Italië verklaart zich ook tegen gemeenschappelijke graanprijs Wilson wil geen concessies doen aan VN-schuldenaren V HOOGOVENS IJMUIDEN Deze elf mensen vonden hun plaats by Hoogovens Verstekeling op de „Willem Ruys" Oe Thant: meer geld nodig Reuther wil lonen in auto-industrie harmoniseren „Het zijn steeds dezelfden die te hard rijden" Nederlands protest tegen Duits besluit Eis van 10.000 boete voor betalen van zwarte lonen Tjokroaminoto bij NDSM in dok Kerkelijk nieuws Kleinzoon van generaal Seyffart Derde actie „Gezonden voor zieken" WOENSDAG 18 NOVEMBER Officier van Justitie: 1964 Zomaar elf voorbeelden uit de vele die aan tonen dat er voor mensen, komende uit de meest verschillende beroepen, bij Hoogovens tal van mogelijkheden zijn. De mosselvisser b.v. die vast werk met een vast inkomen en vaste werktijden prefereerde. De kapper die zijn zaak moest opgeven en daarom goed betaald werk zocht. De walvisvaarder die na negen jaar Wil lem Barendsz meer thuis wilde zijn bij zijn gezin Het is mogelijk dat u met soortgelijke wensen rondloopt. Wéét dan, dat er bij Hoogovens door zijn zo veelzijdig karakter vele, vele mogelijk- heden zijn. Voor inlichtingen kunt u altijd bel len, schrijven of even langs komen bij de afdeling Personeelszaken, gebouw „Buitenhof", Staal- straat in Velsen-Noord. Elke maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur bent u welkom. Telefoon: 02550-6611, toestel 1111. Ill I li i I PlÉlllÉllllÉ Italië heeft maandag gezorgd voor enige consternatie op de conferentie van E.E.G.- ministers van landbouw in Brussel, door zich aan te sluiten bij de Westduitse kri tiek op een gemeenschappelijke graan prijs. De Italiaanse minister van Buiten landse Zaken, Mario Ferrari Agradi, op perde ernstige bezwaren tegen de voor genomen landbouwpolitiek voor de E.E.G. in zijn huidige vorm. De ministers hebben na de zitting rus tig gereageerd op de Italiaanse critiek. Zij zijn van mening dat Italië bezig is zijn onderhandelingspositie vorm te ge ven voor de uiteindelijke krachtmeting over de graanpolitiek. Tevens achten zij het mogelijk dat de gemeente- en plaatselijke verkiezingen zondag in Italië de reden kunnen zijn van de kritiek van Ferrari-Aggradi op de gemeenschappelijke landbouwprijzen. De Duitse minister Werner Schwartz heeft zijn ambtgenoten wederom teleur gesteld met de verklaring dat hij nog geen goedkeuring van zijn land kan ge ven voor de gemeenschappelijke graan prijs of de datum waarop deze van kracht zou moeten worden. De ministers hebben de hoop uitgespro ken dat de regering in Bonn haar be slissing voor het einde van deze maand kenbaar zal kunnen maken, zodat lang durige nachtelijke zittingen in december zullen worden voorkomen Geref. Kerken Tweetal te Driebergen-Rij senburg (va- kature J. C. Houtzagers): F. J. v. d. Wal te Zwolle en H. R. Zijlstra te Buitenpost. Beroepen te Vleuten-De Meern: P. J. Westerneng te Oosterzee; te Wolfheze (als predikant voor bijzondere diensten): H. Windig, geestelijk verzorger stichting „Wolfheze", aldaar. Bedankt voor Poortugaal: P. Noomen te Wormerveer. Aan boord van de „Willem Ruys" heeft zich kort na het vertrek uit Colombo een verstekeling bij kapitein Van den Heuvel gemeld. Het is een 28-jarige jonge man, die in Ceylon kans zag aan boord te komen en zich zolang schuilgehouden heeft tot het schip in volle zee was. De verstekeling is een Nederlander, een klein zoon van generaal Seyffart, de man die in de eerste oorlogsjaren commandant was van het Vrijwilligers Legioen Nederland en die later door de illegaliteit is ge liquideerd. De kleinzoon van de generaal, die de onderscheidingen van zijn grootvader in zijn koffer meedraagt, was gedeserteerd van een Duits schip, waarop hij een jaar als matroos had gevaren. Toen hij vernam dat zijn schip door een wijziging in het vaarschema pas over anderhalf jaar in Nederland zou komen, besloot hij om met de „Willem Ruys" naar huis terug te keren. NEW YORK (Reuter en A.P.) „Naar de letter en de geest van het Handvest van de Verenigde Naties" wil premier Harold Wilson de kwestie van de V.N.- schuldenaren oplossen. Hoewel Groot- Brittannië bereid is mee te werken aan een minnelijke schikking, wil het primair de Verenigde Naties versterken in haar vermogen tot het bewaren van de vrede. Dit zegt de Britse minister-president in een brief aan de speciale V.N.-commissie, die een oplossing tracht te vinden voor het geschil. Volgens artikel 19 van het Handvest ver liest de Sovjet-Unie het stemrecht in de Algemene Vergadering als zij niet snel de bijdrage betaalt aan de kosten van de V.N.-vredesoperaties in Kongo en het Na- bije-Oosten. Ook Frankrijk komt na 1 ja nuari in een soortgelijke situatie. De secretaris-generaal van de Verenig de Naties, Oe Thant heeft gisteren om meer geld verzocht. Hij vroeg alle leden van de volkenorganisatie zich tot het uiterste in te spannen om de wereldvrede te bewaren. „De sociale en economische programma's die zijn voorgesteld behoren tot de meest doeltreffende, die ooit door de internationale gemeenschap van landen zijn ondernomen" zei Thant. „De behoef ten van de ontwikkelingslanden overtreffen de middelen. De bijdragen zijn dit jaar weliswaar gestegen tot 137 miljoen dollar, maar ik hoop dat het streefbedrag van 150 miljoen tot 200 miljoen dollar verhoogd zal kunnen worden." De Verenigde Staten hebben gisteren hun toezegging voor 1965 als donateur van het speciale fonds voor technische hulp van de Verenigde Naties aangehouden, hangende een oplossing van de financiële crisis. De Amerikaanse V.N.-ambassadeur Franklin Williams zei „door omstandig heden kan mijn regering op dit tijdstip geen toezegging doen. Wij hebben goede hoop dat de ontwikkelingen het ons in d« naaste toekomst mogelijk zullen maken een aanzienlijke bijdrage te leveren". Dit sloeg op diplomatieke onderhandelin gen die thans worden gevoerd om de im passe inzake de betaling van de vredes- Voor de derde keer wordt een nationale loterij-actie „Gezonden voor zieken" ge houden ten behoeve van de astma-bestrij- ding, het Groene Kruis, het Oranje-Groene Kruis, het Nederlandse Rode Kruis, het Wit-Gele Kruis, het Koningin Wilhelmina- fonds, Federatie voor Geestelijke Volks gezondheid, het Prinses Beatrixfondss, het Reumafonds, het fonds tot bevordering der revalidatie en de bestrijding van tuberculose. De opbrengst van 1.300.000 loten wordt verdeeld tussen deze gezond heidsorganisaties. Walther Reuther, de president van de vakbond van arbeiders in de Amerikaanse auto-industrie, heeft een plan bekend gemaakt om de lonen en arbeidsvoorwaar den voor bijna twee miljoen arbeiders in de auto-industrie van de niet-communis- tische wereld te harmoniseren. Op het vijfde internationale congres van vakbonden van arbeiders in de auto-in dustrie onthulde Reuther „het grote plan ter vermindering van de verschillen in de levensstandaard van arbeiders in de auto-industrie in de gehele wereld". In zijn capaciteit van voorzitter van het congres deelde Reuther de honderdtien af gevaardigden uit dertig landen mee dat zijn plan niet voorziet in de oprichting van „eén grote internationale vakbond of in gezamenlijke C.A.O.-onderhandelingen". „Wat wij willen is grotere samenwer king tussen ons allen opdat die arbeiders die niet een rechtvaardig aandeel krijgen van hun rijke produktie tot een hogere le vensstandaard zullen komen op grond van harmonisering van de lonen, arbeids- en sociale voorwaarden. Absolute gelijkheid kan nooit tot stand worden gebracht." Het „harmonisch centrum," zoals Reu ther het noemde, zal in Tokio worden gevestigd. De vertegenwoordigers van de georganiseerde arbeiders in de auto-indus trie van Japan, de V.S., Canada, West- Duitsland en Scandinavië zullen er per manente vertegenwoordigers hebben. Reuther betoogde dat het plan nodig was als tegenwicht voor het streven van de gi gantische autoconcerns om vanuit één punt hun arbeiders in de hand te houden. Uit documentatie die de officier van Justitie in Utrecht, mr. Pitlo laat bijhou den over autorijders die bekeurd worden wegens te hard rijden, is hem gebleken dat het vrijwel steeds dezelfde mensen zijn die zich daaraan schuldig maken. Als blijkt dat een boete niet helpt zal in het vervolg een vrijheidsstraf volgen. De officier zei dit in zijn requisitoir te gen een architect uit Hilversum, die al zeven keer veroordeeld is wegens te hard rijden. De laatste keer kreeg hij niet al leen een boete van 100 maar werd ook zijn rijbewijs een jaar ingetrokken. Hij is niet alleen in Utrecht, maar ook in Groningen, Drente, Zeeland en Zuid-Hol land bekeurd. De officier eiste nu tien dagen hechtenis en een jaar intrekking van het rijbewijs. De Nationale Federatieve raad van het Voormalig Verzet Nederland en de Neder landse Vereniging van Ex-politieke Gevan genen uit de Bezettingstijd hebben bonds kanselier Erhard van West-Duitsland een telegram gezonden, waarin zij hun teleur stelling uitspreken over het besluit van de bondsregering de verjaringstermijn voor het berechten van oorlogsmisdaden niet te verlengen. Beide verenigingen zeggen dit besluit te zien als een mensonwaardige ontering van de tien miljoen doden, die door moordenaarshanden gevallen zijn. Zij vragen de bondsregering geen politie ke maar menselijke beweegredenen te la ten gelden en het besluit te herroepen. De officier van Justitie bij de economi- «che politierechter in Dordrecht heeft te gen de directie van een aannemingsmaat schappij in Papendrecht een boete van 10.000,- geéist waarvan 5.000,- voor waardelijk. De directie was ten laste ge legd in april en mei in Delft zwarte lonen te hebben uitbetaald van 9,5 pet. boven het maximale toegestane loon. Namens de directie werd aangevoerd dat het bedrijf arbeidsbesparende bouw ver richt. Daardoor wordt er harder gewerkt dan op de meeste andere objecten. In vier dagen tijd zijn de werknemers aan het maximum loon. Zij zouden dus de vijfde dag voor niets moeten werken. De directie deed een beroep op overmacht, omdat de werknemers met staking hadden gedreigd. De uitspraak volgt op 30 november. Het Indonesische vrachtschip HOS „Tjo kroaminoto", dat eind oktober, toen het in de Amsterdamse haven lag zwaar door brand werd beschadigd, is van de Oostelij ke Handelskade naar de N.S.D.M. ver sleept waar het schip voor inspectie in een dok is gezet. Advertentie Mosselvisser C.D. Rosendal Wever H.A. Dam Groenteman C. van der Lubbe Kapper F. de Vries Landarbeider G. de Boer Melkcontroleur T. Tigchelaar Eenden verzorger H. Mons Tandtechnicus A. de Meijer Bakker Th.G. Hageman Walvisvaarder E. Koops Kok P.G. van Rijsbergen

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 4