Archeologen voelen zich bij de Hoogovens in hun knollentuin Bodemlagen gaven al veel van hun geheimen prijs DE SINT COR OLY COR OLY COR OLY Castricumse schakers sterk in provinciale competitie Vereniging van Vrijzinnig Hervormden in Velsen krijgt eigen kerkgebouw Auto raakte in goot van Velser tunnel Bedrijfsongeval op Pen-terrein Extra subsidie voor bejaarde Telstar- enthousiasten V AR A-speelgoedactie in Velsen-Noord Ontwerp van architect H. Peters waarschijnlijk in najaar 1965 voltooid Begroting Velsen pas volgend jaar in behandeling Havenberichten v - DONDERDAG 19 NOVEMBER 1964 Op de uitgestrekte onbebouwde ter reinen van Hoogovens in I]muiden kan men vrij regelmatig een aantal dames en heren bezig zien in grondafgravingen, welke door hen aan een nauwgezet en systematisch onderzoek worden onder worpen. Schoppen en spaden, meet instrumenten en peilstokken worden vaak met de grootste omzichtigheid ge hanteerd alsof men elk ogenblik op een bijzonder kostbare schat kan stoten. Voor deze bodemonderzoekers is die mogelijk heid inderdaad niet uitgesloten. Reeds meermalen immers hebben de Velsense grondlagen geheimen prijsgegeven die voor geologen en archeologen zeer waardevol bleken te zijn. Geheimen vaak, die vele honderden jaren diep onder het aardoppervlak lagen en eenmaal ont sluierd de mens van de twintigste eeuw confronteren met een beschaving en ge bruiken uit langvervlogen tijden. Positief Fijne ploeg Overstromingen Bloeiperiode VOOR DE KLEINTJES DE GROTE MENSEN VOOR AUTORIJDERS Speciale aanbieding handig luxe koffertje Nederlandse hulp voor gestrande Liberiaanse tanker I t' m In haar vrij korte bestaan heeft de Vel sense groep van de archeologische werk gemeenschap Nederland al menige be langwekkende vondst gedaan. De groep weet zich bjj haar door 'n groot enthousias me gevoede activiteiten geruggesteund door de directie van Hoogovens en voor amateur-archeologen is een dergelijke medewerking niet hoog genoeg te schat ten. Niet zonder trots kan de Velsense werkgroep de oogst tonen van interessan te vondsten die zij op de terreinen van Hoogovens aan het licht heeft gebracht. De groep telt een vaste kern van vijftien amateur-archeologen die daad werkelijk aan het bodemonderzoek deel nemen. Zo nu en dan worden zij bijge staan door vrijwilligers met belangstel ling voor dit wetenschappelijke werk. Over gebrek aan assistentie hebben de archeo logen van Hoogovens zeker niet de klagen. De directie van Hoogovens heeft van het begin af positief gestaan tegenover de navorsingen van haar onbebouwde ter reinen nadat het gemeentebestuur van Vel- sen in 1960 tot de industrieën het verzoek had gericht geen archeologische vondsten verloren te laten gaan. Het bodemspeurwerk bij Hoogovens gebeurt onder leiding van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig bodemonderzoek, uitvoerder van de Velsense werkgroep is de heer A. J. Schotman lid van de Vel sense gemeenteraad en al van jongsaf een verwoed beoefenaar van de archeologie. Als adviseur van de groep treedt de heer H. J. Calkoen op, bij velen van onze le zers wel bekend als de schrijver van een groot aantal artikelen in onze bladen over archeologische vondsten in Velsen. De Velsense amateur-archeologen ver richten hun onderzoekingen voornamelijk op de zaterdagmiddag. Daarnaast komen ze een avond in de week bij elkaar voor het restaureren van de gevonden voor werpen, het plakken van scherven, het uitwisselen van ervaringen en het bestu deren van oude en nieuwe objecten. „We hebben een fijne ploeg mensen", zegt de heer Schotman. „In de loop der jaren hebben we heel wat interessante dingen gevonden waar de meest vooraan staande archeologen van ons land naar kwamen kijken. De meest belangwekken de vondst die we gedaan hebben was die van 1962 toen we de resten van een Frie se boerderij uit de eerste eeuw- bloot leg den. Daarmee is bewezen dat dit gebied in die vroege tijden al vrij aardig was bewoond. De oudste voorwerpen die we hier hebben gevonden dateren uit 600 jaar voor Christus. Uit die periode moeten de potfragmenten, de steurschubben, de maal steen van bazaltlava en de boemerang afkomstig zijn, die we in de bodem heb ben aangetroffen. Verder vonden we eens scherven uit het tijdperk tussen 100 jaar voor Christus en 200 jaar na Christus en potwerk uit de eerste helft van de eerste eeuw van onze jaartelling. De vorm van die Friese potten was vrij duidelijk be ïnvloed door het Romeinse aardwerk. Uit de samenstelling en opbouw van de opengelegde grondslagen kon verder de gevolgtrekking worden gemaakt dat daar na tussen de eerste en achtste eeuw na Christus de streek van het tegenwoordige Velsen, vermoedelijk als gevolg van overstromingen, nauwelijks of in het ge heel niet was bewoond. Later vestigden Veel van wat in de bodem wordt aan getroffen zijn niet meer dan wat scherven van schalen of kruiken. Voor de archeoloog bezitten ook deze resten van een vroegere beschaving veel waarde. Zoveel mogelijk worden ze aaneen geplakt zodat men een in druk heeft van de oorspronkelijke vorm. Advertentie Dit is maar een klein gedeelte van de oogst aan historische vondsten, die de laatste jaren te Velsen werd bin nengehaald. Zij vertellen ons iets over de wijze waarop onze verre voorouders hebben geleefd, over hun kunstzinnige smaak en liefhebberijen. zich weer mensen op de veengronden, hoewel de Velsense contreien tot de vroe ge middeleeuwen zeer dun bevolkt moe ten zijn geweest. Dat leidt men onder eer af uit de vrijwel volkomen afwe zigheid in de bodem van gebruiksvoor werpen uit die periode. Omstreeks de elfde en twaalfde eeuw kwam Velsen als woongebied meer in trek en nog enkele eeuwen later was met de achttiende eeuw als hoogste bloei periode deze streek wijd en zijd befaamd om haar fraaie buitens zoals Beecke- steyn, Westerhout, Rooswijk om maar en kele van de bekendste te noemen. Tot de laatste archeologische vondsten van de Velsense werkgroep op het Hoog oventerrein behoren de vrijwel gaaf ge bleven waterputten uit de eerste eeuw. De heer Schotman is van mening dat de Vel sense bodem voor geologen en archeolo gen voorlopig nog wel een interessant stu dieobject zal blijven. Aan hem en zijn medespeurders naar wat onze verre voor ouders nalieten zal het in ieder geval niet liggen indien de collectie van de meest uiteenlopende vondsten, bestaande uit schalen, kruiken, spinklosjes, speelschijf- jes, bronzen gespen en sierspelden, ge reedschap, tegels e-.d vroeg of laat niet aanzienlijk uitgebreid wordt. doet ook dit jaar weer zijn inkopen bij Breestraat 108 Beverwijk Daar vindt hij SKELTERS Autopeds Rolschaatsen Kunstschaatsen Kinderdriewielers Kinderfietsjes 3-kleurige zaklantaarns enz. enz. Ook voor koopt Sint bij Lederen wanten Handschoenen Bromfietspetten div. soorten, ook in leder Lederen caps Vlaggestokken Vele soorten tassen Valhelmen Brillen Beenschilden Windschermen met spleet Ideale kleding voor brom fiets, scooter of motor Lederen laarzen alleen 1ste kwaliteit Schijnwerpers Knipperlichtsets enz. enz. heeft de Sint altijd de ruimste keus bij Pechlampen Philips pechlampen Autowasborstels Vele soorten schijnwerpers Bermlampen Witte zijvlakken (voor banden) bevaren-driehoeken "■lafonniers Spiegels Mascottes Bloemvaasjes en bloemen Asbakjes Sigaretten-étuis Sigaretten-aanstekers Sleutelringen enz. enz. Pracht St. Nicolaas-geschenk voor automobilisten voor gereedschap e.d. rondom rits Met een niet mis te verstane zege (2-8) op Schaaklust heeft de schaakclub Cas- tricum bewezen dat het haar menens is in de strijd om het kampioenschap van de Noordhollandse Schaakbond. De nieuw bakken overgangsklasser trekt zich van re putaties niets aan en heeft nu achtereen volgens Heemstede, Zaandam en Schaak- lust aan de zegekar gebonden. Uiteraard betekent deze triomftocht een eerste plaats in het klassement. Als naaste belager lijkt het Beverwijker Pat Mat te zullen optre den. De mannen van wedstrijdleider Mul der namen op de Kijk Uit-reserves een 4'/»-3'/» voorsprong met een goede kans op de eindzege. In de eerste klasse A liet Santpoort zich opnieuw van haar beste zijde zien. Na KTV ging nu ook Caïssa (Hoorn) zonder enig pardon voor het bijltje. Het zo goed begonnen team van Het Oosten 3 nam te gen het sterke MSC (Den Helder) een voor sprong maar de afgebroken partijen zijn niet zo best. In Oostenkring zelf verwacht men dan ook een nederlaag. Schaakmat kwam hier lelijk in het nauw nu het ook door KTV werd verslagen. Aanemend dat Het Oosten 3 met 41/a-51/a van MSC zal verliezen ontstaat de volgende rangschik king. 1. Santpoort 2 2 - - 4 13'/»- 6Vï 2. MSC 2 2 - - 4 12Vs- 71/» 3. Het Oosten 3 2 1 - 1 2 10 -10 4. KTV 2 1 - 1 2 9 -U 5. Oppositie 1 - - 1 0 4'/»- 5Vi 6. Caïssa 1 - - 1 0 31/*— 61/» 7. Schaakmat 2 - - 2 0 7 -13 In de 3e ronde vermeldt het programma In de afgelopen nacht is een 25-jarige inwoonster van Heemskerk met haar auto in de oostbuis van de Velser tunnel ge slipt. De wagen draaide een slag om en reed vervolgens achteruit het inspectiepad op. Daar kwamen de linkerwielen in de goot klem te zitten. Er moest een zware takelwagen aan te pas komen om de auto weer op het rechte spoor te zetten. Op eigen kracht kon de wagen de tunnel verlaten. Op het nieuwe PEN-terrein in Velsen - Noord is een 33-jarige arbeider over en kele olie- en condensleidingen gestruikeld. De uit IJmuiden-oost afkomstige man viel achterover met het hoofd op een metalen pijp. Met een bloedende hoofdwond en een hersenschudding is hij naar het Antonius- ziekenhuis overgebracht. In de nacht van dinsdag op woensdag heeft een insluiper zijn slag geslagen in een woning aan de Rijnstraat in IJmuiden. Vermoedelijk heeft hij de achterdeur met eea valse sleutel geopend. Er wordt een portemonnee met f 200,- vermist. Burgemeester en wethouders van Velsen hebben de raad verzocht om het subsidie voor het sociaal-cultureel ontspannings werk ten behoeve van bejaarden tot twin tigduizend gulden te verhogen voor het dienstjaar 1964. Het gevraagde extra sub sidie bedraagt 5.700 en is benodigd voor de afgifte tegen gereduceerd tarief van seizoenkaarten voor de voetbalvereniging Telstar, hetgeen een bedrag van 6.648 vergt, en voor de inrichting van een ruim te in het pand Hoofdstraat 117 in Sant poort, waarvan de kosten 1.575 bedragen, waartegenover enkele bestaande begro tingsposten met 2.523 kunnen worden verminderd. Dat de jaarlijkse VARA-speelgoedactie in Velsen-Noord een belangrijke plaats in genomen heeft tegen het feest van Sint Nicolaas, waardoor vele honderden min der bedeelde kinderen in evenzovele kin dertehuizen in ons land ook deel zullen hebben aan dit grote kinderfeest, bewijst wel het feit dat de organisatie in dit ge- meentedeel voor deze actie op veler steun kan rekenen. Niet minder dan 30 grote en middelbe- drijven mitsgaders vele particulieren heb ben gezorgd, dat de bazaar, die voor deze VARA-speelgoedactie vrijdagavond en za terdag in „De Meerpaal" aan de Ban- jaertstraat wordt gehouden, over een zeer groot aantal fraaie prijzen kan beschikken. De verkoopstands worden reeds vrijdag morgen opgesteld in de beide zalen, die vanzelfsprekend ook vele attracties voor jong en oud zullen bevatten, waarvan alle baten worden aangewend om niet min der dan 280 kinderen een goed Sint Nico- laasfeest te kunnen geven. Officieel wordt de VARA-speelgoedac- tiebazaar om acht uur vrijdagavond ge opend, maar tevoren zal om halfacht een voor Velsen-Noord unieke modeshow wor den gehouden. Zaterdagmorgen om tien uur wordt de bazaar heropend tot 's avonds zes uur, doch indien alle goederen en ar tikelen eerder van de hand zijn gegaan (wat vorig jaar het geval was) dan sluit men eerder. En aangezien de bazaarorga nisatoren niets meer terug, willen nemen van de ingebrachte goederen ziet het er wel naar uit, dat men in deze opzet slaagt. Het kan dus, evenals verleden jaar, weer een uitgesproken goed resultaat opleveren om vele kinderen blij te maken. Wanneer straks bij de bouw geen onverwachte moeilijkheden optreden zal de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden in Velsen, met ds. G. Nijenhuis als predikant, in het najaar van 1965 over een eigen kerkgebouw kunnen beschikken. Het zal verrijzen aan de Zeeweg, in de omgeving van boerderij „De Slinger muur", voor welk plekje de gemeente-architect, de heer H. Peters, een bijzonder fraai gebouwtje heeft ontworpen, dat geheel bij het omringende natuurschoon is aangepast. Met de uitvoering daarvan hoopt men in januari een begin te kunnen maken. De hierbij gepubliceerde perspectief-te- kening is gezien van de Zeeweg af en geeft een duidelijk beeld van de komende situatie. Het portaal met de modem uit te voeren deuren geeft toegang tot een hal, die de verbinding vormt met de eigen lijke kerkruimte. Er zal hier plaats wor den geboden aan ongeveer honderdvijftig kerkbezoekers, welke ruimte gedeeltelijk wordt omgeven door een halve meter ho ger gelegen opbouw, waar onder meer de preekstoel, het doopvont, een klein or gel en de tafel voor het Avondmaal zul len worden ingericht. De zuidzijde wordt van vijf grote ramen voorzien, met kozij nen van greenhout en in het interieur zal een wandbekleding van duroxblokken overheersen. Aan de noordzijde op de tekening duidelijk zichtbaar zal een breed raam worden aangebracht dat, in dien de financiën dit veroorloven, van glasmozaïek zal worden voorzien. Rechts van de hal is een catechisatie- en vergaderruimte gelegen, waaronder zich weer een jeugdkapel bevindt, met toilettert, garderobe en een kleine keuken. Het is de bedoeling dat hiervan ook gebruik wordt gemaakt voor jeugdwerk en handenarbeid. De afmetingen van het kerkinterieur bedragen 12'/» x 14'/» m., dat zal worden omgeven door een gebouw, waarvan het hoogste punt 7'/» m. en het laagste 2,70 m bedraagt. Het gebouw wordt opgetrok ken uit lichte steen, met als contrast een onderbouw van Limburgse klinkers. Het schuin aflopend dak zal met Romaanse, dus gegolfde pannen worden afgedekt. Het is te begrijpen dat de leden van deze gemeente de voltooiing van hun eigen kerkgebouw met verlangen tegemoet zien, omdat zij dan eindelijk in staat zullen zijn de kerkdienst bij te wonen in een stijl volle omgeving, welke zich geheel voor een godsdienstoefening leent. de partijen Caïssa-Schaakmat; Santpoort- Oppositie en KTV-Het Oosten 3. In de pa rallelafdeling kwam het Beverwij kse Wee- nink overeenkomstig de verwachtingen tot winst in de onderbroken wedstrijd met Zaanstreek-Noord. Met Purmerend en Rol land voeren de Beverwijkers de lijst aan met elk een gewonnen wedstrijd. Deze week wordt de 2e ronde gespeeld met de wedstrijden Santpoort 2-Het Oosten 2; Pur- merend-Zaanstreek Noord en Oppositie 2- Weenink. De uitslagen van de gespeelde wedstrijden zijn: Overgangsklasse: Pat MatKijk Uit 2 41/,— 3voorl.; Schaaklust—Castricum 2—8. Ie klasse, afd. A: OppositieHet Oosten 3 4Vs—5'/«; Schaakmat—KTV 4—6; Santpoort—Caïssa 6V23Vi; Het Oosten 3—MSC 3 3'/s2V1 voorl.; afd. B: Zaanstreek Noord—Weenink 4'/i5'i. 3e klasse, afd. A: KTV 2—Aartswoud 3—7; Wieringermeer 2Schaaklust 2 42 voorl.; afd. B: Witte Paard 2Saende 2 T/t—2'h: De Pion 2Castricum 2 2Vs7Vr; afd. Cï VHS 3 Bloemendaal 4 81/»IV»; afd. D: De UilHet Oosten 5 3'/:6'/i; Heemstede 3—Bloemendaal 3 44 voorl 4e klasse, afd. A: VVV 4—KTV 4 6'/j—3Vi; Wieringermeer 3DOS l'/i81/,; afd. B: Zaan streek-Noord 2Castricum 3 55: Excelsior 3 Castricum 3 4Vs4-.* voorl.; Witte Paard 3 Assendelft 6'/i3Vi; Zaanstreek-Noord 2—Oppo sitie 3 3—3 voorl.; afd. C: Weenink 4Heems kerk 54 voorl.; Driehuls 2Castricum 4 54 voorl.; Het Oosten 7Assendelft 2 82; afd. D: HWP 2—Het Oosten 6 31/»21/» voorl. Ofschoon nog geen data zijn vastgesteld voor de openbare vergaderingen waarin de begroting 1965 door de gemeenteraad van Velsen zal worden behandeld, mag worden aangenomen dat dit pas volgend jaar het geval zal zijn, vermoedelijk in het begin van februari. De aanbieding van de be groting aan de raadsleden zou echter reeds medio december aanstaande tegemoet gezien kunnen worden. De 20.595 brt. metende Liberiaanse tan ker Olympic Splendour is dezer dagen op 14 mijl noord van Ras Tanura, Perzische Golf, aan de grond gelopen. De tanker is geladen met ongeveer 30.000 ton ruwe olie. De sleepboten Mississippi en Tasmanzee van L. Smit en Co's Internationale Sleep dienst, die onmiddellijk van respectievelijk Barein en Ras Tanura ter assistentie uit voeren, waren reeds spoedig ter plaatse. De Olympic Splendour zit 'over de helft van haar lengte geboeid en ligt ongeveer vier voet uit haar vlot. De beide sleep boten, die op basis van Lloyds open Form zullen trachten de tanker te bergen, heb ben reeds enkele pogingen gedaan het schip vlot te trekken. Hoewel er wel eni ge beweging in <Je Olympic Splendour is gekomen is men er nog niet in geslaagd de tanker in diep water te slepen. Indien nodig zal een deel van de lading olie in een andere tanker worden overgepompt. De bergingsppexatie wprdt geleid door de heer C. J. flom Colthoff, bergingsinspec teur van L. Smit en Co., die per vliegtuig uit Nederland op de strandingsplaats is ge arriveerd. De „Olympic Splendour" is het tweede Liberiaanse schip dat zich dezer dagen in moeilijkheden bevond en waar bij de hulp van Smit's sleepboten werd ingeroepen. De sleepboot „Elbe" heeft op 15 november het met stukgoed geladen Li beriaanse m.s. „Adrian Maris" in Bor deaux binnengebracht. Dit 3781 brt. meten de schip kwam op 26 oktober op de At lantische Oceaan in moeilijkheden en werd op 31 oktober 500 mijl oostnoordoost van de Bermuda's Boor de „Elbe" op sleep touw genomen. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Sirius, van Londen; Budjadingen, Karlstad; Louissos, La Goulette; Brettenham, Antwerpen; Oak- wood,, Immingham; Spaarnestroom, Sarpsborg; Ank T., Tunadal, Zaandam; Europ, London, Zaandam; Service, Rotterdam; Roerdomp, Walkom; Grebbestroom, Rotterdam; Egret, Liverpool; Beira, Rotterdam; Bydgoszcz, Las Palmas; Frangois L. D., Baie Comeau; Spaarne- kerk, Rotterdam; Christiane Oldendorff, Manty- luoto; Tasman, Rotterdam; Jacco, Koge; Wolanda, Londen. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Kon Tiki, naar Londen; Lady Sonia, Londen; Jonet, Rochester, IJmuiden; Hela, Odense, IJmuiden; Rosenvold, Gothenburg, IJmuiden; Stylehurst, Us Gulf; Else Wulff, Wilhelmshaven, IJmui den; Zukunft, Scheveningen, IJmuiden; Capri- corne, Noordzee, IJmuiden; Minos, Kopen hagen; Levensau, Waterford; Elbmaerschen, Terneuzen; Dolores, Gent; Hawkwood, Imming ham; Sotka, Rauma; Rozenburgh, Le Havre; Skagern, Rouen; Harnis, Kingslyn, IJmuiden; Keyser, Rotterdam; Seine Lloyd, Marseille: Frans Boehmer, Aalborg; Dollard, Rochester; Timo, Portsmouth, IJmuiden; Gooiland, Santa Cruz de Tenerife; Rondo, Rotterdam; Bab T., Delfzijl, Zaandam; Stralsund, Rostock. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Osiris, van Antwerpen; Theseus, Hamburg, IJmuiden; Vanessa, Mantyluoto; Camerounkust, Antwer pen. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Bloem gracht, naar Vlaardingen: Bittern, Rotterdam; Saar, Rotterdam; Ilona, Gent. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan).

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 9