HET WEER II J f* Reclame op tweede t.v.-net niet door de omroeporganisaties Winst van speciale n.v. voor 40 pet naar groepen die schade lijden door t.v.-reclame REM lijkt op weg naar een legaal bestaan Tijdelijke verdwijning als voorwaarde tot concessie? Raad Zandvoort schrijft Tweede Kamer over pier Nieuwe schoonheid voor Nederlandse vrouw Regering maakt voorbehoud Bestuurlijke indeling van de IJmond Make-up alleen is niet voldoende! PACIFICATIECOMMISSIE ADVISEERT: Niet eenstemmig Medailles voor mensenredders Hervormde synode betwijfelt nut van christelijke partij SCHERK W. A. VERWOERD en ZONEN JAARGANG NUMMER 14 WOENSDAG 18 NOVEMBER 1964 Vietcong heeft succes efore you &uy! NAPPA- EN SUÈDE JASJES Veel bewolking EEN MOOIE FOTO is een altijd welkom geschenk Foto VAN VELDHUIZEN Het woord is aan In de krant van heden: Hoofdprijzen Staatsloterij KOLEN 100.000 Ruil Dit is de kist waaruit de Romeinse politie gisteren op het vliegveld van de Italiaanse hoofdstad een dertig jarige Marokkaan bevrijdde. De ver zegelde kist werd als een lading muziekinstrumenten door twee Egyp tische ambassadefunctionarissen bij de douane afgeleverd. De mannen bevinden zich thans in arrest. Meer over deze bijna gelukte ontvoering kan men lezen op pagina 3. De gemeenteraad van Zandvoort heeft dinsdagavond met tien tegen drie stemmen besloten zich in een adres tot de Tweede Kamer te wenden met het verzoek er bij de minister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid op aan te dringen de rijksgoed keuring voor de bouw van een wandelpier aan een Portugese bouwonderneming te verlenen. Hierdoor zal de woningbouw, zo meent de gemeenteraad, niet nadelig be- invloed worden. Materialen, werktuigen, arbeiders en technici zullen uit Portugal worden betrokken. Een minderheid in de raad was van mening dat de aanleg van goede wegen belangrijker is dan de bouw van de pier en stemde tegen het voorstel. SAIGON (AFP) Een vietcong-batal- jon heeft gisteren het dorp Antoeong in het midden van Zuid-Vietnam bezet. Na alle verbindingen met de buitenwereld te hebben afgesneden verschansten de opstan delingen zich. Een aanval van twee com pagnieën regeringtroepen werd afgeslagen. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 IEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Nu zijn er, naast Scherk Gezichtslotion voor het reinigen van de huid, ook Scherk schoonheidscrèmes! Dat bete kent een nieuwe, complete en succes volle schoonheidsverzorging voor de Nederlandse vrouw. En u ziet - welk type huid u ook hebt, voor élke huid is er de ideale Scherk schoonheidscrème. Jeugdige huid: Scherk halfvette ere me Vette huid: Scherk crème astringente Oudere huid: Scherk voedingscrème Droge huid: Scherk crème hydratante Tubes van f 3,- tot f 3,85. SCHERK Verwachting tot morgenavond: Vanavond en vannacht plaatse lijk opklaringen en iets kouder. Morgen overdag half tot zwaar bewolkt met plaatselijk wat lichte regen. Zwakke tot matige wind tussen west en zuidwest. Dezelfde middagtemperaturen als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. Minister Bot heeft het rapport van de Pacificatie-commissie vrijwel zon der commentaar naar de Tweede Ka mer doorgezonden. Hij heeft echter wel meegedeeld dat de regering een uit drukkelijk voorbehoud maakt ten op zichte van de voorgestelde exploitatie vorm van de televisiereclame. Zij be raadt zich tegen de achtergrond van het rapport en het voorbehoud over de vraag of en zo ja hoe invoering van reclame mogelijk is in de interim periode dat is de periode tussen het uitbrengen van het interim-rapport van de Pacificatie-commissie en het definitieve advies dat op grond van het Akkoord van Wassenaar vóór medio volgend jaar gereed moet zijn. Dat advies zal betrekking hebben op de definitieve bezetting van het tweede net. Het interim-advies, dat nu is uit gebracht, heeft betrekking op de in voering van reclame in de televisie. De commissie heeft erop gewezen dat het mogelijk is dat zij in het eind rapport over bepaalde punten anders zal adviseren, omdat het eind-advies zich ook met andere zaken zal bezig houden. De commissie vraagt zich voorts af of het Akkoord van Was senaar niet veranderd zou moeten worden om de invoering van de door haar voorgestelde vorm van reclame toe te laten. SINT NICOLAAS IS IN AANTOCHT Wacht niet te lang om teleurstelling te voorkomen. (sinds 1930) Huygensstraat 10 - IJmuiden - Tel. 4868 I n ayat K h a n Alle menselijke verlangens zijn af komstig van positieve mogelijkheden in de schepping. Alle angsten komen van onmogelijke illusies. Weerrapporten I, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Beeldverhalen 2, 13 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Uit stad en omgeving5, 7, 9 Radio en t.v11 Kunst 11 Feuilleton 13 Beurs 13 Economisch nieuws15 Scheepsberichten 15 Sport 17 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's De vaste commissie voor binnenlandse zaken uit de Tweede Kamer der Staten Generaal zal zich op vrijdag, 27 novem ber, gaan bezighouden met de bestuurlij ke indeling van de IJmond in verband met het op 14 juli 1964 door minister mr. E. H. Toxopeus ingediende wetsont werp terzake de samenvoeging van de ge meenten Beverwijk en Heemskerk en de grenswijziging met de gemeente Velsen. De kamercommissie zal op die dag een onderhoud hebben met het college van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland in het Provinciehuis te Haarlem, waar des middags de betrokken gemeentebe sturen zullen worden gehoord in deze kwestie. Na het bezoek aan het Provinciehuis wordt door de kamercommissie een rondrit door het IJmondgebied gemaakt, welke om twee uur begint en waarschijnlijk an derhalf uur zal duren. Bij het onderhoud in het Provinciehuis zal de kamercommissie eerst het gemeen tebestuur van Velsen ontvangen, waar schijnlijk om half vier en vervolgens (tel kens een kwartier later) de gemeentebe sturen van Beverwijk en Heemskerk. Uit een en ander valt af te leiden, dat de IJmondzaak na de Bijlmermeerkwes tie spoedig het onderwerp ter behande ling in de Tweede Kamer zal gaan wor den, hoewel eerst de vaste commissi® voor Binnenlandse Zaken haar bevindin gen zal dienen te verwerken in rapporten, zodat de minister zijn memorie van ant woord kan indienen na het voorlopig ver slag van deze kamercommissie. Mocht dit binnen drie maanden het geval zijn, dan is de mogelijkheid open om de Tweede Kamer de IJmondzaak ongeveer half 1965 te laten behandelen. 2000.—: 12777. 2000,—: 12518. 1000,—: 6861 14863 15416 19401 19913 20493. 400,—: 3314 5039 8410 8791 15135 20577 21512 21613. 200,—: 2773 2867 3022 3077 4438 4470 4546 5393 6278 6331 6354 7691 8352 9278 12339 13509 13617 13644 14172 14896 14920 16390 18456 19495 19557 20166 20712 21065 21877. Advertentie U denkt: make-up daar kan ik mee tove ren. Maar u vergeet: een frisse stralende huid is de basis Natuurlijk reinigt u uw huid, maar reinig haar grondig met Scherk Gezichtslotion. Kijk naar het watje waar u mee reinigt en u ziet en voelt hoe tintelend schoon Scherk Gezichtslotion werkt! In flacons v.a. f2.95 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. E I 1 T ^^^1 l' 1 T T' j jj "W~ Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. IJ Abonnement per week 75 cent, per kwartaal Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. 9,75, franco per post 11,—. Losse Tel. redactie 5389, na kantooruren 02o60-6484. )AGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING nummers, afgehaald aan ons bureau, cent Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295 Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4420 (47 jaar Ryksleverancier) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De Pacificatiecommissie heeft minister Bot van O., K. en W. geadviseerd tot invoering van reclame op het tweede televisienet op voorwaarde dat de reclame wordt gebracht door een naamloze vennootschap die volledig gescheiden is van de omroeporganisaties en dat de reclameopbrengsten verdeeld worden over de omroepen en de groepen welke financiële schade zullen leiden van de reclame in de televisie. Voorts adviseert de commissie tot instelling van een Televisie-Reclame-Raad met ruime bevoegdheden inzake de vaststelling van de advertentietarieven en de duur, de tijdstippen en het karakter van de reclameboodschappen. Deze raad zal samengesteld moeten worden uit vertegen woordigers van de omroepen, de pers, het reclame- en advertentiewezen, de consumentenorganisaties, alsmede uit de vertegenwoordigers van culturele instellingen. -L.JS.-1 usï. jj De commissie is niet tot een eenstem mig advies gekomen. Een minderheid wenst reclame en verzorging van de an dere televisieprogramma's niet te schei den. Een aantal leden heeft bezwaar tegen de invoering van reciametelevisie onder het huidige bestel en verzet zich tegen de uitkeringen aan de door reclame-t.v. benadeelde groepen. Weer andere leden blijven vasthouden aan de door de Twee de Kamer in 1963 afgewezen voorstellen van de toenmalige staatssecretarissen Veldkamp en Scholten. Centraal in het advies van de meerder heid staat de scheiding tussen adverten ties en de andere programma's en de ver deling van de opbrengsten. De n.v. die de reclame exploiteert en uitzendt zou finan cieel en organisatorisch op poten gezet moeten worden door de dagbladpers en zou onder een sterk toezicht moeten staan van de Televisie-Reclame-Raad. Men gaat er daarbij van uit dat deze n.v. het re clamemateriaal pasklaar zal ontvangen en niets anders dan reclame zal uitzenden. De winst van deze n.v. bestaande uit de opbrengsten van de reclame zal voor tenminste zestig percent gestort moeten worden in het kijkgeldenfonds. De commissie spreekt zich niet uit over het verdere gebruik van deze gelden, maar wijst er wel op dat zij gebruikt zou den kunnen worden voor de verhoging van de culturele of technische verbetering van de televisie. De rest van de opbrengst maximaal veertig percent zal gebruikt moeten wor den als compensatie voor die groepen wel ke een inkomstenderving zullen ondervin den van de reclame in de televisie. Deze vergoeding zou jaarlijks bepaald moeten worden door een onafhankelijk scheidsge recht. De groepen die voor compensatie in aanmerking moeten komen wil de commis sie beperken tot de rechtstreekse recla memedia zoals de dagbladen, geïllustreer de bladen, weekbladen en eventueel ook nieuwsbladen. Als voorbeeld noemt de commissie ook de bioscopen. Iedere groep die compensatie wenst zal de schade en het bedrag waarvoor zij schade lijdt moe ten kunnen aantonen. Hierbij wordt niet alleen gedacht aan reële vermindering maar ook aan het uitblijven van verwach te vermeerdering van baten. De nauwkeu rige normen voor de schadebepaling zou den nader moeten worden vastgesteld. De commissie verwacht dat na een aan tal jaren de schade elk jaar ongeveer even groot zal zijn en dan voor vijf jaren zou kunnen worden vastgesteld. (Zie verder pagina 2) De zestien mannen die in februari van het vorige jaar bij een ernstige scheeps ramp met levensgevaar 32 personen uit het ijskoude en met brandende olie over dekte water van de Westerschelde red den, hebben de hoogste onderscheiding gekregen die het Carnegie-Heldenfonds kent: de medaille. De onderscheidingen werden in Scheve- ningen uitgereikt door de voorzitter van het Carnegie-Heldenfonds, mr. J. Klaasesz commissaris der koningin in Zuid-Holland. Mr. Klaasesz zei dat in de 50 jaar van het bestaan van het Carnegie-Helden fonds nog nooit zoveel medailles op één dag werden uitgereikt. De scheepsramp had plaats in het Nauw van Bath, toen de Panamese tanker „Miraflores" met een grotendeels Italiaanse bemanning een aanvaring had met de Engelse tanker „Abadesa". Door het onverwijld te hulp schieten van de bemanningen van de sleepboten „Liège" en „En Avant" en van de „Arie" en „Zeeland" konden 32 van de 41 opvarenden van de „Miraflores" worden gered, van wie er 31 Italianen waren. De ambassaderaad van de Italiaanse ambassade in Nederland, de heer Remo Paolini, bracht namens de Italiaanse re gering dank over aan de redders. Weer „neen" tegen kernwapens „Aan de mogelijkheid van samenwerking met hen die zich niet-christenen noemen in het verband van een algemene partij zijn onmiskenbaar grote voordelen verbon den. Er zijn ernstige bezwaren te noemen tegen de mogelijkheid dat men zich orga niseert in een christelijke politieke party". Aldus twee constateringen in het giste ren verschenen geschrift „De politieke ver antwoordelijkheid van de kerk", waarin overwegingen van de generale synode van de Nederlandse hervormde kerk zijn opge nomen. Dit geschrift, uitdrukkelijk geen herder lijk schrijven, werd door de synode aan vaard in haar vergadering van 18 februari van dit jaar. Conclusie van de synode is, dat de kerk haar leden in de keuze van de partijen en van de overwegingen daar toe dient vrij te laten. „Zij zijn én als christenen èn als burger mondig. De kerk zal haar bemoeienis met de politieke partijen niet zover kunnen uit strekken, dat zij ook tracht positief voor te schrijven, wat de inhoud van haar pro gramma's dient te zijn. Het is een zaak van geestelijk belang dat de leden van de kerk en haar ambtsdragers zich er steeds meer in oefenen de verschillende partij keuze van elkander te aanvaarden". De generale synode heeft ook een ver volg op het geschrift over de kernwape nen van 1962 doen verschijnen onder de titel „Woord en wederwoord". In een toe lichting zei ds. F. H. Landsman, secreta ris voor algemene zaken van het modera- men, dat de synode heeft gedaan, wat ook kardinaal Alfrink bij het concilie heeft ge daan, namelijk het vragen van een duide lijke veroordeling van het kernwapen. Het „neen" tegen de kernwapenen wordt, voor zover de synode het kan inzien, niet gediend door dienstweigering, maar het moet gemeengoed worden van overheden en volkeren. (Van onze parlementaire redactie) Er zijn aanwijzingen, dat de regering het niet tot een open krachtmeting met de R.E.M. zal laten komen, maar bereid is de R.E.M. voor een concessie in aan- reid zou zijn om zich zodanig aan te pas sen, dat zij voor een zendconcessie in aan merking zou komen, zouden haar sympa thisanten te vergelijken zijn met de leden van de gewone omroepverenigingen. Het resultaat zou zijn een nieuwe zuil in ons etherbes tel. merking te doen komen op voorwaarde, dat de zender zich voor de afkondiging van de anti-R.E.M.-wet vrijwillig uit de ether zal terugtrekken. Nu het welhaast zeker is dat de Eerste Kamer op 1 december de zgn. anti REM- wet zal aanvaarden nadert ook met rasse schreden het ogenblik waarop de regering met deze wet in de hand tegen de piraten zender zal moeten gaan optreden. Ver moedelijk zal het half december zo ver zijn. Ondanks aandrang van de Tweede Kamer heeft minister Scholten nog nooit meegedeeld hoe hij opsporingsambtena ren aan boord van het televisieplatform deqkt te krijgen. Hierbij zijn de meest ridicule situaties denkbaar. Zullen de eilandbewoners de ladder uithangen voor de mannen, die pro ces verbaal komen opmaken en beslag leggen op de zender of zal de marine wor den ingeschakeld. Het ligt voor de hand dat de regering dit soort situaties het liefst wil vermijden, vooral als de REM de bestorming van haar platform zal uit zenden. De REM maakte echter tot voor kort allerminst de indruk zich vroegtijdig naar de wet en de wensen van de regering te zullen schikken. De ledenwerfactie voor de Telivisie en Radio Omroep Stichting Tros heeft echter wijziging gebracht in de situatie. Deze stichting die hiermee nu tien dagen aan de gang is heeft naar zij meedeelde giste ren al de 100.000ste deelnemer ingeschre ven. Voor de REM zelf zal de actie een stevige ruggesteun zijn in haar pogingen om het leven te rekken. Als de REM be- Deze aanpassing zou dan snel moeten geschieden, zodat de REM nog vóór de uitvoering van de wet een concessie krijgt en dan gewoon kan doorzenden. Men acht het echter waarschijnlijker dat de rege ring het optreden tegen de REM wil „in ruilen" door' de REM op de een of ande re manier deel te laten nemen in de tele visiereclame die binnen afzienbare tijd zijn intrede zal doen in de Bussumse te levisie. Dit zou een verklaring zijn voor het nadrukkelijke voorbehoud dat de rege ring heeft gemaakt voor de door de paci ficatiecommissie voorgestelde exploitatie vorm. In plaats van de dagbladpers zou dan de REM alleen of met anderen de reclame gaan exploiteren. In ruil voor de ze toekomstkans zou de REM zich bij af kondiging van de tegen haar gerichte wet zonder meer uit de ether moeten terug trekken, zodat de regering gezichtsverlies wordt bespaard.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1