TWEE „WINNERS" UIT DE RITMEESTER STAL RIANT 27 ct PIKEUR IBct RITMEESTER Ontvoering uit Rome op het nippertje ontdekt GIEBELS ASTMA J Haal de spons erover! VAN DAG TOT DAG Bomaanslag in Saigon Geen Britse wapens meer voor Z.-Afrika Geruchten over Belgische para's Paus krijgt het druk in India WERELDNIEUWS Ether^pacificatie Gekreun uit diplomatenkoffer Bustarief in Utrecht omhoog U DOET „HEM Geef eens., (Dp de c~Praaiótoel WOENSDAG 18 NOVEMBER 1964 V.. 1 i Ras is onmiskenbaar. Ras zit niet in het formaat. U herkent het in de heerlijke Pikeur, maar ook in de geurige Riant. Twee volbloed" Ritmeesters. VAR-ambassade zegt: „We weten van niets ,Help moordenaars Injectie Ijzerhandel i A. P. nu in 30 seconden verlicht De hevigste astma-aanval wordt met één enkel Adozo-tablet be dwongen. De verlichting is on middellijk. Indien u aan astma lijdt, moet u beslist Adozo proberen! Verkrijgbaar bij apo thekers en drogisten. De Pacificatiecommissie heeft zich in haar interim-rapport over reclame in de ether (zie pagina 1) gebaseerd op het enige juiste uitgangspunt: het politiek be reikbare. Dat dit een compromis beteken de tussen 'n reek's uiteenlopende opvattin gen stond van tevoren vast. Het ging er tenslotte ook om deze uiteenlopende op vattingen te verzoenen, te pacificeren. Men kan het slechts betreuren dat een minderheid in deze commissie, hoogst waarschijnlijk aangevoerd door de libera le fractievoorzitter in de Tweede Kamer mr. Geertsema en zijn christelijk-histori- sche collega mr. Beernink, bleef vasthou den aan de politiek niet te verwezenlijken opvattingen die reeds voorkwamen in de nota van de staatssecretarissen Scholten en Veldkamp uit het vorige kabinet. Het is wel pikant dat het vasthouden aan de ze opvattingen tevens impliceert dat men zich verzet tegen een spoedige invoering van reclame ten dienste van het Neder landse bedrijfsleven. Opvallend is de grote stap die de verte genwoordigers van de omroepen hebben gedaan. Bijzonder opvallend is het dat minister Bot in zijn begeleidend schrijven geen woord van instemming laat horen, maar wel een voorbehoud maakt op een bijzon der essentieel punt, het punt namelijk waarin de exploitatievorm wordt weerge geven. Als dit voorbehoud betekent dat de minister het met deze exploitatievorm door de dagbladpers niet eens is, dan houdt dit eigenlijk in dat hij het hele rap port afwijst. De commissie is tot deze ex ploitatievorm gekomen op grond van de uitvoerig toegelichte stelling dat gedupeer den van de reclame in de televisie dat zijn dus de gangbare reclamemedia zoals de dagbladen schadeloos dienen te wor den gesteld uit de reclameopbrengsten. Wie dit principe afwijst, wijst het hele rapport af. Het heeft er alle schijn van dat de minister geen oog heeft voor de belan gen, die er met name voor de dagbladpers bij de invoering van de reclame in de televisie op het spel staan. Toch hoeft hij alleen maar naar een land als Amerika te kijken om te beseffen hoe fataal de onge breidelde concurrentie tussen dagbladen en de televisie op de advertentiemarkt kan zijn. Het is een publiek geheim dat minister Bot omgeven is door adviseurs die een broertje dood hebben aan de Hilversumse zuilep. Het lijkt erop dat de minister zelf niet warm loopt voor het advies waarin naast de dagbladen ook de zuilen hun be langen beschermd weten. Toch zal de mi nister op basis van dit advies iets moeten ondernemen. Voor een eigen beleid, dat op de ontwikkelingen vooruitloopt en daaraan leiding geeft, is het veel te laat nu de meningen al zo uitgekristalliseerd zijn. Het plan is in schetsvorm gereed, de mees te belanghebbenden zijn er voor, het is po litiek bereikbaar. De organisatie van de televisiereclame kan bij wijze van spre ken morgen beginnen. Er kondigen zich interessante ontwikke lingen aan op het gebied van de reclame televisie. De „Tros"-actie, die blijkens mededelingen van de REM een groot succes belooft te worden, is kennelijk bedoeld om deze illegale zendorganisatie in staat te •tellen aan de minister haar belangrijk heid en populariteit te bewijzen, zodat zij „gaat meetellen" in de rij der adspirant- concessiehouders en straks, legaal, haar activiteit zal kunnen voortzetten. Onze parlementaire redacteur meent aanwijzingen te zien, dat tegenover die plannen een eis van de regering zal staan dat de REM met haar illegale praktijken zal ophouden. Als dit allemaal zo is, zal men dus binnenkort het volgende zien ge beuren: de REM houdt op, maar keert later terug als legaal concessiehoudster en krijgt een deel van de zendtijd en een plaats in de etherdrukte. Dat zou betekenen, dat er geen reden meer zou bestaan om van een eiland af te zenden, maar dat de REM vrijelijk op Nederlandse bodem kan gaan werken. De duizenden die zich enthousiast voor behoud van de REM hebben uitgesproken, zouden met deze gang van zaken tevreden kunnen zijn, terwijl de Wet haar prestige zou hebben behouden zonder dat er een „zeeslag" voor nodig was. „Ferme jongens, stoere knapen" zouden dan zonder slag of stoot van zessen klaar zijn, zowel in de REM als in de regering. Het „Foei, hoe suffend staat gij daar" zal dan blijken niet op de REM van toe passing te zijn geweest, maar eerder op de zuilen SAIGON (Reuter). Bjj een bomont ploffing in een volle cafetaria op Saigons burgervliegveld Tan Son Nhoe in Zuid- Vietnam z(jn vandaag zes Amerikanen ernstig en twaalf licht gewond. Naar schat ting had de tijdbom een gewicht van zeven kilogram. Er is enige reden om aan te nemen dat in de eertijds uiterst gespannen en ijs koude betrekkingen tussen Peking en Moskou binnen afzienbare tijd dooi zal intreden. Kroesjtsjev is van het Rus sische toneel verdwenen. Dat maakt het de machthebbers in de Sovjet-Unie mo gelijk hem ook tot de zondebok te ma ken voor alles wat verkeerd is gegaan. Praktische overwegingen van internatio- naal-politieke aard zouden de Russen er wel eens toe kunnen brengen over theo retische obstakels heen te stappen, zo als die zich onder Kroesjtsjev hebben gedemonstreerd in de Russische verhou ding met China. Bovendien lijkt het niet van belang ontbloot dat Mao in eigen land rekening moet houden met een groeiende ideologische oppositie. De op vattingen van Kroesjtsjev hebben met name onder de communistisch-Chinese in telligentsia aanhang gekregen. Voor al Chinese jongeren die in de Sovjet-Unie hebben gestudeerd, betwijfelen de poli tieke opvattingen van Mao. Die ging daartegen in met een campagne tegen het revisionisme. Dat was dan ook de naam die hij aan Kroesjtsjev's leer van de „vreedzame coëxistentie" gaf. Die af weer schijnt geen doorslaggevend succes geweest te zijn, als men tenminste be richten mag geloven die via Hongkong het Westen bereiken, en die min of meer onderstreept worden door een bericht in een recent nummer van een communis- tisch-Chinees theoretisch tijdschrift. Dat maakt gewag van het feit dat een groep vooraanstaande communistische theoreti ci is beschuldigd van oppositie tegen Mao. Een lid van die groep zou zelfs hebben geschreven dat Mao wel eens zou kunnen worden afgezet. De oppositie die tegen Mao in eigen land bestaat lijkt nog niet de kracht van een storm te hebben. Maar zij kan zo veel gevaarlijke kiemen bevatten dat de bereidheid van de Chinese leider, Mos kou een eindweegs tegemoet te komen, er door wordt gestimuleerd. Uit psychologische overwegingen is de atoombomontploffing van Peking daarbij van belang, aangezien een grotere Chi nese zelfbewustheid het begin kan zijn van een soepeler houding tegenover de vijandige buitenwereld, met name tegen over de Sovjet-Unie, die nu niet meer in feite de baas van China behoeft te he ten. Peking voelt zich meer de gelijke dan de leerling en is wellicht zijn rancu neuze complexen een beetje kwijt. Dat zelfde is in de Sovjet-Unie ten opzichte van Amerika immers ook gebeurd. LONDEN De Britse regering heeft de uitvoer van wapens naar de Unie van Zuid-Afrika verboden. Premier Wilson deelde dit dinsdagavond in het Lagerhuis mea. Van de Labourbanken steeg een luid gejuich op. Over de kwestie van de aflevering van de door Zuid-Afrika bestelde zestien mili taire Buccaneer-straalvliegtuigen is nog geen beslissing genomen. Lopende ver plichtingen van het Britse departement van Defensie zullen worden nagekomen, maar er zullen geen nieuwe contracten met Zuid-Afrika meer worden afgesloten voor de levering van wapens. Onder nieuw gejuich zei Wilson dat de Britse regeringspolitiek hiermee in over eenstemming is gebracht met de resoluties van de V.N. over deze kwestie waarvan de laatste op acht juni door de Veilig heidsraad werd aangenomen. Oppositieleider Douglas-Home zei dat Wilson's verklaring verstrekkende gevol gen zal hebben. Hij vroeg of het in feite een eenzijdige opheffing was van de vlootbasisovereenkomst van Simons- town. Dr. Verwoerd heeft onlangs gedreigd de Britse basis op te heffen wanneer Groot- Brittannië zou weigeren de Buccaneer-toe- stellen te leveren. Wilson's antwoord was, dat indien hij deze verklaring niet zou hebben afgelegd, dat eveneens een verstrekkend gevolg met zich zou meebrengen, namelijk wat be treft „onze trouw aan en ons lidmaat schap van de Verenigde Naties en onze betrekkingen met een groot aantal geme- nebestlanden in Afrika en elders". „Niets van hetgeen ik gezegd heb", zo vervolgde Wilson, „betekent een breuk van de overeenkomst van Simonstown, die niet door Zuid-Afrika of Engeland eenzij dig kan worden opgezegd." kaanse regering van tevoren van haar besluit op de hoogte gebracht. De ver wachting is dat Zuid-Afrika thans in Frankrijk en elders de wapens zal be stellen die het niet meer in Groot-Brit- tannië kan krijgen. BRUSSEL Geruchten over het ver trek van Belgische paracommando's naar Kongo hebben dinsdagmiddag geleid tot een extra-nieuwsuitzending van de Bel gische radio. Volgens deze geruchten zou den de Belgische militairen naar Kongo zijn vertrokken om de ongeveer vijfhon derd Belgen, die zich in Stanleystad in de handen van de opstandelingen bevinden, te ontzetten. In de nieuwsuitzending werd een com muniqué omgeroepen van het Belgische ministerie van Defensie, dat door een woordvoerder van dit departement een te genspraak werd genoemd. Volgens de ministeriële mededeling is er alarmoefening van de para's begonnen, die een snel vertrek en een afwezigheid van lange duur inhoudt. „Om het realistische karakter van de oefening te garanderen is de geheimhouding ervan een belang rijk element" aldus het communiqué. Zo wel het ministerie van Defensie als dat van Buitenlandse Zaken weigerde verdere toelichting te geven. Advertentie ■N ROME (AP) Heel Rome spreekt over de man-in-de-koffer. Hoe kwam hij erin? Wie is hij precies? Zijn vondst gis teravond doet denken aan een fantastisch James Bond-verhaal. Op het politiebureau in Rome staat echter de koffer waarin hij gevangen zat, een soort middeleeuwse martelkist. Van buiten bekleed met fraai wit leer. Van binnen met ingebouwde schoenen, een helm om het hoofd vast te klemmen en met metalen schroeven voor enkels en hals. De koffer was onderweg naar het minis terie van Buitenlandse Zaken van de van de United Arab Airlines naar Cairo Kort voor het vertrek van een vliegtuig van de United Arab Airlines' naar Caïro kwam hij met een vrachtauto op het vlieg veld aan. De vrachtauto was bij de douane wel bekend en de koffer werd als diplomatie ke bagage uitgeklaard. Op het moment, dat de koffer van de vrachtauto in het vliegveld getild zou worden, hoorde een politieman zacht gejammer. „Wat is dat?" vroeg hij. „In de koffer zitten muziekinstrumenten", werd geantwoord. Plotseling werd de agent achterdochtig. Hij luisterde nog eens nauwkeurig en hoorden een zwakke stem in het Italiaans jammeren: „Help, moordenaars". Op dat ogenblik duwden de beide man nen de koffer terug in de vrachtauto en reden in volle vaart het vliegveld af. Een politie-auto zette de achtervolging in. Op de weg naar Rome werd de vrachtauto gedwongen te stoppen. Het tweetal en de koffer werden naar het hoofdbureau van politie in Ostia gebracht. Daar werd de koffer geopend en kwam de bizarre inhoud aan het licht. In de koffer zat half bewusteloos een man op een zitbankje. Zijn handen waren op zijn rug gebonden. Zijn blote voeten staken in ingebouwde schoenen. In zijn mond was een prop geduwd. Zijn hoofd werd met een metalen beugel neerge drukt. Doordat de prop was losgeraakt kon de man alleen maar zwak kreunen. De man in de koffer bleek de dertig jaar oude Josef Dahan te zijn, een taal kundige uit Marokko, met gebleekt haar. Tegenover de politie zei hij enige tijd als tolk voor de V.A.R.-ambassade in Rome te hebben gewerkt en maandag avond door twee mannen van de ambas sade ontvoerd te zijn. Hij werd op de Via Veneto in Rome door de twee mannen van de ambassade aangesproken. Zij nodigden hem uit in een café iets met hen te drinken. Daarna namen ze hem mee naar buiten en gaven hem op straat een klap op het hoofd. Hij kreeg een injectie met een verdovend middel en nog voordat hij het bewustzijn verloor werd hij in een auto gesleept. Toen hij uit de koffer gehaald werd was Dahan duizelig en nauwelijks in staat en kele zinnen te stamelen. Hij gaf de politie met zwakke stem zijn melodramatische relaas. Na verloop van tijd en na een medische behandeling kwam hij wat meer los. Het is nog niet bekend, wanneer hij voor de V.A.R.-ambassade gewerkt heeft. Ver der heeft hij verklaard in Napels gewoond te hebben en onlangs van Frankfort naar Rome verhuisd te zijn. Wat hij in Napels en Frankfort heeft gedaan, is nog een raadsel. De V.A.R.-ambassade wilde geen com mentaar leveren. „Wij weten van niets. Wij weten van niets", zo werd gezegd. Functionarissen van de ambassade con fereerden echter met de politie. De poli tie zei, dat toen het tweetal met de koffer naar het politiebureau werden gebracht ze daar verzochten contact met de ambassa de te mogen opnemen. De twee mannen waren de eerste ambassade-secretarissen Abdel Moneim El Neklawy en Selim Os man El Sayed. Zij zijn omstreeks het mid dernachtelijke uur vrijgelaten, vanwege hun politieke onschendbaarheid. De politie vertelde het hele verhaal in het hoofdbureau van Ostia aan de pers. Vele journalisten geloofden de sensatione le bijzonderheden niet. Als bewijs liet de politie de koffer zien. Dahan is nu naar het hoofdbureau van politie in Rome overgebracht. Zijn verhoor wordt daar voortgezet. Joseph Dahan heeft de politie verteld, dat hij Marokkaan van geboorte is, maar het Israëlisch staatsburgerschap bezit. Men vermoedt, dat hij bij contraspionage be trokken is geweest. Hij is onderzocht door een arts, die zei dat men hem morfine heeft toegediend. Italië wil de twee diplomaten van de Verenigde Arabische Republiek het land uitzetten. De politie in Rome zegt, dat het slachtoffer spioneerde voor de Ver enigde Arabische Republiek en Israël. Advertentie er geen „groter" plezier mee, mevrouw volwaardig gereedschap, uw man, en misschien u ook wel kunnen er jarenlang praktisch nut van hebben GED. OUDE GRACHT 5 t.o. Postkantoor HAARLEM - TELEFOON 17438 De tarieven van het gemeentelijk bus bedrijf in Utrecht gaan per 1 december omhoog. Een enkele reis kost dan f 0,35, een vierrittenkaart 1 en een twaalfritten- kaart f 2,50. Er wordt dan ook een vast rechttarief ingevoerd dat voor Utrecht ge heel nieuw is. Houders van een vastrecht stamkaart krijgen een aanzienlijk reduc tie op de ritprijs. Wie per maand meer dan 36 ritten of per drie maanden meer dan 90 ritten per bus maakt, is bij dit vastrechttarief voordeliger uit dan met twaalfrittenkaarten. NEW DELHI (AP) Een zeer afwis selend en druk programma staat paus Paulus VI te wachten, wanneer hij begin december India bezoekt voor het eucha ristisch congres. Dit valt op te maken uit het schema van het bezoek dat door de Indische regering werd bekendgemaakt. De paus zal het hele verblijf in India in Bombay doorbrengen. De paus zal bij aan komst op 't vliegveld onder anderen wor den begroet door president Radhakrisjnan, vice-president Zakir Hoesain en premier Lal Bahadoer Sjastri. Op het programma staan onder ande re: zegening van pasgewijde priesters; audiënties aan burgerautoriteiten, diplo maten en groepen niet-katholieken en niet christenen en een bezoek aan een op voedingsgesticht voor jongens. Op de laatste dag van zijn bezoek zal de paus in de kathedraal van Bombay een mis voor misdienaars bijwonen. Verder zal hij een ontmoeting hebben met gees telijken in een seminarie en tevens een bezoek brengen aan het heiligdom van de H. Maagd te Bandra. Optimisten en pessimisten Je kunt water niet met water bestrijden en vuur niet met vuur, en het boze niet met het boze, zei de schrijver Tolstoj. Je kunt de levensvisie van een geboren optimist niet veranderen met pessimisme: „geboren" zeggen de mensen en komen daarbij op verdachte wijze in het straatje van de astrologen, die uit de geboorte horoscoop deze aanleg aflezen. Zouden de soorten mensen in een volière bekeken kun nen worden door Hogere Wezens, die wij niet kennen maar in onze fantasie aanne men, dan zouden zij er heel raar uitzien. Eén ding is zeker bij dit mensengeslacht: „Niemand is tevreden met zijn materiële middelen en niemand is ontevreden over zijn eigen geest." Dat deze geest vaak gist wordt of aangevuld met zelfrijzend bak meel heeft een mens nooit van zichzelf in de gaten wel van een ander. Sommige mensen zijn zeer voldaan, ze hebben van niemand een compliment nodig: ze geven zichzelf de hele dag lof en eer. Op het internaat („kost-school" noem den wij het) waar ik mijn jeugd sleet, had den wij beweeglijke, dynamische jongens. Het waren optimisten. Wij noemden ze: driftkikkers. Er waren ook apathische, slome jongens. Het waren pessimisten. Wij noemden ze: de zakken. Er waren twee voetbalclubs: de Driftkikkers en de Zak ken. Eén keer wonnen de Zakken, want die hadden maanden getraind uit pure angst en een rest fatsoen en de Driftkik kers haddén geen klap uitgevoerd. Ze won nen immers met gemak, jawel! En toen verloren ze. De kansen des levens wissel den. De pessimisten waren aan bod en werden optimisten. Zo geschiedde het dat een Limburgse in brekers, recidivist, ondanks alle goede voor nemens weer in het gevang belandde. Hij leerde op de markt een koopman- kennen, van wie hij af en toe de bankbiljetjes zag flappen in een portefeuille, als de man groot geld wisselde. Dat maakte hem on rustig. Hij dronk een jenever met de koop man op een terras en vroeg hem heel slim uit. De slimme koopman jammerde, dat hij geld geleend had en stikte in de schulden. En toen gebeurde het. Hét. En tot de sociale ambtenaar zei, veel later, de man: „Ik wou nooit meer in de bajes. Maar ik vond het zó onsympathiek, dat die vent zo verschrikkelijk zat te lie gen, dat ik hem een behoorlijke dreun heb gegeven. Daar kon zijn hoofd niet tegen en later zijn maag en nog later zijn lever niet. Afijn, ik sloeg hem voor wat weekjes het ziekenhuis in. Ik kreeg drie jaar. Als die man een goed karakter had gehad en een net persoon was maar dat-was-ie-op-geen-stukken-na, as-tie éér lijk was geweest, nou, dan was er niks gebeurd. Nou ben ik na drie jaar helemaal gaar en verpest altegaar." Dat zei een Limburgse inbreker, een pessimist. De optimisten vertonen een merkwaardi ge levensvreugde. Het leven mept ieder een af en toe onder water wie niet? en zij duiken weer op als slome dui kelaars, die poppetjes in het bad met lood in hun bibs. jp n Wat een heerlijke optimist was de grot» Edison, die op zijn leven terugkeek en zei: „Ik heb mijn leven lang geen dag gewerkt. Het was alles ontspanning." Medicijn voor onze tijd, waarin geen herdershonden maar pekinezen rondlopen? Graham Bell werkte vrolijk. Hij vond de telefoon uit. Als hij geweten had, hoeveel miljoenen kletspraatjes het zwakke, par don, het sterke geslacht zou houden, had hij dat eerste knutselapparaat in zijn graf meegenomen. Nu ligt hij onder de zerk waarschijnlijk als pessimist. Een Frans man definieerde het aldus: „Iemand, die een dame gelooft, die in de telefoon zegt: „Nu ga ik ophangen, ik heb nog zóveel te doen" en dat gelóóft dié man it een optimist!" Advertentie Vierling. Een vrouw in de Amerikaanse plaats Baltimore heeft het leven ge schonken aan een vierling, drie meisjes en een jongen. De moeder en de jongge borenen maken het uitstekend. Gesprek. De Tsjechoslowaakse minister van Buitenlandse Zaken Vaclav David zal over een week een bezoek aan Pa rijs brengen voor besprekingen met mi nister Couve de Murville. Partij. De militante boeddhisten in Japan hebben een politieke partij opgericht, „partij voor een eerlijk bestuur" ge naamd. Zij willen „de corruptie in de traditionele partijen" bestrijden. De Ko- meito, zo is de Japanse naam van de partij, is gesticht door de boeddhisti sche groepering Sokagakkai, die bekend staat om haar gedisciplineerde, enigs zins agressieve karakter. Moddermedicijn. Modder van de bodem van meren heeft een nieuw geneesmid del opgeleverd voor dodelijke brandwon den. Dr. H. Harion Stone en dr. J. D. Martin van de Emory-universiteit in At lanta, hebben het anti-biotische genees middel „Gentamicine" tot nu toe toege diend aan 26 ziekenhuispatiënten die ten dode waren gedoemd. Vierentwintig zijn in leven gebleven. Advertentie Geneeskrachtiger. De catastrofale aard beving, die Skoplje in 1963 verwoest heeft, heeft het bronwater in het nabij gelegen Katlanovo verbeterd. Sinds d« aardbeving is dat bronwater twee gra den Celsius warmer geworden en vol gens de badartsen is de geneeskracht ervan nu groter. Autobusongeluk. Door het omslaan van een autobus op de weg naar Jericho, in Jordanië, zijn zestien inzittenden gedood en 28 gewond. Schorpioenen. In een goederenloods op het vliegveld van Tokio ontstond paniek, toen men daar een groot aantal schor pioenen over de grond zag lopen. Met hun hakken verpletterden de employés de dieren. Ze kwamen uit een kist uit Bombay gekropen. Schever. De scheve toren van Pisa heeft door een harde windstoot hevig getrild. Deskundigen, die belast zijn met het on derhoud van het beroemde 13-de eeuwse architectonische wonder, hebben de tril ling met buitengewoon gevoelige meetin strumenten opgemeten. Adonis-haast. Een Labour-parlementslid, Robert Maxwell, is in Londen tot een boete van 250 gulden veroordeeld, omdat hij zich schoor terwijl hij zich met een snelheid van 90 kilometer per uur voort spoedde in zijn Rolls Royce. Retourtje. Retourbewijzen voor een ruim- tevlucht met een Amerikaanse raket en een verblijf van drie maanden aan boord van een ruimtestation zullen om streeks 1970 ruim 3,5 miljoen gulden per stuk kosten. Dit heeft de leider voor toekomstprojecten van een ruimtevaart centrum in Alabama uitgerekend-

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 3