Spanning op het concilie over manipulaties van presidium Paus Paulus vroeg advies van college van kardinalen Koninklijke belangstelling voor kaliber walser ij en Kamercommissie in verzet tegen hogere college- en kleuterschoolgelden HET WEER Auto tegen boom bij Hoeselt ELZER's Verklaring over godsdienstvrijheid in het geding Klap van vriendje kost 8-jarige het leven Ruim 11.000 uit raadhuis gestolen in Gramsbergen Nog geen vrije zaterdag voor het v.h.m.o. Met gestolen auto het water in DAF veroordeeld „Britten gaan 15 verhoging intrekken" Voor modieuze dames- en teenerkleding 1.85 TELSTAR-FEIJEN00RD Kampioene Geruchten bonneterie modelux Pius XII en de Nazi's pagina 3 Huwelijkswetgeving Eén van de vijf inzit' tenden verdronk Het woord is aan In de krant van heden: Chipolata-pudding HAZENBERG Per Haekkerup «W MORRIS "êefore tfou êuy! ZATERDAG ALS RECLAME BOTERSTAVEN Patisserie DEKKERS Nevelig weer Vijftien gewonden TELSTAR-Jeugd - FORTUNA VL.-Jeugd Comb. Oud Stormvogels/VSV— Oud Feijenoord NAPPA- EN SUÈDE JASJES Hoofdredacteur: Simon Koster Adjunct Hoofdredacteur E. Koning Redactiechef te IJmuiden: J. Kosafc Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directeur: Mr. H. C. van der \lije ROME (AP, AFP en DPA). Er is donderdag op het Vaticaans concilie een duidelijk conflict aan het licht getreden tussen de vooruitstrevende en conserva tieve concilievaders. Oorzaak van grote beroering die tot ongekende scènes in de Sint Pieter aanleiding gaf, was de volkomen onverwachte mededeling van de voorzitter van het concilie-presidium, kardinaal Tisserant, dat er deze zitting niet meer gestemd zou worden over de tekst van de gewijzigde verklaring in zake de godsdienstvrijheid. Amerikaanse concilievaders stelden een protestverklaring op die door meer dan duizend prelaten werd ondertekend. Daarin werd paus Paulus verzocht in te grijpen, opdat „het plan om de ver klaring over de godsdienstvrijheid te ver nietigen ongedaan gemaakt wordt". Paus Paulus riep donderdagavond het college van kardinalen voor een audiën tie bijeen. Het overleg duurde vijf kwar tier. Er is over het besprokene officieel niets bekend. Het is niet overdreven te constateren dat er over de verklaring inzake de gods dienstvrijheid een bitter conflict is ont staan. In die verklaring wordt aangedrongen op erkenning van het recht van ieder mens, in volle vrijheid zijn godsdienstige keuze te maken. Bovendien verzet de tekst zich tegen aantasting van dit recht door kerke lijke en staatkundige machten. De verklaring over de godsdienstvrij heid die het concilie-presidium wil aan houden tot de vierde zitting stelt voorts dat de rooms-katholieke kerk zich dient op te werpen als de kampioene van de godsdienstvrijheid en dat ieder mens er recht op heeft dat zijn religieuze over tuiging wordt gerespecteerd. „Zelfs als een mens zich in geweten vergist, moet hij daartoe het recht hebben". Over deze belangrijke verklaring staan de vooruitstrevende bisschoppen, alle Ame rikaanse inbegrepen, lijnrecht tegenover het gesloten blok van kerkvaders uit La- tijns-Amerika, Portugal en Italië. Die stel len zich namelijk op het standpunt dat het aanvaarden van de vérstrekkende verklaring over de godsdienstvrijheid in verschillende landen kan leiden tot de on dergang van de katholieke hiërarchie. De vooruitstrevende groep kerkvaders verzet zich echter tegen de manipulaties die tot doel hebben de stemming over de verkla ring uit te stellen. Zij willen dat er nog in deze zitting zaterdag is zij afgelopen over wordt gestemd. Zes weken geleden bracht deze groep onder de aandacht van de paus dat er pogingen werden gedaan het woord „sinister" werd toen gebruikt om de verklaring onder tafel te wer ken. Over het beraad van de paus met het college van kardinalen is niets uitgelekt. De aartsbisschop van Keulen, kardinaal Frings, zou paus Paulus namens zijn me- In Harderwijk heeft een ruzie tussen twee schooljongetjes een fatale afloop ge had. Een 11-jarige knaap sloeg een 8-jarig schoolvriendje zo hard met een dikke tak in de maagstreek, dat deze dood neerviel. Een dokter constateerde dat door de slag in de maag de ademhaling was afgesne den en dat dit teveel van het hart heeft geëist. De aanleiding tot de ruzie was een me ningsverschil om een voetbal. De jongens wonen allebei in het Harderwijkse woon wagenkamp. Het slachtoffertje komt uit een gezin met zes kinderen. Advertentie Geef een nuttig St. Nicoiaasgesehenk en kijk eerst even bij anegang 8, Haarlem, tel. 18115 In het gemeentehuis van Gramsbergen (O) is in de afgelopen nacht ingebroken. Gemeenteambtenaren kwamen vanmorgen tot de ontdekking dat in de kamer van de gemeente-ontvanger de kluis was openge broken en dat 10.000 aan bankpapier was verdwenen. Ook de kluis van de secretarie was opengebroken. Hieruit werd meer dan 1000 meegenomen. De inbrekers zijn binnengekomen door een ruit aan de achterzijde van het ge meentehuis in te slaan. Staatssecretaris Grosheide van O. K. en W. is voorlopig nog niet van plan de vrije zaterdag algemeen in te voeren voor de middelbare rijksscholen. Op een zestal rijksscholen is een proef met de vijfdaag se schoolweek genomen, die niet ongunstig is uitgevallen. Maar de staatssecretaris wil het v.h.m.o. de vrije zaterdag niet op dringen. Hij zal het bijzonder onderwijs vragen naar de bevindingen met de vijf daagse schoolweek. „Weg met De Gaulle" riepen gister avond meer dan 2000 Parijse studen ten. Ze hadden een bijeenkomst bij gewoond, waar de uiterst rechtse kandidaat voor de Franse presidents verkiezingen, Jean-Louis Tixier-Vig- nancour, het woord had gevoerd. Aanhangers van De Gaulle namen dit niet, zodat de politie tussenbeide moest komen. destanders hebben verzocht de verklaring over de godsdienstvrijheid nog tijdens de ze zitting in stemming te laten brengen, aldus een gerucht in conciliekringen. La ter vertelde de kardinaal gegronde hoop te hebben dat de paus aan dit verzoek zal voldoen. Hoe groot de spanning was na de mede deling van kardinaal Tisserant, bleek uit de zeer bewogen toon waarmee de bis schop van Brugge, mgr. De Smedt, vlak daarna zijn verslag over de bewerking van het schema inzake de godsdienstvrij heid uitbracht. Zijn betoog, dat tegen het eind bijzonder hartstochtelijk was, werd beloond met een ovationeel applaus dat minutenlang aanhield, een ongekende de monstratie in dit gezelschap. Het concilie is donderdag begonnen aan de behandeling van het schema dat de huwelijkswetgeving aan de orde stelt. Hierbij zal als belangrijkste kwestie ook het gemengde huwelijk aan de orde ko en. Het gedeelte over deze kwestie is pas tegen het einde van deze conciliezitting in de tekst opgenomen. Tevoren bevatte het document slechts een summiere ver wijzing hiernaar, namelijk de aanbeveling dat bij de herziening van het kerkelijk huwelijksrecht de kwestie van het ge mengde huwelijk in oecumenische geest behandeld zou worden. De nieuwe ontwerptekst luidt: „wat het gemengde huwelijk betreft moet het canonieke recht, onverminderd de ver eisten van het goddelijke recht, op meer gepaste wijze hulp bieden in de individu ele gevallen. Daarom is het in de geest van het decreet over de oecumene en van de verklaring over de godsdienstige vrijheid vooral wenselijk dat de voor schriften over het huwelijk van een katholieke met een gedoopte, niet-ka- tholieke partij en dat van een katholieke met een niet-gedoopte partij afzonder lijk van elkaar behandeld worden". In Groningen heeft een rit van vijf jongemannen met een gestolen auto een tragisch einde gekregen toen de wagen bij de Oosterhaven slipte en het water inschoot. Een van de inzittenden, een 22- jarige jongeman uit Drachten (Fr.) slaagde er niet in zich uit de op zijn kop liggende wagen te bevryden. De wagen was dezelfde avond uit een garage in Drachten gestolen door een 20- jarige jongen. Hij was het ook die om kwart over drie in de nacht met veel te grote snelheid over de natte keibestrating langs de Oosterhaven joeg. In een flauwe boCht slipte de auto en verdween in het water. Vier van de vijf inzittenden slaag den erin zich te bevrijden, maar voor de vijfde werd deze rit zijn laatste. Behalve de bestuurder en het slachtoffer, zaten in de auto nog een 20-jarige jongen uit Drachten en twee zeelui, die in een café in Groningen met de jongens in contact waren gekomen. De zeelieden, een Portu gees en een Nederlander, zouden door de Drachtster jongens naar hun schip worden gebracht, dat in Delfzijl lag. De bestuurder van de auto, die tevens de wagen stal, is geen onbekende van de politie. Al eerder maakt hij zich aan joy riding schuldig. Zijn rijbewijs was inge trokken. Swift: Ik hoop dat u uw hele leven zult blij ven leven. Ir. P. van Delden leidt de koninklijke bezoekers rond door de nieuwe kali- oerwalserijen. Achter prins Bern- hard, mr. J. C. Biihrmann, burge meester van Velsen. Zie verder pag 5 De officiële ingebruikneming van de nieuwe kaliberwalserijen voor Hoogovens beeft donderdagmiddag in Velsen-Noord een grote drukte ten gevolge gehad. In de eerste plaats werd deze veroorzaakt door het aangekondigde koninklijke bezoek, waardoor velen zich langs de route hadden opgesteld om de stoet hof- auto's te kunnen gadeslaan. Hieronder bevonden zich ook enige kleuterklassen, die het koninklijk echtpaar met hun vlaggetjes en oranje wimpels enthousiast hebben toegewuifd. Voor deze gelegenheid was de grote fabriekshal ingericht voor ontvangstcentrum, zodat de vele honderden genodigden van het ceremonieel gebeuren getuige konden zijn. Tot deze genodigden behoorden vrijwel alle autoriteiten van Kennemerland, zoals de burgemeesters van Haarlem, Velsen, Beverwijk en Heemskerk, die in de meeste gevallen door hun wethouders en andere functionarissen waren vergezeld. W eerrapporten 3, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 5, 13 Beeldverhalen 2, 19 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws >..3, 13 Uit stad en omgeving7, 9, 11 Medische verzorging 9 NIPO-onderzoek weggeld 13 „Kleine mode" van Parijs13 Schrijvende lezers35 Radio en t.v3' Uitgaan in Haarlem77 Kunst 37 Feuilleton 39 Economisch nieuws21 Beurs 21 Scheepsberichten 21 Sport 23 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's Advertentie Bij hun aankomst werden koningin Ju liana en prins Bernhard ontvangen door de voltallige directie van Hoogovens, waar bij de koningin bloemen werd aangeboden door de elf-jarige Els Nijman uit Bever wijk, het dochtertje van ir. D. G. Nijman, hoofd van de afdeling nieuwbouw van Hoogovens. Ook de burgemeesters van Velsen en Beverwijk, mr. J. C. Bührmann en de heer J. G. S. Bruinsma waren bij deze begroeting aanwezig. Omdat de nieu we walserijen net op Beverwijks territo rium zijn gelegen, was laatstgenoemde met zijn ambtsketen getooid. Na de redevoeringen van ir. W. H. Kruyff, voorzitter van de raad van com missarissen van Hoogovens, de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. E. Andriessen en ir. P. van Delden, de oudste directeur van Hoogovens, van de in houd daarvan hebben wij in ons blad van gisteren al melding gemaakt maakte het gezelschap een rondgang door de nieu we walserijen, een tocht van ruim elfhon derd meter, waarbij de koningin en de prins zich buitengewoon geïnteresseerd toonden over het fabrikageproces, waar over zij door de directieleden werden voor gelicht. Diezelfde interesse werd getoond in de kleine expositie, welke naast de ontvangst hal was ingericht en waar de hoge gasten door de heren J. F. van Rechteren Altena, H. J. Calkoen en A. J. Schotman met ge rechtvaardigde trots de vele oudheidkun dige voorwerpen werden getoond, die zij als archeoloog op de terreinen van Hoog ovens hebben opgegraven. Na deze rondleiding volgde nog een langdurig samenzijn in de inmiddels als restauratie ingerichte ontvangsthal, waar bij een ensemble, samengesteld uit leden van de Hoogoven Harmonie de muzikale omlijsting voor zijn rekening nam. De economische politierechter te 's-Her- togenbosch, mr. C. Wissmann, heeft van morgen Van Doorne's Automobielfabriek te Eindhoven op beide hoofdpunten van de dagvaarding veroordeeld in de zaak, die tegen de DAF was aangespannen om een principiële uitspraak te verkrijgen over de vraag, of het een werkgever is toegestaan om premies van sociale verzekeringen niet op het loon van de werknemers in te houden. De DAF werd veroordeeld tot een boete van vier maal 5.000, waarvan 4.000 voorwaardelijk met een proeftyd van twee jaar. kant en klaar met saus en slagroom 65 cent per stuk Na 12 uur kunnen voor zaterdag geen bestellingen meer worden aangenomen. HERENMODEHUIS Kennemerlaan 108 HEEFT WAT U ZOEKT I (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Minister Bot van O., K. en W. zal het wetsontwerp tot ver hoging van de collegegelden, als hij het tenminste alsnog indient, niet gemakke lijk aangenomen krijgen. Dat bleek gis teren overduidelijk bij de behandeling van de onderwijsbegroting in de vaste commissie voor O., K. en W. De com missie sprak zich al bij voorbaat una niem uit tegen de aangekondigde ver hoging van 200 tot 400. Ook bleek in de commissie sterk verzet te bestaan tegen de voorgenomen verhoging van het kleuter-schoolgeld. Woordvoerders van alle fracties vonden geen woorden genoeg om uiting te geven aan hun ernstige bezwaren tegen beide plannen van de regering. De heer Albe- ring, partijgenoot van de minister, liet zelfs doorschemeren dat zijn gehele fractie zich tegen de verhoging van het college geld zal verzetten. De verhoging van het kleuterschoolgeld kan zonder goedkeuring van het parlement bij algemene maatregel van bestuur ge schieden. Het gaat om een verhoging van 1 tot 2,50 per maand. „Slechts één dub beltje per week," zei de minister, die ech ter ten slotte toegaf aan de aandrang van de Kamerleden, de beslissing uit te stellen tot na de behandeling van de On derwijsbegroting. GENèVE (AF) De Deense minister van Buitenlandse Zaken Per Haekkerup heeft vandaag verklaard, dat de Britse regering heeft toegestemd „binnen een periode van maanden" te beginnen met de opheffing van de 15 percent verhoging van de invoerrechten. BARIEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 IEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPUIN) AMSTERDAM TEL223SP6 van 2.25 voor 50e JAARGANG NUMMER 16 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Tel. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ M UI DEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING VRIJDAG 20 NÓVEMBER 1964 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 75 cent, per kwartaal 9,75, franco per post 11,—. - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Verwachting tot morgenavond: Over het algemeen veel bewol king, hier en daar mist en plaat selijk wat motregen. Zwakke tot matige westelijke wind. Aanhou dend zacht. Volledige weerrapporten op pagina twee. BRUSSEL Een auto met vijf volwas senen en tien kinderen is donderdag bij de Belgische plaats Hoeselt tegen een boom gereden. De twee vaders en drie kinderen werden ernstig gewond. De twee gezinnen en een kennis werden allen in een ziekenhuis opgenomen. Dr. Tans (P.v.d.A.) zei, buiten de minis ter geen enkel verstandig mens te ken nen die een goed woord voor de verhoging over heeft. Hij vroeg de bewindsman van zijn voornemen af te zien. Maar minister Bot bleek nog niet bereid te zijn bakzeil te halen. Hij wees o.m. op de sterk gestegen kosten van het onder wijs, waarvoor de gemeenschap zich al zo veel' offers moet getroosten. De ouders, die in de eerste plaats voor de opvoeding van hun kinderen verantwoordelijk zijn, mogen toch ook wel een redelijke bijdrage in de kosten leveren, zei hij. Maar de Kamerleden waren niet te ver murwen. Als minister Bot, ondanks het verzet ertegen, toch zijn wetsontwerpen tot verhoging van de collegegelden indient, zal hij het in de plenaire Kamervergadering op 21 december bij de behandeling van de Onderwijsbegroting zwaar te verduren krijgen. Advertentie ZATERDAGMIDDAG 14.45 uur SPORTPARK SCHOONENBERG ZONDAGMIDDAG 2.30 uur EREDIVISIE VOORWEDSTRIJD 1 uur: In verband met de te verwachten grote toeloop wordt men verzocht vooral tjjdig aanwezig te zijn.

IJmuider Courant | 1964 | | pagina 1