voorna melijk afgestemd op de selectiewed strijd, morgen in Zeist. Maar ook op de wedstrijd, die het Telstar-eerste zon dag tegen koploper Feijenoord speelt. Een gelijkspel is Hans' overtuiging. De prognoses van vader Jan van der Gevel zijn in het eerste rijtje onder gebracht; die van zoon Hans in het tweede. MVV—DWS 3 2 SpartaADO 1 3 NACGo Ahead 2 2 HeraclesEnschede 1 1 „Ik ben er niet groots op geweest", zegt Jan van de Gevel, 47 jaar oud („pas geworden"), fors gebouwd en in belangrijke mate beheerst door de voet balsport. Jan van de Gevel doelt op de komst van. zijn zoon Hans naar Telstar, waar hij zelf dit seizoen als tweede oefenmeester werd aangesteld. Maar de Haarlemmer (eerder trainde hij EDO. Blauw Wit, Hillegom, Aalsmeer, TYBB, Lisse, Eindhoven en Volen- dam) is nu wel groots. Zijn zoon heeft goede mogelijkheden gekregen en diege- accepteerd. Er zijn echter bepaald veel meer Telstar-zaken dan de ontwikkeling als voetballer van zijn zoon, die Jan vah' de Gevel bezig houden. Als mede werker van Jack Mansell heeft hij een drukke taak bij training en wedstrijden. Van de Gevel („aan het eind van dit seizoen kunnen we zo'n zeventien van de contractspelers handhaven") heeft het naar zijn zin bij Telstar. Als oud- voetbalier (van 15-18 jaar, bij RCH) daar na 12 jaar bij VSV en regelmatig uitko mend in vertegenwoordigende elftallen) weet hij wat er in 'n training verlangd wordt. Over de prestaties van Telstar is hij tevreden. „Het tweede staat bo venaan en met het eerste mikken we op handhaven". De wedstrijd van zon dag tegen Feijenoord is uiteraard ook voor hem spannend. Evenals zijn zoon verwacht hij een gelijkspel. „Ik denk dat we weer teruggrijpen op dat defen sieve spel. Feitelijk zo iets als 4-3-3. Dat deden we eerst ook. daarna lieten we het wat varen en toen bleek dat onze achterhoede te passeren was". (PSV en GVAV). „Het wordt dus zondag sterk achter en goals maken op de Engelse manier, door uitvallen met het hele elf tal." SittardiaFortuna2 2 TelstarFeijenoord 3 3 AjaxPSV 2 2 DOS—GVAV 2 2 ExcelsiorAlkmaar 2 1 DHC—VVV 1 2 Holland SportNEC 3 1 Blauw WitElinkwijk1 1 EindhovenVelox 3 3 Het Nederlands studentenvoetbalelftal heeft dinsdag op het Haagse Quick-terrein met 3-0 gewonnen van Luxemburgse colle ga s. Bij de rust stonden onze landgenoten in deze sfeerloze en weinig interessante wedstrijd al met 1-0 voor. Er was voor deze ontmoeting, die in stromende regen op een glad veld werd gespeeld, vrijwel geen belangstelling. De Nederlandse ver dediging het sterkste deel had geen moeite met de doorzichtige en te korte ac ties van hun tegenstanders. De grote man in de overigens teleurstellende aanvalsli- nie was linksbinnen Strieker (RKAVIC). De treffers kwamen op naam van Henk Hainje (Heerenveen) en Peper (RCH), die tweemaal na de hervatting scoorde. Van 24 tot en met 28 november zal in het Haarlemse café Damiate om de „Zil veren Fruitmand" gespeeld worden door acht biljarters. Het anker kader 38/2 toer nooi wordt gehouden door de biljartvereni ging Door Eendracht Sterk. Bij de deel nemers is de Zwollenaar De Kleine sr. De overigen zijn Doves, Nobels, Perukel, Dickmann, Steffers uit Haarlem, Nalbach uit Amsterdam en Overdijk uit Zaandam. Voetbal. De ere-voorzitter van de Haarlemse tweede divisie club EDO, de heer J. Luijken, wordt donderdag 26 no vember vijfenzeventig jaar. D.W.S. zal in Oslo kunnen rekenen op ten supporterslegertje van ongeveer 600 Donderdagavond zal het Nederlandse militaire voetbalelftal in het park Astrid in Anderlecht tegen het Belgische militaire team uitkomen. De wedstrijd, die oorspron kelijk woensdagavond zou worden gespeeld, is uitgesteld" tot donderdagavond, omdat Anderlecht zelf op woensdag speelt. Zowel het Nederlandse als het Belgische team spelen in een 4-2-4-opstelling. De vermoedelijke opstelling van het Nederlandse militaire elftal: doel: Stuy (Telstar), achter: Van der Meer (NAC), Brouwer (Baronie), Van den Bogert (DOS) en Spinhoven (Xerxes), midden: De Haan (Ajax) en Geestman (Blauw Wit), voor: Kruit, Vrauwdeunt (beiden Feijenoord), Saris (NAC) en Verdonck (PSV). Het Deventer ijssportcentrum zal het komend seizoen een „Deventer lange- baancompetitie" organiseren. De eerste wedstrijden in deze competitie worden vrijdag en zaterdag gereden. De Neder landse kernploeg zal buiten mededinging op de 3000 meter starten. Een heel aardige waterpolowedstrijd was de ontmoeting DWR-DWT, die voor de competitie van jongensploegen in het Haarlems Sportfondsenbad werd gespeeld. Er werd aan beide kanten hard geschoten maar DWR was produktiever en zegevier- met 5-1. Hillegom-HPC 2 had bij de dames een wat verrassend verloop. Bij de stand 0-3, verkregen door inschieten van Het- tie Bakker en Crista Driessen, kwamen de Hillegomse dames op schot. Anneke Beukenveld verkleinde de Hillegomse ne derlaag tot 2-3. In de bekercompetitie-wedstrijd Njord '59-HPC was het overwicht van de Heem- steedse dames wel zeer groot. Els Blok ker had voor HPC tweemaal in de Njord- roos geschoten, toen Carla Janssen na snel opzwemmen een tegenpunt scoorde. Na nog een treffer van Els Blokker en vier doelpunten van Hennie Vlaanderen, eindigde de strijd met een 7-1 overwin ning voor HPC. Voor de bekercompetitie heren waren de reserves van DJK uit Amsterdam de gast van HVGB. Over en weer werden goede aanvallen opgebouwd. Een HVGB-aanval strandde in de DJK-verdediging, waaruit de DJK-voorwaartsen Kees Rol in de gele genheid stelden het HVGB-doel te doorbo ren. Met een strafworp bracht Dellenbach de stand gelijk, waarna Kees Rol met een doorslag de ruststand op 1-2 bracht. Theo Schouten bracht de eindstand op 2-2. De reserves van HVGB kwamen in duel met VZV uit Velsen. De Velsenaren heb ben er niet uitgehaald wat ze konden, al pleegde Jelle Oortwijn het openingsschot door de bal in te schieten in een leeg doel. Hiermee was het Velser kruit verschoten. Ad Rol repliceerde met twee HVGB-doel- punten. Een strafworp afgevuurd door Ad Rol werd goed door doelman Vellinga be oordeeld. In de laatste periode brachten Ad Rol en Cees Hoogendoorn de HVGB overwinning op 4-1. Voor de bekercompe titie heren heeft Haarlem in Zaandam ge speeld tegen De Ham, dat met 7-5 zege vierde. Ih het basketbalprogramma voor het ko mende weekeinde in het Haarlemse Kre- lagehuis, vraagt de wedstrijd Flamingo's- The Wolves wel de speciale aandacht. De Haarlemse vertegenwoordigers in de ere divisie doen het dit jaar voortreffelijk en volgen de leiders op twee punten. Afge zien van de misstap tegen Wilskracht ont liepen de resultaten van Flamingo's die van Wolves maar heel weinig. De ont moeting van deze twee leiders zaterdag avond kan dan ook als het hoogtepunt van het Haarlemse basketbalseizoen be schouwd worden. In de dameseredivisie ontvangen HOC en White Stars eveneens op zaterdag avond respectievelijk Herly en DED, voor HOC lijkt een nieuwe zege weggelegd ter wijl mogelijk White Stars gesterkt door de zege op Jugglers in Enschedé voor een aangename verrassing kan zorgen. Op vrijdagavond treden de herenploegen van Antilopen en HOC in het veld. Anti lopen zal tegen Thor alles in het werk stel len om een tweede zege te behalen en is niet geheel kansloos. HOC zal het tegen 't Amsterdamse Giants heed moeilijk krij gen. Het volledige programma luidt: Donderdag: Dames: SC Haarlem-White Stars 3; Antilopen-Exercitia, Typhoons- HOC 4. Heren: Schoten-HOC 3; HCK-Typhoon 2; Antilopen 2-White Stars. Vrijdag: Dames: Exercitia 2-HOC 5; HOC 2-White Stars 2; Rapiditas-HCK 3; Heren: HCK 4-Typhoons 3. Landelijke eerste klasse: Antilopen-Thor (8 uur); HOC-Giants (9.15 uur). Zaterdag: Dameseredivisie: White Stars -DED en HOCïHerly (beide 7.30 uur). Heren eredivisie: Flamingo's-The Wol ves (9. uur). Door de interlandwedstrijden tegen Fin land en Zweden vonden in het afgelopen weekeinde slechts enkele competitiewed strijden plaats in de ere-divisie dames. De resultaten hiervan luidden: AMVJGiants 86-25, Blue Stars—Herly 78-41, HOC— Agon 56-39, WGW—DED 30-48, Midland— Landlust 21-43, JugglersWhite Stars 29-65. Jumping-Amsterdam, het paardensport evenement in de nieuwe RAI op 27, 28 en 29 november, zal voor Duitse en Franse ruiters een revanche van de Olympische Spelen kunnen worden. In Amsterdam na melijk zullen aanwezig zjjn de sterke Olympische ploegen van Duitsland (goud in Tokio) en Frankrijk (zilver in Tokio). De Franse ploeg bestaat uit Pierre Jon- guière d'Oriola, winnaar van het Olym pisch goud in Tokio en in Helsinki (1952), Janou Lefebvre, een van de beste amazo nes van Europa, Navet en Chabrol. Daar tegenover stellen de Duitsers hun indivi duele zilveren medaille-winnaar Hermann Schridde, Hans Günther Winkler, die al vele Olympische, wereld- en Europese ti tels veroverde, Alwin Schöckemöhle, gou den medaille-winnaar in Rome (1960), als mede Kurt Jarasinski. Tegen dat Duitse en Franse geweld zal de belangrijkste concurrentie moeten ko men van Seamus Hayes, de winnaar van de Grote Prijs van Rotterdam van dit jaar. Voor Nederland rijden internationaal Proetske Arts, Irene SwagemakersJan sen, Josje Ernst, Anton Ebben, Tjeerd Vel- stra, Sieg Pruikemaker, Lance van Huet en Jan Maathuis. Het programma van Jumping-Amster dam, waarvoor 600 kubieke meter leem werd aangekocht, die de RAI-piste van 40 bij 80 meter zal bedekken, omvat voorts nog nationale wedstrijden en de strijd om het jeugdkampioenschap van Nederland. De Nederlandse schaakploeg heeft in de Olympiade in Tel Aviv wederom een zwa re nederlaag geleden. In de zevende ronde speelden de Nederlanders gisteren tegen Tsjechoslowakije en in die wedstrijd be machtigde alleen Prins voor Nederand een half punt. De drie andere partijen (van Kuypers, Langeweg en Zuidema) gingen verloren. De beide door het FIDE-congres tot in ternationale schaakmeesters benoemde jonge Nederlanders Kuypers en Zuidema, beiden verscheidene malen jeugdkampioen van Nederland, hebben hun benoeming slecht gevierd. Beiden verloren dinsdag in de ontmoeting tegen Tsjechoslowakije hun partij. Pachman zette Kuypers een kenne lijk voorbereide variant van het aangeno men dame-gambiet voor. De jonge schaakmeester was niet op de hoogte van de mogelijkheden, hij maakte er een wild-west partij van met allerlei dreigingen, maar de Tsjech hield uiteinde lijk winnend spel over. Zuidema werd ver rast door een fraai kwaliteitsoffer van Ca- valek. De gevaarlijke koningaanval, die hiermede werd ingeleid wist hij nog wel te pareren, maar dat ging ten koste van zijn stelling. Verlies was niet meer te voorko men. Langeweg blunderde in gelijke stel ling tegen Hort. Hij gaf een pion cadeau en daarmede de partij. In de partij van Prins tegen Jansa kwam het in gelijke stelling op de zeventiende zet tot remise door herhaling van zetten. West Duitsland heeft gisteren in de 16de schaak-olympiade te Tel Aviv een grote overwinning behaald door Rusland met 3-1 te verslaan. De Duitse grootmeester Lother Schmidt versloeg zijn Russische tegenstander Paul Keres na een felle strijd van bijna 10 uur, namelijk vijf uur op zaterdagavond, vier uur maandag en bijna een uur gisteren. Eerder al waren de andere partijen beslist. De enige Rus sische grote nederlaag uit de laatste ja ren werd in de olympiade van 1956 gele den, toen Hongarije Rusland met 2Vi-1Vi versloeg. De uitslagen van de wedstrijden^ in Tel Aviv zijn: Vierde ronde: Ver. StatenTsjechoslo wakije 2'/iWi. Vijfde ronde: Rusland— West-Duitsland 13. Zesde ronde: Ver. Staten—Israel 2lAl'/2, Canada—Tsjecho slowakije 1—3, W.-DuitslandPolen 2Vï l'/ï, Hongarije—Rusland 13, Joegoslavië Spanje 31. Uitslagen zevende ronde: SpanjeVer. Staten V22j4 en 1 afgebr. partij, Rus landJoegoslavië 21 en 1 afgebr. partij, PolenBulgarije 11 en 2 afgebr. partijen, Argentinië—West-Duitsland 2—2, Roeme niëHongarije 12 en 1 afgebr. partij, TsjechoslowakijeNederland 3V21/j. Is raelCanada Vz1 Vi en 2 afgebr. partijen. De stand na de zevende ronde luidt: 1. Rusland 18V-> pnt. en 1 afgebr. partij; 2. Tsjechoslowakije 17 pnt.; 3. Roemenië 16 pnt. en 1 afgebr. partij; 4. Verenigde Staten lS'/é pnt. en 2 afgebr. partijen; 5. Argentinië 15 pnt. en 1 afgebr. partij; 6. West-Duitsland 15 pnt.; 13. Nederland 8 Vz pnt. De ruiters Anton Ebben en Siem Pruikemaker zullen het komende week einde deelnemen aan het internationale concours hippique dat in het Brusselse sportpaleis wordt gehouden. Ebben komt uit met de paarden Prins Ayax en Kai- rouan en Pruikemaker met Attilla en Grey Friar. Aan de wedstrijden zal on der meer worden deelgenomen door de complete Duitse Olympische ploeg, die in Tokio de gouden medaille veroverde. Dokter Sno, de Surinaamse clubarts van DWS keek ook niet al te vrolijk: „Ik hoop dat Lenz toch nog opknapt. Weet u wat het is met al die blessures? Het program ma van DWS is te zwaar. Tenslotte krflg je daar toch de weerslag van. Wat ik als oplossing zie? Meer roulatie van spelers. Wat dacht u: je kunt de motor van een auto toch ook niet 2% jaar laten draaien zonder storing. En zo is het nu ook bij DWS". Voorzitter Solleveld was optimistischer. Staande in het gangpad van het vliegtuig had hij bij het binnenvliegen van Noorwe gen de zorgen weggewuifd. „We komen donderdag met een overwinning terug", zei hij. Het vliegtuig voor de volgende Eu- ropacupreis heeft hij al besteld. Omdat de Noren hun twee troeven in het veld kunnen brengen die in Amsterdam wegens blessures ontbraken. De Noorse topscorere Ole Stavrum en aanvoerder Roald Muggerud. De zoon van voorzitter Olsen moet zijn plaats weer afstaan even als invaller Axel Berg. Maar, zoals ge zegd, trainer Sveinsson houdt het op een zege voor D.W.S. „Moet je die Neder landse jongens zien trainen. Daar begin nen wij als amateur niet eens aan". Lenz mokte langs de lijn: „ja wat kan ons nog gebeuren met die 5-0 voorsprong. Ik had er hier toch zo graag bijgeweest. Maar als ik me morgen nog zo beroerd voel als nu, speel ik niet mee" en hij kroop na te rugkomst onder de wol. Hans Rombouts man. Niet alleen met vliegtuigen zijn ze naar Oslo gekomen, ook per auto en bus. De eersten die'de spelers van D.W.S. op het vliegveld Fornebu begroetten waren Nederlandse jongens die bij de grond dienst van de S.A.S. werken. „Let jullie op, wij zijn aan een groot spandoek bezig", zei Lutke Schipholt, een toepasselijker naam is bijna niet mogelijk voor een luchtvaartemployé. „Let op, de tekst luidt, hup D.W.S. op naar de 6". Talbot gelooft bepaald niet in een zege van 6 doelpunten verschil. Waarom niet? In Oslo heeft men deze week al ski wedstrijden gehouden. De Noorse ski lopers namen het op tegen Zweedse en Finse collega's. De route ging door het centrum van de Noorse hoofd stad, langs de Universiteit en het Koninklijk Paleis. De hoofdstraat van Oslo, de Karl Johanstraat, maakte deel uit van de route. Schrijvers en Vonhof (beiden licht geblesseerden Geurtsen (v.l.n.r.) proberen de grasmat in het Noorse Bisletstadion. Het veld is hard, is hun mening. De Roosendaalse jeugdspeler Kees Lu cas zal van 26 tot 29 november in Kre- feld deelnemen aan de Europese jeugd- biljartkampioenschappen in de speltypen libre en kader 47/2. Het is voor de zesde maal dat dit toer nooi in Krefeld wordt georganiseerd en buiten Lucas, als enige Nederlandse deel nemer, hebben twee Belgen, een Oosten rijker, twee Fransen en twee Duitsers voor de kampioenschappen ingeschreven. (Van onze sportredacteur) Triest en rillerig zat Huub Lenz op een bank in het Bislet-stadion in Oslo naar zijn collega's van DWS te kijken. Onder de lampen die op halve kracht brandden, trainden de Amsterdammers met dikke skimutsen op. Lenz was slechts toe schouwer, want hij had griep. Hij had bij aankomst in het luxueuze „Grand Hotel in Oslo, direct in bed willen stappen, maar trainer Talbot wilde er niets van weten. „Koffer naar de kamer brengen en dan direct mee naar het stadion", was alles wat hij zei. De Engelsman keek somber. „We hebben nog meer kneusjes, want Schrijvers (middenvoetsbeentje), Vonhof (enkel) en Hollander (dijspier) sukkelen ook nog met blessures. Talbot zag de wedstrijd tegen Lyn dan ook niet meer als een gemakkelijk karwei. Hij herinnerde aan Manchester United dat thuis met 5—1 van Sporting Lisboa won voor de Europa Cup 2 en toch nog in Portugal werd uitgeschakeld. En ach ook bij Lyn gelooft men in een Nederlandse zege. Trainer Sveinsson, jet-, piloot in de Noorse luchtmacht, vertrouw de ons eerlijk toe: „eigenlijk zijn wij blij als het afgelopen is. Wij Noren willen nu weer schaatsén en ski-wedstrijden zien". Majoor Sveinsson die het trainen van Lyn als hobby doet en er ook geen Noorse kroon voor ontvangt legde het uit: „kijk in dit Bisletstadion willen we weer ijs heb ben. Voor schaatswedstrijden komen hier 30.000 man. Dan zijn de tribunes stampvol. Ik verwacht voor de wedstrijd tegen D.W.S. heel wat duizenden kijkers minder. De voetbalcompetitie is eind oktober afge sloten met de bekerfinale Lyn was al in de tweede ronde door een derde klasser gewipt en de mensen hebben genoeg van voetbal". De spelers van D.W.S. ke ken vreemd toen zij het veld van B islet opkwamen: het grasveld was keihard en het lag vol zand en kleine steentjes. Dat was gedaan om het bevriezen van de grond tegen te gaan. Het is nu echter veel gevaarlijker geworden door de steentjes dan wanneer het veld gewoon opgevroren was. Doelman Jongbloed keek dan ook niet zo opgewekt. De Noren hebben weinig ervaring met het spelen op harde terrei nen, ze voetballen immers niet in de winter.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 17