Rennies Meerjarenplan voor het onderwijs A G E'N D A we zijn er! Nederland moet het initiatief nemen KRAMMETJE FOK POLLE, PELLI EN PINGO w% RS K2r Actie „T-tien" is als een nachtkaars uitgegaan Examens worden vervroegd voor de vakantiespreiding Hazardspel in Breda Echtpaar bedwelmd door kolendamp Bevrijdingsdag en „Dag van Europa" op 5 mei? Ondeugdelijke snert Om evenwicht te handhaven tussen VS en Europa Gemeentesecretaris van Ophemert in arrest Nederlandse bijdrage voor V.N.-macht op Cyprus ■lis morgen bij Uw drogist „Anti-R.E.M.-wet is in strijd met het volkenrecht" Zacht weer Ga naar Uw drogist: Hij heeft't beslist. Gele tegels in blauwe zones OSRAM lampen Maranka meubelen Drie etages van Maranka Me aarlem DONDERDAG 19 NOVEMBER 1964 helpen direct tegen brandend maagzuur Haarlem Velsen-IJmuiden Beverwijk Examens vervroegd Scholenbouw Geef uw lievelingsvogel het beste: Öluis verpakte vogelvoederal OOK OP MAANDAGMIDDAG GEOPEND! MR. STIKKER VOOR TELDERSST1CHT1NG: Voor Uw tanden: de tandpasta, die de tandarts voorschrijft Voor St. Nicolaas MOUSON-zeep Voor Uw voeten: slamat djalan voetbalsem Conclusie van vier buitenlandse rechtsgeleerden WERKRAPPORTEN Voor Uw textiel: textiel- kleurspoeling En tegen vlekken: ?1 zzw zw De actie „T-Tien" van tien Amsterdam se textielgrossiers aan de N.Z. Voorburg wal om met rondvaartboten de zogenoem de l.angparkeerders in de binnenstad van een aantal punten in de buitenwijken des ochtends en des avonds naar en van het centrum te brengen is als een nachtkaars uitgegaan. Oorzaak daarvan is dat er tenslotte geen enkele belangstelling meer bestond voor deze op 1 oktober met vier routes gestar te actie. Daarvan was er op 1 november nog maar één overgebleven en op het laatst voer men met minder dan tien per sonen. Advertentie 1 WETENSCHAPPELIJK VERANTWOORD (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Minister Bot van O., K. en W. verwacht dat in 1975 6,5 mil jard nodig zal zijn om alle taken van zijn departement te vervullen. Dat uit gavenpeil, drie keer zo groot als thans aan onderwijs, kunsten en wetenschap pen wordt besteed, komt overeen met 8 percent van het nationale inkomen De bewindsman zei dit bij de commis soriale behandeling van zijn begroting in de Tweede Kamer. Hij verklaarde dat een interne departementale revolutie van de werkwijze in de onderwijssectoren on ontkoombaar is. Het is zaak tot een snelle, c 3 Stadsschouwburg, vrijdag 20 u.: Het Nederlands Dans Theater. Concertgebouw, vrijdag 20 u.: Concert door het symfonie-orkest „Haerlem" o.l.v, Marinus Adam. Solisten: Inez Verheij- Kraker (harp) en Jan Poolman (harp). BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „Eddie slaat alles", 14 j. Frans Hals, 19 en 21.15 u.: „Some like it hot", 18 j. Lido, 14, 18.45 en 21.15 u.: „Gisteren, van daag en morgen", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Inspecteur Monocle van de geheime dienst", 14 j. Minerva, 20.15 u.: „Ontsnapt uit San Pablo", 14 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Boven de achttien", 18 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Het recht van de revolver", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Duivelse driften", 18 j. Monopole (Zandvoort): Tot en met vrij dag geen filmvoorstellingen. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62) Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de i6de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Geopend dagelijks van 10-17 u„ zon- en feestdagen van 13-17 u. Prentenkabinet: Een keuze uit het pren tenkabinet. Werken van o.a. Leo Gestel, Jozef Israels, Weissenbruch, Breitner, Mondriaan, Bosboom, Piet Wiegman, Le Fauconnier. Tot 1 december. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat/ Nieuwe Kerksplein): Tentoonstelling van tekeningen en aquarellen van Poppe Da- mave. Tot 1 december. Dagelijks van 10-18 en 20-24 uur en zondag van 10-18 en 20- 21 uur. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 13). Eerste etage: Tot 6 december: Expositie van schilderijen en aquarellen van J. J. Doeser. Bootzaal: „100 Ambach1- ten" van Jan Luyken. Dagelijks geopend van 10-20 u. Klassiek grammofoonplaten- concert van 20-23.30 uur. Woonhuis Jacobus van Looy, geopend op donderdag van 10-12.30 en 13.30-17 u. Zon en feestdagen vam 14-17 u. Teylers Museum (Spaame 16) Perma nente tentoonstelling van tekeningen van de Hollandse, Italiaanse en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10-17 u. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken, handschriften en kunstnijverheid. Dagelijks (behalve maandag) geopend van 10-12.30 u. en van 13.30-17 u. Zon- en feestdagen van 14-17 u. Vishal (Grote Markt): Tot 14 december: „Le poète total". Expositie van tekeningen, foto's, ontwerpen en één maquette van Le Corbusier. Dagelijks van 10-17 u„ zon- en feestdagen van 13-17 uur. Openluchttheater Bloemendaal (Wilhel- minapark): Tot 6 december: Kunstmarkt. Dagelijks van 10-17 u. en zondags van 14- 17 u. Bloemendaalsestraatweg 133 (Santpoort): Tot 28 november: Tentoonstelling van schilderijen van Claude Estang. Dagelijks (behalve zondag en dinsdagmiddag) van 10-13 u. en van 14-18 u. DIVERSEN Vleeshal (Grote Markt): vrijdag van 20-22 u„ zaterdag van 10-22 u. en zondag van 10-18 u.: Vogelexpositie van de ver eniging „De Gekleurde Zanger". (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 13 november). Advertentie DONDERDAG 19 NOVEMBER City, 20 u.: „Irma la Douce" (één voor stelling). Stadsschouwburg, geen voorstelling. Gem. Vergadercentrum Santpoort, Hoofdstraat 117, 20 uur: Lezing met dia's door de heer P. Jongens over „De hofjes van Haarlem" voor leden van „Het Nut". VRIJDAG 20 NOVEMBER City, 20 u.: „Irma la Douce" (één voor stelling). Stadsschouwburg, 20 u.: toneelopvoering van „De schaduw in het dal" en „De eer biedige lichtekooi", voor Velser Kunst kring. Cultureel Centrum, 20 u.: ledenvergade- dering „Fauna Felisena". Patronaatsgebouw, 20 u.: Christelijke Besturenbond, bijeenkomst. Raadhuis Velsen, 20 u.: Politiek Jonge ren Contact Velsen. Hotel Augusta, 16-18 u.: afscheidsrecep tie J. Leeflang, W. Wolvers en M. Coster. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30- 12 en 14-16.30 uur. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 10 tot 12.30, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur; bovenzaal „De Brulboei Kanaalstraat: 16 tot 18 en 19 tot 20.30 uur; filiaal Velsen-Noord: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur; filiaal Santpoort-Zuid, wijkcentrum De Duinpan": 16 tot 18 uur (ook voor de jeugd) en 19 tot 21 uur (in Santpoort ook voor r.-k. bibliotheek). DONDERDAG 19 NOVEMBER Kennemer Theater, géén voorstelling. Luxor Theater, 19 er^ 21.15 u.: „Mitrail- lepxcommando S.S.". Kennemer Oudheidkamer, 14.30 u.: Ex cursie voor Ned. Ver. voor Huisvrouwen. Statenhuis, Velserweg, 19.30 u.: Bloem schikcursus v. d. Stichting van Huishou delijke en Gezinshulp. VRIJDAG 20 NOVEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Het geheim van de zwarte sperwer". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Mitrail leurcommando S.S.". W.B. Theater, 20 u.: „Codewoord Poes", namelijk nog aan. maar geleidelijke ontwikkeling van nieuwe onderwijstechnieken te geraken. Hij zei te streven naar de opstelling van een meer jarenplan, waarin voor de diverse sectoren van zijn departement prioriteiten worden gesteld. Met de minister van Financiën is reeds overleg gepleegd over een dergelijk plan. De eindexamens bjj het v.h.m.o. zullen pog dit cursusjaar zodanig worden ver vroegd dat zij op 7 juli beëindigd zijn. Het ligt in de bedoeling de eindexamens in 1966 op 1 juli voltooid te hebben, om voor de vakantiespreiding de maand juli examens vrjj te houden. Met het hoger onderwijs wordt overleg gepleegd om in mei al de beschikking te krijgen over hoogleraren, die bij de eind examens optreden als gecommitteerden Overwogen wordt of het begin van het nieuwe cursusjaar met enkele weken kan worden vervroegd. Een verschuiving van het begin van het cursusjaar van september naar januari is praktisch niet te verwezenlijken. Bij een semester-systeem zouden voorts alle wet ten op de helling moeten. De indruk be staat dat het bedrijfsleven wel voor ver schuiving, maar niet voor spreiding van de onderwij svakanties is. Staatssecretaris Grosheide verklaarde dat het streven erop gericht blijft om de achterstand in de scholenbouw gelijk met de woningnood in 1970 te hebben wegge werkt. Hij pleegt overleg met minister Bogaers over een snellere procedure voor de bouw van rijksscholen. Tot dusver be hoefden nog geen leerlingen wegens ruim tegebrek te worden afgewezen. Een 44-jarige kastelein uit Breda heeft bekend dat hij in zijn café gelegenheid heeft gegeven tot hazardspel. Hij is op vrije voeten gebleven in afwachting van zijn berechting. De politie hield hem aan naar aanlei ding van een bekentenis van een van zijn kelners, die de fooienpot van zijn colle ga's had gestolen. De kelner zei hiertoe te zijn gekomen om zijn speelschuld te be talen. De politie ontdekte dat in het café geregeld om geld werd gekaart, waarbij de inzet meer dan eens honderden guldens was. Zeven man zijn tijdens het kaartspel geverbaliseerd. Het echtpaar Timmermans, dat in een noodwoning in Venlo woont, is door kolen damp bedwelmd. Een zoon die vanmorgen op bezoek kwam vond zijn ouders op de vloer van de huiskamer liggen. Zijn 61- jarige vader bleek reeds overleden te zijn; de toestand van zijn moeder was zeer ernstig. Beiden zijn reeds dinsdagavond bewusteloos geraakt. De televisie stond Advertentie Het Tweede-Kamerlid mr. C. A. Bos (C.H.U.) heeft minister Luns schriftelijk gevraagd of in ons land „Bevrijdingsdag" en de „Dag van Europa" niet beide op de 5de mei kunnen worden gehouden. Dit onder voorbehoud, dat de minister het eens is met de strekking van de reso lutie van het comité van ministers van de raad van Europa waarin deze de regerin gen van de aaneengesloten landen aanbe veelt een „Dag van Europa" in te stellen en daarvoor zo mogelijk de 5de mei, de stichtingsdag van de raad van Europa, te bestemmen. Een deel van de erwtenspep, die de melkslijters van Kampen gisteren wilden verkopen ten bate van een actie voor een nieuw zwembad, is ondeugdelijk gebleken. Er was in de keukens van kazernes in 't Harde en in Kampen 21.000 liter erwten soep gekookt. Bij de verkoop bleek echter al spoedig dat een deel van de erwtensoep (2600 liter) niet deugde. Ambtenaren van de keuringsdienst voor waren te Zutphen stellen een onderzoek in. Advertentie Ja, we zijn er. Op Anegang 39. Maranka Meubelen. Velen van u weten het al. Omdat ze hebben gekocht, en omdat ze hebben gekeken. Gekeken naar de grote verscheidenheid van meubelen. Meubelen verschillend van stijl en model. Meubelen verschillend in prijs. Maar allemaal meubelen van klasse. Komt u ook eens rustig binnen kijken. Het verplicht u tot niets en u kunt rustig ronddwalen op De tijd is rijp voor een Nederlands ini tiatief voor een regeling, die een nieuw evenwicht brengt in de nucleaire en stra tegische verantwoordelijkheid tussen de Verenigde Staten en Europa. Dit is de mining van mr. D. U. Stikker, oud-secreta- ris-generaal van de NAVO en oud-minis ter van Buitenlandse Zaken. Mr. Stikker sprak vanmiddag in het Kurhaus te Sche veningen op een bijeenkomst ter gelegen heid van het tienjarig bestaan van de li berale Teldersstichting. Mr. Stikker koppelde een mogelijk Ne derlands initiatief aan de voorstellen van Spaak en Erhard over de vorming van een Europese politieke unie. Indien Ne derland bij een dergelijk initiatief zich be reid zou verklaren bij het totstandkomen van een nieuwe verhouding tussen de VS en Europa deel te nemen aan de multila terale kernmacht (MLF) dan is er, aldus mr. Stikker, redelijk kans „dat dan onze regering ons allen uit het slop waarin wij terecht zijn gekomen zou kunnen halen." Naar de mening van mr. Stikker is de M.L.F. teveel beschouwd als een zelfstan dige eenheid. De kernmacht is echter niet meer dan een onderdeel voor een even wichtige regeling van de zeggenschap over het gebruik van strategische atoomwa pens. De andere onderdelen zijn van de Britse Bomber Command, Polaris-onder- zeeboten van de V.S. en straks ook van En geland, een klein deel van de wapens waarover de Amerikaanse Strategie Air Command beschikt en ten slotte de reeds in Europa aanwezige of aan Europa toe gezegde wapens onder bilaterale regelin gen. o» .•••*»- 92. De oude man hield de stok alleen maar vast, die zelf raadselachtige figu ren in het zand ging trekken. .Let op", zei opa. „Dit is het eerste gevaar, dat u op uw tocht gaat bedrei gen". Nieuwsgierig keken de anderen toe. En het kleine negerjongejte zei: „Isse knap, isse opa. Isseisse Hij wilde vertellen, wat de tekening voorstelde. Maar eigenlijk begreep hij er niets van. „Isse raar", zei hij ten slotte. Dat wilde Brammetje Fok natuurlijk niet zeggen, want dat zou niet beleefd zijn ge weest. Maar eerlijk gezegd snapte hij er ook niets van. „Het lijkt wel een rots", zei hij aarze lend. „Een rots met een paar golfjes er door en een gat erin. Wat betekent het eigen lijk?" De stok tekende alweer een tweede fi guur. „Isse walvis", zei het negerjongetje, blij dat hij iets herkende. Maar toen de teke ning klaar was voegde hij er twijfelend achter: „Isseharmonica?" „Ik geef het op", zei Orak tegen de oude man. „Zegt u ons maar, wat die raadseltjes betekenen." WÉ 6AAN NAAR HUIS - we KUN) N6N TOtH N16T NEERWIPPEN ER IS TOCH NIETS VERKWIKKENDER DAN E6N PANN6K06K 1 IK V6RHEU6 WE WEER OP 0N26 WIP WAT H688EN DE 8l66ET-ieS UITGESPOOKT? -DE ZIEN ER DOODOP UIT z De 42-jarige gemeente-secretaris, tevens ontvanger van Ophemert is op last van de officier van justitie te Arnhem aangehou den. Hij wordt verdacht van onregelma tigheden. Door een uitgebreid onderzoek van het centraal verificatiebureau van de vereniging van Nederlandse gemeenten is men het een en ander op het spoor ge komen. Nederland heeft besloten een vrijwillige bijdrage van ruim 400.000 te leveren ter bestrijding van de kosten tot het hand haven van het V.N.-politieleger op Cyprus, aldus heeft het V.N.-secretariaat in New York bekendgemaakt. „Het is naar mijn ervaring mogelijk om voor een dergelijke samenvattende rege ling op nucleair gebied oplossingen te vin den, die juist thans voor de V.S., Enge land, Duitsland, Nederland en andere Europese deelnemers aanvaardbaar zijn," aldus mr. Stikker. „Samenwerking met Frankrijk, waartoe Frankrijk zich wel be reid heeft verklaard, is zeker denkbaar.1 Volgens de heer Stikker zou op deze wij ze in de militaire organisatie een aanzien lijke verbetering worden verkregen. Poli tiek zou er een periode van rust en even wicht in het westen aanbreken en de thans in Duitsland bestaande spanningen zouden worden opgeheven. Advertentie Blend-a-med yoorkomt én geneest bloedend'tandvlees. fl.95' En voor Uw kinderen: Blendi, de tandpasta, die zo lekker smaakt f 0.70 KIES<ZZ zo'n prachtige geschenkdoos met verrukkelijke bloemenzeep lavendtlzeep badzeep kinderzeep 2-stuks luxe geschenk, verpakking reeds vanaf f 2.25 verwijdert pijnloos en spoorloos eelt, likdoorns enz. f2.45 Vier buitenlandse volkenrechtdeskundi gen zijn van oordeel dat de anti-REM- wet in strijd is met het volkenrecht. Er is volgens het 'volkenrecht geen rechts vacuüm op het rem-eiland en de kust staat is niet bevoegd tot dwangmaatre gelen. Tot deze conclusies zijn zij ge komen in afzonderlijke op verzoek van de R.E.M. opgestelde rapporten, die aan de regering en de volksvertegenwoordi ging zijn aangeboden. De rechtsgeleerden zijn: dr. C. J. Colombos, Londen, prof. D. H. N. John son, Londen, prof. Charles Rousseau, Parijs, en prof. Sir Humphrey Waldock, Oxford. De Belgische hoogleraren Rolin en De Pauw, die destijds door de R.E.M. waren geraadpleegd, kwamen tot de slotsom, dat de aanvankelijke tekst van het wets ontwerp in strijd was met het volken recht. Nu, na de wijzigingen, gebaseerd op het advies van de commissie- Franqois, komen vier andere buiten landse volkengerechtsgeleerden tot de zelfde conclusie, zo heeft de R.E.M. meegedeeld. Dr. Colombos is een bekend auteur over zeerecht en andere volkenrechtelij ke kwesties. Prof. Johnson is hoogleraar in volkenrecht en luchtrecht aan de Lon den School of Economics. Prof. Rousseau is hoogleraar in volkenrecht aan de Sor- bonne te Parijs. Sir Humphrey Waldock is hoogleraar in volkenrecht aan de uni versiteit van Oxford. Het K.N.M.I. deelt mee: Nadat in de afgelopen nacht een rug van hoge druk de Noordzee en ons land was ge passeerd, bereikte vanmorgen het fronten systeem van een diepe depressie de Noord zee. Nederland bevindt zich aan de rand van een hogedrukgebied dat Frankrijk en Duitsland bedekt, waardoor de fronten in onze omgeving betrekkelijk zwak zijn. Het warmtefront, dat vanmorgen ons land bin nenkwam, veroorzaakte wat lichte regen en hier en daar mist. De temperatuur steeg in het zuidwesten van het land van morgen reeds tot 11 graden. Ook het zwak ke koufront zal met wat lichte regen ons land passeren, waarna mogelijk enkele opklaringen zullen volgen, voornamelijk in het noordwesten van het land. Het blijft zacht weer. wast volmaakt en verft als nieuw in één keer (ook nylon) enz. Per pakje f 0.7S de beproefde vlekkenpasta en - spray. Vanaf f 0.9S Pubiikatie t.b.v. de gezamenlijke drogisten. De zo genoemde blauwe zones, waarin het gebruik van parkeerschrijven ver plicht is, zullen in de toekomst worden aangeven door gele tegels langs de trot toirbanden. Minister van Aartsen heeft er over gedacht om blauwe tegels te kiezen voor deze blauwe zone maar is daar van afgestapt omdat geel in overeenstemming is met het internationale gebruik. De mi nister acht de ervaringen met de parkeer- schijven, evenals die met de parkeerme- ters, over het algemeen gunstig. Maximum-temperaturen W C M M «5 S binnen- en buitenland. a Neerslag: laatste 24 uur. 5 O S a> n it 5 cS Den Helder motregen zzw 10 0,6 Ypenburg mist wzw 11 0,2 Vlissingen geheel bew. wzw 10 0 Eelde regen 9 0,1 De Bilt regen z *10 0,S Twente regen zzw 9 0,1 Eindhoven motregen zzw 11 1 Z.-Limburg motregen zzw 10 1 Helsinki sneeuw nnw 2 1 Stockholm zwaar bew. w 2 0 Oslo zwaar bew. windst 7 0 Kopenhagen zwaar bew. w 7 0,1 Aberdeen onbewolkt w 7 4 Londen geheel bew. wzw 15 0,5 Amsterdam regen 10 0,3 Brussel motregen wzw 11 2 Luxemburg motregen z 11 2 Parijs geheel bew. w 13 0 Bordeaux mist O 13 0 Grenoble geheel bew. nno 14 0 Nice half bew. nnw 17 0 Berlijn onbewolkt wnw 7 2 Frankfort geheel bew. windst. 11 0A München zwaar bew. z 10 23 Ziirich motregen windst. 12 Genève zwaar bew. wzw 15 1 Locamo licht bew. wzw 23 0 Wenen licht bew. nw 9 0,1 Innsbruck zwaar bew. windst. 14 12 Belgrado onbewolkt nw 10 6 Athene zwaar bew. windst. 21 Rome mist windst. 19 0,2 Barcelona onbewolkt nw 19 0 Madrid onbewolkt windst. 20 0 Mallorca onbewolkt nw 20 0 Lissabon onbewolkt windst. 0 Vrjjdag 20 november Zon op 8.08 uur, onder 16.43 uur. Maan op 17.28 uur, onder 8 58 uur. Maanstanden 19 nov. 16.43 uur volle maan 26 nov. 8.10 uur laatste kwartier

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 2