Het nieuwste nationalisme is geen monopolie van de Fransen Brosio sprak wijze woorden in bijzonder onwijze dagen HET WEER Omzet Philips 14 pet hoger Koningin Juliana en prins Bernhard bij Hoogovens Metaal eist 7 percent in Geen akkoord „onaanvaardbaar na Stichting werkgevers Nog open loongesprek wordt woensdag weer voortgezet E De desintegratie van het. Westen I Forse stijging van de winst Koelbloedigheid van 18-jarige inbreker ontstelt rechtbank Roetregen in Velsen beneden het kanaal DWS ook in Oslo. beter dan Lyn VAKBONDEN EISEN 7 PCT PLUS EXTRA'S AMERIKAANSE PUZZEL-RAGE NU 00K IN NEDERLAND WIE WAT WAAR 1965 2.25 Even bezien éee MORRIS ie fore you êuy! DAMES- EN HERENREGENJASSEN Aanhoudend zacht Kort van memorie In eerste 9 maanden Het woord is aan De verkoop van begint vrijdag a.s. - 9 uur Zie advertentie op pagina 11 Onderzoek naar beleid Haarlemsche Scheepswerf pagina 19 In de krant van heden Sport 21 T egenstellingen V2 KIP M. KOELEMIJ Hoofdprijzen staatsloterij 50e JAARGANG NUMMER 15 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. DONDERDAG 19 NOVEMBER 1964 IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-JJMU1DEN. SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der Mije (Van onze speciale correspondent W. L. Brugsma) PARIJS. Voor het blanke NAVO- aleis delen vijftien nationale vlaggen apperend in de herfstwind nog eens ten overvloede mee dat binnen volstrekt niet een supranationaal NAVO-parle- ment daagt. Het is slechts de jaarmarkt van de parlementariërs uit de NAVO- landen die hier maandag begonnen is, inruilplaats voor ideeën uit de nog zeer souvereine lidstaten van het Atlantisch bondgenootschap. Een conferentie, die vroeger voorname lijk diende om de parlementariërs van nieuwe gedachten en hun dames van nieu we Parijse hoeden te voorzien. Maar van daag is dat anders. De Europese gemeen schap en het Atlantisch bondgenootschap verkeren in meer dan de traditionele kerst crisis. Als de eet- en drinkdagen van onze wel vaartsstaten voorbij zijn, zal de kater ver ergerd worden door de onopgeloste pro blemen die in het kille licht van de winter levensgroot voor ons zullen staan. Die pro blemen hebben gecompliceerde namen: Europese graanprijs, politieke unie, mul tilaterale kemvloot (M.L.F.). Maar achter die namen gaan fundamen tele vragen schuil, die luiden: 1). hoe zal het Europa van morgen er uitzien? En in welke verhouding zal het tot de Amerikaanse supermacht staan? 2). Hoe, met wat en onder wiens ver antwoordelijkheid zal Europa zich in deze gevaarlijke wereld verdedigen, zal het pro beren een nucleaire catastrofe te voorko men, zal het zoeken naar een draaglijke manier van samenleven met Oost-Europa? Als die vragen niet worden opgelost, dan kunnen wij nog wat beleven. Trekken wij derhalve enige tijd af van de voorbereidingen voor het sinterklaar- feest, laten wij ons niet afschrikken door een ingewikkeld economisch en politiek jargon, bezien wij als rechtgeaarde de mocraten een ogenblik onze afgevaar digden in het Parijse NAVO-paleis. Al we ten die dat zij op dit kritieke moment al leen maar over de problemen mogen pra ten en dat de „grands seigneurs" van de NAVO, de ministers, volgende maand soe verein kunnen beslissen of zij dit gepraat aan hun laars zullen lappen. Een van die „grands seigneurs" heeft dit gezelschap, waarin iedereen gelijk is, maar de Verenigde Staten toch „gelijker" dan IJsland of Luxemburg, welkom gehe^ ten. Hij is een van de allergelijksten: Maurice Couve de Murville, minister van Buitenlandse Zaken van zijne .republikein se majesteit Charles de Gaulle. Omdat Karei „de grootste" enigszins overhoop ligt met de NAVO, laat zijn mi nister de leden van volksvertegenwoordi ging en als het Storting, House of Com mons, Staten-Generaal en het Franse par lement waarvan men de naam de laatste jaren vergeten heeft, vijf minuten wach ten. De koele Couve, eenmaal gearriveerd, verpakt een_ dreigement in zijn welkomst- Advertentie Een Amerikaanse rage verovert ons land: de knutselpuzzel. Grappig (en ook nog leerzaam) speelgoed voor de kinderen, die van kleurige stukjes plastic leuke figuurtjes bouwen, zo als auto's, schepen en vliegtuigen. Dit nieuwste speelgoed is verkrijgbaar bij Honig soepen. Bij aankoop van een pakje soep van de Koogse fabrikant wordt nl. gratis zo'n knutsel-puzzel verstrekt. Een initiatief dat, ook met. het oog op Sinterklaas, zeker door vele Nederlandse consumenten op prijs gesteld zal worden. BARTEUORtóTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ 'KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking met af en toe wat motregen en hier en daar mist. Morgen, voornamelijk in de noordelijke helft van het land, ook enkele opklaringen. Matige tot zwakke wind tussen zuidwest en west. Zacht weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. woord: „de NAVO heeft door de praktijk en niet door verdragsteksten toevallig zijn zetel in Parijs gekregen en zijn belang rijkste land- en luchtmachtcommando's in Frankrijk gevestigd". De goede verstaan ders onder het NAVO-embleem met de twee gekruiste blauw-witte kompasnaal den, hebben het halve woord begrepen. Wanneer zij zich aan Frankrijks wen sen niets gelegen laten liggen, kunnen zij hun paleis en hun land- en luchtmacht commando's inpakken en naar elders op krassen. Veel van de aanwezige volksver tegenwoordigers doen in de wandelgangen dan ook druk mee met de laatste niet Parijse mode: „zie je wel, alles is de schuld van De Gaulle, zijn dreigementen, zijn nationalisme en zijn ondemocratische manier van doen. Hoe komen wij van hem af?" Met alle respect voor de vrije menings uiting die de waarnemer op een parlemen taire conferentie past moet men met het oog op de crisis hierbij een paar kantte keningen maken. Wie dit zegt is: kort van memorie. Wat De Gaulle doet, heeft de democraat Mendes France vóór hem gedaan met de Europese Defen sie Gemeenschap onzaliger nagedachte nis. Er is een constante eigenzinnigheid in de Franse politiek, die tevoorschijn komt zodra een man Frankrijk regeert slecht in aardrijkskunde. Eén blik op de atlas leert dat degene, die Europese of Atlantische gemeenschappen zonder, laat- staan tegen Frankrijk wil construeren even goed kan proberen een huis op drijf zand te bouwen, drager van oogkleppen. Het nieuwe nationalisme is geen Frans monopolie. De Duitsers willen de westelijke bondgenoten voor het karretje van de nationale hereni ging spannen. De Britse socialisten manoeuvreren naar een politieke en economische plaats op de eerste rij. Alleen de ogen van Ne derlanders gaan nog schitteren als zij het woord gemeenschap horen suggestie voor nieuw NAVO-devies: „ieder voor zich en Luns voor ons allen!" een slecht lezer van het Atlantisch verdrag. De lidstaten zijn soeverein. Be slissingen worden eenstemmig genomen. Het tempo wordt bepaald door degene die het minst ver wil gaan. Wie hieruit wil concluderen dat dit stuk door een gaullist wordt geschreven ver gist zich. Uitgangspunt voor deze serie ar tikelen is sinds maandag het brosisme, af geleid van de naam van de nieuwe secre taris-generaal van de NAVO, Manlio Bro sio, bij gebrek aan beter zoals het heette, opvolger van onze landgenoot Dirk Stik ker. Gaat men na welke boodschap Bro sio deze conferentie heeft meegegeven, dan mag het betere voorlopig rustig blijven ontbreken. Brosio's raad in een notedop: vorm geen Europa a la De Gaulle tegen Amerika Maar vorm ook geen Atlantische deelge nootschap, ook geen MLF, tegen Frank rijk. Onderneem niets tegen de wil van anderen. Beter de uitbouw van de weste lijke gemeenschappen even laten rusten dan de ineenstorting van het gebouw ris keren met niet door allen geschraagde constructies. Dit zijn wijze woorden in on wijze dagen. Philips heeft in de eerste negen maan den van dit jaar een nettowinst geboekt van 268 miljoen tegen 239 miljoen in de overeenkomstige periode van 1963 De omzet steeg in die periode met 14 percent tot 4.7 miljard tegen 4.2 miljard in de eerste negen maanden van 1963. Het bedrijfsresultaat steeg tot 636 miljoen (vorig jaar 542 miljoen). In percenten van de omzet is dit 13,3 tegen 12,9 in de eerste drie trimesters van 1963. De post baten en lasten beloopt 98 miljoen tegen 82 miljoen, de be lasting op winst 270 miljoen tegen 221 miljoen. Het aantal werknemers in de wereld is sinds 1 januari 1964 gestegen met 11.700 In Nederland bedraagt de stijging 2500 het aantal werknemers per einde sep tember 1964 82.300. De voorraden bedragen 37 percent van de omzet op jaarbasis, per einde septem ber 1963 was het percentage 36. De ge middelde krediettermijn van debiteuren bedraagt 3,2 maand, per einde september 1963 was de termijn 3,1 maand. De liquide middelen bedragen 531 miljoen tegenover 685 miljoen per einde september 1963. Alle instituten van Westelijke samenwerking, met name de NAVO en de EEG, zijn in een cri sis geraakt die de komende maan den haar hoogtepunt zal bereiken. Om van dergelijke gecompliceerde en in elkaar grijpende problemen oorsprong en samenhang aan te duiden, en zo mogelijk een prog nose voor hun afloop te geven, be ginnen wij vandaag met de publi- katie van een serie van vier ar tikelen van de hand van de heer W. L. Brugsma. Als aanknopings punt heeft hij de conferentie van NAVO-parlementarïërs in Parijs genomen. Dorothy Parker: Als men een minnaar ontdoet van zijn charme, hout men een idioot over. In aanwezigheid van koningin Juliana en prins Bernhard zijn vanmiddag de ka liber walserjj en van de Koninklijke Neder- landsche Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden in gebruik genomen. Een 18-jarige jongeman uit Beverwijk heeft vanmorgen de Haarlemse rechtbank verbaasd doen staan. Hij was nooit met de politie in aanraking geweest toen hij een paar maanden geleden w^rd gepakt voor ongeveer vijftien inbraken in Bever wijk en Velsen, die hij had gepleegd in nog geen drie maanden tijd met een koelbloedigheid die de officier van Justi tie deed zeggen: „Hij maakt eigenlijk de indruk een zware jongen te zijn". De of ficier eiste anderhalf jaar gevangenisstraf. De jongeman was zijn inbraken begon nen uit geldnood en er toen maar mee doorgegaan, vertelde hij. Als hij in de krant over inbraken las, dacht hij „dat kan ik ook wel". Het geld verdween later ook naar café's op de Zeedijk in Amster dam. Alle inbraken op één na had hij gepleegd in Beverwijk, in winkels, bouw keten, scholen en vooral kantoren van fabrieken, modemagazijnen, handelsonder nemingen, garagebedrijven etc., waar de buit meestal bestond uit aanzienlijke geld bedragen. In het kantoor van de machinefabriek Harsveld in Velsen-Noord brandde de jongeman een brandkast open. De ap paratuur daarvoor sleepte hij aan uit de fabriek. Toen de boel te heet werd en er brand dreigde te ontstaan, onderbrak de jonge inbreker zijn werk een half uurtje om de kast te laten afkoelen. In die tijd maakte hij het zich met een glaasje wijn en een sigaret gemakkelijk in het kantoor van de directeur. In geld kistjes uit de brandkast, die hij elk weer moest openbranden, vond hij in totaal ongeveer 825. De drie werknemersbonden in de Vakraad voor de Metaalindustrie hebben voorgesteld de loonschalen met zeven percent te verhogen. De werkgevers zul len zich beraden. De vergadering, die vanmorgen anderhalf uur duurde zal worden voortgezet op woensdag 25 no vember in de avonduren. In de middag komt zoals bekend het bestuur van de Stichting van de Arbeid bijeen. Met de inbedrijfsstelling van het nieu we fabriekscomplex heeft Hoogovens een belangrijke uitbreiding ondergaan: de lan ge lijst van door haar vervaardigde pro- dukten wordt aangevuld met zo genoem de gekalibreerde produkten, waarnaar de vraag toeneemt. De route naar de versierde Hoogovens en aanverwante bedrijven op de noor delijke oever van het Noordzeekanaal, die voor het koninklijk paar tevoren was uit gestippeld, was: Velsertunnel, Velser tra verse, spoorwegovergang, Schulpweg, Gil- delaan, Wenckebachstraat, Breedband- weg, waar de koninklijke bezoekers om streeks half vier bij de ingang van Breedband door de directie werden ver welkomd. Elders in dit blad kan men meer lezen over het koninklijk bezoek en de opening van de kaiiberwalserijen. Zie verder pagina's 9 en 13. Ook in Haarlem rijden thans de eer ste wagens met een fors plakkaat waarop vermeld staat hoeveel wegen belasting voor de auto betaald wordt. Deze twee wagens werden bij het station Haarlem gefotografeerd. Vijf tienhonderd affiches zullen in de ko mende dagen het publiek vertellen hoe hoog de belasting op vrachtauto mobielen is. De bedragen variëren van vierhonderd tot zesduizend gulden. Worden de bewoners van Velsen-Noord reeds geruime tijd geplaagd door hinder lijk geluid, afkomstig van de nieuwe PEN- centrale in hun woongebied, gistermiddag hebben honderden bewoners van Velsen beneden het Noordzeekanaal in een roet regen, eveneens afkomstig van het PEN, gestaan. Op sommige plaatsen kwamen zelfs vrij grote roetvlakken, die deden denken aan „zwarte sneeuwvlokken", naar beneden. Het, gelukkig wel zeer zeldzaam, ver schijnsel vond zijn oorzaak in de wel zeer ongunstige windrichting voor de beneden- kanaalse Velsenaren. Weerrapporten L 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 17 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws 3 Kennemer Kruimels7 Uit stad en omgeving7, 9, 11 Radio en t.v15 Kunst T5 Feuilleton T7 Economisch nieuwsJ9 Beurs T9 Scheepsberichten 19 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's DWS is doorgedrongen tot de kwart fi nales in het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen. Gisteravond won de Nederlandse voetbalkampioen in Oslo met 3-1 van het Noorse Lyn en dat was gevoegd bij de 5-0 overwinning, die twee weken geleden in Amsterdam werd be haald, ruim voldoende om de plaats in de kwart finale te veroveren. Voor meer nieuws over de wedstrijd in Oslo verwijzen wij naar de indrukken, die onze sportre dacteur Hans Rombouts op de sportpagina weergeeft. Het loonoverleg is nog open. De par tijen zijn het verre van eens, maar de onderhandelingen in de Stichting van de Arbeid zijn gisteren ook niet afge sprongen op onwrikbare standpunten, waardoor men de verantwoordelijkheid aan de regering had moeten laten. De werknemers hebben hun voorstellen op tafel gelegd: maximaal 7 percent loons verhoging, waarvan 2 a 3 percent per loonronde op 1 januari en de rest in diverse vormen in bedrijfstak-onder handelingen te bereiken. Daarenboven ruimere ondernemingsgewijze differen tiatie, een minimumloon van 110 en Links Abdel Neklawy, rechts Selim Sayed, de twee ambassade-secretaris sen van de VAR in Rome, die uit Italië vertrokken zijn na hun esca pades met de-man-in-de kist. (Zie ook pagina 5) Sxsi&tfXw.-:-.-.- goedkeuring van ondernemingsgewijze akkoorden over vermogensaanwasdeling. De werkgevers-onderhandelaars heb ben hierover een „onaanvaardbaar" uitge sproken, maar zij hebben toegegeven „iets verder" te willen gaan dan de 3 percents loonronde waaraan zij voorheen zeiden vast te houden. Zij willen nu eerst in eigen kring ruggespraak voeren en bo vendien informeel contact hebben met de regering over de mogelijkheid van doorbe rekening in de prijzen. Volgende week woensdag gaan de onderhandelingen dan verder en vervolgens eventueel op de maandag daarna. De vakcentrales stellen zich voor dat de 3 a 4 pet., die na aftrek van de loonronde (nodig voor A.O.^.-A.W.W.-premie) van de door hun geëiste 7 pet. zou overblijven, in de bedrijfstakken zou kunnen worden gerealiseerd door keuze of combinatie van de volgende mogelijkheden: loonsverho ging, verwerking van de huurbijslagen in de lonen, afschaffing van de gemeente classificatie, of verhoging van de vakantie toeslag met 2 pet. Zij willen het minimum loon met f 10 verhogen volgens de volgen de berekening: 2 juli-huurcompensatie, 4 pet. inhaling achterstand van 1964 en 4 pet. voorschot op 1965. Zij willen de mo gelijkheid open laten naderhand na te gaan of deze laatste 4 pet. voldoende was. Bij hun pakket van eisen hebben zij een voorbehoud gemaakt ten aanzien van prijs verhogende ontwikkelingen die voortvloei en uit de E.E.G. Zij hebben niet gespro' ken yan nieuwe looneisen, maar zouden deze prijsverhogingen liever op een of an dere manier zien opgevangen door schat- kistbijdragen. Want: „Het Rijk krijgt vol doende binnen dankzij E.E.G.-maatrege- len," aldus drs. Roemers. De heer Roe mers, sprekend namens de drie werkne merscentrales, zei dat wat er van de ge eiste 7 percent eventueel zou overblijven na aftrek van A.O.W.-premie en prijsstij gingen „van beperkte omvang" zou zijn Becijferingen wijzen op maar een paar percent. Het eisenpakket van de werknemers leidde er gisteren, toe dat de werkgevers van de 3l/z uur durende onderhandelingen een uur nodig hadden voor onderling be raad. Men kreeg de stellige indruk dat de uiteenlopende belangen en mogelijkheden van de industrie enerzijds en de midden stand en landbouw anderzijds tot grote in terne tegenstellingen hadden geleid. Mid denstand en landbouw zouden het overleg na de voorstellen van de vakcentrales de finitief hebben willen afbreken. Na afloop ontkende ir. J. Bosma namens de werk geversdelegatie dat er sprake was van twee kampen. Hij zei: „Ook in de industrie lopen de meningen over wat kan en wat niet kan uiteen. „Het ging erom dat wij van elkaar moesten weten of er een basis was het overleg voort te zetten." Advertentie Kennemerlaan 150 IJmuiden, Tel. 5635 in roomboter gebraden KENNEMER AUTOMATIEK Velserduinweg 19 Telefoon 840Ï Hoek Lange Nieuwstraat. ZONDAGS GESLOTEN 2000,1339 1509,—: 11987 20553 20703 1000,—: 3168 3462 7279 10380 10710 12426 13321 16909 18455 20443 21025 Prijzen van: 400,—: 6216 6533 7941 8354 10963 12648 13834 18715 200,—: 1207 1286 3072 3570 3599 3974 4021 4220 4651 5405 5970 6170 6657 7719 8047 8460 8849 9729 11085 11475 12530 13094 14850 15082 15085 16713 17154 17249 17732 17970 18498 19462 19800 21054 21393 V

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1