behoud van stilbépan' Publiek wijst weggeld in grote meerderheid af Jonge en ontspannen lijn voor de lente het uw haar 'n TIP van SINT De „kleine mode" van Zacht en héééél veel papier deze shampoo is Dure suède-show van N.V. Vico Toeristentreinen in 1965 sneller Jongens gooiden fles zoutzuur tussen groepje meisjes NIPO-ONDERZOEK „Dictatuur van het onfatsoen bedreigt ons" Hang in de kleinste kamer de grootste rol met de meeste velletjes van het allerzachtste papier blijft even zacht en even lang, kost ook nog steeds evenveel is dus in verhouding nu goedkoop Edet King Size 500 velletjes kostelijke zachtheid uit Zweden 58 cent. 13 VRIJDAG 20 NOVEMBER 1964 Droog1 of vet haar is vaak het gevolg van verkeerde shampoo. Gebruik pre cies de goede shampooStilbépanIn 4 soorten: voor droog haar, vet haar, normaal haar, ondervoed haar. Malou Nozeman OVERHEMDEN van ƒ12.90 tot 27.50 OVERHEMDEN streepdessins van 15.90 tot 29.75 Parijse mode neemt forse maatregelen tegen de pers In wit, rose, geel en groen verkrijgbaar. Advertentie DAGKA N.V. DIEMEN Van onze moderedactrice) Het goedkope donkerbruine suède jasje, dat een jaar geleden nog een rage was, ligt er helemaal uit". Dat zegt de heer C. Mommers uit Heemstede. En hij kan het weten, want samen met een com pagnon is hij de fabrikant van de gere nommeerde Vico suède en lederkleding. Overigens hoeft hij zich geen zorgen te maken over die „goedkope" jassen, want wat bij hem de fabriek uitgaat is peper duur maar heeft dan ook klasse. BRUSSEL t Op een in Brussel ge> houden internationale conferentie van spoorweg- en reisbureaudirecties over de toeristentreinen is gebleken dat het toeris- tenvliegvervoer en de particuliere auto in 1964 een bres in de aantallen vervoerde treinpassagiers hebben geslagen, met na me in het verkeer uit Engeland en uit Duitsland. Nederland had de kleinste da ling, welke vergeleken met vorig jaar be cijferd werd op 10 percent. De Nederland se Spoorwegen zijn daardoor niet verrast, omdat vooral voor lange trajecten de va kantiegangers een begrijpelijke voorkeur tonen voor het vliegtuig. N.S. hoopt even wel voldoende compensatie te kunnen vinden, onder meer door autoslaaptrei- nen. Van reisbureauzijde is tijdens de confe rentie aangedrongen op verbetering van het dienstbetoon en versnelling van de dienstregelingen van toeristentreinen. Wat het laatste betreft kon de delegatie van de Nederlandse reisbureaus tevreden zijn alle toeristentreinen zijn wat hun dienst regeling betreft vrijwel gelijk komen te staan met die van andere internationale exprestreinen. De trein naar Genua (Me- diterraneo) is op de heenreis meer dan een uur en op de terugreis een half uur versneld. De Berglandexpres zal komen de zomer 57 minuten korter over de reis naar Innsbruck doen dan thans. Nachtblauwe suède jas in redingote- lijn met „vulpen"-zakken. Woensdag liet hij in zijn Amsterdamse showroom zijn nieuwste lentecollectie zien Het grootste deel daarvan wordt naar het buitenland verkocht („We exporteren voor 80 Het zijn vaak die modellen die door hun kleur of ontwerp de Nederlandse vrouw minder aanspreken. Behoudend volkje als we zijn wagen we ons liever niet aan een pruimkleurige leren jas of een safari-tailleur van suède met vier grote zakken op het jasje. (Wist u overigens dat suède van schapenhuiden wordt gemaakt?) Maar toch was er ook voor de Nederland se vrouw genoeg om van te genieten. Voor jonge meisjes lanceerde Vico een jekker van Joegoslavisch varkensleer. Een leuk model doorsneden door een grote ritsslui ting met koperen ring, die niet was weg gewerkt maar duidelijk te zien. (De rits wordt steeds meer gezien als een garne ring). De prijs voor deze jekker om zo in weg te lopen.200. Heel pittig en sportief waren de suède mantelpakjes ge combineerd met ruiten wollen stof. De jas sen in alle lengten: 7/8. 3/4 en kort stalen de show. Voor Nederland waren de kleuren overwegend bruin, voor het bui tenland wijnrood, nachtblauw en zwart. De lange jassen waren veelal gemodel leerd in de hypermoderne redingote-lijn dus getailleerd en met een wijd uitlopende rok en met een geestige knopenrij in de vorm van Wybertjes. De schoudernaden wa ren hier verwerkt tot een soort cape-lijn Brede stiksels rond de taille suggereer den een ceintuur. De uitvoering van de zak ken was dikwijls een vondst: in de vorm van een vulpenetui (zie foto) of op een rij langs de zoom. De korte jasjes vertoon den vaak steekzakjes en kleppen. De Vico- modellen worden in Nederland onder meer verkocht door de Bonneterie in Den Haag. Meddens in Amsterdam en Vermeulen in Haarlem. In Almelo hebben twee voorbijfietsende Jongens van ongeveer 14 jaar een fles met zou*zuur tussen een groepje van ze ven 10-jarige meisjes gegooid, die stonden te wachten voor een gymnastieklokaal. Een van de meisjes kreeg zoutzuur over het hoofd, waardoor het haar voor een ge deelte wegbrandde. De kleren van de meisjes werden onherstelbaar beschadigd De politie zoekt nu naar de jongens. Advertentie Gen. Cronjéstraat 40 -44 - Telef. 54679 IN LUXE VERPAKKING Eind oktober stelde het NIPO aan een representatieve groep mensen enkele vragen naar aanleiding van de nieuwe belastingplannen voor automobilisten. Bij de automobilisten in deze steekproef was er niemand, die niet van deze nieuwe belastingplannen had gehoord of gelezen. De vraag was: „Bent u voor of tegen invoering van deze nieuwe extra belasting?" BERLIN (AP) De synode van de evangelische kerk van Duitsland heeft de gelovigen gewaarschuwd, dat een nieuwe dictatuur in hun welvarende land aan de macht dreigt te komen „de dictatuur van het onfatsoen." Deze verklaring is door de synode uit gegeven op Duitslands officiële dag van gebed en boetedoening. „De symptonen van zedelijk verval in ons openbare en particuliere leven nemen op een angstaan jagende wijze toe. Boeken en tijdschriften schrijven over sex en perversie onder het voorwendsel van maatschappelijke critiek of voorgewende zedelijke verontwaardi ging." „In films worden de meest intieme za ken in het openbaar gebracht of zij over treffen elkaar in het vertonen van wreed heden. Alcohol en sexualiteit verwoesten talloze huwelijken. Het aantal gevallen van abortus provocatus is angstaanjagend hoog. Onze wegen worden door brute roe keloosheid oorden van verschrikkingen, in het bijzonder op de zondagen." „Wij hebben de taak ons land te redden van verdorvenheid, om onbevreesd de mis bruik van vrijheid, de ontaarding van on ze vrouwen, de schending van de menselij ke waardigheid aan de kaak te stellen' aldus het communiqué. Advertentie 'Advertentie Voor Tegen Geen oordeel Van gehoord, gelezen Bij de automobilisten is het aantal tegenstanders het grootst. Automobilisten Mannen Vrouwen Allen 11 7 9 74 63 68 13 21 17 98 91 94 Voor Tegen Geen oordeel 6 91 3 100 Niet-automobilisten 91 Van gehoord, gelezen Ook werd gevraagd, waarom men voor, respectievelijk tegen invoering van deze nieuwe belastingen is. De voorstanders van nieuwe belastingen voor automobilisten noemen onder andere de volgende redenen: 4% Dan krijgen we betere wegen; nodig voor de wegen en het onderhoud; een goed wegennet is me wel wat waard. 2% De automobilisten gebruiken de wegen, dan moeten ze die ook maar in stand houden. Ze rijden ze toch zelf kapot, laten ze het dan ook maar betalen. 1% Als je een auto kunt hebben, kun je dat ook wel betalen; het kan er bij de automobilisten heus wel af. l°/o Als je auto rijdt, moet je er ook wat voor over hebben. 1% Misschien wordt het dan wat rustiger op de weg, niet iedereen kan (wil) betalen. Misschien houdt het de grote „autogroei" tegen. De tegenstanders van deze nieuwe belastingen motiveren onder andere als volgt: 350/0 Wij betalen al wegenbelasting, accijns op benzine; wij betalen al zo'n hoge autobelasting. Dit wordt dan dubbel op. 12% Wij betalen al genoeg belasting, veel teveel belasting. 10% Ze moeten de wegenbelasting gebruiken voor het doel waarvoor het bestemd is, ten volle aanwenden voor de wegen. Er is dan meer dan genoeg geld. 7% Het moet ergens anders vandaan komen. Het moet uit de algemene middelen komen, want iedereen profiteert van de wegen. 4% Het is ouderwets, uit de middeleeuwen, de klok wordt teruggezet. 3% Het treft vooral de gewone man, de kleine autobezitter. 30/0 Mensen die de hele dag en mensen die een enkele keer op de weg zijn, moeten hetzelfde betalen; dat is onbillijk. 2% Het is de consument, die het gelag betaalt, want uiteindelijk zullen alle pro- dukten, diensten duurder worden in verband met doorberekening van het weggeld. 1% Grote auto's en kleine auto's moeten evenveel betalen, dat is onredelijk. 1% Het beroepsvervoer, de bedrijven worden het zwaarst getroffen. ■PWPJIItP-MW Sinds enige jaren zijn er in Parijs ook couturiers die confectie maken. Prêt a porter heet dat op z'n Frans. De haute couture is gewoon te duur geworden. Om niet te zeggen onbetaalbaar. Ook voor de heel welgestelden. Enkele modegoden en het worden er steeds meer zijn daarom van hun Olympus af gedaald en hebben zich ook op het vervaardigen van confectie toegelegd. Naast hun bestaande modehuizen openden zij bouti ques, waar betaalbare hoewel nog altijd prijzige modellen hangen, die voor een groter publiek bereikbaar zijn. Sommigen wierpen zich écht op de massaproduktie en trokken in bij de grote warenhuizen. Pierre Cardin is daar een voorbeeld van. Diezelfde Pierre Cardin had zich binnen heel korte tijd een grotere populariteit verworven met zijn confectie dan met zijn haute couture. Zijn kraag- en reversloze colbertjasjes voor heren worden nu overal ter wereld gedragen. De boutiquemode of „kleine" mode wordt ieder jaar belangrijker. De lijn, die er wordt aangegeven, voorspelt in grote trekken hoe de komende haute couture-collecties eruit zullen zien. Kortgeleden de eerste helft van november zijn in Parijs de boutiquecollecties getoond voor de komende lente. Precies 2V2 maand later, namelijk eind januari, geeft de haute couture haar lenteshows. De boutiquemode, haar voorloopster, heeft duidelijk gemaakt dat de lentelijn 1965 jong, ontspannen en gemakkelijk zal zijn. Waarmee zijn de couturiers voor de dag gekomen? s hoge af- of opstaande kragen. Verder veel knopen, zakken, dubbele knopenrijen en ingezette mouwen. Kleuren: heel het gamma van pasteltinten, vooral veel groen. Robert Capucci. Een Italiaan in Parijs, die gek is op kleuren en de grijze stra ten van de lichtstad opvrolijkt met zijn stoffen. Hij houdt van een vrouwelijke vrouw. Dus: geen verdoezelde buste, maar een die ervoor uitkomt, kleine schouders en de taille op zijn plaats. Zijn mantels zijn in redingotestijl. Zijn wollen tailleurs gaan vergezeld van zijden blouses in vreemde kleuren. Tenslotte: een waar vuurwerk van zomerjurken, vrolijk en ge makkelijk van zijden, linnen en piqué, in soepele en vloeiende lijnen. Detail om te onthouden: de kleine kragen. Lentetailleur van beige ottoman met momoen en uitspringende plooien in de rok. Model: Jeanne Lanvin- Maria Carine. Pierre Cardin. Zijn „kleine" mode is duidelijk afgestemd op de bewegelijke jonge vrouw. Klok-, plooi- en portefeuille rokken, iets langer dan gewoonlijk, wa ren er te over. De jasjes op die gemak kelijke rokken, waren lang, vaak met een ceintuurtje op de heupen zoals in de der tiger jaren voor 't cocktail-uur. Duizeling wekkende décolletés die de buste op een haar na bloot geven. Het andere uiterste: f*r* a**-. Gastvrouwenbroeken voor avondjes thuis. Links: een effen broek onder een rood en blauw gestreepte mousse linen japon van Jacques Heim/Maria Carine en een lange rokbroek van geruite katoenen piqué van Laroche- Maria Carine. Jacques Heim presenteert een luchtig silhouet. Zijn modellen evenals die van Lanvin werden uitgevoerd door Maria Carine. Zijn mantels zijn klein, hebben geen ruimte en eronder gaan japonnen van dezelfde of contrasterende kleur. De jasjes van zijn tailleurs zijn glad van voren, zijn plooi- en rechte rokken hebben nerveuze dessins: kleine tweeds, ruitjes of streepjes. Zijn jurken, waarop vaak een jasje wordt gedragen, hebben een „sweater" effect van boven en vallen in plooien vanaf de heup. De stoffen zijn licht, maar stevig: vooral veel linnen. Jeanne Lanvin: Nauwsluitende mantels met afgeronde schouders. De tailleurs hebben vaak ceintuurtjes, de jasjes zijn kort en in safari-stijl (veel klepzakken). De rokken zijn geplooid of klokken. Bij de gastvrouwenkleding spreekt de broe kenmanie weer een duchtig woordje mee. Lange broekrokken tot op de enkel geven de toon aan. Bij de stoffen was opvallend de combinatie van witte cloqué met an- tracietgrijze flanel en de dessins stippen met strepen. Overheersende kleur: zonne- geel. Guy Laroche. Klassiek, sober en doods vijand van overladenheid heeft voortge borduurd op zijn vorige collectie. Rechte mantels, pakjes met tuniekblouses en ge drapeerde hals. Op de kraagloze tailleurs gaan capuchons. Mantel van katoenen ottoman met afstaand boordje en overslag van Guy Laroche/Maria Carine. De meerderheid van de Parijse mode koningen heeft besloten de pers niet meer de primeur van hun collecties te geven. Zij vinden, dat de grote inkopers in de gelegenheid moeten zijn in alle vrijheid een keuze te doen zonder voorafgaande beïnvloeding door de modejournalisten. In modekringen heeft dit besluit grote beroering verwekt. Achthonderd journalis ten, die honderd miljoen lezers verte genwoordigen, plegen namelijk twee maal per jaar uit alle delen van de wereld naar Parijs te komen om de nieuwe lij nen als eersten aan de openbaarheid prijs te geven. Bij Balenciaga, de Givenchy, Saint-Lau- rent en Maggy Rouff wordt de maatre gel al in de komende lente van kracht. Cardin, Heim, Lanvin en enige anderen menen begrip te moeten hebben voor de regelingen die vele journalisten al voor de lenteshows hebben getroffen. Zij zul len hun poorten eerst in juli voor de herfst- en wintermode sluiten, om ze een maand later pas weer te openen voor de modejournalisten. De inkopers zullen dus voortaan de voorrang genieten boven de pers. Zes andere modehuizen achten de pu bliciteit van zodanig belang, dat zij op de oude weg doorgaan. Dit zijn Dior, Bal- main, Chanel, Patou, Griffe en Courrèges. KING SIZE 1 MME IN SWEDE"

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 13