Bezorgdheid in Verenigde Staten over NAVO-crisis neemt toe Nazi's meenden dat Pius XII hun kant koos VOOR LIEFHEBBERS Agglomeratie Eindhoven door de tien raden goedgekeurd h t Boekenroodeteams op dreef in de br id gecompetitie Ontziltingsverdrag tussen welgezind Rusland en VS V.S. ontruimt 95 militaire bases Verzending van zeepost Vijf doden in het verkeer Wrakstukken van Starfigther gevonden L Baart niet meer kandidaat als voorzitter ANMB Assemblage-kunstwerk onherstelbaar vernield Adres aan minister tegen weggeld Nijenrode-instituut in financiële nood Twee diplomaten van VAR uit Rome vertrokken DONDERDAG 19 NOVEMBER 1964 5 Officieel optimisme over MLF is geforceerd Succes sport-truien ronde en v-hals, div. tinten en dessins, ook NOORSE truien 19.25 29.25 36.25 wollen vesten sportief of gekleed 26.50 34.50 werktruien rolkraag met rits of sjaalkraag 22.50 37.50 handschoenen - wanten sjaals Paarlaarsteeg HAARLEM ELECTRISCHE HUISHOUDELIJKE ARTIKELEN P. SCHOUTEN Bijbelse inspiratie in Rijksmuseum VAN EEN KLEINE EXQUISE DRONK U proeft het meteen: Hero Speciaal is 'n klasse apart. Fruitzuiver - puur genieten. Inderdaad 'het van het' voor de fijnproevers. Kies uw smaak: Jus d'Orange, Jus d'Ananas, Jus de Grape fruit, Zwarte bessen, Rode bessen, Frambozen en Meikersen, Appelsap (Jus de Pommes), Tomatensap (Jus de Tomates) cocktail en naturel. Jus d'Orange, Appelsap en Tomaten sap ook in voordelige gezinsflessen (party-bottles). 60 JAAR TOPKWALITEIT 19M-1964 Fabrieksontploffing in Brussel eist 6 levens Aanmoedigingsplaquette voor Olympische sportman Dr. H. R. van Houten ambassadeur in Wenen ENIGE GARAGE-ASSISTENTEN Voor deze funktie kunnen ook oudere krachten worden aangesteld. N.Z.H. - LEIDSEVAART 396 - HAARLEM - TELEFOON 18460 KIES EEN BOEIENDE BAAN BIJ EEN STERK BEDRIJF. KIES DE N.Z.H. Protest Reine Prinsen Geerligs- prijs voor Kees Holierhoek Kort nieuws (Van onze correspondent) WASHINGTON De Amerikaanse on derminister van Buitenlandse Zaken Ball is optimistisch teruggekeerd van zijn reis naar West-Duitsland wat betreft de ver wezenlijking van de multilaterale kern strijdmacht, M.L.F. Weliswaar duidde hij tegenover de pers aan dat men de ondertekening van het verdrag niet hoeft te verwachten vóór februari, maar dat vond hij geenszins verontrustend. De Amerikanen hebben thans weinig haast met het M.L.F.-project, omdat zij beseffen dat er tijd nodig is voor diep gaande besprekingen over de aanstaande Britse voorstellen om dat project te wij zigen. Deze voorstellen zijn aangekondigd door de Labourregering. Zij zullen aan Washington worden voorgelegd tijdens het bezoek dat de Britse premier Wilson er begin december komt brengen. Bovendien heeft Washington goede hoop dat overeen stemming met de Britten spoedig bereikt wordt, waardoor de zo vurig gewenste bre de basis voor de multilaterale strijdmacht gewaarborgd zou zijn. Ball lijkt de indruk te hebben dat de Westduitse regering vastbesloten is voort te gaan met het MJL.F.-plan ondanks de krachtige Franse oppositie er tegen. Het rapport dat Ball aan minister Dean Rusk uitbracht zou de opvatting verkondigen dat De Gaulles positie geïsoleerd raakt, want dat naast Engeland en West-Duits land ook de meeste andere Westeuropese landen tot het M.L.F.-project bekeerd ra ken. Hoewel dit op zich zelf natuurlijk een succes voor de Amerikaanse diplomatie genoemd zou kunnen worden, bestaat er anderzijds in steeds bredere kring bezorgd heid over de afloop van het touwtrekken tussen de „Atlantiers" en de „Gaullisten". De experts hier verwachten namelijk niet dat De Gaulle door zijn isolement gedwon gen kan worden zijn koers te wijzigen en wellicht mee zou willen doen aan de NAVO kernstrijdmacht die immers, in lijnrechte tegenstelling tot De Gaulles doeleinden, de Verenigde Staten eens te meer met West- Europa vervlecht. Daarom acht men hier de mogelijkheid van gaullistische sabotage van de NAVO- samenwerking als wraak voor het M.L.F.- plan verre van uitgesloten. En dat on danks de officiële uitlatingen die in tegen- Advertentie HENSEN overgestelde richting wijzen en die gedaan worden om de toch reeds dramatische cri sis binnen het Westelijk bondgenootschap niet te verscherpen. Bezorgde stemmen leggen vooral de na druk op het feit dat de NAVO ernstig ge schaad zou wordên door een Franse opzeg ging van de samenwerking. Zij herinneren er voorts aan dat het M.L.F.-project opge zet is ter versterking van het NAVO-bond- genootschap. Daarom zou een dogmatisch ermee door gaan, ook als daardoor verzwakking van het bondgenootschap het gevolg zou zijn, ronduit een slechte politiek zijn. Deze stemmen herinneren bovendien aan het project van de Europese Defensie Gemeen schap van tien jaren geleden, waarachter Washington zich eveneens met volle over tuiging schaarde. Deze E.D.G. stuitte ten slotte eveneens op Franse obstructie, maar heeft uiteindelijk geleid tot nieuwe vormen van militaire samenwerking, waar mee iedereen tevreden was. In de viertallencompetitie district Ken- nemerland van de Nederlandse Bridgebond zijn de teams van Boekenroode zeer goed op dreef. Na twee zittingen heeft in de hoofdklasse A het tweede viertal de lei' ding, terwijl in de hoofdklasse B het eerste viertal op de tweede plaats staat. Het der de en vierde gaan resp. in de eerste klasse B en C op kop. Opmerkelijk is het dat in de hoofdklasse A BOC 2 door het Beverwijkse Sans Atout naar een duidelijke 6-0 nederlaag werd gespeeld. In de hoofdklasse B is BOC met 12 matchpunten lijstaanvoerder, op de voet gevolgd door Boekenroode en Spel Vr. met ieder 11 punten. De andere vier tallen in deze afdeling blijven daarbij ver achter. In de eerste klasse A en D zijn het de Beverwijkse viertallen Never Down 2 en Sans Atout 2 die bovenaan staan. De twee de klasse bestaat uit zes afdelingen. Aan de leiding gaan resp. H'Nfd. 4, BOC Figee, Damiate, Boekenroode 5 en Damiate 3. De belangrijkste uitslagen luiden: Hoofdklasse: BOC 2—Sans Atout 0-6, BOC 4H'lem Nrd. 6-0, Boekenrood RK H'lem 5-1, De Kennemers—Boeken roode 3 0-6, BOC 5—Spel Vr. 1-5, RK H'lem—BOC 3 0-6. Eerste klasse: Never Down 2Spel Vr, 4 6-0, RK H'lem 2—BC 1940 6-0, De Jump H'lem NBB 5-1, DamiateBoekenroode 4 0-6, HBC—Spel Vr. 3 0-6, De Pelikaan 2Boekenroode 3 0-6, H'lem Nrd. 2- H'lem ZW 2 6-0, Boekenroode 4RK H'lem 3 6-0, BOC 6De Kennemers 2 0-6, Damiate 2H'lem ZW 3-3. Tweede klasse: HNBB 2 H'lem Nrd. 0-6, BOC 7De Kennemers 4 6-0, Figee H'Nrd. 5 6-0, Boekenroode 5—Damiate 6-0, HBC 2—HZW 5 6-0, De Pelikaan 4— Boekenroode 6 0-6, Zandvoort 1Spel Vr. 6 0-6, Damiate 4—HBC 3 6-0, Damiate 3—HBC 2 4-2, Spel Vr. 7—HZW 6 1-5, Advertentie Kastanjestraat 47 - Haarlem - Tel. 54806 MOSKOU (Reuter) Rusland en de Verenigde Staten hebben gisteren in Mos kou een overeenkomst getekend over de ontzilting van zout water. Beide landen zullen de komende twee jaar samenwer ken bij het onderzoek op dit gebied. Mogelijk zal hierbij van kernenergie gebruik worden gemaakt. De overeen komst is speciaal van belang voor ont wikkelingslanden in de droge en onvrucht bare gebieden. Bij de ondertekening van de overeen komst hield de Russische minister van Buitenlandse Zaken Gromiko een geïmpro viseerde toespraak waarin hij pleitte voor oplossing van de wederzijdse vraagstuk ken. ,Ik zou van deze gelegenheid gebruik willen maken om te zeggen dat we voor zover dit van de Russische regering afhangt onze uiterste best zullen doen om een oplossing te vinden voor de pro blemen tussen onze landen". De Amerikaanse ambassadeur, Foy Kohier, die ook afweek van zijn op schrift gestelde toespraak zei: „Ik ben er zeker van dat we voort zullen gaan samen te werken voor de verbetejjng van de we derzijdse betrekkingen in het belang van de wereldvrede". WASHINGTON (Reuter en AFP) De Amerikaanse minister van Defensie, Mc Namara heeft gezegd dat binnenkort 95 militaire installaties in binnen- en buiten land, die overbodig zijn geworden, zullen worden gesloten. De namen van de betrokken bases in de Verenigde Staten worden vandaag be kend gemaakt, doch die in het buitenland pas als de besprekingen met de betrok ken regeringen van vijf Europese landen voltooid zullen zijn. Tot de te sluiten in stallaties behoren luchtbases, depots, le- geropslagplaatsen en scheepswerven. McNamara zei dat de ontruiming van de V.S. 500 miljoen dollar aan besparin gen zullen opleveren „zonder een vermin dering van onze militaire kracht". Met inbegrip van de sluiting van ande' re bases en installaties sinds maart 1961, zal jaarlijks een besparing worden be reikt van ongeveer een miljard dollar. Voor 149.000 man komt werkgelegenheid te vervallen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Cap San Diego", 25 nov.; Australië: m.s. „Tornar", 26 nov.; Brazilië: m.s. „Cap San Diego", 25 nov.; Canada: m.s. „Katsedijk", 25 nov.; Chili: m.s. „Breitenstein", 22 nov.; Indonesië: m.s. „Braunschweig", 28 nov.; Ned. Antillen: m.s. „Ammon", 24 nov.; Suriname: m.s. „Marathon", 25 nov.; Verenigde Staten, m.s. „Katsedijk", 25 nov.; Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. „Stirling Castle", 22 nov. en m.s. „Hoogkerk", 25 nov. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan toren. In 't Rijksmuseum te Amsterdam wordt donderdag in de Drucker-uitbouw de ex positie „Bijbelse inspiratie prenten en te keningen van Lucas van Leyden en Rem brandt" voor het publiek open gesteld. Deze tot en met 7 februari 1965 durende tentoonstelling wordt gehouden ter gele genheid van het 150-jarig bestaan van het Nederlandse Bijbel Genootschap. Op de expositie, die in hoofdzaak is samenge- gesteld uit het bezit van Nederlandse mu sea en particuliere collecties, wordt het bijbelse onderwerp in de prenten en teke ningen van beide kunstenaars getoond. De prenten van Lucas van Leyden en Rem brandt zijn afkomstig uit het prentenkabi net van het Rijksmuseum ,ter complete ring heeft men vier Rembrandt-tekenin- gen uit het Louvre geleend. In de cata logus, die 116 nummers telt, zijn bij de uitvoerige en gedocumenteerde toelichting op de werken ook de bijbehorende bijbel citaten (uit de nieuwe vertaling van het N.B.G.) opgenomen. De 24-jarige heer Lamers uit Nieuwen- hagen (L.) en zijn 23-jarige echtgenote mevrouw Lamers-Plantaz zijn in de afge lopen nacht in Waubach omgekomen bij een verkeersongeluk. De heer Lamers reed met zijn scooter tegen een stilstaan de auto. Kort na het ongeluk is het echt paar overleden. Zij waren in augustus ge trouwd. De 36-jarige C. van Dijk uit Wadenoyen is dinsdagavond op de weg Geldermalsen- Tiel door een personenauto aangereden. Hij is aan zijn verwondingen overleden. De bestuurder heeft verklaard de wielrij der niet gezien te hebben. De 78-jarige heer H. Spijker is woensdag in zijn woonplaats Veendam bij het per fiets oversteken van de provinciale weg Veendam-Hoogezand door een personen auto aangereden en omgekomen. De be stuurder van de auto en een passagier lie pen verwondingen op. In het Wilhelminagasthuis te Amster dam is de 66-jarige J. J. F. F. Stroethoff overleden aan de verwondingen die hij bij een verkeersongeval had opgelopen. De heer Stroethoff werd op de Koningin neweg op zijn fiets aangereden door een vrachtwagen. LONDEN (AP) Wijlen Paus Pius XII zou in de tweede wereldoorlog de zaak van de nazis hebben begunstigd. Dat staat in nazidocumenten die de Britse regering des tijds in beslag heeft genomen. Gisteren zijn die documenten in Londen vrijgegeven. In deze documenten wordt een Duits diplomaat uit Rome geciteerd die op twaalf september 1941 in een memorandum als zijn mening gaf, dat „men er in zijn hart telkens weer van overtuigd wordt, dat Pius XII aan de kant van de asmogendheden staat". Het ligt in onze bedoeling morgen uit voeriger op deze aangelegenheid en de pu- blikaties erover terug te komen. Wrakstukken van de in Noorwegen ver ongelukte Starfighter zijn gevonden in het scherengebied op ongeveer 15 kilometer afstand van Kristiansund. Het onderzoek door Noorse en Nederlandse luchtvaart deskundigen wordt bemoeilijkt door een sneeuwlaag van meer dan een halve me ter. De wrakstukken liggen over een grote oppervlakte van het moeilijk begaanbare gebied verspreid. Het lichaam van de pi loot, majoor-vlieger W. Heitmeijer uit Leeuwarden, is nog niet gevonden. De heer I. Baart, voorzitter van de Al gemene Nederlandse Bedrijfsbond voor de Metaalnijverheid en de elektrotechnische industrie (ANMB) heeft zich om persoon lijke redenen niet meer kandidaat gesteld voor een functie in het bondsbestuur van de A.N.M.B. De heer Baart zal als het op 22 mei 1965 te houden driejaarlijkse congres van de A.N.M.B. daar zijn goed keuring aan hecht, wel in dienst blijven van de bond I. Baart De heer Baart zal zich in de toekomst meer bezig houden met het helpen uitwer ken van programma's op langere termijn. Dit zal dus kunnen inhouden een functie als adviseur. Met dit werk op langere ter mijn heeft hij zich ook gedurende zijn voorzitterschap van de grootste bedrijfs bond die aangesloten is bij het N.V.V. al beziggehouden, o.a. met de voorbereiden de arbeid verbonden aan de structuurver andering van zijn bond waarover de bro' chure „Vakbeweging en Onderneming" die vorige week in de openbaarheid is ge komen uitsluitsel geeft. De heer Baart is sinds 1953 lid van het bondsbestuur van de A.N.M.B. en sedert 1959 voorzitter. Als werknemersvoorzitter van de vakraad voor de metaalindustrie voert hij vele jaren mede de onderhande lingen in deze bedrijfstak over collectieve arbeidsovereenkomsten e.d. De assemblage „Poison Boxes" (gif doosjes) van de Amerikaan Josef Cor nell is op de expositie „Nieuwe Realis ten", die van 24 juqj tot en met 30 augustus in het Haagse gemeentemuseum werd gehouden, onherstelbaar vernield: twee op zich waardeloze doosjes zijn verwijderd, die niet kunnen worden gereconstrueerd. De eigenaar van het werk, de Stable Gallery in New York moet de kunstenaar opdracht geven tot een geheel nieuwe constructie als de doosjes niet terecht komen. De directie van het Haagse gemeente' museum en de verzekeringsinstelling zijn door de ontvreemding ernstig gedu peerd. Voor de samenstelling van zijn kunstwerk gebruikte Josef Cornell pa piersoorten, die niet meer bij te leveren zijn. De directie van het Haagse museum veronderstelt, dat de doosjes door een souvenirjager zijn meegenomen. Zij doet een beroep op hem, de waardeloze doos jes terug te sturen. Advertentie Mengmeststof voor kamerplanten 65°/o - 100 grs - 65 ets. Volop bloei en groei Advertentie HERO SPECIAAL 5?0tr MET# Het „Centraal Overleg", waarin de ANWB, de KNAC, de EVO, de NOB, Weg transport, de KNVTO en de FNOP samen werken, heeft opnieuw een adres aan de minister van Verkeer en Waterstaat ge zonden over zijn standpunt betreffende het heffen van weggeld. Centraal Overleg pleit er in dit adres voor om het jaar lijks accrès van de motortuigenbelasting en de benzine-accijns te gebruiken om het te stichten wegenfonds te financieren. Centraal Overleg wijst erop dat het accrès van de motorrijtuigenbelasting en van de benzine-accijns in de laatste jaren respectievelijk 12 en 6,5 percent is geweest, percentages die vèr uitgaan boven het accrès van het nationaal inkomen. In het adres wordt er op gewezen dat de motor rijtuigenbelasting in 1965 met ongeveer 30 miljoen gulden zal stijgen en de benzine belasting met ongeveer 80 miljoen. Als men dit laatste bedrag vermindert met 14 per cent als aandeel voor het Provincie- en Gemeentefonds blijft er toch nog 68,8 mil joen gulden over. Samen met de toeneming van de wegenbelasting met 30 miljoen zal de hogere opbrengst in 1965 98,8 miljoen zijn, een hoger bedrag dan de geschatte opbrengst van het in te stellen weggeld, die op 72,5 miljoen gulden wordt begroot. Ook de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Amsterdam heeft zich tegen de heffing van een „weggeld" uitgesproken. BRUSSEL (Reuter) Gisteren heeft zich een ontploffing voorgedaan in een inktfabriek in Brussel. Hierbij zijn zeker zes arbeiders om het leven gekomen. Vijf tig werden gewond, van wie vijftien met ernstige brandwonden. Tot dusver zijn drie lijken geborgen. Er wordt meege deeld dat nog zeker drie mensen onder de puinhopen van het verwoeste fabrieksge bouw bedolven zijn. De Rotterdamse wethouder voor sport en recreatie, de heer R. Langerak, heeft gisteren de „aanmoedigings"-plaquette van de stad Rotterdam overhandigd aan Peter Blanker, winnaar van twee zilveren me dailles op de Olympische Spelen voor ge handicapten in Tokio. Peter Blanker, een 29-jarige instrumentmaker, leverde zijn prestaties op twee nummers bij het onder deel boogschieten. Dr. H. R. van Houten, oud-staatssecre taris van Buitenlandsse Zaken, is benoemd tot ambassadeur in Wenen. Mr. A. C. Vroon, ambtenaar van de Buitenlandse Dienst, is benoemd tot ambassadeur in Uruguay. Advertentie In onze moderne garages te Haarlem kunnen nog worden geplaatst, belast met het reinigen en schoonhouden van onze bussen. GEBODEN WORDT Goed loon - gunstige toeslagregeling Uitstekende sociale voorzieningen 5-daagse werkweek en vrij vervoer op het gehele lijnennet. Sollicitaties te richten aan de Afdeling Personeelszaken Hoofdkantoor De gemeenteraden in de agglomeratie Eindhoven, te weten die van Best, Eind hoven, Geldtrop, Heeze, Nuenen c.a., Oir- schot, Son en Breugel, Valkenswaard, Veldhoven en Waalre, hebben gisteravond elk voor zich in een buitengewone verga dering besloten tot het aangaan van een gemeenschappelijke regeling voor onder linge samenwerking. Daartoe hebben zij hun goedkeuring gehecht aan de „Rege ling samenwerkingsorgaan agglomeratie Eindhoven." Voorts hebben zij de raadsleden aange wezen, die deel zullen uitmaken van de in de regeling voorziene agglomeratieraad. De gemeenteraad van Eindhoven benoem de voor deze agglomeratieraad dertien raadsleden, de overige raden wezen elk drie leden uit hun midden aan. Daar de burgemeesters der aan de regeling deel nemende gemeenten eveneens lid zijn van de agglomeratieraad zal deze uit vijftig personen bestaan. Tot lid van de agglomeratieraad werden gekozen 27 leden van de K.V.P. (waar van acht in Eindhoven), zeven leden van de P.v.d.A., vier leden van de protestants christelijke groeperingen en twee leden van de V.V.D. In Heeze werden drie van de elf stemmen blanco uitgebracht. De thans aanvaarde regeling roept een „samenwerkingsorgaan agglomeratie Eindhoven" in het leven, dat in Eindho ven is gevestigd. Het bestuur hiervan be staat uit: de agglomeratieraad, het dage lijks bestuur en de voorzitter. Het doel van het samenwerkingsorgaan is tweeledig: het behartigen van gemeen schappelijke belangen op het gebied van de ruimtelijke ordening binnen de agglo meratie en het bevorderen van verdere be stuurlijke samenwerking en het voorberei den van de instelling van voor bestuurlijke integratie noodzakelijke instituties. Het dagelijks bestuur bestaat uit zes le den, te weten de voorzitter van het samen werkingsorgaan, die door Gedeputeerde Staten voor zes jaar wordt benoemd, twee Eindhovense leden van de agglomeratie raad en drie leden van de agglomeratie raad, die daarin door de plattelandsge meenten zijn aangewezen. De vergaderin gen van de agglomeratieraad zijn open baar. Het Nederlands Opleidingsinstituut voor het Buitenland in kasteel Nijenrode te Breukelen verkeert in ernstige financiële moeilijkheden. Het voortbestaan van „Nij enrode" is in gevaar en men denkt er zelfs aan dit instituut op te heffen. Dat zei dr. J. G. H. Tans, lid van de Tweede Kamer voor de P.v.d.A. in de openbare vergade ring van de vaste commissie van onder wijs uit de Tweede Kamer. Ook andere le den van deze commissie, te weten me vrouw Van Someren-Downer (V.V.D.) en de heer J. A. van Bennekom (A.R.) ves tigden de aandacht op de huidige finan ciële moeilijkheden van „Nijenrode". Zij drongen aan op een ruimere financiële te gemoetkoming van de zijde der overheid. Staatssecretaris Grosheide zei nadrukke lijk dat een afzonderlijke behandeling van het instituut niet mogelijk is, want dat zou tot grote moeilijkheden aanleiding geven. Bij voorbeeld zou de gehele salarisschaal voor het hoger beroepsonderwijs overhoop gehaald moeten worden. De bewindsman merkte op, dat men op „Nijenrode" overi gens een van de salarisschaal afwijkende gedragsregel volgt. Vandaar dat er een te kort is van anderhalve ton per jaar. De staatssecretaris was bereid na te gaan of de verhouding tussen personeelskosten en materieelkosten veranderd kan worden ROME (Reuter en A.P.). De man die dinsdagnacht een benauwde reis maakte in de hutkoffer-gevangenis van Rome naar het vliegveld even buiten de Italiaanse hoofdstad, blijft een geheimzinnige figuur. In Israel wordt gezegd dat hij Mor- dechai Loek heet en niet Josef Dahan. Hij woonde in Tel Aviv, is gehuwd en heeft vier kinderen. In 1961 is hij op illegale wijze naar Egypte gegaan. „Loek" zou nimmer voor enige Israëlische in stantie hebben gewerkt. Josef Dahan, alias Loek, zelf zegt, voor zover dat mogelijk was, want hij was gis teren nog steeds onder invloed van de morfine die hem was ingespoten, dat hij zich beklaagd had over de geringe gelde lijke beloning die hij van de Egyptische geheime dienst ontving. Zijn gewezen verloofde, het Napoli- taanse meisje Sara Bianchi, is gisteravond door de politie ondervraagd. Ze zegt niets van de hele zaak af te weten. Onze correspondent in Rome meldt, dat Dahan sinds augustus 1963 in Napels woonde. Ondanks een heel klein salaris had hij een zeer uitgebreide garderobe van tientallen goedgesneden kostuums. Hij spreekt zeer veel talen: Italiaans, Duits, Engels. Frans, Portugees, Spaans, Arabisch, Joegoslavisch, Russisch, Israëlisch en Ethiopisch. Het Italiaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft een fel protest ge stuurd naar de ambassadeur van de VAR. De ambassadeur heeft het gebeurde zeer betreurd. Hij zei dat hij er niet van op de hoogte was en dat het buiten hem om door en kelen van zijn lagere personeelsleden is gepleegd. Van de twee secretarissen die bij de zaak betrokken waren is geëist dat ze onmiddellijk Italië verlaten. Deze beide Egyptenaren hebben gisteravond Rome verlaten. In Caïro zegt men niets. Een enkel dagblad publiceerde een paar regels, maar met geen woord werd de ambassade van de VAR genoemd. Waarnemers in de Egyptische hoofd stad zien de zaak als een nieuwe blad zijde in de voortdurende spionnage-oorlog tussen de VAR en Israel. De Reina Prinsen Geerligs-prijs 1964 ls toegekend aan de 23-jarige Kees Holier hoek uit Leiden, voor zijn verhalenbundel Slow-Quick-Slow. In haar verslag zegt de jury dat Holierhoek zich hierin het sterkst geschakeerde talent toonde onder de inzen ders, hoewel er in zijn werk toch wel spra ke is van enige traditie. De jury bestond uit Jan Blokker, Nel Noordzij, Dolf Verspoor, Paul de Wispe- laere en Julien Weverbergh. Zij kreeg ruim tachtig manuscripten van jonger dan 25-jarigen te beoordelen, daaronder waren 42 gedichtenbundels, twee toneelspelen en twee hoorspelen. Zij constateerde dat, in tegenstelling tot de inzendingen van vorig jaar, toen geen enkel manuscript voor de prijs in aanmerking bleek te komen, vele inzendingen een interessant niveau had den. Uit een half dozijn opmerkelijke overi ge inzendingen werden twee eervolle ver meldingen toegekend, en wel aan de 23- jarige Johan Sonneville uit Brugge voor zijn kleine roman Nefsky en aan de 25- jarige Jacques Hamelink uit Amsterdam voor zijn gedichtenbundel „De eeuwige dag". De prijsuitreiking geschiedt dinsdag middag 24 november in de aula van de lutherse kerk. Withandgibbon-baby. In Blijdorp in Rotterdam is een withandgibbon ge boren. Dit is een grote zeldzaamheid omdat dit soort kleine mensapen zich slechts heel moeizaam in gevangenschap voortplant.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 5