Zaalsportverenigingen zijn ongerust over sporthal A.R.deBoer Ziet u door het hos die ene boom niet meer? ederland 1 Van der Giessen bouwt paviljoens in serie IN DE VISHAL EN OP ZEE IN DUS-HORLOGES VELO Veiser Sport Stichting vergaderde Dronken man van geld beroofd Schoolkinderen zingen bij de ruiter in Beverwijk Werkte Dalan-Loek bij Hoogovens? Geschikt voor o.a. scholen Eindelijk een brug tussen Dordrecht en Papendrecht Ontslagen secretaris zegt weinig goeds over Boerenpartij Machine legt per dag een kilometer betonweg Eis van twee jaar tegen internationale oplichter 11 V ariël UIT THUIS VRIJDAG 2 0 NOVEMBER 1964 nrrrrn Een jaar geëist Politie in Rome zoekt naar twee Egyptenaren Veronica II weer op haar plaats Vijf dagen Reclame in Arnhem tegen buitenkerkelijkheid? In het Cultureel Centrum vergaderde gisteravond de Velser Sport Stichting on der leiding van de heer G. J. Timmer mans. Het bestuur van deze Stichting kreeg tijdens deze drukbezochte algeme ne vergadering een hele waslijst van ver langens van de sportverenigingen voorge schoteld. De vertegenwoordigers van de zaalsporten spraken er hun teleurstelling over uit dat in het jaarprogramma van de Velser Sport Stichting niet eens meer gesproken wordt over een realisering van een sporthal. Vertegenwoordigers van Terrasvogels en „Neptunus" klaagden over hun primitieve kleedaccommodatie, terwijl de vice-voor- zitter van VSV. de heer H. Scheffer, ge steund door de gymnastiekverenigingen openheid verlangde van het gemeentelijke subsidiebeleid ten aanzien van de Velsen- se sportverenigingen. Ook het ontbreken van een „Amerikaans" honkbalveld, van een sintelbaan en van een instructie zwembad kwamen aan de orde. Voorzit ter Timmermans kon echter ten aanzien van al deze punten slechts weinig opti mistische gelufden laten horen. Het enige positieve punt van deze vergadering was de mededeling dat in de Velserbroekpol- der de schaatsaccommodatie verbeterd zal worden. Voorzitter Timmermans bracht in zijn openingswoord dank uit aan het adres van de gemeente Velsen, de wegens gezond heidsredenen tussentijds afgetreden VSS- voorzitter Bremerkamp, gemeentelijke diensten, bureau sportzaken van de ge meente Velsen, de ambtenaar van sport zaken en de gemeentelijke consulent voor de lichamelijke opvoeding voor de aan de Velser Sport Stichting en het Velsense sportleven bewezen diensten. Als belangrijkste activiteiten memoreer de de V.S.S.-preases de geslaagde Velser Sportweek 1964 en de uitwisseling met de Duitse zustergemeente Bergisch Gladbach terwijl ook de sportrecreatie voor de Vel ser Jeugd in de schoolvakanties in zijn be schouwing betrokken werd. Bestuursverkiezing Door 't tussentijdse aftreden van de heer G. J. Bremerkamp en het zich niet her kiesbaar stellen door de heer A. Haas noot, moest de algemene vergadering in twee vacatures voorzien. Bovendien wa ren de heren Van Overeem (secretaris) en Smit (sectievoorzitter voetbal) aan de beurt van aftreden. Zij werden herkozen. Nieuwe bestuursleden werden de heer H. de Boer (korfbalclub DKV) en de heer P. de Wit (korfbalclub Neptunus). Financieel overzicht De heer J. Wijnberg werd door de alge mene vergadering gedechargeerd voor zijn financiële beleid als penningmeester van de V.S.S. De uitgaven van de V.S.S. be droegen in 1964 11.750. Hiervan kwam bij na 7500 voor rekening voor de Sport week en 2840 voor de uitwisseling met Bergisch Gladbach. Aan subsidies van de gemeente Velsen heeft de V.S.S. in totaal ƒ9.842,83 in 1964 ontvangen. Uit de ver gadering werd kritiek geuit op de post vuurwerk 1460) op het financiële over zicht van de laatste Sportweek. De heer Smit verklaarde namens het be stuur dat er een wedstrijd tussen Feye Advertentie verkrijgbaar bij LANGE NIEUWSTE. 413 - TELEF. 6321 Haarlemse rechtbank Een jaar gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk, heeft de officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank gisteren geëist tegen een 33-jarige brood bezorger uit Warmond, die een stomdron ken Amsterdammer een portefeuille met meer dan duizend gulden afhandig had ge maakt. Het gebeurde na cafébezoek op 't Kaag eiland. De verdachte begeleidde de Am sterdammer naar buiten, hetgeen van diens kant gepaard ging met vallen en op staan. Daarbij was volgens de verdachte de portefeuille op straat gevallen. De be stolene beweerde echter zich later herin nerd te hebben, dat de ander hem de por tefeuille uit de zak had gefutseld. De verdachte was al vier maal eerder veroordeeld wegens diefstal van een porte- monnaie en van geld uit kleding. Hij vroeg de president te willen denken aan zijn vrouw en kinderen, maar daarop kreeg hij ten antwoord: „Daar had aan moeten denken". De verdedigster, mej. mr. S. Boekman achtte haar cliënt meer slap dan met op zet oneerlijk. Zij bepleitte clementie. Uitspraak op 3 december. Zoals is bericht zal zaterdag in de Be- verwijkse woonwijk Oosterwijk om tien uur het bronsplastiek de ruiter van de beeldhouwer E. Claus worden onthuld. De ze plechtigheid wordt opgeluisterd door een speciaal voor deze gelegenheid ge schreven lied, dat gezongen wordt door de leerlingen van de hoogste klassen van de Don Boscoschool en de Jan Ligthartschool Het gemeentebestuur zal een grote be langstelling van de zijde der omwonenden zeer op prijs stellen. Het beeld is geplaatst in het Beneluxplantsoen. noord en de Belgische kampioen Ander- lecht op het programma van de afsluitings dag van de Sportweek 1964 stond, dankzij de medewerking van de KNVB-secretaris, de heer Lo Brunt. Doch Feyenoord bedank te op het allerlaatste moment voor de eer en Telstar voelde ook weinig voor een wedstrijd vlak na een zwaar seizoen. Het traditionele vuurwerk heeft deze attractie moeten vervangen. Jaarprogramma Ondanks de lange woordenstroom van de praeses Timmermans bevatte het jaarver slag van de V.S.S. weinig nieuwe elemen ten. Als tegenstander voor de Sportweek 1965 wordt aan de Duitse stad Bergisch Gladbach gedacht, waaraan sportief Vel sen de afgelopen zomer een zo succesvol verlopen bezoek heeft gebracht. Ook het Belgische Lokeren staat op de kandidaten lijst. De vakantierecreatie voor de school jeugd in de vorm van sportfilmvertonin gen en straatvoetbaltoernooien heeft een belangrijke plaats op het jaarprogramma. In het kader van de Velser Gemeenschap zal de Sportstichting haar medewerking verlenen aan het lustrum-Bevrijdingsfeest en aan de klokkespelactie voor het nieuwe raadhuis. Lange rondvraag Het venijn zat duidelijk in de staart van de vergadering. Van deze rondvraag maak ten vele Velsense sportgedelegeerden ge bruik om de slechte accommodaties van sommige sportverenigingen aan de orde te stellen. Zaalhaudbal, volleybal, gymnas tiek, badminton en basketbal hebben nog lang te hopen op de komst van de sport hal. Telkenmale moest voorzitter Timmer mans de vertegenwoordigers van de zaal sporten verwijzen naar de urgentielijst van de gemeenten betreffende sporthallen. Op de lijst staat Velsen nog niet hoog ge noeg genoteerd, hetgeen wellicht veroor zaakt wordt door de aanwezigheid van de ze sportaccommodaties in Heemskerk en Haarlem. ROME (AP) De man in de koffer, die in Rome nog steeds door de politie verhoord en beschermd wordt is oorzaak van een aantal tegenstrijdige vermoedens. Zo wordt er ook van hem gezegd dat hij in Nederland heeft gewerkt. De Italiaanse politie speurt nog naar twee Egyptenaren, die in de verwarring dinsdagavond toen de douane de koffer te genhield in een witte personenauto wisten te ontsnappen. Mordechai Loek, weigert verdere inlich tihgen te geven. Omdat hij in Italië van geen enkele overtreding kan worden be schuldigd moet de politie daar wel genoe gen mee nemen, zo meldt onze correspon dent in Rome. Ondertussen is gebleken uit verschillen de bronnen dat hij vanuit Egypte in 1961 niet rechtstreeks naar Italië is vertrokken maar eerst naar Duitsland. Hij is daar een tijd in Frankfurt werkzaam geweest Daarna ook in Nederland en in België Het schijnt dat hij zich niet bezighield met militaire spionage maar met indu- triële en dat hij bijzonder geïnteresseerd was in hoogovens. Het zal interressant zijn te weten of deze man ook bij de Hoogovens in lJmuiden heeft gewerkt. In het hotelkamertje waar hij in Na pels woonde heeft men gisteren een gou den ring gevonden. Uiterlijk is het een doodgewone zegelring maar hij heeft een geheim kastje dat men kan openmaken en waar plaats genoeg is voor een microfilm of een kleine hoeveelheid vergif. Het is stellig geen ring die een doodgewone gids of tolk zou dragen. De dezer dagen van haar ankers ge slagen Veronica II is gisteren weer op zijn oude ankerplaats teruggebracht op onge veer 5 mijl noordelijk van Scheveningen. Advertentie Europa Meubel wèl. De E.M.-organisatie ziet die éne boom waarin een klassemeubel schuilt. Want het principe van E.M. is steeds:, selektie. Die enkele gave stam uit al die stammen. De gaafste meubelstof uit al die weverijen. De stevigste konstruktie uit al die moderne meubel-konstrukties. Daarom is Euröpa Meubel letterlijk uniekl WONINGINRICHTING Marktplein 29 - lJmuiden Meubelen zijn er in alle merken en soorten. Zorg dat u in dat bos die éne boom blijft zien: E.M Want de E.M.-orga nisatie omvat een kring van detaillisten die aan meubeiselektie doen. Door dit gezamenlijke kiezen in 13 Europese landen is het klasse meubel nu betaalbaar. U doet een ontdekking - ook in prijs I Per zogenoemde dieplader of per schip verlaten elke week enige vrijwel com pleet afgebouwde „ruimtelijke een heden" het terrein van de scheepswerf Van der Giessen-De Noord te Alblasser- dam, waar sinds de vorige eeuw alleen maar schepen werden gebouwd. Men heeft er nu al enige tijd de produktie ter hand genomen van elementen, waar uit onder meer scholen, kantoren, zieken huizen, laboratoria, tentoonstellingsruim ten en showrooms kunnen worden ge formeerd. De door de produktie van deze ruimte elementen opgerichte industrie voor ele- mentenbouw Variël Nederland N.V. lever de vorig jaar reeds een zevental scholen (helaas allemaal in Duitsland) af, een aardgasvoorlichtings- en expositiegebouw in de gemeente Amstelveen en een biblio theek met leeszaal in Hendrik Ido Am bacht en is thans bezig met de vervaardi ging van in totaal 239 elementen voor op drachten voor Duitsland en Nederland. Het Variël-systeem is gebaseerd op een element-grootte van 2.80 breed, 8.70 m diep en 3.70 hoog met een inwendige vrije hoogte van 3 meter. In principe is het ele ment vastgelegd door een voorgespannen betonnen vloerplaat van 2.80 x 8.70 m, Donderdag De totale aanvoer in lJmuiden bedroeg donderdag 1240 kisten vis, waarvan 18 kis ten tong en tarbot, 2 griet, 77 schol, 35 schar, 20 bot, 648 haring, 10 schelvis, 144 wijting, 273 kabeljauw en gul, 13 diversen, 3197 kilogram handelsgarnalen en 2977 kilo gram exportgarnalen. Per kilogram werd, in guldens, betaald voor: grote tong 7,116,94, grootmiddel tong 6,446,19, kleinmiddel tong 7,207,03, kleine tong I 8,718,40, kleine tong II 7,52—7,45, tarbot I 5,20—5,10. Per 50 kilogram: grote griet 170, kleine schol II 70—27, schar 35—29, bot 36—20, verre haring 3014,20, kleine schelvis II 53, wijting 4028, grote gul 9482, middel gul 8672, kleine gul 3925. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 260 176. In lJmuiden werden donderdag de vol gende besommingen, in guldens, gemaakt: KW 80—4.290, KW 191—11.140. Aanvoer van vrijdag Vrijdagmorgen werden, door 25 vaartui gen in lJmuiden aangevoerd: 5750 kisten vis, 80 stuks stijve kabeljauw, 6000 kilo gram tong. Bij de aanvoer waren: 380 kisten schelvis, 100 radio, 40 wijting, 120 kabeljauw en gul, 500 koolvis, 650 trawl- haring, 3200 spanharing, 70 haai, 420 schol, 30 tarbot, 120 varia. Prijzen van vrijdag. Per kilogram in guldens: heilbot 6.10, tarbot 6.104.70, grote tong 7.327.09, grootmiddel tong 6.716.29, kleinmiddel tong 7.91—7.11, tong 1 9.93—8.40 tong 2 8.55—7.65. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 184, grootmiddel kabeljauw 174, grote koolvis 120108, middel koolvis 10088, grote witte koolvis 240226, grote leng 12096, grote hake 300. Per 10 stuks: grote kabeljauw 162, mid del kabeljauw 86. Per stuk: haai 208. Per hoop: rog 36, vleet 17843. Per 50 kilogram: grote schelvis 6756, middel schelvis 6953, kleinmiddel schel vis 8053, schelvis 1 7962, schelvis 2 4322, schelvis 3 1915, gul 1 9462, gul 2 83—55, gul 3 43—15, koolvis 1 31—26, koolvis 2 2519, witte koolvis 1 60, grote schol 6260, middel schol 6057, klein middel schol 5649, schol 1 5753, schol 2 5342, schol 3 5029, schar 3428, bot 2118, poon 41, haai 2419, dichte wijting 3619, gestripte wijting 3121, haring 20.40—15.20, tarbot 200—130, griet 170— 152, ham 128, hake 1 114, leng 1 67. Scheveningen De aanvoer in Scheveningen bestond vrijdagmorgen uit 70 kisten schelvis, 40 wijting, 30 kabeljauw en gul, 2500 haring (nog 80 kisten verwacht), 600 schol, 3000 kilogram tong. met hierop, boven elk der lange zijden, een stalen portaalspant en op de spanten een dakplaat. Zo ontstaat als het ware een doos zonder voor-, achter- en zijkan ten. Aangezien de elementen in de fabriek op bestelling worden gemaakt, worden ze geheel gebruiksklaar afgeleverd, dat wil zeggen voorzien van glas, leidingen, met glaswol geïsoleerde en eventueel fraai be timmerde wanden, toiletten, centrale ver warming, vloerbekleding, werkkasten, gan gen, zonwering, kortom volledig geïnstal leerd afgeleverd. In de fabriek zagen we bijvoorbeeld de bouw van een groot café restaurant in uitvoering. Op deze wijze wordt 96 percent van het bouwwerk in de fabriek verricht. In vijf dagen kan een uit zeven elemen ten bestaand bouwwerk, dat in alle opzich ten voldoet aan de eisen van een perma nent gebouw, worden opgetrokken. De pro- duktiecapaciteit ,in de fabriek bedraagt twee elementen per dag. De kosten van het afgebouwde doch overigens nog „kale" element bedragen 13.000.per stuk. Omdat de vervaardiging der elementen geen beslag legt op bouwvakarbeiders wordt prompt de rijksgoedkeuring afgege ven voor volgens het Variël-systeem op te trekken bouwwerken. Gisteren is de eerste paal geslagen voor de brug over de Beneden-Merwede tus sen Dordrecht en Papendrecht. Reeds v-ór de tweede wereldoorlog werd een brugverbinding tussen Dordrecht en Papendrecht noodzakelijk geacht. Er wer den plannen gemaakt om op de pijlers van de bestaande spoorbrug over de Mer- wede ook een brug voor het wegverkeer te leggen. De spoorbrug neemt slechts een deel van de pijlers in beslag en er was dus ruimte om er een brug naast te leggen. Met het uitvoeren van deze plannen zou men juist beginnen toen in 1940 de oorlog uitbrak. Tijdens de bezet ting werden alle voorbereidingen onge daan gemaakt en na 1945 werd opnieuw begonnen. Eerst werd toen het oude idee ter hand genomen om een brug op de pijlers van de spoorbrug te leggen, maar de spoorwegen maakten daar toen bezwaar tegen. De pijlers zouden voor twee brug gen niet hecht genoeg zijn. Daarna wer den plannen gemaakt voor een geheel nieuwe brug, vlak naast de spoorbrug maar ook deze bleken niet uitvoerbaar. Enige jaren geleden is toen besloten om op geruime afstand van de spoorbrug, meer naar het westen, een nieuwe brug te bouwen. Dit plan zal nu worden ver wezenlijkt. Advertentie en tóch Met PHILIPS TELEVISIE gezellige avonden Ook voor het aller laatste sportnieuws 100 service PHILIPS-DEALER Trompstraat 68 - Tel. 5198 De heer M. Faber uit Den Haag, die in verzet is gekomen tegen zijn ontslag als secretaris-penningmeester van de Boe renpartij, heeft bij de kantonrechter in Den Haag zijn repliek ingediend. In deze zaak was niet de Boerenpartij, die geen rechtspersoonlijkheid heeft, gedagvaard, maar de drie bestuursleden, de heren Koe koek, Voogd en Harmsen, die gezamenlijk de maandelijkse beloning van de heer Fa ber betaalden. Enige weken geleden, bij de eerste behandeling van deze zaak, ont kenden zij dat de heer Faber bij hen in dienstbetrekking zou zijn. De heer Faber stelt daar tegenover, dat er onmiskenbaar sprake was van een gezagsverhouding die alle kenmerken bezat van een arbeidsover eenkomst. Er werd in de overeenkomst gesproken over een maandloon en in de aanhef werd gezegd, dat de heer Faber in dienst trad" van de Boerenpartij. Toen hij zijn werk begon waren er vol gens de heer Faber helemaal geen gege vens. Een ledenadministratie ontbrak. Schrijfpapier en enveloppen waren er niet. Hij zegt toen de raad te hebben ge kregen, gebruik te maken van de enve loppen, die de heer Koekoek uit de Twee de Kamer zou meenemen. Aan de partij gerichte brieven zond hij door naar de heer Koekoek. Volgens de heer Faber liet deze de brieven „domweg in zijn zak zit ten of gooide ze ergens op een hoop". In elk geval werden ze niet beantwoord met als gevolg klachten van belangstellen den. De heer Faber beweert verder, dat het bestuur van de Boerenpartij nimmer naar Nederlandse maatstaven op behoor lijke wijze gekozen is. Pas op 6 juni 1964 werden de drie bestuursleden ingeschreven als leden van de partij. Formeel was er echter geen sprake van het bestaan van een Boerenpartij, zo zegt de heer Faber. Herhaaldelijk heeft hij de bestuursleden meegedeeld, dat reorganisatie van de par tij nodig was. Maar de bestuursleden lie ten niets van zich horen. „De heer Koe koek bedisselde alles alleen, beloofde links en rechts van alles en nog wat, maar kwam die beloften niet na," aldus de heer Faber. De heer Faber heeft afschriften over gelegd van twee brieven die de heer Koe koek hem zou hebben geschreven: één van eind juli 1964, de maand waarin hij werd ontslagen en waarin hem onvoorwaarde lijk de uitbetaling van zijn beloning over die maand wordt toegezegd, en één van eind augustus waarin hem wordt meege deeld dat het geld hem zal worden uitbe taald als hij zijn ontslag aanvaardt. An ders zou het „in reserve" worden gehou den. De heer Faber wijst ten slotte de beschuldigingen van het bestuur af, dat hij stukken zou hebben achtergehouden en zich aan vuilspuiterij zou hebben schuldig gemaakt. Hij verklaart „dat het juist de heer Koekoek is, die zich veroorlooft be wuste onwaarheden rond te strooien." (Van onze correspondent) Zal de buitenkerkelijkheid in Arnhem in de toekomst door reclamemensen be streden worden? Met deze vraag houdt zich een aantal leden van de Reclame kring Gelderland bezig. Een der leden van de kring heeft zijn collega's voorgesteld de buitenkerkelijkheid die steeds groter vormen aanneemt vanuit reclame-psycho logisch oogpunt te benaderen. Hij is name lijk van mening, dat de kring een ideële taak heeft, die mogelijk hierop toegepast kan worden. In de kring zijn voor- en te genstanders, maar men is tot het besluit gekomen de voorzitter van het Bijzondere Kerkewerk in Arnhem, de hervormde pre dikant ds. G. C. Foeken, uit te nodigen een uiteenzetting van de buitenkerkelijk heid te geven. De kring zal daarna wel licht in kleine werksecties verdeeld wor den en zich nader op het probleem bezinnen. Het ziet er naar uit dat de uitvoering van minister Van Aartsen's ambitieuze we genplan 800 kilometer autoweg binnen vijf jaar technisch niets meer in de weg staat. De wegenbouwers voelen er name lijk wel iets voor om de allergrootste ma chines voor wegenaanleg naar ons land te halen. Het volgend jaar zal een machi ne, die per dag één kilometer betonnen autoweg kan leggen, tussen Tilburg en Eindhoven worden beproefd. In Frankrijk wordt deze machine met veel succes gebruikt. Op de „Betonwegen dag" in Utrecht werd meegedeeld dat de machine in Amerika de onvertaalbare naam van „Slip Form Paver" draagt. Aan de voorkant van de „paver" wordt beton gestort, die aan de achterkant als een keurig afgewerkte betonnen plaat te voorschijn komt. Het gehele proces van spreiden, verdichten en glad maken gaat automatisch via elektronische stuursyste men. De „paver" kan ook worden gebruikt voor het leggen van de onderlaag voor het wegdek. Over een breedte van 13 meter kan de machine het grondcement leggen op het ruwe zandlichaam. De machine ii zo snel, dat het grootste probleem de vol doende aanvoer van zand en grint is. Een dergelijke machine kost meer dan driekwart miljoen gulden. Ervaringen heb ben aangetoond dat deze wegenlegger reeds rendabel is bij projecten boven tien kilometer. Voorts werd medegedeeld dat betonwegen, vergeleken met asfaltwegen met hetzelfde draagvermogen, tien per cent goedkoper zijn in aanleg. „Wij hebben hier te doen met een op lichter van internationale allure. Dezt man, die tal van banken in Europa op lichtte, moet de gelegenheid worden ont nomen in Nederland te opereren". Dit zei de officier van Justitie bij de rechtbank in Amsterdam, waar een 34-jarige koop man uit het Engelse Southport terecht stond wegens een poging tot oplichting van een procuratiehouder van American Express Cy. te Amsterdam en twee oplich tingen van een employé van de Rotter- damsche Bank en een kassier van Ameri can Express in Rotterdam. De Engelsman, die alles toegaf, had deze employés bewo gen tot afgifte van travellercheques of geld nadat hij hun had wijsgemaakt dat zijn travellercheques, die hij bij de Ame rican Express nad gekocht, waren gesto len. Op deze wijze kwam hij aan 65 pond aan geld en 200 dollar aan traveller cheques. Maar bij zijn aanhouding door da politie bleek de Engelsman nog steeds in het bezit van de „gestolen" cheques te zijn. De man reisde met twaalf valse passen de wereld door. In Engeland werd hij ook voor enige oplichtingen gezocht. Andere landen hebben om zijn uitlevering ge vraagd. In Nederland is hij al eens ver oordeeld wegens inbraak. In Zuid-Afrika, waar hij een aantal jaren als vertegen woordiger werkzaam was, zou hij ook fraude hebben gepleegd. De Amsterdamse recherche kon de man op 8 september arresteren door de oplet tendheid van een procuratiehouder van American Express in Amsterdam. De officier van Justitie was van mening dat de Engelsman het leven van een grandseigneur wilde leiden en misdaden pleegde uit principe. Hij eiste twee jaar gevangenisstraf. Op 3 december doet de rechtbank uit spraak.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 11