Minister stilstand Luns ziet voorlopig het MLF-overleg in Koning Hoessein bezoekt generaal De Gaulle Uitkering aan werklozen wordt 80 pet van dagloon Duits parlementslid Dr. H. Conring geëerd Eventueel verdrag niet vóór februari volgend jaar ederland A.R.de Boer A.R.deBoer anders dan andere In Groningen welbekend" Onzekerheid over het lot van Dr. Paul Carlson Mildere straf voor Zweedse officieren Dodelijke val uit kazerneraam Tweede Kamer wil dagloongrens verhogen tot 42 gulden BANDRECORDERS ƒ178.- Piloot van neergestorte straaljager was bewusteloos Ondergronds leger in Veren. Staten? |J.A.Gans en Zoon! WOENSDAG 18 NOVEMBER 1964 Zo snel mogelijk Britse eis Je Cadeau-idee voor alle vaders. Geef mama een handig klein fototoestel. Om in een wip de bokkesprongen van de hond of de laatste heldendaden van Uw jongste spruit vast te leggen. Wij hebben duizend tips voor gulle gevers. HORLOGES Gouden sieraden constante kwaliteit 25 stuks f 1,25 Arabisch vorst wil financiële hulp en wapens Automaat hield toestel in de lucht totdat brandstof op was Hooggerechtshof bevestigt vonnis tegen Nenntwich (Van onze correspondent) BONN Er is een voorlopige stilstand Ingetreden in de besprekingen over de multilaterale kernmacht, omdat de Britse regering bezig is met het uitwerken van voorstellen waarbij het Britse kernwapen een rol zal spelen. Dat is de conclusie die de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken mr. J. Luns meende te kunnen trekken uit het geen hij heeft gehoord tijdens de minis terraad van de Westeuropese Unie, de zes leden van de E.E.G. en Groot-Brittannië die maandag de gehele dag en dinsdag ochtend in Bonn heeft plaatsgehad. Men verwacht in kringen van de W.E.U. alge meen dat als er een verdrag over de multilaterale kernmacht zal worden geslo ten dit uiterlijk in februari van het vol gend jaar zal gebeuren. De Verenigde Staten stellen prijs op een zo snel mogelijke totstandkoming. Dat heeft de Amerikaanse onderstaatssecreta ris van Buitenlandse Zaken, Ball die maan dag in Bonn is geweest, ook nog eens mee gedeeld aan bondskanselier Erhard en aan diens minister van Buitenlandse Zaken, Schroder. Duitsland blijft bij zijn toezegging tot deelneming aan de M.L.F.. Wel is het zo dat de regering in Bonn geen wijziging wil in het uitgesproken supranationale karak ter ervan. Zij heeft bezwaren tegen het En gelse plan er ook nationaal bemande on derzeeboten en bommenwerpers bij te be trekken. Het is echter, zoals minister Luns heeft gezegd: „voorlopig is er een stil stand ingetreden en speculaties lijken voor barig". De ministers van de W.E.U. hebben de agenda vrij snel afgewerkt. Maandag heeft in de eerste plaats de nieuwe Britse minister van Buitenlandse Zaken een posi tief geluid doen horen: „de nieuwe Britse regering is van plan de politiek van haar voorgangster voort te zetten". Minister GordonWalker heeft er de na druk op gelegd dat Engeland van het begin af wil deelnemen aan mogelijke besprekin gen over een politieke samenwerking in Europa en dus niet alleen op de hoogte gehouden wil worden van hetgeen de zes E.E.G.-landen bespreken. Zoals bekend is minister Spaak van België die ook in Bonn aanwezig was een aanhanger van het plan om politieke samenwerking in de eerste plaats te zoeken tussen de leden van de Europese Economische Gemeenschap, die zoals hij zegt „voorbestemd zijn om poli tiek samen te werken." Minister Luns heeft daarop het Neder landse standpunt uiteengezet. Wanneer daarbij dezelfde organen als die van de gemeenschappen worden gebruikt gaat Nederland akkoord. Maar indien die orga nen gescheiden zouden worden van de Brusselse dan is het niet onlogisch dat ook andere landen van den beginne af meedoen, met name het Verenigd Ko ninkrijk. Uit een particulier onderhoud van de Nederlandse minister met de Fran se vertegenwoordiger (minister Couve de Murville was niet aanwezig) is hem ge bleken dat de Franse regering thans wei nig heil ziet in Europees politiek overleg binnen de E.E.G. De Britse minister heeft duidelijk laten blijken dat Groot-Brittannië er niet aan denkt opnieuw besprekingen met de E.E.G. over aansluiting te openen wanneer niet van tevoren vaststaat dat een veto, zoals De Gaulle dat in februari heeft uitgespro ken, volkomen uitgesloten is. De W.E.U.-ministers hebben ook gedis cussieerd over de vijftien percent verho ging van invoerrechten die de Labourre- gering heeft toegepast. Men was het er over eens dat de wijze waarop deze zo plotseling was afgekondigd niet erg ge lukkig is geweest. Van Britse zijde is op- Advertèntie Naar uw werk... daar horenI Danlon nylons bij. In kleuren I passend bij het modebeeld van I nu. U herkent Danlons direct I aan de elegante vrouw op de verpakking, vanaf f 2.25 Advertentie cadeau idee voor Kennemerlaan 5 (bij de brug) TEXTIELSPECIAALZAAK Marktplein 21 - IJmuiden gemerkt dat het hierbij om tijdelijke maat regelen gaat. Minister Luns had de indruk gekregen dat zij misschien niet langer dan een jaar van kracht zullen blijven. Het lid van de Europese uitvoerende commissie Rey heeft nogal critiek op de Engelsen uitge oefend. Hij wees op de ongunstige invloed van de maatregelen op de handelsbetrek kingen met de gemeenschap.. De andere woordvoerders, met name de Franse en de Westduitse, hadden een gematigd oor deel. Het totstandkomen van de Brusselse lijs ten voor de Kennedy-ronde vond algeme ne instemming. Noch over de Europese graanprijzen, noch over de door de de fensiecommissie van het W.E.U.-parle- ment gevraagde wijzigingen in de bij standsclausule is gesproken. De volgende ministerraad vindt in de tweede helft van februari 1965 in Rome plaats. Advertentie qrote sortering LANGE NIEUWSTE. 413 - TELEF. 6321 Parijs wilde niet achterblijven bij Londen waar vorige week Mtss Wereld werd gekozen. Het mooiste meisje ter wereld kunnen We dus niet meer krijgen, maar we kunnen allicht de mooiste van de stad kie zen besloten de Parijzenaars: en hier is ze. Ze heet Edwige Perrot de Thannberg. Ze is 1.72 groot, en vol gens de kenners beantwoorden haar maten 93-62-92 meer tan het abso lute schoonheidsideaal dan die van Miss Wereld. LEOPOLDSTAD (AFP en Reuter) Uit Leopoldstad zijn berichten ontvangen dat de Kongolese rebellen in Stanleystad de executie van de Amerikaanse zendeling Paul Carlson voor onbepaalde tijd hebben uitgesteld. Deze berichten zijn niet beves tigd. Radio-Stanleystad zou gisteren hebben omgeroepen dat de terechtstelling voor onbepaalde tijd is uitgesteld en dat de Amerikaanse consul in Stanleystad, Mi chael Hoyt, toestemming krijgt Carlson te ontmoeten. De 36-jarige dr. Paul Carlson is vorige week door een rechtbank van de opstande lingen schuldig verklaard aan spionage voor het Amerikaanse leger. Hij zou af gelopen woensdag worden geëxecuteerd. De Amerikaanse regering heeft gister avond een rechtstreekse oproep tot de opstandelingen in Kongo gericht om het leven van Carlson en de andere „krijgs gevangen" Amerikanen te sparen. Mevrouw Carlson is in Bangui in de Centraal-Afrikaanse Republiek als vluch telinge. Zij heeft haar twee kinderen, van zeven en negen jaar bij zich. Ze zei: „Mijn man werkte nooit voor Amerikaanse regeringsdiensten. Overi gens zou ik niet weten wat hij zou hebben kunnen doen als spion in het kleine mis siedorp Ouassolo waar wij woonden". Het leger van blanke huurlingen van de Kongolese president Tsjombe heeft een basiskamp ingericht in Kindoe, voor de aanval op Stanleystad. In Kindoe stinkt het door de tiental len lijken van niet begraven rebellen. Soldaten die langs de oevers van de Kongorivier patrouilleren gebruiken handgranaten om de lijken die zich daar ophopen uiteen te laten scheuren. De huurlingen bestaan voor het meren deel uit Belgen, Zuid-Afrikanen en Brit ten. Advertentie armbanden, colliers, ringen en broches LANGE NIEUWSTE. 413 - TELEF. 6321 Advertentie ikk i.f - STOCKHOLM (Reuter) Twee Zweed se officieren die vorige maand tot twee jaar gevangenisstraf waren veroordeeld, omdat zij wapens hadden gesmokkeld voor de Turkse Cyprioten toen ze bij de V.N.- strijdmacht op Cyprus dienden, zijn dins dag in hoger beroep tot acht maanden dwangarbeid veroordeeld. In de afgelopen nacht is de 19-jarige soldaat H. H. C. A. van Gompel door tot nu toe onbekende oorzaak uit een raam van de tweede etage van de Kromhoutka zerne in Utrecht gevallen. Hij overleed tij dens het vervoer naar het hospitaal. Soldaat Van Gompel behoorde tot de B- compagnie van het eerste instructiebatal jon van de School Technische Dienst. Hij woonde in 's-Hertogenbosch. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Het wachtgeld en de uit keringen op grond van Werkloosheidwet zullen uniform worden en 80 pet, van het dagloon gaan bedragen voor alle werkloze werknemers, ongeacht leeftijd, burgerlijke staat en kostwinnerschap. De Tweede Ka mer heeft hiertoe gisteren zonder hoofde lijke stemming besloten. Het laat zich aanzien dat de maatregel op 1 januari zal ingaan. De kamer behandelde gisteren het wets ontwerp tot wijziging van de Werkloos heidswet. Minister Veldkamp van Sociale Zaken en Volksgezondheid stelde daarin 99 (Van onze correspondent) BONN Hartelijke gelukstelegrammen m kanselier Erhard en bondspresident Lübke mocht dr. Hermann Conring, afge vaardigde van de christen-democraten or een district in Oost-Friesland, on langs ontvangen voor zijn zeventigste ver jaardag. Een op zichzelf niet ongebruikelijk hul debetoon voor iemand die deze leeftijd behaalt en dan nog in de bondsdag zit, als het niet zo was dat dr. Hermann Conring in 1943, als speciaal gevolmach tigde in Groningen directe verantwoording schuldig was aan Seyss Inquart. Hij wordt ervan verdacht betrokken te zijn geweest bij het neerschieten van parachutisten in ons land. Als zodanig komt zijn naam voor in het archief van het centrum voor opsporing van nazimisdadigers te Lud- wigsburg. Temidden van enkele andere collega's" die na de bevrijding er in slaagden uit handen te blijven van de Nederlandse justitie. Vooral Groningers zullen bij het horen van de naam Conring niet bepaald aan de Duitse Bondsdag denken. In mei 1943 toen in verband met het juist afgekondigde politie-standrecht talloze doodvonnissen in ons land werden voltrokken, benoemde rijkscommissaris Seys Inquart voor iede re provincie een bijzondere gevolmachtig de. Conring werd voor Groningen aangewe zen en was daar verantwoordelijk voor genoemde doodvonnissen in Groningen. Dat Conring grondig op de hoogte was met het zogenaamde standrecht, daarvan kan men zich nu nog vergewissen op het rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie waar een rapport ligt van Conring aan Seyss Inquart over deze materie. Een zegsman van het instituut zei gisteren: „Als het dadelijk na de oorlog beschik baar was geweest, zou men de heer Con ring van oorlogsmisdaden hebben kunnen beschuldigen". Advertentie (op lichtnet) v.a. voor de maximale uitkeringsduur bij werk loosheid te verlengen van 21 tot 26 weken, de thans nog geldende loongrens af te schaffen en wijziging te brengen in de omschrijving van de uitkeringspercenta ges. Met de eerste twee maatregelen ging de Kamer akkoord. Wat de laatste betreft aanvaardde zij zonder hoofdelijke stem ming een amendement van de heer Brandsma (P.v.d.A.) dat tot doel had het onderscheid tussen de verschillende uitke- ringsgroepen op te heffen en te komen tot een uniform uitkeringspercentage van 80 pet. van het dagloon. Het maximum dag loon waarover minister Veldkamp uitke- kering mogelijk wilde maken bedraagt f 27 bij een zesdaagse en 32,40 bij een vijfdaagse werkweek. In een motie-Roolvink (A.R.) mede on dertekend door K.V.P, P.v.d.A., V.V.D. en C.H.U. wordt de minister gevraagd het maximumdagloon voor uitkering te verho gen tot 42. De Kamer aanvaardde ook het wetsont werp Werkloosheidsvoorziening dat ten doel heeft een aanvullende overheidsuitke- ring mogelijk te maken voor die werklo ze werknemers die geen recht meer heb ben op uitkering krachtens de Werkloos heidswet of die niet volgens de Werkloos heidswet zijn verzekerd. Ook in dit wets ontwerp heeft de Kamer enkele wijzigin gen aangebracht. Door aanvaarding van een amendement van mej. Kok (K.V.P.) stelde de Kamer een uniforme uitkering vast van 75 pet. van het dagloon. Door aanvaarding van een amendement-Brands- ma zal voor deze wet een maximum-dag loon van 27 gelden. Eveneens op voor stel van mej. Kok komen werkloze werkne mers die in de voorafgaande twaalf maanden tenminste 78 dagen hebben ge werkt voor een uitkering in aanmerking. (Van onze correspondent) PARIJS Hoessein, de 23 jarige ko ning van Jordanië, heeft zich dinsdag in de lange rij van buitenlandse monarchen en staatshoofden gevoegd, die de laatste vijf jaar via een staatsbezoek de gast van de president van de Franse republiek, ge neraal De Gaulle, zijn geweest. In gezelschap van Moera, zijn jonge Britse echtgenote, een Arabische naam die „begeerte" betekent, zal de „kleine koning" die de laatste jaren heel wat aan slagen en omwentelingspogingen heeft overleefd, gedurende zijn kortstondige be zoek twee uitvoerige gesprekken met de generaal voeren en ook nog verschillende De piloot van de Nederlandse „Star- fighter" die gisteren, zoals reeds in een deel van onze vorige oplaag is gemeld, bij Noorwegen in zee is gestort, was de 39-jarige majoor-vlieger W. Heitmeijer, sinds 3 augustus commandant van het heropgerichte 322-squadron. Majoor Heit meijer was gehuwd en had vier kinderen. Hij woonde in Leeuwarden. Het ongeluk is gebeurd doordat de vlie ger, die om 10.20 uur van zijn basis in Leeuwarden was opgestegen, buiten be wustzijn is geraakt terwijl zijn toestel op de automatische piloot vloog. Om 11.00 uur bemerkte de vlieger van een tweede „Starfighter" die majoor Heit meijer vergezelde, dat laatstgenoemde voorovergebogen zat in zijn schietstoel. Beide toestellen vlogen toen op een hoogte van 10 kilometer. Toen alle pogingen van de piloot van het andere toestel om con tact met zijn commandant te krijgen, faalden, waarschuwde hij de verkeerslei ding van de Nederlandse luchtmacht. Deze alarmeerde de Deense en de Noorse lucht macht. Een straaljager van de Noorse luchtmacht steeg terstond op en bleef ge durende 25 minuten dicht bij het Neder landse toestel vliegen. Al die tijd lag ma joor Heitmeijer voorovergebogen in de stuurstoel. Boven de hoogvlakte van Har- dangervidda in het westen van Midden- Noorwegen raakte de brandstofvoorraad van de Nederlandse „Starfighter" uitgeput en begon het vliegtuig hoogte te verliezen. Het stortte uiteindelijk van een hoogte van 7.000 meter door het wolkendek in zee. Met schepen wordt naar het wrak gezocht. Met een toestel van dit type, de Star fighter F104G, is de 39-jarige majoor vlieger W. Heitmeijer, commandant van het 322 squadron van de vlieg basis Leeuwarden gisteren op onge veer honderd kilometer ten westen van het Noorse Drontheim verongelukt. VILIIHDUINIwn 17»- IMUICCM-rBb. **noz |l p andere Franse staatslieden ontmoeten. In zijn antwoord op de welkomstwoorden van generaal De Gaulle die hem persoon lijk gisteren van het v liegveld van Orly ontving, noemde de koning het Franse staatshoofd „een grote held en een groot staatsman". Hoessein is het eerste Arabische staats hoofd uit het Nabije Oosten dat sinds de laatste oorlog door Frankrijk officiel ont vangen wordt. De koning, die na Parijs ook Bonn zal bezoeken, heeft zichzelf een tweeledige missie toevertrouwd. Voor zijn eigen land hoopt hij in Frankrijk en daar na in West-Duitsland de financiële steun te vinden, die hij nodig heeft om de Ame rikaanse en Engelse subsidies aan te kun nen vullen. Maar de Jordaanse monarch treedt voor al op als boodschapper van de verschillen de Arabische staatshoofden en moet in de westelijke hoofdsteden en in het bijzonder in Parijs begrip kweken voor hun stand punt in de Palestina-kwestie. Het wordt in Parijs evenwel niet meer waarschijn lijk geacht dat Frankrijk zijn houding tegenover Israel zal wijzigen, ondanks het feit dat generaal De Gaulle er veel aan gelegen is de positie die zijn land voor de tweede wereldoorlog in het Nabije Oos ten innam voor een deel althans te kun nen heroveren. Zonder zijn goede relaties met Israël in gevaar te brengen, zal Frankrijk mis schien toch overwegen Jordanië oorlogs tuig en Mirage-jagers te leveren die hoog op Hoesseins verlanglijstje staan. Niettemin valt bij de Jordaanse verlan gens het accent in Parijs, meent men, toch wel op de financiële bijstand want Hoessein heeft zichzelf als doel gesteld zijn land, waar slechts ruim anderhalf miljoen mensen waaronder de helft Palestijnse vluchtelingen wonen, voor het jaar 1970 ook economisch onafhanke lijk te maken. WASHINGTON (Reuter) Het demo cratische lid van het Amerikaanse Con gres, Charles Joelson, heeft de commissie van het Huis van Afgevaardigden die zich met onamerikaanse activiteit bezig houdt, verzocht een onderzoek in te stellen naar het bestaan van een rechts-georiënteerd, zwaarbewapend ondergronds leger dat on der de naam „the minutemen" opereert. Joelson verklaarde dat de organisatie guerrillabenden heeft gevormd en de rege ring met geweld wil omverwerpen. De lei der van de organisatie, Bolivar Depugh, zou hebben gezegd dat alle Conservatie ven zich na de nederlaag van Goldwater moeten verenigen ais een laatste verde digingslinie tegen het communisme. De schattingen van het aantal leden der organisatie variëren van enige duizenden tot honderdduizend. BERLIJN (AP) Het Westduitse Hoog gerechtshof heeft het vonnis bevestigd te gen Hans Walter Zech-Nenntwich, die in het nieuws kwam toen hij verleden jaar uit de gevangenis ontsnapte en naar Cairo vluchtte. De voormalige SS-officier, die tot vier jaar gevangenisstraf werd veroordeeld voor zijn aandeel in de massamoorden op Poolse joden in de oorlog was augustus 1963 naar Duitsland teruggekeerd. Hij deed dit, omdat hij ervan overtuigd was i dat hij in hoger beroep vrijgesproken zou 1 worden.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5