Gelukkig huwelijk? Nieuwe kaliberwalserijen geven Hoogovens een unieke outillage Hedenmiddag koninklijk bezoek aan Veisen Hoogovens verstevigt flink haar concurrentiepositie 'nGEZELUG Het rïuGE DUIN ETENTJE inhet feestelijke Minister Andriessen: „Eri is ruimte voor een verdere groei Koopman levert weer goedkope koffie Regeringsstad Den Haag behoudt haar functies Zorgenkind Scheveningen r Westerschelde krijgt tunnel of brug Hoogovens gewond Ir. P. van Delden neemt afscheid als directeur van Hoogovens Spaanse arbeider bij DONDERDAG 19 NOVEMBER 1964 13 WUK aan ZEE Tel. 02517-322 Niet alleen hl) houdt van Jasneva sigaren. Zij ook. Hij om ze te roken. Zij om ze te ruiken. Of hij nu de enorme Enorm rookt van 27 cent of de kloeke Parfait van 22 cent of de senoritas Vedette van 14 cent of de kleine Vivat van 6 cent ze zijn het er gelukkig altijd over eens: de vier nieuwe Jasneva sigaren zijn alle licht en lekker! Kort nieuws Voorzitter Raad van Commissarissen: Succesvol Goedkoop restaurant van Vragen over arrestant die deel van duim kwijt is Aanlooptijd 't sprookje van de Sint geeft dit jaar met gulle hand Goud VJ JASNEVA SIGARENFABRIEKEN VALKENSWAARD Om te werken Tegen een 35-jarige Ma rokkaan heeft de officier van Justitie in Amsterdam twee jaar geëist, omdat hij van drie mannen de portefeuille had ge rold en ook marihuana in zijn bezit had gehad. De Marokkaan zei naar Neder land te zijn gekomen om te werken. Als hij genoeg verdiend had wilde hij zijn gezin laten overkomen. „Met investeringen in de ijzer- en staalindustrie zijn grote sommen gelds gemoeid. Wil men door voortdurende groei zijn concurrentiepositie trachten te behouden, dan moet de winst zodanig zijn, dat deze naast een behoorlijke be loning van de aandeelhouders, voldoen de ruimte voor de noodzakelijke reser veringen overlaat". Zo zei ir. W. H. Kruvff, voorzitter van de raad van com missarissen van Hoogovens, vanmiddag bij de officiële opening van de nieuwe kaliberwalserijen. Tot zijn gehoor be hoorden koningin Juliana en prins Bem- hard. Voorts waren onder meer aan wezig de heer Linthorst Homan. lid van de Hoge Autoriteit van de KSG, de com missaris van de koningin in Noord- Holland en de burgemeesters van de drie IJmond-gemeenten. Sedert de ingebruikneming van Breed band in 1953, is er een gestadige stroom van uitbreidingen geweest, die in hoofd zaak gericht waren op een volledige bezet- De Amsterdamse marktkoopman Pieter den Bosch, die onlangs een maand lang door Douwe Egberts n.v. werd gegijzeld omdat hij weigerde zich te houden aan de uitspraak van de rechter dat de koffie van dit merk tegen de vastgestelde prijs moest worden verkocht, heeft een nieuw middel ontdekt om zijn klanten te binden. Het komt er op neer dat men bij hem voor een potje poederkoffie uiteindelijk toch maar f 1,78 behoeft te betalen inplaats van de vastgestelde prijs van 1,94. Pieter den Bosch pleegt tegen zijn klan ten te zeggen: „Het spijt me maar ik moet de vaste prijs van f 1,94 berekenen, maar heel toevallig spaar ik deze potjes en als u mij er een geeft of mij er later een brengt betaal ik u daarvoor ƒ0,16 terug Het nieuwe verkoopsysteem functioneert reeds een week en de heer Den Bosch heeft nog geen reacties van Douwe Egberts vernomen. „Er kan toch moeilijk be zwaar tegen worden gemaakt", zo meent hij. „Ik noem het immers geen statiegeld. Ik ben gewoon een man die gek is op die lege potjes en er best f 0,16 voor over heeft om die te krijgen". „De spreiding van rijksinstellingen zal van minimale omvang zijn en beperkt blijven tot die instellingen die er zich voor lenen. Aan de regeringsstad Den Haag als zodanig zal niet worden geraakt". Dit zei burgemeester Kolfschoten van Den Haag gisteravond in de gemeente raad naar aanleiding van vragen uit de raad. Mr. Kolfschoten noemde als voor beeld van instellingen, die voor overplaat sing in het kader van de spreiding in aan merking komen het T.N.O. te Delft, dat naar Apeldoorn verhuist. ting van de Breedband-walserijen. Met de realisering van de uitbreidingen, die van daag in gebruik worden genomen, zijn zeer grote bedragen gemoeid geweest. Het geheel van investeringen, waarmee de sprong werd gemaakt van 1.9 miljoen tot 2.45 miljoen ton staal per jaar, be liep ruim 320 miljoen. De kaliberwalse rijen zelf vergden hiervan een investering van 210 miljoen. Met het totstandkomen van deze walserijen heeft Hoogovens een stap gezet in een geheel nieuwe richting, t.w. het produceren van staafstaal, beton staal, walsdraad en lichte profielen, het geen een verbreding betekent van het pro- duktieprogramma. Spreker hoopte dat het betreden van dit nieuwe gebied ertoe zal bijdragen, het bedrijf beter bestand te ma ken tegen schommelingen in de afzet, doordat deze verdeeld wordt over een gro ter aantal producten. De minister van economische zaken, prof. dr. J. E. Andriessen, gewaagde in zijn toespraak van een krachtig werkend hoogovenbedrijf, dat in de loop der jaren heeft bewezen op het gebied van de inter nationale concurrentie van zich af te kun nen slaan. Met het gereedkomen van deze kaliberwalserij begeeft Hoogovens zich op het terrein van de niet-platte produkten. Dit zal, naar de minister hoopte het begin zijn van een verder groeiproces. De staat behoeft het niet te betreuren met Hoog ovens te zijn gaan samenwerken in een soort joint venture Hoogovens-Breedband. De ontwikkeling is zeer succesvol geweest. Er is, volgens de minister, zeker ruim te voor verdere groei. De minister eindig de zijn toespraak met het uitspreken van zijn vertrouwen in het nieuwe bedrijf. Ir. P. van Delden, oudste directeur, merkte op dat het afsluiten van een ex pansiefase bij Hoogovens bijna steeds be tekent het openen van de eerste stadia van een volgende fase. De nadruk legde ir. Van Delden op de noodzaak een goed en goedkoop produkt te maken, want de concurrentie is scherp. Goed van kwaliteit en laag in kostprijs zijn de hoofdvoorwaarden voor het bescher men van de continuïteit der onderneming. In een bedrijf dient elkeen het zich tot een plicht te rekenen de produktiviteit van ar beid, materiaal en kapitaal te verbeteren. „Wij zullen de badplaats Scheveningen met alle mogelijke middelen behoeden voor misgroei en ontaarding". Deze verze kering gaf burgemeester mr. H. A. M. T. Kolfschoten van Den Haag gisteravond de verontruste raadsleden, die opmerkingen over de ontwikkeling van Nederlands grootste badplaats maakten bij de behande ling van de gemeentebegroting voor 1965. „De badplaats is een zorgenkind", meen de de burgemeester, dat als elk kind niet zijn eigen ouders heeft gekozen. Als poten tiële voogd schudt het gemeentebestuur het hoofd: als alles maar goed afloopt," vond de burgemeester. Hij zag wel enig heil in een bestem mingsplan voor Scheveningen als bad plaats, een plan dat een belangrijke rol kan spelen, ook een conserverende. Zoals wij zaterdag reeds uitvoerig hebben bericht, zullen vanmiddag in aanwezigheid van koningin Juliana, prins Bernhard en de minister van Econo mische Zaken, prof. dr. J. E. Andriessen, bij Hoogovens in Velsen de nieuwe kaliberwalserijen in gebruik worden genomen, met welke officiële handeling voor dit bedrijf ongetwijfeld tevens een nieuwe periode is ingeluid. Als aansluiting op het reeds bestaande complex zal Hoogovens immers van dit ogenblik af in het bezit zijn gesteld van een welhaast unieke technische outillage welke, of schoon hiermee enorme investeringen waren gemoeid ruim driehonderd mil joen gulden het bedrijf in staat stelt zijn positie op de wereldmarkt aanzienlijk te versterken. Een en ander wordt bevorderd döor de snelle technische evolutie met kostprijsverlagende effecten, waarmee het stijgende loon- en kostenpeil kan worden gecompenseerd, mede doordat de in gebruik genomen moderne appara tuur de tendentie heeft hot aantal manuren per ton staal te doen dalen. Het is voorts evenmin uitgesloten dat de directie, wanneer de nieuwe walserijen een maal naar behoren functioneren, de bouw van een zesde hoogoven in overweging zal moeten nemen. Waarmee dan opnieuw een bedrag van tachtig k honderd miljoen gulden zal zijn gemoeid. Advertentie Advertentie Het raadslid H. van Veen (Veiliger Ver keer) heeft schriftelijke vragen gesteld aan het college van B. en W. van Amster dam naar aanleiding van een bericht dat een arrestant in het hoofdbureau van po litie gewond is geraakt en een deel van een duim moet missen. „Indien uit de gang van zaken tijdens dit incident mocht blijken, dat hiervoor een agent verantwoordelijk is, die reeds eerder wegens een vergelijkbaar vergrijp werd veroordeeld, zijn B. en W. dan niet van mening, dat correctieve maatregelen geboden zijn?", aldus de heer Van Veen, die maatregelen verzoekt ter voorkoming van dergelijke incidenten. De gekalibreerde produkten, die thans bij Hoogovens kunnen worden vervaar digd, betekenen een nuttige verruiming van het produktieproces, hetgeen tevens inhoudt dat de risico's meer worden ge spreid. Vandaar dat naast het normale gladde betonstaal in de nieuwe walserijen ook zogenaamd „geribd betonstaal" met een hogere trekvastheid wordt gefabri ceerd. Met deze staalsoort kunnen de bouwkosten aanzienlijk worden vermin derd, omdat hiervan per m3 gewapend be ton met een geringere hoeveelheid kan worden volstaan. Bovendien is het ver werken hiervan bij de betonbewapening belangrijk eenvoudiger, hetgeen ook al weer in het aantal manuren tot uitdruk king zal komen. Bij Hoogovens weet men hier trouwens van mee te praten, omdat hier bij de bouw van de nieuwe walse rijen reeds van dit betonstaal gebruik werd gemaakt. Dit betekende een bespa ring op de bouwkosten van f 70.000 of wel 15 pet. De aanlooptijd van een moderne snelle walser jj is lang. Voor elke maat en iedere vorm van doorsnede van het prodnkt is langdurige oefening nodig om met de be oogde snelheid te kunnen walsen. Sinds augustus is men in de staaf- en draad- walserij hiermee bezig en dit zal nog maanden doorgaan. De orders die voor deze periode werden geaccepteerd zijn op dit aanloopprogramma afgestemd. Het walsen van het volledige programma vraagt een kostbaar walsenpark, dat een aanschaffing vergt in de orde van grootte van 10.000.00». De nieuwe walserijen en bijbehorende voorzieningen zijn planologisch zo gepro jecteerd dat de overcapaciteit, die thans in de blok- en knuppelwalserij aanwezig is, in één of twee toekomstige walserijen kan worden gespuid. Een dergelijke uit breiding kan t.z.t. op logische wijze op het aangrenze terrein van het nieuwe complex worden verwezenlijkt. De personeelsbezetting is afhankelijk van het aantal ploegen waarmee wordt gewerkt. Daar het nieuwe walserijencom- plex thans nog gedeeltelijk in het aanloop stadium verkeert, bedraagt, met inbegrip van de verschillende hulpafdelingen, de be zetting momenteel ruim 500 man, waar van er 260 direct bij de produktie zijn betrokken. Bij een vol 24-uurs bedrijf zul len er uiteraard meer mensen moeten worden tewerkgesteld, waarbij aan 1000 arbeiders wordt gedacht. Op het ogenblik zijn bij de kaliberwal serijen ongeveer 40 Spaanse personeelsle den in dienst Ter voltooiing van dit industriecomplex zal de omgeving van de walserijen nog Een onderdeel van het walsproces. Een in de blokwalserij behandelde gloeiende staalmassa wordt via de transportband naar de staaf- en draadwalserij geleid. Pieter van Delden werd op 29 april 1899 in Soerabaja geboren. Op jeugdige leeftijd kwam hij naar Nederland. Na afloop van de H.B.S. te Wageningen bezocht hij de Technische Hogeschool te Delft, waar hij in 1924 als scheikundig ingenieur afstu deerde. Op 26 maart 1927 trad de heer Van Del den officieel in dienst van Hoogovens, na dat hij reeds sinds 1924 met Hoogovens te maken had gekregen, doordat hem de uit werking en de industriële verwezenlijking werd toevertrouwd van een project tot het vervaardigen van bouwsteen uit hoogoven slak. In 1931 werd hij benoemd tot procu ratiehouder-bedrijfsleider van Cemij N.V. en in 1936 werd hem de leiding van de commercieel-economische zaken van N.V. Mekog in handen gegeven; later tevens de behartiging van de technische zaken. Na de oorlog werd de heer Van Delden benoemd in de besturen van Cemij en Mekog met de titel van bedrijfsdirecteur. In 1952 volgde zijn benoeming tot lid van de directie van Hoogovens. Sedert 1 janu ari 1959 treedt ir. P. van Delden op als coördinator van het directiebeleid. In 1954 werd hij benoemd tot Officier in de orde van Oranje-Nassau en in 1962 tot Ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Het afscheid van de bedrijfsgenoten zal op dinsdag 22 december in de ochtenduren geschieden. Tevens zal dezelfde dag te 16.00 uur in het Amstelhotel te Amster dam een receptie worden gehouden voor de binnen- en buitenlandse relaties van de vertrekkende directeur. De Spaanse werknemer J. C. R. is gister middag tijdens werkzaamheden bij hoog oven vier in IJmuiden ernstig gewond ge raakt, waarna hij moest worden opgeno men in het Rode Kruisziekenhuis te Be verwijk. De dertigjarige Spanjaard kwam te vallen bij het wegrijden van een gereed schapswagen. Advertentie adviseert u goed. het huis met het carillon grote houtstraat 49 telefoon 2 00 49 Minister Van Aartsen is ervan over tuigd dat er in de toekomst vast en zeker een vaste oeververbinding onder of boven de Westerschelde, tunnel of brug, zal ko men, zo heeft hij in de vaste commissie voor Verkeer en Waterstaat meegedeeld. De zeer moeilijke studie op dat gebied is thans aan de gang. De minister verwacht dat de Benelux- tunnel in 1967 gereed zal zijn met aan sluiting naar het zuiden op de Vonde- lingenweg, maar nog niet op de zuidelijke route van de „ruitweg van Rotterdam". Naar het noorden zal de aansluiting op het noordelijke deel van de ruitweg en de weg Den Haag-Rotterdam gereed zijn. De verbinding via de Spaanse Polder zal nog niet klaar zijn. De „ruit van Rotter dam" zal in 1970 kant en klaar zijn. De minister heeft ook gezegd wat te voelen voor dubbeldekschepen op de Westerschelde in het veer Kruiningen- Perkpolder. Het gloeiende staal is tenslotte tot een kilometerslange draad uitgewalst en vervolgens machinaal in stukken geknipt, waarna het eindprodukt naar links op het koelbèd wordt afgevoerd. Het is alles goud wat er blinkt. Er is zóveel te zien, zóveel moois dat men niet uitgekeken komt. Dit jaar is het wel een zeer mooie collectie in gouden fantasie ringen, armbanden, colliers, hangers, met en zonder edelstenen. Voor een edel geschenk in goud of zilver slaagt u beslist bij 't SILVER STOEPKE Uw juwelier voor de a.s. Sint. Laat nu reeds uw St. Nicolaas- cadeau reserveren. U weet 't Dinsdag 22 december 1964 zal ir. P. van Delden, directeur van de Koninklijke Ne- derlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. en aangesloten bedrijven na 37 dienstjaren wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd het bedrijf verlaten. Zijn plaats als woordvoerder en coördinator van de directie zal, zoals be kend, worden overgenomen door de heer P. R. Bentz van den Berg. van een beplanting worden voorzien, waarvoor een terreinoppervlakte van 9 ha. is gereserveerd. Het ligt in de bedoeling dit terrein met bonnen en planten te ver fraaien, waarbij alleen voor 25.000 hees ters reeds een bedrag van 75.000 is uit getrokken. Dit met het oogmerk voor de Een ander technisch wonder: de nieuwe bundelmachines, eveneens met een aanzienlijk arbeidsbesparend effect. arbeiders een zo gunstig mogelijk klimaat te scheppen. .1

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 13